W

w.blog.hu

Tóta W. Árpád kommentál, szemtelenkedik, valamint permanens fogadóórát tart.
Régi cikkarchívum



Kommentelés - házirend

Wblog @ Facebook

Engedjétek hozzám

Kis heti hírlap 4-10 éveseknek.


Foglalod a kurvanyádat

A mozdonyhorgony
Úgy remélte, ezzel bekerül a Rekordok Könyvébe. De legalább a Jackassbe.

Elnöki pornó
Nagy baj, ha az elnök ribanc.

Nem jó a nemzetnek egyedül
Szuverén ország is lehet borzalmas hely.

Szent szar
A húsvéti alkotmány: szentséggyalázás.

A pedofilok védőszentje
A deviancia fincsi, de csak ha papok csinálják.

A gólkirály beszéde
Angela, te náci ribanc!

Győz a szittya förgeteg
Kuss, mi így szállunk le a bicikliről.

Együtt sikerülni fog
Bizonyítsuk gyalázkodással, hogy Magyarország szabad!

Kompország vitorlát bont
A finom kritikát meg lehet állítani, a brutálisat nem.

Foglalod a kurvanyádat
Nem ti vagytok a nemzet, sem a nemzeti oldal.

Utolsó kommentek

  • Brown094: Ha pénzt vesztett egy átverés miatt, vagy megadta adatait egy csalónak, akkor is visszakaphatja el... (2021.10.21. 23:05) Tribuszerné visszanéz
  • szódabár: Hát te sem vagy a tolerancia bajnoka. Hehehe. Felőlem mindenki azt csinál amit akar, nálunk a menó... (2020.12.26. 11:50) Isten fasza
  • Tahó Sandokan: Közben elkészült, bitangfinom. (2020.11.09. 15:20) Ajándék erős gyomorhoz
  • Tahó Sandokan: Nem számítottál kommentre, ugye Worluk? Tegnap jutottunk hozzá ehhez a szürke gombához (egy gombá... (2020.11.09. 14:43) Ajándék erős gyomorhoz
  • Reactor: Bírom az ilyen mérhetetlenül idióta hozzáállást...a falu élhetetlen közösség, mert ott nincs TESZK... (2020.06.26. 14:47) Vackor néni busza
  • Utolsó 20

Póttandíj

2009.04.03. 05:35 Tóta W. Árpád

Ha egy magyar embernek 800 ezer forint hiteltartozása van, akkor tízmillió magyar ember mekkora gödröt ás?

Ennyi háztartási hitel jut mostanában és körülbelül egy magyarra, és ennek négyötöde devizában. Az eloszlása nyilván változó, van, aki ötvenmilliós házat vett hitelből, és van, aki csak egy tévét. Van kint ezenfelül egy csomó vállalkozói hitel, de amiatt fájjon a vállalkozó feje, mit vállalkozik, eleve. Mit képzel. Továbbá van még az államadósság, de az meg legyen az állam baja, ahhoz az embereknek semmi közük.

Ez elég szar ügynek néz ki, és tényleg az. De még a szar is lehet hasznos, és olyankor trágyának hívják.

A hitel ugyanis a kommunistázásnál, orbánozásnál és generál takaroggyozásnál konkrétabb dolog, ráadásul számszerű. Mivel a szám szinte mindenkinél elég magas ahhoz, hogy ne legyen mindegy, megfelelő motiváció arra, hogy egy kicsit leüljön gondolkodni.

Innentől alig számít a koronaúsztatás pro és kontra. Az számít, ki és főleg hogyan lesz képes elérni, hogy a tavaly még hatvanezres részlet visszamenjen legalább hetvenre. Viszonylag könnyű belátni, hogy önmagában a hörgéstől nem fog, a szociális ingyenkedéstől meg direkte megindul felfelé.

Különösen szerencsés oktatási szempontból, hogy a veszélybe került hitelek között ilyen sok a devizaalapú. Hipphopp megértették milliók, hogy mi az az árfolyamkockázat. Nincs az a népművelő program, ami ilyen hatékonyan tudna felvilágosítani. Viszont ez a szemléltető módszer sajnos kissé fájdalmas annak, akinek újat mond. Előkerült a nádpálca végül mégis.

Ha a képzés megfelelően halad, és a kis nebulók szorgalmasan készülnek, hamarosan tömegek ébrednek rá arra is, hogy mi is az a „versenyképesség”, amitől a forint árfolyama, tehát gyakorlatilag a magyarnaklevés ilyen veszélyessé vált. Talán még az is kiderülhet, hogy aki nem szórja ész nélkül a pénzt az emberek közé, az ezt nem feltétlenül nettó szemétségből teszi, hanem esetleg pont az ilyen szar ügyek és a még szarabbak elkerüléséért. Értékes, de drágán szerzett tudás lesz.

Ezt a tandíjat nem sikerült eltörölni, sajnos. Itt a számla.

Hitel, világ, stádium
A sajtos pogi ára



Címkék: válság magyarland

294 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://w.blog.hu/api/trackback/id/tr511043171

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Ebben a posztban egyetlen olyan gondolat sincs, amit mar ne irtal volna meg tobbszor is, mas posztokban. Teged tenyleg karakterek utan fizetnek? Mert most mar jo lenne mondanivalo utan is, eredeti gondolat duplaaron, hatha ugy picit megeroltetned magad, mert az, hogy amikor a tu beer kozepre szepen felemelem es kihuzom megint a lemez szelere az kurva uncsi.
ugyan mar arpi, nem fognak ezek az okrok semmibol sem tanulni. az sajnos naivtas. en is almodoztam errol errol sokaig.

most sem az lesz majd az ok hogy az egesz orszag arra spekulalt (igenis mind rohadt spekulans!) hogy az euro sosem lesz majd tobb es hogy az okrok tul sok hitelt vettek fol. ehelyett majd lehet szidni a bankokat a kik a kisemberen akarnak majd luxusprofitot csinalni, no meg persze a kormanyt hogy tonkreteszi a forintot.

a penzszorasnak meg persze veget kell vetni azonnal, csak az eddigi arat ne a zemberekkel fizettessek meg...
:DDD ezt nevezik csiki-csukinak a sakkban imho. :DDD

"A Magyar Nemzet 2009. április 2-i számában Az anarchistává vált libatenyésztő címmel a lap bővebben foglalkozik a témával."

amennyire tudom, bajnai korrekt módon járt el a hajdúbét ügyben.

"Az egykori legnagyobb hazai baromfi-feldolgozó 1998-ban került a csőd szélére. Ebben az időszakban szállt be többségi tulajdonosként a Bajnai vezette Wallis Rt. 2003-ra a cég teljesen tönkrement és önmaga ellen kért felszámolást."

www.hirtv.hu/belfold/?article_hid=264828

szal itt arra játszani, hogy bajnai cége milliárdokat nyúlt le, persze lehet.

arra is, hogy feltételezzük a jobber barátainkról, hogy kiment a fejükből, mikor is volt hazánk aranykora, a golden age? csak nem 1998-tól egészen 2002-ig???

www.hirtv.hu/belfold/?article_hid=264828

ps: híve vagyok-e az előítéletes gondolkodásnak, ha azt állítom, nem keresem ki a megyar nemzet cikkét? vagy csak luts, hogy majd belinkeli, aki olvas ilyesmit... :DDD

az meg télleg hab a tortán, hogy beindult ismét fritz tamás hivatásos civil, aki reményeim szerint előbb utóbb az alkotmánybíróság örökös elnöke lesz. addig biztos elvégzi a jogot is valamelyik komoly egyetemen, ahol a nagy ex-kedvenc, morvay krisztina is tanítja a jogállamot és köztársaságot.

"Hatalmas tüntetést szerveznek civilek az előre hozott választásért
Elsöprő demonstráció? Vége lehet a politikai mutyiknak!"

www.mno.hu/portal/626317

(legolvasottabb cikk, már 70 ezren olvasták.)

ez olyan, mint amikor a jelölt lead 750 kopogtatócédulát, felkerül a szavazólapra.

aztán élesben szavaznak rá 28-an, azaz a szűk család. :DDD

tiszta london... csak a fűre kéne vigyázni. az angolok hatszáz évet bíbelődtek vele, amíg olyan lett, amilyen. magyarországnak nincs annyi ideje, szal turbófokozat kell ide, de már tegnapelőtt, ha lehet kérni. :DDD
Hogy mekkorát tévedsz, Árpi!

Szoktál beszélgetni emberekkel? Már úgy értem, hogy a barátaidon kívül.

A zemeberek java továbbra is azt gondolja, hogy AZOK tehetnek az egészről, véletlenül sem ő. AZOK helyére tetszés szerint behelyettesíthető GyF, OV, a bankok, a multik, a politikusok általában, de még a szomszéd tehene is előbb, mint ő maga.

Ja, és aki nem lapátolja ész nélkül a pénzt az ő zsebébe továbbra is, az bizony netto szemétségből teszi, meg azért, mert azt is AZOK akarják ellopni, holott az neki járna. És monnyonle!
Áhh!

Erről is a Gyurcsány, meg a szocik tehetnek!


Az ölebmédia megen kiszólt a lyukból!

Közeledenek a választások, kell egy kis sajtóhátszél...
"Különösen szerencsés oktatási szempontból, hogy a veszélybe került hitelek között ilyen sok a devizaalapú. Hipphopp megértették milliók, hogy mi az az árfolyamkockázat. Nincs az a népművelő program, ami ilyen hatékonyan tudna felvilágosítani."

Ez már igaz, csak az a probléma, hogy a nádpálcával nem csak a rossz tanulók kapnak ezért, hanem azok is, akik eddig is tudták a leckét.

Milyen népművelő program az, aminek keretében a jótanulókat is elnáspángolják?
árpád, vedd be a gyógyszered. meg lassan te is munkálkodhatnál az ország jobbá tételén. például elgondolkozol, hogy most éppen miért itt tartunk. és tényleg, ki kúrta el.
majd aztán írjál...
És most látom a feliratot régről:
Nem csalok a matekérettségin
Nem csalok a matekérettségin
Nem csalok a matekérettségin

Ez ugyanis az, országos matematika érettségi vizsga.

Kérdés hogy vajon mit szólnak hozzá dicső képviselőink, mert őket is beidézték a vizsgára.

Persze, nézegettem már a fanyalgás megy ezerrel: a szemét komcsi megszorít, válságkezelés címszóval :-)

Úgyhogy még nem lefutott hogy meglesz-e mindenkinek legalább a kettes...
Optimista vagy, ha azt gondolod, majd ebből bárki is tanul. Sajnos.
Egyetértek - drága és fájdalmas, de hatásos lecke ez. Én is érintett vagyok, szerencsére csak egy egészen kicsit, tehát én is látom, hogy mi történik.
Egyúttal mondjunk köszönetet mindazoknak, akik továbbra is mindent ingyen akarnak adni, s ezért konkrétan tettek/tesznek is (lásd még a népszavazás, tandíj, vizitdíj témaköröket).
Dehogy tanul.
A múlt héten láttam a bankban a nagybetűs hirdetést: 600 ezer, _nyaralásra_, 7 évig havi 18ezer.
Rákérdezetem, miért hirdetik így.
Az volt a válasz, hogy nagy a kereslet és én vagyok a második, aki furcsálja a hirdetést.
árfolyamkockázat?
az smafu.

egyoldalú banki kamatemelés?
nabazmeg.

a kettő együtt?
beszéljünk róla, árpi?
Árpád, Árpád, megint jót írtál a vége kifejezetten tetszik, ezért is akarják/akarták olyan "sokan"Bokrost miniszterelnöknek(más kérdés, hogy ő akart e lenni...)mert belátták, hogy valami baj van. Nem a Fidesz tábor duzzadt 2/3ra, csak a többiek egy jelentős része inkább a "nem tudja" nevű pártra szavazna, vagy a Bokrosra, csak csináljonmá valamit, mert az eddigi 47 ezer forintos törlesztő most éppen 74!!!ezer forint.
Amúgy meg szar írás, az MSZP fizetett ügynöke vagy, meg biztos a Gazpromé, meg a Bajnaié, mert hol van ebből az, hogy 400 milliárd hiteltelenségi felárat fizetnek a zemberek, mer nem a Viktor a kormányfő (Sz. P.)
és különben is, "csak egy előrehozott választás ad elég legitimitást arra, hogy az új kormány végrehajtsa a válságkezelő programját" (Sz.P.)
arról nem beszéltek, hogy melyik programot, mert nekik olyan nincs
A Bajnaié sem egy nagy durranás, de még lehet belőle akármi:)
Gyurcsány takaroggy, Gordon takaroggy:D
"Nincs az a népművelő program, ami ilyen hatékonyan tudna felvilágosítani. Viszont ez a szemléltető módszer sajnos kissé fájdalmas annak, akinek újat mond. Előkerült a nádpálca végül mégis."

ha tenyleg ilyen konnyen tanithato a matek, akkor az a sok ember, aki itt hoborgott londonban, hogy akasszak fel a bankarokat meg hogy "consumers suck", az vajon valami extrem szerencsetlen korulmenyek kozt esett ki a padbol? csak azer kerdezem mer nem kevesen vannak. raadasul tulnyomo tobbseguk olyan orszagokbol jott, ahol azer nem tegnap kezdtek tanitani a ketto meg kettot.

az emberek nem tanulnak, es otthonra ez hatvanyozottan igaz. jovore is arra fognak szavazni, aki megigeri hogy olcsobb lesz a karaj.

(viszont ha gyurcsany tenyleg kgbs akkor legalabb a "nem lesz gazaremeles"-nek tenyleg lesz valami alapja;D)
Tóta W Árpád: Mese a semmiről

Itt a vége fuss el véle.

------------------

Ha nincs mondanivalód ne írj.
Jaja, de addig még sok dühös ember fogja a fent ülőket okolni, tudatlanul, de az utcán. Rossz lesz ez mindenkinek
Valakik kinyírták a magyar ipart, meg mezőgazdaságot 20 éve, nem tűnt fel, kóklerkém?
Miből gondolod, hogy az, akinek a dolgok megoldása egyenlő a ....(ki-ki helyettesítse be akivel akarja) takarodjjal, az meg fogja érteni, hogy azért lesz még szarabb egy ideig, mert közösen feléltük a jövőt?
Van aki akarattal (támogatott lakáshitelesek, 300 Ft-os igenezők, álrokkantak, segélyből élők, gázártámogatottak, "ezeknek semmit" felkiáltaással minimálbérrel trükközők, és társaik), mások meg akaratukon kívül, vagy akár ellenében, de mindenki benne van. Aki támogatott áron vette a vonatjegyet, occsóé vásárolja a külföldi cuccokat a tecsóban, stb...

A tandíj sok lesz, de a zemberek túlnyomó része inkább kiselefánt. nehezen tanul és gyorsan felejt...
Ezzel a dologgal egyetlen bajom van: hogy én, aki forintban adósodott el, 4 éven keresztül néztem azok mosolyát, akik devizában. Majd most, amikor én mosolyoghatnék, az állam kifizeti helyettük a tartozást... azaz, megint én vagyok a hülye.

A bankok szerepe megkérdőjelezhetetlen és csak GRATULÁLNI tudok bankjainknak, melyek mindeféle változás, csökkentés nélkül fizetik a prémiumokat az azt megérdemlő magas beosztású előkelőségeknek. Csak így tovább fiúk, nálunk, magyaroknál, minden rendben van, mindenki hülye, aki másként látja!
optimista vagy, hogy azt gondolod ebből majd tanulunk
Ez jó!!!

Bár megjegyzem, a legsötétebbjének ez sem lesz elég, mivel
- k*rva bankok,
- k*rva zsidók,
- k*rva gyurcsány meg veresjani (2010-től majd orbán meg matolcsy) mér nem szól az ótépének, hogy legyen olcsóbb a törlesztrőrészlet. Végülis az ótépé állami bank, nem egy multi. (Ja, hogy az ótépét már privatizálták? A k*rvaannyukat, hát ezek mindent eladnak?)

Szóval mindenkinek a k*rva anyját, kivéve nekem, mert nyilván ésszerű volt nyaralni menni fogyasztói hitelből.
Árpád, eddig rendben. Mi a véleményed Bajnai csomagjáról?

peetmaster, a devizahiteles, aki még tudja fizetni, de adócsökkentéses reformot vár

Na persze. Pont az jellemző a magyarra, hogy gondolkozik :D Csak amig muszály, csak addig...
Nos én nem látom, hogy hű de nagyon tanultak volna ebből a zemberek. Még akkor sem fognak, amikor majd esetleg házakat árvereznek el. Akkor is majd a gyurcsányzorbán lesz a hibás, meg a gordon bleu, meg mindenki más, jó magyar szokás szerint. Egyéni felelősségvállalás nulla, gondoskodjon rúlunk az állam.
Egy fillér hitelem nincs, nem is volt és ha rajtam múlik nem is lesz. Akkor most mit kapok? Virágot?
Kedves Árpád! Ön el nem tudja képzelni, mennyire egyetértek. Kíváncsi leszek, merre megy majd el a komment-háború.
azért Gaskó nebulót hallgatva néhány nebulóra ráfér még egy kis ismétlés....
ez teljesen lapos post mintha nem is tótaw írta volna.
Meg kell nyirbálni a szociális kiadásokat. De melyeket? Biztos, hogy a GYES, a GYED és a családi pótlék viszi (vitte) az államot a mocsárba? Esetleg a 13. havi nyugdíj? A 13. havi illetmény? Ami volt előtte is, és 0. havinak hívták. Biztos, hogy ez is rengeteg kiadással jár, de azért az sem mellékes, hogy ők is elszúrtak valamit. És nem csak Gyurcsány. Hanem mindenki, aki bármit bevállalt, hogy a hatalom a kezében maradjon. Ez lett volna a rendszerváltás? Ha ez 1988-ban történik, az SZDSZ már régen az utcán lenne.
Ez eddig jól hangzik, de az emberek nagy része sztem ebből sem fog tanulni, vagy ha igen akkor átesik ama bizonyos ló túloldalára, s a párnacihában tartja majd az összekuporgatott kengyát, mondván, hogy a bank rossz, értem?
Amúgy ha már az oktatásnál tartunk, nem lehetne olyat csinálni, hogy válsztás előtt mindenki kap egy nyolcadikos matematika feladatsort és aki nem teljesíti legalább 80%-ra, az nem szavazhat? Aki pedig 50% alatt teljesít attól megvonjuk az állami juttatásokat a sikeres utóvizsga teljesítéséig?
A kérdést még nem tetted fel, remélem előbb-utóbb előkerül: megelőzhető lett volna a pofon, vagy mindenképp beleszaladunk? És vajon a Feriék mit tettek, hogy megelőzzék a pofont? Tettek valamit?
ha ezt egy kommunikációs tanácsadó iroda nevében teszed le a kabinetnek kissé persze veretesebb nyelvezettel, még némi pénzt is lenyalhattál volna érte.
A cikk arról kényelmesen hallgat, hogy 2002-ben azért kellett fasisztázós kampánnyal megbuktatni az ésszel és visszafogottan osztogató fideszt, hogy jöhessen Medgyessy dr. a kiváló közgazda, és az ő vívmányait konzerváló Gyucsány. Amúgy persze a bennfoglaltak igazak.
:) jó írás, aki még ebből a szájbarágásból sem érti meg, hogy az "Addig nyújtózkodj..." kezdetű közmondás és közhely sajnos igaz azon nincs segítség :)
ezek az ilyen "látod-látod kisfiam milyen butuska voltál" típusú cikkek szerintem egyrészt már ezerszer lerágott csontok, másrészt az is ezerszer lerágott csont, hogy a legtöbb devizahiteles (minél tovább fizette olcsó devizában a hitelét) mindent egybevéve még ezzel a mostani szarral együtt is nagyságrendekkel jobban jár, mintha eleve x éve forintban vette volna fel, és x éve eleve emiatt a devizás havidíja 150-160%-át köhögte volna ki havonta.

Még most, a válság idején is, megemelkedett törlesztőrészlettel együtt is sokaknak karcsúbb a törlesztőjük, mintha forintban adósodtak volna el.

A tömeges devizában történő eladósodás pedig akkor lenne pusztán emberi tudatlanság és ostobaság eredménye, ha a hitelfelvétel pillanatában a két konstrukció törlesztői között nem 50-60% figyel, hanem 3-4%. Másfélszeres törlesztőért a zenberek köszönik szépen nem kérik a biztonságot, inkább rizikóznak. A 10% körül tartott alapkamat, és nem a műveletlenség tette a devizahiteleket slágertermékké.

Szopás tehát van, de az igazi szopás akkor is a Ganz-Mávag.
A tervezett megszorításokat akkor tudnám elfogadni, ha
1. hiteles személyhez kapcsolódna, és nem egy kimosdatott csalóhoz!!!

2. hiteles párthoz kapcsolódna, és nem egy ilyen alulművelt hülyék (megélhetési politikusok) gyülekezetéhez mint az MSZP, és olyan társadalmi támogatottsággal nem rendelkező törpe minoritáshoz, mint az SZDSZ. (sajna más hiteles párt sincs a környéken,de ezek különösen nem azok!)

3. A fentiek ellenére elfogadható lenne a megszorítás, ha látnám azt, hogy a megszorítások a gazdaság átalakításának egy eleme lenne, annak érdekében, hogy a gazdaság a tartós növekedeés útjára lépjen, de a jelenlegi csomag semmilyen reform elemet nem tartalmaz, kizárólag megszorítást.

4. Még a fentiek ellenére is támogatni tudnám a megszorításokat, ha az első intézkedés mondjuk a parlament létszámának lefelezése lenne oly módon, hogy kizárólag egyéni körzetből lehessen bejutni, a listás bejutás lehetőségét pedig megszüntetné.

A jelenlegi formájában azonban a megszorítás (mégha szükséges is) elfogadhatatlan és támogathatatlan!
Meglátjátok, innen fog a koronaúsztatás igazán számítani. Amikor már nem lehet másban hinni.
'Hipphopp megértették milliók, hogy mi az az árfolyamkockázat.'
És mi van azzal aki eleve tudta és vállalta, de arra nem számított, hogy a kedves hozzáértők miatt az ország (és bankajai) besorolását 12x-esen leröntják és ezért míg a CHF kamata csökken (nesze neked árfolyam-kockázat) addig a törlesztő részlet a normál kiszámítható(nak vélt) piaci folyamatokkal ellenkező irányba megy...
"Továbbá van még az államadósság, de az meg legyen az állam baja, ahhoz az embereknek semmi közük"

Ugye most csak ironizálsz? :-)
Pedig jó lenne, ha az is beleférne a mostani tandíjba, hogy ez sem ilyen egyszerű.
Uff!

Régen volt ilyen remekbe szabott postod. Ez ott van a helyén. Nem úgy, mint az Isten adta nép.
hát igen. gyorstalpaló tanfolyam a valósághoz. kérdés: mikor derül ki, hogy a hitel-törlesztésnél ki-ki mennyire veszi igénybe szürkegazdaságból (khm...) származó jövedelmét? vagyis hogy fog viszonyulni a ténylegesen bebukott hitelek a szerényen továbbfizetettekhez, miközben látszólagosan nincs is rá pénz... (a kormányzati szintű közbeavatkozás meg a forint árfolyammanipulációja, úgy tűnik).
válasz jobbról:a fidesz nem hagyta volna idáig esni a forintot,sőt még erősödött volna ,hogy azemberek még kisebb törlesztőt fizessenek.és különben is ezek mindent elloptak meg eladtak.
csodálom a kitartásodat,Árpi
az emberek általában hülyék. ez axióma. bármely poszthoz be lehetne írni. van ennek egy olyan változata is, hogy a másik ember - vagy mindjárt az összes többi ember - nemcsak hogy hülye, de kifejezetten hülyébb, mint én. (mármint nem én-én, hanem aki-ezt-épp-mondja-én)

az egészben csak az a gáz, hogy az Élet Pénzügyi Iskolájában a mellettem ülő hülye tanuló miatt, aki megkívánta plazmatévét, autót, lakást, ikszbokszot, kisfaxomat, engem, a naná-hogy-okosabb-embert is pofán vernek a nádpálcával.

ilyenkor nehéz elfogadni az egy hajóban evezés intézményét. de rajtam aztán ne múljon, én befizetek mindent, adózok, mint a güzü, csak induljunk már meg a szartenger partja felé, amiben most vagyunk.

erre most biztos sokan felszisszennek, hogy milyen életképtelen hozzáállás, hogy rólam akárhány bőrt le lehet húzni, meg az illegitim, bolsevik, csaló, hazaáruló kormánynak pénzt adok, akik úgyis elverik a saját céljaikra, meg a szomszéd is csal, nehogymá én ne csaljak, stb. stb.
de szerintem meg pont a fenti gondolkodás a Tajgetosz-pozitív.
de eltértem a tárgytól...
Még annyit, hogy most mindenki a szegény devizahiteleseket sajnálja.
Nekem állami támogatott Ft hitelem van, mert 2000-ben még nem lehetett devizahitelt felvenni, de később, amikor a különböző bankok hitelügyintézők hetente hívtak, hogy havi 10000-el kevesebbet kellene fizetnem, ha átváltanám devizahitelesre, akkor sem dőltem be, mert úgy voltam vele, hogy 20 évre előre nem lehet tudni mi lesz. Szóval én (mi) Ft hiteles se jajongtunk éveken keresztül hogy mennyivel többet kell fizetnünk mint a devizahiteleseknek, sőt, még néhány devizahiteles ismerős lesajnáló félmosolyát is elviseltem, azért mert én annyira hülye vagyok, hogy ragaszkodom a Ft hitelemhez.
Ehhez képest, most mégis belénk akarnak rúgni, a kamattámogatás eltörlésével! Ez röhej!!!
nádpálca? Faszkorbács!
Meiner meinung nach naivitás azt gondolni, hogy tömeges lesz az okulás és pláne rövidtávon. Ahhoz még ez sem elég. A generációsan beégett reflexek nem változnak csak generációs távlatokban. Mózes sem léphetett az ígéret földjére csak az őt követő generáció. A sivatagi vándorlást végig kell élni, hogy értékelhesd és megbecsüld azt, ami utána vár rád. Nekünk Mohács kell (bár az ungarische abból sem nagyon tanult...) Vagy inkább egy elbukott 48-49-et kellene így tavasszal felhozni, amit egy 67-es kiegyezés követett. Más pozitív magyar megleckéztetésről nem tudok.
Azért még egy kicsit odébb van, hogy a jónép megértse, hogy 1) mitől is szaladt fel a törlesztője; 2) az ország stabilizálása nélkül nem is fog lentebb menni. Idő kérdése.
w, látom a modern pedagógia híve vagy. mastery learning: addig nem lép tovább senki, amíg egy szintet el nem ér, s nem az van, h a tágabb közösség rovására rúgdossuk a lemaradókat előre. elvonatkoztatva a lemaradásuk okáról, ami sajnálatos, de nem indokolhatja a segítséget

a kicsit bonyolult metafóra arra igyekszik rávilágítani, h az adósok megsegítése évtizedes tradíciónk követése lenne... Gordonnak erre is oda kellene figyelnie. nem szabad hagyni az ilyen jellegű cociálisanérzékenységet, tüntetések ide, v oda (lesz még itt árpádsávos tömeg "Gyurcsányt akarom!"-ot skandálva)

btw végre megvan a 2. Gordon keresztnevű EU-s PM!

a Fortress című filmben egy futurisztikus (ppp kontrukciós) börtönben minden rabba implantáltak egy chip-et. ha lázadtak, akkor a parancsnok benyomott egy gombot a kvarcóráján, s akkor minden rabot megbaszott az áram s fetrengtek. a parancsnok ilyenkor a "fájdalmat mindenkinek" ukázt hörögte kélyesen, vagy üvöltözte, szitutól és hangulattól függően

gordon is ezt érezheti

én is egyre gyakrabban, de főleg a beteg kollégám (ugyfelszolgak.blog.hu)

s úgy látom téged is elkapott az idült Sadismus Hungariorum
Ja, a magyar ember nem szavaz a zsebe ellen. A populistak ebbol eleg jol megelnek.
Egyetértek.

Viszont az is megérne egy misét, hogy az átlag embert átverő, illetve annak tudatlanságát és kiszolgáltatottságát kihasználó un. "pénzintézetek" legyenek nagyobb kontroll alatt.

Ideje lenne ha a magyar bankok megismernék a KOCKÁZAT című fogalmat.
A nemzetközi helyzet egye fokozódik, nincs időnk egyéni sérelmeinket dédelgetni. (Virágh Árpád)
"Innentől alig számít a koronaúsztatás pro és kontra."

De mennyire hogy számít!
Óh, csak ne légy ennyire szolidan elegáns!
Csak ne tekints el könnyeden arról az adósságról, amit az állam hozott össze az utóbbi években, ami "az állam gondja"!
Nagy frászt az államé!
Éppúgy a miénk, a lakosoké, azon millióké, akik tán egy fi/tyi/ngnyit nem vásároltak hitelből, éppúgy a gyerekeiké, s majdan, unokáiké, kik egyelőre szintén nem, mégis szívják majd ők is akaratlanul, vétlenül!

Az egyén képzetében a hitelfelvétel egy normális pénzügyi tranzakció. Ami normális országban és normális gazdasági körülmények között, helyénvaló. Miért is ne lenne az?
Nyilván nem a "na megyek a bankba, oszt a beledöglésig _eladósítom_ magam" pejoráló fogalmával fejében lép be oda, hanem egy célszerű eszközt látva maga előtt, ami így-úgy, de kisegíti. (itt speciel nem a luxusautós lízingelőkről szólok)
Valahogy akként; van mh.-em, van jövedelmem, tehát hónapról-hónapra, - ha már egy összegben ugye nem tudom mellényzsebemből előhúzni a teljes árat - képes vagyok azt 'apró' részletekben kifizetni.
(Másfelől, jól is nézne ki uzsora bankrendszerünk, ha itt mindig, mindenki, mindent kápéval fizetne, vagy ennek híján, soha- semmit nem venne!)

Csak azt hagyták ki ezek a naivak a számításból, hogy közben lett és van egy töketlen, felelőtlen, önmaguk érdekeit mindenek fölé helyező, harácsoló kormányuk, kiknek regnálása alatt az egyetlen, ami felfelé ível: az a munkanélküliségi grafikon.
Na kábé ez az ő igazi saruk, melyben most fulladozni kényszerülnek...Igen, velünk együtt.

Ezt a tan-díjat legalább nem az állam szedi be, és tünteti el megint ki tudja hová, s merre...


"Nincs az a népművelő program, ami ilyen hatékonyan tudna felvilágosítani."
Yess!
Remélem mindenki rájön egy életre:

Soha, semmilyen körülmények közt ne bízzon ebben a pártban, múltból itt ragadt, előttünk öregedő arcaiban, akik csak hazudják az élhető országot, miközben eladósítják azt felnőttőstűl, gyerekestűl, csecsemőstűl!

A kormány, ez a szánalmas, bukott tanuló persze nem csipkedi magát pótvizsga díjat fizetni, igaz, a tudást, jó akarást, bizalmat, nem lehet se hitelből, se kápéval megvásárolni!
Már nem....!

Ui.:

"Talán még az is kiderülhet, hogy aki nem szórja ész nélkül a pénzt az emberek közé, az ezt nem feltétlenül nettó szemétségből teszi, hanem esetleg pont az ilyen szar ügyek és a még szarabbak elkerüléséért."

Jajj, hát ez olyan szép volt..., olyan kis csinin lojális...

Csak aztán észbentartani ezt az Orbán kormány színrelépése után is!
Mert nem szeretnék valami olyasmit olvasni később :
Na látjátok?!
Épp azt a szart kapjátok nyakatokba, amit az előző kormány is odazúdított, akkor mi a különbség?!

Fécesz és fécesz között is van, de még mennyire!
Elég csak megszemlélni pl. hasmenés előtti és közbeni konzisztenciáját...

Mint a buddhista kolostorban: A Mester pofonvág, mire én megköszönöm a tanítását, hogy közelebb vitt a megvilágosodáshoz.

Tanulnivalója nem csak az isiseknek van, de bőven tanulhat még a hetes is, a szülői munkaközösség, a nótafa, és az összes állandó- és rotációban körbeforgó osztályfelelősnek is. Mit is?

A legelső lecke, hogy nincs senki (semmilyen politikai párt, csoport, erő) beoltva semmi ellen, és a tudatlanságot, a betegséget nem lehet mágikus vagy misztikus módon kiküszöbölni.

Itt van például az MSZP. Jogelődje, az MSZMP utolsó kormánya, Németh Miklós vezetésével (és olyan tagokkal, mint Csehák, Békesi) kifejezett technokrata imidzset sugárzott, persze a körülményekhez mérten. Másfél év alatt simán, európaiii módon vezényelték le a hatalomátadásra való felkészülést. Aztán négy év ellenzékben, visszafogottan, ugyancsak technokrata jelmezben. Utána Horn, hozta a legeslegtechnokratább Bokrost. Utálták sokan őket, különböző okokból, de azt alapvetően el lehetett hinni, hogy a gazdaágpolitikában büfék.

A baj az, hogy ők is elhitték magukról, és mikor Megyó belefogott a lehetőségekkel szemben az érdemek szerinti osztogatásba, azt gondolták magukról (meg én is róluk), hogy tudják, mit csinálnak, mert valami misztikus technokrata bankár-kormányzat nem kúrhatja el.

Aztán itt volt-van a Fidesz, a maga eredendően antikommunista imidzsével. Ők elhitték magukról, hogy annyira de annyira antibolsevisták, hogy eszükbe sem juthat a bolsevizmus.

Eszükbe így, ebben a formában nem is jutott. Az, hogy 1998-ban központilag feloszlatták mondjuk a gödöllői szervezetüket, mert helyi szinten az önkormányzati választások során azzal akartak választási koalícióra lépni, akiket a központ immár nem riválisnak, hanem ellenségnek tekint és fest le a "Több, mint kormányváltás..." jelszavával, az még belügy volt. Ennél figyelmeztetőbb jel volt immár az, amit mondjuk a médiában műveltek: Orbán Viktor csak mikrofonállványoknak nyilatkozott, de a jéghegy csúcsa az Új Mao beoltása a Magyar Nemzetbe, és főleg utána, a MaNem kifejezetten húsz évvel korábbi, vagy még régebbi Népszabadság-stíluának a követése. És ehhez végül a 2004-es bukott (nemzeti-demagóg) népszavazás után megérkezett az igazi kádárista szociális demagógia is.

A Fiúk a maguk idejében nyilván a "polgazt" meg a "tudszocot" annyira alantas diszciplinának tartották, hogy még annyira sem voltak hajlandók megismerni, hogy elkerüljék. Csak a "Demokratának lenni annyi, mint nem félni!" - típusú vulgár-bibóizmust hajtogatták, és még önmaguktól sem féltek.

Pedig a bolsevizmusnak is csak az egyik közhasznú jelentése az államszocializmus szinonímája. Igazából a bolsevizmus azt jelenti, hogy egy kisebbségben lévő politikai csoport törvényes, demokratikus kereteket átlépve (vagy súrolva) a hatalom megszerzésére törekszik, miközben magát többségnek, oroszul "bolseviknak" nevezi és nyilván tartja.

A Fiúk és támogatóik tehát azt gondolhatták, hogy ők eredendően, születetten nem lehetnek bolsevikok.

Mindkét pártnak, mindkét párt szavazótáborának meg kell tanulnia, hogy amit önmagunk hibájaként kizártnak tartunk, és nem ügyelünk, hogy elkerüljük, előbb-utóbb leginkább ránk lesz jellemző.

Leginkább valóban, nekünk kell megfizetni az ő tandíjukat is, méghozzá kápéban.

A matematika használható tudomány: Kétszer kettő egyenlő néggyel. Az uttörőcsapat vezetője, a hittantanár, az eszemká-elnök és társaik sokkal érdekesebb, lelkesítőbb vagy félelmet keltőbb retorikával tudnak élni. Csak ezek igazsága évek múlva igazolódik vagy cáfolódik, mikor már késő. A számítást viszont azonnal lehet, és kellene is bizonyítani.
Nem hiszem, hogy pont a tandíjon kellene spórolni, hisz éppen attól lesz okosabb a nép, hogy megértse: nem minden van ingyen.
Csak azoktól kérném el utólag a tandíjat, akik külföldre mennek a tudást kamatoztatni.
Meg van elég ingyenélő, 40 évesen nyugdíjas security kft.-s katona, ott kellene rendet tenni először. Csak ott ugye sok a span. :(
Igaz. És a helyzetre ráébredt milliók mit tesznek majd? A szavazók többsége nyugdíjas, meg segélyből él. A felébredt rétegek hogyan cipelik ezt a terhet?
Végre nem az emberek fizetik a vizitdíjat, hanem az állam !

( egy híres gondolkodó)
Arpad,
altalaban egyetertek veled, de...
szerintem neha tul naiv vagy. az en nagyszuleim a mai napig nem tanultak meg miert volt rossz a szocializmus. azok utan, hogy mar kulfoldon gyartott tv-t, mikrot es haztartasi gepeket vasarolnak, es szabadon koltik a nyugdijukat barmelyik szupermarketben. multkor megkerdeztem: nem jobb igy, hogy nem kell 3 evet varni egy Lada-szintu autora? a valasz kb a szokasos volt: akkor volt let- es kozbiztonsag. nem tanulunk mi semmibol na.
Árpád, azt gondolom, hogy egy ilyen szar kenegetős cikktől alapvetően több telik. Mentségedre szolgáljon, hogy fáradsz az iszapbírkózásban és réved a figyelmed.
Tessék számon kérni az irányultságodnak megfelelő hatalomtól,hogy hol a program amely növeli az adó és tb befizetők számát és nem nyújtja az agóniát.

Azt szajkózni amit Bajnai, uncsi. Nem elég nyomorítani és várni, hogy majd csak történik valami. Nem szokott.

A programot a Fidesztől a választások előtt kérd, az MSZP-től SZDSZ-től azonnal...amíg nem dől a dominó.
Nem értek egyet! Ne-az-emberekkel-fizettessék-meg a (+%)!(q számlát!
Azannya! :)
Na ja.

Akinek meg nincs hitele (fel sem mert venni/tudott számolni/még a felvételhez sincs elég önereje), annak mi a konklúzió?

Légy hülye, a többiek meg állják a számlát?
Szerintem sokan igy sem fogjak fel... :(
Forint/Euro árfolyamzuhanást nagyon is támogatta már évekkel ezelott is a ballib kormany. Illetve mondogatták hogy nem jo az eros forint. Dehogyisnemjo!!! Most mindenki sziv es koveteli az allamtol hogy tamogassa a hitelet. En tuti nem tamogatnam mert 1, nem az allamtol vette fel, 2, miert az en adombol tamogassa masnak a hitelet? Ha meg az allam hibajabol zuhant a forint (ez nagyon valoszinu) akkor az aktualis vezetoknek KUTYAKOTELESSEGUK a feleloseget magukra vallalni. Ez viszont otthon politikaban? 0.01% eselyu.
A hitel kerdese onmagaban nem rossz. Hitel kell! De kell elme amelyik okosan hasznalja. Szechenyi erre gondolt. (es aki itt elmebajozik rá annak sün!)
Na ja.
Azért egy dolgon érdemes lenne elgondolkodni: odamegy-e walaky a támogatott forinthitelesekhez, hogy akkor mivel ti kedves polgártársak plusz extrával járultatok a trágya méretéhez, úgyhogy akkor plusz extrát kéne visszafizetni.
Az ingatlanadóra gondolok, ami eccer úgyis lesz.
Merugye: van mondjuk három 30 millás kertesház egymás mellett:
"A" tulajdonos kuporgatott, adózott fizujából szépen megvette, eccerű eset.
"B" tulajdonos története már bonyolultabb (teszek bele csavarokat). Neki úgy jött össze a kégli, hogy először nagymutter kapott 1975-ben egy tanácsi lakáskiutalást a Szent István Körúton mondjuk társbérletben másodmagával egy 100 nm-es lakásban. Társbérlő az idők során kikopott, részét nagymutter megszerezte, majd a rendszerváltás tisztító viharában 1991-ben megvette - akkor már - önkormányzati lakását az önkormányzattól 300 ezer forintért. Későbbiekben nagymutter a tappancsot feldobta, és örököse a mi háztulajdonosunk nyúlta a kéglit. 2003-ben vesz a történet újabb lendületet, akkor a polgári lakást barátunk 25 millióért eladja, majd 5 millió forint állami támogatott hitelt felvéve veszi meg a házat. Feladat: számoljuk ki, a 30 milliós ház értékében mennyi az államól szerzett rész?
(Az eset bonyolítható, ha nem a háború előtti háztulajtól nyúlt belvárosi lakással, hanem a két 15 éves állami lakásépítési program során épült lakással számolunk, aminek értéke ugye benne van a 25md dolcsi adósságban, amit Kádárék hagytak maguk után.)
"C" eset újra eccerűbb:
Ez a barátunk kisválallkozó (teccés szerint szobafestő/burkoló/asztalos/kűműves/fodrász/zöldséges/víz-fűtés szerelő/tévészerelő/zöldséges/stb).
Ő szintén összekuporgatta a ház árát avval a könnyítéssel, hogy huszonéven keresztül minimálbérre bejelentve szinte semmi adót nem fizetett.

Namost a kérdésem a következő: ha a három ház értéke azonos, akkor a három jószomszéd vajon ugyanannyi ingatlanadót fog-e fizetni? Szerintem igen. Rendben van-e ez így?

Másik kérdés:
Vajon rendben van-e ha most Bajnai sebész úr mindhárom jószomszédot egyformán húzza le?

Harmadik kérdés:
Vajon a három barát három fia szüleik történetét ismerve milyen életstratégiát fogalmaz meg a jövőre nézve különös tekintettel az állam és polgár viszonyára?

Negyedik kérdés:
Jól gondolom-e szerinted Árpi, ha azt állítom, hogy a visszatérő magyar önsorsrontás oka a következő eccerű jelenség: Magyarországon milliókat érintő tömeges tapasztalat, hogy az egyes polgárok vagyoni helyzetének alakulása nem áll szoros korrelációban az állam gazdasági helyzetének alakulásásval. Sőt tömegesen fordul elő, hogy éppen ellentétesen alakul. Így aztán, mivel az egyéni stikliknek nincs egyéni következménye, nincs sem felelősségtudat, sem szolidaritás.

És lám Te is, fenti oktatóanyagodban csak a devizahiteleseket veszed elő, holott pont ők azok, akik nem az állam vállára térdelve szerzik a kéglit/plazmát, hanem kipöngetik a banknak a piaci kamatot, vállalva a piaci árfolyamkockázatot. Ami pont azért szállt el, mert tisztelt forinthiteles polgártársaik folyamatosan nyúlják a kasszából a pénzt.

Javaslom, hogy egy (nem morvai-i értelemben vett) Magadfajta bátor libsi vesse fel, hogy tán a forinthitelesekre kivetett extra adóból hozhatnánk létre egy alapot, amellyel a bajba jutott devizahiteleseket segíthetnénk.
Hát igen, elég "kemény" lecke ez sok jóhiszemű - buta - embernek...
De lássuk be, ha ez kell ahhoz, hogy az emberek felfogják, hogy mi az az árfolyamkockázat és miért nem "hegyezzük ki" a családi költségvetést és terheljük meg a családi ingatlant azé, hogy plazmatévét vegyünk... Vagy hogy rájöjjünk, elég az astra is a vectra helyett..
Akkor ez kell...

A bankok csak annyit tettek, hogy vadkapitalista profitéhes hiéna módon visszaéltek ezzel a tudatlansággal és ezzel a "tovább nyújtózkodom ameddig a takaróm ér" mentalitással... node ki a hülye, akiből hülyét csinálnak, vagy aki hülyét csinál belőle?
Kedves Árpád!

A magyar politikai elit egyik, ha nem a legnagyobb problémája, hogy nem hosszú távon gondolkodik. Elmondom neked ennek a rossz gondolkodási módnak a következményét, szorosan kapcsolódva az általad leírtakhoz.
2000-ben indult el Magyarországon egy forint alapú, államilag támogatott lakástámogatási rendszer. Ennek voltak hibái, valljuk be, nehéz is egy ekkora rendszert hibátlanul megalkotni, és az emberek elkezdtek lakásokat venni, házakat építeni. Ebből még az államnak is volt jelentős adóbevétele, ahogy erre a GKI is rámutatott egy 2003-as tanulmányában. A teljes rendszer évi 250-300 mrd forintjába került a magyar államnak, de még egyszer mondom, az ÁFA oldalon ez a befektetés részben vagy egészben megtérült. Ezt a rendszert kezdte el lebontani a Medgyessy-kormány, mondván, ez túl sokba kerül. Miután megkurtították a felvehető hitel összegét, emelték a kamatot, módosítottak egyéb feltételeket, az átlagpolgár már drágábban jutott forintalapú hitelhez, mint devizaalapúhoz. Ha te abban a helyzetben vagy, hogy hitelre van szükséged, te is bevállalod a devizát, mert mondjuk 2005-ben nem számolsz azzal, hogy bedől az ország és a világ is.
Most, hogy a jelenlegi kormány által előállított helyzetben mindenki inkább devizában adósodott el, a 250-300 mrd kifizetésénél még rosszabb a helyzet. Ilyenkor elgondolkodik az ember, hogy nem lett volna esetleg célszerű azt a támogatási szisztémát fenntartani, meghozva a szükséges korrekciós intézkedéseket. Mert akkor most a saját devizánkban lennénk eladósodva, és nem lennénk kitéve a külföldi finanszírozásnak. Talán ezt gondold végig.
üdv
m
Én Orbán Viktortól akarok gyereket.
Van aki tudta. De annak is meg kell fizetni.
Azt meg csak halkan jegyzem meg, hogy pont ilyenekkel foglalkozom a munkám során és nap mint nap láttam, hogy "fenntről" nyomják, hogy menjen az üzlet, az igénylő nyomja, hogy neki az kell, és én meg hiába próbáltam ésszel cselekedni és nem adni annak akinél nem láttam, hogy miből fizeti vissza, vannak-e tartalékok, alulról felülről az volt az igény, hogy "addoda"!

És szomorú érzés, hogy most azt mondhatom "igazam volt miért nem hittétek el már akkor"!
A banknak itt a bedőlő hitel amiből tuti szarul fog kijönni, a nyomorult adós meg reszket mint a nyárfalevél, hogy a szar lapostévéje miatt elbukhatja a házát...
Számtani feladat:
Mi volt olcsóbb: a korona megúsztatása, vagy kilóra megvenni a szavazatot 4 éven át 13. havi anyámkínjával?
A népszavazáson annó azt is kérdezhették volna,hogy szeretne e lottó5-öst nyerni?
Legyen e kolbászból a kerítés?
Szűnjön e meg a légellenállás?
Tényleg felelősen gondolkodni tudó politikusok hiányában,ez a végeredmény...
Szopunk mind:(
Mert vannak ilyen makacs dolgok hogy,
-a ruha nem a szekrényben nő
-a párizsi nem a hűtőben
-a kenyér nem a kamrában
Pénzbe kerül,ami persze sz@r mert kevés
van belőle,de semmi nincs ingyen...
még az oktatás sem.
Az meg csak "hab a tortán"hogy valaki
elvégzi mondjuk az orvosit és meg sem áll Angliáig,ami érthető de szempontunkból "kissé" gazdaságtalan.
Magyar ember nem tanul!
Minek?
:-(
Elbírom képzelni, hogy ezeket a postokat amit az utóbbi időkben közzé teszel, már vagy 3 éve megírtad... na persze akitől kapod a fizud (és utasításokat) naggyon jó marketing munkát végeznek...

A posthoz pedig: Igen jó tanuló pénz, csak megint elfelejted az ok-okozati tényezőt. Ha egy ország első emberei azt mondják, hogy minden fasza, költsetek bátran, látjátok még áfát is tudunk csökkenteni, olyan jól megy, és nem azt hogy "hé, ácsi baj lesz!" akkor ezekről a dolgokról miért nem emeltél szót?

Számonkérésből ennyi... gondolkozz már el néha magadon, és helytartóid is gondolkodjanak már el ezen...

Mizu
a magyarok felelőtlenségén túl (asszem, ilyenkor lehet általánosítani, ez csak akkor helytelen, ha nem magyarokról van szó), szóval ezen túl nem lehet, hogy az is oka az eladósodásunknak, hogy az építőanyagtól az élelmiszeren át az autóig mindent nyugati árszínvonalon kell megvennünk, míg az átlagjövedelem a nyugati ötöde?

ilyenkor az lenne a célszerű, hogy amíg nem érjük utol Nyugat-Európát (már csak 40-50 év), addig ne alapítsunk családot, ne lakjunk, ne autózzunk és ne együk?

vagy mi a javaslat?

mert nálunk kicsit más okai vannak az eladósodásnak, mint pl. az USÁ-ban.. itt nem dőzsölésről van szó, hanem arról, hogy az alapvető szükségletek kielégítése automatikusan eladósodottságot jelent a legtöbb családnál a fenti jövedelem/ár viszonyok miatt.

(és mielőtt valamelyik okostojás benyögi, hogy nálunk azért a nyugati ötöde az átlagbér, mert a hatékonyságunk is a nyugati ötöde, tájékoztatom a kedves félművelt haladókat, hogy a gazdasági hatékonyságunk az EU átlagának kb 70%-80%-a.)
Az jut eszembe, hogy olyan a tudatlanság, mint egy betegség. Ha nincs elég eszünk bele is halhatunk. Persze vannak olyan társadalmak, ahol a dokinak és úgy egyáltalán a tudásnak tisztelete van, de nálunk akkora nagy demokrácia van, hogy itt mindenki egyforma okos, sőt! :)

Tegnap Mikola úr bírta azt mondani, hogy márpedig nem a nyugdíjasok, meg a betegek tehetnek a válságról. Nem, és? Kobozzuk el az összes maszopos vagyonát és osszuk szét a zemberek között? Sokra nem jutnánk. Netán arra célzott, hogy az a szerencsétlen lúzer másfélmillió ember tehet róla, akik még fizetnek adót. Túlük kéne még többet elvenni? "Neazemberekkelfizettessékmeg!" "Ülj le, karó!"

Ha ebben a mederben akarja folytatni a Fidesz a megválasztása után is a politizálást, akkor még nagyobb szarban leszünk, mint most. Remélem már a potenciális fidesz szavazók is kezdik érteni a leckét, és nem kell majd pótpót tandíjat fizetnünk a harmadik rektori pótvizsga után is, bár attól tartok már a dékáni után végleg kivágnak minket.
Lső

tanulnak belőle a faszt..
Egyetértek. Már az általános iskolában kellene alapvetö "vállalkozási ismereteket" tanítani. Nekem szerencsére a technikumban volt heti egy óra és nagyon sokat segített. Politikusaink magasról szarnak erre, mert nem érdekük. Már én is hajlok arra, hogy szándékosan "butítanak" minket, mert úgy mutyizni is könnyebb. A föiskolai "ingyenes" oktatás meg csak egy álom. Talán Dubajban lehet róla szó, de nálunk illene már ráébredni, hogy nem vezet sehova, ha "ingyen" oktatjuk a nagy büdös semmit, ugyanis a friss diplomások (már amelyiknek van esze és nyelvtudása) azonnal elhagyják kis hazánkat és akkor bszhatjuk az ingyenes oktatást ami ráadásul nagyon gyenge is.
Ez sajna rohadtul igaz. Nem is vettem még fel sohasem hitelt, nem is tervezem a jövőben sem.
Jenhitelt vettem fel. Jelenleg havi szinten 80 ezerrel kevesebbet fizetek, mintha forintban vettem volna fel. Miről beszélsz?
Árpi, én nem gondolom ilyen tanulékonynak a magyart. Én személyes tapasztalatom szerint, aki ilyen felelőtlen hitelfelvevősdibe belement, az szentül hiszi, hogy az emberi élet egyetlen, valamilyen szinten ELŐÍRÁSSZERŰ, minden "normális" emberre kötelező érvényű, egyetemes célja a saját lakás, saját autó, és egy-két gyerek mindenáron és no és évente egyszer eljutni a horvát tengerpartra. Ezek az emberek megingathatatlanul hiszik, hogy ezekért kell felkelni reggel és lefeküdni este, más alternatíva meg se fordul a fejükben. És ha ezeknek a céloknak az elérése úgy történik, hogy napi egyik pillanatról a másikra napi 8 óra helyett 16 órát kell dolgozni, dupla hitelt kell fizetni, hát akkor ez van, ezek "benne vannak a buliban, ilyen az élet", végülis nincs mit tenni, hisz nekik a fenn megnevezett célokat el KELL érniük, bármi áron. És persze egészen biztosak abban is, hogy ezeket az akadályokat valami gonosz erő (értsd: aktuális kormány, zsidók, cigányok, buzik, szabadkőművesek stb.) gördítik őeléjük szánt szándékkal, aljas módon, csak azért, hogy ők eme KÖTELEZŐ célokat ne tudják egykönnyen megszerezni.
Jelen pillanatban a magyar semmi másra nem vár, mint hogy vége legyen már ennek az ÁTMENETI GONOSZOK URALTA IDŐSZAKNAK, és jöjjön valaki, aki dőnti az pénz az ő zsebébe (alanyi jogon persze, hisz most már érthetjük: neki ezek a pénzek mindenképp KELLENEK az élet értelméhez, és ő biztos benne, hogy ezek a pén zek ott vannak a GONOSZnál valahol, csak el kell tőle venni!), hogy minél előbb kipipálhassa az ő jussait!
Ja. Ebből az írásból csak az maradt ki, hogy a fél világ rajtunk röhög, amiért pártunk és kormányunk is arra buzdította a jónépet, hogy devizában adósodjon, ha már mindenképpen "túlköltekezni" akar. Nem úsznék a "mindenkimennyenapicsába" retorika farvizén, de ez (és minden, ami ezzel kapcsolatos) nem elhanyagolható a "tananyag" szempontjából.
bémeg, ne legyél már ilyen hülye / demagóg, a törlesztőrészletek emelkedése kismértékben köszönhető az árfolyamkockázatnak, sokkal nagyobb részben a kamaténak, amihez valójában elég kevés köze van a vacak magyar helyzetnek.

inkább írj arról vitriolos cikket, hogy mennyire megengedhető, hogy egy bank akkora törlesztőrészletet határozzon meg - a hitel felvétele után - , amekkorát akar. még csak pontos indoklást sem kell adnia. szerinted ez alkotmányos?

egy átlagos vállalati hitelt azt lehet valamilyen irányadó kamatlábhoz kötni, a lakosságit meg nem? és egyes szakértők még az indexen is magyarázzák, hogy ez nem hogy nem lenne jó, nem is lehetséges. a jó édeset ezeknek...
"Hipphopp megértették milliók, hogy mi az az árfolyamkockázat."

Az értették korábban is. Ha nő 20%-al a CHF árfolyama, akkor a havi törlesztőjük is felmegy hasonló mértékben. De hogy miért lesz ettől a duplája, azt nem képesek megérteni.
És csak fújja a dalt, fűjja a dalt. És sokadszorra is: fújja a dalt, fújja a dalt, csak fújja, fújja, fújja a dalt...
És mi el is hisszük, hogy miattunk van a világválság, merthogy a hülye magyarja eladósodott devizában. Nem pedig azért, mert a folyamatosan fenntartható növekedés, amire az egész világ pénzügyi rendszere épűl, az csak egy álom, egy lufi, ami szükségszerűen ki kell hogy pukkadjon. De se baj. Ahogy a világban máshol is, majd közpénzekből(ami nincs, tehát hitelekből) megtámogatjuk a hitelezőket(bankszféra), azaz ezen lufira épülő rendszer fő haszonélvezőit. Persze a hitelt, majd mi fizetjük vissza, ezért a pénzbehajtás a nyomoroncoktól "elkerülhetetlen". Már csak ideológiát kell gyártanunk hozzá.
Mondjuk: a pénz nem pusztán csere eszköz, hanem a cél. Nem a pénz van az emberek szolgálatában, hanem az embereknek kutya kötelessége mindenüket feláldozni a pénz oltárán.
Hajrá! Fújjuk mi is a dalt: Mi vagyunk a pénzért, áldozzunk a pénznek...Mi vagyunk a pénzért...
Kedves W! Egyetértek. Mentségünkre legyen mondva, hogy mi magyarok kb. 10-15 éve tanuljuk ezt. De mit mond el azokról az állítólag több száz éves pénzügyi kultúrával rendelkező országok (USA, GB) polgárairól akik hasonló cipőben járnak, és ahonnan ez az egész córesz elindult.
Pedig pl. a briteknél már volt valami hasonló ingatlan és hitel válság a 80-as években, igaz, ennél jóval kisebb, de volt. Ők akkor semmit sem tanultak?
Hat kedves Arpi!
en erosen ketlem hogy barki megtanulta volna hogy mi is az az arfolyamkockazat.
Amugy is hogyan lehet ellene vedekezni?
Olyasmi mintha azt irnad, hogy megtanultuk, hogy eshet az eso es megazunk, az nem jo.

A trukk nagyon jo volt a bankok reszerol:
kinaltak a mondjuk 36 ezer ft-s hitelt svajci frankban, a 100 ezer ft-s magyar hitel helyett.

megha mondtak is hogy kockazatos, magyar forintban nem adosodtunk volna el. egyszeruen nem veszunk fel hitelt mert azt mar nem tudjuk, nem tudtuk volna kigazdalkodni.
(na es az kinek lett volna jo? a bankoknak biztos nem)
tudtak ezt a bankok is, sot azt is tudtak, hogy le fogjak ertekelni a forintot (nota bene ok csinaltak) es kaszalnak rajta.

DE! meg ma is, mindig erdemesebb svajci frankban eladosodni mint forintban.

es elindult a forint visszaafele es ahogy kozeleg az euro ugy fog erosodni, ezt is mindeki tudja, abankok jobban mint mi, aki 20-30 evre adosodott el, az most szukosebben elhet 1-2 evig, de osszessegeben jol jar. jol fog jarni.

azt nem ertem miert a nep a hulye, ha racionalisan cselkeszik???

Miert nem a PSZAF a hibas? a kozgazdaszok, elemzok, politikusok, akiknek ez a szakmaja?
Ok miert nem eszleltek hogy el vagyunk svajci frankban adosodva? es az orszagkockazat stb stb.???

Nota bene, nem is vagyunk eladosodva, ez csak egy elszamolasi trukk, hogy tobbet kerhessenek a hitelert.
En vissza akartam fizetni svajci frankban de nem lehet, irtam a pSZAFnak is mostmar nem is valaszolnak.
De lehet hogy nem a PSZAF a hunyo, akkor is kellene fogyasztovedelem, es orszaggazda politikus...aki nem most valtoztaja meg a banki torvenyt, hanem azelott, hogy atvagtak a bankok minket.

Az a baj, hogy akik ezt eddig is tudták, azoknak nem kell mondani, akik meg nem tudják, azok meg vagy nem olvassák kissé szabad szájú, de sajnos jórészt igaz kommentjeidet, vagy felháborodnak rajta. Sajnos az embernél butább állat kevés van,nem igazán tanul a hibáiból és ha szembesítik vele, akkor meg agresszívvé válik ahelyett, hogy gondolkodna.
Nem is biztos, hogy azt kell megérteni, amit most meg akarsz velünk érttetni, azt úgyis saját bőrünkön érezzük már jó ideje. Hanem azt, hogy egy népet igenis le lehet váltani, hogy a valutahitelt nem a mi (plebs) kedvünkért hozták létre, és az oly sietve megpendített 'valutahitelesek megsegítése' sem rólunk szólt volna. (Bár még nem lefutott a dolog, kellene azoknak az 50-500 miliiós szegény kis hiteleseknek egy kis segítség, valóban.)

Yes Sire, beugrottunk, mint ahogy beugrottunk már annyiszor. És nem az ilyen kis számlákon múlik, mert ez igenis egy kis törpe számla ahhoz képest, amit művelnek velünk, főleg a becsületes rendszerváltás óta.

Anno domino még az átkosban azt mondták, hogy 'az az igazi lopás, ami be sem kerül a vállalati raktárba'. Nos, hát én meg azt mondom, hogy az az igazi számla, amit nem mutattok be, nem vettek elénk, (Te is, Tóta Úr, és az Indexed), hanem a fejünk fölött végeztek rólunk, és utolsó kis zsigerünkről is.
Közhely #1: Olcsó húsnak híg a leve.
Ma sziporkázok. :)

Lehet perverz vagyok, vagy "csak" megzakkantam, de én örömmel hallgatom, hogy mekkora szarban vagyunk. Viszont még nem hallom azt a csikorgást, ahogy az évtizedek óta parlagon hagyott, rozsdás agytekervények elkezdenének mozogni.

Közhely #2: Nekünk Mohács kell.

Ott is mi történt? Jött a török, és ahelyett, hogy összefogott volna mindenki a közös ellenség ellen, sok hatalmi tényezőnek számító nemes inkább a saját pecsenyéjét sütögette. Totális individualizmus, messze az ésszerű szint fölött.
azzal nem értek egyet h a vállalkozások hitelezése gond lenne ugyanis ha ezek nem kapnának hitelt akkor a gazdasági termelésünk kb 70%-t zuhanna mert a vállalkozások csak a saját pénzükből tudnának fejleszteni ami ugye nem sok vállalkozásnak van felesleges
szóval erre területre igenis kell a hitel

a többivel egyet értek
Igaz ugyan, hogy mindenki maga felel a felvett hiteleiért, de az nem teljesen igaz, hogy felelőtlen minden devizahitel felvevő.
Én is vettem fel személyi hitelt svájci frankban, kicsit nyűgös is volt a kisasszony a bankban, mert eltartott egy ideig, hogy kiszámoljuk, forintban, svájci frankban, jenben is. Ezután a futamidőre kalkuláltunk egy forint árfolyam változást az elmúlt 3 év alapján. Látszott, hogy a bázishoz képesti, kétszeres romlásnál is még éppen megéri svájci frankban felvenni.
Na, ki a fene gondolta, hogy egy impotens kormányzás, karöltve egy világválsággal ezt sokszorosan übereli.
Azt gondolom, hogy közös a felelősség, és jócskán benne van az állambácsi keze is. Nem lehetett kalkulálni azzal, hogy egy 150 forintos frank 210 re ugrik fel.
Egyébként igaz, hogy szeretünk nagyobb lábon élni mint amekkora a cipőnk, hát ennek most vége, talán nem is baj.
Olyan a nép, mint a bourbon-házi uralkodók: semmit nem tanul, de nem is felejt. Nem fog az emberek fejében megmaradni(ha egyáltalán most átlátják), hogy mi okozta a törlesztő növekedését, csak az, h a szemét Gyurcsány miatt ment fel.
@omgwtf: Értsd meg, itt nem egyszerű "megkívánásról" van szó. Ezek az emberek nem azért veszenek plazmát, lakást, autót stb. mert megkívánták, hanem mert ez nekik FELSŐBBRENDŰ ELŐÍRÁS, maga az élet rendje így viselkedni. Ezek az emberek rád, vagy rám, aki nem vett fel hitelt lakásra, nem vettek autót nullkezdőre úgy néznek, mint a leprásokra, lúzerekre, az erő "sötét" oldalára, deviáns hülyékre, és valójában nem az zavarja őket, hogy te nem vetted még meg ezeket a dolgokat, hanem hogy mégis MIKOR FOGOD ELKEZDENI MEGVENNI?! Mondom, minden út az ő egyetemes céljaikhoz vezet, gondolni se tudnak másra. :(
Ugyan már megmondanád nekem Árpi, miért is jártam/járok rosszul a deviza hitelemmel mondjuk a gépkocsira, amelynek 60 havi törlesztőrészlete a kezdetekben úgy havi 8, mostanra is kb. 5 ezer forinttal KEVESEBB mint annak a szerencsés "kollégámnak", aki ezt forintban vette fel?

Ki az a hülye, aki még beveszi, hogy a devizakockázat FÜGGETLEN a forint árfolyamától illetve a forint valódi értékétől? Én svájci frankban vagyok adós de még a hektikusan ingadozó jenesek is többszörösen jobban járnak a FUTAMIDŐ alatt, mint a forintosok! Mégis, most az alig 1% kamatú svájci frank, vagy a mondjuk 25% hitelkamatú magyar forint a biztosabb üzlet?

A valutában való eladósodás kizárólag a politikusoknak és a bankároknak szar. Előbbieket a korrekt gazdaságpolitikára való kényszerítés miatt (fele annyit lehet mutyizni, mintha csak a belföldi valutával kellene törődni), a bankárokat meg a forinthoz képes jóval kisebb saját haszon miatt.

Csupán megkérdezem, MOST, amikor 1 EUR lehet akár 310 Ft-on is túlértékelve, nemde sokkal jobban járna az ügyfél, ha a 3millió100ezer Ft kiadását mindösszesen 10ezer euró kölcsönvételével fedezhetné?
Ami azt jelentené, hogy 280 Ft-ra visszaeső árfolyamnál "csekélyke" 10%-os azonnali nyereséget könyvelne el?

PERSZE hogy a bankok letiltották a devizahiteleket, marhára utálják, ha az adós nyer és nem ők maguk!

Te pedig beszállsz az ész nélkül irogatók táborába ahelyett hogy legalább egy picit gondolkodnál.
Illés Béla 2009.04.03. 10:12:07

A másik postokon írtam egy hosszú szösszenetet a tandíjról ami a népszavazás egyik kérdése volt.
Direkt a hülyéknek. Olvasd el. Köszi.

----

Árpi ha szerinted a tandíj +kórházinapidíj akkora hozadékot hozott volna hogy elkerülhető lett volna az "államcsőd" közeli helyzet.. mint amivel a linkeiddel utalsz vagy legalábbis vélhetném, akkor szvsz az összeadás/kivonással komoly gondjaid lehetnek. Azon meg nem segít a tandíj :)
Amugy teccik a fentebbi leiras a lakáshitelezés dolgáról mégis miféle és kinek köszönhető.

Ezt esetleg fejeld meg azzal, hogy ha a bankok nagyrészt vagy teljesen átháríthatják a piaci kockázatokat a szerencsétlen hitelfelvevőkre, akkor őket ki neveli az szentpiacon? :)
hiába a sok qrva jól megírt modern népmese, nem tanultak belőle a gazok. Puskin is megírta: minden az Anyegin múlik..
Hát szerintem hibás a következtetés! :)
A gondolatmenet racionális - csak alapvetően a kiindulás hibás. (Tegyük Fel Hogy: a ma embere racionális!) A ma embere leszarik mindent. Venni egy panelt mert az olcsó?! Rossebb. Ide nekem a lakóparkot. Beleölök 20-30 millát, hagy szóljon. Nem vagyok én szaros proli! Kocsi is kell - hitel - hagyj szóljon.
Én sokszor (najó néha) elgondolkozom, hogy környezetemben lévő emberek mi a fenéből élhetnek. Tudniillik racionális számítás szerint már be kellett volna csődölniük! Villogás és vonyítás egyszerre.
@Tojglius: már miért, és hogyan bukná el a házát a lapostv miatt??? max a lapostv-t viszik tőle el. nehogy má jelzálog-hitellel vette a lapost, hol láttál te ilyet?
Munkahelyi spamfilterben találtam egy továbbküldős powerpoint gyöngyszemet :DDD

“A Földbolygón 6,7 milliárd ember él. Ha csak az amerikai tervben szereplő 700 milliárd dollárt vesszük, és ezt elosztjuk a Föld lakosainak számával, 6,7 milliárddal, akkor az lakosonként 104 millió dollárra jön ki fejenként.
...
Ha Franciaország esetét vesszük a 26 milliárd euróval, amelyet a kormány ruházott be az adófizetők pénzéből:
26 milliárd 60 millió lakosra:
az annyi mint 433,33 millió euró fejenként.
Ha egy négytagú családot veszünk, az 1,733 milliárd családonként.
...
Ekkora összeggel a családok bőven vissza tudták volna fizetni jelzálog tartozásaikat, és akkor nem robbant volna ki válság.”

FAIL
FUCKING FAIL
Ilyen szarokat küldözgetnek egymásnak az emberek gondolkodás nélkül bazmeg :D
Sziasztok.

Hitel az kell, persze nem plazmara meg kerteshazra, hanem pl. egy olcso lakasra, hogy az ember ne otthon lakjon meg 40 evesen is. Viszont most mindenki azon porog, hogy mekkora a devizahitelesek aranya. Es kozben meg a megszorult devizahiteleseket tamogatjuk, az uj program szerintem meg elvesszuk a kamattamogatast a forint hitelesektol. Szoval nem ertem, hogy ha ilyen szar mindenkinek a devizahitel (mert szar az teny), akkor miert teszik lehetetlenne a forint alapu hitel felvetelet. (A legtobb deivazas szerintem meg most is jobban all mint a forintosok.)
@egysegelem: "Ebben a posztban egyetlen olyan gondolat sincs, amit mar ne irtal volna meg tobbszor is, mas posztokban."

Lehet, de jól összeszedett és hatásos lehet... egy 'újszülöttnek' meg kimondottan új ez a 'vicc'.

Normális országokban - mint pl. Lengyelország - az állam közbelépett és nem engedte a devizában eladósodást.
Nálunk valószinűleg a banklobby miatt ez nem történt meg. Hazánkban minden forditva van, ahol nem kellene szigorú felügyelet - média, szabad véleménnyilvánitás - azt szabályozzák. Ahol korlátozni kellene - közbeszerzés, külső tanácsadók, alvállakozók bevonása, devizahitelek - azt liberalizálják. Az érdek győzött a józan ész felett.
A számlát sajnos nem annak nyujtják be aki felelőtlen volt (devizahitelt felvevő, habokra gyereket vállaló) és felelőtlenségre biztatott (alanyi jogon járó juttatást bevezető szociálpolitikus, banki hiteltanácsadó). Valamit tenni kellene, de gyorsan, hogy végre az állja a cechet aki tartozik!
Nem biztos hogy most akkor hirtelen megvilágosodik az ország...

A devizahitelek egyenlőtlen eloszlásúak: 1 millió embernek van sok, és 9 millió embernek meg nincs semennyi. Csak az 1 millió fog megvilágosodni, és azok nagy része valószínűleg eddig sem ingyenélősködött...
Kedves TWA komcsizók:

Ha teljes életművéből ezt az egyetlen írást olvasná valaki mit mondana, miféle politikai beállítottsága van neki... nekije... őnekije?

Talán konzervatív (olyan angolosan)?

Szóval ennyit az oldalakról és szerepekről.

[Mint ezt nálam okosabbak is kifejtették] ma már nem igazán jobb és baloldal van, hanem felelősek és felelőtlenek politizálása. Ennyi és nem több.
Ha feltesszük hogy az állami kiadások 10% és 50% közötti korrupciós kiadással valósulnak meg, akkor ez 1500-7500 milliárd forintos csökkentési mozgástér, úgynevezett "megszorítások" nélkül.

Nem értem mit pörgünk itt a 300 milliárdocskákon...
Csúnya mondat fog következni (árfolyamkockázat): - Most hullik a férgese. - Az élet a legjobb tanítómester, ő megadja azt a pofont amít más még a gondolataiban sem mer elsuhintani. Higyétek ezért lesz szebb és jobb jövönk, attól a sok pofontol.

El kéne vágni a köldökzsinort a külföldi bankoktól, de az egy csomo pénzbe kerülne a bankoknak, államnak, népnek. Utána nem tudnák használni a forintot a monopoliba. Kérdés, hogy ezt akarjuk e mind?

Na hali mindenkinek, átmegyek egy másik oldalra megnézem mennyin áll a forint, mert nemsokára vonják a törlesztőrészletet.

Amúgy, ha valaki belefáradt ebbe a politikának nevezett valamibe, akkor: Ki az udvarra gyönyörú idő van!
@pblue: "ha tenyleg ilyen konnyen tanithato a matek, akkor az a sok ember, aki itt hoborgott londonban, hogy akasszak fel a bankarokat "

Nekik egy másik (jóval nehezebben átlátható) lecke van feladva.

A miénk négy alapművelettel könnyedén megfejthető.
Ezért mondják okosok, hogy ebből még kitörési pont is lehetne...

[Persze az egész rendszerváltásból lehetett volna, de ehhez először is jó tanárok (politika, média, értelmiség) és jó tanulók (nép) is kellene.]
Egy kicsit fáj, hogy a Zemberek skálája az 50 millás lakáshitelestől a párszázezres plazmatévésig terjed. van ezen túl is, pl. én, akinek nincs semmilyen hitele, mert tudatosan (diploma, ugye) nem fogyaszt túl, hanem csak annyit amennyit megtermel. Sőt. Fertelem, de megtakarít.

És így aztán én vagyok az, aki ágál minden olyan megoldás ellen, hogy az állam (az adókon, azaz az én pénzemen keresztül is) segíllye ki a hiteleseket. Miért tenné? Nem, nem és nem.
Szerintem nem értik még sokan a kommentelők közül sem, hogy hiteltörlesztés két részből áll: a tőketörlesztésből és a kamattörlesztésből. A tőketörlesztés a forint romlása miatt nőtt meg, a kamattörlesztés pedig a forint kockázata miatt - és ez utóbbi a jelentősebb tényező a törlesztőrészletek megugrásában. Erről nem feltétlenül a bankok tehetnek - és hiába szól át bárki, akár Viktor is, a bankoknak, egyszerűen a piac kockázatosnak tartja forintban tartani a pénzt, csak extra prémiumért veszi át a frankért cserébe. A jelenlegi forintárfolyam azt tükrözi, hogy a piac véleménye szerint kb. 1:6-1:8 a forint bedőlésének kockázata. A normál kockázatmentes árfolyam kb. 230-240 körül kellene legyen. Ha a bankokat arra kényszerítjük, hogy kamatot csökkentsenek, akkor előállhat az a helyzet, hogy a hitelesek által befizetett forintokat nem tudják frankra váltani (mert ugye nekik abban kell továbbfizetni az ő hitelezőiknek) és a baromi nagy forinteladási nyomás hatására a forint még jobban leértékelődik. Magyarul az alacsony kamatot a tőkerész megugrása fogja majd kompenzálni (egyúttal a forint további hanyatlása, ami viszont mindenkit érint). Semmi sincs ingyen. Az euróhitel azért volt olcsóbb mert pontosan ennyivel volt kisebb is a kockázata a pénzt nyújtóknak.
@Muddy: "válsztás előtt mindenki kap egy nyolcadikos matematika feladatsort"

Azért inkább állampolgársági ismereteket és alapfokú pénzügyi és közgazdasági ismereteket kellene számonkérni ;)
Az hasznosabb lenne most, mint a másodfokú egyenlet megoldó képlete...
Árpi, ez azért gyökérség tőled a javából. Nagyon okosan felhívod a figyelmet az ÁRFOLYAMkockázatra UTÓLAG. Pár dolgot azért megemlíthetnél mellesleg: kezdhetjük rögtön azzal, hogy a nagyon kockázatos devizahitel még mindig sokkal olcsóbb, mint a forint alapú. Folytathatjuk azzal, hogy a CHF és EUR árfolyamok a ft-tal szemben 20-30% erősödtek, míg a törlesztőrészletek akár 50-60%-ot is. A bankok tehát nem csak az árf. kockázatot, de a saját kamatkockázatukat és a teljes hasznukat is bátran továbbterhelték az ügyfelekre. Mert megtehetik. Mondhatod, hogy aláírták vazzeg, de emberségről meg önmérsékletről hallottál-e már? Végül, de nem utolsósorban: aki józanul tervezve hagyott 20-30% tartalékot az árfolyamkockázatra, mert esetleg tudta, hogy mi az, most az is szív az 50% emelkedéssel. Ne mondd nekem, vazze, hogy EZT előre kellett látnia az össze magyar pénzügyi-befektetési szakember-állampolgárnak! Így a cikked csak nagyképű genyózás: azon a szerencsétlenen rúgsz még egyet, aki hibázott, mert nem tervzett, vagy rosszul tervezett. Ami most van azt te sem láttad előre, meg senki sem, főként az nem aki 5 éve vett fel hitelt 10év futamidőre. Esetleg vmi megoldást vázolj fel, vagy linkelj be pár előrejelzést a devizapiacról, vagy az új rendeletről, amiben korlátozzák a bankok egyoldalú szerződésmódosítását, vagy bármi pozitívat, érted? Ez a cikk önmagában semmire sem jó, max hangulatkeltésnek, hogy az okos barátaiddal és még okosabb kommentelőkkel együt okosan bólogatva röhögjetek más nyomorán. Mellesleg nekem nincs semmilyen hitelem, cak ez a véleményem az egészről. Mellesleg: IGENIS AZOK TEHETNEK RÓLA, akik 6 év alattt kormányon, és 60év alatt gazdasági hatalmon ide juttatták az országot. Meglepő módon a válság Európában máshol nem jelent ekkora katasztrófát az embereknek napi szinten, és nem azért, mert az EUban a magyarokon kívül mindenki qrvára befektetési tanácsadó! Arrafelé ugyanis volt gazdaságpolitika korábban, és van válságkezelés most. Nálunk???
A sün a hibás! A sün szarjon sünt!
Rövid, és velős.
De két alapvető tévedés tartalmaz.
1: Az emberek elgondolkodnak.
2: Majd a szociális ingyenkedést nem fogják igényelni.

Addig nem lesz így, amíg van olyan, aki hülyeségeket (pl.: illegitim kormány, nem megszorítás kell, stb.) beszél bele az arcába.
Árpi! Te beszélsz tanulásról? Még most sem fogtátok fel, hogy melyik brancs miatt tart itt az ország -és vele együtt a Forint. A Népet okolod, hgy devizahitelt vett föl, holott még most is jobban megéri, mint a Forinthitel.

Okoskodtatok évekig, hogy bízzunk a szocikban, mert a Fidesznél csak hülyék vannak... és majd most a SZAKÉRTŐ kormány megmutatja... Hát aki hitt nektek, az jól megszívta... És akkor van képetek a Népet okolni? (persze hogy van... ebből éltek)
Árpi, hogy milyen egyszerűen gondolkoznak az emberek, és hogy mennyire könnyen megerősíthetők hamis hitükben, és hogy mennyire nem tanulékonyak, arra jó példa a következő, neten keringő levél, amit ma már harmadszorra kapok meg. Így szól:

Egy egyszerű számítás
Megdöbbentő eredmény
Egy tévénéző egyszerű számítása és a CNN-nek elküldött megjegyzése:
Az adófizetők pénzéből tervezett banki helyreállító terv a következő összegekbe fog kerülni:
700 milliárd dollár az amerikai helyreállító tervben + a már kiadott 500 milliárd + azok az euró milliárdok, amelyeket az európai kormányok adnak az Európában válságba került bankoknak
Hogy csak egy áttekintést megpróbáljon felvázolni arról, hogy ez pontosan mit is jelent, a tévénéző a következő számítást végezte el:
“A Földbolygón 6,7 milliárd ember él. Ha csak az amerikai tervben szereplő 700 milliárd dollárt vesszük, és ezt elosztjuk a Föld lakosainak számával, 6,7 milliárddal, akkor az lakosonként 104 millió dollárra jön ki fejenként.”
“Ha ezt a pénzösszeget odaadnánk minden egyes földlakónak, akkor nem csak hogy a szegénységet számolnánk fel gyökeresen általa, hanem minden földlakó milliomossá válna.”
Következtetésképpen a következőt mondja:
“Nekem úgy tűnik, hogy valódi probléma merül fel a vagyon felosztásával kapcsolatban.”
Ekkora összeggel a családok bőven vissza tudták volna fizetni jelzálog tartozásaikat, és akkor nem robbant volna ki válság.
Még egy jóval szerényebb összeggel is megtehették volna ugyanezt, ráadásul a fogyasztást is fellendíthették volna.
A válság azonban itt van, és a kormányok csak gúnyolódnak rajtunk.
A pénz azokhoz vándorol, akik spekulációikkal veszítik el a mi pénzünket, így nem marad már semmi az embereknek.
Ha gondolod, küldd el ezt a számítást mindazoknak, akiket ismersz.


Namost, ugye milyen jól is hangzik ez a számítás, teljességgel logikusnak tűnik, és pontosan beleillik a GONOSZokról alkotott képünkbe. Többszöri elolvasás után sem tűnik fel a bitagyuaknak valami...mégpedig a másnapi jövő! Ők csak a jelent látják: tele lesz a zsebem, ez mindent megold! De hogy mi lesz utána, nem gondolja már át, hisz beállt a csőlátás.

Hisz oké, adjunk mindenkinek a kezébe 104 millió dollárt, az utolsó sztyeppei nomád csecsemőnek is. Hurrá, mindenki gazdag, minden életcélt megvehetsz azonnal! Elvileg! Csak mi történik másnap a gyakorlatban, amikor be akarsz menni a boltba megvenni az autót? Nos, a bolt be lesz zárva, hisz az eladónak is lesz a zsebében 104 millió dollár, ugyan minek menjen be a munkahelyére dolgozni, ha annyi pénz van a zsebében, amennyi egész életére elég? Na mindegy mész tovább, bemennél a boltba költeni, de az is zárva van, nincs kenyér a pulton, mert a pékinas se ment be dolgozni, ugyan minek? És rádöbbensz: senki nem dolgozik, hisz mindenkinek tele a zsebe lottónyereménnyi pénzzel!
És aznap összeomlik a világ...
1 millió forint fölvétele 20 évre (240 hónapra):

Teljes visszafizetett összeg, törlesztő részlet, kamat

Javaslom a RÉSZLET Excel függvény tanulmányozását.

1 000 000 Ft 4 167 Ft 0%
1 103 746 Ft 4 599 Ft 1%
1 214 120 Ft 5 059 Ft 2%
1 331 034 Ft 5 546 Ft 3%
1 454 353 Ft 6 060 Ft 4%
1 583 894 Ft 6 600 Ft 5%
1 719 435 Ft 7 164 Ft 6%
1 860 717 Ft 7 753 Ft 7%
2 007 456 Ft 8 364 Ft 8%
2 159 342 Ft 8 997 Ft 9%
2 316 052 Ft 9 650 Ft 10%
2 477 252 Ft 10 322 Ft 11%
2 642 607 Ft 11 011 Ft 12%
2 811 782 Ft 11 716 Ft 13%
2 984 450 Ft 12 435 Ft 14%
3 160 295 Ft 13 168 Ft 15%

A svájci frank kamata 3-5%, euro 5-8%, forint 12-15% volt.Miért magas a forintkamat?

Amikor azt halljuk, hogy költségvetési hiány, az azt jelenti, hogy a kiadás nagyobb, mint a bevétel. Ez úgy lehetséges, hogy a különbözetet felvesszük hitelbe. Ezekkel a hitelekkel nő az államadósság évről évre. A hiteleken a hitelpiacon szerezzük be, ún. értékpapírok formájában. Konkrétan több éves kötvényeket bocsátunk ki a piacra, mely papírok csak a kamatszintben különböznek. Ha azt gondolják az országról, mint adósról, hogy biztosan vissza tudja fizetni, akkor alacsony kamaton is lejegyzik az államkötvényt. Lejegyzés azt jelenti, hogy ad pénzt a lejegyző egy papírfecnire (államkötvényre), mire rá van írva hogy x milliárd adósság, y kamatra, z évre. Ha megbízik bennünk, akkor mi ezt visszaadjuk neki z év múlva, úgy hogy az x összeg y kamaton ketyegett évente. Sajnos az elmúlt években olyan mennyiségű államkötvényt dobtunk piacra, hogy már csak magas kamattal vettek államkötvényt, fél éve már sehogy. Ráadásul eleve azt terveztük, hogy a lejáró államkötvényt majd egy másik felvételével fizetjük ki, ez a refinanszírozás. A refinanszírozást végül IMF hitellel oldottuk meg.

Szóval azért vett föl a lakosság annyi devizahitelt, mert annak alacsonyabb volt a kamata. Az állam ugyanis felnyomta a forintkamatokat a sok költségvetési hiányt finanszírozó államkötvényekkel. Az már csak hab a tortán, hogy a felvett hiteleket (kibocsátott kötvényeket) nyugdíjakra költöttük.
sziasztok drágáim. mi a hörgés tárgya? éppen az orbán elnök úr prudens pénzügyi politikájának ágyazok meg, nem tűnik fel?

vagy akárki másénak.

hol van ebben, hogy a szocik bármit is jól csináltak?

ja és senki se mondhatja, hogy utólag szólok: w.blog.hu/2006/11/14/hitel_alma
@corso: "vajon a Feriék mit tettek, hogy megelőzzék a pofont"

nagy a felelősségük... de ez nem mentesíti sem az ellenzéket, sem a médiát, sem az értelmiséget sem pedig a "népet".

A demokrácia már csak olyan, mint a piacgazdaság: eladó a szavazat, tessék, tessék... ki kínál többet?

A politikus meg akar felelni a választók elvárásainak. Csak emberi nagysága képes túllépni saját érdekein és a _valós_ érdekeket képviselni a tömeg elvárásaival szemben.
Itt soha nem értem az ovi-t mentegetőket.
Ha a piacon csak két standon vehetsz egyformán rohadt gyümölcsöt de legalább drágán, akkor melyik kereskedő a szemetebb?
A baloldaloi vagy a jobboldali asztalnál álló?
És főként az "értelmiség felelőssége"!!!
A politikus ki van téve a "vevők" igényeinek... de a médiamunkás, az egyetemi professzor vagy a függetlenített hatalmi ágak alkalmazottai... na azok miért is nem azzal foglalkoznak ami a dolguk, a társadalmi felelősségük. Nyilatkozzanak meg és "oktassák a népet"!
... és főként minek nekik pártpolitikát keverni az ügyeikbe (főként ha tételes jogilag és/vagy etikailag az teljesen elfogadhatatlan).
@Transylvanianmixedgrill:
Öööö, ha 700 milliárdot elosztom 6.7 milliárddal, akkor nekem csökönyösen 104 dollár jön ki és nem 104 millió. :) Póttandíj!
@agyvihar: Mivel az árfolyamkockázattal a jó tanulók tisztában voltak , és ennek tudatában vették fel a hitelt, kell-e vajon sajnálni őket?

Tisztában voltak, hogy az úton lehetnek szakadékok, de bíztak benne , hogy nem lesznek, vagy ha lesznek is át tudják ugorni ...

Hitelt meg uyge úgy érdemes felvenni, ha befekteted,többet fial, mint amennyit vissza kell fizetned, de sem az autó, de már a lakások sem nagyon felelnek meg ennek a kitételnek.
Bocs, ha már leírta valaki.

Szerintem nem a zembereken kéne elverni a port. Pontosabban nem kellene egykalap alá venni itt boldog-boldogtalant. Ja-ja én is ismerek valakit, aki a 10 százaléknyi kocsi-önerőt providentből csengette ki, de ez (ő) szerintem extrém hülye példa (ember).
A kormányon levőknek abban áll a felelőssége, hogy ne adósítsa el a Zállamot, teremtsen megfelelő keretfeltételeket a gazdaság számára és slussz. Ha ezeket megteszi, akkor én nagy biztonsággal veszek fel hitelt házépítésre, mert kicsi a munkahely-elvesztés kockázata, stabil az árfolyam... stb. Persze, így is beüthet a globális krach, de barátaim, nézzük meg, hogy azokban az országokban, ahol a kormány odafigyelt a fent kifejtett két fontos dologra, ott kevesebb a megrázkódtatás. Ott is van, persze, de kevesebb.
És még egy dolog: számokérni a Zembereken, hogy miért fogadták el a szociális juttatásokat, a kedvezményes kamatot, meg a 13. haviakat stb, azért ordenáré egy szemét dolog. A Zembereknek nem kell tudniuk, hogy a költségvetés vajon bírja-e ezeket a kiadásokat. A kormányoknak viszont nagyon is. Ez tudnillik a dolguk, tisztában lenni a folyamatokkal, jól sáfárkodni a rájuk bízott vagyonnal és hatalommal.
Árpád: most hogyhogy nem a Wizitdíjról írtál? :)
Egyébként nekem is van devizahitelem autóra. Fel is ment a részlet, de nem hőbörgök. Messze jobb még most is, mintha forintban vettem volna fel. Sőt, ha most kéne választani, most is devizában venném. A monetáris politika megoldotta régóta. Tehát én is rossz tanuló vagyok. Akkor most megbuktatsz?
@Transylvanianmixedgrill:

bocsesz, én is megkaptam, de nekem nem 104 millió, hanem simán 104 jön ki. Ti. 700 osztva 6,7-tel.

@Tóta W. Árpád: Miért, szerinted milyen hiteleseket szopat ez be rendesen? Igen, főleg a lakáshiteleseket. :)
@lm5: Jajmá! Gonoszkodsz itt bammeg bonyolult alapműveletekkel! :D

A körlevél két dolgot erősít meg:
1. eddigi életszemléleted nem érheti kritika, te mindent az egyetemes elvek szerint tettél
2. van itt pénz dögivel, csak a GONOSZok rátették a kezüket
@Tóta W. Árpád:

Nincs högés ám!!!!

Csak annyia megjegyzés, hogy a politikai rendszerünk felhatalmazást jelent, felelősséget, és lehetőséget a döntésre. Esetünkben is minden megvolt csak el lett baltázva. Leginkább a felelőtlenség miatt.

Ja, és bármennyire is jó lenne, nem kerülhet be mindenki a közgázra. Viszont érdemes lenne már az általános iskolában megismertetni a jövő generációkat a pénz természetével, a politikai rendszer fenti jellegezetességeivel.
nemcsak hitelekről van itt azért szó. nézd meg a Bajnai-csomagot. az is a tandíj része.

amúgy a mi helyzetünk kirívó, de ugyanez a felismerés előbb-utóbb az egész nyugati civilizáció agyába el kell hogy jusson. akik éveken át viccelődve nézegették, hogy jé, mindent Kínában gyártanak, azok most kénytelenek továbbgondolni, hogy akkor viszont miért mi élünk jobban, és nem kellene-e készülni arra, hogy ez az igazságtalanság nem marad így örökre.
Személyesen,konkrétan azt azért elmondanám: Mikor előkerült a gyerekek, kerekek & szobák számában mért családminőség, megtámogatva az ócsó hitellel, nagyon rosszul éreztem magam: Jézusom, mindenki építkezik, kocsit vesz, gyerekeket csinál, csak én vagyok ilyen hülye, óvatos konzervatív (nem ideológiai értelemben)? Pedig a (pillanatnyi) jövedelmem alapján sokkal inkább megengedhettem volna magamnak, mint sok ismerősöm és kollégám, hogy mondjuk a félig-meddig lepusztult, ám tehermentes betonblokkomoat lecseréljem egy csilivili kacsalábra, csináljak belé a meglévő egyetlen szeretett fiam mellé még néhány szocpolos-nemzetiideológiás porontyot, és/vagy a meglévő kétszer-kétkerekű kerékpárjainkat lecseréljem egyszer-négykerekű ingyenhiteles autóra.

Úgy gondoltam akkor, én balga hitetlen, hogy addig nem fogok bele, amíg legalább annyi tarttalékom nem lesz, hogy ha bármi történik, legalább fél-egy évig fenntartsam a családomat, fizessem a részleteket. Úgy gondoltam, egy tehermentes sufni fontosabb, mint egy palota, amit holnap elárvereznek a fejem felől.

De én voltam kisebségben, és - a kisebbségi vélemény és viselkedés természetéből eredően - úgy tűnt, nyilván én vagyok a nemnormális.

Érdekes, hogy most mégsem érzek bezzeg-elégtételt, és mégsem örülök mások bajának.

Meg annak sem, hogy más felelőtlen költekezését is esetleg rajtam fogják behajtani, holott nem én fogom továbbra sem lakni a svájcifrankos lakóparkot.

A különadót fizetem, és egyetértek vele. Családi pótlékra is másnak nagyobb szüksége van, mint nekem, önként lemondok róla. Vállalom a közterheket, viszonylag magas jövedelmem okánis, akár viszonylag többet is, mint a legtöbben, ha kell.

De mások felelőtlenül felvett-kibocsájtott deviza- vagy bármilyen hitelét ugyanmár nem én szeretném kifizetni abból a tartalékból, amit azért tettem félre, hogy ne járjak úgy, mint azok, akik most többek között az én tartalékomra is pályáznak. Tényleg mégiscsak én voltam/vagyok a hülye balek?

Nem nekik tettem félre, nem értük voltam óvatos és szerény. Kapise?
@atesz: "érdemes lenne már az általános iskolában megismertetni a jövő generációkat a pénz természetével"

évek óta ezt mondom. enélkül nehéz lesz elkerülni az ilyen nádpálcás kurzusokat.

"a politikai rendszer fenti jellegezetességeivel."
w.blog.hu/2007/08/01/banankoztarsasag :)
@Tóta W. Árpád: Árpi, én inkább két alapvető könyvet tennék kötelező tananyaggá általános iskolától:

Alexander von Schönburg: Pénz nélkül gazdagon

tudatosvasarlo.hu/konyvajanlo/143

Tim Kasser: Az anyagiasság súlyos ára

tudatosvasarlo.hu/konyvajanlo/15

@Transylvanianmixedgrill: igazából leszarom, hogy minek néznek a konzumidióták. ez most lehet, h meglepő lesz, de a vásárlásban engen az vezérel, hogy NEKEM mire van szükségem, és nem az, hogy mije van a sanyinak, ami még nekem nincs. tudom, gáz.

az viszont tényleg jogos, amit changebug is ír fent. panel nem jó, mert akkor átváltozom prolivá. inkább megyek lakóparkba, mert az menő. nem baj, hogy a legtöbb pont ugyanakkora gettó, mint a panel, csak másként néz ki kívülről. csak míg a panel, amit a cucializmusban felhúztak, ott áll 20-30 éve, ki van próbálva, be van járatva, addig a fasza lakóparkok, amiket az igen hozzáértő, lelkes és szakmailag elhivatott maffia építtetett a Moszkva téri homelessekkel épp nem dőlnek a fejünkre. rohadjak meg, még egyetlen egyről nem hallottam, ami beköltözés után pöcire lakható volt. és itt nem arról beszélek, hogy nem volt párhuzamos a függönykarnis a plafonnal, hanem hogy elment a fűtés (rosszabb esetben ellopták a kazánt), elment a villany (rosszabb esetben nem is volt madzag sem a konnektor mögött), elrepedt a fal, csukott ablaknál is lobogott a hajunk, akkora volt a huzat az illesztéseknél stb.
szóval igaz, hogy szar, igaz hogy itt is tahó mind a nyolc szomszédunk, de legalább kétszer annyiba került. "mert megérdemlem."

egyszerűen nincs olyan, hogy "ez nekem elég". és pont ezekből az emberekből kerülnek ki azok a lopóscsalós képviselők, akiket előbbiek lámpavasra húznának. többször elmondták már mások is. a parlamentbe nem a Szíriusz bolygóról teleportálják a képviselőket, hanem hazánkban cseperedett, itt szocializálódott emberek azok is.
de a hülye népet ugye nem lehet felhúzni lámpavasra? pedig volna hely a politikusok mellett néhánynak tutira.
@mediakus:
Nem volt semmi baj a rendszerrel, csak nézd meg, hogy így mennyi új autót vettek az emberek, mondjuk lakáskasszára. Mennyi ingatlant vettek, befektetésnek a 90'-es években megtollasodott újgazdagok? Röhögtek az államon, fizették az alacsony hitelt, miközben így mostak tisztára vele egy csomó pénzt, amit persze már legálisan pörgettek. Ismerek pár olyan akkoriban is vállalkozó embert, akinek a családjának minden egyes tagja vett így kérót, most ki van nekik adva.
Szal. az ötlet jó volt, de albaszták, nem ellenőríztek eléggé...
@Zka: Naja, kb ennyire tudnak számolni az emberek mifelénk:

700 milliárd dollárt... elosztjuk 6,7 milliárddal, akkor az lakosonként 104 millió ...

Kb az általános iskola második osztályban páros lábbal rúgna ki a tantónéni egy ilyen megoldással.... És ezt felnőttek nyomják egymás között, komolyan agyhalál...
1. észrevétel:
Már ketten is írták ezt a példát, hogy: "...A Földbolygón 6,7 milliárd ember él. Ha csak az amerikai tervben szereplő 700 milliárd dollárt vesszük, és ezt elosztjuk a Föld lakosainak számával, 6,7 milliárddal, akkor az lakosonként 104 millió dollárra jön ki fejenként.” ..."
---> nekem csak fejenként 104 $ jön ki, de persze az sem kevés (és ez is jelzi, hogy valakik - a mostani pénzügyi rendszer irányítói / tulajdonosai - jól átverik az egész világot, hogy ennyi pénzt kicsikartak maguknak... :-)
A 2. éazrevétel később.
Nagy divat lett egyszerre szídni, és sajnálni a devizahiteleseket.

Sajnálat:
Akinek már most bedőlt a hitele (eltekintve azoktól akik munkanélküliek lettek - és így a Ft hitelük is bedőlt volna), annak nem a devizanemmel volt gondja, hanem, hogy túlvállalta magát. Mondjuk 60eFt-os lakástörlesztés felmegy 30eFt-tal. És ezt nem tudja fizetni. Akkor ez azt jelenti, hogy úgy tervezte a következő 20 évét, hogy nincs havi 30e előre be nem osztott pénze?

És nem csak azt kell nézni, hogy az elmúlt időben felment a törlesztő 30-50%-kal. Azt kell megnézni, hogy a teljes futamidő alatt mennyi a törlesztés CHF és Ft alapon. A banktól nemrég kapott tájékoztató szerint 350Ft/EUR-os árfolyam kéne, hogy jobban megérje a Ft hitel.
És ez már áthajlik a szídás kérdéskörbe. Lehet, hogy most 1-2 évig nem jobb, mint egy Ft hitel, de ha egy 10-20 éves jelzáloghitel futamidőt nézünk, de akár csak egy 4-6 éves autó futamidőt, simán jobb lehet a devizahitel.

Nekem van ilyen is, olyan is. A lakáshitel állami kamattámogatásos Ft alapú. Itt a támogatás az állampapírhozamokhoz van kötve. Még sehol nem hallottam a médiában, hogy szóba került volna, de jelezném, hogy 10%-kal emelkedett a törlesztő az elmúlt évhez képest (ami anno alapból 20-30%-kal magasabb volt, mint a devizahiteles).

Úgyhogy szvsz sem elátkozni, sem megkönnyezni nem kell azokat, akik a devizahitel mellett döntöttek.
Könnyen dumálnak a külföldi pénzügyi megmondóemberek, hogy mekkora marhák a magyarok, amikor CHF-ben adósodtak el.

Könnyen pofáznak a bankok jogászai is, hogy kéremszépen, Önök írtak alá biankó szerződést, nem mi.

Árpi is könnyen beszél, ha neki a lakásvásárláshoz nem kellett hitelt felvennie.

Mégis, mi a jó francot lehetett volna még választani? Mi lett volna az alternatíva?

A magyar fiatalok nagyrésze nem poénból vett fel CHF hitelt, meg nem is befektetési, gazdagodási célzattal, hanem hogy legyen hol laknia. Az albérletre kifizetett pénz nettó kidobás, örökölni nem mindenki örököl, a kezdő fizetésekből viszont cca. 20-30 évig nem jönne össze egy lakás ára (főleg úgy nem, hogy közben még élni is kell, albérletet fizetni, diákhitelt törleszteni)... Mi más választása lehetne egy fiatalnak, mint a hitelfelvétel?

Ha meg hitelfelvétel, akkor (a kedvezményes, támogatott HUF-hitel megszűnésével) mi más lehetett volna, mint CHF hitel? Forint alapút még így, nemzetközileg szopóágra kerülve sem érdemes felvenni a brutális kamatok miatt. Ha tudtuk volna előre hogy ez lesz, még akkor sem.

Ha meg CHF hitel, akkor mi mást tehetne a szerencsétlen, mit hogy aláírja az elétett szerződést, ami gyakorlatilag minden banknál egyforma volt, gyakorlatilag a bankoknak a kamatok és a feltételek tekintetében tejhatalmat adva?

Szóval könnyű okosnak lenni. A fogyasztási hitel 40%-os THM-mel egy másik problémakör, azt többnyire hülyék veszik fel, de a lakáshitel az sajnos kényszer.

Nem csak a 13. havi nyugdíjon múlik az ország rendbetétele. Egyetértek azzal, hogy megszüntetik és a gyest sem kell 3 évig folyósítani (mondjuk ehhez azért nem ártana bölcsődéket építeni, de persze erről sincs egy büdös szó sem).
Viszont ez nem elég. Sőt nagyon nem elég. A lényeg a munkahelyteremtésen lenne. Amíg ilyen alacsony a foglalkoztatottság, addig a 12. havi nyugdíj is luxus. Amíg másfél millió ember van normális fizetésre bejelentve, addig hozhatnak bármilyen intézkedést, csak ideig-óráig lesz elég. Amíg az egyik mszp-s képviselő vigyorogva mondja, hogy valószínűleg túl sok a 800000 rokkantnyugdíjas, de amikor a riporter megkérdezi, hogy mit szándékoznak ez ellen tenni, akkor csak a vállát vonogatja, addig itt nem lesz jobb semmi. A szarlapátolás folytatódik.
Semmit sem fog az emberek többsége ebből a válságból megtanulni. Vagy azt, hogy még többet csaljon, lopjon, hogy meg tudjon élni.
A zemberek védelmében: nem tanulták meg a matekleckét.

Mert ha 50%-kal felmegy az ajró, akkor a törlesztó nem 50%-kal megy fel, de nem ám.

Általános iskola hetedik osztályos matek. De az baj, hogy ez nem lett tudatosítva mindenkiben.

Árpádka, ez a cikk is remek volt, de a téma már kicsit unalmas.:) Nem lehetne már valami válságmentes poszt?:)
@omgwtf: A rendszerváltás legnagyobb rákfenéjének tartom, hogy nyugatról szinte minden kontrol nélkül bejött a kilencvenes években az professzionális agymosó, konzumidiótákat termelő marketing, amely ott 50-60 év alatt fejlődött ki. Hogy olimpiás hasonlattal éljek: ha a magyar nép egy alultáplált gátfutó volt a nyolcvanas évek végén, akkor ez a nyugati profi marketing olyan feketelistás szteroidokkal dopping volt, amitől egyik pillanatról a másikra megnőttek az izaink, és csak azt láttuk, hogy milyen faszán nézünk ki, és hogy buknak ránk a csajok. Nem számoltunk azzal, hogy pár év elteltével elkezd hullani a hajunk és nem áll fel a p@csünk...
@Tóta W. Árpád:

Az a helyzet hogy dacára a történteknek, vissza fogjuk építeni a korábbi, Kínábangyártatós világot. Semmi jel nem mutat arra, hogy az emberiség döntési helyzetben lévő része komolyan elgondolkodna a válság természetén. Így látom. S ha már a Fidesz is szóba került, nagyon szimpatikus volt Orbán Viktor hozzáállása, hogy ti. itt valami újat kell felépíteni, nem a régi bukott modellbe kellene életet lehelni. Azonban.
A váltást, szigetszerűen csak kisközösségi szinten lehet eséllyel meglépni. Egy komplett ország Európa közepén a környezete nélkül nem kezdhet új világ építésébe (az ezer szállal kötődés miatt). Vagy Észak-Korea lesz belőle.
Másfelől: a cehhet akkor is ki kell fizetni, és az új világig is el kell jutni valahogy. Tehát előbb romokat kell takarítani. És erre, úgy érzem Viktornak sincs ebben a pillanatban válasza. Vagy van, de még nem mondta el.

@Transylvanianmixedgrill: köszi a könyvajánlókat, a lényeget pont el is mondják, úghyogy már ki sem kell adnom értük 5300 Ft-ot :). A takarékosságot itt is be lehetne vezetni: akinek a mondandója 10 sornál több a hozzászólásokban, az valamit nagyon félreértett. Csak tömören polgártársak, az idő pénz!
Tóta, te nagy megmondóember vagy. Kár, hogy néha sok hülyeséget írsz. Mint pl most is.
@Törcsi:Got_som'_weed?: Törcsi:Got_som'_weed? 2009.04.03. 09:35:10
"lesz még itt árpádsávos tömeg "Gyurcsányt akarom!"-ot skandálva"

ezt kétlem! fogadjunk!
Villáminterjú Tóta W. Árpáddal.

Bede Márton: Árpád, nem tűnik fel neked, hogy az a gazdaságpolitikai irány, amit te évek óta képviselsz, és amitől olyannak tűnsz, mint aki egy szerencsétlenül félreértett mszp-t véd állandóan a higgadt logika nevében (olyan jó képletesen fogalmazol), nagyjából az vitt oda, ahol most vagyunk?
Tóta W. Árpád: Nem.
Bede Márton. Köszönöm az interjút!
@hauptrichter:
Egyetértek, azzal a kiegészítéssel, hogy a pénz szerepe ma már sajnos egész más, mint régen. Régen csereeszköz volt, most már főleg az erőforrások birtoklásának eszköze, egy szimbólum, egy olyan eszköz, amely mögött nincs érték, elektronikus adatok vándorolnak bankok és tőzsdék között. Akinek ma több milliárd dollárja van, az nem az alkotó készségével szerezte (többnyire) hanem spekulációval. Vagyona csupán az erőforrások feletti felügyelet eszköze, de nem, vagy csak részlegesen társul materiális javakkal.
Ha most az összes spekuláns azt mondaná, hogy kiveszi készpénzben az összes pénzét, akkor ki se lehetne őket fizetni. :))))
Ez a 700 milliárd dollár is csak egy lufipénz, amelynek útja további hitelek, és további kamatok felé visz, tovább növelve a lufi világot.
Gazdasági vonatkozásban szerintem a világ két legnagyobb problémája az energia hiány (magas ár), és a lufipénzek.
@omgwtf: Noha a képviselőket nem a Szíriuszról teleportálták, annyit azért el lehetne várni tőlük, mint vezetőktől, hogy különbül visekledjenek és cselekedjenek, mint mi, arra érdemtelenek.

Ezzel szemben politikusaink (hol pozitív, hole negatív) hangulatot szítanak, és miután ég a ház a fejünk fölött, széttárják a karjukat, hogy ők csak a társadalmi hangulatot képezik le. Amit előzően ők szítottak.

Miközben a plebsz legalább annyiban normálisabb, hogy "ünnepnapi" tudatával ugyan beszáll a pártok szurkolótáborának béközépjébe, de a hétköznapokon legalább kooperál, vagy kerüli a fölösleges, politikai-ideológiai feszültségeket.

Ezért a politikusoknak napi szinten kell szítani a hangulatot, így lesz mindennap ünnepnap.

Ugyanakkor a pénzügyi hízelgésnek majd' mindenki felült, vagy ha nem, hát cinikusan kihasználta, mondván: Majd lesz valahogy, ennyi ember úgysem dőlhet be. "Sokan vgyunnk, sőt, többen, mint amennyi az állam zsarolásához elég."

Az állam pedig én vagyok. Többek között.

Én a lámpavasat senkinek sem kívánom. De azt elvárom attól a "kisembertől", aki a gazdasági problémákkal kapcsolatban csak és kizárólag a politikusokat vádolja felelőtlenséggel, meggondolatlansággal, cinizmusssal, és követeli a politikusi felelősségvállalást-felelősségrevonást, hogy ezen lózungjait üvöltse el otthon naponta, kivörösödő arccal, a tükör előtt, és -

MONNYOLLE! - az én pénzemről.
túlmutatva a jelenlegi témán, engem egy ideje baromira foglalkoztat, hogy miért gondolja azt a világ, hogy a termelés/gazdaság folyamatosan, exponenciálisan a növekedésre van hivatva?

egy idő után nincs tovább, nincs hova nőni, semmilyen értelemben, ami a fizikai javakat illeti, nem?
@paráznabillegető: paráznabillegető 2009.04.03. 08:33:10
"árfolyamkockázat?
az smafu."
szo-szo

"egyoldalú banki kamatemelés?
nabazmeg."
raadasul akkor amikor a svajci frank kamata mindenhol lemegy!!!! lement egeszen jelkepes szintre!!!

"a kettő együtt?
beszéljünk róla, árpi?"
hat jo lenne, de figyelheted: Arpi azt ahol nincs igaza sose kommental.
Annyira gyönyörű, hogy egyesek még ilyenkor is találnak rá alkalmat, hogy kicsit orbánozzanak... Komolyan, ez még viccesebb, mint a zsidóösszeesküvés...
Két évvel ezelőtt volt más választásod, ha hitel kellett? Könnyű anyázni, de a devizahitelt nyomta mindenki befele az agyakba. És nagyon nagyon szar feltételekkel kaptál forinthitelt. Ja, és ha szarban van a forint árfolyama, hát annak a kamatát is felnyomják az égig, mert annak a kib***ott banknak minden nap többet kell keresnie rajtad. (Emlékszem én még a jó forinthitelek megugrására, családok tönkremenetelére a rendszerváltás után.)

(egy ember, aki tudott számolni + nem volt kényszerhelyzetben, így tegnap már kifizette az összes tartozását...)
Szerény hozzászólásommal azt a vonalat szeretném erősíteni, akik szerint ha a devizahitel-probléma valódi gyökerét keressük, akkor Árpi gondolatmeneténél tovább kell menni:
igen, igen, már megint a fejétől bűzlik a hal...
A devizahitelt felvevő is felelős persze valamennyire, de az igazi felelős szerintem a 2002-től kormányzó maszop-szadesz páros (ki tette ezt? szdsz - választáskor emlékezz :-)), hiszen ha folytatják a fidesz által megkezdett államadósság-csökkentő programot, infláció-levitelt, akkor már rég eurónk lenne, és így kb. 2003-2004-től eszébe sem jutott volna senkinek devizahitelt felvenni, hiszen minek tették volna? A Ft-kamatok is alacsonyak lettek volna (euro-bevezetés egyik feltétele; leegyszerűsítve). Az állampolgár persze konvergenciáról meg egyensúlyi pályáról hallott a maszoptól, miközben vidáman folyt az ország további eladósítása (jelenleg szép magas értéken vagyunk, hála neked maszop-szdsz) és a maradék állami vagyon ellopása. Na ennek az eredményét látjuk most viszont (és a következő pár hónapban, évben) az árfolyamokban a kedvezőtlen világgazgasági helyzettel párhuzamosan. (Csoda egyébként, hogy a Ft eddig is ilyen erős volt - vagy persze nem is csoda, hanem egyfajta manipuláció az igen magas, állampapírokra ígért kamatokkal, amit főleg mi kis polgárok fizetünk majd vissza, nem Gyurcsány). A kötéltánc az adóssághalmozással csak eddig sikerült...

Tehát kedves devizahitelesek ÉS fironthitelesek: ha dühösek vagytok, a maszopnak / szadesznek törlesszetek - a legközelebbi meg az azutáni... bármilyen adódó választási lehetőségkor... :-)


Hoyg egészen pontosan legyünk, Árpit felmenteném annyiban, hogy valójában még ez sem a probléma gyökere: lehetne tovább menni, hogy "...De hát kik választották meg ezeket 2002-ben és folytatólagosan 2006-ban? Hát a NÉP :-) Így mégiscsak ők hibásak..."

Na de miért így gondolkozik a nép? Mert a politikusok birkává nevelték őket ---> mégis csak a politikusok (ld. MSZMP, meg az ööszes többi párt, meg minden ősünk) a felelősek :-)
@Zka: "Ilyen szarokat küldözgetnek egymásnak az emberek gondolkodás nélkül"

Helyesbítem korábbi szólásom.
Valóban kell az alapfokú matematika vizsga _is_ a szavazás előtt... aki osztani sem tud, az mire is szavaz?
Több olyat ismerek, akik azelőtt odáig jutottak el, hogy "ezek tehetnek róla", meg "szemét állam", most meg legalább elgondolkodnak kicsit az összefüggésekről.
Tehát igenis fogott valamennyire a lecke.
@Tóta W. Árpád: 2009.04.03. 12:13:55

Hát, ha meg ide terjeszted, ki a dolgot akkor az egész hitel-civilizációnak már rég dugába kellett volna dőlnie - racionális alapon. Én 20 éve kérdezem, hogy ki termel (mondjuk itthon (is)) - a válasz mindig az, hogy szolgáltatunk mint állat, mert az a királyság. Ühüm. Ezelőtt 10 évvel már simán elvesztett az akkori munkahelyem egy informatikai robotmunkát (szoftveres) indiaiakkal szemben, mert nem volt elég és megfelelő embere, infrastruktúrája, semmije. És ha azt hiszi valaki, hogy csak a robotmunkában jók az indiaiak/kínaiak az téved.
A nézetem szerint ma tombol a szocializmus, de nem csak nálunk. Nem politikai alapon gondolom (azt leszarom nem vagyok humanista) - hanem, hogy mekkora az államtól/állami pénzektől való függőség. Az USA-ban is autógyártók inkább tönkremennek csak változtatni ne kelljen. Ugatnak állami segítségért, de az állam ne pofázzon bele mire költik a pénzt. Agyrém. Magyarország meg már egy szociálfeudalista állam. Kiírnak egy állami megrendelést/pályázatot - x száz ember megegyezik aztán hozza az embereit (szakértőit:)) és mindenki rácuppan a maga csöcsére.
Na mindegy befejezem, mert bepörgök.
@Transylvanianmixedgrill: "Ha csak az amerikai tervben szereplő 700 milliárd dollárt vesszük, és ezt elosztjuk a Föld lakosainak számával, 6,7 milliárddal, akkor az lakosonként 104 millió dollárra jön ki fejenként."

Miért tudálékoskodsz ;)

Egyszerűen oszd el!

Ha a milliárd nagy szám, legyen 'alma' és 'ember'.

A 6.7 milliárd főt felkerekítve 7 milliárdra a feladat a következő:

Ha a 700 'almát' elosztod 7 'ember' között...

"Mecsoda külömbség" (sajó; a hacsek barátja)
@Popeye76: talán vissza kéne emlékezned 2002 március-áprilisára, akkor az USD árfolyam véletlenül éppen 310 Ft volt. Ki is regnált akkortájt? Persze nem az USÁ-ban. Az igaz, hogy az USD/EUR viszony pont fordítottja volt a mostaninak, azaz kb. 1 USD = 1,3 EUR, de ha végiggondolod, nem igazán értem, hogy mi a rinyálásod tárgya. Azzal pedig marhára egyet tudok érteni, hogy én se támogatnám áttételesen az adómból, aki most beszopta az árfolyamkockázatot, mert a tanulás lehetősége alanyi jogon járt mindenkinek akkor is. Ja, hogy nem élt vele...
én nem bánom, ha a hitelekről is van szó, elvégre az az apropója a cikknek, meg attól érintett mindenki a makróügyekben. de jelezném, h nem ez a lényeg. az a lényeg, hogy talán végre leesik, hogy van összefüggés. összefüggés a nagyon hangzatosan, jó demagóg szólamokkal védhető ún. "szociális vívmányok" és az elkúrás, következésképp az EUR/HUF csúnyaság, a részlet emelkedése között. talán végre kialakul egy legalább olyan tudatos _ellenérdekelt réteg_, mint a szociális vívmányok és az egyéb ingyenlófasz védelmezői. mert eddig úgy volt, hogy bármikor meg lehetett nyerni milliókat azzal, h "nemhagyjuk" - szociális népszavazás, korábban 19 000 forint -, viszont nem volt a túloldalon senki.
Ja, és még egy. Tisztességes(ebb)en működő országban akkor kapsz egyáltalán hitelt egy banktól, ha be tudod beizonyítani, hogy igazából nem is szorulsz rá.
@Tóta W. Árpád: Tisztelem az optimizmusod, hogy majd valakinek "leesik." Ugyan mitől esne le? És főleg kinek, amikor a kutatások szerint a következő felnőtt generáció még nálunk is lejjebb van agyilag, nekem úgy tűnik, menthetetlenül. Fogalmazhatnék úgy is: Magyarország a többgenerációs konzumidióták mintaországa lett mára.

"...a magyar tinik értékrendjének élén áll a gazdagság megszerzése.

Persze, kelettől nyugatig min­denütt az értékek élbolyában említik a fiatalok a pénzt. De Nyugaton azért előrébb van a boldogság, az igazi társ megtalálása, Keleten pedig a barátság, a család. Ná­lunk a pénz mindent üt."

www.metropol.hu/itthon/cikk/309027

@eMeL: Ha nem vetted volna észre, én is észrevettem hogy az a 104 milla az bizony csak 104, mivel tudok osztani. De azt hangsúlyoztam, hogy nem ez a lényeg, hanem hogy az írás pontosan azért terjedhet hatásosan, mert az olvasót megerősíti saját hitében.
és megint egy kis szöszenet:

A világon nagyon sokan tőzsdéznek (van olyan ország ahol a lakosság nagy része ott tartja a pénzét) nekünk magyaroknak az bonyolult és kockázatos dolog, abba mi nem vágunk bele.
Helyette mit csinálunk devizázunk (szinte mindenki) és nem is a betét oldalon hanem a hitel oldalán ... vazze ez cumi

A másik része a dolognak. Ha egy hónapban bejön 100 egység a családi kasszába akkor úgy állítom be a kiadásokat, hogy a 90-95 egység kis is mennyen. A jövővel meg lesz ami lesz.

Akit nem a pad tanított meg számolni azt majd az élet.
@Tóta W. Árpád:

igen látványos párhuzam van az elkúrás élcsapatait folyton és tudatlanul megválasztó többség és a nyakrafőre felvett ilyen-olyan fedezetlen hitelek között.

Sőt, a részeges matróz és az egyszerű hitelfelvevő elkúrása között is ott a kövér paralell.

egyik a hatalmat, másik a házát vette meg rajta...
@CrL: ahogy mondod.
www.kreativ.hu/cikk.php?id=16849

de ez akkor tud megváltozni szervesen, ha a hitelfelvevő meg úgy általában a normális költségvetésben érdekelt tudatosítja magában, hogy az a csávó, aki százmilliárdokat ígérget alanyi jogon, az őellene szervezkedik.
@Tóta W. Árpád: a "szociális népszavazás" témáról nem az a konszenzus, hogy az valójában a kormány munkájáról mondott véleményt, sommásan: "Menj a picsába, Feri!"?

Tehát az összefüggésre már 2006-ban rájött a választó, amikor a kormány a bevételek növelésével gondolta megoldani a kiigazítást.

Hogy a választó mennyire érzékeny a Forint árfolyamát befolyásoló kormányzati bénázásra, az most (talán csak utolsó) csepp a pohárban.
Tudatlan nép. Okosítja maga formájára a média, s a Nép szava Isten szava.

persze a tandíjnak van egy immateriális oldala is imho. hacsak a hvg nem hazudik már megint:

hvg.hu/videok/20090403_jobbik_bajnai_tuntetes.aspx
@nemá!: Nem önszántukból devizáznak az emberek, hanem azért, mert a kormány az eszetlen hitelfelvételeivel az egekbe emelte a forintkamatokat. A végén már 12-14%-os kamatra vették az államkötvényeket (azaz 12-14%-os kamatra vettünk föl hitelt nyugdíjra). Épeszű ember ilyen magas uzsora kamatra nem vesz föl semmit. Fél éve beintettek a hitelezők és nem vesznek Magyarországtól államkötvényeket. Most őszintén, te adnál hosszútávú hitelt 13. havira, ha 15%-os kamatot ígérnének?
@CrL: Bocs, de ennek még az ellenkezője sem igaz. Ha kéred, kifejtem részletesen, csak nem akarlak untatni ismétlésekkel, nem akarlak untatni ismétlésekkel, de nyilvánvaló baromságot írsz.
@Tóta W. Árpád: Azt azért tegyük hozzá, hogy nem azzal kampányoltak a pártok, hogy itelre osztogatnak majd támogatásokat, fizetésemelést és segélyeket. Gyurcsány úgy fogalmazott, hogy nem bontották ki az igazság minden szálát, magyarán elhallgatták, hogy ezek a juttatások magas kamatú hitelekből lesznek finanszírozva. Azt sem tudatosították az emberekben, hogy a költségvetési hiány = az éves államadósság növekedéssel.
A lakosság abból választhatott hogy több pénzt adjon az állam, vagy még több pénzt.
@CrL: Nem értek egyet azzal, hogy az a probléma, hogy a kisember nem kalkulált azzal, hogy 30-50%-al megemelkedik a törlesztője. Nem volt normális forintkamat, mert a kormány eszetlen hitelfelvételeivel az egekig nyomta a kamatot, elszívva minden forint forrást a lakosságtól és vállalkozóktól. Az elszívott pénzt a postások hordták szét az inaktív vagy rászorulónak minősített emberek között.

Nem véletlen, hogy a legtöbb válság súlytotta országban a kamatok radikálisan csökkentek, hogy ezzel segítsék az embereket. Nálaunk kamatot emeltek a bankok, ráadásul a forint is durván gyengült, mert a tőke kimenekült a maradék állampapírokból is. Az állampapírokat végül egy 6%-os kamatozású IMF devizahitel váltja ki. Már az államadósság 40%-a devizahitellé vált.

A kormány elképesztően felelőtlen, káros és dilettáns "gazdaságpolitikája" vezetett ide.
Pedíg Árpi figyelmeztetése megvolt:
w.blog.hu/2006/12/20/utolso_figyelmeztetes#more23353

Egyébiránt a post ül. Csak nehogy átcsapjon ilyen gyurcsányi érába, hogy a zemberek tehetnek róla, mert rájuk költötték. Ki mondta, hogy költse rájuk? Ki mondta őszödön, hogy minden más lesz. Nagyon jól tudták mi a helyzet, mégsem tettek semmit. Utólag a Fidesz vinnyogása, bizonyul igaznak. Mert Megcsináltuk! Hát meg bazdmeg!

Jó lenne ha írnál egy postot a nagy magyar gazdasági hozzáértésről:
pár gondolatébresztő.

- M5 autópálya koncesszió, majd kivásárlás, asszem az év üzlete volt a világon
- M8-as semmibevezető híd
- M7-es völgyhíd
- síkságon fúrt alagutak az M6 Szekszárd - Pécs szakaszán
- felújított majd bezárt szívklinika Győr asszem, bár ez aprópénz...
- 4-es metró, mai biztos hasznos, csak nem tudom kinek..

csak így csípőből. Persze tudom a Fidesz is elbaszott egy csomó mindent, DE EZ NEM MENTI FEL ezeket a majmokat!
Tegye fel a kezét, aki Árpádon kívül felnőttnek érzi magát ezen definíció szerint:

”Elsősorban arra hívnám fel becses figyelmüket, hogy a felnőtté válás nem evidencia, amit az évek múlása önmagában kivált, szó sincs róla, a felnőtté váláshoz meg kell gazdagodni, mert a szegény örökre szolga és gyermek marad, akinek mindenki beleugat az életébe, aki csak elhalad a szuterén ablaka előtt, az beszól, hogy néném/bátyám, ezt csináld! meg azt csináld!, és akkor csinálni kell, mert különben megverik, vagy csak beköpnek az ablakon, ami rossz, de semmit sem lehet ellene tenni, úgyhogy csinálni kell, amit mondanak, és ez nem jellemző a felnőttekre.”

(Para-Kovács Imre: Én-teriőr)

Magyarország speciel gyerek, annak is mélynövésű és lóg a takony az orrából.
@J.G.: az abaj, hogy nem az általános ember az ingyenélő... tudod te is és én is, és nekünk csak atól kell tartani, hogy az az aingyenélő mikor fog az életünkre törni... én ettől élek.. mert ha elfogy a hitel és a segély, akkor ettől kell tarni..
@klacus: "Csak nehogy átcsapjon ilyen gyurcsányi érába, hogy a zemberek tehetnek róla"

miert, ki mas lenne a hibas? meg szavazott is rola a nep egy eve hogy igen is "nemhagyjuk". a politika csak kiszlogalja a piacot. az politika piaca a butak serege.
@Ipari-antidepresszió: ...És végül nem a mégtöbb pénz (ígérete) mellett döntött, "csak" a szimplán több pénz mellett.

Nme szeretném Gyurcsány és cucilistái felelősségét kisebbíteni az állam és a magánemberek eladósodásában, de azért, csak tényszerűen felsorolva:

Az ócsi, könnyű lakáshitel-nyújtást, és annak igénybevételét először az Orbán-kormány vezette be és szorgalmazta. Megyó jól meggratulálta ezt a politikát Orbánnak, és folytatta, megfejelve további osztogatással. De előtte még a Fidesz a "bankárkormánnyal" riogatta a szegény-szegény megnyúzandó népet, mondván hogy a szocialisták a multi-nagytőkét akarják kiszolgálni.

Megyót a Fidesz, a D-209-es múlt mellett, leginkább azzal támadta, hogy sokkal többet ígért, mint amit a 100+100 napos dorbézolásában nyújtott. Az egyetlen Ibolyka volt az, aki azt mondta erre, hogy ácsi.

Érintőlegesen érdemes volna megemlíteni az MNB szerepét is a forint mesterségesen erősen tartásában. Mert a forint valóban drasztikusan gyengült az utóbbi hónapokban, de az első gyengülési hullámra, a 280 FT/EUR környékén az elemzők azt mondták, hogy ez lett volna a reális árfolyamszint. Tehát az ócsi-devizahitelesek most nem csak az elkúrás meg a világkrízis követlkezményeit fizetik, hanem eleve a magas alapkamat a forint mesterségesen erősen tartásának (is) volt az ára, továbbá a forint gyengülésének kábé a fele normális korrekciónak is tekinthető - lett volna.

A 2006-os választásokon sem az volt a kampánytéma, hogy elkúrták volna a szocik az osztogatással, hanem az, hogy túl keveset osztogattak, ezért rosszabbul élünk, mint mikor még a Fidesz-kormány osztogatott. A "hazugkormány" kampány Tusnádfürdőn, vagyis Őszöd után, de annak nyilvánosságra kerülése előtt indult. Ez persze nyilván véletlen egybeesés...

És még mindig erről szól az ellenzék kampánya.

Persze, ettől még akár felelősen is kormányozhattak volna a szocialisták, főleg 2006-ig. Ami után, miként a Bokros-stabilizáció után is, előkerült volna a népnyúzó, a multi- és banktőke érdekeit kiszolgáló, öncélú szadizmusban élvezkedő szocialistákkal szemben a népet és a nemzetet pénzelő Róbertbácsi-Fideszkormány.

Ha ugyan a Fidesz pusztán a maga irritáló arroganciájával önmagában nem bukta volna el a választásokat. Ki tudja, főleg mostmár...

Félre ne érts: Nem védeni akarom a lusta, töketlenkedő és beszari szocikat. Csak valahol megértem, hogy elegük volt abból, ha ők állandóan a pénzügyi, megszorító mumusok, ha megbocsájtani nem is tudom nekik.

Mint ahogy a Fidesznek mégkevésbé tudom megbocsájtani, hogy poltikailag véglegesen megosztották az országot (mert ez nem természeti csapás, de még csak nem is a rendszerváltással, hanem az Orbán-kormánnyal kezdődött, és 2002-ben tetőzött), és belehajszolták az országot az osztogatás spiráljába.

Miközben egyáltalán nem hazudtak.

Ennyit feltétlenül meg kellett említeni az egyensúly kedvéért. Nagyon rövid az emlékezetünk, főleg, ha a kognitív disszonancia szelektál benne keményen.
@mkmax: Ezen definíció szerint Para-Kovács az, aki vagy ironizál, vagy nem felnőtt.

Gyerekség, infantilizmus az, ha valaki fétistől (pénz, fegyver, autó, ház, pozició) érzi magát felnőttnek.

Ezt a taknyot kéne letörölni, és nem bankjegyekbe fújni az orrunkat, hogy nagynak lázsszunk...
@huba: A politika piaca ugyanúgy a buták serege, mint ahogy a fölösleges kütyük piaca is. Ezt a piacot, igényt pedig meg kell teremteni, méghozzá folyamatos, módszeres és hatékony butítással. Erre valók a reklám- és politikai kampányok a márka- és politikaioldal-hűség. Az a legjobb, ha kéz a kézben butítják az embereket azzal, hogy őrájuk van szükséged.

A hűséghez a politikában az kell, hogy eszedbe ne jusson a másikra szavazni, még ha bennem csalódnál is, mert az komcsi vagy fasiszta.

Ezt hívják tudatos gyűlöletkeltésnek, mint a jelenleg leghatékonyabb politikai marketing-fogs Magyarországon.
Én meg már csak azon hörgök, hogy a forint hitelemet 12 %-kal emelték, mert a német-magyar piaci viszonyok, meg forrásszerzés költsége satöbbi. De persze örüljek, mert előrelátó voltam és nem 50 %-kal nőtt. A fenét. Közöm nincs a bank pénzhezjutási nehézségeihez, 20 éves időtávra voltak volna szívesek tervezni, ha már a szerződésem erről szól. Ja, hogy ők kockáztattak? Saját szakállukra. Aztán mégsem, mert az enyémre.
@dark future: "A fogyasztási hitel 40%-os THM-mel egy másik problémakör"

Annyiban nem, hogy ott is a törvénykezéssel van a baj.
Már korábban megírtam, hogy én olyan törvényt alkottam volna, hogy a banknak a forrás költségeit ki kell mutatnia, arra tehet 5%-ot oszt' éljen meg belőle (vagy vonuljon ki, ha nem éri meg neki annyi kamat-marge-ért hitelezni, mint svájcban vagy londonban!)

A forrásköltség+5%-ot meghaladó bevételének a 90%-át be kell fizetni adóba. Slussz.
Kedves Árpi, ez most neked szól, szeretném árnyalni egy kicsit a képet. Nem olvastam még minden hozzászólást, ha valaki már írt hasonló értelemben, akkor elnézést az ismétlésért.
Ne ostorozd már a magyart, csak azért, hogy ő is ember. Van egy olyan modell, amely két érzületre vezeti vissza a gazdasági folyamatokat: a mohóságra és a félelemre.
Ha a mohóság uralkodik el, akkor a polgár vásárol, a tőkés befektet, a tőzsde szárnyal, a gazdaság növekszik, mindenki elégedett és/vagy bizakodó. Minden pörög és egyszer csak túlpörög. A polgár többet vásárol, mint amennyit valaha is ki tudna fizetni, a tőkés többet fektet be, mint amennyit valaha is ki tudna termelni, a bank többet hitelez, mint amennyit valaha is vissza tudna kapni. Csőd a polgárnak, csőd a tőkésnek, csőd a banknak. Jön a félelem. Bármit is mondanak a közgazdászok, hogy ez a válság egészen más, szerintem ez is csak egy egyszerű túltermelési válság. Túlpörgött az építőipar az Egyesült Államokban meg még egynéhány kisebb helyen. Az ingatlanárak egyre nőttek, óriási volt a kereslet, hitelt kapott boldog-boldogtalan. Pincérlánykák vettek mindjárt három ingatlant, gondolván, kiadják, abból fizetik a jelzálogot, majd eladják és meggazdagszanak. Az ötlet nem rossz, mi is elgondolkoztunk egyszer, milyen jó is lenne Tenerifén venni két lakást hitelből, 3 év alatt vissza lehetett volna fizetni a bérleti díjakból. Akkoriban ez be is jött volna. De nem így most a pincérlánykáknak. Egyszer csak több lett a ház és a lakás a kelleténél, nem lehetett kiadni, eladni sem, az árak leestek a jelzálogösszeg alá. Csőd a polgárnak, csőd a banknak. Elindul a dominóeffektus. Nem vesznek már annyi autót, TV-t és mobilt. Eluralkodik a félelem. És úgy tűnik, a dörzsölt, öreg tőzsderókák sem tudják előre, mikor jön el az a pont, ahol a túlfeszített húr visszapattan. Gondolj bele, milyen hirtelen és váratlanul ért bennünket még a begyűrűzés is. Tavaly nyáron a forint még kőkemény volt, a dollár meg egyre gyengébb. Sopánkodott is a családom, hogy a nagyszülők miért nem számolják már fel devizaszámláikat - egyre csak veszítenek.
Ami a svájcifrank-eladósodást illet, szerintem pedig ez lesz az a mentőöv, amelybe megkapaszkodva tudunk majd kievickélni. Gondolj bele, mi történt az oroszoknál a 98-as válság idején. Bankbezárások, emberek milliói elvesztették minden megtakarításaikat. A pénz a harmada alá romlott egy hónap alatt. Vagy az argentin fizetésképtelenség: a pesot 30% százalékra értékelték le, mindenki ennyivel lett szegényebb. Szerintem nálunk ez nem eshet meg, kimentenek, kerül amibe kerül. Nálunk ettől minden saját és egy sor EU-s bank összerogyna, és velük a svájci frank és a svájci gazdaság. Izland is hitelezőként és nem hitelfelvevőként omlott össze - túlfejlett a banki szektoruk. Mellesleg, Londont is ezért becézik egyesek ma Reykjavík-on-Thames-nek.
@O.U.T.: "nincs hova nőni, semmilyen értelemben, ami a fizikai javakat illeti"

Hát a kiadásaid egy jó része már ma sem "fizikai" javakra megy el.

Kábeltv előfizetés, internet, sőt a CD/DVD/mozi/könyv/újság stb. is csak kisrészben fiizikai matétria, nagyrészt szellemi érték, ami ráadásul --a fejlemények szerin-- egyre inkább dematerializálódik.

És akkor a "matériában" is egyre nagyobb érték-rész a design/márkanév/minőség stb.
@hauptrichter: "a devizahitel-probléma valódi gyökerét keressük"

Más szemlélet is lehet ;)

Ha annó Járai nem ragaszkodik foggal és körömmel (és politikai elhivatottsággal) a forint árfolyamhoz, akkor magasabb az infláció, DE
- alacsonyabbak a Ft kamatok
- láthatóan folyamatosan gyengül a forint, így nem logikus a devizahitel,
- nő az ország versenyképessége így export ösztönzéssel munkahelyet teremt, béremelést generál... kevesebb hiteligényt generál,
- drágulnak az import "luxuscikkel", ami csökkenti az igényeket rá, így a hiteligényt is (bár ennek van ellenoldala is a kp helyett hitelre miatt)
- a gyengébb forint miatt jobb a külker hiány, legalább az ikerdeficitből az egyik láb nem biceg.

Persze kiváncsi lennék egy _valódi_ közgazdász modellszámításaira is, de én úgy érzem van itt jócskán sár a fidesznyikon is.
Mi ez a nagy rinya?! Miért csinálunk ebből a hitel dologból ekkora ügyet? Aki felvette és tudja fizetni, tegye. Aki nem az elbukja és annyi. Amit vett azt elveszik tőle, ezt vállalta. Én mindenképpen megakadályoznék mindenféle hiteltámogatást közpénzből, adóból! Valami isteni törvény előírta, hogy kb. 30 évesen lakás, kocsi és nyaralás kell minden embernek a létezéséhez, s mindez hitelből? Véleményem, aki a jövedelmi viszonyának 30%-nál jobban eladosódik, s közben tartalékot sem képez, az nem normális, felelőtlen, s semmilyen jogalapja nincs hitelügyben reklamálni.
@Uebermensch: "én se támogatnám áttételesen az adómból, aki most beszopta az árfolyamkockázatot"

Azért kicsit bonyolultabb a dolog.
Ha egy család tönkremegy (elúszik a háza, autója), akkor szociális teher az államnak és még lehet hogy munkanélkülivé is válik az ellehetetlenülés miatt, ami még további teher.

A bankokra kell kényszeríteni, hogy _ideiglenesen_ törlesztőrészlet csökkentést adjon (pl. átütemezés, időszak hosszabbítás, kiegészítő hitel a törlesztőrészletek fizetésére stb).
Amikor meg ebbe a piacilag nem elfogadhatóra növő (de törvényben ráerőltetett) kockázatba bukik a bank, akkor a _kárát_ térítse meg az állam. Ez valójában már nem olyan nagy tétel, ha feltételezzük, hogy 2-3 rossz évet kell kihúzni.

Persze ekkor már nincs szó 'bankmentő' milliárdokról. Nálunk egészségesek a bankok, nem kell megmenteni őket.
A jegybanknak a hitelekre továbbadható pénzt kell(ene) csak biztosítani... nálunk csupán ennyi a baj a bankszektorral.
@Uebermensch: "akkor kapsz egyáltalán hitelt egy banktól, ha be tudod beizonyítani, hogy igazából nem is szorulsz rá"

Népszerű, közkeletű csak hamis a mondás... ez a késői szocialista magyar bankrendszerre és a korai kapitalista magyar bankrendszerre igaz (talán) csupán.
Egy jól működő gazdaságban az elfogadható kockázatodat egy kamatmargeval meg kell fizetned, és bizonyítanod, hogy a kockázatodnak megfelelően vissza tudod fizetni a hitelt.

Egyszerűbben: ha a hitel 'alapára' 3%, akkor ha bőséges jelzálog fedezetet teszel mellé, akkor gyakorlatilag nincs kockázat és megkapod 3%-on.
Ha statisztikailag a mellé rakott fedezeted (jelzálog, munkahely, korábbi banktörténet stb.) azt feltételezi (statisztika! ez egy egzakt matematikai ág), hogy 100-ból 2 hiteles nem tudja majd visszafizetni, akkor ezek 3+2 vagyis 5%-ért kapnak hitelt... de kapnak, mert a banknak érdeke hogy adjon. Amíg megfizeted a kockázati feláradat, addig kapsz.
Ha már extrém magas a kockázati felár, akkor meg nem kéri az, akinek nem lehet adni.

Ez egy nagyon egyszerű és átlátható rendszer... csak nálunk _nem_ működik a bankrendszer (sem).
www.origo.hu/itthon/20090403-nepszabadsag-szonda-ipsos-a-tobbseg-szerint-szukseges-a-megszoritas.html

Tudom, tudom, népszabi, meg statisztika, és Churcill is megmondta..., de mi van, ha igazuk van? Ebben az esetben a Fidesznek ki kell találnia valamit, mert ha a választásokig hátralévő egy évben (tudom, ez is ha...) marad ez a minden stabilizáló intézkedést negligáló kommunikációs stratégia, könnyen elszáll először a 2/3, aztán meg még ki tudja mi... Még akkor is igaz ez, ha tudjuk, hogy a pénzügyi stabilitás megteremtése önmagában kevés. A 14. havi nyugdíjjal pedig 2010-ben még annyira sem lehet választást nyerni, mint 2006-ban :).
Mert mindenki úgy nőtt fel, hogy lakása volt azonnal a szüleinek, meg a fiatal házasnak 2 kocsi extra felszerelésű lakás??? Hát nem...Semmiből nem lesz semmi, és aki hitelből gondolkoztak, nagyon nem hallgattak az öregekre..miért lenne valakinek 20-35 évre azonos állása, meg pénzügyi lehetősége??? Ebben az érában max. a szocializmusban volt erre mód, de ott se ész nélkül...

Én nem csodálkozom a válságon, mert természetes volt, hogy be kellett következnie. Pl. egy biztosító abból él meg vígan és a bank színvonalán, hogy a fikcióból húz sápot?? Láttam a SAP-rendszerüket egy kettőnek, és úristen mennyi pénzt költöttek a semmire!!!!Mert mi is a biztosítás? Egy valószínűség számítás alapján bekövetkező esemény...Vagy egy portfólió értéke is fikciók sorozatából áll. Na ha egy nem igaz, dől a többi. És lőn.

Én nem terhelem ezt a 800.000 Ft-os hitelkeretet...azaz én vagyok a osztóban az átlagjavító. Addig, amíg a takaród...így nőttem fel...És láttam nagyanyáim bank és egyéb 0 pengő/korona/ forint részvényeit, téglajegyeit stb...Szóval kamu az egész bankosdi, meg a biztosítósdi...
@Digitális lábnyom: igen, csúnyán belementek ebbe a csapdába, ma már az is elhangzott, hogy ha hatalomra kerülnek, akkor visszavonják ezeket az intézkedéseket.
@Digitális lábnyom: ha narancssárga indiántörzs téved a Parlamanetbe, akkor akkor a "gázárnememelés" csasztuskát a piroskáknál váltja a 14. havi nyögdíj?? Illetve itt királyság lesz, ha Orbán papa végre eléri a nevét, azaz győz, Ráchel lesz a trónörökös...:)
Bassza meg! Ennyi idiótát!
Egyik oldalon áll egy rahedli bank, a másikon sok szekérderék hiteligénylő: és emberek tíz, meg százezrei vannak olyan ostobák, hogy azt hiszik jó lehet nekik a bankok ellen? Tényleg elhiszik, hogy a bankok olyan hülyék, hogy nem fogják rajtuk még jobban megtömni a zsebüket? Tényleg azt hiszik, hogy majd még netán jól is járnak? De most komolyan: kell sajnálni az ilyeneket? S kell az én okosabban NEM ELBASZOTT pénzemből és adómból támogatni ezeket? Jó, tudom, nem az ember támogatása a cél, hanem a bankok zsebének tömködése, s állambácsink faszántosan asszisztált a devizahitelekhez, pontosan tudva hogy mi várható. Ahh, szar az egész, úgy dönteném le egy-az-egyben az egész mocskot ahogy van és építenék egy új világot. Bankok nélkül is van élet. Egy ilyen adottságokkal bíró országban legalábbis tutira van. Mi meg mégiscsak itt élünk, vagy miaszösz, hát nem-a?
A jelek szerint tömegével léteznek olyan marhák akik azt hiszik, a bankokkal szemben jól járhatnak .... Szerencsétlen egybites agyúak. Biztosan jó volt egy ideig az a tudat, hogy milyen okosak, hogy majd biztosan még nyernek is az árfolyamváltozáson. Mert hát azt ígérgették, hogy hamarosan euró, meg erősödünk, meg egyéb jók... - a bankok meg hülyék mi és majd az ügyfél jár jól.
Ti nagyonhülyék.... :(
Árpád, muhaha... hát ez mekkora hülyeség!

Magam két közgazdászt is ismerek, akik vettek fel devizahitelt. Az egyik 2004. végén, nem sokkal az EU-csatlakozás és gyurcsányi hatalomátvétele után. A másik 2005. közepén, amikor "ugrott a pannon puma", és "nagy volt a jólét, erős volt a gazdaság".

Szóval, ha egy valamiért hülye volt a nép, akkor azért, h egy ekkora balfasz, tehetségtelen bandát választott meg Magyarország kormányzására. No, ezt a póttandíjat fizetjük még egy jódarabig.

Hülye volt a nép:
- mert elhitte, h közel a csatlakozás az Euro-övezethez;
- mert elhitte, h "már látszik az alagút végén a fény";
- mert elhitte, h jó az, ha eltörlik a forint kamattámogatását, hisz ott van a versenyképes devizahitel;
- mert elhitte, h a neoliberalis gazdaságpolitika biztonságot ad;
- mert elhitte, h az ország vezetői az ország érdekeit képviselik, nem a sajátot és a pártét;

A cikked megint kiközösült egyoldalú, és ráadásul a kisebb felelősre hárítja a nagyobb szart.

Tudom, hülyék voltak az emberek, mert nem értették meg ferit és az ő reformjait, nem értették meg, h milyen cudijó és igazságos a vizitdíj és a tandíj, h mennyire kell a több-biztosítós modell. Most meg azért hülyék, mert elkúrták, felvették azt a devizahitelt, amit közgazdászok is.
Gratula.

Héééééééé, hahóóóóóóó, Árpiiiiiiii, ébresztő!

Mikor vársz már el végre felelős kormányzást? Mikor teszed már végre felelőssé azokat, akik odafent rendre elkúrnak?

Jaaaa, gondolom, majd ha Fidesz-hatalom lesz. Majd akkor. De akkor aztán 100%-ban mindent a fidesz nyakába varrsz, ugye?

Lehangoló ez az egyoldalúság.

Egy, csak egy szempontot mondj, ami miatt (mondjuk 2005. közepén) ne devizahitelt vett volna fel egy lakást vásárló, fiatal házaspár! Főleg, ha a havi büdzsében minden 5-10ezer forint számított. Ehhhh... nem húzom fel magam..

Üdv.
--------------------

Lapi!

Azt megkérdezném így kicsit off-ban, h van-e lábszag a franciáknál és a németeknél most, hogy kukákat gyújtanak fel, és barikádokat emelnek? Hö?

Üdv.
Szerintem teljesen vakvágányon van, aki arról beszél, hogy pénzügyi analfabetizmus volt devizaalapon eladósodni. A frankalapú hitel még mindig olcsóbb, mint bármi más.
A butaság nem ebben volt, hanem abban, hogy mikor és meddig szabad eladósodni. Elhinni, hogy az 500ezres tévét megéri hitelre venni, és egy év múlva észrevenni, hogy még mindig 400 fizetendőnk van, közben egy vadiúj tévé 300ba kerül... Ez a szopás, nem az orális szex.
A devizával egy nagy gond volt: sokan kicentizték, hogy "a fizetésem 100, akkor fel tudok venni hitelt úgy, hogy 90 legyen a törlesztés". Persze, ha a részlet felmegy 110-re, rögtön lehet sírni a bankban.
A pénzintézetek ebben pedig csúnyán benne voltak. Elhitették az emberekkel,hogy ezt kibírják.

Tóta W. meg ahelyett, hogy a bankok előtt osztogatta volna a DVDjét minden hitelfelvevőnek, mint egy modern Sebeők, hagyta, hogy a dvd-k az állami intézetek kukáiban végezzék százasával:))) Egy önérzetes pék pedig nem elégszik meg azzal, hogy megveszik a kenyerét, azt akarja, hogy meg is egyék azt. Ez is a tandíj része, kukának ne vásároljuk senkitől!
@hzolka: "van mondjuk három 30 millás kertesház egymás mellett:
"A" tulajdonos kuporgatott, adózott fizujából szépen megvette, eccerű eset."
Ja, persze.
Egyet árulj el, mert érdekel: a példádban szereplő "A" tulajdonos hol és milyen munkakörben dolgozik? Ha lehet, jelentkezem oda. Bár most messze átlag fölött keresek - adózott fizu -, de sehogy sem tudok pár év alatt 30 milkát félretenni... :-)
@Tóta W. Árpád: A helyükben én inkább megpróbálnék progresszívebbnek tűnni a szociknál. Ehelyett a primitív durci helyett inkább azt kommunikálnám, hogy ez a reform elhibázott irányú és kevés. Olyan javaslatokat dobnék be, amik nem érintenek ilyen érzékeny pontokat, de szükség van rájuk és jó marketingértékkel bírnak. Pl. önkormányzati reform, vagy az "olcsóbb állam", kisebb parlament, stb... (Ezek ráadásul - ha a szocik meglövik őket - különösen jó kommunikációs lehetőségeket vonnak maguk után.) Ha ezt néha megspékelik egy-egy olyan javaslattal is, ami a rendcsinálást célozza meg (ld. hármas csapás), és közben hagyják (csendben tűrik!), hogy a szocik "tegyék a dolgukat" a népszerűtlen intézkedésekkel, akkor egyrészt meglehet a 2/3 jövőre, másrészt egy jobb állapotú gazdaság átvételével látványosabb eredményeket érhetnek el, és 2014-re is biztosíthatják a kormányzati szerepüket.

De nem így lesz. Túl hülyék hozzá, vagy minket néznek túl hülyének. És rá fognak kefélni. Ha így folytatják, a többségük épp meglesz 2010-ben, de valószínűleg nem tudnak vele semmi értelmeset kezdeni, és 2014-ben jöhetnek vissza maszopék...
Fogyasztói hitel:
Az áruhiányos társadalomban nevelkedtem, amennyire lehet, ahhoz szoktam hozzá. Jött a piacgazdaság, aztán most pár éve néztem, mint a moziban, mire ez a sok hitelfelvétel?
Miért költik azt a pénzt a zemberek, amit majd később keresnek meg? Ha megkeresik egyáltalán, hiszen megszűnt a kötelező munkakényszer, lehet valaki munka és kellő jövedelem nélküli is, seperc alatt.
De nem és nem, vették fel a hiteleket. Engem nem vigasztal, hogy mint annyi más marhaság, ez is Amerikából jött.
A fentiekből talán lejön, nincs törlesztőm, igaz, akkora és olyan házam sem, mint sok hozzám hasonló jövedelműnek.
De a fizetésemet máris csökkentette a zállam. Hú, de jó.
Kedves liberális gazdaságpolitikusok!

Az állam rossz tulajdonosok, ugye?

Mi van ezzel a Hospinvest céggel?

5 kórházat működtetnek, és több gyógyszertárt, most meg csődközelben vannak, és alighanem csődbe is mennek. Fasza. Ennyit egy bukott gazdaságpolitikáról, amelyik minden rosszban az állam kezét látja, és mindent, még az egészségügyet és oktatást is, piaci alapokra kívánja helyezni.

Kurvára nincs fogalmatok arról, mi az: biztonság.
Bizony-bizony, az egészségügy nem lehet piaci alapú, nem lehet a pénz szeszélyének kiszolgáltatni.
És csak algondolkodni lehet azon (hál' Istennek), mi lett volna, ha itt és most több-biztosítós modellel vacakolunk.
Látom magam előtt, ahogy a betegséggel küszködő ember még a biztosítójával is harcot kell, hogy vívjon. Gyönyörű.
No meg a rengeteg cigányember, akiknek nem lenne biztosításuk. Vajon hány orvost vertek volna meg, hány kórházat vetek volna szét dühükben egy ilyen rendszerben, ha nem kapnak ellátást?
@Transylvanianmixedgrill: Mégis kéne az a számtanóra, látom. Ha 700 milliárdot elosztok 6,7 milliárddal, akkor nem 104 millió jön ám ki, csak 104. Szerintem.
@klacus:

„1./ M5 autópálya koncesszió, majd kivásárlás, asszem az év üzlete volt a világon”
Általában (már koromnál fogva is) nyűgös leszek az olyan hozzászólásoktól, amelyek egyértelműen ténynek tartanak valamit, amiről hallottak már harangozni (nem mondom meg, hogy mely médiaszegmensben zúg az a harang). Ez aztán rögzül az agyban, mintha odaszegezték volna. Konkrétumok esetén más lenne a helyzet, de olyan nincs. Sohasincs. Csak kijelentések.

2./ „M8-as semmibevezető híd”
A múltkor voltam Kalocsán. Az M6-oson indultam el. Gondolom, olyasvalaki is akad, aki a semmiből (Kecskemét) megy a semmibe (Balaton), és valahogy nincs ínyére a halálút igénybevétele.

3./ „M7-es völgyhíd”
Akkor ötmilliárdodszor: a völgyhíd esetében az ÁSZ azt kifogásolta, hogy volt még egy 34. változat (a szám kb. pontos), és ezt az önkormányzat NEM TÁRGYALTA. Ha tárgyalja, és az egészében hosszabb, távolabbi, de rövidebb völgyhidas változatot fogadják el, akkor lehet, hogy spórolunk 12 milliárdot, lehet, hogy 6 milliárdot, lehet, hogy nullát (nagyon gyengék kedvéért: az egész 44 milliárdot csak akkor lehetne megtakarítani, ha nem épül ott semmi). Magyarán, nem tudni. A még gyengébbek kedvéért azt is elárulom, hogy a völgyhíd melletti végleges döntés dátuma 2002. február. Tudja valaki, ki volt akkor kormányon?

4./ „síkságon fúrt alagutak az M6 Szekszárd - Pécs szakaszán”
Aki azt a szakaszt síkságnak hiszi, jobb, ha távol tartja magát a földrajzvizsgáktól. Egyébként sztrádát lehet úgy vinni, mint a hullámvasutat, vagy minden dombot kikerülni vele, csak akkor az már nem sztráda, hanem túraösvény.

5./ „felújított majd bezárt szívklinika Győr asszem, bár ez aprópénz...”
A „bezárt szívkliniká”-ról hosszas keresgélés után a következőket találtam:
”Megszületett a döntés: Görbe játszhat, holnap újra edzésbe áll. A Győri Szívcentrum vezetője, Dr. Dézsi Csaba András szerint teljes mértékben feltérképezték Anita kardiológiai állapotát és véleményük szerint az eddiginél némileg szorosabb orvosi ellenőrzés mellett, bizonyos életmódbeli változtatások alkalmazásával folytathatja az élsportot.”
Dátum: 2009. január 19.

6./ ”4-es metró, mai biztos hasznos, csak nem tudom kinek.”
Úgy gondolom, ezt az 1-es, 2-es és 3-as metróról is el lehet mondani. Végül is kinek hasznosak ezek?

Ilyen tárgyismerettel (???) kijelenteni, hogy „DE EZ NEM MENTI FEL ezeket a majmokat!” kissé túlzott önbizalomra vall, csak ennek az önbizalomnak kellene az alapjait (ha már maga az önbizalom adott) kellene lerakni. Illetve legalább a lerakást elkezdeni.
@pipacsaripacspapucs: Sok mindenben egyet értek azzal amit írsz. A következő megjegyzéseim lennének: A lakáshitel kamattámogatása önmagában nem róható fel hibaként Orbánnak, sőt, szerintem kifejezetten jó ötlet volt. Egyértelműen arra lehetett számítani, hogy a kamatok csökkenni fognak, hisz csatlakozunk az unióhoz az euró zónához. Márpedig az euróhoz 3%-os inflációs és kamatszint tartozik. A Fidesz bankárkormányozását én sem tudom mire vélni, vagy komolyan gondolták és hülyék vagy demagógok voltak.

Medgyót azzal támadni, hogy keveset osztogatott valóban demagóg hülyeség volt.

A jegybank szerepe bonyolultabb, hisz azért volt magas a kamat, mert túl sok államkötvényt dobott piacra az állam. Az uniós csatlakozással az állam aláírta az eurós csatlakozást is, aminek a feltétele az alacsony infláció és az alacsony árfolyamkilengés és hasonlók. A magas kamat egyértelműen a megugró költségvetési hiányt finanszírozó államkötvény kibocsátásokra vezethetőek vissza. A kialakuló magas forintkamatok miatt vett föl a lakosság devizahiteleket. Mellesleg a devizahitel sem volt olcsó sajnos.

A 2006-os Fideszes kampány elképesztően dilettáns hülyeség volt. A Fidesz valószínűleg vérszemet kapott és beleragadt a populista demagóg hazugságvilágba.

A Bokros féle stabilizációt azért támadta Fidesz tulajdonképpen jogosan, mert nem a kiadásokat vágta vissza Bokros-Surányi, hanem elinflálta azt. Leértékelték a forintot. 35%-os infláció mellet 15%-os nyugdíjemelés volt. A helyes lépés a kiadás (és vele a nyugdíj) csökkentés lett volna, hisz az infláció a szegények adója. Ugyanakkor valóban kevésbé látszik, könnyebben megléphető. Valószínűleg most is inkább inflációt szerettek volna gerjeszteni és nem kiadásokat csökkenteni.

Az MSZP megszorító mumusként való meghatározása szerintem kicsit azért jogos, mert saját maguk okozták a bajt. Beígérték a 13. havi nyugdíjat és egyéb jóléti készpénz juttatásokat, majd az államadósság terhére ki is osztották. Ezt most vissza kell venni, azaz meg kell szorítani. Mennyivel egyszerűbb lett volna nem kiosztani!

Az hogy a Fidesz hajszolta volna bele, az is sántít, mert a szocik kezdték a 19 ezer forintos nyugdíjcsekkel a játékot 2002-ben. Akkor a Fidesz elkövette azt a bűnt, hogy a törvénybe foglalt fedezetlen nyugdíjemelést nem hajtotta végre. Az MSZP végrehajtott és képes volt felvenni a drága hiteleket. Hitelből nyerték meg a választásokat, hitelből megvették a szavazatokat. Ezt az elég övön aluli húzást a Fidesz nem volt képes lereagálni valóban.

@Igazi Trébics: Hagyd már abba ezt az árfolyamváltozásra spekulálós dumát!! A kamatkülönbözet miatt terjedtek el a devizahitelek! Az árfolyamváltozás az csak a kockázata volt az alacsonyabb kamatnak. Már korábban beraktam ide a törlesztési táblázatot. A kamatos kamat exponenciális függvény, az árfolyamváltozás lineáris!

A magas forintkamat meg a magas költségvetési hiány miatt alakult ki. A kormány az összes forintforrást elszívta és jólétit juttatásokra költötte.
Hát Árpi neked milyen jó, egy két kommentelő megmondja, mit csinálj és hogyan gondold...:) Árpi, te vagy Gordon?:DDDD
@malacka69 megélhetési dolgozó: A hulye nep alatti felsorolasban en is benne vagyok.Nincs is ezzel semmi problemam.Sok es sokfele hulye ember letezik.Van aki szamolni nem tud es van aki olvasni.pld.nepszavazaskor nem arra valaszol amit kerdeznek tole.
Végre egy jó cikk Árpádtól. Bár egy kicsit szélsőségesen jobboldali de hát ez van. Szóval elemezzük egy kicsit. Nadjából Árpád amellett teszi le voksát hogy, ne költekezzünk fekleslegesen. főleg az állam ne. Tökéletesen egyetértek vele. Pont Úgy mint a Fidesz aki 98-01 között nem szórta a pénzt. Sőt a szocik szerint még a nyugdijakat sem emelte megfelelő mértékben amit Megyó szeretett volna kiosztani (19 000 forintos csekk aki még emlékszik). Deklaráltan a munkavállalókat illetve a gyereket vállalókat támogatta. Pl mkinimálbér felemelése valamint a minimálbér NEM ADOMENTESSÉGE RÉVÉN A KÖLTSÉGVETÉS SEM BORULT FEL. A cigány és magyar gyermekek szülei is csak abban az esetben kaptak családi pótlékot ha a gyermek iskolába járt. A gyedet visszaállították hogy a katasztrofális deográfiai mutatók miatt legyen 2030-ban is elég fiatal dolgozó, hogy a most itt kommentező középkorú baloldali kommentezőnek is legyen nyugdíja ne csak a jobboldalinak. Vágod? A széchenyi tervvel támogatta (nem csak a haverokat tudok szoci szimpatizánsról is) a belső keresletet, hogy a nyugateurópai 0 % körüli GDP növekedés helyett kb 2%-os növekedésünk legyen. Mindezt ugy tette hogy a költségvetési egyensúly nem borult fel. Azt szeretem a baloldali kommentezőkben hogy pálcát törnek a megszorítás szükségessége mellett, de még véletlenül sem hülyézik le a saját kormányukat aki az egész elbaxást okozta. valamint a fidesz programjához hasonló elvárásaik vannak (na ez az amit sose fognak elismerni mindjárt hörögnek is), de közben minden rosszért a zorbán a felelős. Pedig a kormányzás alatt elkövetett intézkedések elég beszédesek mindkét oldalon. Az meg hogy ki mit kommunikál a kutyát nem érdekli. Ja és fletó isteni mibenlétéhez csak annyit, hogy megérdemli az a sorsát aki azt hiszi a volt posztkomcsiikkal lehet normális demokráciát és piacgazdaságot építeni. ebből sose lesz normális baloldal. El kell sülyednie hogy a helyén kialakuljon valami. Ahogy TGM mondaná kommunista kutyából nem lesz demokratikus szalonna. Ha már elvárjuk a politikusainktól, hogy kövessék meg a tásadalmat ha megtévesztik hazudnak, akkor ideje lenne egy baloldali szavazónak is ide irni, hogy elnézést barom voltam megtévesztettek tévedtem én nem ezt a lovat akartam, sanálom tévedtem. De ez nektek se megy. Nem igaz? Egyszerűbb másban keresni a hibát, így nem sérül a psziché nem keletkeznek önértékelési zavarok. A bajnai programból csak annyit, hogy nadjából jó csak kurvára hiányzik belőle moindjuk az hogy a gazdagok hogyan fogják kivenni a részüket a megszorításból. A szar munkával sokat kereseő állami vezetők, politikusok az ugynevezett elit hogy veszi ki a részét a megszorításból, meg az extra profitot kivevő multik hogyan közelítenek legalább csak egy kicsit adózás szempontjából a hülyére adoztatott kisvállalkozókhoz. Meg a gyeddel gyessel megszopatott kismama hogy fog visszamenni a nemlétező munkahelyére. de ha valami csoda folytán visszeveszik bár gyerekes nőt amugy sem vesznek fel sehova szinte. Szóval ha visszavennék, akkor mivel nincs bölcsöde ezért hova teszi le a gyereket. vagy talán fizessen bébiszittert mint nyugaton? Csak a két jövedelem között azért van egy kis különbség a kinti fizetésből belefér az itteniből nem. A megszorítás része már nagyon faxa csak az ellentételezés oldal még nincs kidolgozva. Gyanitom hogy nincs is ilyen mert ehez már ész kellen az meg nincs a baloldalon az elmúlt 7 év függvényében. Szóval Árpád a cikk végéről az hiányzott csak I love fidesz. I am sorry but the Mszp was stupid.
Két gondolattól igen nehezen, mondhatni egyre inkább sehogyan sem tudok szabadulni.
Az egyik, hogy a külföldi érdekeltségű vállalkozások, bankok és biztosítók éves szinten cirka 5-6 ezermilliárd forintot visznek ki az ország vérkeringéséből - s ha annak csak egy hatodát itthon tarthatnánk, már nem lenne szükség sem Bajnaira, sem pedig a csomagjára..
A másik, hogy ha az állam egyösszegben felvásárolná a lakossági hitelállományt a bankoktól, s lehetővé tenné a kamatmentes törlesztést az állam felé, akkor a lakosság és a vállalkozások kasszájában így képződött és megmaradó mérhetetlenül nagy összeg mint talált pénz, beáramlana a gazdaságba egyrészt, mint vásárlóerő, másrészt pedig mint vállalkozásélénkítő plusz.
Persze, azzal egyidőben, hogy a bankoktól az állam felvásárolja a lakossági hitelállományt, el is kellene hajtani a bankokat melegebb éghajlatra.
Mert azt tudni kell, hogy a világ baját úgy hívják: kamat!
@malacka69 megélhetési dolgozó: szerintem a több-biztosítós modell lényege nem az, hogy magán befektetők működtetik a kórházakat, hanem az, hogy a biztosító azon kórházakkal szerződik, amelyekben mi betegek jól érezzük magunkat. a jelenlegi rendszer is úgy működik, hogy a jó orvost ajánlja egyik beteg a másiknak, és inkább utazunk 10 kilométerrel többet, csak jó ellátást kapjunk. meg hát hova is soroljuk pl a magán fogorvosokat? az állami kórházakban egyébként több helyen hatalmas adósságot finanszírozunk, nincs rendes élelmiszer és gyógyszer ellátás.
@Igazi Trébics: a kamat is fikció, mint a THM stb...:) A közgazdászat az az tudomány, ahol minden igaz és levezethető, meg az ellenkezője is. A matematika megerőszakolása.
@Igazi Trébics: és miért lenne az a törlesztés kamatmentes? akkor ki fizeti az infláció okozta veszteséget? te meg én. gratulálok, nagy ötlet! azt meg elegánsan elfelejted, hogy mi lenne ha ezek a bankok, külföldi cégek egy fillért sem hoznának be az országba, nem teremtenének munkahelyeket, satöbbi. nyilván magunktól lenne pénzünk. ja megvan! többet nyomtatnánk!
A tandíjba bele kell számítani: mi van ha nem fizetsz? Ez az esetek többségében eszükbe se jut a delikvenseknek. Erich Berne írja a Sorskönyv című remekművében, hogy a jelzálog és egyéb hitelek felvételénél a reklámok boldog mosolygós családot, esküvőt és egyáltalán boldog kezdetet és kiteljesedést mutatnak. Már a 67-70 években jajgatott, nem lesz ez így jó! Mert ő szívesen látta volna az a 30-40 éves házassági évfordulót megélt kövér, alkoholista Johnt meg kövér, frigid Maryt a gyerekekkel együtt, akik azért cseszték el közösen az életüket, mert felvették a hitelt. Mondjuk anélkül is el lehet rontani, de szerinte ezzel együtt könnyebb. Szóval ez is játszma, amit örökíteni kehet: ne csinálj semmit, úgyis megkapod ami jár...

És ebből a játszmából kihagyják a végrehajtást is. Kedvenceimet ide:

www.youtube.com/watch?v=-vH0NnufOkM

Natehát. Tanulunk. Van mit.

Itt van mindjárt a vitaindító írásban taglalt árfolyamkockázat. Az árfolyamnak bizony kockázata van, és ha én 10 vagy 15 évre vállaltam a kölcsönnek és a kamatainak a törlesztését, akkor számolhatok ugyebár azzal, hogy a forint „romlik”. Számolhatok persze azzal is, hogy a forint „javul”. Számolhatok ezen kívül még sokmindennel, napéldául szupernóva robbanás lesz a közelünkben, és akkor már tökmindegy, hogy miben vettem fel azt a rohadt kölcsönt. Az ember megbetegszik, meghal, örököl, megnyeri a lottóötöst, fogorvoshoz kell mennie, kirúgják, felveszik, becsődöl a cége, felvirágzik a cége, világválság lesz, nem lesz világválság, satöbbi, satöbbi, és ezt egy nagyobb kölcsön felvételekor mind-mind figyelembe kell venni. Az árfolyamkockázat mellett (huszonegyedik megfontolandó tényező). Én 172 HUF/CHF árfolyamnál vettem fel, és azóta volt már 153 is (11 % ide), meg 202 is (17,5 % oda – dögöljetek meg mocskos brókerek!). A világválság miatt (a mindenit a szemét Gyurcsánynak, aki kirobbantotta) most inkább az utóbbi környéke érvényes. Olvasmányaim szerint olyan 320 -330 HUF/EUR értéknél lenne rosszabb a devizakölcsön, mint a forintkölcsön, ebből kiindulva nyel az ember egy nagyot, és fizeti tovább a megnövekedett törlesztőrészletet, meg aztán bízik benne, hogy lesz ez még kevesebb.

A legrosszabbul az járt, aki 153 HUF/CHF árfolyamnál vette fel. Plusz 32 %. Nem kevés. De az egyes emberek általános gondjai mellett gyakorlatilag elhanyagolható, mivel nagyrészt azok vették fel, akik nem könnyen ugyan, de még ezt is vissza tudják fizetni, tekintve, hogy nagytömegű bedőlésről nem hallottam.

Viszont ha már nem szupernóva robbanásról, hanem árfolyamkockázatról esett szó, nézzük mán meg, hogyan is alakul ki annak az ő trendje. Először is az ostoba nép, tegyük fel, Magyarországon felveszi a kölcsönt. Ezután még nem történik semmi, amíg nem történik semmi. Ha viszont jön a szupernó … izé … világválság, akkor a Moody’s meg a Fitch, meg a többi hülye elkezd dolgozni. Addig ugye nem dolgoznak, csak a prémiumot veszik fel, meg a szerencsétlenebb kis országokat a figyelőlistára, de ilyenkor kötelező buzgólkodni, ha már elbarmoltuk az előrejelzéseket, ugyebár, bizonyítva, hogy a világnak szüksége van ránk (nincs). Na most a kérdés, hogy dolgozik ez a sok hülye. Elég egyszerűen (a bonyolult dolgok csak megzavarnák őket). Megnézik, hogy kinek mennyi a devizaadóssága, és mivel Magyarországon a lakosságnak is sok, meg a cégeknek is sok, kijelentik, hogy ha romlik a forint, akkor bedőlnek a hitelek, a lakosságiak is, meg a cégesek is, azaz az államnak sokkal kevesebb bevétele, és sokkal több kiadása lesz, tehát leminősítenek. Erre az összes bróker minden magyar vonatkozású dolgot elad, és a forint tényleg komolyan elkezd romlani, mire a hülyék diadalmasan összekacsintanak, ugye megmondtuk felkiáltással, és kilátásba helyezik a további leminősítést, amelynek következtében az összes bróker elad, s.i.t.

Mondható tehát, hogy ha a./ a magyar cégeknek és a lakosságnak lényegesen kevesebb lenne a devizakölcsöne, vagy b./ a Moody’s meg a Fitch nem léteznének, sokkal könnyebb helyzetben lennénk. Bármelyik tényező megszüntetése rengeteget segítene rajtunk.
@mrs. white:

Ez különösen tetszett (persze a többi is):

"A megszorítás része már nagyon faxa csak az ellentételezés oldal még nincs kidolgozva."

Tóta W. írásának jobboldali besorolása viszont sajnos tévedés, de lehet még gondolkodni rajta. van idő bőven.
Egy tiszteletteljes kérdés, mielőtt keresztre feszítjük azokat, akik devizahitelt vettek fel: tulajdonképpen miért is volt az hülyeség? Még most is jobban járnak, mint akik forintban adósodtak el. Az más kérdés, hogy aki - ahogy Árpád korábbi cikkében is szó volt róla - plazmatévére, meg nyaralásra vette föl, az tökhülye, de ott mindegy, hogy épp forint vagy deviza alapú-e.

Nem kéne ilyen végletesen godolkodni. Attól, hogy valaki hitelt vett föl, még hozhatott racionális döntést. Az a kérdés, hogy mire, mennyit vett föl és milyen biztonsági tartalékokkal számolt.
@Gubacs: És vannak funkcionális analfabéták is. A betűket el tudják olvasni, de a belőlük képzett szavak és mondatok értelme már meghaladja a képességeiket. Milliószor leírtam (és mástól olvastam is) itt, hogy bizony van, aki az elvvel (tandíj, vizitdíj) egyetért, de a bevezetést CSAK ÉS KIZÁRÓLAG IGAZI REFORMFOLYAMAT KERETÉBEN tudja elképzelni. Én is ilyen vagyok. És Malacka is...
TWA naív vagy!

Az átlagember annyi tanulságot von le, azé kell többet fizetnie, mer Gyurcsány elkúrta, és a bankok meg a zsidóké és kész.

Ezután is mormogni fogják sokan, hogy a neoliberálisok miatt van minden, bezzeg a Zorbán megmondta, hogy adót kell csökkenteni és akkor beserkenünk gazdaságilag. Az ugye nem baj, hogy pont ez a neoliberális gazdaságpolitika lényege. Csak ki van belőle felejtve a kellemetlen. Az, hogy kevesebbet is költsön az állam. Ami meg a polgárnál marad többletként azt ossza be magának, mert más az nincs. Se gázkompenzáció, se ingyen ez-az. Hogy e kellemetlen aspektus nélkül meg nem működik, arra bizonyíték a Medgyesi, meg a Gyurcsány. Csökkentette az adókat, a kiadásokat meg nem. Ezt nevezik az értelmesebbek elkúrásnak. A hülyébje meg azt hiszi, hogy abból van a költségvetési hiány, hogy a miniszterek, meg az MSZP, SZDSZ frakció fogott egy nagy zsákot, belerakták a pénzt, azt elvan az sikkasztva. Az, hogy van kiadás, meg bevétel, és a kettő különbsége a hiány, az már nekik magas. Régen jártak általánosba, hogy emlékezzenek a kivonásra. A milliárdról meg végképp nincs fogalmuk. Az valami kurva nagy szám. Kábé annyi lehet, mint a kvadtrilió. A millió az amit megértenek. Annyiba kerül egy viseltesen használt Opel, vagy egy majdnem új Suzuki gyorsba.

Ötletelnek azon is, hogy miért van a válság. Persze, hogy a zsidók miatt.

Az iraki háború miatt biztos nem, ha rákérdeznél. Azon csak gazdagodott Amerika. Azt hiába mondanád, hogy az évente vagy ezermilliárd dollárba kerül, és az bizony hitelből van. Állampapírokból. Azok meg ugye felhajtják a kamatlábat, odabasznak a gazdaságnak, ami drágítja a hiteleket.
A legtöbb ember azt hiszi, hogy a 20 éves ingatlankölcsön arról szól, hogy valaki kölcsönad 20 évre. A fenéket. A hitelező kötvényeket bocsát ki egy évre. Kölcsön adja 20-ra, de jövőre már visszakell fizetnie, míg az adósa még 19 évig nem fogja. Hát kibocsát kötvényeket újra, és kifizeti belőle a régebbi kötvénytartozását. És ezt minden évben eljátsza. Csak amikor dúl a háború, viszi a pénzt, és az USA elnöke egy 90-es IQ-ju texasi tahó, akkor drágulni fognak a kamatok. Attól meg bedől a hitelek egy része. Főleg az, amelyiket tözsdézésre vették fel. A sok árverés letöri az árakat, és eljön az a pillanat, hogy kevesebbet ér a ház, mint a rajta lévő hitel. Na hát az fedezetnek nem elég, ha kötvényt kell kibocsátani. Viszont a tavalyit vissza kellene fizetni. Na ez történt. Leállt a pénzintézetek egymás közötti hitelezése.

Egyébként jelenleg nem csak az CHF árfolyama miatt emelkednek a törlesztők, hanem azért is, mert a magyar bankok drágábban jutnak új forrásokhoz.
En csak a South Park 13.03 epizodjat tudom ajanlani:
www.xepisodes.com/episodes/1303/Margaritaville.html

Jo szorakozast!
@vakapad:

Te mazochista, vedd már észre, hogy nagyon unalmas vagy a tényeiddel. Senkit sem érdekelnek és a legtöbb ember még csak el sem bizonytalanodik szilárd Hitében:)

@Igazi Trébics:

"Mert azt tudni kell, hogy a világ baját úgy hívják: kamat!"

Javaslom töröljék el! Legelőször is a "betéti" előtagút.

A poszthoz meg:

- Lakást venni hitel nélkül szinte lehetetlen.
- A svájci frankos még most is jobb, mint a forintos.
Ebből a két tényből nem következik, hogy a frank hitel felvevő okos volt, sem ennek az ellenkezője.
Ha valaki bekakulálta, hogy a forint gyengülni fog (hisz az látható volt, hogy a hosszú éveken keresztüli 250Ft/EUR nem normális), meg azzal is számolt, hogy a tartozást hosszú időn keresztül kell fizetni (vagyis célszerű egy jó állás, vagy legalább egy jó szakma), az valószínűleg nem hibázott és most sincs katasztrófális helyzetben.
Szvsz. nem kevesen voltak olyanok is, akik úgy ugrottak bele, hogy semmit sem gondoltak át, éppen hogy kifért az egyébként is bizonytalan fizetésükből a törlesztő részlet, na ők ostobák voltak. És mivel a hülyeség állampolgári jog, ezért ezzel nem kevesek éltek is.
A legszebb az egészben, hogy sokan akik egyéb esetekben emellett az "állampolgári jog" mellett állnak ki, most azon rugóznak, hogy ezt miért engedte az állam/a bank/a PSZÁF vagy akárki. Erre csak azt tudom mondani, hogy azért, mert ez demokrácia és a szabadság azt is jelenti, hogy az embernek vállalnia kell a felelősséget a döntéseiért. Jó döntés -> öröm, rossz döntés -> szívás. Marha vicces azt hallani, hogy szemét bank, adott nekem hitelt, de kiszúrt velem.
Az Aftenposten, a legnagyobb példányszámú norvég minőségi napilap szerint ötven-hatvan évet utazik vissza az időben, aki Magyarországon körülnéz. A lap tudósítója nagy cikket írt a Balaton környéki ingatlanhelyzetről. - írja a nol.hu.

Egy vidéki utazás Magyarországon olyan, mint egy utazás vissza az időben. Miközben politikusaik vitáznak és az EU milliárdos támogatásokat nyújt az országnak, Magyarországon rohamosan csökkennek az ingatlanárak.

A Balaton és környéke a legnépszerűbb a turisták körében, a külföldiek között is, akiknek nyaralójuk van itt. A német nagykövet elmondása szerint, 25 ezer német telepedett le Közép-Európa legnagyobb édesvízi tava körül, amely 79 kilométer hosszú és hét kilométer széles.

- Sokan elköltöztek az idősebbek közül, a fiatalok pedig a nagyvárosokba mentek munkát keresni, nem akarnak a szüleikhez hasonlóan földművelésből élni. - Ezért sok az eladó kistelek - mondja Heg Attila ingatlanközvetítő Hévízről, amely az egyik legnagyobb város a Balaton környékén.

Attila úgy látja, a külföldieknek jó lehetőségük van a vásárlásra most, hogy a munkanélküliség és a gyenge valuta folyamatosan gondokat okoz Magyarországon. Elmondta, sok vidéki városban a házak tíz százaléka is eladó.

Csak néhány érv: jó a klíma, van strand, a nemzeti parkokban gazdag a vad- és madárállomány, alacsonyak a megélhetési költségek és olcsók lakások. Olcsó a fogorvos, a golfpálya, sok és olcsó lovarda vonzza a turistákat a környékre.

Ha vidékre kirándulunk Magyarországon, az olyan, mintha visszamennénk ötven-hatvan évet az időben. Sokszor nagyon rossz állapotú utak kanyarognak a vidéki települések közt, amelyek néhány kilométerre fekszenek egymástól. A település főútja mentén állnak a lakóházak, amelyek még mindig kisgazdaságokként is működnek. A ház az utcára néz, mögötte áll a műhely, mosókonyha, istálló, ól, végül garázs és fészer a mezőgazdasági gépeknek. Az alma-, körte- és szilvafákkal teli kert végighúzódik a ház mellett, zöldséget és burgonyát csak a ház végében vetnek. Különösen a kommunizmus idején az volt az egyetlen módja annak, hogy az emberek gyümölcshöz, zöldséghez, krumplihoz jussanak, ha maguknak termesztettek, tyúkot tartottak a tojásáért és malacot a húsáért.

Néhány ház előtt öreg Trabant, Wartburg vagy Skoda áll, és emlékeztet a húsz évvel ezelőtti kommunizmusra. A Balaton körül a földek egy részét még mindig régi, szovjet gépekkel szántják. De sok kis föld parlagon van.

Az egyik kis telek kétezer négyzetméter alapterületű, kerttel, negyven méter hosszú házzal és saját kúttal. A ház hatvan-hetven éves, vályogból épült. Az ólból erős disznóürülékszag árad, amely arról tanúskodik, itt nem is olyan rég még állattenyésztés folyt. Ára 11 ezer euró (95 150 norvég korona).

- Muszáj felújítani egy kicsit, de Magyarországon olcsón dolgoznak a szakmunkások, egy építőipari munkás nyolc órát akár 20 euróért (173 korona) is dolgozik - mondja Attila.

Egy másik gazdaság 12 ezer euróba, egy harmadik 10 ezer euróba kerül - ez utóbbi négyezer négyzetméteres, parabolaantenna is van. Egy kis lovarda hétezer négyzetméteren, lakóházzal és fedett lovaglócsarnokkal 29 ezer euróba (250 ezer korona) kerül.

A külföldiek Németországból, Ausztriából és Svájcból már öt-hat évvel ezelőtt felfedezték az ingatlanvásárlásban rejlő lehetőségeket, de néhány kisbefektetőnek anyagi gondjai adódtak otthon, ezért el kellett adnia a házat, amit már egyszer megvett.

- Az ingatlanvásárlás külföldön kockázatos lehet. Mindannyian hallottunk már arról, Spanyolországban előfordult, hogy valaki olyan házat vett meg, aminek már három-négy tulajdonosa volt. Ez Magyarországon nem történhet meg, itt ugyanolyan tulajdonjogi szerződés van, mint Németországban vagy Svájcban, és szigorú szabályok, amelyeket a jegyző és az ügyvéd is ellenőriz az ingatlan átadásánál - mondja Attila, aki német származásánál fogva német vásárlókkal foglalkozik.
@pipacsaripacspapucs: Annyi marhaságot írtál hogy muszáj vagyok szóvá tenni egyet. Emlékezeted szerint a zorbán kormyány kezdete a hitel felvételre kényszerítést a lakástámogatással. Nos elemezzük egy kicsit. Épül mondjuk egy ház 20 milla + Áfá-ért. Ebből az államnak szinte azzonnal legalábbis az építkezés végére 25%-os áfával számolva 5 milla üti a zsebét. mondjuk a polgár ehez felvett egy 5 millás hitelt ami nem kevés de az átlag 5-6 millát vett fel. Egy hatmillás 20 éves futamidejű hitel éve kamattámogatásasa az állam részéről durván 25.000 forint. Azaz az azonnal befolyó áfát 20 év alatt adja vissza az állam. de közben munkalehetőséget teremtett x embernek. Ügyvég közjegyző polgármesteri dolgozó tüzépes kőmüves fuvaros stb. Ja nem mellesleg az ország gdp-jét momentán 2%-al lökte meg. És arról az apró tényről ne feledkezzünk meg hogy a fidesz a forint hitelt támogatta ezért meg a stabil helyzetért nem volt a devizás a fasorban sem. Most nem kellene az elemzőknek aggódni a sok magánszemély deviza adossága miatt. Ugye mennyivel más a helyzet ha gondolkodik az ember mielőtt baromságokat ír. Tehát a támogatott hitel simán hasznot hozott az országnak legfeljebb finomítani kellett volna a dolgon az eltelt év tapasztalától de ujra hangolva simán nyereséges maradhatott volna a továbbiakban is. Arról már nem tehetnek hogy a baromarcú mszp másban gondolkodott a nyugdíjasoknak nem igen kell lakáshitel.
@malacka69 megélhetési dolgozó:

van két kórház, gyár, óvoda, bármi

A) magán tulajdon
B) állami tulajdon


Mi töréténik, ha mindkettő termel egy év alatt 100 millió veszteséget.

A) a tulajdonosok összegyűlnek, és elkezdik megnézni, hogy hol szalad ki a pénz.
- Jé, a Gizike 20 éve itt van, és az a munkája, hogy a faxból kijövő papírt odaadja a Rozikának.
- Jé, egy CT vizsgálat költsége 1000 forint, mégis 700-ért csináljuk
- Jé, a vezérigazgató elutazott a bahamákra a titkárnőjével
- Jé... Jé... Jé...

Ha sehogy sem megy, akkor a végén csődöt jelentenek, majd jön másik befektető előbb utóbb, aki képes lesz nullszaldóra, majd később nyereségre is (és itt most ne a hostpinvestes első kört nézd, akik valszeg csak ki akarták venni a pénzt, na meg ugye mintha az EÜ intézmények privatizálgatása a központi felsőbb pártakarattal szemben mindkét oldalon megy).

B) Az év végi zárásnál a vezető asztalán landol a papper, hogy bizony van 100 milla veszteség. Kiordít az irodából, hogy Gizike, nyergeltessen, negyünk pöstre a minisztériumba. Be is pattannak az A8-as szolgálati audiba, és váltott sofőrrel feltépnek a minisztériumba, ahol természetesen egy halk ejnye-bejnye után adóforintokból kipótolják a hiányt, persze soha senki nem nézi meg, hogy a Gizike 20 éve csak a faxból kijövő papírt adja a Rozikának, senki nem nézi meg, hogy az 1000 forintos CT-t hogy lehet 700-ból csinálni, senki nem nézi meg, hogy miért van szolgálati A8-as, miért csak napi 6 órát kell dolgozni, miért van 2 óra ebédszünet stb.


Melyik a jobb rendszer? Az A), ahol legalább előbb utóbb kiderül, hogy gáz van, vagy a B), ahol a minisztérium minden évben adóforintokból a zsebébe nyúl, és látszólag minden rendben van.

Tudod, hogy hány régi kommenista zászlóshajó cégről derült ki a rendszerváltás után, hogy az ezer éves gépeken, napi 2-3 órás tényleges munkát végző műszakokkal gyakorlatilag eladhatatlan vackot csinálnak piszok drágán? De amíg az állami felügyelet felettük volt, addig a közös kasszából könnyen maradhattak zászlóshajók, jól prosperáló, versenyképes vállalatok, és a kutyának nem tűnt fel, hogy a cég nem hozza, hanem viszi a pénzt.

Szerencsére ez már végetért egy rakás szekotrban, de az egészségügy, az oktatás, a mezőgazdaság továbbra is bármilyen output elvárás/minőség/hatékonyság nélkül működik, és hát istenem, ha elszúrja az intézmény a pénzt, akkor majd emelünk az benzin jövedéki adóján 2HUF-ot, hiszen tök logikus, hogy amikor tankolok, akkor az utak mellett a bölcsödéket, a gazdákat, meg a többi állami és állami csöcsön lógó embert is nekem kell eltartanom.
@nem-nem: hagyjad, nem fogja megérteni sem ő, sem a többiek. túl sokat hallották már a fidesz rigmusait, és hát ha ők azt mondják, akkor az úgy is van. egy percig sem gondolkoznak el azon, hogy amikor az alapvető élelmiszereket megveszik vagy tankolnak, akkor is magán vállalkozók magán portékáját veszik, ráadásul még profitot is csinálnak neki (sic!). pedig szerintem ha az egészség nem üzlet, akkor ne legyen az a táplálkozás, sőt a benzin sem! elvégre csak enni kell valamit, meg hát el is kell jutni A-ból B-be!!!
Szeretnék egy féreértést eloszlatni. deviza hitelre nem vett senki plazma tévét. Az a három fogyasztási hitellel foglalkozó cég aki müszaki vonalon szerepel csak forint hitel árul. Deviza hitelt jellemzően lakásvásárlásra illetve gépkocsira vettek, vesznek fel és még most is jobb mit a forintos. Ha valaki 30%-ot bukott a devizaárfolyamon azt még símán ki lehettett bírni. A vér ciki az hogy a baloldali közgazdasági géniuszoknak hála az állam árfolyam kockázat is megjelent a kamatokban. Ez az amit senki nem kombinált bele. egyrészt hogy létezik ennyire hülye kormányzati politika. másrészt hogy aki kettőig tud számolni az ezt még 2006 ban jól sikerült választásával mégegyszer megfejelte. Joga talán annak aki ebben részt vett mint választó, illetve mint baloldali szekértábortoló média munkás, nincs is kritizálni. Mert emiatt szív a teljes lakosság kivétel nélkül párt hovatartozására.
Nekem az jön le,hogy van egy közgazdasági irányzat,amelyik azt kattogja:
"Adjatok több pénzt az állam működéséhez,vagy veszünk föl még hitelt és majd még 2 generáció fogja fizetni!" - mert csak ilyen államot ismernek-tudnak-működtetni...és közben elmagyarázzák a csillogó szemű nagymamiknak,hogy az a kis plusz pénz az jár nekik a nyugdíjhoz,amit a piszokorbán ellopott...és aztán szakmai fórumokon jön a szakzsargonban előadott ellenkezője.
Skype-ul:puke!

Ja és szerintem Tóta W. egy ufó,csak még nem tudni,hogy a zöldesbőrű,vagy a szürkés.
És ez nem rasszizmus,hanem az egyik a jedi,a másik a sötét oldal lovagja...az pedig ölég félelmetes összeesküvés-gyanús,hogy a szoclib gazdpol innen merít,ebből az össznépi,önkéntes brainstormingból.
Javítom magamat természetesen a támogatása mértéke az állam részéről nem 25.000 hanem 250.000 forint.
@balage_81:

Nem állítottam, h a több-biztosítós modellben csak magánkórházakkal szerződik majd a biztosító.

Az analógia abban van, h a Hospinvest példája mutatja, mennyire meg kell fontolni a privát, nyereségérdekelt tőke bevonását az egészségügybe.

Ráadásul sztem nálunk még nincs megfelelő életszínvonal a több-biztosítóra. Szinte mindenki a legolcsóbbat választaná, aztán meg háborogna, h neki csak mi jut. De gyanítom, h a roma társadalom legalább 50%-ának nem lenne semmilyen, viszont azt is garantálom, h ha meglátnák, h őket mennyivel másképpen kezelik ezért, hát szétvernének egy-két kórházat és orvosarcot.

@nem-nem:

Szóval azt mondod, ez a Hospinvesttel kísérletezés ez egy jó dolog volt. Megérte betegnek, orvosnak, jobb lett tőle az ellátás, faszább az egészségügy.

Értem, még emésztem...
@Doktor Kotász: Tetszik, amit írsz.
"Ötletelnek azon is, hogy miért van a válság. Persze, hogy a zsidók miatt.

Az iraki háború miatt biztos nem, ha rákérdeznél. Azon csak gazdagodott Amerika. Azt hiába mondanád, hogy az évente vagy ezermilliárd dollárba kerül, és az bizony hitelből van. Állampapírokból. Azok meg ugye felhajtják a kamatlábat, odabasznak a gazdaságnak, ami drágítja a hiteleket."

És én marha 2002-ben csak a kaland politikai és társadalmi megvalósíthatatlanságára gondoltam. Az, hogy ebből pénzügyi világválság lehet, ami engem, a magyart is vastagon érint majd, nem is jutott eszembe. A baj nem jár egyedül, Irakban sem.
@mrs. white:

"Annyi marhaságot írtál hogy muszáj vagyok szóvá tenni egyet."
"Épül mondjuk egy ház 20 milla + Áfá-ért. Ebből az államnak szinte azzonnal legalábbis az építkezés végére 25%-os áfával számolva 5 milla üti a zsebét."

Persze, ha elfelejtkezünk arról, hogy a vállalkozó is visszaigényel ÁFÁ-t, mondjuk 4,5 milla összegben. (ez kb.10% haszonnál igaz.) Vagyis a 5 milla rögtön megtizedelődött.

"Ugye mennyivel más a helyzet ha gondolkodik az ember mielőtt baromságokat ír."
@Énszerintem: az 14% éves kamatláb, 9,5% jegybanki alapkamat mellett nem is durva. Ebből persze lejön valamennyi infláció, mittomén, legyen mondjuk az 4%, akkor marad 10% reálkamat. 10%-kkal többet fizetni valamiért azért, hogy egy évvel hamarabb kapjuk meg, önmagában nem volna különösebben irracionális.

A WTF ott van benne, hogy miért is annyira biztos benne a polgár, hogy 5 év múlva is lesz állása, vagy nem lesz sokkal jobb helye annak a pénznek.
@nem-nem: Ha te vagy Gizike/Rozika, alighanem a B tervet támogatod.

Ugyanis valamiből meg kell élj, és a gazdaság nem csak a kib@szott nyereségről és a hatékon(talan)ságról szól, hanem etikai, sőt, most Árpád meg fog lepődni: szociális vívmány-oldala is van.

Bezony, ahéccázát.
@Ipari-antidepresszió: "A jegybank szerepe bonyolultabb..."

"Leértékelték a forintot. 35%-os infláció mellet 15%-os nyugdíjemelés volt..."

Szimpatikus amit írsz [mert mélyebb, nem a felszínt kapargató írás], de én komoly hibának tartom a jegybanki alapkamat emelését az "inflációs cél" tartása miatt.
Ez is egy önhazugság. Az infláció az ami a teljesítmények (hazai/külföld) összevető száma. Ennek meghamisítása, pl. ha mesterségesen magas kamatokkal teszik azt, olyan mint az egyszerű lázcsökkentés a betegség kivizsgálása és radikális gyógyítása helyett. Ha a jegybank nem tud "gyógyítani", akkor hagyni kell a "tünetet", az inflációt szaladni vagyis a forintot leértékelni.
A magas kamatszint (és ezzel kierőszakolt erős forint) ugyanis pont a gazdaság versenyképességét töri meg, így még az esélye sem marad meg, hogy kinője az ország a bajokat (mint a bokros csomagban tették).
Szóval én a járai "munkásságát" komoly görénységnek tartottam és tartom, és nemigen lehet elfeledni azt sem, hogy mindezt nem is biztosan szakmai alkalmatlansága tetette vele, hanem fidesz elkötelezettsége és hogy az ország érdeke ellenére is betegyen a szoci kormánynak.

És még mindezeken túl ráadásul egy akkor korrektebb jegybanki ügyködés kissebb devizahitel álományt eredményezett volna így kissebb lett volna a kitettség.

Megjegyzem nem hiszek abban, hogy olyan alapon, hogy az "történelmietlen" nem beszélünk a 'mi lett volna ha' esetekről.
Szerintem a múlt modellezésével és a paraméterek módosításával végzett értékeléssel lehet sokat tanulni, hogy kevesebb hibát kövessünk el későb... és nem mellékesen tisztába teszik, hogy kire mekkora tisztelettel nézzünk vissza.
@vakapad:
Kénytelen vagyok újra berakni neked a kamattáblázatot:

1 millió forint fölvétele 20 évre (240 hónapra):
Teljes visszafizetett összeg, törlesztő részlet, éves hitel kamat (THM)
1 000 000 Ft 4 167 Ft 0%
1 103 746 Ft 4 599 Ft 1%
1 214 120 Ft 5 059 Ft 2%
1 331 034 Ft 5 546 Ft 3%
1 454 353 Ft 6 060 Ft 4%
1 583 894 Ft 6 600 Ft 5%
1 719 435 Ft 7 164 Ft 6%
1 860 717 Ft 7 753 Ft 7%
2 007 456 Ft 8 364 Ft 8%
2 159 342 Ft 8 997 Ft 9%
2 316 052 Ft 9 650 Ft 10%
2 477 252 Ft 10 322 Ft 11%
2 642 607 Ft 11 011 Ft 12%
2 811 782 Ft 11 716 Ft 13%
2 984 450 Ft 12 435 Ft 14%
3 160 295 Ft 13 168 Ft 15%

A svájci frank kamata (THM) 3-5%, euro 5-8%, forint 12-15% volt.

Aki forinthitelt vett föl 15%-os THM-el 20 évre, az a felvett összeg 3,2szeresét fizeti vissza, aki 5%-os svájci frank hitelt vett föl, az 1,6-szorosát fizeti vissza +x százalék árfolyamkockázat.

A kamatkülönbözet miatt terjedtek el a devizahitelek.

A forinthitel azért volt drága, mert a kormány elszívta az összes forintforrást, hogy tudjon osztogatni.
@mrs. white: "I love fidesz. I am sorry but the Mszp was stupid"

Szivesen szavaznák egy nyugati típusu konzervatív/(jobbosan)liberális pártra, de találsz te olyat a magyar porondon?

Igazad van, a szociknak a romokból kellene egy új és valódi szocdem pártot építeni, de ez legalább ennyire igaz a fideszre is.
A fidesz _jelenlegi_ felépítésével, vezetésével, komunikációjával _vállalhatatlan_.

Sz@r ügy, én megértem, de ez nem változtat a dolgon.
@Igazi Trébics: "Mert azt tudni kell, hogy a világ baját úgy hívják: kamat!"

Pedig a kamat ill. a profit az üzemenyag... nélküle halott a gazdaság.

Még az araboknál is, ahol nem létezik (vallási okokból) a kamat, technikai trükkökkel megoldják, hogy aki invesztál az többet kapjon vissza.

Még a legminimálisabb (marxi) szinten is igaz a profit igény: ha Te a munkaerődért nem kapsz "profitot", csupán az újralétrehozást finanszírozzák meg (életszinvonalod kb. mint a feudalizmusban a jobbágynak, eszel, alszol, ruházkodsz és laksz, eteted a gyerekeidet... ennyi meg a meló), akkor mi hajt előre?
W: Minek megjelentetni olyan hozzászólást, amiben úgy beszélnek a hitelekről, hogy a kamat szóba sem kerül, csak az árfolyamkockázat? Ez már inkább hergelésnek számít vagy olyan fokú tudatlanságról árulkodik, ami már aggasztó. Az egy éves kamat = THM. Ezt se nagyon vágják egyesek. Szerintem írj egy külön postot a kamatok csodálatos világáról.
@eMeL: Azért az nem megoldás, hogyha választási okokból a nyugdíjak, segélyek és támogatások fedezete hiányzik, akkor infláljuk el a forintot. Ezzel valóban eltűnt volna a költségvetési hiány, de a versenyszférában dolgozók elképesztően rosszul jártak volna, szerintem ez elég aljas módszer lett volna. Mondom, az infláció a szegények adója. Pont a leg elesetteb réteg alól húztuk volna ki a talajt (a forintot). Több millióan kényszerültek volna bértárgyalásokra vagy csak tűrhették volna az életszínvonaluk csökkenését. Az ő fizetésük is elinflálódott volna ugyanis. Mégis, nekik mi közük lett volna az egészhez? Mindezt azért, hogy ne kelljen a költségvetés kiadásait a bevételekhez igazítani? A túl sok hitelből fizetett állami kiadás nyomta föl a kamatokat, nem a szárnyaló gazdaság. Lényegében a nemzetközi pénzpiacok a fogyasztási hitel kategóriájába sorolták be a magyar államadósságot. És tulajdonképpen igazuk is volt. A 13. havi nyugdíj 230 milliárd forint, ami megfelel 1 millió plazma TV árával. A hiteleket feléltük.

Egyértelműen a kormány felelősége, hogy nem csinált olyan kiegyensúlyozott költségvetést, ahol a kiadások egyenlőek a bevétellel. Tartós hitelből élés folyt. A bűn az, hogy hitelből kezdtek osztogatni. Arra hivatkozni, hogy ezt leértékeléssel és inflációval is kezelhették volna, háát.. És tényleg, mondjuk 28 százalékos infláció mellet ki vett volna 5 éves államkötvényt forintban? Vagy mekkora kamatra? A meglévő államadósságot hogy refinanszíroztad volna?
@malacka69 a "gyenge minőségű emberek" ellen: nem baj az, ha tisztázva van, hogy mit kapsz a legkisebb összegért a kórházban. nyilván a bibi ott van, hogy most mindenki egyformán rossz szolgáltatás kap. a havi 100 ezer járulékot befizető, és a munkanélküli, segélyen élő vagy minimálbéres vállalkozó is. aztán persze lehet dugni az orvos zsebébe a pénzt, hogy kicsit tisztább szobába kerülj mint a többiek, stb, stb. ezen segíthetne egy magán-biztosítós modell. kezdetben lenne mondjuk 2 nagy (Írországban ennyi van), akik leszerződnének néhány kórházzal, én meg tudnám, hogy mit kapok a befizetett díjakért. eközben a nagyszüleim vagy az anyám maradhatna az állami rendszerben, kaphatna bárhol ellátást ahol most is. Nekem a járulékom egy részét meghagyná az állam, és megkapná az az állami (vagy magán-állami, stb) kórház, amelyikkel a biztosítóm szerződött. így maradna a pénz az EÜ-ben, de csak a jól gazdálkodó kórházak kapnának. ez a többit is arra sarkallná hogy változtasson a rossz szemléletén. most is vannak jó és rossz kórházak Mo-n, csak hát a rosszakat te meg én ugyanúgy finanszírozzuk mint a jókat. zsákutca a hospinvesstel jönni, nyilván nincs kellő konkurenciájuk. ha beengenénk 1-2 nagy biztosítót a piacra, más lenne a helyzet az ő általuk működtetett kórházakkal is. plusz ugye a többi EÜ szolgáltató cég. nem bonyolult ez, csak nem politikai érdek levezetni. szerintem.
@Shore: És tegyük hozzá: aki belebukott, azt nem kéne a közösből támogatni. Sokan észszerű megfontolások mentén inkább nem vettek fel hitelt, viszont megtakarításaik vannak (mondjuk egy későbbi ingatlanvásárlás reményében). Ők mit szólhatnak a mostani helyzetben? Aki nem gondolta végig, azt kisegítik, ő viszont a megtakarításán a sok idióta, még a hétvégi bevásárlást is hitelből rendező agyatlan miatt (is) átlag 30%-ot bukott.

Ez nagyban is igaz. Olyan szabályozókat kellene kitalálni, hogy a bankok se finanszírozhassanak bármit / bárhogy. És amelyik most állami segítségre szorul a hülyesége miatt, azt cserébe nagyon megfingatnám.
@balage_81:

hagyjad már el, balage, nem fogod megérteni sem te, sem a többiek. túl sokat hallották már az szdsz rigmusait, és hát ha ők azt mondják...

"szerintem ha az egészség nem üzlet, akkor ne legyen az a táplálkozás, sőt a benzin sem!"

Balage, a táplálkozás már az őskorban is üzlet volt. Sőt, az emberek képesek maguknak megtermelni a krumplitól kezdve a tyúkon át egészen a sertésig az élelmiszert, de nem képesek magukat gyógyítani. Ráadásul a táplálkozás nagyjából mindenkinek ugyanannyiba kerül alapszinten. A börtönben például ugyanazt a kaját kapja mindenki.

Viszont az egészségügyben más a helyzet. Az egyik ember csak influenzás lesz, a másik viszont rákos. 1000-szeres is lehet a különbség kezelési költségben. Ezt csak társadalmi léptéken lehet kezelni. Olyan durva költségek jelentkezhetnek a gyógyításnál, amit muszáj biztosítóval fedezni, de ugye táplálkozás biztosító nincs.

Szóval méretes ökörség volt ez a hasonlat, ami egy lapon említi a kaját az egészséggel.
De hogy még nagyobb legyen a sületlenség, hát jössz a benzinnel. LOL
Erre találták ki a közösségi közlekedést, amit minden országban támogat az állam, merthogy ez is társadalmi érdek. Nem kell, és nem is lenne jó, ha mindenki személyautóval járna.

Komolyan, néha merengj már el azon, amit leírsz, hátha nem jönnének át ilyen agyament hasonlatok. THX
Üdv.:-)

Ps.: Ugye ma jössz, és támogatod a civil kezdeményezést, és nem a maszop és szadesz párt szócsöveként fújod a magadét, h ohne előrehozott, mert országérdek, bla-bla-bla...
@mrs. white:

Kérlek tekintsd tárgytalannak amit 22:25-kor írtam. Marhaság volt.
@balage_81:
2009.04.05. 03:02:37

Ez mind szép és jó, de ez csak az érem egyik oldala. Az, amit a pártértekezleten beléd sulykoltak a szadis elvtársak.

Arról viszont mikor írsz, h a jelenlegi világválságban hány biztosító ment tönkre, amelyekről azelőtt elképzelni sem tudtuk, h gallyra mehet...
Arról sem írsz, milyen gondok vannak az USA-ban....
Arról sem írsz, h melyik az a 30%-ban létminimumon vagy az alatt élő embereket magába foglaló ország, ahol jól működő több-biztosítós modell regnál...

Megtennéd, h ezekről is írsz legközelebb, és nemcsak egyoldalúan visszaszajkózod azt, amit a szadesztől már ezerszer hallottunk:o)

Üdv.
Lapiiiiiiii, Lapiiiiii!

Hol vagy Lapiiiiiiii?
Szeretném, ha kifejtenéd a véleményed, lábszag van-e a franciáknál, ahol

szélsőbaloldali tüntetők vörös zászlóval (rajta sarló és kalapács) a kezükben vonulnak. Arcukat álarc takarja, kezükből köveket és Molotov-koktélt hajigálnak a rendőrök felé, csúzlival lőnek rájuk.

Mi lesz már? Miért nem beszélsz a lábszagú szélsőbalos franciákról?
Szégyenpadra kerültek a gallok, velük van teli a nemzetközi híradó.

Nálunk béke van, és nyugalom. Pedig ugye itt egy lábszagú ellenzék hergeli a tömeget... LOL

Üdv.
@Ipari-antidepresszió:

Nem vagy kénytelen. Nem arról írtam, hogy a devizahitel az árfolyamkockázat miatt rossz. Sőt.
@Shore: Akkor egyszerűsitsük le a kedvedért nyílván az Áfa tisztán a haszon után marad az államnál. tehát 2002-ben kb 130-140 ezer forintból lehettett kihozni egy négyzetméter építési költséget, amit 190-220 körüli négyzetméteráron adott el az építő. Vagyis durván 60-70 ezer forint 25%-a maradt az államnál négyzetméterenként tisztán csak az Áfából. Ez akkor legyen mondjuk 2 milla egy kb 100 nm ház esetében. Ok. Viszont minden egyes bejelentett munkáson illetve alkalmazotton kaszál az állam a magas adók miatt. Illetve nem kellett azt munkanélküli segélyre költeni stb. plussz a bankok jellemzően nem feketén dolgoznak ott is volt haszon Folytassam vagy elég lesz. üsd be hogy mennyi közteher van 100 eter forintra csak egy munkáson. Mivel a hitel miatt az építések jó része számlára ment ezért ez igen is kasza volt az államnak. Még most is az lenne ha volna építkezés. De abból nem lehet lopni mint a 4 metróból.
@Shore: Tárgytalannak tekintem csak eddig nem jutottam olvasásban a válaszadáskor. ok.
@nem-nem: Tetszetős az érvelés, de...
Nem egyértelmű, hogy az egészségügy vagy az oktatásügy besorolható-e és besorolandó-e a versenyszférába.
Hogy besorolható-e, az politikai, végső soron morális döntés: erkölcsös-e, hogy ezeken valakinek is haszna legyen. Szerintem egyértelműen erkölcstelen, mindkettő közérdek és államérdek és mindenkinek egyformán jár, mint a tiszta ivóvíz, a közvilágítás, az utak, a közbiztonság és az igazságszolgáltatás. Nincs magánbíróság, se magánrendőrség sehol. Ettől még van, ahol jó, szerethető a rendszerük és ahol kevésbé vagy még kevésbé.
A másik meg, hogyan is lehetne versenyeztetni az eü biztosítókat. Egyszerűbb eseteknél, autó vagy lakásbiztosításnál se tudja az ember, jól dönt-e. Általában nem számít más, csak az ár - esetleg, ha van információm, hogy mennyire stabil pénzügyileg, de általában nincs -, mert nem tudom előre, mennyire lesz majd barátságos, gyors és készséges, ha kár ér. És szakértelemről itt még szó sincs.
Eü biztosításnál hogy hasonlítom össze a terméket? Hol találom a mintadarabot, a majdan gyógyult beteget a szerződéskötés idején? Hogy térképezem fel az előre nem látott ritka betegségem különböző stádiumaiban az egyik biztosító kórházaiban hányan gyógyultak és gyógyulnak majd ki sikeresen és hányan haltak és halnak majd bele?
Komoly baj esetén teljesen mellékes, hányan vannak velem egy szobában és van-e TV. És ugyanakkor ugyanabban a kórházban az egyik orvos lehet egy lelkiismeretes csúcsszakember, egy másik meg egy hanyag pancser. Honnan tudom meg, melyik milyen? Pl. Bokros érvei között is az sántít a legjobban, hogy majd a biztosító kiáll a beteg érdekei mellett, mert hogy ő ért hozzá. Hát a biztosítónak egy az érdeke: hogy a menedzsment minél többet tudjon felmarkolni a részvényesek, a dolgozók és a betegek rovására. Itt egy link pl.: www.playboy.com/articles/class-war-101/index.html., azoknak,akik még abszolutizálják a piaci versenyt.
Vannak az egészségügyben gusztustalanságok, amelyek egy tollvonással megoldhatók volnának: ha az orvosnak adott jattért ugyanúgy börtön járna, mint máshol. Egyszerűen felfoghatatlan józan ésszel, miért nem.
Ami az oktatásügyet illeti, ott sem menne a piaci verseny: a középiskolák és egyetemek rangsora el van döntve. A budapesti nagy multú egyetemeket pl. lehetetlen kiütni. Hiába olyan a híre az egyiknek pl., hogy a hallgatókat rendesen megszívatják, a tanárok többsége meg síkhülye és tanítani sem tud, mégis, akinek csak esélye van, hogy felvegyék, oda megy. És igaza van, mert a megszűrt, jó eszű diákság mindezeket a hátrányokat le tudja dolgozni.
@Paszternak: jah, szóval Gizike (akinek annyi a napi munkája, hogy kb 5db faxot átnyújt az asztal túloldalára Riziának) tök jó, hogy az én adómból (az állam közbeiktatásával) kapja a pénzét, mert én olyan frankón jótékony vagyok. Tudod, van egy ilyen "Gizike" annál a cégnél, ahol én dolgozom. A tulajdonosnak a valakije. Nem zavar a kutyát sem, mert a tulajdonos döntése volt, hogy a saját megkersett profitkából évi pár millát ilyen "jótékony" célokra költ.

El kellene végre nagyon felejteni, hogy az államnak az a dolga, hogy impotens, teljesen felesleges embereket foglalkoztat csak azért, mert "jaj, hát hol kapna szegény munkát, ha innen kirúgjuk".

Halkan jegyzem, hogy volt egy ilyen rendszer, ahol ugye papíron 100% volt a foglalkoztatottság, legfeljebb belső munkanélküliségnek hívta a szakma azt, amikor 1 ember munkáját 5-en végezték, mert a másik 4-nek is kötelező volt munkát adni, esetleg teljesen felesleges munkaköröket találtak ki (senior faxpapírodanyújtó account manager). Érdekes, most pont azok ágálnak legjobban emellett a rendszer mellett, akik a legnagyobb rendszerváltóknak tartják magukat...

Egyébként mondok erre egy másik példát is. Magán cégeknél mindenki képes elsétálni, és elhozni a nyomtatótól a papírt magának. Állami szerveknél még ma is nem ritkán 100 főt foglalkoztató "postázó" részlegek vannak, akik persze 99%-ban kb ilyesmit végeznek, hogy a nyomtató teremben kijövő doksit elviszik 2 irodával arrébb (aranyos látni őket, ahogy tesco bevásárló kocsikat tologatnak kb 5 méteres távon). Persze, valóban, ha ilyen "gyakorlattal" rendelkező ember az utcára kerül, akkor biztos nem kap "irodai" munkát, mert ugye nem túl sok mindent tanult, aki szerint ez rendjén van, az inkább vegye fel őket a saját cégéhez, és ott fizesse a bérüket, ne pedig minimálbér után adózva visítson, hogy ki ne rúgjuk a Gizikét, mert nem lesz munkája.
@mrs. white:

Olvasom itten a nagy buzgalommal rótt sorokat, a bizonyítást, hogy milyen jól jár az állam, ha kamattámogatást ad a lakásépítésre, és mindig az jár az eszemben, hogy ha ez egy ilyen jó üzlet, akkor miért lett napéldául a 2002.-es államháztartási hiány 9 %?

Utána gondolva, nagy valószínűséggel mondható, hogy ha van ilyen támogatás, akkor azt mindenki igénybe veszi, aki úgyis lakást akart építeni (tehetik), a többlet csak azoktól eredhet, akik támogatás nélkül nem, támogatással viszont már építtetnek új lakást. Úgy hallottam, kb. 5 %-kal ugrott meg az új lakások építése, 0,05*0,25 = 0,0125 (1,25 %), azaz ha ennél nagyobb a kamattámogatás, akkor már az első évben veszteséges, és az évek során a veszteség durván nő (ennek okait nem taglalnám, kitalálhatók). Medgyessy azért nem volt teljesen hülye, mégis leállította a rendszert, mert kezdett fiskális tragédiába fordulni.

De azért a hitet nem elveszteni, csak nyugodtan, így tovább.
@balage_81: a infláció a kamat miatt van.
A kamat miatti kényszer a folyamatos gazdasági növekedés, hogy a kamatot fedezze, s hogy legalább nullszaldót tartson.
Logikus, hogy egy ponton túl ez gazdasági, pénzügyi, fizikai képtelenség.
Ha nincs kamat nincs a teljesíthetetlen növekedési kényszer és nincs a kötelező összeomlás.
A bank teremtette munkahelyre semmi szükség nincs, csakúgy, mint arra a papírra, amit pénznek neveznek - ami nem is létezik, mert nem létező pénzt adnak neked kölcsön, hogy utána a létezőt vonják ki a gazdaság vérkeringéséből, de ez most hosszú.
A lényeg, hogy a bank egy emberiségellenes bűnszövetség, amely a világ kifosztásának és irányításának alantas eszköze.
S ami fontos: bank nélkül is van élet, sőt, úgy van csak igazán.
Egy teljesen más világ. Szabad rajta elmélkedni, szabad a homlokra tolni a szemellenzőket!
@Shore: semmi gond, ez a pénzügyi világkép azoknak van kitalálva akik úgy látják a világot mint te - és az olyanok tartják fent, mint te. De mondom, semmi baj, ám ha egyszer majd megérted mit akartam mondani, jusson eszedbe, hogy én szóltam: létezik (létezhetne) egy jobb világ is.
Egy dolgot nem értek. Gordon programja jó. Miért nem áll mellé a Fidesz?

'...ez nem a baloldal, és nem a szocialisták programja. Ez egyszerűen a józan ész parancsa, és a felelősség programja...'

Ilyen gyönyörűen hülyézni a komcsikat a kongresszusukon... én már csak ezért támogatnám.
@Igazi Trébics: azok is emelnek árat - növekvő kereslet esetén - akiknek nincs hitelük. az infláció max egyik oka a kamat. egyébként pedig ha nincs profit, azzal gyakorlatilag a motiváció tűnik el a gazdaságból. ha így gondolkodnánk, előtted most nem lenne számítógép, amin beírhatod ezeket a sületlenségeket. a bank nem valós pénzt ad??? :D
@Bockó:

Felhívnám a figyelmet arra, hogy a FIDESZ-nek az a programja, hogy mindent támad, ami a komcsiktól való. Más programja ugyanis nincsen nekije. Ebből a szempontból tehát tááljesssen mindegy, hogy a Bajnai program jó, avagy pediglen nem jó.

Egyébként nézem a Csaba László nevű szajkót a tivibe (A kiadásssokat kell csökkenteni, a kiadásssokat kell csökkenteni, a kiadásssokat kell csökkenteni!), akinek most itt van a kiadáscsökkentés. Doszt. Érdekes módon nem tetszik neki ("Miér' a szegínembertől veszik el a pééézt a fűnyíróval?!? Egyébként is előrehozott választásokat!!!"). Ha ebből a derék emberből nem lesz miniszter, akadémiai elnök vagy legalább egyetemi rektor majda zúj érába', hát le fogok zuhanni a székről csodálkozásomban.
@malacka69 a "gyenge minőségű emberek" ellen: na malacka ismét formában....
aztán visít ha beszólnak neki. államok is majdnem bedőltek malacka, akkor azokat is töröljük el? töröljük el Izlandot malac!! de legalábbis ne bízzunk rá semmit. :DDD bedőlt biztosítók: most eltekintek attól hogy nincs mindig világválság, plusz a rossz szisztémát épp most írják át a nagyok, hogy ilyen máskor ne legyen. de a járulékot mindig fizetnénk mert kötelező lenne ahogy most is. ha csődbe is menne 1 biztosító, én átmehetnék a másikhoz. vagy az államihoz, miért is ne? kaja: igen, azonos áron kapjuk. a szegény a szart, a gazdag a jó minőségűt, drágábban. ha nem lenne profit, a szegénynek se kéne a tecsóba járnia nem? példám lényege hogy nem jól van ez így (ha a te logikádat követném). ill el tetszel felejteni, hogy az EÜ-ben is azonosak az "árak", tehát nem értem a visszavágásod lényegét. akkor ott miért ne lehetne profit ilyen alapon??? (most is van, hálapénz a neve). ráadásul miért állítod indirekt módon hogy az embernek nincs ráhatása az egészségi állapotára??? ez korunk egyik legnagyobb gondja, és te elsiklasz felette, sebaj. benzin: sok helyütt épp nem megoldás a tömegközlekedés. valaki új busszal jár, valaki meg kopott vonattal egyébként. ez hogy van malac? ráadásul valakinek munkaeszköz az autó, hát már hogy van akkor hogy valaki profitot csinál a benzinen juj? sőt, jobb helyeken még a tömegközlekedés is nyereséges, tehát van rajta profit. és mégis működik a rendszer. ezért sem értem az EÜ-ben miért ne lehetne. hosszasan sorolhatnám még, de tényleg nem értenéd. kiforgatod amit mások írnak, aztán féligazságokat írsz rá, és még örülsz is. ilyen a malac stílus. egyedi, de kártékony és idegesítő.
@vakapad:

Te honnan szerzed az adataidat?

-------------

Az építőipari termelés 2007 novemberében mind kiigazítatlan adatok alapján, mind munkanaptényezővel kiigazítva 22,7 százalékkal csökkent 2006 novemberéhez képest. Az év első tizenegy hónapjában a termelés 12,8 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva a termelés 2,2 százalékkal kisebb volt az előző havinál - közölte a KSH.
(...)
Az építőipar november végi szerződésállománya 32,6 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál; ezen belül az épületek építésére kötött szerződések állománya nem változott, az egyéb építmények építésére kötötteké 54,3 százalékkal csökkent. Az építőipari vállalkozások novemberben az egy évvel korábbinál 21,4 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek; ezen belül az épületek építésére kötött új szerződések volumene 55,4 százalékkal emelkedett, az egyéb építmények építésére kötötteké 21,9 százalékkal visszaesett. A növekedés a metróállomások felszíni épületeire, valamint kereskedelmi és ipari épületekre novemberben aláírt szerződéseknek köszönhető. Az év első tizenegy hónapjában kötött szerződések 10,6 százalékkal maradtak el a 2006. azonos időszakitól.

------------
2009. január

Az építőipari termelés volumene 16 százalékkal csökkent az idén januárban a kiigazítatlan, illetve a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint is 2008 januárjához viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.
A legnagyobb hiba egyben ordítóan válaszért kiáltó kérdés is: miért nem hangzott soha egyszer sem az, hogy hogyan, mikor, miből fogják visszaadni majd mindazt, amit most elvenni készülnek!?
A ki nem mondott válasz: sehogyan sem.
Ami egyben azt is jelenti, hogy valójában nincs programjuk.
Elvenni a legostobább idióta is tud, ezt bárki megteheti, az utcáról is berángathatnának hozzá valakit.
De ez semmire sem megoldás, csak a nyomor fokozására.
Nem tudnak ezek semmit, de az égvilágon semmit, csak a kamattörlesztések kifizetésének feltételeit biztosítani bármi áron.
Azért bármit és bárkit hajlandóak beáldozni.
Akasszátok fel a bankárokat és szebb lesz a világ.
@balage_81: 'többet nyomtatnánk!'

Így van. Lásd Lincoln és a greenback.
@balage_81:

Úgy látszik nem érted:

a kaja hasonlat azért rossz, mert kajából mindenkinek nagyjából ugyanazt kell fogyasztania, nincs különbség a megélhetéshez szükséges pénzösszegben, csak éppen vki azért fogyaszt valamivel többet, mert gazdagabb. Viszont az eü-ben 1000-szeres különbség is lehet a gyógyítás folyamatában, és ezt képtelenség önállóan fedezni, ezért kell kockázatközösség, ami annál jobb, minél nagyobb...

A benzinnel kapcsolatban is tarthatatlan a hasonlat, mert az autóval utazás nem alapjog, mint az egészség, a vállalkozások pedig visszaigényelhetnek efféle költségeket, és ez így jól is van.

Hosszasan sorolhatnám még, de tényleg nem értenéd. Kiforgatod amit írok, aztán féligazságokat írsz rá, és még örülsz is. Ilyen a balage stílus. Nem egyedi, de kártékony...., viszont egyáltalán nem idegesítő számomra...:DD
@balage_81:

Azt még hozzátenném, sziveskedj azon elgondolkodni azon, h

1. Melyik szemlélet generálta a mostani világválságot? A tied vs enyém?

2. Mit mond az Alkotmány az egészségről, és mit a kajáról és a benzinről?

THX

Üdv.
Ps.: Pénzistennek lehet hódolni, de egyszer el kell számolni egyéb dolgainkkal is...
@balage_81: "a bank nem valós pénzt ad??? :D"
- így van, a bank nem valós pénzt ad. A banknak van egy alig néhány százalékos tartalékrátája, s annak a sokszorosát helyezheti ki hitelbe (értsd: van 10 milliója, s ennek alapján kölcsönt adhat 100 millióig - azaz a pénz nem, csak papíron létezik!) Viszont amikor az adós visszafizeti, akkor "valós" pénzzel fizet, megfogható, fizikailag is, nem csak papíron, elméletben, utalva létező, hanem megtermelt, előállított valós pénzt ad a bank kezébe. Az pedig ilyen formán kivonja azt a gazdaságból , s nagy hányada jellemzően külföldre kerül. Ennyit a nem létező - és tényleg létező pénzről, s annak nagyon is létező, munkával fedezett kamatairól.
A másik téma, hogy a profitnak semmi köze a kamathoz. A profit a befektetett és a kivett érték közötti különbözet, amely csak a bankok és a tőkepiaci manipulátorok esetében egyenlő a kamattal és az azzal analóg vagyongyarapodásokkal (pénzpiaci profittal). Amíg az előző változatot támogatni kell, addig a piócákat el kell taposni. S lesz egy teljesen más, szebb világ.
@malacka69 a "gyenge minőségű emberek" ellen:

"Mi lesz már? Miért nem beszélsz a lábszagú szélsőbalos franciákról?"

ezért volt a nagy felhajtás malacka twá aktuális irodalmi postján???

hát azért b+, mert magyar vagyok, s nem francia turista!!!!!!!!!!!

vagy ez eddig nem jött át??????????

:DDDD
@Ipari-antidepresszió: Én is sokmindenben egyetértek veled, amiben nem, az nagyrészt (vitaképes) nézőpont kérdése. Ez alól egy-két kivételt tennék, kifejezetten retorikai jellegűt.

Az egyik a Bokros-csomag kommunikációja a Fidesz által. Abban, amit leírtál, még akár igazuk is lehetne (szerintem nincs, de ez nézőpont kérdése), de a Fiúk nem ezt mondták, hanem ugyanazt a baromságot, mint most is: Nem volt szükség megszorításokra, katasztrófális jellegű csapás volt, stb. Ami nem hazugság, csak tudatos nem-igazmondás.

A másik a nyugdíjemelés-megvonása, amit a 19.000 Ft-tal kompenzáltak 2002-ben. Ebbe a sorba tartozik a 4. Metróhoz való garanciavállalás megvonása, és sok egyéb is. Ezek észszerű megszorítások voltak, pusztán a pénzügyi racionalitást kiszolgálandó. De ahelyett, hogy Orbán és kormánya tárgyszerűen, neutrálisan kommunikálta volna ezt, hangulatot próbált gerjeszteni a nyugdíjasok, a budapestiek, a panelprolik ellen.

Ezzel három óriás hibát követett el: Megsérette egy rakás szavazópolgárt, nnyilván azt feltételezvén, hogy a választók nagyobb része így is az ő táborukhoz tartoziik.

A másik, hogy nem bezsélt a valós motvációkról, problémákról, és ezzel a közbeszédet visszaragasztotta a nyugati jólét utáni vágy kiszolgálásába, holott a Horn-kormány idején, úgy tűnt, sikerül ettől elszakadni.

A harmadik pedig az, hogy gügyögött az embereknek, hülyének nézte őket, és az, aki ennél legalább 1 IQ-ponttal följebb van, az Orbánt ezután alapvetően hazudósnak tarotta. Miután pedig kijelentette, hogy nem hazudott sosem, hát méginkább (persze kivéve a feltétlen, kritikátlan híveit, de azokat ugyanúgy nem lehet meggyőzni, mint a kritikátlan, feltétlen híveit a másik oldalnak).

Mindezeket is figyelembevéve, Orbán Viktor személyének hatását el kell ismernem. Ezt a személyes hatást pedig történelmi jelentőségű bűnnek tartom.

Mégegyszer, ettől még az ellenfeleinek, különösen a hasonlóan nagy személyes karizmával rendelkező Gyurcsánynak még nem kellett volna ezt az Orbán által megkezdett szekérnyomot tovább mélyíteni. De Orbán történelmi érdemei az ország lezüllesztésében elévülhetetlenek.

Én még unokáimnak is erről az Orbánról fogok mesélni, ha arra akarok példát felhozni nekik, hogy a pillanatnyi előnyök érdekében hazudok, és elvtelenül, hazug módon támadom az ellenfelemet, az három lépés múlva hova vezet - akár önmagam, mint hazudós Orbán számára is.
@mrs. white: Igen. Ez növellte az ország GDP-jét. Ez volt az a Matolcsy-program, amit Orbán az 1998-as kampányában ígért (azzal együtt, hogy Torgyánnal soha nem koalázik), és most azért dicsérik az elemzők, hogy valójában a Horn-kormány gazdaságpolitikáját folytatta, egészen 2000-ig. Ekkor menesztették Chikán Attilát, ekkor került elő a jó öreg Matolcsy, és innen számítják a magyar költségvetés újabb lejtmenetét, amit Medgyessy nem korigált, hanem rálapátolt. De ettől függetlenül a lakáshitel-támogatás konkrétan, és szellemében is, a háromszobás-négykerekes hitelből-fogyasztásra való buzdítással, a gazdasági tpokolhoz vezető út kapuja volt, a komcsizással való gyűlöletkeltés pedig megakadályozta, hogy akár erről is rédemben, értelmesen lehessen tárgyalni.

(Mutatis mutandis. Persze, amit írsz, istenien hangzik, mint egy ahogy 2009-es Fidesz-kampány is.)

A személyes jelzőidre nem tudok és nem akarok reagálni.
@Ipari-antidepresszió: Mégegy megjegyzés: Medgyessy is pont ugyanarra a feltételezésre építette az osztogatását, mint amely feltételezésre szerinted az Orbán kormány is építette népszerűsködését: Konjuktúra következik, mind a világgazdaságban, mind különösen az EU-hoz csatlakozó magyar gazdaságban.

Mindketten tévedtek. Mégis egyedül Megyó nyakába varrni, khm... mondjuk úgy, hogy egyoldalú leegyszerűsítés.
@Igazi Trébics: "Elvenni a legostobább idióta is tud, ezt bárki megteheti, az utcáról is berángathatnának hozzá valakit."

Húsz éve nem sikerült senkit berángatni az utcáról, az egyetlen Bokrost kivéve, őt is csak annyira, hogy köszönjön és lábat töröljön.
@vakapad: Nincsenek kétségeim, hogy a Fidesz kész lenne a legkeményebb, a mostaniaknál sokkal keményebb megszorításokra is. Ezt igazolhatja az 1998-2000. közötti őrült politikai kommunikációval kísért okos, vasmarokkal kézben tartott költségvetési politikája.

1998-ban, mikor hatalomra kerülvén őcsárolták a Bokrost, akkor is az volt az első kommentem: Bokrossal az a bajuk, hogy túl korán jött, nem várta meg a Fidesz győzelmét. Mekkora tökös-mákos vagánysággal szorongatott volna pedig szíve szerint Viktor, hogy aztán ő lehessen a Nemzet Pénzügyi Megmentője (is)!

Viszont mindez a szocialista fürdővízzel a Magyarország-baba kiöntése elég alantas, és egyben veszélyes is.

Csaba László valóban érdekes figura. Sólyom Lászlóval egyenértékűen elfogulatlan, pártatlan és kvázi-doktriner.
@Igazi Trébics: Én is erről beszéltem. Andrew Jackson* és Lincoln óta nincs erre - a banki kamatok kivonására a rendszerből - reális esély. A 29-es válság után úgy tudom voltak még próbálkozások Silvio Gesell alapján a kamatmentes pénzzel - pl Wörglben, Ausztriában - de lenyomták őket, mint a bélyeget.

* Ő volt az egyetlen és úgy tűnik, utolsó, aki teljes mértékben visszafizette az amerikai államadósságot.
újra szól az internacionálé. a reform.
@lapi:

Lényeg a lényed. nem lehetünk mi lábszagú provinciális nemzet, mert akkor a franciák és a németek is azok! A franciák leginkább. Ergo, nem volt miért háborognak, mert mi sem vagyunk rosszabbak, sőt!!!
Gondolj bele, ez a nép mennyivel békésebben viseli el a mostani válságot.

Szóval, ha magyar vagy, soha többé ne beszélj a magyar emberek lábszagáról, b+!

:DDD
@malacka69 a "gyenge minőségű emberek" ellen:

"Szóval, ha magyar vagy, soha többé ne beszélj a magyar emberek lábszagáról, b+!"

nem is tettem ilyet soha, malacka oszt. főnönök úr. azt mondtam és mondom, hogy akik forradalmat csináltak az utcán, vagy éppen meleg felvonulókat dobáltak. meg akik ebben báérmilyen módon támogatták ezen akciózó honfitársainkat... na nekik kéne gyakrabban tisztálkodni. mert ez sajnos (mentál)higiéniai kérdés is.

de miért azonosítanék néhány százezer embert pl magammal? nem is beszélve az egész nemzetről??? mindenkiből egy darab van, malacka. vagy ez nincs benne a tankönyvekben? b+...
"Különösen szerencsés oktatási szempontból, hogy a veszélybe került hitelek között ilyen sok a devizaalapú."

Árpád-Árpád.. Naív és álszent ez a mondat.
Igazad van persze. Nyílván az a hibás aki felvette a hitelt.
De azért ne feledjük el azt sem, hogy ezen hitelkonstrukciókat államilag reklámozták, miután lerontották a forint alapú konstrukciókat Medgyessyiék.

Tehát ha az állam bíztat deviza hitelre polgárokat, akkor a polgárokon kívül másnak is vagyon felelőssége.

Mellesleg személyszerint betiltanám a hitel reklámokat. Mindet.
Mert az alkoholtol és cigarettától ezerszer károsabb a társadalom egészét tekintve.
@Trompf: A hitelreklámokat én is betiltanám. Be is fogom, ha benősülök a Rotschild családba.
@lapi:

Egyezzünk ki abban, b+:D, h a magyar nemzet, úgy általában, semmivel sem lábszagúbb, mint a francia.

És ők legalább annyira égtek a szélsőbalos, vörös zászlóval (rajta sarló és kalapács) vonuló tüntetőik miatt, mint mi 2006. őszén. Talán még jobban is, mert ezek is molotovoztak, köveket hajigáltak és csúzliztak a rendőrökre, csak közben még egy véres diktatúra jelképeit is viselték.

"mindenkiből egy darab van"

Ez igaz, de annak idején mégsem azt mondtad, h ostoba, szarjankó egyének égtek le, mikor bekerültünk a külföldi híradásokba, hanem azt, h Magyarország égett le.
Már nem emlékszel?
@malacka69 a "gyenge minőségű emberek" ellen: „Pénzistennek lehet hódolni, de egyszer el kell számolni egyéb dolgainkkal is...”

Ehhez képest a hozzászólásaid legtöbbje másról sem szól, mint hogy TÖBB PÉNZT akarsz.
Ezzel persze semmi gond nem volna, ha nem próbálnád ezt a mélyen emberi vágyadat minden alkalommal valamilyen erkölcsi fosmaszlaggal palástolni.
Jellegzetes attribútuma ez az ilyen díszkonzervatívoknak, akik neveltetésük folytán megtanulták ugyan szégyellni legtermészetesebb kívánságaikat, ennek azonban mindössze két következménye lett: a szilárd alapokon nyugvó, autonóm erkölcs teljes hiánya és a minden megnyilvánulásukban tetten érhető, permanens képmutatás.

És akkor itt nem szólunk arról az ősemberi primitívségről, amelyik minden gazdaságfilozófiai kérdést kizárólag a pénzhajhászok és az emberbarátok szembenállásaként képes értelezni. Ebben nem az az érdekes, hogy nem tudja, miről beszél – honnan is tudná? –, hanem hogy ennek ellenére is milyen lenyűgöző magabiztossággal deklamál és nyilatkoztat ki.
Az ostobák magabiztossága ez, ne legyen kétségünk.
"A Bokros féle stabilizációt azért támadta Fidesz tulajdonképpen jogosan, mert nem a kiadásokat vágta vissza Bokros-Surányi, hanem elinflálta azt. Leértékelték a forintot. 35%-os infláció mellet 15%-os nyugdíjemelés volt."

Ez szimpla hazugság. A Bokros-csomag bevezetése után pár hónappal az infláció csökkenni kezdett, miután előtte bő egy évig folyamatosan nőtt.
@pfúj:

"Ehhez képest a hozzászólásaid legtöbbje másról sem szól, mint hogy TÖBB PÉNZT akarsz."

Te miről beszélsz? Hozd ide azt a hsz-t, amiben én több pénzt akartam? Pláne magamnak?
Az én nettó reálbérem már eddig is kb. 15%-ot zuhant.
A tiéd mennyit?
A tied mennyit?

-------

Gyáva kis férgek azok, akik egy nick mögé bújva fossák tele a blogokat tirpákságaikkal, szégyellve mindent saját maguk életéből előtárni, a teljes személytelenség bátorságával köpködnek, mint legyek a döghúsra. Ezek az emberek rosszabbak, mint a patkányok, akik legalább logikusan cselekszenek.

Van-e kártékonyabb, mint egy olyan ember, akinek a nép gyűlölt ellensége, magát übermenschnek képzelve avitt ideológiákat kiált az internet világába.

Ne legyen kétségünk, emögött a magabiztosság mögött mély frusztráció terpeszkedik, melyet leginkább egy francia mondással tudnánk leírni:
cherche la femme

@Bockó: oszt abból nem lesz-e nagy infláció? mert hol a valós teljesítmény mögötte? jól gondolom-é, ha több embernek lesz 1 milliója hogy megvegye a kocsimat, akkor felemelhetem az árat, mert többnek lesz 1,2 milliója is? nem máshol kéne kezdeni?
@malacka69 a "gyenge minőségű emberek" ellen: mondom másképp: kaja, közlekedés, egészség. mind alapjog. egy borsodinak most annyi az esélye egy jó állásra mint egy pestinek? ki tud beérni időre az V. kerületi elit munkahelyre? na ugye? akkor hogy van ez? miért nem van ingyé a magyar TGV oszt jónapot (ez a malac logika). minek van rajta profit. esélyegyenlőséget!!! és még valami: a profit nem egyenlő a mohósággal. azért vannak a törvények, hogy utóbbi keretek közé szorítsák (minden csúsztatásod és tévképzeted ellenére). svédországban, németországban milyen szemlélet van? tiéd, enyém? ami csődbe vitte a svéd államot??? a piacpártiság:?? hahaha!
@Igazi Trébics: ez baromság. ezt honnan vetted? az igen komoly hiteleket kihelyező ír, angol, amerikai bankoknál volt kb 200 % százalék a betét-hitel arány a hitelek javára. a 10x-es példa enyhén túlzó. ráadásul ha nincs hitel, nincs építkezés, ennyi. hagyjuk.
@balage_81: szerintem is hagyjuk.
Nagyon keveset tudsz, azt is rosszul.
Semmi értelme ilyen felkészültséggel vitatkozni.
@mavo:
bokroslajos.uw.hu/acsomag.htm

"A javulásnak természetesen komoly ára volt, hiszen erősen csökkent az életszínvonal, az infláció jelentősen felgyorsult, elérve az éves 28,2 százalékos értéket - ám még így is a mérsékelt infláció sávjában maradt, vagyis gazdaságpolitikai eszközökkel kézben tartható volt."
@pipacsaripacspapucs:
Szerintem is rosszul kommunikálta a Fidesz a Bokros csomag hátrányait. Lényegében arra "egyszerűsítette le", amit írsz.

A nyugdíj emelést 1998-ban az MSZP szavazta meg, de fedezetet nem biztosított hozzá, ezért törölték. Egyértelmű választási fogás volt. 2002-ben kiosztották hitelből, azóta dinamikusan nő az államadósság. A Fidesz költségvetést érintő kommunikációi nem voltak elég jók. A költségvetési értesítő vagy micsoda, az egész jó lépés lehetett volna, ha jól megcsinálják. Sajna propaganda anyag lett belőle. A lakosság költségvetési tájékozottsága nem megfelelő és tájékoztatása nem kielégítő. Gyurcsány próbált jó lépéseket tenni ez irányba, "de nem ment át" eléggé.

Szerintem is túl sok populista húzást tanult el Orbán Torgyántól kommunikáció terén. Mégis Orbán volt az, akinél nem szállt el a költségvetés. Gyurcsánynál nálam az volt az aggasztó, hogy értette a gazdasági helyzetet, elmondta a megoldási módszereket is, de nem tette meg a kiadáscsökkentést. 2008 nyarára oda jutott, hogy közölte: a szociális kiadások főösszegéből nem lehet lefaragni. Jól kommunikált, de nem azt tette amit mond, amit ígért.

Mostanában Orbán elég furcsa üzeneteket küldözget valóban. Gondolom 2/3-ra játszik, amit populista módszerekkel szeretne elérni. Lebegteti a költségvetési hiány megoldásának a kérdését. Történelmi jelentőségű bűnnek azért nem nevezném, inkább valami piszkos taktikai húzásnak. A költségvetés hiányának elszállása (és ugye az évi hiányokból összejövő hatalmas államadósság) az MSZP bűne. Az hogy ezt miként kommunikálta Orbán, az valóban sajnálatos, sőt talán káros is. A felelősség ugyanakkor az MSZP-é. Hatalmas hiba, sőt bűn volt elkezdeni a hitelből való osztogatást. Amikor megpróbálták 2006-után csökkenteni a hiányt, akkor az adóemelésekkel történt, nem kiadáscsökkentéssel, ami szintén bűn volt. Ha 2006-ban törlik a 13. havit és nem idén, akkor talán a forint se zuhan ekkorát és a forintkamatok se szállnak el és a devizahitelek se terjedtek volna el ennyire..

Az Orbán féle országlezüllesztés gondolatodat már nem nagyon tudom követni. 2001 és 2002 ben választási költségvetést csinált és megnőtt a hiány. De kormányzása 4 éve alatt csökkent az államadósság. Az elmúlt 7 év alatt meg 50%-al nőtt. A 13. havi nyugdíj ígérete és a 19 ezer forintos csekk is az MSZP aljas húzásai közé tartozik. Azt gondolom nem Orbán a hibás ezekért.

Orbán egyszeri kiadásokkal növelte a hiányt a választási évben, Medgyessy a bér és nyugdíjemelésekkel tartósan megterhelte a költségvetést, amit nem is tudtak rendesen helyrehozni mostanáig sem. Beálltak a tartósan magas hiányra, ami oda vezetett, hogy hitelképtelenek lettünk. A gazdaság is nőhetett volna egészségesebben és gyorsabban, ha nincs ekkora aktív -> inaktív transzfer.
@Ipari-antidepresszió:

"Járai kritikája viszonylag egyértelműen arra irányul, hogy "alacsonyabb infláció mellett is meg lehetett volna oldani" a feladatot, mintha az infláció erős gyorsulása 95 márciusa után kezdődött volna, holott ez a folyamat már jó egy éve tartott. Egy fél mondattal maga is elismeri a drasztikus lépések elkerülhetetlenségét, sőt, a forint leértékelését és a vámpótlék bevezetésének indokoltságát sem teszi vita tárgyává. Így viszont még kevésbé érthető, hogyan lehetett volna elkerülni egy nyitott kis gazdaságban az infláció rövid távú (négy hónapig még folytatódó) emelkedését. Különösen, ha figyelembe vesszük azt is, hogy a költségvetés a hiány radikális lefaragásával, a monetáris politika pedig a kamatok és a kötelező tartalékráta emelésével fordulatszerűen szigorította a belső kereslet növekedését, egyebek mellett ezzel is csökkentve az inflációs nyomást. Az aktuális infláció és az inflációs várakozások már régóta és jelentősen emelkedtek. Az infláció már 27,5%-on állt 1995 márciusában (a program március 12-én lett bejelentve), az inflációs várakozások pedig ugyancsak az egekben voltak."

Ajánlott olvasmány: www.hetivalasz.hu/index.php?cikk_id=16964

Érdekes, hogy az egyszeri forintleértékelést minden echt fideszista összeköti az inflációval (x% leéértékelés == x% infláció), holott ha ez igaz lenne, tavaly nyáron brutális deflációnak kellett volna lennie (valahol -10% felett), idén meg már 30% fölött lenne az infláció.
"Mégis Orbán volt az, akinél nem szállt el a költségvetés."

Ehhez képest a 2002-es hiányadatok minimum érdekesen alakultak. És a hiányt egyértelműen nem csökkentő diák-, Széchenyi- és támogatott lakáshitelek nem 2002 szüleményei.
@Igazi Trébics: "Jó, tudom, nem az ember támogatása a cél, hanem a bankok zsebének tömködése, s állambácsink faszántosan asszisztált a devizahitelekhez, pontosan tudva hogy mi várható. Ahh, szar az egész, úgy dönteném le egy-az-egyben az egész mocskot ahogy van és építenék egy új világot. Bankok nélkül is van élet. Egy ilyen adottságokkal bíró országban legalábbis tutira van. Mi meg mégiscsak itt élünk, vagy miaszösz, hát nem-a?" - elnézést kérek a felkészületlenségemért, ha te meg elnézést kérsz a hülyeségekért amiket ide írtál. A bankárok akasztását is ide értve
@Igazi Trébics: "infláció a kamat miatt van"

...vagy fordítva... bár neked mindegy ;)

Az infláció a termelt érték és a pénz értéke közötti kiegyenlítő.
Ha a pénz "többet ér", mint az árufedezet, ami mögötte van, akkor miután az összes árut megvásárolták, marad még egy halom bankjegy (pénz), ami csupán papírfecni, hiszen nem lehet semmire beváltani (minden elfogyott).
Az infláció nevű találmányt a piac használja arra, hogy a háttérben a pénz mennyiséget egyensúlyba hozza az árumennyiséggel és pont abban a pillanatban fogyjon el az utolsó árú, amikor az utolsó bankjegy... elértéktelenedett a pénz egy része és kialakult az egyensúly.
Ovodás tempóban talán ennyi.
@Ipari-antidepresszió: Sándor Györgytől hallottam azt a mondást, hogy "Milyen érdekes: Mindketten Magyarok vagyunk, és mégis megértjük egymást." :-)

Nagyrészt egyetértek (újfent) azzal, amit írsz. Egy kiegészítésem és egy pontosításom volna.

A kiegészítés Gyurcsány költségvetési elkúrására vonatkozik. Akkoriban bennem az a kép alakult ki, különösen a KE-választás után, hogy az MSZP (a maga "apparátusi" módján, de mégiscsak) egy demokratikus belső szervezettségű párt. Ami egyrészről szép, másrészről (mint Orbán ezt nyilvánvalóan idejekorán felismerte) nem túl hatékony működés. (Lábjegyzet: Erre térjünk majd még vissza a Fidesz-kormányzás alatt, ha nem felejted el...) Hiába tudta ő a tutit, talán megpróbált ő is párton belüli (súlyos) kompromisszumokat összehozni, egyrészt talán elvi okokból is, de nyilván legalább párton belül szüksége volt a támogatásra, ha már kívülről ennek a minimálisan észszerű esélye sem volt meg. Nagyon rossz kompromisszumokat, mint kiderült: Nem számolt azzal, hogy ezekkel a teszetoszákkal enm lehet.

A pontosításom pedig arra a kitételemre vonatkozik, amit Orbánról állítottam, tudniillik hogy elévülhetetlen személyes bűn terheli az ország lezüllesztéséért: Egy ország nem csak, és a közvélemény számára elsősorban nem gazdaságból áll, mint ezt a legutóbbi népszavazások alkalmával elég fájdalmasan kiderült. Orbán egészen 2000-ig, amíg nem az általa 1998-ban beígért és meghirdetett gazdaságpolitikát követte, hanem folytatta a Horn-kormányét, valóban imponálóan féken tartotta a költségvetési egyensúlyt. De nem is ezért "szeretem", hanem azért, mert (gazdaságpolitikától közvetlen módon függetlenül, de mára kiderült, hogy közvetve katasztrofális következményekkel) szándékosan egymásnak uszította az ország jobb és bal felét, és hogy megakadályozza az átjárást a két oldal között, gyűlöletkeltéssel átjárhatatlan árkot ásott közöttük (-tünk). Bár nekem is ez volt a meglátásom, Tölgyessy 2006-ban ugyanezt állította.

Orbántól, amennyiben valóban konszolidálni akarta volna az országot, tanulnia kellett volna a szocialistáktól, akik képesek voltak egy teljes ciklust nyugodtan, konstruktívan, a technokrata imidzsüket erősítve végigülni ellenzékben. Igaz, más választásuk nem is nagyon volt...

Orbánnak lett volna. Eleddig kétszer. Ha nem követelte volna (személyesen és/vagy mamelukjai által) 2002. tavasza óta azt, hogy bárki van kormányon, monnyolle, akkor most én lettem volna az 1. sorszámot húzó tüntető a Hősök terén, és tiszta szívből követelnék új választásokat. Így viszont ez az Orbán-kiskakas, aki akkor is farkast kiáltott már, mikor még azt sem tudta, hogy valójában létezik farkas, csak hallott róla, nos, ez a kiskakas hazudós, manipuláló, és ezért (no meg persze erőszakos, arrogáns imidzse miatt is, de ez most igazán nmásodlagos volna), tehát ezért nem tudok bízni benne. Két ciklusos hőzöngés után duplán nem.

Sajnos.
@malacka69 a "gyenge minőségű emberek" ellen:

Sus scrofa junior!
"...csak közben még egy véres diktatúra jelképeit is viselték..."

Ezzel azt akarod mondani, hogy a csíkos napernyővászon darabokat még herekötő gyanánt is szokásszinten hordó magyar hordatagok KIZÁRÓLAG azért teszik mindezt, mert olyannyira tisztelik Imre királyunk és neje, Aragóniai Konstancia emlékét, a Túróc megyei nemesi bandériumot és az évezredes hagyományokra visszatekintő, világhódító magyar napernyő ipart?

(Annak a szalosjan nevű izének meg még a nevét sem hallották.)
Igen, Árpád már kínosan antihumánus ember lett. Azt hiszi a könyörtelen liberalizmus annyira trendi.
Nem tudom mondta-e már valaki, de ha pár év óta nem vettek volna fel hitelt az emberek, akkor sokkal előbb jött volna a gazd. válság. Mert például nem vette volna senki a sok Szutyukit meg a többi szemetet amit a fogyasztói gazdaság kiokád magából.
Semmivel sem lettünk volna jobban csak egy évvel korábban jött volna az elbocsátáshullám.
@Kulics: ...És most nem volna előttünk olyan mély a szakadék...
@balage_81: Jelenleg sincs semmilyen fedezete a pénznek azon túl, hogy az emberek bíznak benne. A lényeg az, hogy a bankárok karóbahúzása után az állam kontrollálja a pénzkínálatot, és ne a bankok - ezzel lehet ugyanis szabályozni az inflációt.

Egyébként miért ragaszkodsz a bankokhoz?
@Bockó: egyszerűen nem bírom a világmegváltó hülyeségeket. nekem mindegy hogy ki mit szabályoz, csak rend legyen és biztonság, és legfőképp: ne legyen szocializmus. elrettentő példának ott van Chavez és Ahmedinezsád.
@balage_81: www.youtube.com/watch?v=QMBZDwf9dok

Engem érdekel az ilyesmi, mert érzem, hogy ez valahogy nem frankó. Van technológiánk, van energiánk, de valahogy mégsem olyan jó az egész, mint amilyen lehetne.
süti beállítások módosítása