Nem mintha a kapitalizmusban olcsóbb volna az ellátás. Sőt drágább, mert van egy csomó minden, amihez a szocializmusban a COCOM-lista miatt hozzá se lehet jutni, egyáltalán. Nem ez a különbség, hanem hogy a kapitalizmus rákényszeríti az embert, hogy igenis aggódjon a jövőjéért, küzdjön és dolgozzon a gazdagodásért, az életért, ahogy az Úristen megmondta Ádámnak. Ha ehelyett azt mondjuk nekik, nyugi, emberek, senki nem fog éhezni és fázni, sőt műszív is jut mindenkinek alanyi jogon – akkor lehet lazítani. Amíg ki nem derül a hazugság.
Stanislaw Lem örökbecsű mesekönyvében, a Kiberiádában szerepel bizonyos Zűrkavari Zuárd, társadalommérnök és boldogítómester. Legfőbb célja, hogy boldoggá tegye népét, amelyet robotok alkotnak. A robotok árammal működnek, amit mindenki magának gerjeszt, fáradságos dörzsöléssel. A lánglelkű újító azt találja ki, hogy a robotokat kössék sorba: így senki sem maradhat áram nélkül.
„Ekkor az történt, hogy minden második robot kényelmesen leheveredett, mondván: Minek dörzsöljek én, dörzsöljön a szomszéd!”
♦
A díjak eltörlése ugyanis, kedves barátaim, áldozatvállalás. Ne kerteljünk: a népszavazás nem arról szólt, hogy akarunk-e fizetni. Arról szólt, ki fizessen. Minden egyéni hozzájárulás, akár tandíj vagy vizitdíj, az adóprés szorítását enyhíti. Persze nem azonnal, hiszen a rendszert holnap is finanszírozni kell, az új forrásnak meg évek kellenek, mire stabilan működni kezd.
Nem lennék a helyükben, ha választhatnék. Sorsuk rabszolgasors, és nincs szabadulásuk: lám, nincsenek elegen egy népszavazáshoz.
Érdekes érvelés volt ez, hogy nem fizetünk kétszer. Kétszer fizetünk nemcsak a színházért, de a vasútért és a buszért is, amikor jegyet veszünk. De csak az fizet kétszer, aki adózik. A többiek, az egyszerfizetők helyett is ők állják a cech nagyobb részét. Az egészségügyben azonban ezután is duplán fizetünk, hiába töröltük el a díjakat. Ha egynek vesszük a járulékot és az elégtelen járulékbevételt pótló adót, akkor is ott van még a hálapénz. Nem háromszáz forintos tétel, hanem százszorosa, olykor ezerszerese.
Egyetért-e Ön azzal, hogy 2009. január 1-től a hálapénz elfogadását öttől tíz évig terjedő fegyházbüntetéssel sújtsa a törvény, és a Nemzetbiztonsági Hivatal akciócsoportot hozzon létre ennek ellenőrzésére?
Széchenyi István leszarta a történelmi és személyes sérelmeket. Magasról. Azt vette a fejébe, hogy Magyarországból olyan fejlett ipari országot csinál, mint amilyet Nyugaton látott. Nem érdekelte, hogy Metternich csúnya fiú, az elnyomó Habsburg-cionisták embere. Elment Metternichhez, és tárgyalt vele, hogy miből és hogyan lesz nemzeti kaszinó, vasút és reform. Mert meg kellett csinálni, és kész. Bele is őrült végül, de nem a kompromisszumba. Abba, hogy az érzelmek erősebbnek bizonyultak a rációnál, és Magyarország a realitások felismerése helyett, spirituális diszkódrogok hatása alatt belerohant a katasztrófába, fékezés nélkül. Emlékét híd, szobrok, utcanevek és monstre játékfilm őrzi, Eperjes Károly főszereplésével.
Lottózzunk, aztán lesz valahogy. Nemzetstratégia született.
Utolsó kommentek