W

w.blog.hu

Tóta W. Árpád kommentál, szemtelenkedik, valamint permanens fogadóórát tart.
Régi cikkarchívum



Kommentelés - házirend

Wblog @ Facebook

Engedjétek hozzám

Kis heti hírlap 4-10 éveseknek.


Foglalod a kurvanyádat

A mozdonyhorgony
Úgy remélte, ezzel bekerül a Rekordok Könyvébe. De legalább a Jackassbe.

Elnöki pornó
Nagy baj, ha az elnök ribanc.

Nem jó a nemzetnek egyedül
Szuverén ország is lehet borzalmas hely.

Szent szar
A húsvéti alkotmány: szentséggyalázás.

A pedofilok védőszentje
A deviancia fincsi, de csak ha papok csinálják.

A gólkirály beszéde
Angela, te náci ribanc!

Győz a szittya förgeteg
Kuss, mi így szállunk le a bicikliről.

Együtt sikerülni fog
Bizonyítsuk gyalázkodással, hogy Magyarország szabad!

Kompország vitorlát bont
A finom kritikát meg lehet állítani, a brutálisat nem.

Foglalod a kurvanyádat
Nem ti vagytok a nemzet, sem a nemzeti oldal.

Utolsó kommentek

  • Brown094: Ha pénzt vesztett egy átverés miatt, vagy megadta adatait egy csalónak, akkor is visszakaphatja el... (2021.10.21. 23:05) Tribuszerné visszanéz
  • szódabár: Hát te sem vagy a tolerancia bajnoka. Hehehe. Felőlem mindenki azt csinál amit akar, nálunk a menó... (2020.12.26. 11:50) Isten fasza
  • Tahó Sandokan: Közben elkészült, bitangfinom. (2020.11.09. 15:20) Ajándék erős gyomorhoz
  • Tahó Sandokan: Nem számítottál kommentre, ugye Worluk? Tegnap jutottunk hozzá ehhez a szürke gombához (egy gombá... (2020.11.09. 14:43) Ajándék erős gyomorhoz
  • Reactor: Bírom az ilyen mérhetetlenül idióta hozzáállást...a falu élhetetlen közösség, mert ott nincs TESZK... (2020.06.26. 14:47) Vackor néni busza
  • Utolsó 20

Kultúrház Háttér, m2, 21.00

2007.02.27. 04:00 Tóta W. Árpád

A Magyar Televízió mai műsorában arról beszélgetünk Eötvös Pállal, a MÚOSZ elnökével, Nagy Gergellyel, a HVG Online munkatársával és Galambos "Galamb" Péter műsorvezetővel, hogy megöli-e az online média a hírlapokat, illetve nélkülözhetetlen-e a hírfogyasztáshoz a papír és annak minőségi volta. A műsor online is megtekinthető lesz majd, tehát egy-két éven belül majd arról beszélgetünk, hogy megöli-e az online tévé az offline-t.

Meg.


Címkék: kulturális ajánlat

250 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://w.blog.hu/api/trackback/id/tr2940716

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Aha. Pont úgy, mint ahogy a rádió megölte a könyvet.

A Tv a rádiót.

Az internet a tv-t és a rádiót

Az online-tv meg csak egy fajtája a Tv-nek, nem új médium.

Nem láttam. Kíváncsi vagyok, mit hoztatok össze. majd megnézem.
ja, még nem aludtam. a ma az holnap. akkor nem csoda, hogy nem láttam.
TWÁ: "A műsor online is megtekinthető lesz majd, tehát egy-két éven belül majd arról beszélgetünk, hogy megöli-e az online tévé az offline-t."

Még kb. tíz-tizenöt év, és nem lesz értelme megkülönböztetni a média egyes komponenseit a hordozó ill. az elérhetőség szerint. Óriási adatbázisok, kereshető, becímkézett "multimédia könyvtárak" lesznek, amiket el lehet érni otthon képernyőről, útközben valami mobiltelefon/pda jellegű dologról, de lehet olvasni és nézni elektronikus papíron is. Ha meg valaki perverz, ki is nyomtathatja.

A mai médiával kapcsolatos fogalmaink java feleslegessé és értelmezhetetlenné válik. Már most jókat röhögök pl. a különféle HiRes (nagyfelbontású) TV-szabványok vitáján ugyanúgy, mint az ORTT erőlködésén és a szerzői jogvédők sirámain. A hülyék...

Bejön majd a lakásokba az üvegszál, azon keresztül meg minden. Persze ezzel parallel celluláris rádióhálózatokon, "ínyenceknek" műholdon is. A papíralapú média (sőt: általában minden papíralapú dolog, így pl. a könyvek is) mint primer forrás eltűnnek, az online elérhető adathalmaz egy speciális megjelenési formájává válnak.

dany82: a rádió és a könyv - azért rossz példa mert különböző médium, mind vizualizációban, mind időbeliségében teljesen eltérő.
A tv a rádiót azért nem, mert a tv-t kevés csak hallgatni, nézni is kell, míg a rádiónak megvan az az előnye hogy vezetés, munka, egyéb tevékenység közben is lehet hallgatni anélkül hogy teljesen lekötné a figyelmet.

Az internet jelenleg szintén azért nem váltja le a tv-t és rádiót, mivel egyrészt minőségi netes adás hozzáférhetősége még nem túl elterjedt, és kevésbé mobil mint a rádió - bár eléggé elterjedt a netes rádióhallgatás, igaz ebben az esetben főleg az átvivő közeg különbözik. A mobil tv szintén ócska minőséget nyújt.

Az írott hírtartalomban a net sokkal gyorsabb tud lenni mint a tv, rádió, és főleg a nyomtatott sajtó, másrészt a rugalmasabb és gyorsabban áttekinthetőbb, struktúráltabb lehetőségek többet is nyújtanak mint a nyomtatott média, a közvetlen termék árról nem is beszélve.

Egyelőre a komolyabb olvasásoknak kizárólag az szab határt hogy monitorról könyvet olvasni kényelmetlen, nem olyan kellemes, még mobil eszközökön sem, mint papíron - ennek főleg a kevésbé kellemes háttérvilágítás az oka. A monokróm lcd-t ugyancsak kínszenvedés sokáig olvasni(ronda, idegesítő rálátási szög problémák).


Viszont az elérhető árú e-paper alapú olvasók már komoly változást hozhatnak, és tényleg kemény konkurrenciát jelenthetnek a könyveknek.

Visszatérve a monitorról olvasásra- hírek, rövidebb cikkek esetében ez még messze nem olyan kényelmetlen, ezért már most is komoly konkurrenciát jelentenek a nyomtatott sajtónak. Igaz csak annál a rétegnél számottevő aki napi szinten használja a netet.
Viszont ebben az esetben lenyomja az nyomtatott sajtót, - én például évek óta nem veszek ilyesmit.

És amint elterjed az elérhető árú e-book olvasó, a sajtó szépen átköltözik rá.
Igazából sokkal olcsóbban, gyorsabban juttatható el ilyen formában a tartalom az olvasóhoz - az újságárús standon
amikor fizetünk egy újságért, magazinért a kifizetett ára többnyire a papír előállítási- nyomdai, szállítási, terjesztési költségeket fedezi, (vagy még kevesebb) a profitot a hirdetések hozzák.
Minőség.

Egyrészt a jelentősebb napi- és hetilapok már most fenn vannak a neten. Tehát a minőség szála alá a mennyekből a drótra.

Ezzel párhuzamosan megindult egy hihetetlen demokratizálódási folyamat is, bárki lehet "újságíró", "fotóriporter", "operatőr". A "plebejus média" alulról szerveződik és fölfelé tart, lentről mászik/kapaszkodik fel a drótra. A szemétkupacok mellett előbb-utóbb kitermel majd egy újfajta minőséget is, egy alternatív, független, "szabad" médiát.

Hasonló lesz a folyamat, mint a szoftverek esetében a "gyári" és az "open source" konvergenciája. Ez duplán hasznos, mert egyrészt alulról hihetetlen erők és energiák szabadulnak fel, másrészt felülről is egyre inkább muszáj lesz szakosodni, muszáj lesz a minőségre törekedni, mert egyből ott a kíméletlen tükör, az online közösségek azonnal és kíméletlenül lecsapnak minden hibára/csúsztatásra.

A médiamonopóliumok és a tündérmesék kora végleg lejárt...

Ja, és a filmipar is meg fog változni, bár ennek már most is vannak jelei.

Többek közt azért, mert most is 2-3 havi fizetésből egy olyan digitális kamerát lehet venni ami olyan minőséget produkál ami évekkel ezelőtt a tv-seknek, filmeseknek sem állt a rendelkezésükre, a 3d-s és effektezésekről nem is beszélve.
Amihez 15 éve hatalmas szerverpark kellett meg végetnemérő renderelés, most egy átlag pc-n elpöfög.

A másik, meg hogy lassan a realtime játékok is kezdik megütni azt a szintet mint anno a renderelt animációk. Innen már nincs messze az hogy komplett világokban magunk rendezhessük meg a saját történetünket. Némi preset környezet, néhány előre generált mozgás, gesztus, plussz egy kis színészi játék amit kamerával rögzítünk, és kész is a filléres költségvetésű mégis nézhető film. És ez hasonló minőségi nyomást, kiemelkedési lehetőséget biztosíthat mint az online újságírás esetéen.
(erre egyébként volt pár éve egy gyenge próbálkozás, akkor még eléggé gagyi grafikával úgy emlékszem xena sorozatot csináltak meg pc-re)
RE: Rigor 2007.02.27. 04:59:43

Írtál a jelenről. Most gondolkodj el egy kicsit a jövőről is. Extrapoláld a jelenlegi tendenciákat, és nagyjából fogalmad lehet arról, hogy mi lesz tíz év múlva.

1990-ben kerültem a fővárosba, beadtam a telefonigénylésem, kb. tíz év várakozást ígértek... Ha fülkéből hazatelefonáltam, telefonos kislány kapcsolta a kisvárosban a számot. Ez tizenhét éve volt...

1995-ben végeztem a Műegyetemen. Tisztán emlékszem az R épület számítógéptermeire, ahol beléphettünk a nagy SUN szerverre, e-mail-ezhettünk, gopherezhettünk (emlékszik még rá valaki?), sőt kipróbálhattuk a tőlünk karnyújtásnyira üzemelő (az országban egyébként elsőként ott működő) web-szervert is :-). Ez tizenkét éve volt...

1997-ben megvettem az első mobiltelefonomat. Az már a kabátzsebemben elfért :-) Tíz éve...

Úgy köszöntött rám az ezredforduló, hogy ISDN-en lógtam fél éjjel, MATÁV éjszakai kedvezménnyel. Hét éve...

Aztán lett kábelnetem, saját webszerverem, ha kell valami letöltöm, rendszergazdaként ha valamelyik cégnél baj van, egyszerűen belépek itthonról. Híreket már csak online olvasok, virtualizálódott körülöttem a világ.

A folyamat megállíthatatlan, a legnagyobb problémát a relatíve kiskapacitású akkumulátorok jelentik, meg az eltékozolt frekvencia (amit szétosztottak vagy huszonöt éve boldog boldogtalannak, rádióamatőröknek és hivatalos szerveknek, a néhány szabad sávon meg állandósult a tumultus). Ezekben a témákban kellene áttörést elérni, a többit szállítják folyamatosan és kiszámíthatóan az elektronikai cégek.

RE: Rigor 2007.02.27. 05:13:37

Na, el tudod te engedni a fantáziád, ha akarod :-)

"A másik, meg hogy lassan a realtime játékok is kezdik megütni azt a szintet mint anno a renderelt animációk. Innen már nincs messze az hogy komplett világokban magunk rendezhessük meg a saját történetünket."

A kiadók, nagy stúdiók, lemezgyárak, jogvédők meg csak néznek, hogy mi újság, az ORTT-hez hasonló köcsög és tökfelesleges hivatalokról nem is beszélve. Bár a jogászok mostanában mintha kapcsoltak volna, pl. meglepődve tapasztaltam, hogy a mostanában sokat szidott "pedofiltörvény" javaslatába belevették az élethű, renderelt kiskorú személynek kinéző objektumokat is. Úgy látszik, azért ott is fiatalodik és kupálódik a szakma.

dark future: ja igen, otthon az ember egy szál pc-vel ma már olyan zenét (ha nem jobb minőséget) ír, amit korábban hatalmas vas arzenállal, meg élő zenészekkel kellett összebekkelni nagy költségekkel stúdiókban..
O baszki, ha negykor postolod a cikket sose leszek elso... :P
Semmi sincs ingyen. Ha valami értékesebb tartalmat vagy informácuót keresel a weben, előbb-utóbb a fizetős tartalmaknál kötsz ki.
Szerintem komoly, de nem elhárítható válságba kerül a műsorkészítés (webTV, webrádió és tulajdonképpen minden más is), azzal, hogy felaprózódik a reklámpiac. Más most dünnyögnek a hirdetők a kattintórobotok és egyéb trükkök ellen, viszont a neten valamelyest jobban mérhető a marketing hatékonysága is, szemben a reklámidőben mosdóba távozó nép országával.
Dr.Stein: Te közvetlenül fizetsz most a blogért, vagy az indexért amit olvasol?
A kereskedelmi csatornák eddig sem voltak fizetősek...
Szerintem nem fogja megolni mert azoffline mindig olcsobb lesz es nagy tomegeknek hozzaferhetobb...online az igenyesek meg aertelmiseg fog elni...szerintem...
yeaah en lettem a 13-dik, meg sose voltam mauuuuuuuu
Tegnap meghallgattam a tegnapelőtti "Ki nyer ma?"-t mp3-ban. A Magyar Rádió honlapjáról letölthető.
azért a hdtv túl új és sikeres ahhoz hogy kikezdje az online vagy web-only tv. sőt, inkább egymás erősitése és egymás mellett élés lesz mint megölés. és ebben benne van az is hogy a nagy tvs cégek fox, hbo stb még a digitális tvben érdekeltek.

CrL: most nem azért, de a mostani ADSL tempó mellett simán online nézhető lenne egy DVD minőségű mpeg2 stream (mondjuk egy 8Mbit/sec-es vonalon, ami nem is a csúcs), illetve mpeg4-ben HDTV.
Már most. És mi a jövőről beszéltünk.
Persze a kiszolgáló oldalról irgalmatlan nagy fejlesztések kellenek még....
Mególi az saját magát, amíg olyan műsorokat sugároz (és gyárt), ahol a Kultúrház Háttér még a jobbak közé sorolható - Galambról már nem is érdemes beszélni -, pedig
üres, felszínes, belterjes egymás faszának szopkodása, ahol szerkesztőségi alapelv, hogy azonnal tegyünk föl vmi végtelenül ostoba kérdést, ha a vendég esetleg jobban lekötné a néző figyelmét, mint mi.
(Ja persze, h mindenhez nem lehet érteni? Akkor nem kell elvállalni.)
Rigor, áruld el, mitől fog elterjedni az e-book olvasó. Ugyanis már jópár éve van, és stabilan drága, stabilan nem veszik sokan, csak megszállott kütyümániások. Én onnan tudom, hogy én vennék, tehát keresem/kerestem, de annyiért nem kell, amennyiért adnák. Inkább olvasok a monitoron.

Online média: látható, hogy a papírújságok példányszáma csökken, és ebben szerintem ludas a TV-től az internetig minden; ugyanakkor a teljes internetpenetráció sosem lesz meg (belátható időn belül), ha meglesz sem fog mindenki lemondani a kézben tartható újságról, és a pda-k, mobiltelefonok meg mégannyira sem fognak elterjedni, mert azokon internetezni lehet, hogy a gyártóik szerint kúl, de amúgy meg egy marhaság. Vagyis belátható időn belül még kelleni fog a nyomtatott sajtó.
Quicksilver: Jópár éve csak gagyik vannak, tavaly hozták ki az első normálisabbat és hát igen drágának MÉG drága. A mobil telefon se két perc alatt terjedt el, pedig az inkább fontos...

Persze belátható időn belül még marad a nyomtatott sajtó, főleg hogy magyarországon is van bőven olyan falu ahol rendes csatornázás sincs, nemhogy internet...
>hogy megöli-e az online tévé az offline-t.

senki nem ol meg senki. meg mindig vannak szinhazak, balett tarsulatok, pedig nem mai talalmanyok, es rengeteg dologrol tunt ugy, hogy helyetesitheti.
ami igaz az igaz. sokkal jelentektelenebbek, mint amik fenykorukban voltak.
az ujsagokkal, es minden offline dologgal is meg fog ezz tortenni.
pl: Mo viszonylatban szerintem nagyon sokaig megmarad egy nehany 10e/nap-os olvasottsagu ujsag.
nem oli meg. Lar tobb mint 50 eves es koszoni a TV jol van. Egyszeru es mukodik. Hulye leszek egy mobiltelefonon vagy sistergos 320x460-as youtube-on nezni barmit. A hulyeseg atmeneti, ami meg tartos, azt par geek nem fogja kiuldozni a nappalibol.
Az online media az nem rossz, de kádban, villamoson nem lehet olvani, az e-book szar, drága.
Most néztem belepillantottam egy régi scifibe( asszem az Alfa holdbázis volt) 1999-ben játszódott. Azért nem jöttek be a megjósolt dolgok.
Sztem a Jurassic Park 1. óta nem okoz nayg élményt egy realisztikus animációs film. Ha jó a sztori akkor jó, ha szar, akkor bármennyi számítógépet állítanak rá, a film attólmég szar marad.
De lehet. én most éppen a kádban fekszem. :)
Na arra azért kiváncsi vagyok, hogyan fog bárki is szalonnát csomagolni az lcdbe... esetleg amikor a gyerek azt viszi magával a mellékhelyiségbe utóhasznosításra...

Szóval van néhány vitathatatlan előnye a nyomtatott sajtnak.
Első kommentem itt, pedig nem akarok zavarni. Ez a kérdés azért jó, mert vagy 600 éves, csak a szerkesztők memóriája megtelt, úgy látszik. Alőször Gutemberget akarták kinyírni vele, mert a nyomtatás tökreteszi a szép, kézzel másolt könyvet, egyáltalán, a kézírást. AZtán a rádió a könyvet! Jól töknre is tette, ld a prosperáló könyvpiacot, stb. Aztán a tévé a rádiót. Most épp az online az offline-t. A telefon az emberi kapcsolatokat. Az emil a beszélgetést. SZtem a huhogás örök emberi tualjdonság, sokkal egyszerűbb, mint mérni, kutatni, utánanézni - de ezek nem kultúrházas tulajdonságok.
leg, jó a kérdés, pont én is valami ilyesmit akartam begépelni. Bár árnyaltabban, mert fenn huhogásról szó sincs, másrészt tény, hogy a print lapok olvasottsága csökken.
Anr: sajnos a film, a tv elég keményen öli a színházat, de mégis azért még elégg eltérő műfaj sokkal kisebb a hasonlóság köztük mint abban hogy az írás nyomtatva van, vagy online.

A színházban ott látja az ember 3d-ben, megismételhetetlen, valódi a történés, olyan elemeket lehet használni ami filmen nem jön át, csak élőben, stb stb. különösen kis színházakban érdekes ahol pár méterre tőlünk zajlik az előadás (esetleg praktikusan globe típusú elrendezésben) hogy az első sorban szinte súrolnak a színészek.

Na ezzel szemben az olvasási élményt max nagyobb terjedelemben rontja a monitor, de majd e-paper(idén kezdenek a tűrhetőek megjelenni, szóval még jópár év). Az hogy egy bazi nagy poros könyvet kell forgatnom és töri az ember csuklóját meg már kevésbé hangulatos, mintha egy lapot kéne csak fogni...
Pascal, elnézést, ezentúl árnyaltabb leszek. A print nálunk csökken, viszont eu. péládk mutatják, hogy szépen be tud állni a print egy adott példányszámra, ha ügyesen és hatékonyan fonódik össze az online-nal. Másképp nehezen, az biztos. Viszont az USA magazinpiacát alig érintette az online - szóval bonyolult dolog ez, és nagyon kiváncsi vagyok, hogy alakul!
..és akkor majd lesz szagos e-papír is?
Biztosan.
A print lapok számának csökkenése pedig egyszerü gazdasági döntés -cégen belül- legalábbis, hiszen néhány lemondás -olvasd el emilen- fedezi a takarítónéni negyedéves bérét. (pici cégnél persze) nagyobb cégnél pedig többen takarítanak:)

Az online tv, már kicsit más..szerintem. Négy éve susugják, hogy így+úgy, hogy betőr és elpusztít mindent ami offline, és mégsem. Vagy még nem..
Magamból kiindulva az online csak annak vonzó, aki megrendel 150 csatornát (de minek) néz belőle max 30-at, és a szomszédnak már van olyan..azé' nekem is kell.

Nos, kétlem, hogy a hazai marketingvonatok letérnének a megszokott és lehetőség a szerint legjobb teljesítmény-arány sínpárjáról és a magamfajta igénytelen vásárlóerőt kivánnák meggyőzni. Mert nem látom az értelmét. Sőt, nem is sietek annyira. Sőt, szeretem a véletleneket.
Nem öli meg!Még pedig azért mert a lap topot sokkal macerásabb a WC-n kézben tartani mint a print lapot!
>WC-n kézben tartani mint a print lapot!


E-papir.
mar van belole vagy 20 kulonbozo prototipus. csak meg az ara nem ment le nehany centre. amint sikerul a mernokoknek csokkenteni az arat, akkor lesz a budin is index.hu -d ;)
Sztem is az van, amit leg mond, jól össze kell dolgozni. Nyilván a két médium versenytárs, de az egyik egyenlőre nem helyettesíti a másikat. Az egyik a fizikai (papír-e.papír-monitor-WC, kád, villamos, tapintás problematika) a másik pedig a tartalom. Ugye az, h bárki bármit megjelentethet a neten, az nagyon jó is lehet, de nehéz kiválogatni a releváns véleményeket, persze ezért vannak a portálok. Viszont ezek aktualitása szintén belassul, jó, nem a naponta megjelenő print sajtó szintjére. Múltkor kerestem pl. az index.hu-n az angol ligakupa eredményeit, hát még a beharangozó volt csak fent. Jó, a google kiadta, a népsport pedig csak másnap reggel.
De egy Hetiválasz-t vagy egy mittudomén Tiszatáj-at mikor fog az ember _inkább_ online nézegetni, hát az nem most lesz.
amikor megdöglött a macskánk, újságpapírba csomagolva vittem el a telepre (taxival nyáron, haha, tök féltem, hogy közben kiolvad a macska a szatyorban).. na, mindegy, kb ennyi jut eszembe az offline médiáról
Most ugyanez _sokkal kúlabb lenne így: "amikor megdöglött a macskánk, e.papírba csomagolva vittem el a telepre"
Ez élő lesz? Ha igen, akkor
Árpád kérdezd má meg lécci a kedvemért Eötvös Pált, h Teller Ede emailen küldte át a levelet...
Meg, vagy nem.
Pl. Niklas Zennström es Janus Friis szerint nem, illetve nem ugy, ahogy ma a legtobb YouTube-apostol gondolja. Mondjuk a KaZaA es Skype utan, nem art odafigyelni rajuk.

"The reason that Joost is ignoring all of these methods, says Mr de Wahl, is that none has much to do with the experience of simply watching TV, which most people enjoy. Unlike the download or streaming approaches, he says, “TV is not about buying today what you want to watch tomorrow, it's about turning it on and watching.” And in contrast to the “lean-forward” context of “snacking” on a YouTube clip in one's cubicle while the boss has stepped out, TV is a longer and more relaxed “lean-backward” experience.

Hence Joost's most shocking innovation, which is not to change the practices that TV adopted decades ago. It will be free, with advertising breaks—no more than three minutes per hour—either before, during or after a show, depending on the market. Americans, says Mr de Wahl, are more tolerant of interruptions. "

www.joost.com/FAQ.html#include_faq_public-WhatisJoost_26trade_3B_3F
Rigor 2007.02.27. 04:59:43:

ahhahha, szinte szo szerint ugyanezeket irtam vmelyik regebbi poszt hozzaszolasai kozott. :)
Na mi van komám, benne leszel a tévében?
Da2, még csak annyit, hogy tényleg a szelekció tartja a megmaradt olvasókat a printnél, magazinnál meg a képminőség, ami nagyon nem mindegy, ha divatról, kajáról, portréról van szó. A fiam kirakja Ronaldinho poszterét, én kiraknám Kim Rossi Startét, csak kiröhögnének, és az alapján megyek shoppingolni, hogy milyen ruhákat láttam a magazinokban. Akit ez érdekel, annak magazin!
da2 2007.02.27. 10:07:13 :

:D:D:D:D:D:D
Ezt nagyon eltaláltad!
Ezt a javaslatot én is támogatom.
Ez a "megöli-e az online média a hírlapokat" megfogalmazás annyira média 1.0.-ás (10 évvel ezelőtti) közelítés, hogy már fáj. Miért ölné meg? Változásokra kényszeríti. Ki akar 1 napos "friss hírket" olvasni az újságban, ha azok azonnal megjelennek a weben?
A vezető lapok (NY Times, Washongton Post stb.) már rég áttértek a 24 órás, folyamatos szerkesztésre és egyetlen, integrált szerkesztőségből "etetik" a print és az online kiadványokat.
Szépen lassan kialakul a munkamegosztás a web és a lapok között: A lapok nem friss híreket, hanem elemzéseket, hátteret közölnek majd. AZ ilyen lapokat persze csak jól felkészült szakemberek tudják, alapos munkával előállítani, vagyis jó drágák lesznek, kisebb példányszámban fogynak. Folyt. itt:
mediablog.hvg.hu/2007111.aspx , illetve holnap Web2.2. symp. Média 2.2. vitájában.
Pollner, én meg a magazinról írtam le ezt. Izgalmas, hogy nálunk mi lesz. Magazinügyben még nincs egy forrásból etetés nálunk.
Egyébként ez egy halálkomoly, print szerkesztőségekben naponta elhangzó kedves fenyegetés. Ja, 1.0-ás. Tudod, hányan maradtak úgy? És tudod, mekkora hatalmuk van?
leg: Nálunk a média nagyobbik része még az 1.0. állapotot - 1998 - sem érte el, igazából csak a nyomtatott anyagok óvatos webes újrahasznosításával foglalkoznak.(Ha egyáltalán) A "magazinoknál" talán még rosszabb a helyzet, mert a viszonylag tartósabb (lassabban avuló) anyagok miatt még jobban félnek a "kannibalizációtól". Itthon az a sajátos helyez állt elő, hogy az online hírpiacot 2 hagyományos médiaháttérrel nem rendelkező site (Origo, Index) vezeti. Ide betörni már csak az ő piacuk rovására lehetne. (Ahogy annak idején a Vodafon beerőszakolta magát a korábban kétszereplős piacra.) Kérdés, hogy megéri-e, van-e benne elég üzlet. Rövid távon nincs. (E benyomuláshoz szükséges befektetéshetz képest.) Hosszú távra meg láthatóan nem mernek / tudnak /akarnak tervezni...
Ha megöli, az önmagában nem nagy baj. Csak helyre kell tudni tenni itt is, mi a napi kommunikáció, mi a


Amúgy épp ez a szerzői jogosdi a fő probléma. Na nem feltétlen a zenék esetében, de pl. jó (pl. oknyomozó, vagy egy megalapozottabb folyóirat-) cikket írni is elég nagy munka, sok utánajárás, aminek - mivel csak a kattintások száma számít - kérdés, be lehet-e szedni ennek a költségeit reklámokból.

Persze, ez a papírmédiának is problémája, ld. a bulvárújságok arányát. De ha magáért az újságért fizetni kell, az talán javít vmit a helyzeten.

Bár ha végiggondolom, pl. a közg. szakcikkeknek is mind nagyobb része fizetősen érhető el - talán lesz egy fizetős minőségi és egy reklámokon élő bulvársajtó itt is...
wice: akkor ez nem rossz teljesítmény, tekintve hogy nem emlékszem hasonlóra sem, tehát teljesen saját kútfő. Bár végülis emberek vagyunk, hasonló dolgok jutahatnak eszünkbe, no és persze végtelen számú majmot írógép elé ültetve az egyik tökre véletlenül legépeli a Lear királyt:) - egyébként én is kiváncsi lennék melyik volt az.
Pollner:jaja, de szted a kultúrház az nem 1.0??? De ezek az álbennfentes, húdefiatalos és áptodét vagyok műsorok nem fognak hiányozni a jelenlegi mediából.
leg: kimrossi stuart nyáááááálas
Nem élő, tegnap már felvettük, nem tudom, vágnak-e belőle és mit.

Valóban a hordozhatóság az egyetlen előnye a papírnak, én egy nagy teljesítményű, nagyon olcsón nyomtató printert szeretnék leginkább.
hogy ti mennyire elfelejtettetek gyereknek lenni :)
bocsánat,az elöbbi kicsit offra sikeredett.
Nnnnna, akkor tuti nem kérdezted meg....
Sztem még a lassúságából is fakad egy olyan előny, amit talán megfontoltságnak, átgondoltságnak neveznék. Nem minden a gyors reagálás. Elkapkodottságot szül nagyon gyakran.
da2: 2x volt alkalmam áldozatként is részt venni a KH-ban. Első alkalommal egy tökéletesen felkészületlen műsorvezető-duóval csevegtünk kb. 2 pecet, a támára szánt 4 perc további részét a témához nem illő, inkább megtévesztő bejátszások töltötték ki. (Majdnem megütött a guta.) Másodszor egy akkor újszerűnek számító próbálkozás promóciója érdekében adtam be a derekam. Kár volt, nagyon kevesen nézik a műsort.
A Kultúrházat nem az internet öli meg, hanem a rárakódó porréteg súlyától rájuk szakad a díszlet...
jaja, mindig ilyenkorn szoktam elgondolkozni azon, h kell-e a magyar államnak (nekem) olyan emberek hobbiját szponzorálni, akik az egyik belvárosi gimnázium humán osztálya után a bölcsészkarról kikerülve megvalósítják régi álmukat, délben kelni, művésztársaságban forgolódni, nagyokat dumálni cigifüstben és még a szimplakertben sem kell sörre kölcsönkérni. Én pl. szeretek focizni, dehát a tudásom nem piacképes, mégsem szponzorál az állam.
Da2, aha, de nekem sajnos bejön, micsinájjak? A divatlapnézegetésről nem is beszélve, ha rossistuart nyálas, akkor a divatlapnézegetés mi? Pedig a magazint azért csinálják, én meg azért veszem. Hát ez van:-)
Pollner, nagyon igaz, itt az printben még a 98-hoz igyekszünk felzárkózni, az 1.0 is szép álom.
Árpád!

A Nemzet információ szerint egy jámbor lelkületű kollégád, Gréczi Zsolt is szóba került új elkúrtuk-szóvivőnek. Erről jutott eszembe: te nem akarod betölteni ezt a megtisztelő állást? persze úgy, hogy megtartod a mostani, cikornyás stílusod. Végre lenne valami jó is ebben a kormánynak nevezett kócerájban.

Sőt, a leendő új minőségedben átköltözhetnél a Gyurcsány-blogba, amit ennek megfelelően meg lehetne szabadítani az előzetes moderációtól. Ami megintcsak kívánatos volna. Na?
korr: a kolléga neve helyesen: Gréczy. Pardon.
én írok, csak akkor beszélek, ha nagyon kapacitálnak.
különben vicces lenne egy őszödi-style kormányszóvivő. lehetne ilyeneket válaszolni, hogy "na jól van, menj a picsába a hüyeségeddel."
Meg ilyet:
"Anyádat szorítjuk meg, nem a ....-t."
Rigor 2007.02.27. 12:39:28:

a szandi-mandi-ban az utolso ot-hat hozzaszolasom volt :)
www.learningcenter.sony.us/assets/pa/prs/index.html?hqs=learn

meg.

bár még elég drága - kb. 80K -, de lesz ze még olcsóbb is.
wice: jé, tényleg hasonló gondolatok… mondjuk azt a postot valamiért teljesen kihagytam…
Volt az a szám hogy..Video kills the radio stars.. ezzel indult az MTV vagy mi.
Na ez jutott eszembe(sovánka gondolat de ennyire fussa:)
Rigor 2007.02.27. 06:16:40
Dr.Stein: Te közvetlenül fizetsz most a blogért, vagy az indexért amit olvasol?

Látogass el a puska.hu-ra vagy tudományos, grafikai lapokra, esetleg a Hírszerző+MTI archivumába. Ez a blog TWA és az Index reklámbevételeit növeli a Te kattintásaiddal, proletár. Húzd az igát a kizsákmányoló tőkéseknek :O)
A Magyar Nemzet próbálkozott egyszer fizetőssé tenni a honlapot. Muhaha!!
egyelőre nem az én bevételeimet növeli sajnos, de eljön annak is az ideje.
en.wikipedia.org/wiki/Riepl's_law

Biztos érdekesnek fogod találni.
emlékeztető: nem arról van itt szó, hogy a print újság mint olyan eltűnik. (van ilyen vízió, ezt nem osztom.) hanem arról, hogy mint hírforrás szűnik meg. ahhoz technikailag lassú. gőzmozdony is phased out.

filmhíradó van még talán? nincs filmhíradó.
TWÁ,

Biztos Te is tudod, hogy a rádió megjelenése óta az emberek NEM az újságot tekintik a leggyorsabb információforrásnak.

A nyomtatott média már évtizedekkel ezelőtt felismerte, hogy nem a gyorsasággal tud fennmaradni. Már évtizedekkel ezelőtt rájött, hogy a feladata megváltozott és alkalmazkodott ehhez.

De mint mondtam: ez már a rádió megjelenésekor megtörtént. Azóta megjelent a TV és az internet is, anélkül, hogy a print médiának át kellett volna alakulnia. Természetesen tanulni tanult (olvasói intenzívebb bevonása a szerkesztésbe, dialógus kialakítása), sőt a saját propagálására is felhasználta. De az internet még akkora kihívást sem jelent, mint anno a rádió megjelenése.
addig nem jelent túl kemény kihívást, amíg a penetráció ekkorka. addig lehet vegetálni. de a "szeriőz" lapoknak már most is csökken a példányszámuk, mégpedig éppen ezért. a hvg-t, hetiválaszt nem fenyegeti egyelőre a net, a hírlapokat súlyosan.

a net még a rádióval/tévével sem hasonlítható össze, lévén pull típusú médium, ahol a fogyasztó választ.
RE: Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.02.27. 19:32:47

"nem arról van itt szó, hogy a print újság mint olyan eltűnik. (van ilyen vízió, ezt nem osztom.)"

Szerintebb hosszabb távon (15 év) ha el talán teljesen nem is tűnik, de igen visszaszorul. Gyakorlatilag minden ellene szól. Drága az előállítása, a terjesztése, helyet foglal, nem környezetbarát, nem "testreszabható", nem kereshető. Egyetlen előnye jelenleg a hordozhatósága meg a papír semmi máshoz nem hasonlítható feelingje (plusz a jogvédelem: nehezen sokszorosítható). Ha széles körben elterjed az (összehajtható, elcsomagolható) elektronikus papír, akkor a hordozhatóság nem lesz probléma, vagy ha valaki nagyon ragasztkodik a papírhoz, hát az érdekesebb cikkeket kinyomtatja.

Egy-két évtizeden belül gyökeresen meg fog változni a reklámipar stratégiája: azért senki nem fog fizetni, hogy a hirdetése random módon megtaláljon ezer olvasóból egyet. Ehelyett a reklámok dinamikusan fognak beépülni a cikkek mellé, attól függően, hogy éppen mit olvas, ill. miket szokott olvasni a júzer, meg miket keres a guglin... A print lapok ezt nem tudják, tehát a reklámértékük csökkenni fog. Fizetni viszont csak az igazán minőségi tartalomárt fog az olvasó, mert a többit eléri ingyen is. Ha viszont fizet, sokkal jobb modell a cikkenkénti, mint a teljes újságért való fizetés. Ezt szintén csak online lehet megoldani.

Harmadik érv: tíz-tizenöt év múlva az akkori fiatalságnak (nem csak az értelmiségnek) teljesen standard dolog lesz a jó angol nyelvismeret. Ki fog akkor magyar fordításokat olvasni offline?

RE: Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.02.27. 19:42:46

"addig nem jelent túl kemény kihívást, amíg a penetráció ekkorka."

Ez most van. Évtizedes távlatban felejthető. Lenne egy fogadásom, hogy tíz év múlva az üvegszálas net ugyanolyan alaptartozéka lesz a városi lakásoknak, mint a villany. Az gyakorlatilag föl sem vetődik majd, hogy nincs. (A kábeltévé ezzel párhuzamosan viszont szép lassan eltűnik, mert tök felesleges lesz.)
Vidéken, falvakban meg celluláris hálózat + műhold.

"A print lapok ezt nem tudják, tehát a reklámértékük csökkenni fog."

Hogyne tudnák.

Egyébként a figyelmedbe ajánlok bármilyen felmérést: a print médiában a legnagyobb a reklámok elfogadottsága. Egy napilapban egy cikkhez kapcsolódó hirdetésnek egyenesen hírértéke van.

Hogy szemléletesebbé tegyem: Láttál már valakit átlapozni egy oldalt az újságban egy hirdetés miatt? Én sem. Az interneten pedig inkább megtűrt, de ha lehet, akkor pop-up blokkolókkal, ad-blokkerekkel képesek vagyunk energiát áldozni arra, hogy "tiszta" oldalakat lássunk. A TV-ben és a rádióban pedig olyan szinten idegesít a reklám, hogy képesek vagyunk minden egyes alkalommal aktívan tenni az ellen, hogy lássuk.

A "nyomtatott szó erejét" semmi mással nem lehet helyettesíteni.

Mivel európa legsikeresebb régiós napilapjánál dolgozom nekem volt már a kezemben "elektronikus papír" illetve a pda-újságolvasóvá változtatott verziója is. Szvsz előbb fogunk retinába szerelt projektorral helyettesíteni monitorokat, minthogy ezek leváltsák a papírt.

Egy napilapnál egyébként pontosan az érték a meghatározó. Az internetes írások minőségét senki sem kritizálja, mert ingyen van. Pl. ha a mai TWÁ beírás egy minőségi napilapban jelenik meg egész biztos lenne néhány olvasó, aki felháborodna: nem ilyen baromságért fizetett ki pénzt. Itt meg egyszerűen továbbkattint.

Ezért az internetes márkának sokkal kisebb az értéke, a kötöttség sokkal lazább (ismerek embereket, akik x éve minden nap olvassák reggelinél az újságát (SAJÁTJÁT, legalábbis annak érzi), de kevés olyat, aki ragaszkodna egy internetes portálhoz.
Én olyan napilapnál dolgozom, amelynek 103 éve folyamatosan nő az olvasótábora.

Szóval nem biztos, hogy a médiummal, sokkal inkább a stratégiával és az újítások hiányával van gond.

A legjobb példa az angol Guardian. folyamatosan csökkenő példányszám után management-váltás, formátum váltás, felépítési újítások és azóta folyamatosan nő az példányszám. anélkül, hogy a minőség szenvedett volna.
dany:

"A "nyomtatott szó erejét" semmi mással nem lehet helyettesíteni."

ez vmi varázsige?

elmondtam a tvben is, de akkor itt is: ha ma este történik vmi, az a HOLNAPUTÁNI népszabadságban lesz benne.

az indexen 15 percen belül. gyakorlatilag semmi hírérték nem marad a népszabinak, különösen, ha további fejlemények is vannak.

ha nem láttál még embert, amint átlapozza a hirdetéseket, majd elmegyünk egyszer HVG-t venni. kirándulásra mindig viszek, mert a középső feléből lesz a gyújtós, a többit meg olvasgatom.
egyébként meg: van filmhíradó vagy nincs?
dany: ja, ez kb így van, z az irány, de abban egytértek Árpáddal, h a napi híreket én már ma sem onnan szerzem. Inkább elemzések publicisztika, stb.
Nincs filmhíradó, kedves Árpád. Azért nincs, mert a TV olyan médium, amely ugyanazt képes adni, csak gyorsabban. Ki tudta váltani. De az internet nem képes ugyanazt nyújtani, mint a nyomtatott média.

A nyomtatott szó ereje nem varázsige, hanem kutatásokkal alátmasztott tény.

Pl: Te is nagyon jól tudod, hogy egy minőségi napilapban megjelenő vélemény nyugodtan lehet 2, sőt akár 3 oldalas is. Az interneten a legritkább esetben olvasnak az emberek ennyit. Ha valami 3 bekezdésnél hosszabb, legtöbbször továbbkattintanak.

Pl: nézd meg az általam említett felméréseket, amik a különböző médiákban megjelenő hirdetések elfogadottságát mutatják.

Pl: nézd meg a nyomtatott média és az internetes reklámkampányok sikerét. Kérdezzétek meg egy hirdetőket, hogy mekkora a visszajelzése abban az esetben, ha nálatok 1 napig folyamatosan a címlapon van egy bannerral és így elér 600e embert (kb ennyit, ugye?) és ha fogja magát és 600e embert elérő nyomtatott minőségi napilap címlapján vesz meg egy banner-méretű reklám csíkot.

Pl. nézd meg az online-hírportálok és a nyomtatott napilapok kapcsolatát az olvasóval. Egy napilapot olvasó a legritkább esetben folyamodik arra, hogy a megszokotton, már-már saját napilapján kívül mást is olvasson. Sokan még a nyaralásra is elküldetik maguk után, mert különben hiányozna. Nem tudom elképzelni, hogy valaki mallorcán keres egy internetkávézót, mert ma még nem látta az indexet.

ezek olyan empirikus adatokon alapuló dolgok, amikkel nem lehet vitatkozni. illetve lehet, és ha gondolod szívesen küldök neked egy (mondjuk német nyelvű) tanulmányt.
ja, és egyébként én teljes mértékben csodálom az index sikerét.

nyomtatott kiadás és történelem nélkül, egy ilyen gyenge internetes penetráció mellett amit elért, ez hatalmas siker. Nemzetközileg is párját ritkító, szóval ezért mindenképp jár a dícséret nektek.

Egy időben komolyan gondolkodtam azon, hogy hazajövök és rátok töröm az ajtót: "Itt vagyok, van egy ötletem, csináljuk meg az index napilapot"... de őszintén szólva, nem hiszem, hogy jól fizettek. Egyébként nálatok erről soha nem volt szó?
drága dany, tökmindegy, hogy te mit tudsz és mit nem tusz elképzelni.
az nem mindegy, hogy annál a hatalmas napilapnál nem vált szokásoddá az olvasás: HÍRSZOLGÁLTATÁSRÓL beszélünk, nem kolumnás publikról, nyilván.
A napilap hírszolgáltatása kétségkívül átalakult. Mivel gyorsaságban nem tudja felvenni a verseny más médiumokkal, ezért a minőségben, alaposságban, megbízhatóságban, véleményformálásban és a háttérinformációk összegyűjtésében rejlik a prioritása.

Az alap hírszolgáltatást (kisiklott egy vonat indiában) már rég leadta a többi médiának. Azok gyorsabban kommunikálják ezt. De kb ez minden, amit hírzabáló megjegyez. Ha érdekli a miért, hogyan és ki, akkor megnézi a másnapi újságban.

Tehát ha konkrétan arra gondoltál, hogy a jövőben az emberek már nem az újságból fogják megtudni a híreket, akkor erre csak azt tudom mondani: néhány botrányt kirobbantó cikket kivéve már ma sem ezt teszik. Lehet, hogy én ezért értettem félre a vita síkját.
Erőt vettem magamon és megnéztem. Ez a fajta dilettáns műsorvezetés az, ami miatt egyszer (a KH résztvevjeként)majdnem agyvérzést kaptam.
Fél óra locsogás a print és az online közötti különbségről úgy hogy a média 1.0 lényege a (hyper)link, a tartalomtöbbdimenziós volt épp hogy csak érintőlegesen került szóba, a média 2.0., - a közönség bevonásával történő újságírás (We Media, participatory journalism), a tartalom és a "keret" szétválása, a közösségi linkajánlók (Digg, Newsvines stb.) - még érintőlegesen sem kerültek szóba.
Na, ezt "otthon" megéneklem majd hosszabban is...
Egyedül a MUOSZ elnökének volt mélyreható tudásanyaga az egészről.

És ez nem TWÁ-n kritika, neki nem az a dolga, hogy a média fejlődését kövesse, hanem hogy kiszolgálja az olvasót. A vendégválasztás volt szar a témához.

Olyan volt, mintha pincéreket hívtak volna meg hogy nyilatkozzanak az éttermek jövőjéről a mcdonaldsek és a futárszolgálatok feltűnésekor.
Az vót neki, tudásanyaga. A papírminőségről. Meg a moziról. OMG!
Mondott ő mást is. egyébként átlagemberhez képest természetesen Ti is jobban otthon voltatok a témában. természetesen.

Mint ahogy egy pincér is jobban otthon van a vendéglátóiparban

Azonban pl. egyikőtök sem ismerte az általam belinkelt alapvető (talán a legelső, amit megtanultam tanulmányaim során) törvényt arról, hogy egyetlen új média sem válthat le egy régi médiát.

És rengeteg nyomós érv el sem hangzott, sokszor pedig olyan érveket mondtál, hogy a szőr felállt a hátamon.

Ha mindenkinek lenne mobil internete és laptopja biztos vagy benne, hogy már nem lennének napilapok??? Az internettel rendelkező háztartásokban nagyobb aránnyal vannak újságolvasók, mint az offline-ok között. Sőt... a laptoppal és mobilinternettel rendelkező felső- és felsőközéposztály szinte kivétel nélkül olvas nyomtatott médiát.

Ja, és mint már írtam: az újság már rég nem az elsődleges hírforrás szerepét testesíti meg. Azoknak, akiknek pedig mégis, azoknak pedig mindig is a napilap lesz az információforrása.

Na mindegy. Átlagnézőnek jó volt, más meg úgyis már fórumon tanul.
még szerencse, hogy te nem pincér vagy, hanem vmi napkeleti bölcs. meg hogy továbbra se fogod fel, h hírekről beszéltünk.

mozi, bazmeg, az. mintha a tévé meg a mozi közt nem lenne annyi apró különbségecske, hogy bazinagy váaszon van és kicsit jobban szól.

és mintha ettől függetlenül nem zárt volna be a multiplexeken kívül majdnem minden mozi.

na mindegy, kellemes papírminőséget kívánok.
de egyébként tudok egy megoldást: ki kell vetíteni a napilapokat a moziban.
A nyomtatott sajtónak az a legnagyobb erőssége, amit a netes per def nem csinál: hogy a lapzártától lapzártáig terjedő 24 óra legfontosabb híreit összegyűjti egy szép csokorba. Van 1, esetleg 2 db vezető hír, vannak a különböző rovatok, amelyekben van 2-3-4 fontosabb, és a többi kevésbé vontos tudósítás - mindez az említett 24 órából szépen összeválogatva.

Ezzel szemben a netes híradás, mint a Zindex is, sokkal gyakrabban frissíti magát: néhány óránként van(nak) más-más vezető hír(ek a rovatokon belül is), és még ennél is sűrűbben változik a címlap felhozatala, a rovatok tartalma - nyilván, ahogy jönnek az újabb-újabb információk, tudósítások, riportok, interjúk satöbbi, rögtön kivágják az "újságba".

Ettől az egész internetes újság egy amolyan kaotikus fílinget közvetít: tudom, hogy a hír, amit olvasok, tulajdonképpen néhány órán belül eltűnik a webarchívum süllyesztőjében, ill. azt is tudom, hogy ugyanennyi időn belül már nem lesz aktuális, mert jön az újabb hír.

Ez nehézzé teszi az olvasónak, hogy megfelelő "erősorrendet" tudjon felállítani a hírek között. Mint mindennek, ennek is inflációja van.

Habár, az általam vázolt probléma megoldható lenne, ha az internetes újságok (újságok? szerintem egyedül az index tekinthető "igazi" internetes újságnak [tehát olyannak, ami {elméletileg} helyettesítheti a papírt], és ezt csöppet sem bóknak szánom!), azok számára, akik világéltetükben napilap-olvasók voltak, csinálnának egy, mondjuk, "Digitális Napilap" elnevezésű rovatot, ahol néhány, magas IQ-val rendelkező szerkesztő kollégát megkérnének rá, hogy minden reggel 6.00-ra készítse el húsz A3-es méret terjedelemben az Index virtuális napilap-változatát.

Mondom, egy napilapokon felnőtt olvasó kínjai ezzel jelentősen mérséklődnének... sokkal szívesebben olvasna egy ilyen rendezett valamit, mint a Káoszt. Basszus, miért nem csináltok ilyet?

Mert hát, természetesen, egy üzletembernek nagyon fontos lehet, hogy minél hamarabb kapjon információkat az üzleti-gazdasági-politikai világból. De egy mezei olvasónak igazán mindegy, hogy péntek 19.00-kor tudja meg, hogy a Fidesz-MPSZ-ben a 'P' betű ezentúl nem 'polgárit', hanem 'plebejust' jelent, vagy csak szombat 9.00-kor...

Még valami, hamár ennyire belelendültem. Amit rühellek az Indexben, az az, hogy szerintem igazából csak a címlap meg a Tech és a Cinematrix rovatok vannak esztétikusan megcsinálva, a többi olyan antipatikus... vagy ezekre már nincs kapacitás? Például, a Belföld rovat címlapjára miért nem lehetne szép nagy Feri és Viktor-fotókat bevágni, ha ők a hír? Sokkal többen olvasnák, ezt a bőrőmön érzem, higgyétek el!...
cső:

(elfelejtetted, hogy ez a rovat is milyen esztétikus!)

a felvetésed jogos, valóban problémás, hogy az index túl gyorsan pörög. ideális esetben az olvasónak nem kéne 2 óránként csekkolni a címlapot ahhoz, h ne maradjon le a nap lényeges híreiről.

itt egy olyan probléma is játszik, amit pl címlapügyeletesként (ez teszi ki a cikkeket a címlapra) érezni legjobban: a túltermelés. jön ezer cikk meg blogpost, és egyszerűen nem fér el, hiszen csak nem vehetem le Iránt azért, mert mittudomén a Művelt Alkoholistában írtak egy muskotályt.

a megvalósítás azért nem teljesen stimmt imho, mármint a 20 oldalas PDF.

én a magam részéről itt ebben a blogban indítok egy hetilap-szemlét, ha már úgyis muszáj őket elolvasnom, akkor ide kiemele, ami szerintem fontos/vicces az aktuális demokratából-hetiválaszból-hvg-ből-narancsból.
Nagy Cső Zuhan,

"Ja, és mint már írtam: az újság már rég nem az elsődleges hírforrás szerepét testesíti meg. Azoknak, akiknek pedig mégis, azoknak pedig mindig is a napilap lesz az információforrása."

A második mondat erre vonatkoozott, Te nagyon szépen leírtad. Én őszintén szólva lusta voltam kifejteni. Már így is túljátszottam az agyam.
Sztem a legfontosabb, hogy "hozzáférhetőek" legyenek az információk. Én nem szeretném, ha eltűnne a nyomtatott média. Én speciel utálok képernyőt olvasgatni: csak azért teszem, mert nincs pénzem minden engem érdeklő témában megvenni valami nyomtatottat. Ebben is verhetetlen a net. Bár lehetne még olcsóbb is. (Ezt felvetetted a beszélgetésben. Lehetne erről is írni, vitázni, hogy miért olyan mocsok drága a net Mo-n.)
Ref: hetilap-szemle. Jó ötlet. Hajrá.
RE: dany82 2007.02.27. 20:00:27

""A print lapok ezt nem tudják, tehát a reklámértékük csökkenni fog."

Hogyne tudnák."

Ne haragudj, de tényleg nem tudsz olvasni. Ezt írtam én:

"Ehelyett a reklámok dinamikusan fognak beépülni a cikkek mellé, attól függően, hogy éppen mit olvas, ill. miket szokott olvasni a júzer, meg miket keres a guglin... A print lapok ezt nem tudják, tehát a reklámértékük csökkenni fog."

Ha megcsinálja ezt egy print lap, meghívlak ebédelni a Gundelbe :-).
Szerintem az lesz a reklámozás jövője, hogy személyre szabottak lesznek a reklámok. Ezt a net tudja, a print lap meg nem. Pont.


A jövőről sem esett túl sok szó.
Azért én nagy fantáziát látok a hardver- és szoftver-fejlesztésekben. A mai netes újságok még nagyon is a nyomtatott elődeikre emlékeztetnek.

Talán a jövőben a technikai újítások még jobban odafigyelnek majd arra, hogy az emberhez, mint biológiai lényhez jobban "simuljon" a cucc.
a koravén köcsögök bölcsességével mondom, drugári, a nyomott anyag az nyomott marad. eljön az idő, mikor a monitor-addiktok leválnak a szerről, füles fotelbe ülnek, pléd a térden, kezükben pedig újság/könyv. próbáltatok már laptoppal elbújni a nappal zavaró világossága elől? na ugye, nyúzpépörsz forevör...
Dark future: sajnos egyet értek: a reklám lesz a döntő a jövő médiumaiban. Bár remélem, hogy finomodni fog a jelenlegi reklámbombázás, mert az embernek már kifolyik a szeme ettől a sok csiricsáré, izgő-mozgő, flisi-flesi bigyótól.
RE: Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.02.27. 23:36:21
"a felvetésed jogos, valóban problémás, hogy az index túl gyorsan pörög."

Pedig marha egyszerűen lehetne orvosolni, ha nem ilyen tehetségtelen, lusta, tohonya szoftvereseket tartanátok.

Megoldás: timeline. 24 órás időcsík, egy-egy kis bélyegképpel (ráállva title-ben a címével) az aktuális vezető hír, rákattintva meg természetesen megjelenne új ablakban az egész hír. A 24 órás timeline-ok naptárba szervezve.
A timeline aljára meg esetleg lehetne a többi vezető hírt linkelni, hasonlóan.

Vagy valami ilyesmi, pusztán fantázia kérédése. Változhatna akár félóránként is...

Ugyanígy lehetne a teljes napi hírfolyamból egy függőleges timeline-t is gyártani (függőleges tengely: idő, vízszintesen egymás mellett a kategóriák (belföld, külföld, gazdaság, bulvár).

A Ti részetekről ez nulla további munkával jár (ugynabból az adatbázisból szed ki mindent, másként csoportosítva), csak egyszer meg kellene írni valamelyik majomnak.

Az meg már a mennyország lenne, ha az oldal egyes részeit egyénileg testre lehetne szabni.


Igen, igen. Pölö a hávégéhu (habár az elég messze van tőletek!) úgy érzem, valamelyest próbálja kezelni ezt a problémát azzal, hogy egy-egy, akár a nyomott lapból kivett hírt rettenet' sok ideig tart fenn szalagcímként. Így viszont unalmassá válik a portál.

Én viszont nem pdf-re gondoltam, hanem arra, hogy, mondjuk, a 'Hirlap' fül mellett legyen egy olyan, hogy 'Napilap'. Erre ha kattintok, akkor kijön szép nagy betűkkel, hogy 2007. február 26., hétfő. És ugyanúgy 'Belföld' satöbbi rovatokkal, ugyanúgy linkekkel, mint a "rendes" Index - csak épp' tudjam róla, hogy az az elmúlt 24 óra eseményeit foglalja össze! Szerintem, aki nem valami spirituális indítattásból olvas még mindig napilapot, az kizárólag ezért, a Nap Vezető Híréért, ill. híreiért olvassa.

És ez azért is lenne nagyon cool, mert, mondjuk minden reggel 6 és 7 között ezt, tehát a 'Napilap' fület tennétek be index.hu-címlapnak. (Természetesen kivétel, ha történik valami falrengető az éjjel, pl. Oscar-átadás vagy "hugyosforradalom".) Van annál jobb dolog, minthogy az ember reggel, kialudtan, kitisztult fejjel még egyszer áttekinti, mi minden történt tegnap? Nincs.

Tudod, az intellektuálisan is nagyon izgalmas lenne, hogy ti mit gondoltok az adott nap legfontosabb eseményének. Hogy a Nemzet mit, azt például előre ki lehet találni a hírTV-ből, sőt, ha GyF valami Nagy Beszédet tart, akkor a Népszabóét is. -- Egy napi Index-Vezércikk is érdekes volna.

Kiválasztani és a sok hírből a fontosabbakat - ez is egyfajta "művészet", szakma, aminek intellektuális értéke van. Bennem hiányérzetet kelt e hiány (ej, de okos mondat!), habár lehet, hogy ez csak a "napilapos generáció" problémája? ne már! A következő nemzedék már nem fogja ismerni azt a gyönyörű fogalmat, hogy Vezető Hír?

Elő-rémálmodok egyet: így a jópolgár eltéved, belefullad az Információ tengerébe... és a napilapok pontosan a szigeteket jelentik ebben a tengerben. És nem azért, mert papírból vannak.
RE: kukacka 2007.02.28. 00:22:59

Kapcsold ki a Flash-t... (Vagy lődd ki a sher-t, de ez már szemétség, így nem részletezem.)
remélem, nem üzleti tikot árulok el: a szerkrendszer _nem_ adatbázis. ez egy komoly gond, súlyos lemaradás.

a címlap berendezésében én adném az olvasó kezébe bizonyos korlátozott toolokat, hogy egy "myIndexet" létrehozhasson. tehát súlyozhassa, szerkeszthesse magának oylan értelemben, hogy ha őt érdekli a külpol, de nem érdekli a britney, akkor eszerint lássa az indexet.

hasonlóan a komment-rating szisztémához, ami meg ide lenne jó.
ostapbender: nálam ez két médium ragyogóan elvan együtt: egyszer kikapcsolom a gépet, mert már rángatózik tőle a szemem és leülök nyomtatottal olvasgatni; néha meg a nyomtatottat unom és akkor rámegyek a gépre. A fontos, hogy mindkét alternatíva létezzen és hogy választani tudjak hangulatomnak megfelelően. Ugyi?
RE: Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.02.28. 00:28:54
"remélem, nem üzleti tikot árulok el: a szerkrendszer _nem_ adatbázis. ez egy komoly gond, súlyos lemaradás."

Hú, baszom. Ez gáz. Nem kicsit, nagyon.

"Van annál jobb dolog, minthogy az ember reggel, kialudtan, kitisztult fejjel még egyszer áttekinti, mi minden történt tegnap?"

az olvasók többségének van: az aktuális hírek. a maiak, nem a tegnapiak.

"napi Index-Vezércikk is érdekes volna"

hát elvileg ez hetiben van most "eheti" címén, forgóban, de annak a témája gyakran nem hírérték, hanem az épp aktuális szerző preferenciái szerint alakul (ami nm feltétlen baj). ennek egy változata, amikor szerző megkísérli valahogy belelinkelni a hét összes vezető anyagát - ebből jobbára szar publi lesz.

napi véleményre részemről ez a blog van, azzal, hogy fenntartom a jogot, hogy gombákról, ufókról és szcientológusokról töprengjek, ha épp nem izgatot fel a napi Orcsány.
myIndex + hetilap-szemle
Jó ötletek, hajrá.
Látom még mindig akadnak okosok akik az e-papert mint hordozó lehetőséget nem akarják észrevenni. Persze nem holnap, de számolni kell vele.

És ha lemegy az ára, egész jó esélye van a leváltásra, de legalábbis az oroszlánrész átvállalására.

Mert ez kb olyan szintű fejlődés mint ahogy a pergament mint a vihar leváltott a papír, a kézzel másolt könyvet lazán leváltotta a nyomtatás,
a fekete fehér papírkép is csak a művészet peremére szorult, és lassan kihalnak mozikban az analóg tekercsek, mint ahogyan a régebbi mozigépek.
E-paper igen.

Ez nem olyan mint a videó vs könyv, ez olyan mint a videó vs dvd. Csak az e-paper esetében az alapfunkciók leváltásán kívül sokkal több új előnnyel is találkozhatunk, mint ahogyan előnyt jelenttett anno a nyomtatás a kézzel másolással szemben.
future megoldása igen-nagyon jó, én még annyit hozzáteszek, hogy minden reggel 06.00-kor a timeline aktuális állását le kellene menteni az általam említett 'Napilap'-fülbe, hogy akinek az a mániája (mint nekem), hogy lezárt, utólag szigorúan módosíthatatlan(!) 24 órákat szeretne látni, Vezércikkel, napi publicisztikákkal satöbbivel, mindennel, az hadd gyönyörködhessen.
Egyébként nem tudom, ki találta ki nálatok, de jó ötlet, hogy egyre több a videó. Ha ezt az irányt fejlesztitek, megfingathatjátok a TV-ket. Meg a hír TV-ket :-).

Előbb, utább a televíziózás ide fog konvergálni... Lesz 4-5 év előnyötök.

Na ja kikapcsolhatom, de akkor folyton vissza kell kapcsolgatni, ha pl. meg akarok nézni egy fleses videjót.

Igen valami ilyesmire gondoltam a jövőbeli fejlesztések kapcsán. Hadd ugassak bele, hogy milyen legyen a kedvenc újságom. Nem erről szólnak a legújabb webes fejlesztések. Sajna még csak kevés helyen találkoztam vele, az is elég béna volt. Mindezzel együtt úgy érzem az Index egy kicsit tényleg le van maradva.
"timeline aktuális állását le kellene menteni az általam említett 'Napilap'-fülbe"

Erre írtam, hogy naptárba kell szervezni a timeline-okat. Azaz rémész az éves (vagy akárhány éves) naptárban az adott napra, és hopp, meg is van az adott napi timeline. Fut szépen vízszintesen, fölül a vezérhírek, alul az "alvezér" hírek.

Persze amíg nincs adatbázis (akkor mi van, include fájlok? statikus cuccok?), addig nem ilyen egyszerű. Azért ezt nem hittem volna, ma már Gipsz Jakab csillagjós portálját is adatbázismotor hajtja...

kukacka 2007.02.28. 00:39:46
"Na ja kikapcsolhatom, de akkor folyton vissza kell kapcsolgatni, ha pl. meg akarok nézni egy fleses videjót."

Használj két böngészőt :-)


html/css/mittudomén fájlok halmaza. unfortunately.

az adatbázis fájó hiány... régebben, amikor még volt olyan, hogy "rovatsovinizmus", és pl a pol meg a kultrovat veszekedett, hogy egy MTV-s anyag pol vagy kult legyen, akkor mondtam naivan, hogy hát meg kéne oldani, hogy mindkét rovatban ott legyen, oszt jó. na akkor mondták, hogy haha, az már adatbázis volna, alfa holdbázis, nincs még feltalálva. de majd lesz.
Ja Árpi, és mielőtt bármit fejlesztenétek, nézzétek meg a zorigot. Na olyat _NE_ csináljatok! Kevés olyan szar oldalszerkezetet (és mögöttes filozófiát) láttam, mint ami az lett.


kinőtték már ezek a portálok a first view-t. meg a secondot is. Origóék megpróbálják mégis belezsúfolni - annyira egyébként nem szar, imho.
Jövőbeli fejlesztések… egyelőre az indapass szívás, a commentezés fényévekkel elmarad a fórummotortól talán előbb ezeket kéne:)
Rigor: az bloghu-ügy, most inkább maradjunk az indexcímlpnál. egyébként neked küldtem egy mailt.
Meg az újságíró panasza: Anyám én nem ilyen rovat akartam!
Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.02.28. 00:46:47
"html/css/mittudomén fájlok halmaza. unfortunately."

Hmm... Akkor tévedtem, valóban nem a szoftvereseiteket kell baszogatni, hanem följebb... Vagy esetleg még följebb. (Ebben az esetben ugyanis nem technikai, hanem stratégiai kérdésről van szó.)

d.f.: Négy böngészőm van. De a franc se fog örökké ide-oda kapcsolgatni. Inkább a reklám.

Wow! Vannak itt ötletek. Indíthatnátok egy teljes blogot arról, hogy milyen legyen ill. ne legyen az Index. Meg belinkelhetnétek néhány jó megoldást.
nos, egyelőre - évtizede - működik a rendszer, igaz, kényelmetlen, de pl adatbázishiba miatt nem áll le az index. ha már stratégiázunk, a fölösleges/erőltetett fejlesztés nem jó stratégia, ld a wunderwaffékat. na jó, talán egy adatbázis nem volna annyira erőltetett :)
A myIndex egyébként nem csak nekünk, de nektek is jó lenne. Ha személyre szabott a portál, máris lehetne személyre szabni a reklámokat is. Esetleg a törzsgárdát (aki sokat lóg fenn) lehetne jutalmazni azzal, hogy kevesebb "agresszív szemét" típusú reklámot nyomtok nekik :-)

Mi baja mindenkinek ezzel az indapasszal? Nekem hibátlanul működik, pedig segghülye vagyok hozzá.
dark future,

természetesen nyomtatott médiában is el lehet helyezni a hirdetést úgy, hogy kifejezetten a célcsoport szeme előtt legyen.

a napilap ezt úgy csinálja, hogy mondjuk csinál egy témát: pl. fűtési lehetőségek.

X oldalon keresztül taglalja aztán szerkesztőségileg, hogy mely fűtési rendszernek mi az előnye, hátránya stb... Természetesen amikor a szerkesztőség kiválaszt egy témát, egyből szól a hirdetésszervezőknek, hogy ez a téma lesz, ha van ilyen hirdetőtök, akkor szóljatok nekik és akkor az ő hirdetésük (ami pont abba a témába vág, ami az adott oldalt olvasót érdekli) pontosan a célcsoportját éri el. (néha természetesen fordítva is müxik)

Természetesen vannak ennél jobb lehetőségek is: mondjuk az újságban a hét minden napján más téma: minden hétfőn High-tech, keddenként lakás és otthon, szerdán utazás, csütörtökön egészség stb... Egyrészt az olvasó mindig tudja, melyik nap jelenik meg az a téma, ami érdekli, másrészt a hirdető is hétről-hétre pontosan el tudja érni a célközönségét.

ilyen téren tökéletesen személyre van szabva a hirdetés.

Figyu, holnap után megyek Pestre, áll ez a gundelos meghívás? :-)

Sajnos magyarországon még ez a "zóna-modell" nem igazán terjedt el. Magyarországon napilapok menedzsmentje kritikán aluli. Minden téren.
Worluk: na azt még nem kaptam meg, a freemail nem kapkodja el az ilyesmit.
RE: Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.02.28. 00:56:03

Fontolva haladtok, az biztos :-) (Ja, az biztos, hogy az egyszerű cuccoknak is van előnye, a Trabant se fog leállni soha a vízpumpa hibája miatt...) Nem baj, majd egyszerre tudtok nagyot lépni, ha jön a web 3.0 :-).

Szerintem inkább azon kellene elgondolkodni, hogy mennyi embert is érdekel az amiről itt vitatkozgatunk. Napilapok, Index-címlap, HVG.

Ha nagyon optimistán számolunk, akkor ma Magyaországon kb 150-200 ezer ember érez arra késztetést, hogy szeriőz újságot vegyen a kezébe.

Index címlap ? Átlag 200-250 ezer egyedi látogató.

Na, ennyi embernek kell eltartani a komoly újságírást az országban.
dany: ezzel a mellékletes rendszerrel csak egy baj van: a hirdető számára nagyon torz. mert pl én úgy baszom ki a magyarnemzetből a műsorújságot meg a termálfürdős mellékletet, hogy a címlapot se látom. de megvettem a lapot, tehát a hirdető számára én egy elérés vagyok, közben meg: holtszórás.
ezzel szemben pl egy tematikus netes lapra az megy, akit a téma érdekel. sőt aztán át is kattint a hirdetőre, ha pont kell neki elektromos csellentyűcske, tovább tájékozódik az áruról, netalán menten meg is veszi, online.
MyIndex. : a myCNN, myYahoo dolog az emlékeim szerint a felhasználók kb 1%-át sem érdekelte. Lásd mi lenne az indexnél ? 2500 embernek kár bármit csinálni.
Fölösleges/erőltetett fejlesztés? Bunyó van az olvasókért/látogatókért. Ha még nincs, akkor majd lesz. Tessék tetszeni nekünk vagy előbb-utóbb lépni fog a konkurencia és kampec. Tudom, hogy sokan a stílus miatt járnak ide, de még ezen a területen is kaphattok konkurenciát. Egyre nő a netfelhasználók köre ez sok újságírót, befektetőt fog a netre vonzani. Lehet, hogy mire észbe kaptok egy vagyonba fog kerülni a teljes rendszer átalakítása. Folyamatos fejlődés talán jobb lenne.
dany: a mellékletes módszert már nem lehet olyan sok hirdetőnek eladni itthon sem... Mindenki úgy csinál mint TWA, ha meglát egy ilyen színes-szagos 8-12 oldalas szörnyszülöttet a lapjában.
"ilyen téren tökéletesen személyre van szabva a hirdetés."

Csakhogy ez nem személyre szabás, illetőleg max. a Ti fogalmaitok szerint :-)... Jóindulattal esetleg célcsoportra szabásnak nevezjetjük. A finomsága és pontossága olyan, mint a kőbaltáé :-)

Online személyreszabás alatt azt értjük, ha a reklám ténylegesen személyre szabott. Nem kedden, mindig. Ha regisztrálni kell/lehet egy portálra, tehát az adott célszemély azonosítható, akkor megteheted azt, hogy:

-- figyeled a szokásait (mit, mikor, mennyi ideig, hányszor olvas)
-- milyen reklámra kattint rá
-- mi az, ami vélhetően idegesíti,
-- meg kérdezősködhetsz is, pl. azt, hogy hol lakik (így egy szolnokinak nem dobsz fel soproni hirdetést),
-- megkérdezheted a nemét, életkorát,
-- még azt is csekkolhatod, hogy hány helyről (hány IP-ről) jelentkezik be (sőt ha elég tökös vagy, ezekből még további következtetéseket is levonhatsz az életkörülményeivel kapcsolatban).

No ez a sebészkés pontosság... Ráadásul mindenki jól jár vele (mi + index + hirdető).

kukacka:

ha lett volna bunyó az olvasókért, már itt lennének azok a híres új befektetők.

Egyébként meg az Origónak is kb 5-6 év kellett mire a nullszaldót elérték ha jól emlékszem.

Nem véletlen, hogy Széles Gábor sem netes médiát csinált a 2 milliárdjából...
RE: Im2lazytosetthis 2007.02.28. 01:09:49

"MyIndex. : a myCNN, myYahoo dolog az emlékeim szerint a felhasználók kb 1%-át sem érdekelte. Lásd mi lenne az indexnél ? 2500 embernek kár bármit csinálni."

Ha bonyolult, nem egyértelmű, lasssssú, ráadásul gány módon van megoldva (mint ez a blogmotor), akkor biztosan. Ha jó a rendszer és van értelme, akkor (gondolom) nem egy százalékot érdekelne...

(Az adatbázisról még annyit, hogyha úgy tudják csak megírni/megoldani mint ezt itt, akkor hozzá ne nyúljanak!)

Im2lazytosetthis: én a jövőre gondoltam.
az adatbazis nem feltetele a jo hirlapnak
lasd: www.drudgereport.com/

a myindex meg nem kell. ugyanis az emberek lustak. nem kicsit, nagyon. valojaban a pull mediaban is szeretik, ha kiszolgaljak oket. tehat ha valamit szeretnenek, az az alternativ cimlapok, amit mas szerkeszto valogat mas szempontok szerint. mindenki megtalalna a sajat erdeklodeset.
de pont ezt csinaljatok a velvettel es a blogokkal.
ugyanaz a hir meg mehet tobbfele is nyugodtan. mas beszelgetes indul el ugyanarrol itt, megint nagyon mas a subba-n.
hirdetes temaban:
olvasokent a google adsense-nek a kozelebe sem er semmi. se a papiros, se a tobbi netes.
amikor valamit keresek (vasarolni akarok), akkor egyetlen ami normalis relevans hirdetest ad es az a google. amikor meg nem akarok vasarolni ugysem fogok.
"Nem véletlen, hogy Széles Gábor sem netes médiát csinált a 2 milliárdjából..."

Mert nem lát tovább az orránál...

Ha lenne két milliárdom és a médiába fektetnék, biztosan online-ba (de telis tele videóval) + TV-stábokba, kis stúdióba. Amire rájönnének a többiek, hogy ide konvergál a TV is, rég piacvezető lennék. Ha még ennél is több pénzem lenne, lehetne párhuzamosan tolni hagyományosan is (hír-TV, de persze nem olyanfajta... :-)). Bazi nagy adatbázis, amiből időnként az adásszerver szed le ezt-azt, időnként a web-szerver.

Persze fel kellene hozzá venni egy-két igazi személyiséget is (mint ez itt :-)), akik behoznák a népeket.

dark: tudsz mutatni működő példát a gyors és egyszerű megoldásra ebben a témakörben ?

Hidd el, tényleg azért nem erőltetik külföldön sem, mert nincs rá IGÉNY. Szerintem itthon sem lenne. Ne magadból indulj ki. Engem is érdekelne meg TWA-t is, de ez még nem a kritikus tömeg. ,)
a reklámozásnak nem egyetlen célja, hogy azonnal vegyed meg, csak nem árt, ha erre van lehetőség. de egy arculatkampánynál pl csak annyi kell, hogy mr. célcsoport lássa a logót meg a hívószót.
Elsősorban nem a mellékletekre gondoltam, hanem az újságban külön témára.

A példánál maradva: természetesen a hirdetőnek holtszórás minden olyan újságolvasó, aki nem akarja épp korszerüsíteni a fűtését. Pont úgy holtszórás, mint a totalcar oldalon minden látogató, aki épp nem akar autót venni.

A lényeg alapvetően az, hogy lehetőleg a médiummal elérhető összes potenciális vásárlót elérje a hirdető. Erre viszont az print médium sokkal inkább képes, mert a hirdetések elfogadottsága sokkal magasabb. Az interneten sokan egyenesen védekeznek a hirdetés ellen, hogy eleve ne is lássák. Aki pedig nem tesz így, az is alig várja, hogy végre a cikk végére érjen és nem is nézi meg általában a hirdetéseket, csak azt látja, hogy valami folyamatosan villog meg mozog az oldalon és legszívesebben azonnal menne tovább. Általában amint végez a cikkel így is tesz. A nyomtatott médiában azonban ha az engem érdeklő cikk mellett témábavágó hirdetés van, akkor az hazsnos információvá válik az olvasó számára. Pluszértéket kap az újságtól a hirdetés.

Ráadásul miközben az újságban folyamatosan ott a hirdetés, a bannerek és a skyscraperek folyamatosan cserélődnek, így eleve nagyobb az esélye, hogy egy érdeklődőnek elkerüli a figyelmét. (persze tudom, hogy vannak 100%osan foglalt helyek is, de szerintem ez azért nálatok is ritkább)
Uhh! Ez a drudgereport tényleg az abszolut negatív példa. Brrr.
Anr · andrej.initon.hu/ 2007.02.28. 01:27:45
"hirdetes temaban:
olvasokent a google adsense-nek a kozelebe sem er semmi."

Az biztos. Be is tennék azonnal egy "lopós" keresőfelületet valahová :-) Egyébként ha kellően kifinomult és intelligens a rendszer, akkor iszonyat mennyiségű infót be lehet gyűjteni egy-egy júzerről csak az olvasási/írási szokásai alapján is.

nyilván nem csináltam felmérést, h na kit érdekelne a dolog. azt viszont tudom, hogy nem férünk el a címlapon. nem fér el az összes rovat, összes blogpost, még úgy se, hogy én nem küldöm fel soha.

régen az volt a cél, hogy szoktassuk az olvasókat a rovatcímlapokra, de ez nem jött be.

az, hogy ti pl mind regisztrált felhasználók vagytok, és egyszer majd a fórum is indapassal fog menni, lehetőséget ad erre, azzal már rengeteg regisztrált userünk lesz.
Kukacka. Szerinted mikor fog eljönni az idő, amikor megéri majd befektetni a netbe ? Hírszolgáltatásba konkrétan...
Im2lazytosetthis 2007.02.28. 01:29:11
"dark: tudsz mutatni működő példát a gyors és egyszerű megoldásra ebben a témakörben ?"

Ha csinálnék, olyan lenne, hogy be lehetne dobni a saját profilt a "közösbe", azokat meg copy/paste után tovább lehetne alakítani egyénileg.

Pár néha ráérős exhibicionista barom (mint pl. én :-)) gyártana frankó myIndexet, a többiek meg válogathatnának a galériából. Nem tudom, hogy valahol csinálják-e így, de én biztos így csinálnám...

kukacka

nezted a nezettseget?

VISITS TO DRUDGE 2/28/07

016,777,388 IN PAST 24 HOURS
425,314,892 IN PAST 31 DAYS
4,213,713,941 IN PAST YEAR

az indexnek meg van hova kapszkodnia.
egyetlen ember csinalta evekig.

EZ az igazi hirlap.
TWA. És a sok reg. userrel mi lesz ? Küld a Nobilis mindenkinek Bookline spam-et ? ,)
Sztem a reklámokat nyugodtan rábízhatjuk a szakértőkre. Úgyis meg fogják találni a legmegfelelőbb, leghatásosabb és legköltséghatékonyabb megoldásokat. És úgysem menekülhetünk előlük. (pl. a böngészőm címsorában az áll: Windows Internet Explorer provded by Yahoo! Már vagy háromszor leszedtem, újratelepítettem, más verziót tettem fel, stb., de nem tudok megszabadulni tőle. Kicsit agresszív a kicsike.)
"természetesen a hirdetőnek holtszórás minden olyan újságolvasó, aki nem akarja épp korszerüsíteni a fűtését. Pont úgy holtszórás, mint a totalcar oldalon minden látogató, aki épp nem akar autót venni."

tévedés. maradjunk egy MN-mellékletnél. mondjuk van 100 ezer olvasó. ebből autóügyben valamennyire érdekelt mittudomén 30 ezer. befűzzük az autósmellékletet, hopp 70 %os holtszórás kapásból. de legyen csak 50, az is rengeteg.

a totalcar olvasói nyilván mind érdeklődnek az autók iránt. nem biztos, hogy most akarnak venni kocsit, de valamikor majd fognak.

elfogadottság és hasonlók kutatásával azért óvatosan kell bánni. alapvetően az a kérdés, érdekli-e a usert a hirdetés. ami érdekli, annak elfogadottsága magas online és offline is.
RE: Im2lazytosetthis 2007.02.28. 01:33:05
"Kukacka. Szerinted mikor fog eljönni az idő, amikor megéri majd befektetni a netbe? Hírszolgáltatásba konkrétan..."

Ha valaki nem azonnal akar belőle meggazdagodni és kellően okosan csinálja, akkor tegnap. Vagy tegnapelőtt... (Persze nem CSAK hírszolgáltatásokba, hanem egy ilyesmi portálrendszerbe.)

dark future

ez nem kivitelezhető. ma még biztos nem.

voltam egy konferencián, ahol ezt a témát boncolgatták (mondjuk kicsit másképp): arról volt szó, hogy egy híres amerikai napilap online címlapját akarták minden felhasználónak személyre-szabottá tenni. Ha felteszel 15 igen-nem kérdést, ami nem sok és nem túl bonyolult, akkor már olyan mennyiségű különböző nyitóoldalt kellene generálni (és ezt minden egyes új frissitésnél), amely most még elképzelhetetlen.

És akkor természetesen arról még nem beszéltünk, hogy az igen-nem általában nem elég, sokkal jobb lenne egy mondjuk 5ös skála. Hisz lehet, hogy érdekel a sport meg a politika, de azért nem szeretném, ha mindkettő témából ugyannyi cikk lenne.

ráadásul felvetődik a kérdés, hogy mennyire szeretném én azt, hogy az én személyes preferenciámat ennyire ismerje a honlap, amit látogatok.

Sokan már akkor otthagynak egy honlapot, ha azt csak regisztrálás után lehet olvasni. Szóval azért a pár ezer emberért, aki meg szeretné... na azokért meg senki nem fog ezzel szórakozni.
dark - a profilos, letölthetős my index jó ötlet.

Nobilisen kívűl eddig senki se rakott be elég pénzt. Neki pedig az Index, a portfolio és a bookline is csak aprópénzt fog hozni az ingatlanbizniszhez képest...
RE: kukacka 2007.02.28. 01:38:04

"Sztem a reklámokat nyugodtan rábízhatjuk a szakértőkre. Úgyis meg fogják találni a legmegfelelőbb, leghatásosabb és legköltséghatékonyabb megoldásokat."

Szerintem meg nem, mert fantáziátlanok és agresszívek. Manapság ugyanúgy megy a reklám, mint kétszáz éve. Tolják bele a pofádba, válogatott módszerekkel. Ennek is alapvetően pullnak kéne lennie.

Engem rohadtul nem érdekelnek pl. a tomponreklámok, mégis megbombáznak vele lépten-nyomon. Ha viszont akarok venni egy tábla 2-es plexit (vagy bármit, ami nincs a TES/AUC/COR/MET/MED üzletekben), fingom nincs, hol lehet kapni, és sok-sok időm megy el azzal, hogy kiderítsem. Szintén kétszáz éves stratégia, hogy a reklámipar az információhiányon alapul (adott terméknél melyik márkát ismered, mi marad meg a fejedben), és nem a márkák/termékek összehasonlításán alapul.

Anr: megnéztem a nézettséget a forráskódban: csak simán begépelték az adatokat semmi script nincs hozzákötve.:))) Ócska trükk.
Osztrák adatokat mondok, ha nem gond:

A napilap olvasóinak 83% beviszi magával a házba a mellékleteket és elolvassa. (ha csak szórólapként van benne a postaládában ugyanaz, akkor ez az arány 10%).

A totalcar olvasóinak mondjuk 95% érdeklődik az autók iránt. Az újságolvasónak meg csak mondjuk a 30%a. Ezt aláírom. Szerinted ezek közül mennyi látja meg a hirdetést? És mennyi ideig van az olvasó szeme előtt?

Mert az a 30% egész biztos több percet fog azzal tölteni, hogy a melléklettel foglalkozzon. sokkal erősebb a reklámhatás és intenzívebb az olvasó figyelme. (az írott szó ereje)

Ráadásul a hirdető biztos lehet benne, hogy minden MN-et olvasó, autó iránt érdeklődőt elért.

Miközben online vagy észrevették a bannerét, vagy nem. Vagy megjelent annak, aki épp autót akar venni, vagy nem.

Ezeket és hasonló szempontokat mérlegelnek az igazán jó marketingesek és mondják azt, hogy a hirdetési keretünk 50%át printbe öljük, 5%-öt meg onlineba.
Ha már ötletbörze, még egy, ingyé... Ha lesz regisztrált júzer, akkor miért ne lennének júzerfüggő egyéb szolgáltatások is. Pl. egy webes MyFavorites mappa, ahol a linkjeim tárolhatom, és helytől függetlenül elérhetem? Mirt jó ez az indexnek? Egyrészt gyakrabban hívom be az oldalát. Másrészt a Kedvencek is sok mindenről árulkodnak, ha egy némileg intelligens cucc elemzi őket...

kukacka

a drudge report tenyleg az egyik legnezetebb hiroldal az USA-ban
85 helyen van pillanatnyilag
www.alexa.com/site/ds/top_sites?cc=US&ts_mode=country&lang=none
"Nobilisen kívűl eddig senki se rakott be elég pénzt. Neki pedig az Index, a portfolio és a bookline is csak aprópénzt fog hozni az ingatlanbizniszhez képest..."

Mostanában...

dany: nem fogjuk meggyőzni egymást, mert ellenérdekeltek vagyunk. mindenesetre imho hülye az a hirdető, aki 50% feletti holtszórással dolgozik, néhány speciális esetet kivéve (pl azt tudnia kell a prolinak is, hogy a BMW cool, mert hozzá képest az). a hirdető nem az MN-t olvasó autóbuzikat akarja elérni! hanem az autóbuzikat általában!

az "írott szó ereje" varázsige, erre ne bazírozz. a blikk is írott szó, de még a napi ász is.

RE: kukacka 2007.02.28. 01:45:47

OFF:
"Anr: megnéztem a nézettséget a forráskódban: csak simán begépelték az adatokat semmi script nincs hozzákötve.:))) Ócska trükk."

Most viccelsz vagy komoly? Ha komoly, akkor hallottál már olyanról, hogy szerver-oldali script? Látsz valamit abból a scriptből kliens-oldalon?

dark: szerinted mikor lesz az amikor egy egységnyi (1 milliárd Huf) pénzzel a netes dolgokból kihozol annyi hasznot mint egy egységnyi ingatlanból/gyógyszerből/kőolajból/részvényekből egy egységnyi idő (egy év)alatt ?
dark future: a magyar reklámbiznisz sztem jócskán le van maradva. Csak koppintgatják a máshol már bevált módszereket és lusták a valós igények lehetőségek feltérképezésére. Hogy egy reklám jó vagy sem az elég könnyen mérhető a forgalmazáskor, eladáskor. Ha a cégek potyára költik a pénzt hülye és hatástalan reklámra, akkor csődbe mennek. Lehet, hogy téged nem érdekel a tampon-reklám, de mégis hatásos a kampány. Az az érzésem, hogy ezekbe a reklámokba bele kell törődnünk, és ne is álmodjon senki arról, hogy majd ő választ. Ha, ha, ha. Nézd a pozitív oldalát: sok klassz és ingyenes dologhoz lehet hozzájutni, hozzáférni általa. Mondjuk tekintsük őket szponzornak. A focipálya szélén is ott vannak a reklámok, de kit érdekel.
mondjuk az, hogy a hirdetők majd kitalálják az optimumot, az is egy idealizált világra vonatkozik. a hirdetők elég hülyék, in fact. többségükben. ehhez elég megnézni a kreatívokat.
az írott szó ereje nem a minőségről szól, félreértettél. hanem arról, hogy az emberek nagyobb figyelmet szentelnek neki.

A bulvárlapokban lévő hirdetések hatásfokával semmi baj.

Ha már hatásfok: a totalcaros példád kiemelkedő volt. csak azért nem volt igazán jó, mert ha egy hirdető ennyire csak az autóbuzikat akarja elérni, akkor van elég szép, színes heti meg havi lapja, ahol aztán 100%ban autóbuzikat ér el, 100%ban észreveszik az autóbuzik.

de mondjuk hogy maradjunk az én példámnál: mivel tudtommal nagyrészt a felső réteg (magasabb jövedelműek) olvasnak titeket. Tehát ha nálatok akar hirdetni egy kályhás, nyilászárós, esetleg tetőfedő... szerinted milyen holtszórása lenne? 95%

Vagy a címlapotokon szereplő médiaasszisztens-képzés hirdetés... hát 250e látogató mellett szerintem kb 99,9% lesz a holtszórása. (hisz ha 250 ember jelentkezik vagy érdeklődik, az már egész jó)
dany: írott napisajtónak nagyon hamar game over. Láttad amit korábban írtam ? A ti célcsoportotok ez a kb 150 ezer ember. az index meg origóé kb 300 ezer. Látod az arányokat ? Az idős napilap olvasóid meg kihalnak és már nem fogják magukkal vinni a mellékletet a lakásba. Újak meg már nem leszne...
TWÁ,

Egy hirdetési kampány sikerét MINDIG le kell valahogy mérni. Ez nem csak a hirdetőnek, de a médiának is fontos. Nagy cégeknél ez persze egyszerűbb, kisebbnél kevésbé.

A print médiában ma már elég sok olyan hirdetési lehetőség van, amely alapján pontosan, számszerüsítve le lehet mérni egy-egy kampány sikerét.
persze, mondom, hogy a hirdetők jótékonyan hülyék. címlapon csak FMCG-t meg pártot és egyéb generikus szarokat kellene hirdetni. minden egyebet célzottan. erre online megvan a lehetőség, és egyre inkább meglesz, printben nem.

az e-papír érdekes lesz, de az még pár év, mire úgy elterjedhet valamelyik readerféle, mint a mobil.
RE: dany82 2007.02.28. 01:41:09

"voltam egy konferencián, ahol ezt a témát boncolgatták (mondjuk kicsit másképp): arról volt szó, hogy egy híres amerikai napilap online címlapját akarták minden felhasználónak személyre-szabottá tenni. Ha felteszel 15 igen-nem kérdést, ami nem sok és nem túl bonyolult, akkor már olyan mennyiségű különböző nyitóoldalt kellene generálni (és ezt minden egyes új frissitésnél), amely most még elképzelhetetlen."

Ha igen-nem kérdéseket akarsz feltenni 2007-ben, akkor tényleg nem érdemes személyre szabni. 2007-ben dobozkákat tologatsz, emelsz be, dobsz ki, + színeket, betűmérete, betűtípust állítasz.

Másrészt minden elképzelhető, csak szervezés és vas kérdése... Meg persze nem árt normálisan, átgondoltan megszervezni a rendszert. (Aki nem hisz ebben, annak azt szoktam mondani, nézze meg a guglit. Szinte mindig működik és mindig egy sec-en belül válaszol, pedig rohadt sokan piszkálják és rohadt nagy adatbázisból dolgozik. Persze van egy trükkjük: ötszáz dolláros pc-kből rakták össze az egészet, és ha kell, ugyanilyenekből vesznek még hozzá pár darabot (jelenleg kb. 30000-nél tartanak...)).

Én nem magyar napilapnál dolgozom.

És a mi jövőnkért nem kell félned: 103 éve folyamatosan nő az olvasóink száma.

Nem a nyomtatott sajtó van válságban, hanem a magyar nyomtatott MINŐSÉGI sajtó. a bulvár az virágzik ezerrel.
"Ha igen-nem kérdéseket akarsz feltenni 2007-ben, akkor tényleg nem érdemes személyre szabni. 2007-ben dobozkákat tologatsz, emelsz be, dobsz ki, + színeket, betűmérete, betűtípust állítasz."

ugye tovább is olvastad? akkor miért írtad le? én ezt csak azért mondtam, hogy még ez sem megvalósítható.

a google meg marha egyszerű: van egy nagyon jó keresőmotorja, ami pillanatok alatt keres az interneten és az adatbázisban. Ez csak nagyon távolról érinti egy-egy oldal testreszabását.
TWÁ,

jelenleg itt tart az e-paper

images.iwiw.net/0601/user/00/80/45/47/7/user_8045477_1170035559884

Nagyon, nagyon messze van attól, hogy le tudja váltani a papírt.
Im2lazytosetthis 2007.02.28. 01:58:19

"dark: szerinted mikor lesz az amikor egy egységnyi (1 milliárd Huf) pénzzel a netes dolgokból kihozol annyi hasznot mint egy egységnyi ingatlanból/gyógyszerből/kőolajból/részvényekből egy egységnyi idő (egy év)alatt ? "

Ha így teszed fel a kérdést, írjad még be a fegyver- és kábítószerkereskedelmet, kurvafuttatást, DVD-hamisítást is...

Komolyra fordítva: a piacelső (második, harmadik) akkor kaszál majd nagyot, amikor kábelTV-áron elérhető lesz a szélessáv, és elterjed a digitális televíziózás is (de nem abban a formában, ahogy a hülye Matáv csinálja, (stream-ben löki, aztán legfeljebb felveheted), hanem valósidejű adatbáziseléréssel). Tehát kb. 3-5 év.

"a google meg marha egyszerű: van egy nagyon jó keresőmotorja, ami pillanatok alatt keres az interneten és az adatbázisban"

Micsinál "pillanatok alatt" az interneten?

dark. azért amiket írtam legális lehetőségei egy nagybefektetőnek. És hidd el vezérlik olyan megfontolások, hogy egységnyi credit mennyit hoz x idő alatt.

3-5 évet én is reálisnak látom, más kérdés, hogy 5 éve mondjuk kicsit nagyobb ütemű fejlődést vártam a netes tartalomszolgáltatási piacon 2007-re mint ami bekövetkezett...
jó... tudtam, hogy belekötsz. hagyjuk.
dany: ugye hülyéskedsz azzal amit írtál. nem csak a magyar minőségi újságírás van gondban.

nézzünk példákat Ausztriából, németországból, angliából meg USA-ból ?
Na, nézzünk példákat Ausztriából :-)
Szerinted miért írtam előre ? :)

Figyelem az adatsort amivel előjössz.
en.wikipedia.org/wiki/E-paper
nem kell olyan sokat varni. mar lehet tervezni az E-paper-es index.hu-t;)
OFF. Mea culpa. (A honlapsuliban a server-side scripteknél bedobtam a töröközőt.) Megkövetem ezt a drudge-t. Sose hallottam eddig róla. De, hogy ez a ganaj dizájn ilyen népszerű az amiknál, az elég hervasztó. Ez lesz a jövő? Mégis mi a francot vacakol a w3.org a CSS-szel meg a web akárhánnyal?
RE: Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.02.28. 02:05:32

"persze, mondom, hogy a hirdetők jótékonyan hülyék. címlapon csak FMCG-t meg pártot és egyéb generikus szarokat kellene hirdetni."

Ez így van. Nem értem őket néha...

Hú! Ez a wikipédiás e-papír már "használható"-nak látszik. Ezzel akár már feneket is lehet törölni.:)))
>De, hogy ez a ganaj dizájn ilyen népszerű az amiknál, az elég hervasztó.

tudod az emberek a hirlapot nem a kepek/design miatt olvasssak hanem a hirek miatt.
amire te gondolsz az a blikk. ott csak a forma szamit a tartalom alig;)
e-paper: amit nem látsz az az, hogy egyrészt ennek az előállítása nagyon drága.

másrészt a felbontása pocsék.

harmadrészt fekete fehér. (az ötlet már megvan, hogy lehet színeset csinálni, de annak tudtommal még prototípusa sincs)

végül, de nem utolsó sorban: jelenleg nem megoldható az áramellátása.

nekem már volt ilyen cucc a kezemben. alig egy hónapja. lehet, hogy ez lesz a jövő, de hogy nem a közeli, az biztos.
dany:

Global newspaper circulation up 9.95 percent over five years and 2.36 percent over twelve months
Daily newspaper titles surpass 10,000 for first time in history
More than 450 million copies sold daily
In excess of 1.4 billion paid-newspaper readers
Total free daily circulation more than doubles in five years


Contrary to conventional wisdom, newspaper circulation is growing and new newspapers are being launched at a remarkable rate, new and revised data from the World Association of Newspapers shows.
Dark future, TWÁ

A hirdető nem hülye. Őt nem érdekli, hogy 249750 olyan embert ér el, akit nem kellene. Egész addig, amíg elér 250 olyan embert, akit el akart.

az a 250 ember hoz neki x milliót nyereséget, az index-es hirdetésre meg költött x/nagy szám milliót. szóval elég rendesen megérte neki.
Most komolyan ezt már szívesebben olvasgatnám, mint a monitort és akár zsebre is lehet vágni. Tényleg klassz lenne, remélem nem kell évtizedekig várni az elterjedésére és nem fog tízszer annyiba kerülni, mint egy sima PC.
Im2....

köszi. :-) néha nem esik le az irónia elsőre.
Anr: azért nemcsak a szép színek hiánya miatt. Nehezen áttekinthető, szemfárasztó guberálás. Az esztétikum pedig igenis számít. Pszichológiailag.
Azért talán nem véletlen, hogy ma már senki sem venne fekete-fehér monitort. (Nem is gyárják.) A képek pedig info-hordozók is egyben nemcsak dekoráció dedósoknak.
dany: azért arra a 2% körüli osztrák növekedésre nem lennék olyan büszke a helyedben. :)

Vannak 2006 II. félévi adataid ?
In Europe, total circulation is actually up, despite perceptions that newspapers are on the decline there, rising by 2.12 percent in the five years to 2005.

Free papers saw growth in Europe. By 2005, free papers had grown to make up 15.3 percent of all daily newspaper circulation, up from 7.6 percent, having grown 104 percent over the period, to 16.4 million. There are now 87 free daily newspapers in Europe.

The largest free daily in the world is Leggo in Italy, according to WAN, which has a circulation of just over 1 million. Metro in Britain follows with 977,000. The first entry for the U.S. is also Metro with a circulation of 668,000.

--------

Na, bocs, többet nem idézgetek. De azért remélem érdekes volt mindenki számára.
www.naa.org/readershippages/research-and-readership/readership-statistics.aspx
inkabb ezt szemlelve kellene levonni kovetkezteteseket, es nem hasrautesre...
olvasói adatok még nincsenek, de példányszám már van.

4. negyedévi, 2. félévi, amit csak akarsz.

mi érdekel? :-)

a növekedést nem néztem, de a 2%ot kevésnek tartom, ugyanis megjelent egy új országos napilap 300.000 példányszámmal.

Mi meg 2% növekedésről csak álmodhatunk. Az több, mint 16.000 új olvasót jelentene. Egy olyan területen, ahol a 2 vezető napilap összesen (papíron természetesen) több mint a lakosság 100%át eléri.
ANR - mihez kezdjünk az amcsi adatokkal ? Európaiakkal foglalkozzunk, az jobban hasonlít a magyar szituációra.
dany: mondjuk 2. félévi, és a nyomott példányszám érdekelne, nem a reach...
mondjuk azért azt tegyük hozzá, hogy a magyar helyzetre talán semmi nem hasonlít igazán. Ilyen rohadt keveset talán sehol nem olvasnak újságot.

De hogy a nyomtatott média helyzetére miért az amcsi adatok és miért nem a globális adatok adnak magyarázatot, azt én sem értem.
anr- ráadásul ezek csak readership adatok.
a nyomtatott az nyilvános.

www.oeak.at

ball oldalt a kis legördülőből kiválasztott a "Tageszeitungot" (napilap) és a H-betűt a félévi átlagért

nyomott a "druckauflage", az eladott a "verkauf gesamt"
dany. Thx.

standard meg presse nem csökkent ? 116 meg 127 ezernél többre emlékeztem...

TWA. mikor lehet megnézni a kultúrházas cuccot ? Még nincs fent.
Nem. A Presse "hozzánk tartozik", az eladott példányszám (nálunk ez számít igazából) majd 10%al nött az első negyedévhez képest.

Ők kiemelkedően jó évet zártak. (mindezt úgy, hogy egy új napilap jelent meg)
az bizony szép. :) És "Ti" ?
Mi? mi qrva jók vagyunk. Mindenki éjt nappalá téve dolgozik. :-)

van mit behozni. csökkent az eladott példányszámunk (1500al kb 0,005%al) és ez mindenkit sokkolt egy kicsit. Mármint maga a tudat. Ilyen még nem volt. De mondjuk ha azt vesszük, hogy egy 300.000 konkurens megjelenése csak 1500 példányunk elveszítésébe került, akkor nem is olyan rossz :-) Az előzetes adatok szerint ennek ellenére enyhén nőtt az olvasottságunk, de ez nem igazán vígasztal senkit. Mint mondtam: több mint 100% a mi és a legnagyobb konkurrens lap olvasottsága összesítve, így nagyon nehéz új olvasókat szerezni.

Mondjuk az én resortom (hirdetés) jól teljesített, de nem volt nehéz. választások voltak. Idén nincsenek. Azért dolgozom még ilyenkor is... :-(
Na nekem a tegnapi kulturhazbol, legnagyobb bummm, Uj Peter bevagasa volt...KISZERAMBAVATAG-ot nem csodalom, h eltanacsolta annak idejen...

...amolyan jo negyvenes ember lehet tinedzser hippi fuves szigetes szerelesben...hatvanhar hasast dobtam...

...morcos gazdam pedig hozta a szokasost csak az agnessel tudott egy kicsit oldodni az eddigi teve shokban:)))kellenek neki a nok, h leresszen a kiralyi o fomeltosagabol...
Re: dany82 2007.02.28. 02:11:40

- Nade kedves dany82, nem hatásvadász egy pettyet ez a kép? Mintha rém ócska minőségben lett volna fényképezve, ráadásul egy bénán scannelt kép látszik rajta... még a kezelőgombok feliratai sem látsszanak.
A teljesség kedvéért nézzünk meg mondjuk egy e-book olvasó összehasonlító képet:

(itt lenne egy link amit a szuper blogmotor kimoderál ) - és ez is elég bénán lett lefotózva, ugyanis ha jól megnézi az ember, a "docs" kezelőgomb se olvasható rendesen, mégis ugye.

Sőt itt egy mobilfórumos feltöltött jobb minőség de lám ez sem gyári propagandakép:
(itt lenne egy link amit szuper blogmotor kimoderál )

A gyári propaganda az meg ilyen:
(itt lenne egy link amit a szuper blogmotor kimoderál )

A minősége tényleg nem csúcs, de talán az újrapapírra tolt fekete fehér napi sajtót se hasonlítsuk a fényes műnyomón virító férfimagazinhoz.

A Rejtőösszes is elég vacakra és ócskán van nyomva, ahhoz képest még nehezek is a kötetek (a régi kisméretű példányaim meg darabokra hullósak), szívesebben olvasná az ember e-book-ból.
Megpróbálom hátha az első linket valahogy így

http: / / listcomics15 . com . sapo . pt / 2 . JPG
Na, ez lenne a második:
http: / / www . mobileread . com / upload / custom / iRex . jpg

A harmadik meg végülis nem érdekes, úgyis a prohardverről van.
Ahogy feljebb ígértem (miért nincsenek itt számozva a hozzászólások?) itt az értékelésme a tegnapi műsorról.
mediablog.hvg.hu/2007228.aspx

Csak ennyire futotta, mert megyek a Web2.2. Symp.-ra, ahol mások mellett TWÁ-val vitatkozom a Média 2.0.-ról
pollner: azért timestamp van, jobb híjján az is megteszi...
„Még kb. tíz-tizenöt év, és nem lesz értelme megkülönböztetni a média egyes komponenseit a hordozó ill. az elérhetőség szerint.”

Hát nem.

A globális felmelegedés sivatagi felett lebegő radioaktív felhők analfabéták.
Na az Eötvösre kíváncsi leszek. Ha regnálása alatt - amikor a Népszabi elsöprő erejű volt a piacon, külföldi tudósítókkal (hol van már mindez!) - odafigyelt volna az Internetre és pl UP-t ráveszi a népszabi online elindítására, talán ma más pozícóban lenne a lap (és talán ő is).
na ez egy régóta várt érdekes topik volt számomra.
TWA: "ennek egy változata, amikor szerző megkísérli valahogy belelinkelni a hét összes vezető anyagát - ebből jobbára szar publi lesz."

ez igaz, azokat el sem olvasom, eszméletlen erőltettek.

A kreatívok is elég szarok, főleg itthon. Mér ilyen szarok a magyar reklámok?????

Mi a helyzet a Google Readerrel? Meg a widgetekkel? Netvibes? Én csak most ismerkedem ezekkel, nem rossz, de azért az index még jobb. Ami eszméletlen jó, a gmailes RSS feedek, azokra naponta többször kattintok.
Printsajtót egy csomót veszek, pop-up killerem van és a mellékleteket kapásból kidobom. :)
Egyébként hadd mondjak egy példát a saját területem (sebészet) és a media, media 2.0 kapcsolatáról:
A Magyar Sebészet c. jó szar lap (de az van) online CSAK a Magyar Sebésztársaság tagjainak látszik még a tartalomjegyzéke is, de az is csak 2006.áprilisig.

Pedig az egytlen lehetősége a túlélésre az ingyenesség lenne, akár CSAK online.

A nagy nyugati, amerikai magas impact faktoros lapok pl. Annals of Surgery emailben küld tartalomjegyzéket, RSS feed-del lehet a blogodra küldeni a tartalomjegyzéket. Szóval más világ.

Látom itt sokan bölcselkednek holtszórással, meg mindenfélével, azt az apró dolgot leszámítva, hogy egy szebb világban intelligens médiavásárlással igyekeznek ezt minimalizálni. Pl nyáron nem hirdetnek snowboardot a "Metro"ban, de a "Hómagazinban" pl igen. Stb. stb.

da: A reklám egy kiválasztott célcsoportnak szól. Kevés termék van, ami 10 millió embert akar megszólítani. Tipikusan egy nagyon jól behatárolt szegmensnek szólnak. Nekik az jó, neked meg bárgyú/érdektelen/stb., mert nem te vagy a célcsoport. A vicc ott kezdődik, ha ezen kiakadsz :)
A reklám mennyisége/mérete is változó. Nyáron egy-két kis "banner" a hóbuzi lapokon, télen féloldalas hirdetések a "Metro"ban. Ésszel kell csinálni.

Úgy látom itt sokan vmi misztikus ködben látják ezt, hogy kifizetek lóvét reklámra oszt dől a lé, jön a nép. Dehogy. Ésszel csinálják azt. Első körben a célcsoport behatárolásával. Ami nem úgy van, hogy AB 18-49, hanem AB 18-49, átlagos keresetű, szürke irodai dolgozó, stb. stb. Minél részletesebb s pontosabb a behatárolás, annál "jobb" a reklám (a jó/rossz relatív). Aztán ha megvan, hogy mennyien esnek ebbe a csoportba és megvan, hogy mennyibe kerül az összes elérése, illetve hogy mekkora összegig gazdaságos hirdetni, mi a termék, mit lehet hozzácstolni (pl autóhoz életérzést - ami smafu, hiába veszed meg, nem lesz hirtelen olyan az életed és nem is fog), stb. stb. akkor ezt mind összerakják, aztán szépen nekiállnak reklámot forgatni.

A hülyéje meg nyomtat 10k szórólapot és szépen bedobálgatja a postaládákba. Mondjuk lényegesen olcsóbb, de hatékonysága elég alacsony.

Amúgy sajna nem emlékszem pontos adatokra, de pl a DM (pl. telefonhívás) esetén a 100-ból 6 már jó arány, és már ott megérte... Másfajta médiumnál más ez az arány. Azt hiszem printnél vmi 100/5 már jó. (A nullszaldó vhol 100/3 körül van, úgy emlékszem)
"Szókimondóbb, mint Ganxta Zoli és Dopmen eggyütvéve"

Már csak ezért is érdemes volt megnézni :-)
Múltkor ment itt valamelyik postnál a nagy agyalás a "médiák"-ról, pro és kontra véleményekkel. DonB is hozzátette a magáét: index.hu/kultur/korrektor?main&rnd=764

Vince: ha te mondod.....
egyébként nem mérgelődtem, megállaíptottam.
de sztem a reklám is vsz pont ugyanannyira szarabb itthon, mint a film, az eü. és bankrendszer és az úthálózat. Sokkal.
Lehet, h én egy reklámnak sem vagyok célcsoportja (bár kétlem) de inkább tehetségtelen gesztipéterek itthon a kreatívok, akik abban ugyan tehetségesek, hogy _bármit_ képesek eladni..... a megrendelőknek.
da: "Mér ilyen szarok a magyar reklámok????"

hát én írok a Kreatívba reklámkritikát (deklaráltan laikus szemmel nyilván), úgyhogy időnként hívnak reklámkonferenciára, meg találkozom vlük. első válasz: mert a reklámszakma tele van ormótlan faszokkal. nemcsak műveletlenek, kifinomulatlanok, primitívek, de még ráadásul művésznek is képzelik magukat, valamint az elit elitjének.

ennek ellenére vannak jó reklámok is, és ma már nagyjából beállt az a rend, hogy a nagy és tőkeerős cégeknél lehet ilyenre számítani. a T-csoport pl elég jókat ereszt, legalábbis nézhetőket. vodefone is. ami bosszantó: a nőknek szóló reklámok a legprimkóbbak.

egyébként ha a holtszóráson gondolkodunk, itt pl mit lehetne eredményesen hirdetni? ti. itt van egy csomó "okos", trendsetterek, meg minden, vagyis a reklámot kapásból átbaszásnak nézik, tbbnyire joggal.
Dark Future,

"Ezzel párhuzamosan megindult egy hihetetlen demokratizálódási folyamat is, bárki lehet "újságíró", "fotóriporter", "operatőr". A "plebejus média" alulról szerveződik és fölfelé tart, lentről mászik/kapaszkodik fel a drótra. A szemétkupacok mellett előbb-utóbb kitermel majd egy újfajta minőséget is, egy alternatív, független, "szabad" médiát."

Hát ez a vélemény nem passzol a nickedhez :-) Szóval, nem hiszem. Ebben már soxor hittünk - hogy az egy szál PC-vel ImpulseTrackeren zenélgető gyerek majd zenei forradalmat váltanak ki, mert nem kell a millós studiótechnika, hogy a blogok minőségi független sajtót hoznak létre, hogy a desktop publishingtól megújul a könyvkiadás és így tovább.

Az lett ezekből, hogy a hihetetlen mennyiségű szemétben jóformán lehetetlen megtalálni a frankót. Nem hiszem, hogy magasabbra nő a piramis attól, ha szélesebb talapzata. A tehetség mindig is utat tört magának - így hát az egyetlen eredmény az, hogy a tehetségtelenek belefossák a világba a hülyeségeiket.

Nekem nincs nagy bajom a multikkal, mert ők legalább a minőség egy specifikus fajtájára ügyelnek - a technikaira. Úgy értem, pl. egy átlagos popzene lehet zeneileg fos, de legalább költenek a masteringre, hogy szóljon valahogy. Szerintem az underground nagyrészt ugyanolyan fos, csak nincs pénz a studióra, ennyi a különbség. Mondjon valaki nekem egy olyan acid-számot, amit ReBirth-tel hoztak össze és ott van, mint az igazi Chigagoi acid - pedig a ReBirth elég jól szimulálja a TB-303-ast és a TR-808-at és 909-et. És ennek egész egyszerűen az az oka, hogy aki tényleg elszánt, az úgyis megszerzi valahogy a technikát, aki meg nem, az úgyis szart csinál.

Nem lesz tehát ettől még jobb semmi - csak nehezebb lesz megtalálni a frankót, mert több lesz a huszadrangú imitáció.
Árpi,

"remélem, nem üzleti tikot árulok el: a szerkrendszer _nem_ adatbázis. ez egy komoly gond, súlyos lemaradás.
"

...nem ez a szép, hanem az, hogy még a fileok is tök össze-vissza van elnevezve, ha legalább annyi ész lenne benne, hogy a belpol pl. az b20070228_1, b20070228_2 stb. akkor még egy scripttel fel lehetne majd tákolni egy adatbázisba értelmesen, de hogy a jozsika070228 -féle fileokat hogy lehet majd, azt nem tudom.
RE: Shenpen 2007.02.28. 20:33:01

"de hogy a jozsika070228 -féle fileokat hogy lehet majd, azt nem tudom."

Ha megnézed, a dolog még ennél is durvább: csak a hónap/nap van benne a névben, az év NINCS! Tehát a példádnál maradva jozsika0228 az alkönyvtárnév, behányva pl. a belpol könyvtárba. Faszán lehet így archívumot csinálni...

(pl.: index.hu/kultur/cinematrix/kritika/oszod0228/)

RE: Shenpen 2007.02.28. 20:23:27

"Az lett ezekből, hogy a hihetetlen mennyiségű szemétben jóformán lehetetlen megtalálni a frankót. Nem hiszem, hogy magasabbra nő a piramis attól, ha szélesebb talapzata."

Részben. De azért a nagy kupacban van egy csomó értékes dolog is, amik ha technikailag nem is erősek, de ötlet/látásmód szintjén azok. (Ilyen az ELSŐ beszédszintetizátoros terrorvideó, a többi persze szemét.)

Majdnem ugyanezt el lehet mondani a hivatásosokról is. Az indexnél pl. van két-három kiemelkedően tehetséges arc, 6-8 átlagos, meg egy csomó farok, akikre copy/paste-nél komolyabb dolgot nem bíznék.

RE: Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.02.28. 17:51:24

"egyébként ha a holtszóráson gondolkodunk, itt pl mit lehetne eredményesen hirdetni?"

A legjobb lenne a testreszabhatóság, addig is:

Nem aggresszív, ugrabugra (flash-es), hanem statikus formában, jobb oldalt a hozzászólások mellett függőleges csíkban (természetesen a hozzászólássorrendet megfordítva...), meg az indító post alatt-fölött:
(A netes döntéshozóknak az a mániája, hogy az olvasó utálja a reklámot. Nem, csak azt ami mozog, ill. méginkább ami mozog és agresszív is.)

1. Igényesebb kulturális termékeket (könyvek, folyóiratok, film, színház, web-oldalak), lenne rá kereslet, meg gondoljunk a sznobokra is :-)

2. Rengeteg az informatikus, így nekik való dolgokat (de nem TECSÓ-PC-t!).

3. Internetes áruházakat, szolgáltatásokat, index-csoport promo-t.

4. Az aktuális posthoz illő terméket/szolgáltatást (pl. UFO-magazin, eAPEH-hirdetés, MSZP-reklám :-)).


PS.: A semminél a kevés is több, ezért lehetne akár gugli-módon is szerződni a hirdetőkkel (nem megjelenésre, hanem átkattintásra (és csak az egyedi IP-ket számolva)).

RE: Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.02.28. 17:51:24

"ti. itt van egy csomó "okos", trendsetterek, meg minden, vagyis a reklámot kapásból átbaszásnak nézik, tbbnyire joggal."

A direkt reklámokon túl lehetne gondolkodni esetleg szponzorokban is (8-10 szponzor, akinek az adott oldalak tetején mindig ott lenne a csíkja, persze lehetőleg az ő profiljuknak leginkább megfelelő postoknál. (Támogatta a Waterphone stb.)

Még egy ötlet: a blogmotor hibaoldalain ("Érvénytelen bejegyzés", "Érvénytelen bejelentkezés") lehetne hirdetni nyugtatót :-).

Shepen: a rebirth egy gagyi, ettől eltekintve az általad emlegetett forradalom bezony megtörtént…
na ez jó ötlet, a saridon simán megszponzorálhatná az indapasst. valamint az adminfelületet!
Shenpen: (elnzést hogy az előbb elgépeltem a nicked) - a rebirth amúgy 10 éves technika, azóta már ott tartunk, hogy kifejezetten olyan vasakat gyártanak a vaskedvelőknek amik vsti-ket tudnak hajtani.

De a reklámzenék, sorozatzenék 90%-ban szoftverrel készülnek, számos esetben még a preset, sőt demó zene is felismerhető...(persze ez igénytelenség).

De egy shpongle-ből is kihallik az absynth ezer méterről, meg a Neo-ból is a virtual guitarist és a steinberg sampe cd-k pedig ők emellett igazán tele vannak vasakkal.
Persze ha már valakinek megindult a szekér, még megéri beruházni némi vasra, de nem létfeltétel, emellett sok producer egyszerűen otthonról nyomja egy mac-el/pc-vel mellette némi egyéb kézzel fogható elektronika, de ezek főleg az élőzéshez praktikusak, meg egy "kis" sznobizmus. Ja meg persze az analóg hú az de szól, viszont az átlag tömegzenéhez szinte felesleges, ráadsául az újabb cuccok virtual analógok, ami ugye.

De nem az van mint 20 éve hogy stúdió meg vasak nélkül nincs esélyed. Bármelyik szuper tehetséges szomszéd pistike némi warezolással megtámogatva (sőt ingyenesen is ki tudja hozni a profi minőséget, csak úgy sokkal macerásabb)képes színvonalasat gyártani otthon egy átlag pc-n.
RE: Shenpen 2007.02.28. 20:23:27

"Mondjon valaki nekem egy olyan acid-számot, amit ReBirth-tel hoztak össze és ott van, mint az igazi Chigagoi acid - pedig a ReBirth elég jól szimulálja a TB-303-ast és a TR-808-at és 909-et."

Nesze egy kis alulról jövő kezdeményezés: velvet.hu/celeb/speak070228/

Nem pont acid, de beszarás. Különösen a fickó siófoki vendéglátós angolja, meg ráadásként Varga Miki patkánybaszó vokálja :-).

Azért a Tube-on összehozott 260 ezer letöltést a "jííí komon"...

Web-TV konvergencia:

webisztan.blog.hu/2006/12/20/az_online_videozas_jovoje_venice_project

Eszköz tehát már van, csak tartalmat kellene hozzá gyártani. Ha kicsit is okos az index managementje, és _MOST_ elkezd benne gondolkodni, akkor 3-5 év múlva nem az Origo, hanem az RTL-Klub lesz a konkurencia...

RE: Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.03.01. 01:08:48

Arra azért kíváncsi leszek, hogy az állam hogyan fogja behajtani az elmaradt sarcot (frekvenciahasználati díj) a web-TV-ktől.

----

Web-TV reklámok.
Elképzelem a szép új világot: a tematikus csatornákon szokásos műsorfolyam helyett 5..30 perces "klippek" lesznek (becímkézve, kereshetően), az elején (és esetleg közben is) fél perc személyre és témára szabott reklámmal (amit persze nem enged átugrani a lejátszó). Hogy biztosra menjenek, a reklám után egy kérdés, A B C D válasz (mint Vágónál, de telefonos segítség nincs). Ha eltalálod, akkor nézheted a klippet, ha nem, akkor újabb reklám :-). Nesze neked holtszórás... Ha meg nem tetszik ez a modell, lehet a klippért fizetni is. (Persze addig meg kellene oldani, hogy 100 Ft webes fizetés költsége ne 100 Ft legyen...).

nekem van egy brightosabb vízióm: KURVAJÓ reklámok lesznek, és az emebrek direkt meg fogják őket nézni.
Hogyan fog kinézni egy tisztességes médiabirodalom 2010-ben (2012-ben)?

Először is lesz agy hatalmas (elosztott, load-balanced) adatbázisszervere (mint az APEH-nak :-)). Aztán lesz egy szerkesztősége sok külsős bedolgozóval, gyorsreagálású fényképezős/videós stábokkal + vidéki szerződésesekkel. Aztán lesz egy online hírportálja, ami köré szerveződik még vagy 8-10 tematikus portál is. Fórum, blog, képmegosztó, videomegosztó természetesen. Ez eddig kb. már most is megvan.

Emellé bejön a web-TV (nem a T-com-féle stream-es, hanem a valóban realtime elérésű, klippes), hírcsatorna + tematikus csatornák + esetleg filmcsatornák is (a "csatorna" természetesen csak jelképes, az egész cucc egy adatbázisból fut), amik részben ugyanabból az anyagból dolgoznak, mint a portálok. Természetesen a két rendszer ezer ponton kapcsolódik egymáshoz, kereszthivatkozások tömegével átszőve. (Videolink. (Van már ilyen fogalom?) Megy az adás, alul megjelenik egy kis ablak: nyomj a távirányítódon egy 1-est, ha érdekel a témához kapcsolódó szöveges híranyag, 2-est, ha az ide kapcsolódó másik klipp stb. stb.) A klipp természetesen mind számítógépen, mind (set-top-boxos) TV-n lejátszható (korlátozásokkal még mobil kézi izéken is). Ha tetszik egy jelenet, elteszed a Kedvencekhez, bélyegképes bookmarkként. :-)

A médiabirodalom harmadik lába a print lapok kiadása lenne. Ha már úgyis ott az a sok anyag, miért ne én nyomtatnám ki (és miért a Blikk meg a bulvármagazinok). Ugyanaz a tartalom nyomtatva, a "lemaradottaknak". Itthoni viszonyok között még vagy tíz-tizenöt évig... Persze lehetne ezt is modernizálni közben, pl. netről nyomtathatóvá tenni.

Az egészhez egy közös reklámügynökség, akciós konstrukciókkal. Közös beléptetőrendszer (de persze nem ilyen szar, mint ami itt van), "user-analyzer" rendszer, statisztikai rendszer, személyre szabott reklám-disztribúciós rendszer. Meg rengeteg egyéb szolgáltatás, amivel ott lehet tartani a júzert: email, tárterület, blog, fényképalbum, webes határidőnapló, webes MyFavorites. A brand támogatása offline rendezvényekkel, fórum- és blogtalálkozókkal. A felhasználók egyéni kreativitásának és exhibicionizmusának támogatása különféle módon + a motiválásuk játékokkal, extra publicitással, találkozókkal, "üzemlátogatással", mit tudom én.

Térinformatikai project: egy bazinagy várostérkép (műhód+utcák+információs layerek), mindenféle "rálinkelt" dologgal: fényképek, (fizetős) reklámok, látnivalók, javarészt persze itt is a júzerek dolgoznának... Mindez a neten + utcai terminálokon is.
Stb. stb.

Egy ekkora ország max. két-három ilyen sokfunkciós médiacéget bír eltartani, tehát aki ott akar lenni, annak nem árt belehúzni... Ebben a versenyben nincs negyedik meg ötödik helyezett.

RE: Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.03.01. 03:22:43

"nekem van egy brightosabb vízióm: KURVAJÓ reklámok lesznek, és az emebrek direkt meg fogják őket nézni."

Ehhez KURVAJÓ kreatívok kellenének (megfelelő anyagi háttérrel meg olyan főnökökkel, akik hagyják őket dolgozni). Ennek kb. annyi az esélye, mint a KURVAJÓ hazai politikusoknak...


Egyébként tényleg nagyon gáz a hazai reklámszakma (tisztelet a kivételnek). Tavalyelőtt az olaszoknál egy egész este reklámokat néztem, szörföztem csatornáról csatornára. Elképesztő a különbség mind technikai kivitelben, mind igényességben, mind ötletességben. A német irányzat (amennyit én láttam belőle) lehangolóbb, jobban hasonlít a hazaihoz. Ugyan ott is jobb a technikai kivitelezés (meg több az elitista hirdetés (itthon a BMW helyett inkább a Mi autónk fogy...)), viszont ott is kb. hasonló a struktúra és ott is le vannak sajnálva a nők.

a magyar média a német modell bűvöletében él 1997 óta.

nem igaz, hogy nincsenek jó magyar kreatívok, mert akadnak. csak - ezt az előbb kihagytam - a megrendelők sötétek, mint a virágföld. ők félnek mindenféle ötlettől, és egyre csak azt hajtogatják, hogy inkább egy olyat kéne, hgy becsönget egy öltönyös ember a termékkel, és a háziasszony mosolyogva örül.
"nem igaz, hogy nincsenek jó magyar kreatívok, mert akadnak."

És akkor hol vannak? Mit csinálnak?
Ha én olyan reklámügynökségnél dolgoznék, ahol lenyom a főnököm meg a megrendelő, bizonyára keresnék alternatív csatornákat, valamilyen lehetőséget a publicitásra. Persze lehet, hogy nem vagyok tájékozott, de én kimagasló "alternatív" reklámokról se nagyon tudok (jó példa persze azért akad, mondjuk a tojásos Beck's klipp). Az ARC kiállításon is két (egy?) kezemen meg tudom számolni mostanában az igazán jó ötleteket.

az ARC nem mérce, az egy diákfesztivál.
www.vernarancs.info

profi munka.
a net nem öli meg a tv-t és a rádiót. csak néhány lapot, aki nem bírja tartani a versenyt. és miért is bírná?
az országos lapok egyetlen esélye a bulvárosodás lesz, megőrizve azért a hitelét, a tárgyilagosságot ésatöbbit. de lazulni muszáj.
a megyei lapoknak végük, kb 10 évük van hátra. max. az előfizetők java idős ember, akik már a 60-as években is járatták a lapot. na ők lassan megvakulnak, (lemondják a lapot) intézetbe kerülnek és/vagy meghalnak.
a mai fiatalságnak becézett szingli létforma nem ezeket a lapokat fogja venni és járatni. nekik ott lesz a net.
de ott lesz a tv is, ahol még klikkelni se kell, csak ülni üres tekintettel a fotelban. a rádió marad a kocsiban és a munkahelyen halkan.
Az ARC-ról a MontyPython "nudge,nudge" sketch-e jut eszembe mindig.
A jó reklám is unalmas, sosem értem azt, aki _fizet_ a reklámzabálókért. Ide sztem amit lehetne, könyv, koncertésa firebox.com-os gadgetek. A BMW-s ötlet nem rossz, bár sztem egy kissé eltévedt ötlet, h ma Magyarországon az értelmiség vesz BMW-t, de lehet h nincs igazam.
RE: Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.03.01. 05:26:38

"www.vernarancs.info
profi munka."

Profinak profi. Hogy mennyire kreatív, arról vitázhatunk.

A szöveg és a politikai alkalmazás biztosan az. A zene biztosan nem (majd megkeresem az eredetijét, ha lesz időm). Az animáció sem, ha jól emlékszem, a "Singing Babies" (pl.: www.singingbabies.com/video.html) kezdték ezt a fajta irányzatot, az összes többi koppintás.

WebTV-reklám: minden videó vagy film elején egy 30 mp-es spot.

MINDENKI megnézi. Mindenki foglalkozik vele. Teljes hosszábban.

Mérhető, hány embert érnek el vele.

Már most is ez megy a legtöbb helyen, ahol a műsorok fent vannak az interneten (pl. comedycentral.com)

Az internet nem a nyomtatott sajtóra, hanem elsősorban a TV-re jelent veszélyt. Az az idő, amit az emberek ma internetezéssel töltenek azt a tv-től veszik el.

Miután a TV a mai formájában meghalt (vagy lehet, hogy még előtte, ez a mobilinternet elterjedésétől függ) pedig meg fog halni a rádió.

A nyomtatott sajtó van a legkevésbé veszélyben. Ez helyettesíthető az internettel a legkevésbé.
RE: dany82 2007.03.01. 14:49:55

Nem tudom, mennyire ismered az itthoni lapterjesztés helyzetét (januárban egy új cég vette át a terjesztést a Magyar Postától, olyan sikerrel, hogy tegnap mondtam le egy 2007-es előfizetést, mert idén még EGYETLEN lapszámot nem sikerült nekik kézbesíteni...), de nem csodálkoznék, ha a print lapok helyett is valami alternatív megoldás születne. Ha lennének rendes A3-as színes (és persze olcsó) nyomtatók, nem is lenne nagyon kérdéses a megoldás... Persze abban igazad van, hogy az idősebb (50+) generáció ragaszkodik a nyomtatott sajtóhoz, de a fiatalok szerintem nem annyira. Valószínűleg ugyanez a helyzet vidék-nagyváros viszonylatban is.

Amit személy szerint sajnálok, az az, hogy a bulvár nagyon megy. Néha többet ér a papír, mint amit rányomtatnak...


dark future,

behatóan ismerem a magyar helyzetet is. mondjuk annyira nem, mint az osztrákot és a globális tendenciákat, de ez gondolom érthető. ha rápillanatottál volna a pannon lapok általam belinkelt médiaajánlatára láthattad volna, hogy a legtöbb olvasója a 18-29 éves korosztálynál van.

Szóval az, hogy a napilap az "öregek sajtója" ánblokk nem igaz. Ahogy már írtam: az összes média közül ez a legnehezebben helyettesíthető mással.

Ráadásul mindenki azt hiszi, hogy csak azért vannak még mindig napilapok, mert az internet nem elég elterjedt. Ilyenkor mindig egy picit a fejemhez kapok, hisz pont azok a csoportok (felső- és középvezetők, magas iskolázottságuak, magas jövedelemmel rendelkezők) olvasnak leginkább újságot, akik aztán tényleg nem az internet vagy a laptop hiánya miatt olvassák a napilapokat.

A terjesztés átszervezése MO-on katasztrofális volt. A magyar (főleg az országos) napilapok vezetői, döntéshozói véleményem szerint szinte kivétel nélkül retardáltak. Elképesztő, hogy miközben olyan sikeres multik állnak mögöttük, mint a ringier, MO-on ennyire csapnivaló munkát végeztek.

Ja, és mégegy apróság, amit még nem mondtam: szinte mindenki azt hiszi, hogy a nyomtatott sajtó vezetői stratégiai távlatokban attól fél, hogy jelentőssen csökkennek az olvasói számok. A valóság azonban az, hogy ennek pont az ellenkezőjétől tart mindenki: attól, hogy pl. a kínaiak meggazdagszanak és rájönnek arra, hogy ők újságot akarnak olvasni. Na EZ tényleg egy olyan probléma, amely pillanatok alatt kinyírhatja a papír alapú sajtót.
RE: dany82 2007.03.01. 17:17:20

Te vagy a sajtószakember, így kérdezem: hogyan mérik az olvasottságot? Beírnak mindenkit, aki olvasHATja az adott háztartásban? Tényleg olvassák is a fiatalok a helyi lapot, vagy csak mondják? Ha igen, mit jelent az, hogy olvassák? Megnézik, hogy mennyit játszott a Sárvár a Kőszeggel?

Nem kekeckedés, hanem fontos kérdés ez. Internet esetében aki kattint az oldalra, az általában (legalább) bele is olvas a cikkbe (különben minek kattintana rá?). Írott sajtónál -- hmm... az önbevallós dologban nem hiszek. A TV-nél ugyanígy mérhetetlen a nézettség (be van kapcsolva != nézik is). A tematikus csatornákat szerintem jóval többen nézik, mint amennyit kihoznak a neves intézetek... (A legjobb az RTLKlub fekete képernyős ORTT büntije volt, amit (ha jól emlékszem) kb. félmillióan néztek. Sötét emberek lakják az országot, de talán ennyire nem.)

Kieg.: egyébként az internetes oldalak olvasottsága sem teljesen korrekten mérhető.

Vegyük pl. ezt a blogot. Én egy csomószor rákattintok a frissítésre, hogy megnézzem: jött-e válasz, van-e valami mozgás. Ugyanígy pörgetik a számlálót a hibák is (amikor nem jelenik meg azonnal a megjegyzés, a júzer meg nyomkodja idegesen, hogy akkor most mi van).

Nem. Az olvasottságot közvéleménykutatással mérik. Pontosan úgy, mint a valós "unique user"-t az internettel kapcsolatban. Tehát odamennek 100 emberhez és megkérdezik, hogy ma olvasta-e az index honlapját. Ez messze a legmegbízhatóbb és legelfogadottabb adat. (ráadásul messze a legdrágább is, hisz nyílvánvaló, hogy nem száz, de nem is ezer embert kérdeznek meg, hanem sokkal többet)

Viszont cserébe részletes képet kaphatunk az olvasókról, hisz demográfiai kérdések sorozatát is feltehetjük nekik.

Az interneten elterjedt hiba, hogy sokszor a unique clientet, azaz az adott számú (általában cookiekkal) beazonosított különböző számítógépet veszik annak.

A page impressionnek (oldaltöltések számának)semmi köze a látogatók számához. (tudtommal a "honfoglaló" internetes játék generálja a legtöbb oldaltöltés a magyar neten)

A TV-s nézettség mérése a saját kis "panelháztartásaival" elképesztően torz, így ott is inkább a szóbeli felmérésekre hagyatkoznék.
dany:
te el sem tudod képzelni, mennyire ismerem, amit belinkeltél :)
azokat is ismerem, akik összeállították. ne higgy el mindent, amit olvasol.
persze nem hazudnak túl nagyot.
vagy megyének pl az a mákja, hogy messze van pesttől. ez kiderül a számokból és a többi lap olvasottságából.
ezek a lapok bedőlnek majd 10 év múlva, ha tényleg átveszi a net az uralmat.
aki járatja, megszokásból teszi és semmi újat nem olvas benne, max a saját falujának vagy vásosának a híreit, mert azt az országos média nem nyomja.
e lapokat az menti most meg, hogy foglalkoznak a saját megyéjük híreivel. de ebből hosszú távon nem lehet megélni.
a 20 évesekhez meg azért jut el, mert apu előfizetett rá jó régen és ott fekszik reggel az asztalon. ha kirepülnek a fészekből, akkor nem fognak rá nosztalgiából előfizetni. érted már?
és még valami: én lennék a legboldogabb, ha a nyomtatott sajtó még nagyon sokáig kitartana. imádom a kezembe venni, szeretem még a szagát is. de a fejlődés az fejlődés....

ha jól tudom nem magyar kézben vannak ezek a lapok. a trend ilyenkor az, hogy ha esik a példányszám ,akkor megválunk pár alkalmazottól, mert a bevételi oldal nem eshet akkorát. vagyis a maradék embernek meg megtöltenie a lapot.
idő kevesebb, munka több = színvonal süllyedés

és a példányszám most is csökken
de ez a színes brossurából nem derül ki...
Kicsit elveszek a részletekben:

Az osztrák mediaanalyse adatai alapján mi tudjuk hány olvasónk van az adott földrajzi régióban, az adott korcsoportban, az adott jövedelemcsoportban, az adott társadalmi rétegben.

Ezen kívül tudjuk, hogy olvasóink átlagban mennyi ideig olvassák egy nap az újságunkat, hogy az oldalak hány %-át olvassák, mekkora családban élnek, olvasnak-e más napilapot is, van-e internetes hozzáférésük és hogy az otthon vagy a munkahelyén van, mennyi időt tölt tv-nézéssel és internetezéssel és még nagyon sok mást is...

Természetesen ez nem egy call-centeres, kattintgatós felmérés. A Fessel-Gfk és a Gallup 3 osztrák intézettel közösen végzi egész éven keresztül (ezért csak évente jelenik meg), kb 17.000 személyes interjúval a megkérdezett otthonában vagy a munkahelyén. A kiválasztás többlépcsős, rétegelten véletlenszerű.

Egy dolgozó alapos képzés után max 60 embert interjúvolhat meg, de véletlenszerű ellenőrzéskre is számítaniuk kell.

Ennek az elemzésnek (amely adatai kis könyv, az értékelése pedig 2 kötetben jelenik meg) az elkészítése közel 1 milliárd forint, amit minden évben a több mint 100 legnagyobb média áll.

szóval kb. innen tudjuk, hogy mennyien olvasnak minket.

Nekünk azonban legtöbbször még ez sem elég, minden évben 2-3 jelentősebb kutatást végeztetünk olvasóink körében, hogy a szerkesztőségi, marketing és értékesítési politikánkat is folyamatosan tudjuk az elvárásokhoz igazítani.
dany82-nek igaza van, azzal kapcsolatban, hogy a leginkább elfogadott közönségmérő módszer a megkérdezéses. De hogy a pontosságáról fogalmat alkossunk, ahhoz elég, ha felidézzük a Korridor.hu esetét.

Amikor elkezdték publikálni a weboldalak megkérdezéses közönségadatait, a Korridor.hu-t rendre az Index.hu körüli nagyságrendre mérték, nagyjából azonos szintre. Miközben a technikai, cookies mérés nagyjából 5:1 arányba hozta a látogatottságarányokat az Index javára (webaudit.hu).

A megfejtés az, hogy abban az időben dőltek a Korridor.hu-reklámok a TV2-ből, így minden megkérdezett azt _hitte, hogy olvasta már ma a Korridor.hu-t. Közben persze nem.
süti beállítások módosítása