Két érdekes adat. A több mint félmillió magyar munkanélküli legalább kétharmada érettségizetlen, ezek legalább fele csak általános iskolát vagy azt sem végzett. (Vannak pontos számok a statisztikákban, de ebben a műfajban a hibahatár jelentős.) A másik: 76 800 forintra emelkedne a minimálbér a Nemzetgazdasági Minisztérium javaslata szerint; a munkavállalói oldal természetesen kevesli.
A kettő összefüggése világos és pregnáns. Mi van akkor, ha a magyar munkanélküliek túlnyomó része nem képes megtermelni 76 800 forintot (és a többi költséget)? Akkor az van, hogy számukra egyszerűen lehetetlen munkahelyet teremteni. A védővámok meg az összes többi trükk csak kisebb különbségeket képes elfedni. Azt már semmiképp, hogy itt bárkinek bármiért ki kell fizetni ennyit. Marad a termelés áthelyezése Vietnamba.
Az alulképzett munkanélküliek helyzete majdnem reménytelen. De csak majdnem. Az egyik megoldás, hogy a betarthatatlan szabályozással szemben és az elől bujkálva létrejön – illetve tovább virágzik – a feketemunka. Ott nincs minimálbér, továbbá munkavédelmi szabályok sincsenek; ahogy a lengyel piac pótolta a KGST hiányosságait, úgy illeszkedik a svarc a lehetetlen gazdasági szabályozás tátongó réseibe. Az állam erről természetesen tud, és hol bevallottan néz félre (mezőgazdaság), hol pedig csak elfelejti az ellenőrzést. Kellemes táptalaj ez a korrupciónak is.
Az újraelosztás – vagyis hogy a nyereségesen működő cégek jövedelméből kompenzáljuk a legfeljebb negyvenezer forintot termelő varrónőket – ötszázezer emberrel nem megy. Pár tízezer rokkanttal és fogyatékossal igen, az belefér.
Mindebből az következne, hogy töröljük el a minimálbért a francba. Ez újraéleszthetné a legendás magyar könnyűipart, szabályosan működhetnének varrodák, fröccsöntők, minden olyan szektor, ahol alulképzett, akár analfabéta munkaerő is alkalmazható. Van ilyen munka bőven, egy gomb nyomogatásához vagy egy motoros fűrészhez nem kell diploma.
Csak most, csak nálunk
A gordiuszi csomók ilyen kaszabolásának viszont, ahogy az már most is látszik más példákon, mindig vannak szopóágai. Ha nincs minimálbér, az az összes jövedelmet meghúzza lefelé, és ennek a következményeit még annyira se lehet előre kiszámolni, mint a feketegazdaság potenciálját. De az ilyen dilemmák feloldhatók, van is rá számtalan példa. Többek között az alacsony hozzáadott értékű munka vezető hatalma, Kína mutatta meg. Teng Hsziao-ping nem rohant ajtóstul a házba. Nem egész Kínával kísérletezett, hanem speciális gazdasági övezeteket hozott létre, ahol más szabályok voltak érvényesek. A kísérleti zónák között voltak tengerparti metropoliszok és belső-kínai falvak is, különféle módszerekkel. Ezek ott a külföldi befektetésre és a vámra vonatkozó előírásokat érintették elsősorban, de a modell bármivel alkalmazható. Különleges övezetek működnek Észak-Koreában is, természetesen mérhetetlenül magasabb termelékenységgel, mint az ország egésze. És pontosan a minimálbérrel variál a Kárpát-medence vezető kultúrnemzete, Szlovákia, ahol régiónként eltérő minimumot vezetnek be, éppen az eddig leírtak miatt. Ahol sok a képzetlen munkakereső, ott alacsonyabb lesz.
A magyar SGÖ, mondjuk Borsod megye egy részében, azzal a céllal jönne létre, hogy az alulképzett munkanélkülieket foglalkoztató iparnak szállást adjon – mellesleg összhangban Orbán Viktor felismerésével, miszerint termelni is kéne, mert egymás hajának mosásából nem élünk meg. A minimálbér radikális csökkentése mellett egyéb adókedvezmények is bevethetők, de ha van olcsó munkaerő és infrastruktúra, akkor nem kell őket külön kitömni pénzzel zöldmező jelszó alatt, mert azzal csak a baj van.
A minimálbér most sem sok pénz, a csökkentett összeg még ennyire sem lenne elég – de semmi sem tiltja, hogy az újonnan létrejövő üzemekben az élmunkások jóval többet keressenek. Előre látható az is, ahogy a koncepció ütközik a segélyezéssel, meg bizonyára jogilag is bele lehet kötni, mivel itt az egyenlő jogok ideája sérülne. De hát az már épp eléggé meg lett rakva ezekben a régiókban, ideákért pedig nem adnak kenyeret. Elég világosan kiderült, hogy az évenkénti automatikus minimálbér-emeléssel borzasztóan túláraztuk a magyar munkaerőt, annak is a legesélytelenebb részét. Ilyenkor előbb-utóbb meg kell tenni azt, amit minden kofa tud: áthúzni pirossal a tegnapi árat, és kiírni nagy betűkkel: AKCIÓ.
Az utolsó 100 komment: