Az MDF befogadja a szeplőtelen múltú liberálisokat, de nem vállalja fel a melegjogokat és a könnyűdrogokat. Bajnait nem igazolnák le Bokros mellé, de a válságkezelést eredményesnek tartják, sőt reformokkal párosítanák. Beszélgetés Herényi Károllyal, az MDF elnökhelyettesével.
- SZDSZ-es kádereket igazol az MDF, Dávid Ibolya meghirdette a „nyitás politikáját”. A kérdés az, hogy amit az elnökasszony „demokratikus középként” ír le, és amit képviselni szándékozik, abba belefér-e az SZDSZ szanálásával és Gyurcsány bukásával gazdátlanul maradt liberális szegmens? Rárepül-e az MDF a gazdasági liberalizmus mellett a plurális értékrendre, a liberális kultúrafelfogásra, vagy megelégszik az arcokkal?
- Az MDF-ben a kezdetektől jelen van a nemzeti liberalizmus eszméje, ezt már Antall József is képviselte, és mi azóta is gyakoroljuk. Ez nem idegen tőlünk. Hogy rárepülnénk az SZDSZ szavazóbázisára vagy a párt romjaira, azt kizártnak tartom. Aki úgy gondolja, hogy köztünk akarja folytatni a politikai pályafutását, és nincs a múltjában vállalhatatlan elem, akkor szívesen látjuk.
- Tehát az SZDSZ liberális hagyatéka, például a melegjogok, könnyűdrogok, hasonlók nem érdeklik az MDF-et.
- Az MDF alapvetően konzervatív párt. Gazdasági téren számos hasonlóság van a két párt jövőképe között, de értékrendbéli különbségek vannak. A konzervatív értékrend nem fogadja el a könnyűdrogok liberalizálását, a konzervatív embereszmény és társadalomkép eltér a liberálisokétól.
- De ennek a konzervatív értékrendnek már van két elég markáns képviselője, sőt két és fél: a Fidesz, a Jobbik és a KDNP.
- Egyik sem konzervatív.
- Értékrendjében feltétlenül.
- Abban sem, megnyilvánulásaiban meg végképp nem. Aki paternalista viszonyok fenntartását tűzi ki célul, aki az állam mindenhatóságát hirdeti, aki nem az állampolgárokat ösztönzi teljesítményre, hanem helyettük ígéri minden probléma megoldását; szóval aki a gondoskodó állam víziójával kampányol, az bizony nem konzervatív. A konzervativizmus a felelősségről és az öngondoskodásról szól. Így tehát ők értékrendjükben sem tekinthetők konzervatívnak.
- A belharcok súlyosan érintették az ifjúsági vonalat. Van-e utánpótlás, lesz-e?
- Az IDF már nem velünk működik, mi létrehoztunk egy saját ifjúsági szervezetet IQ néven. Ami meglepő, hogy ennek az erősödését tulajdonképpen Bokros Lajosnak köszönhetjük, aki előadásai során nagyon közérthető, fogyasztható módon tudja előadni az MDF céljait. Megjegyzem, a konzervativizmus meg az ifjúság számomra mindig nehezen volt összeegyeztethető, mert amikor az ember éppen fiatal, akkor nem konzervatív. Én se neveztem volna magamat konzervatívnak fiatalon. Viszont a 68-as diáklázadókból lettek a legjobb konzervatívok.
- Ezért is lenne aktuális a liberális nyitás, hiszen Bokros sem a konzervatív értékekkel hódít, hanem a piacpártisággal.
- De az erősen konzervatív érték. Különösen a szociális piacgazdaság. A liberális felfogás sokkal szabadabb versenyt jelent, mi ennél több állami szabályozást szorgalmazunk.
- Igen, de a mai magyar mezőnyben Bokros még mindig vadliberálisnak számít.
- A környező országok közül a kapitalizmust leginkább elutasító társadalom a magyar. Orbán Viktor pontosan érzett rá, hogy itt a paternalizmussal lehet elcsábítani a baloldali szavazókat. Csakhogy nem lehet többpárti demokráciát és piacgazdaságot az egypártrendszer és a tervgazdálkodás szellemében működtetni.
A nemzeti kijózanodás hajnala
- Bokros leigazolása után leült a lendület, nem érkeztek azóta országosan ismert emberek. Várható-e új játékos a választásig?
- Most két feladaton dolgozunk, az egyik a választási program elkészítése, ami a kampány fontos eleme lesz. A másik a 176 egyéni jelölt kiválasztása. Nyilván a jelöltek között lesz olyan, aki meglepetést fog okozni, ha nem is olyan mértékűt, mint Bokros Lajos. Hiszen hozzá hasonló ember nem sok szaladgál az utcán.
- De, van még egy hasonló figura, csak ő nem akar indulni a választáson…
- Csak nem azt feltételezi, hogy Bajnai a mi listánkon szerepelhetne? Ez kizárt! Azt viszont elképzelhetőnek tartom, hogy a szocialisták elindítják.
- Nem, azt nem, de Bokros után nem lenne annyira meglepő az MDF környékén. Elvégre a pályájuk, munkájuk sok hasonlóságot mutat. Azért kérdezem, mert a Bajnai-kormány eredményeinek nem igazán lesz gazdája a választások után. A szocik szavaznak, mint a gép, de közben már egészen másról beszélnek – Gyurcsány is -, a többiektől meg mégannyira se lehet várni.
- Bajnai nem elégséges, de az adott helyzethez képest viszonylag jó válasz volt az MSZP és az ország helyzetére. A Bajnai-kormány rendkívül szűk mezsgyén mozoghat, de be kell látni, hogy amit a válságkezelés terén tett, az nem rossz. Vannak eredmények, a pénzvilág bizalma visszatért, az ország megítélése javult, a költségvetés kiegyensúlyozása jól halad. De ez csak válságkezelés. Ami a szocialistáknak felróható, az az, hogy elmaradt a reformok sokasága. Ezt elmulasztotta a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány, amihez meg hozzányúltak, azt abszolút rosszul kezdték el. Bajnainak pedig se politikai háttere, se ideje nincs ahhoz, hogy ezeket megkezdje. Pedig szerintünk a válságkezelés és a szerkezeti átalakítások eredményesen párosíthatók, hiszen akkor csak egyszer fáj. Mind a kettőnek vannak és lesznek negatív társadalmi következményei; egy olyan reformnak, ami a paternalista gondolkodással ellentétes, sosem lesz nagy a támogatottsága. De mégis elkerülhetetlen, mert különben végleg leszakadunk. Nem reformálni, az több mint hiba.
- Egy korábbi interjújában nyíltan beszélt a demokrácia hátulütőiről, a tömegek rövidlátásáról. Van-e az MDF-nek konkrét javaslata a populizmus, a rövidtávú hazudozás hatásának csökkentésére? Mi kellene ahhoz, hogy a magyar választók tudatosabban és megfontoltabban vásároljanak?
- A cél az, hogy a politikai döntésekben nagyobb teret kapjon a ráció, és visszaszoruljon az érzelem. Ma azért tartunk itt, mert a döntések többsége emocionális alapon születik meg. Azt remélem, hogy a következő választások után, ha eltelt pár hónap, és kiderül, hogy a Fidesz sem tud csodát tenni, az egy nagy nemzeti kijózanodáshoz fog vezetni.
- De akkor még mindig ott a Jobbik.
- A Jobbik szerintem mellékszereplő. A lassan nyolc éve működő kormányzat kapitális hibáira adott válasz, illetve nem is válasz, csak olyan kérdéseket fogalmaz meg válasz nélkül, amelyeket a szocialisták és a szabaddemokraták még felvetni sem mertek. Az ő titkuk ebben rejlik, de ez a lufi hamar ki fog durranni. Mindenki tudja, hogy megoldásaik nincsenek. És ha ez a nemzeti kijózanodás megtörténik, akkor talán rádöbbennek a magyarok arra, hogy egy családot sem lehet csak érzelmekkel irányítani, egy vállalkozást pláne nem, akkor mitől lehetne egy országot?
Az utolsó 100 komment: