W

w.blog.hu

Tóta W. Árpád kommentál, szemtelenkedik, valamint permanens fogadóórát tart.
Régi cikkarchívum



Kommentelés - házirend

Wblog @ Facebook

Engedjétek hozzám

Kis heti hírlap 4-10 éveseknek.


Foglalod a kurvanyádat

A mozdonyhorgony
Úgy remélte, ezzel bekerül a Rekordok Könyvébe. De legalább a Jackassbe.

Elnöki pornó
Nagy baj, ha az elnök ribanc.

Nem jó a nemzetnek egyedül
Szuverén ország is lehet borzalmas hely.

Szent szar
A húsvéti alkotmány: szentséggyalázás.

A pedofilok védőszentje
A deviancia fincsi, de csak ha papok csinálják.

A gólkirály beszéde
Angela, te náci ribanc!

Győz a szittya förgeteg
Kuss, mi így szállunk le a bicikliről.

Együtt sikerülni fog
Bizonyítsuk gyalázkodással, hogy Magyarország szabad!

Kompország vitorlát bont
A finom kritikát meg lehet állítani, a brutálisat nem.

Foglalod a kurvanyádat
Nem ti vagytok a nemzet, sem a nemzeti oldal.

Utolsó kommentek

  • Brown094: Ha pénzt vesztett egy átverés miatt, vagy megadta adatait egy csalónak, akkor is visszakaphatja el... (2021.10.21. 23:05) Tribuszerné visszanéz
  • szódabár: Hát te sem vagy a tolerancia bajnoka. Hehehe. Felőlem mindenki azt csinál amit akar, nálunk a menó... (2020.12.26. 11:50) Isten fasza
  • Tahó Sandokan: Közben elkészült, bitangfinom. (2020.11.09. 15:20) Ajándék erős gyomorhoz
  • Tahó Sandokan: Nem számítottál kommentre, ugye Worluk? Tegnap jutottunk hozzá ehhez a szürke gombához (egy gombá... (2020.11.09. 14:43) Ajándék erős gyomorhoz
  • Reactor: Bírom az ilyen mérhetetlenül idióta hozzáállást...a falu élhetetlen közösség, mert ott nincs TESZK... (2020.06.26. 14:47) Vackor néni busza
  • Utolsó 20

Szövetség a nemzetért

2009.03.03. 02:00 Tóta W. Árpád

Nem volt nekem tiszta eddig, hogy mire jó, ha létrejön egy Reformszövetség. Bokros Lajostól – akit nem értem, miért akarnánk külföldre küldeni, amikor a hazának szüksége van rá – kezdve az Oriensig elég sokan elmondták eddig is, hogy ejnye, nem lesz ez így jó, rossz irányba megyünk, kéne változtatni. És nem történt semmi sem.

Aztán jött a válság, avagy a koppanás, és Gyurcsány kormánya ismét megmutatta, hogy tulajdonképpen nagyjából tudják ők, merre van az arra, csak az egyik lábukon hárommllió nyugdíjas lóg, a másikon nyolcszázezer rokkant plusz a közalkamazottak, és ezért csak egészen aprókat tudnak lépni abba az irányba, nehogy valaki megsérüljön. Ez szép, nemes gondolat, ha csak úgy kirándulgatunk, de ha éppen menekülünk, akkor csak azt eredményezheti, hogy a menekülés nem sikerül, és a fehérvérsejt, ami elől szaladunk, utol fog érni.

Ezért javasolja a Reformszövetség, hogy ne százharminccal, hanem százhetvennel menjünk Siófokra. Illetve hát nem Siófokra, ez a másik félreértés. Nem nyaralni sietünk, hanem dolgozni. Ahogy a csillag megy az égen. Vagyis kurva gyorsan.

Dermesztő, elhiszem, de remélem, sírás nem lesz azért. Nem az a dolga a miniszterelnöknek. Miért, az államcsőd talán nem félelmetes? Az évtizedes leszakadás lehetősége? A Balkán lehellete elég dermesztő?

Vendégszöveg

Mint kacsa a nokedlire, úgy csapott le a Reformszövetség programjára az SZDSZ és az MDF. Fényképezkednek és dicsekednek vele. Ezt mindenekelőtt azért csinálják, mert egyiknek sincs elég szellemi kapacitása, hogy saját magától összerakjon egy koherens programot. Az MDF-ből évtizede nem nézi ki senki, az SZDSZ pedig sikerrel építette le azokat a szakembereit, akik ilyenre képesek lettek volna. Szlogenekre és imázsdarabkákra vadászó csövesek mindketten.

A másik oka ennek a mohóságnak, hogy a placcon nem nagyon maradt már más szegmens szabadon, mint a józanparasztság, az őszinte-kőkemény heavy metal. A vér, a veríték és a koponyák. Van egy irreálisan szociális kormánypárt; és egy, a realitás-tengelyen alig látható, kábé a háromévesek dackorszakának intelligenciáját felmutató, szociálisnépszavazó Fidesz, akiről vagy azt kell gondolni, hogy padlógázzal folytatják az elkúrást, vagy azt, hogy ugyanazokkal a taplóvastag pofákkal szedik majd rendbe Magyarországot, amelyek négy éve torkuk szakadtából visítanak a rendbeszedés legkisebb jelére.

Vagyis maguk hozzák a kötelet az akasztásukhoz. 

És van már egy csomó ember, aki szeretne hallani valami értelmeset. Ők az Oriens és a Reformszövetség közönsége. Hatástanulmányokat persze ők sem végeznek, nem néznek a dermesztő örvény mélyére, hanem csupán azt értékelik, hogy ebben a javaslatban kétszer kettő négyre jön ki. Tehát csoda nélkül is működhet. Márpedig a csodákban elég kevesen hisznek ma Magyarországon. Orbán Viktor büszke lehet: a választók harminchét százaléka alkalmas miniszterelnöknek tartja őt, és ez sokkal több, mint Gyurcsány eredménye. Ezzel a támogatottsággal aztán lehet kormányozni. És mennyi lesz ez, amikor kiderül, hogy hazudott?

A Reformszövetség megtette azt, amit négy éve kér számon a Fideszen a külvilág. Felelős, konstruktív ellenzékként viselkedett, programot adott. Nem hazudott reggel, délben és este. Vonalzóval rajzolt, nem szabadkézzel: az adócsökkentésnek odaírta az árát is a katalógusba.

Tehette: a Reformszövetség nem indul a választásokon. Tudósokból, kutatókból, exminiszterekből áll, akik nem azért szólaltak meg, mert szerintük ez lesz a népszerű, hanem mert ezt számolták ki. Ott van köztük Pálinkás József, az Orbán-kormány kultuszminisztere, Chikán Attila, Orbán gazdasági minisztere. Amit kisakkoztak, annak nincs olyan attribútuma, ami a jobb- és baloldalnak nevezett hamburgerláncok erőterében értelmezhető. Viszont nem is hangzik olyan jól. Még annyira sem, mint Gyurcsány óvatos bűvészkedése. A Fidesz egyszerű, ördögűzésre alapuló meséjéhez képest egyenesen drámai.

Make love

Magyarország szekuláris ország. Van itt a csodáknak közönségük, és van hagyománya a lottónak, de a józan többség dermesztően materialista. A két kispárt logikusan döntött, amikor kajakból magukévá tették a kíméletlenül kapitalista programot. Már csak a kézfogó van hátra, hogy szét ne forgácsolódjon a józanparaszt-szegmens. Nincs ebben semmi kínos. Konzervativizmus és liberalizmus jó szomszédok, hatékony szövetségeseknek bizonyultak szerte Európában. Amíg mindketten józanok, nagyszerűen megértik egymást. A járható út politikája elég ahhoz, hogy a két vezérhím szofizmusába beleunt, a saját oldaluk hazugságától szégyenkező maradék épeszűek összeverődjenek, és vonakodva, bizonytalanul leadjanak egy szavazatot. Kétszázezer plusz egy szabad, demokrata szavazó, annyi biztosan akad, ha a zászlót nem szabdalja cafatokra az a mellékes jelmezbálosdi, hogy az egyik konzervatívnak, a másik liberálisnak nevezi magát.

Kóka Jánosnak nem sikerült összeszedni a fehérzajjá torzult tömegpártiságtól undorodó, a kapitalizmus és a demokrácia szabályait felfogó sokaságot. A Reformszövetség egy mozdulattal maga alá gyűjtötte Kóka Jánost, az SZDSZ-t, az MDF-et. A vita témája végre Magyarország könyvelése. Van kétszázezer plusz egy szavazó, sőt több is, aki a varázsige helyett az egyenletet választja. De ha nincs már sem az SZDSZ-ben, sem az MDF-ben több, mint hogy a Realpolitik régen elejtett, most megtalált zászlaját felemeljék, akkor eljött az ideje a fúziónak. Ebbe az imidzsbe már nem fér bele, hogy a madaras logó meg néhai Antall József szétválassza azt, ami összetartozik. Maguk itt a tánctanárok? Akkor elég a szerepjátékból, tessék szépen megfogni egymás kezét. Aki a normálisat játssza, az kénytelen megtanulni a kompromisszumot. Ugyanis az a reálpolitika alapja.

Más esélyük pedig nincsen. A szürreálpolitika piaca telített.



Címkék: kampány szdsz mdf program reform

424 komment · 5 trackback

A bejegyzés trackback címe:

https://w.blog.hu/api/trackback/id/tr15974674

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Kötöttségek nélkül 2009.03.09. 14:23:42

Reformdiktátor (UPDATE) A jelek szerint bekövetkezhet az, ami korábban elképzelhetetlennek tűnt. A legújabb spekulációk szerint összeállt a két parlamenti kispárt, az MDF és az SZDSZ, hogy megzsarolják a nagy testvért, az MSZP-t. Most már az is világos, m…

Trackback: MALACKA NEWS 2009.03.07. 14:44:23

Orbánfób toposzok 1. Úgy döntöttem, sorozatot indítok. A politikai fórumok vitái ugyanis kezdenek unalomba fulladni a körkörösen visszatérő, lerágott csontoktól. (A fejemben már meg is fogantak a következő részek...) Nem nehéz ötletelni, van egy pár igen…

Trackback: Republikon BLOG 2009.03.06. 06:55:01

Ami nem tartozik összeHa a magyar politikai elit úgy rossz, ahogy van, akkor a magyar politikai újságírás egyenesen katasztrofális (kevés kivételtől eltekintve). A napilapok megbízhatóan hozzák a párthonlapok színvonalát, az internetes média annyira bulvá…

Trackback: Újgén Média 2009.03.04. 01:00:30

Reformszövetség - háborúba hí a hazaKét hete bukkant elő javaslataival a Reformszövetség, és örülök, hogy még a porondon vannak. Ha igazi reformerek elszánt csapatával van dolgunk, akkor tudják, hogy képesnek kell hosszabb távon napirenden tartani a refor…

Pingback: Turulcsirip - Keresztes Kristof 2009.03.03. 15:07:58

[...]tóta w. megint megmondta, lol.[...]

Trackback: Tudtad? 2009.03.03. 06:22:09

Társadalmi hatás Örömmel fogadtam, hogy a napokban a Reformszövetség is előállt egy válságkezelési programmal. Igaz, hogy sokkal durvábban kezelné a kialakult helyzetet, mint a kormány, de talán erre lenne szükség. Gyurcsány azonban nem igazán volt e…

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

@gabca:
a kozpenzek maganzsebekbe vandorlasat legalizaljuk,
Ez így marhaság gondold végig.
Az állami beruházások zömét magáncégek végzik, és a profitot bezsebelik.
Az egészségügy területén persze más a helyzet vagy az iskolai oktatásban, mert mindkettőnél kimaradhatnának sokan, ha csak a profit döntene.
Ha a korrupciót meg lehet oldani jó szabályazossál, akkor éppen úgy ezt is.
Szal a kettő így egyenrangú.
Valóban közeledtek álláspontjaink.:D
Orbán évértékelő 2009.

A hosszantartó konkrétumok nélküli semmitmondást kár elemzgetni, álljon itt inkább néhány idézet, magától Orbán Viktortól. Változnak az idők...


"Nem azért dolgozott-e az elmúlt nyolc évben a társadalom, hogy soha többé ne legyen olyan kormányfője Magyarországnak, aki nyugodtan kijelentheti: rajta kívül nincs más alternatíva. Aki ezt állítja, az nem kormányozni, hanem uralkodni akar."
(Magyar Nemzet, 1998. április 9.)
hu.wikiquote.org/wiki/Orb%C3%A1n_Viktor

"eszem ágában sincs feladni"(...)"Még nem építettük fel a polgári Magyarországot, hogy lehetővé tegyük, hogy a boldogság mindenkinek elérhető legyen. Ezt vállaltuk, ezt vállaltam, és ezt teljesíteni is fogom, akármennyire is fáj ez a szocialistáknak"
(Évértékelő, 2009. március 6.)
index.hu/belfold/2009/03/06/orban_uj_vilagot_epitene/


"Csak egy ilyen liberális kormány látszik alkalmasnak arra, hogy megértesse a polgárokkal, hogy a privatizáció lehetőség, hogy meggyőzze őket arról, hogy minden olyannyira várt intézkedés - legyen szó nyugdíjról, gyedről, családi pótlékról, munkanélküli-segélyről - csak akkor lehetséges, ha előteremtjük hozzá a szükséges pénzt. Márpedig pénz csak piacgazdaságban terem, pénz és piac pedig nincs a pénzforgatáshoz értő vállalkozók, tőkések nélkül..."
(1990 és 94 között, pontosabb idópontmegjelölés nélkül)
nol.hu/archivum/archiv-394913

"Munkát és jövedelmet kell adnunk az embereknek, és meg kell szüntetnünk a bankok korlátlan pénzteremtését. Nemzeti ellenőrzés alá kell vonni a bankokat és meg kell teremteni a globális pénzpiac nemzeti ellenőrzését." (...) "Eddig az állam elhitte, hogy csak kolonc a piac nyakán. Megnyirbálta a politika saját jogait. Most vissza kell építeni az állam tekintélyét és a gazdasági szabályozó erejét. A közjót kell érvényesíteniük a profitérdekkel, magánérdekkel szemben."
(Évértékelő, 2009. március 6.)
index.hu/belfold/2009/03/06/most_jon_a_tizenegyedik/?p=1

klasszik etatista habogás volt, több alkalommal azt hittem, hogy na most előáll a farbával, de nem. mindig megállt ott, hogy a szocik rosszul csinálják, de hát ők a reménytelenség emberei, azért.

ennyire megijedt attól, hogy TGM pártot alapított? most oda kell zárni?
@dark future:

dark te egy nagyon gonosz ember vagy :)

Nekem tetszett a beszéd. Főleg az a rész amikor úgy meghatódott attól, hogy nem adja fel. Szinte elsírta magát. Vagy nagyon jó színész, vagy tényleg halál komolyan gondolja, hogy csak és kizárólag ő mentheti meg a hazát. Drukkolok, hogy sikerüljön neki. (őszintén!)
@Tóta W. Árpád:

Jó hogy írod, Orbán egynémely mondatáról épp TGM jutott az eszembe. Ő is hasonló ideológiai pályát futott be, csak a konzervatív-keresztény kitérő nélkül.
(Tényleg, Orbán mi NEM volt még pályafutása során? Volt már liberális és konzervatív, ateista és keresztény, széleshorizontú és beszűkült nemzeti tudatú, proligyerek és budai polgár, klasszikus értelemben vett jobbos és klasszikus értelemben vett balos. Most meg éppen szociáldemokrata? Vagy egyenesen szocialista? Netán nemzeti szocialista? (azért csak nem...))

Mint az okosok mondották (index.hu/video/2009/03/06/orban_evertekeles_2009) nagyívű beszéd volt, de túl sok konkrétumot sajnos ma sem tudtunk meg, pl. azt, hogy a bankok államosítását és a "globális pénzpiac nemzeti ellenőrzését" mégis hogyan képzeli el Orbán Viktor. Érdeklődve olvasnék tőle valamit arról, hogy egy nagyösszegű IMF-hitellel reanimált porbafingó kis ország Európa perifériájáról miként leckéztetheti meg a globális pénzpiacot...

No mindegy. Amit viszont nem értek, az az, hogy miért éppen ma délután kapott szárnyakat az OTP? Miről maradtam le? Gondolom nem Orbán lelkesítő beszédétől tért vissza a befektetői bizalom...

nem is fejezte be tőzsdezárásig.

TGM volt konzervatív. libsi, aztán konzervatív - konkrétan sétapálcával mászkált! - aztán a mai állapotát ismerjük.
@zorki: Hja, elismerem, pongyola voltam.
Igen, természetesen magáncégek dolgoznak az államnak, és természetesen akkor közpénz megy magánzsebekbe. A helyzet az, hogy van, amit jobban meg lehet oldani (ideális esetben, mert Mo-n még ez sem igazán megy) versenyeztetéssel. Ha van egy állami beruházás, a kivitelezőket megversenyeztetve (ideális esetben) költséghatékonyság lesz.
Vannak területek, ahol viszont - tetszik, nem tetszik, nem működik ez az idealizált piaci logika. Nem működött még (költséghatékonyan legalábbis) sehol a világon.
De azt meg valahogy még mindig nem érted, hogy az általad is befizetett pénzt (és természetesen nem akarsz te se többet fizetni, ha meg igen, azt megteheted pénztárcádnak megfelelően, de a legtöbben meg nem is tudnak) egyáltalán nem mindegy, hogy mire költik. Ha az egyikben jó gazdálkodás mellett mondjuk 10 % megspórolást vissza lehet forgatni minőségjavításra, a másikban pedig ki lehet vinni ugyanezt profitként (azaz ennyi fog az egyébként is alulfinanszírozott rendszerből hiányozni, az azért nem ugyanaz. Ha pedig nincs garancia profitra, senkinek nem éri meg humánumból. De kezdünk körbe-körbe járni, meg végülis egyre jobban off-olni, miközben itt eszmék és azok hiánya csap össze. Izgalmak vannak, hogy mit mondott az egyik ripacs. Izgatottan várom, hogy mit reagál rá a másik (ha tenni úgyse tesz semmit, pedig az lenne a dolga), át is nézek a blogjára, hátha ott kiderül, hogy neki mi a programja. Mert amióta kormányoz, még nem nagyon derült ki, de hát ilyen apróságokon a progresszivitás erői nem akadnak fenn, inkább belehúznak, és teszik a dolguk!
@Republikánus Péter: "a szabad tőkeáramlás néminemű elvárható korlátozására rögtön éjsötét bolsevizmust kiáltani, az kontraproduktív."

Részemről mint olvashattátok a szabad verseny híve vagyok (értelemszerűen szigorú állami kontrollal, mint intézményi és törvényi háttérrel; azért említem, hogy nehogy elmebeteg végletekben törjön ki valamely erre szakosodott gyepes).

Mégis én javasoltam évekkel ezelőtt (talán pont ezen a fórumon, de mindenképpen az állandó és nem névtelenített eMeL nickem alatt), hogy legyen egy tőkemozgatási illeték. Ha valaki egyik országból a másikba viszi át a pénzt, az 1-2-3% (szagemberek kiszámolhatják, mi a célravezető érték) illetéket fizessen.
Annak, aki évekre befektet termelő beruházásba ez nem tétel. Akár vissza is adható mondjuk a harmadik hgazdasági év társasági adójából. Akik azonban egyszerű forrópénzes tőzsde vagy valuta manipulációkba akarnak belemenni, azokat ez elrettenti. Ennyi már vissza is fogja az ilyen "spekulánsokat".

Ez szerintem szépen belefér a szabadversenybe (csak egyszerűen egy újabb játékszabály).
Ha be lett volna vezetve valami ilyesmi, már most is komoly csillapító hatása lenne, ami jótékony az "idegbeteg" tőzsdézők lehűtésére.

(Az "idegbeteg" szó nem az én találmányom: talán soros vagy az a másik nála is nagyobb magyar befektetési bankár, a neve most nem jut eszembe, találta ki és ahogy indokolta igaza is van.)
@gabca:

Ez is technikai probléma, ha _valódi_ biztosítás alapú egy rendszer, akkor ott semmi akadálya megvalósítani a befizetett díjak "tőkefelhalmozását" és a felhasznált EÜ költségek utáni részből tartalékolást az öreg napjainkra.

A biztosítási, befektetési és bank szakmákban komoly tudás halmozódott fel, ami bőven elegendő ezeknek a technikai problémáknak a megoldására... és mivel ezek tipikusan profitorientáltak így valós alapokon, gazdaságilag helytálló módon képesek kezelni a problémákat, egy év alatt tudnak kiépíteni olyan rendszereket, amelyekre az "állam" (értsd mindenféle hivatala, hatósága és tanácsadó testülete) évtizedek alatt is képtelen. Ez van, ez a tény, sokszor bebizonyosodott.

dark future · www.andocsek.hu 2009.03.06. 23:11:40

"túl sok konkrétumot sajnos ma sem tudtunk meg, pl. azt, hogy a bankok államosítását és a "globális pénzpiac nemzeti ellenőrzését" mégis hogyan képzeli el Orbán Viktor."

Konkrétumot nem célszerű ezekről mondani, hiszen azonnal fizetett kampány indul hogy az miért lesz nagyon rossz.
Ebből az "utca embere" sajnos nem tudná kihámozni hogy vajon az tényleg jó lesz-e neki, vagy nem.
A legtöbb sikerrel kecsegtető stratégia az, amit most Orbán követ.
Egy példa hogy mit lehet "nemzeti" kontroll alatt érteni:
A hazai valutával csak egy piacon lehet kereskedni (itthon, máshol tiltani-büntetni kell, és ez csak globális összefogással lehetséges, mi egyedül hiába tiltanánk)
Erre a piacra valutakonverziót terhelő adót vetnénk ki. (Tobin adó) Minél többen szeretnék tönkretenni a forintot, annál magasabbat. Fizessék csak meg az árát!
Adott esetben (pl. támadás esetén) a piacot akár be is zárhatnánk, és ezalatt az export-import fizikai devizaszükségletét egy erre szolgáló csatornán elégítenénk ki fennakadások és pánik nélkül. (Ez a mennyiség töredéke csak a spekulációnak)
A dolog pikantériája, hogy ezesetben nem indulnának támadások, tehát a piacot nem is kellene bezárni...
Ezzel a huszárvágással megszűnne az a lehetőség hogy 100-szoros tőkeáttéttel néhány közepes kaliberű spekuláns nekimegy a forintnak, az MNB pedig 1-szeres tőkeáttétellel a prompt piacon természetesen alulmarad. Más vége nem nagyon szokott lenni egy ilyen sztorinak.
A forintnak egyébként soha nem volt komolyan vehető globális piaca, a fundamentumok régebben sem érdekeltek túlzottan senkit, adták-vették attól függően hogy éppen mi volt a divat. Leginkább akkor került reflektorfénybe amikor valakinek eszébe jutott hogy milyen jó pénzt lehet keresni egy szerencsétlen kis ország valutájának gyengítésével (vagy erősítésével!!!).

Ma gyakorlatilag kétféle út előtt állunk. Az egyik az hogy 2010-től az MSZP ugyanott folytatja, ahol abbahagyta, vagyis nem csinál semmit, de van sok konkrét elképzelése arról hogy milyen jó lenne ha... Ezek az emberek egy letűnt kor maradványai. Hiába porosak, pókhálósak, elmenni maguktól sosem fognak. Némi reményt adhat, hogy a gazdaságban is messzire burjánzó hatalmuk a válság miatt most sokat gyengült.
A másik út pedig a gazdasági folyamatokat sokkal jobban átlátó politikus gárda, jelen esetben a Fidesz hatalomra segítése.
Nem nagyon volt olyan, a jövőre vonatkozó tippje Orbánnak az utóbbi években, ami nem jött volna be 100%-ig.
Ez (is) figyelemreméltó!
Az MSZP szavazót megértem Én, hiszen van akinek épp a szarakodásból, a változatlanságból származik sok profitja. Mi lesz szegényekkel ha egyszer tényleg versenyezniük kell majd?
Horror!

A pénzintézetek államosításáról már régebben írtam, a világ fejlettebb részén ez már szerencsére elkezdődött (Citigroup, AIG). Mi ebben is utolsók leszünk. Természetesen a magánbankokat nem kell elzavarni, azok is versenyben maradhatnak olcsó és kiváló minőségű szolgáltatásaikkal, ha képesek rá...
"ennyire megijedt attól, hogy TGM pártot alapított? most oda kell zárni?..."

Ugyan már, ilyen egetverő újdonság nincs ebben a beszédben. A magyarországi "jobboldalon" évtizedes hagyománya van a globalizált kapitalizmus kritikájának, az attól való racionális vagy irracionális félelmeknek. A gazdasági válsággal a rendszer kritikusai most igazolva érzik magukat.

Az ideológiák szépen festenek papíron, de a puding próbája akkor is az evés: tetszetek volna bebizonyítani, hogy jó ez a kapitalizmusuk, amit összehoztak az elmúlt évtizedekben! azt ne várják el az emberektől, hogy vakon higgyenek olyan dologban, amiről azt tapasztalják a valóságban, hogy becsődölt. Az empíria makacs dolog.

Még valami a beszédről: voilá, most már lehet tudni, hogy milyen Magyarországban gondolkodik a Fidesz. Ilyen-olyan bizonytalankodások után visszatértek az kilencvenes évek nacionalista-szocialista "polgári Magyarországához". Elvégre a magyar történelem legsikeresebb szociáldemokrata miniszterelnökét mégiscsak Orbán Viktornak hívják...
@dark future:
2009.03.06. 21:32:25
2009.03.06. 23:11:40

Ilyen sok ostobaságot már rég olvastam tőled, már megbocsáss.

ad1. Aki fiatalon ateista, miért ne lehetne idősebb korára hívő? Ostobaság 1. ezt kritizálni.

ad2. Aki fiatalon liberális, az miért ne lehetne 45 felett konzervatív? Ostobaság 2. ezt kritizálni.

ad3. Aki ifjúkorában világra rácsodálkozó, a világtól elájuló proligyerek, az miért ne lehetne érett felnőtt korára polgár, aki egyre inkább saját nemzetében gondolkodik? Ostobaság 3. ezt kritizálni.

Egyáltalán, ostobaság kritizálni azt, ha egy ember változik. Pláne, ha egy irányba, s nem kacskaringón. Kurva szar világ lenne, ha minden ember úgy gondolkodna 45 körül is, mint ahogy tette 25 vagy 35 évesen...

ad4. Ha a magát baloldalinak mondó párt szélsőségesen neoliberális politikát folytat, amellyel milliók megélhetését veszélyezteti, miközben a saját mocskos kezeivel telerakja droidjai zsebét, akkor egy ilyen kormány ellenzéke miért ne tolódhatna A SZOLIDARITÁS irányába, AMI NEM KIZÁRÓLAGOS BALOLDALI ESZMÉNY! Pl. miazhogynagyonis keresztényi! Ostobaság 3. balodaliságot felróni, és azt kritizálni.

ad5. Aki figyelt a beszédre, az kb. tudja, mire számíthat 2010-től. Itt valami szövegértési gond lehet alighanem, ha te csak annyit vettél ki a szavaiból, amit leírtál.

Tudod, mit? Mondok én neked vmit, és a többi program fetisisztának is:
szavazzatok fletóra, neki mindenre van programja, a legtöbb programot ő adott az elmúlt 20 évben.
Persze van még két, baloldali törpepárt, akik most azzal vásároznak, h van programjuk, a reformszövetségé.
Jaaaa, h úgy könnyű ám, h nem hatalomból kell verni az emberek micsudáját a csalánba. Kb. pont olyan, mint mikor a drukker magyarázza a leláton, hogy vágná a ficakba 25-ről a szabadrúgást...

Sajnos dark, Neked, Árpádnak és shorenak fletó kell. Neki van programja. Rá kell szavaznotok, ez nem kétséges. Tegyétek jó szívvel. Ne legyen kétségetek.
(Az mondjuk tökmindegy, és ettől tekintsetek el, h részint elhajítja, és mást csinál, részint meg képtelen véghezvinni bármit is, mert se hitele, se bizalom az irányába, se népszerűsége.)

Én Orbánra fogok szavazni, mert tudom, h kurvára tökmindegy 2006. ősze óta, h mi a program, úgyis legitim bármit tesz is majd hatalmon miniszterelnökként ő és a kormánya. Sőt, még kormányprogram nélkül is lehet kormányozni, ezt is megtanultuk lassan egy éve.

Szóval én Orbánra szavazok, és egyzerűen mérlegelek, pont úgy, mint a tipp-mixen, mert tipp-mixé vált az őszödi paradigma óta a választás.
Szóval, ha van két csapat, és az egyik előzőleg eredményesebb volt, mint a másik, akkor meccseléskor az eredményesebbre teszek. Slussz.
Ha akarjátok, nevezzétek ezt hitnek, vagy érzelmi politizálásnak, szívesen vállalom, mert "jól csak a szívével lát ez ember".

Ti pedig ikszeljetek fletó, az örökös programozó neve mellé! Így kerek a világ.
Ha ti lesztek többen, hát akkor ez van. Azt fogom hinni, ez egy idióta ország, de a dolgok mennek tovább, és programok százai jönnek újra és újra és újra és újra....

Üdv.
@NightLord:

Elnézést, de kissé nyűgös lettem attól a miniszterelnök-értékelési módszertől, hogy megnézzük az aktuális évben a GDP arányos államháztartási hiányt, ehhez szorosan párosítjuk az éppen regnáló miniszterelnököt, majd az összepárosítás után nyilatkozunk.

Amit itt le kellene írnom arról, hogy mi a véleményem erről a módszerről, és hogy szerintem hogyan is történtek a dolgok, azt már számtalanszor leírtam. Nem írom le még egyszer. Azaz öregszem. Illetve fogalmazzunk pontosabban. Megöregedtem.
@malacka69 megélhetési dolgozó:

Ne haragudj már meg, de iszonyat mennyiségű sületlenséget írkáltál össze.

A személyessell kezdve:
"Sajnos dark, Neked, Árpádnak és shorenak fletó kell."

Honnan a büdös francból szeded ezt?
Lépjél már túl a saját árnyékodon. Attól, hogy nem esek hasra a Nemzet Örökös Miniszterelnökétől (mielőtt megint belém kötsz, közlöm, hogy ez a megszólítás is a rajongói táborból jött, ergó semmi sértő sincs benne), még nem jelenti azt, hogy Gyurcsány rajongó lennék.

program fetisizmus: Bár nem vagyok hajlandó egyetérteni azzal a gondolattal, hogy egy pártnak csak hazugsággal/félrevezetéssel/elhallgatással lehet hatalmora jutnia, de mivel nem változtathatok rajta, elfogadom a tényt. Ami legfőbb problémám Viktorral az az, hogy összevissza beszél. Veled ellentétben én nem látom egyenesnek azt a pályát amit bejárt, hanem nagyon is kacskaringósnak.
Itt már csak a hit segíthet. Erősen kell hinni abban, hogy ez az ember 2010-től valami értelmeset csinál. Nahát ez a hit teljesen hiányzik belőlem. (de a többségből nem, úgy hogy nyugodt lehetsz, 2010-től idolod fogja vezetni az országot.)

Azt az engedékenységet meg amit ad1-ad4 alatt felvezettél Viktorral szemben, feltételezem az ex-komcsikra is tudod alkalmazni. Én sajnos ennyire nem vagyok megértő.

ad4 - szolidaritás Ez meg a külön kedvencem. "Magyar Szolidaritás" - a nagy túróst szolidáris itt bárki is Magyarországon. Nézzél már körül pl. egy hangsúlyosabban jobbos blogon. Az hogy a szolidaritás nem terjed ki pl. a cigányokra, zsidókra (bár a "Magyar" szolidaritás miért is terjedne ki rájuk, hülye is vagyok), de még azokra sem, akik nem értenek _teljes_ mértékben egyet velük. Ez a kibaszott szolidaritás kb. azt jelenti, hogy ha FIDESZ (esetleg Jobbik) szavazó vagy, akkor tesó vagy, ha nem akkor takarodj. Ezzel nekem nem is lenne nagyobb bajom, mivel én sem vagyok különösebben szolidáris, de legalább ne ájtatatoskodjanak ezzel.
@vakapad:

Tökéletesen egyetértek. Ha négy, illetve 7 éves periódusban megvizsgáljuk az éves GDP-növekedést/csökkenést, az államháztartási hiány %-os értékét, a munkanélüliséget, stb. és közben odasandítunk a naptárra, hogy éppen ki volt kormányon, akkor arra a téves következtetésre juthatunk, hogy az ország gazdasági fejlettsége, mutatói és a mindenkori kormány teljesítménye között esetleg valamilyen korreláció állhat fenn. Ez rettenetes lenne. Különösen műszaki beállítottságú embereknek. Esetleg fölmerülne a gyanú, hogy akit választottunk, talán mégse a legjobb döntéseket hozta, talán mégse volt egy koherens, mélyreható programja, amit 4-8 év alatt következetesen végigvitt volna...

A különböző makro adatok tanulmányozásánál csak egy rosszabb dolgot tudok elképzelni:
ha kiragadunk galád módon egy mutatót (vásárlóerő-paritást az EU27-hez képest), és megnézzük, hogy alakult az elmúlt 10 évben az újonnan csatlakozott EU-tagországok között. A görbe deriváltjának alakulása és a bal- és jobboldali kormányok regnálása közötti egybeesés pedig szintén a véletlen műve.

twareakcio.blog.hu/media/image/Paritas_EU_atlaghoz_A.jpg
twareakcio.blog.hu/media/image/Paritas_EU_atlaghoz_B.jpg

@Shore:

"Honnan a büdös francból szeded ezt?"
Ez jön át:-)) (copy from Pély Barna)

"Veled ellentétben én nem látom egyenesnek azt a pályát amit bejárt, hanem nagyon is kacskaringósnak."

A kacskaringó az lenne, ha pl. újra ateista lenne, vagy újra libbant, vagy újra világfi, stb... Hol az a kacskaringó? Elő a farbával!

"felvezettél Viktorral szemben, feltételezem az ex-komcsikra is tudod alkalmazni."


Így van. És sosem baszlattam pufajkázás miatt Horn-t, aki akkor 20 éves körüli lehetett, és ma is 100-szor becsületesebb politikusnak tartom, mint ezt a szerencsétlen, országrontó pojácát...

"a szolidaritás nem terjed ki pl. a cigányokra, zsidókra"

Címke, baszki, címke!
1. A fidesz listáján 7., azaz biztos befutó helyen van Járóka Lívia, míg az mszp listáján nincs cigány.
2. Az mszp nem volt szolidáris a cigányokkal, amikor nyereségérdekelt több-biztosítós rendszert akart.
3. Tudtad, h a fidesznek egy csomó zsidó politikusa van, és rendszeresen zsideszezik a kuruc.info portálon? És ehhez, mit szólsz:
malacnews.freeblog.hu/files/09zsidorbi.jpg

"de legalább ne ájtatatoskodjanak ezzel."

Az ájtatoskodással kapcsolatban most ide tudnék kopizni jónéhány fletó videót a jujjjtyubéról. Elhiszed-e?

Ps.: nem személyeskedésnek szántam, mert szerintem legitim dolog fletóra szavazni, és ma (bárki állítana mást, hazudik) fletó vs. ovi meccs van még perpillanat, a többi mind partvonal, mitugrászok pattogása.
Nincs középút, de ettől még nem kell rajongani, ezt tévesen olvastad ki, mint elvárást, a soraimból.

Üdv.
K. vakapad

"kissé nyűgös lettem attól a miniszterelnök-értékelési módszertől, hogy megnézzük az aktuális évben a GDP arányos államháztartási hiányt, ehhez szorosan párosítjuk az éppen regnáló miniszterelnököt, majd az összepárosítás után nyilatkozunk."

Nagyobb baj, hogy ha csak ez alapján értékelem Gyurcsányt, akkor a kapott pontjai nem is rosszak, ugyanis a jelenlegi tevékenysége a jövőnek fog komolyabb károkat okozni. Vagyis valóban nem szerencsés ez alapján Ferit és csapatát "elfogadhatónak" titulálni, mert most még szinte alig látszik az általuk okozott kár.
@malacka69 megélhetési dolgozó:
"Ha a magát baloldalinak mondó párt szélsőségesen neoliberális politikát folytat"
Hol van itt bárki is aki neoliberális politikát folytat? Bár lenne. Nem itt tartanánk.

"Persze van még két, baloldali törpepárt, akik most azzal vásároznak, h van programjuk, a reformszövetségé."
Jelenleg a két törpe párt az, amelyik nem baloldali. A két nagy az. Igen, a Fidesz az, hiába a "nemzeti" retorika. Az FKGP is az volt.

Ha esetleg nem láttál volna még valódi jobbos véleményt:
konzervatorium.blog.hu/2009/03/01/el_kell_felejteni_a_parlamenti_partokat_humanista_part?fullcommentlist=1#c5114717

@Shore:
Nem ott van az igazi szolidaritáshiány. Egy olyan országban, ahol az adófizető kisebbség, elég nevetséges dolog szolidaritásról beszélni.
@malacka69 megélhetési dolgozó:

"ad1. Aki fiatalon ateista, miért ne lehetne idősebb korára hívő? Ostobaság 1. ezt kritizálni." stb.stb.

Hol kritizáltam? Csak megemlítettem (belekötni a leírtakba szerintem nem tudsz, mert nagyjából tények, minősíteni viszont nem minősítettem).

Lehetséges, hogy ki kell próbálni mindent ahhoz, hogy az ember megtalálja az igazit? Lehet, csak nekem kicsit fura. :-)

"Sajnos dark, Neked, Árpádnak és shorenak fletó kell."

Ja. Az eddigi itteni "munkásságom" is erről szól ;-)

"A"-t nem kívánom választani (legalábbis fenntartások nélkül nem). Miért következik ebből az, hogy akkor "B"-t szeretném? Nem értem én ezt. Legalább egy tanárember ne írjon logikai következetlenséget. No mindegy.

@FAQ (ex SarokVáltó):

Ezzel énnekem egy nagy bajom van.

Ha Orbán Viktor az USA (Németország, Oroszország, Kína stb.) elnökaspiránsa lenne, akkor azt mondom, rendben, ez csak elhatározás kérdése, születik egy elvi döntés a pénzpiacok megrendszabályozásáról és a bankok államosításáról, a know-how-t meg majd az elnök csapata mögé teszi, csupán technikai részletkérdés.

De ne má' itt Magyarországon játssza el Obamát a Mi Viktorunk. Jelentéktelen, pénzügyileg/gazdaságilag teljesen nyitott országocska vagyunk itt Európa szélén, ráadásul legatyásodva, eladósodva, tönkretéve, kiszolgáltatottan az EU-nak és a világnak. Egy jelentősebb forinttámadást nem tudunk kivédeni önerőből, mi a fenét akarunk megrendszabályozni?

A kétkedők nézzék már meg egyszer azt a tanulmányt (hirtelen most nem találom a linkjét), ami a különböző multicégek (mint GM, GE, Shell stb.) és teljes nemzetgazdaságok (mint USA, Japán, Nagy-Britannia stb.) gazdasági potenciálját és befolyását mutatja, közös táblázatba foglalva. Nem emlékszem már, hogy Mo. hanyadik volt, azt tudom, hogy a Hewlett-Packard (igen, a "nyomtatós" cég) után következett a listában...

A pénzpiacok és a tőke megrendszabályozását szerintem hagyjuk a nagyokra, és azon gondolkodjunk, hogy rövid távon miként védhetjük ki az államcsődöt ill. a további eladósodást, középtávon miként csatlakozzunk az Euro-zónához és hogyan lehelhetünk életet a nemzetgazdaságunkba, hosszabb távon meg pl. azon, hogy miként oldjuk meg a nyugdíjkérdést. Ezek olyan valós problémák, amikre nagyon gyorsan kell nagyon konkrét válaszokat adni, nem pedig ködösíteni és mellédumálni.

Álmodozni, új világrendről ábrándozni lehet (pl. az elméleti közgazdászoknak többek között ez feladatuk is), de ez nem az a fajta racionalitás, amit egy leendő miniszterelnöktől elvárhatnánk...

@dark future:

Okés, egy kicsit jobban neked rontottam, mint kellett volna, csak még nagyon ovi félisten hatása alatt voltam;-)))
Sorry! Valóban és őszintén!

Ámdeviszont most télleg vagy "A", vagy "B" helyzet van, antivalencia a javából, normál diszjunkcióról beszélni teljességgel értelmetlen lenne, ez kizárólagos vagy perpillanat.

Én továbbra sem látom a kacskaringókat.
Ld. shore-nak írtakat!
@Lord_Valdez:

"Jelenleg a két törpe párt az, amelyik nem baloldali."

Eddig egyetértek!
Ámbátor a nem balodali még nem jelent jobboldalit!!!, főleg a szadisták tekintetében (drogpolitika, melegházasság, egyházellenesség)!!!

"A két nagy az. Igen, a Fidesz az, hiába a "nemzeti" retorika. Az FKGP is az volt."

Nah, ez már sztem szűklátókörűségre vall. Azt is megmondom, miért:

mert csak_a_gazdasági_vonalat_nézed!!!, csak és kizárólag azt! És azt is csak a jóléti kiadások szempontjából. Ezzel tökéletesen teljesíted azt "hibát", amit Orbán is felrótt, miszerint túlságosan pénzközpontúvá vált a gondolkodás, mindenek fölé lett helyezve pénzisten.

Szóval, ha pusztán a népek felé mutatott jóléti cuccokra értelmezzük azt, amit írsz baloldalról és jobboldalról, akkor igazad van. De a baloldal és jobboldal fogalma jóval tágabb értelmű. Csak néhány szempont, amiben a fidesz jobboldali retorikát/politikát folytat:

- vállalkozások adócsökkentése;
- egyházak ügye;
- nemzeti sorskérdések ("fogyik a magyar")
- abortusz;
- globalizációs kritika nemzeti alapon;
- határon túli magyarság;
- meg ami még nem jutott hirtelen eszembe, de biztosan tudod, h mire gondolok:-)) pl. a korona le-fel úsztatása a Dunán Székely himnusz éneklése közepette:-))

Üdv.
@malacka69 megélhetési dolgozó:

'98 óta pártra nem szavazok (személyre se mindig). ez valószínűleg így lesz 2009-ben is.

azt szeretném, ha új alapokról építenénk egy új országot ;-) ezek ill. azok nélkül. ha kellő számban dobnának be üres vagy áthúzott szavazólapot az urnákba, annak legalább üzenetértéke lehetne (ha közjogi értelemben ez nem sokat ér, akkor is). de nem vagyok naív és nem álmodozom. ennek ellenére tartom magam ehhez.
@malacka69 megélhetési dolgozó:

"Ez jön át:-)) "

Neked már annyi minden "jött át" velem kapcsolatban, ami nem volt igaz, hogy talán ezt a találgatás dolgot abba lehetne fejezni. Mellesleg oly régen ismerjük már egymást ezen a blogon keresztül, hogy pontosan tudod Gyurcsány nem volt és nem van a szívem csücske.

"A kacskaringó az lenne, ha pl. újra ateista lenne, vagy újra libbant, vagy újra világfi, stb... Hol az a kacskaringó?"

Csak tisztázásképp: A kacskaringó szó nem egy olyan görbét ír le, amely visszatér az eredeti kiindulási pontba. (Azt meg komolyan hiszem, hogy Viktor még mindig "világfi" és nem egy provinciális tahó.)

szolidaritás:
Sokszor hívod fel a figyelmet a szövegértésre: Hol beszéltem én a FIDESZ-ről, mint pártról. Én a FIDESZ rajongókkal teletömött blogokról beszéltem és az ott levők igen fejlett szolidaritás érzékéről. Ebben a kérdésben valahogy nem követik az aktuális pártirányzatot. (Mondjuk észre is vették ott fenn a pártközpontban, mert lekerült a napirendről.:))

"ide tudnék kopizni jónéhány fletó videót a jujjjtyubéról."
Lásd a hsz. eleje. Gyurcsánnyal nem tudsz felizgatni. Viszont egyáltalán nem okoz örömet annak a látványa, hogy Magyarország miniszterelnöke lejáratja magát. Valószínű nem vagyok elég korszerűen "hazafi", mint azok, akik kéjesen vihognak az ilyen videókon.

"Nincs középút, "
De van, vagy nincs, de akkor az baj. Lehet, hogy ezt nehéz lesz elhinni, de a véleményem olyan rossz a politikusokról, hogy ha lenne kedvenc pártom, és az állna mondjuk 70%-on, akkor nagy valószínűséggel nem szavaznék rájuk, mert a tapasztalataim azt sugallják, hogy akkor az a párt megőrülne. Az általam ideálisnak tartott parlament az leginkább az előző német parlamentre hasonlít, ahol van két _élesen elkülönülő_ nagy párt (egy jobbos, egy balos), és van még néhány kisebb, de a nagyokra azért befolyással bíró.
Lord már leírta: a következő választáson két populista szocialista párt közül lehet választani. Nekem egyik sem tetszik.
Dávid I. szétverte a pártját...

És mindezt (többek között) annak köszönheti, h a nekik rendszeresen mérő Political Capital azt hozta ki, egy Bokrossal befuthatnak...

Borzalom, mennyire siralmas ez a biccentett fejű nő.

48:44 szavazati arány.
Boross, Hock, Katona, Olajos ellene... Csak a csöpp kis élősködő here tart ki főnöknője mellett a nevesek közül...

Kedves - gyurcsányból és Fodorból kiábrándult - orbánfóbok: itt a pártotok! Nesztek, vigyétek!
Tiétek.
A jobboldalon már senkinek sem kellenek...

index.hu/belfold/2009/03/07/boross_peter_nem_tamogatja_bokros_lajost_/
@dark future:

"Ha Orbán Viktor az USA (Németország, Oroszország, Kína stb.) elnökaspiránsa lenne, akkor azt mondom, rendben, ez csak elhatározás kérdése, születik egy elvi döntés a pénzpiacok megrendszabályozásáról és a bankok államosításáról, a know-how-t meg majd az elnök csapata mögé teszi, csupán technikai részletkérdés."

Orbán is éppen erre gondolhatott!
Nem azt mondta hogy mi fogunk diktálni, hanem hogy mi várható.
Mi ehhez alkalamzkodni leszünk kénytelenek és valamiféle előnyt kellene kovácsolni azokkal szemben akik lassabban reagálnak majd a változásokra.
Ilyenre remek példa az MSZP, aki nemhogy a gyors változásokat képtelen lenne követni, de már sok éve létező problémákkal sem boldogul.
A bankmentő törvény körüli szarakodás is arra utal, hogy a bankállamosításban elsősorban egy újabb privatizáció/újraelosztás kecsegtető lehetőségét látja. A reálgazdasági hatás nem is annyira fontos, hiszen akkor már rég elkészült volna egy használható csomag. (Merthogy állítólag sietni kellene a napról-napra csökkenő bizalom miatt.)

"A pénzpiacok és a tőke megrendszabályozását szerintem hagyjuk a nagyokra, és azon gondolkodjunk, hogy rövid távon miként védhetjük ki az államcsődöt ill. a további eladósodást,"

Ennél bonyolultabb a dolog.
Ha mi most sietve aláírunk egy előnytelen szerződést, mert egy régi struktúrában csak ez jelenti a menekülőutat, azt később nem vonhatjuk vissza arra hivatkozva hogy közben annyit változott a világ. Mi meg ezt nem sejtettük előre.
Az IMF-nek például ha nem tudunk fizetni, akkor neki szerintem jó lesz a termőföld is. Fog találni rá vevőt pár fillérért, amiből legalább az esedékes kamatokat törleszthetjük. Jó föld az, zsíros föld, alatta jó sok vízzel.
Ennél még az is kedvezőbb lehet, ha beintünk a hitelezőknek, borítjuk kelet-európát, az borítja az EU-t, de ezt megakadályozandó esetleg mégis összekapja magát a Tisztelt Unió és alaposabban megnézi mit is tehetne kicsíny országunkért.
Másképpen fogalmazva: Első látásra abszurdnak tűnő dolgokból is lehet helyzeti előnyt kovácsolni. Gazdasági háborúban érdemes elővenni néhány szokatlanabb módszert is.
Feriék mintha egy elvarázsolt kastélyban játszadoznának a makrogazdasághoz kevésbé értő nulla kreativitású szinefémkereskedő-könyvelő haverokkal.
A reformszövetség előállt néhány elavult ötlettel, ami sajnos jelen helyzetben nem játszható meg. Egy évvel ezelőtt még jó lett volna, talán jövőre újra esedékes lehet.
Ferinek közben mintha megtetszett volna a program... Végre egy új program, ezen is olyan jókat lehet majd a homokozóban vitatkozni mielőtt kiderül hogy most mégsem aktuális.

"Álmodozni, új világrendről ábrándozni lehet (pl. az elméleti közgazdászoknak többek között ez feladatuk is), de ez nem az a fajta racionalitás, amit egy leendő miniszterelnöktől elvárhatnánk..."

Könnyen lehet hogy a gyakorlati megvalósítás már csak hetek kérdése, de mi még nem tudunk róla. Orbán meglepően aktívan utazgat egy ideje.

Természetesen az is megtörténhet hogy a pánik alábbhagy, a válság hamarosan enyhül és a világ tovább halad ugyanazon az úton amin eddig is járt és még csak változatni sem kell semmin. (Ez egy következő, mégnagyobb válsagba adná a biztos belépőt)
Számunkra az eddigieknél is lassúbb konvergenciát, továbbra is kiszolgáltatott gazdaságot jelentene.
A külföldi "befektetők" a jövőben is Magyarországgal törölhetik ki a seggüket ha épp nem megy olyan jól a biznisz.
Ez rajtunk kívül mindenkinek jó, mert kellenek a pufferországok, ahol kiönthetik a fölösleges javakat, vagy elvehetnek onnan mikor arra van szükségük.
@eMeL: "1-2-3% (szakemberek kiszámolhatják, mi a célravezető érték) illetéket fizessen..."

Nahát, én is pont ilyesmire gondoltam a minap, csak - a magam szenzációhajhász módján - ennél sokkal radikálisabb verzióra: minden pénzügyi tranzakcióra ki kéne vetni egy ilyen illetéket, viszont cserébe az összes többi adót el kell törölni.

Laikusként viszont nem tudom megítélni, hogy vajon ez az egyetlen szuperadó nem lenne-e akkora mértékű, hogy az már béklyóba köti a vállalkozásokat...
@dark future:

Megértelek, de tőlem teljesen idegen a "nem szavazok" demokrácia felfogás, mert mindig van legkisebb rossz választás. Sztem vhol ez gyávaság, kibúvás egyfajta morális felelősségvállalás alól, amit a hazádért teszel. (Húúúú, ez most biztos elég patetikus, miiii?)

Én mindig szavaztam, és pl. a legutóbbit cudarul megbántam, és ma már szégyellem is, de akkor azt gondoltam helyesnek--->MDF

@Shore:

Először is béke és lazulás...

Másodszor továbbra sem látom szemléltetni a kacskaringókat, mégha el is fogadom, h az nem feltétlen jelent visszatérést régi elvekhez. Ez eddig nem jött át:-)
Pedig átjöhetne nekem, nyitott vagyok rá, mint Mary Zsuzsi a huszonéves pasikra;-), mert én is épp eléggé viszolyogtam egyszer s másszor Orbán dolgaitól régebbi időkben...

Felhívnám figyelmed arra az aprócska distinkcióra, h a világfi és a provinciális vidéki tahó között még rengeteg színárnyalat van. Ott van pl. a konzervatív, ám liberális felfogású, vidéki, szociálisan érzékeny, reálszakos tanár:-))

Szal Orbán nem világfi, és nem is provinciális tahó... sztem...

"két populista szocialista párt közül lehet választani."

A populista igaz, a szocialista hülyeség.
Már Lordnak is írtam, de megismétlem:
a világ nemcsak pénzből áll! És ha ezt is képes vagy tekintetbe venni, akkor láthatod, a fidesz és az mszp ég és föld, nem lehetnek egy oldalon!!!

Az ájtatoskodó gyurcsányról meg alighanem csak befelé van képünk, a külvilág talán még nem annyira látja ferkónak ezt az arcát... sajnos/nem sajnos...

Különben meg az utóbbi idők legnagyobb külföldi lejáratását nem fletó csinálta, hanem egy nő. Neve is van: Mohácsi Viktória

Üdv.
Szerintem sem a Maszop, sem a Fidesz nem tudja, mit kellene csinálni a mostani helyzetben. A Szadesz a kerékpárutakkal, Ibolya a Lajossal még annyira sem. Az MNB elnöke nem jön haza szabadságról (ugyan: minek mán?), a minisztériumokban pénteken délben hazamennek, mintha mi sem történt volna.

De válság van. Gáz. Mit kell ilyenkor tenni?

Az első lépés a kritikus pontok meghatározása, amikhez hozzá kell nyúlni. Cselekvési sorrendet kell felállítani, azonnal dönteni a prioritásokról. Utána máris TENNI kell valamit. A kritikus pontokat kell kezelni (ma például a deviza-árfolyam karbantartását).

Válságban vezetni, békében irányítani kell. Gyurcsány problémája, hogy még mindig irányítani, szabályozni akar, mintha béke lenn. De kit érdekel ilyenkor az adórendszer megváltoztatása, aminek a hatása majd csak jövőre érződik (ha egyáltalán…). A Gyurcsány program minden eleme a „majd”-ra épül. Arra az időre, amikor ő már sehol sem lesz és amikor már senki sem fogja (tudja, akarja) behajtani rajta az egykori ígéreteit.

Orbán semmit sem mond: okosan felkészül arra az időre, amikor hatalomban lesz. Ha ma nem mond semmit, azt majd nem lehet rajta számon kérni később. Fifikás megoldás – amúgy jellemző a Fideszre, a kezdetek óta – de éppen olyan zéró, mint a Gyurcsány program.

És akkor milyen konkrétumokra gondolok, nehogy má’ levegőbe beszéljek.

Egy példa. Az autó-eladások radikálisan zuhantak, lényegében nincs új autó eladás. Az állam ugyanakkor beszedi a regisztrációs adókat, ami a kocsik típusától függően több százezertől milliós összegig terjed. Ám ha nincs autó eladás – akkor nincs állami bevétel a regisztrációs adókból. Ha időlegesen (tán véglegesen…) eltörölnénk ezeket az adókat, akkor az árak csökkennének – és legalább beindulna valami a piacon. Igaz, nem lenne belőle közvetlen állami bevétel – ami most amúgy sincs, tehát sokat nem veszít vele az állam - de eladás már lenne, akár holnap (vagy még ma).
@FAQ (ex SarokVáltó):

"Ennél még az is kedvezőbb lehet, ha beintünk a hitelezőknek, borítjuk kelet-európát, az borítja az EU-t, de ezt megakadályozandó esetleg mégis összekapja magát a Tisztelt Unió és alaposabban megnézi mit is tehetne kicsíny országunkért."

Hmm... ez azért így elég durván hangzik.

Tipikus esete lenne annak, amikor a farok csóválja a kutyát. Abból kiindulva, hogy egy ilyen mentalitású embert én gyűlölnék/megvetnék/lenéznék (még akkor is, ha esetleg a végén eléri célját), gondolom ez az országok szintjén sincs másképp. Magyarán ha még sikerülne is így elkerülnünk nagyobb megrázkódtatások nélkül a csődöt, utána nem kellene csodálkoznunk, hogy ott szivatnak bennünket szanaszét, ahol csak tudnak.

Nem hiszem, hogy a dühös spánielt kellene játszanunk, aki minden arrajárót megharap, és beleköt a pitbullba is, mert még sírás lehet a vége...

"A bankmentő törvény körüli szarakodás is arra utal, hogy a bankállamosításban elsősorban egy újabb privatizáció/újraelosztás kecsegtető lehetőségét látja."

Ez a bankállamosítás technikailag hogyan menne? Az OTP esetében értem (pl. alaptőkeemeléssel). De raktuk kívül tudtommal az összes jelentős ker.bank valamelyik nagyobb külföldi (osztrák, svéd, olasz) leánya. Azokat hogy államosítanánk? Mint '47-ben? Vagy elfoglaljuk Bécset? Esetleg egy kivételével mindet elüldözzük az országból, és akkor létrejön a Viktor Bán által kívánatosnak tartott fele-fele arány?...

Viccet félretéve, nem vagyok ebben szakember, ezért röviden leírhatnád, hogy mi lenne a bankállamosítás kívánatos menete. Persze értem én, ha az OTP (meg még néhány hasonló szintű bank) az államnak hozná az éves 200 milliárdos nyereséget, az jó lenne...

---> dark future-nek Szia Dark! Hát Malackához hasonlóan engem is jól megleptél az Orbán-beszéd értékeléseddel és a "nem megyek szavazni" hozzáállásoddal... (de azért persze az összesített egyenleged még így is nagyon-nagyon jó).
2006 legelején kurcsányról (bocsánat, de pár hete már én is legszívesebben csak így hívom) őszintén hittem, hogy esetleg még nagy államférfi is lehet a másfél év "úgy csinálunk mintha kormányoznánk mert választásokat kell nyernünk" ellenére (akkor, még választások előtt volt pl. az X éves adócsökkentési programjuk meg a parlament költségelszámolásának rendbetételének ígérete). Aztán villámgyorsan lebuktak (nálam nem is az Őszödi beszéddel, az még bizonyos szempontból jó vonal is lehetett volna, bár a hazugságból évekig túl sok volt és mi fizetjük), hanem az adótörvények villámgyors visszavonásával).
Namost akkor zavarba jöttem, hogy mi legyen (Orbánból még 2002-ig ábrándultam ki nagyon).
Aztán utánaolvasgattam - pl. itt is :-) - és összeállt, hogy az Orbán-i elszúrások mégsem pont úgy voltak (és messze nem olyan arányokkal), sőt, náluk legalább volt valami koncepció, amire én úgy 2000-től 2006-ig vak voltam (pl. most azt érzem, hogy ha ők maradnak, tényleg eurónk lenne a szlovákokkal együtt).
Most még messze nem látom túl jól a dolgokat, de pl. FAQ exsarokváltó példái mindenesetre érdekesek és arra azért rájöttem régebb óta, hogy igenis van itt valamiféle más dimenzió is, még ha ezt jól rejtik is előlünk (ld. egyik oldalon az országosan fogható RTL, TV2, királyi TV, míg a másik oldalon küzd pl. a messze nem országos lefedettséggel rendelkező ECHO TV (amit ráadásul úgy tűnik, még gáncsolnak is)). Az ECHO-n érdekes gondolatai vannak pl. Csáth Magdolnának és Bogár Lászlónak a más dimenziókról (egyébként Bayert is nagyon megszerettem; őszintének érzem őket, remélem, nem tévedek X-edszerre).
Tehát: VAN MÁSIK DIMENZIÓ, még ha azzal is nyilván vannak akár komoly aggályok is (mint ahogy ugye ezzel a mostanival is... :-)).
Csak példák egészen máshonnan: Pl. a Lenkei féle Cenzúrázott egészség könyben annak a levezetése, hogy mit és miért is tanulnak ma az orvosnak készülők, eléggé megdöbbentő (az ugye, hogy Lenkei szcientológus vagy sem, az itt most semleges),vagy pl:
mindenki elfogadja a pénz és a hitelezés működését, ahogy most van, pedig érdekes gondolatok vannak (nem túlzottan propagálva) arról, hogy miért is magánbankok hálózata pl. a FED és miért is ne lehetne állami (sőt, én nem tartom azt a feltételezést sem teljesen vadnak, hogy esetleg az usa egyik elnökét X éve akár azért lőtték le, mert esetleg benne - és tulajdonképpen az egész családjában, akik összességében nem sokkal jártak jobban - ez az államosítási gondolat felmerült.
Tehát igy nézve az Orbán beszédet nem volt az egyáltalán olyan rossz, vannak itt még dimenziók... :-) ... de abban igazad van, hogy ha pl. Obama (vagy a környékünkön az EU)nem tud nagyot lépni, mi magunk erősen be leszünk korlátozva és dark future vár ránk...
Egyébként visszatérő gondolatom húsz éve, hogy minden iparágból egy egy céget (bankot, biztosítót, meg konzervgyárat is :-)) meg kellett volna hagyni államinak, hadd versenyezzen --- persze csakis értelmes, "hazaszerető" emberekre bízva az irányítást, akik +kapitalistán" költséghatékonyak is tudnak lenni (de legalább nem verik át az ügyfeleket). Van belőlük pár, ld. az itteni hozzászólók közül is sok van. Ha viszont a legfelső vezetés jó --- miért is lenne a cég rossz államiként, miért is nem szerezhetne a bizalom után akár 10-20-30-40-50%-os piaci részesedést?
Namost ezt a maszop alatt már nem igazán tudom elképzelni - az Orbánék alatt talán... és íme egy újabb dimenzió ... amit persze a Hunvald-féle (és itt mondhatnék jó sokat) politikusok ahogy tudnák, elrontanának "van az a pénz" alapon...
Én viszont bízom abban, hogy azért mindig vannak emberek, akik alapvetően becsületesek, akiknél alapvetően "nincs az a pénz" (kivéve persze az ÁVH-s módszerekkel meggyőzés), Te is ilyennek tűnsz, meg Malacka is, meg még páran, akik ráadásul szakmailag is nagyon jónak tűntök... és tessék, itt az újabb DIMENZIÓ annak, aki össze tud (és remélhetőleg akar is) benneteket egy sikeres választás után gyűjteni.
Hogy ehhez csoda kellene? Igen, valóban, Magyarországnak valami csodára van szüksége, de mintha erről beszélt volna Orbán is...
Én mindenesetre - Orbánnal együtt, ha ilyesmire gondolt - adnék ennek esélyt, még ha 0,X valószínűsége van is csak (a másik oldal ugye a dark future...).
@dark future: "ezért röviden leírhatnád, hogy mi lenne a bankállamosítás kívánatos menete"

... és vajh, milyen módon?
Kártalanítással vagy anélkül?

A kártalanítás igen sokba kerülne, akkor meg már miért is nem inkább egy új állami bankot alapítunk abból a pénzből, olyat amelyik finanszírozza a gazdaságot, akkor is, ha a jelenlegi bankok kussolnak a félelemtől.

Persze lehet kártalanítás nélkül is, de akkor meg előtte kereszteljék át a pártokat kommunista párttá.
@dark future:

"Tipikus esete lenne annak, amikor a farok csóválja a kutyát."

Bizony. Nem is olyan ritka jelenség a piacokon.

"Magyarán ha még sikerülne is így elkerülnünk nagyobb megrázkódtatások nélkül a csődöt, utána nem kellene csodálkoznunk, hogy ott szivatnak bennünket szanaszét, ahol csak tudnak."

Amíg tartozunk, addig az adós is vigyáz ránk, és ahol tud, segít.
Nem érzelmi alapon kapjuk már most sem a pénzt, hanem a haszonért és azért mert egyszer szeretnék viszontlátni amit idehoztak. Friss tőkét már most sem adnak.

"Nem hiszem, hogy a dühös spánielt kellene játszanunk, aki minden arrajárót megharap, és beleköt a pitbullba is, mert még sírás lehet a vége..."

Veszélyes hozzáállás: "Nekünk ezt nem szabad, baj lehet belőle"
Sírással, mások szánalmára pályázva nem fog menni.
Egyébként már az IMF hitel is egy komoly csapda, kár lenne tovább tetézni.
A hitelezőkkel meg kell finanszíroztatni a fiskális átalakításokat. (Az adósságok átrendezéséből felszabaduló pénzzel. A kamatteher évi 1000 milliárd felett van!)
Ez nem tabu. Rossz ha annak tartjuk.

"mi lenne a bankállamosítás kívánatos menete."

Békés körülmények között nem szükséges mindent államosítani, elég ha a magánbankoknak egy állami bank kedvezőbb kondíciójával kell versenyezniük, ezen már nagyon sokat nyerne az egész gazdaság.
A válság mélyülése esetén (feltételezve hogy az anyabank is rogyadozni kezd) pedig egész egyszerűen csődbe mennének, hamar ledarálnák a sajáttőkéjüket és maguk ajánlanák fel a bank átadását. Ilyenkor szokott az lenni hogy senkinek nem kell, és képbe jöhet az állam.

Egyik terv sem erőszakos, csak elébe kell menni az eseményeknek, jó alkukat kell és lehet kötni!
Egyedül Orbánban látok annyi potenciált ami képessé teszi hogy ezt a helyzetet a hasznunkra fordítsuk, és ne megalázott, segélyekért kolduló ország miniszterelnökeként jelenjen meg (mint most Feri)
Gyurcsány kényszerpályán mozog: ezt nem szabad, az lehetetlen, ez sok, örüljünk ha megússzuk, jaj csak legyen elég hitel, elkúrtuk, stb! Tipikus vesztes, akivel öröm üzletet kötni.
@hauptrichter:

Köszönet a hosszú és részletes válaszért.

A felvezető köröktől eltekintenék. Már leírtam itt többször, hogy az ország jelen állapotáért szerintem javarészt a díszes trió (mszp, szdsz, mdf, ebben a sorrendben) a felelős, ha nem is 100%-ig, de mondjuk 70/30 bizonyosan, meg azt is, hogy ha nem találnak ki az urak/elvtársak valami okosat és előremutatót nagyon gyorsan, akkor 2010-ben (vagy még előbb) olyat kapnak, hogy a fal adja a másikat. Szintén írtam már, hogy függetlenül attól, hogy ki és mi az alternatíva, van programja vagy nincs programja, szeretjük vagy nem szeretjük, pusztán pedagógiai okokból zsinórban harmadszor nem szabad az mszp-nek választást nyernie, mert ez borzasztóan rossz üzenet lenne (gyk.: azt jelentené, hogy következmények és felelősségre vonás nélkül bárki bármit elkövethet, kb. egyenértékű azzal, mintha harmadszor is próbára bocsátanánk egy többszörös visszaesőt). De most ne velük foglalkozzunk.

Orbán beszéde bizonyára (az arra fogékonyaknak) lélekmelegítő és kitartásra buzdító volt, reményt adott, ez kell is, de most ezzel se foglalkozzunk.

folyt.köv.
Ami nekem főként csalódást okozott, az a lehetőségek hibás felmérése.

Látjuk a mostani helyzetet, a tendenciákat (a különféle mutatók deriváltjait), látjuk, hogy milyen folyamatok zajlanak körülöttünk a világban. Egyszerűen felelőtlenségnek tartom azt, ha valaki azt akarja elhitetni az állampolgárokkal, hogy varázsütésszerűen megváltoztatható minden, és ez pusztán csak akarat (meg kormányváltás...) kérdése. Persze pesszimistán nem lehet választást nyerni, a büdös nagy igazságok kimondása sem hoz szavazatokat, de a reménybeli megváltó szerepében ne tetszelegjünk. Ne álltassuk magunkat, a szakadék széléről már elrugaszkodtunk, most inkább azt nézzük, hogy lehetőleg minél puhábbra essünk.

Jelen pillanatban van egy csomó rossz adottsága az országnak.

Egyrészt a fejekben. Talán ez a legrosszabb, és ennek leépítése legalább annyira fontos, mint a gazdasági bajoké (lerohadt közállapotok, lezüllesztett adózási morál, túlzott elvárások az állammal szemben, reménytelenség, romló közbiztonság, félelem a jövőtől, széthúzás, acsarkodás, irigység stb.).

Másrészt van a megörökölt ország, húsz éve húzódó, megoldatlan problémákkal (társadalombiztosítás, nyugdíjrendszer, a gazdaság szerkezete, a nagyszámú közalkalmazott, az állami újraelosztástás mértéke, a bürokrácia, a pazarlás), ehhez hozzájönnek még az új problémák (elbocsátáshullám, munkanélküliség, a devizahitelek, az ingatlanok értékromlása stb.)

Harmadrészt van az irdatlan adósságállományunk, ami tehertétel lesz még az unokáinknak is.

Negyedrészt van egy könnyedén támadható, instabil fizetőeszközünk, az Euró meg még sehol, ráadásul világossá tették számunkra, hogy könnyítésben ne is gondolkodjunk.

Ötödrészt van a nemzetközi helyzet, ami egyre csak fokozódik. Mindenki a maga bajával van elfoglalva, különösebben senkit nem érdekel a magyarok hasfájása. A szomszédaink meg csak röhögnek rajtunk, joggal.

Nomármost ilyen alapokról, ilyen adottságokkal, ilyen elkötelezettségekkel, ilyen lehetőségekkel hogyan vehető komolyan egy világmegváltó program?

Nem tisztességesebb lenne azt mondani, hogy nagyon nagy mértékben a külső körülményektől függünk? Attól, hogy mit találnak ki Washingtonban, Moszkvában, Pekingben, Brüsszelben? Hogy a pénzpiacot nem mi fogjuk megrendszabályozni, maximum abban lehetünk jók, hogy gyorsan reagálunk a változásokra?

Ismét azt látom, hogy ott tart Orbán Viktor, ahol 2002-ben abbahagyta. Merjünk nagyok lenni. Merjünk nagyokat álmodni...

Nem célszerűbb lenne egy komplex válságtervet összeállítani, alternatívákkal, elágazásokkal, párhuzamosságokkal, felkészülve minden eshetőségre, pontosan megnevezve a prioritásokat? Nem jobb lenne abból kiindulni, hogy az mszp magától nem fog lemondani, Gyurcsány a hatalmát önként nem fogja átadni, és mindent el fognak követni a túlélés érdekében? Nem jobb lenne számbavenni az eshetőségeket, a gazdasági összeomlást, az államcsődöt, a növekvő elégedetlenséget, a konfliktusokat?

Ez itt és most nem az álmodozás ideje.

@malacka69 megélhetési dolgozó:
A kapitalizmus pénzről szó már évszázadok óta és semmi másról. Rizsa ez a túlságosan pénzközpontúvá váltság, mindig is az volt. Már templomosok is ebbe haltak bele.
Persze, fel lehet fedezni benne bizonyos erkölcsöt, mert anélkül nem működik, de ez akkor a nyers önérdekről szól.

A baloldaliság sok mindent takar, többek közt, hogy meg akarják változtatni a világot, államilag akarnak irányítani mindent. Az alterglob süketelés is balos dolog. Nos, akkor egy oldalon vannak, vagy sem?
AZ adócsökkentés vonzata a kiadáscsökkentés (vagy eladósodás). A kiadáscsökkentés együtt jár azzal, hogy az állam kivonul területekről, ez pedig ellentmond a jelenlegi retorikának.

@FAQ (ex SarokVáltó):
A hitelezőknek való beintés, nagyjából az öngyilkosság szinonimája. ők tartanak életben 67 óta.

@Nagypipa:
Mondjuk az autóimport beindítása pont nem segít.
@dark future:

Van sapka, nincs sapka...

Vagy az a baj, hogy Orbán depressziókampányt folytat, vagy az a baj, h túlzón optimista.

Ejjjjnye-bejjjnye, nem tetszik neked ez a Viktor sehogyse:-)

Másfelől:
én 2,5-szer hallgattam meg a beszédet, h minél inkább elgondolkozzak a dolgok jelentésén, és nekem nemigazán az jött át, mint neked. Szerintem ez az értelmezés dolog nincs rendben. Nem akarok részletekbe belemenni, de ahogy a te értelmezésedet olvastam, pl.
"Egyszerűen felelőtlenségnek tartom azt, ha valaki azt akarja elhitetni az állampolgárokkal, hogy varázsütésszerűen megváltoztatható minden," az egyszerűen lükeség, már megbocsáss.
Nekem egyáltalán nem ez jött át.
Sokkal inkább az, h nagyon el van kúrva, mert túl szabad volt a gyeplő a bankoknak és önmagában a kapitalizmusnak, és egy kicsit jobban kéne szabályozni az államnak. Újfajta kapitalizmus kell, fékeket kell bevinni a rendszerbe.
És ezt nemcsak Orbán mondja sztem.

Azt, h a "zállam rossz gazda", nem mondhatja egy politikus. Stb...

Szóval nekem az jött át, h nagy a szar, és csak új módon közelítve a problémához lehet kimászni, de nem lesz könnyű menet, ám nincs más út, kurvára oda kell rakni, és hinni kell benne, h lesz eredmény. stb...

Vannak részigazságaid, de az összképet sztem rosszul ítéled meg, vagy nálam volt zavar az adásmenetben, és hamisított szinkronnal jött át a szöveg:-))

Üdv.
@FAQ (ex SarokVáltó):

Ez nekem így nagyon hazárdírozásszagú. Ukrajna vagy Lengyelország, esetleg több kisebb K-Eu ország összefogva talán megcsinálhatná, bennünket egyedül szerintem megennének vacsorára, ha nagyon ugrálnánk. Nem érzem magunkat alkupozícióban. Persze nem értek hozzá, csak megérzés.

@Lord_Valdez:

Lehet, h a kapitalizmus a pénzről szól, de a POLITIKA AZ EMBEREKRŐL SZÓL, tehát el kéne ténylegesen és sürgősen felejteni azt, h az embereknek csak pénzre van szükségük, és semmi másra.

Szóval te kevered sztem a rendszer lényegét a politika lényegével, a kapitalizmus működését az állam működésével...

Azok a pártok, akik úgy gondolkoznak, mint te, mindig veszíteni fognak hosszútávon.... sztem...
én ebben bízom

Üdv.
@malacka69 megélhetési dolgozó:

"Vagy az a baj, hogy Orbán depressziókampányt folytat, vagy az a baj, h túlzón optimista."

A kettő együtt szokott járni. Panaszkodik a jelennel kapcsolatban, túlzottan optimista a jövőt tekintve.

"nekem nemigazán az jött át, mint neked."

Gondolom azért, mert mindegyikünk mást várt a beszédtől. Én speciel azt (azzal együtt is, hogy belátom, a permanens kampányolás idején nyerő pozícióból nagyon meg kell válogatni a szavakat), hogy valamiféle konkrét cselekvési programot kapunk, több racionalitással, kevesebb álmodozással.
A kapitalizmus valóban nagyon elkúrt rendszer (Gyurcsánytól függetlenül, bár ezt hiába írom le, úgysem fogom sokaknak azt a meggyőződését felülírni, hogy azt is ő kúrta el). Korábban már egy, a két utolsó világháborúban győztes, volt nagybritán miniszterelnök (azaz nem akárki) is megmondta róla, hogy borzalmas. Ő mondta azt is, hogy sajna, jelenleg nincs jobb. A szocializmusnak nevezett államdiktatúrát ugyanis már kipróbáltuk, ha jól emlékezem.

A hit egyébként egy másik híres ember szerint hegyeket képes megmozgatni. Evvel csak az a baj, hogy ha nem hinnénk, hanem gondolkodnánk, esetleg kiderülne, a hegyeket jobb lenne ott hagyni, ahol vannak.
Van remény: www.hirszerzo.hu/cikk.a_legnagyobb_utkozet_-_osszel_utcara_mennek_a_polgari_korok.100359.html

"gazdasági válság mögött a nemzet válsága, a mögött erkölcsi válság van, aminek a gyökere a hit válsága. A keresztény gyökereket kell megszilárdítani, és helyreáll az erkölcs, a nemzettudat és majd javul a gazdaság is"

A recept egyszerű: Irány a templom, lesz munkahely, jólét, földi paradicsom.
@eMeL:

"A kártalanítás igen sokba kerülne, akkor meg már miért is nem inkább egy új állami bankot alapítunk abból a pénzből, olyat amelyik finanszírozza a gazdaságot, akkor is, ha a jelenlegi bankok kussolnak a félelemtől."

Ezt mondom én is!
Jelenleg a Magyarországi betétek begyűjtése is csak a külföldiek kármentését szolgálja. Ezzel a gyakorlattal fel kell hagyni!


Lord_Valdez 2009.03.08. 09:25:17

"A hitelezőknek való beintés, nagyjából az öngyilkosság szinonimája. ők tartanak életben 67 óta."

Az életbentartással az öngyilkosság lassú formája
zajlik. Kár foggal-körömmel ragaszkodni hozzá, egyszer minden korszak lezárul.
A beintés nem öngyilkosság, hanem egy óriási lehetőség, ami csak ritkán adatik meg. Békeidőben nem tudsz beinteni, mert annak biztosan kárvallotja leszel.
Most egészen más a helyzet.
Egyébként a rendszerváltáskor tudtunk volna utoljára lépni az ügyben. 2008-ban egy váratlan, de mégjobb lehetőséget kaptunk a világtól.

Öröm az ürömben hogy a borulást egyik kelet-európai ország sem úszná meg utánunk, hiába határolódtak el olyan hangosan tőlünk.
@vakapad: Mi is a porblémád tulajdonképpen?
Ki terjeszti be a költségvetést, csak nem a kormány? És ki annak a feje, csak nem a miniszterelnök?
És a 2004 őszétől regnáló kormányok megtehették volna, hogy folyamatosan csökkentsék az államháztartás hiányat, és ezzel gátat vessenek az eladósodásnak? Megtehették volna. Kulcsszerepe lett volna ebben a miniszterelnöki elkötelezettségnek? Bizonyám. Megtették? Ki a hibás? Ja, persze, a Zorbán, világos.
Amíg élünk reméljünk :-))))
@malacka69 megélhetési dolgozó: "Vagy az a baj, hogy Orbán depressziókampányt folytat, vagy az a baj, h túlzón optimista."

nem, malacka, az a baj, hogy akkor megy a rosszabbulélünközés, amikor az nem igaz, és akkor megy az üdvösség ígérete, amikor az elég valószínűtlen.

"el kéne ténylegesen és sürgősen felejteni azt, h az embereknek csak pénzre van szükségük, és semmi másra."

kezicsókolom, az embereknek nagyon sok mindenre van szükségük (meg sok mindenre nincs, de megveszik), ennek egy része pénzért kapható, másik része mindenkinek a saját értékválasztásától függ. lehet bélyeget gyűjteni vagy rovásírást tanulni, acidpartyra járni vagy templomba. hadd döntsék el maguknak az emberek. de legalábbis ne az elnök úr.

@Shore: na és akkor én vagyok lebaszva, amikor megpendítem a keresztény kurzust.
@dark future:

"bennünket egyedül szerintem megennének vacsorára"

Most vagyunk a vacsoraasztalon.
Innen felállni szoktak, vagy jó étvágyat kívánni.
@dark future:

"Nem célszerűbb lenne egy komplex válságtervet összeállítani, alternatívákkal, elágazásokkal, párhuzamosságokkal, felkészülve minden eshetőségre, pontosan megnevezve a prioritásokat?"

Mindenre elég nehéz felkészülni, sokkal egyszerűbb azt megnézni hogy van-e út némi függetlenedésre, amely út akkor is járható (és nem zsákutca), ha mégsem omlik össze a világgazdaság, és minden úgy lesz, ahogy a Lehman csődje előtt volt.

Gyanítom hogy Orbánék már többet tudnak az elkövetkezendő hetek eseményeiről mint mi.
Félő, hogy többet mint Gyurcsány...

Mi az, amit valahonnan Magyarországnak be kell szereznie, amire feltétlenül szükségünk van az életbenmaradáshoz és a fejlődéshez? (függetlenül attól hogy a világkereskedelem elmozdul-e protekcionista irányba, vagy nem)

-Nyersanyagok, energiahorozók
-Képzett munkaerő
-Know-how
-Tőke
-Hit, összefogás

Utóbbit sajnos nehéz beimportálni, némi reményt adhat a 2010-es választás. Ha minden maradna a régiben, az nagy gáz...

-Tőke nincs, amit az IMF ad, az nem használható beruházásokra, csak a régi adósságok törlesztésére. (Csapda!)
Ezt a bankjegymennyiséget nekünk kell kinyomtatni, amit a munkásoknak odaadunk munkabér gyanánt, amit élelmiszerre költhetnek és másnap újra dolgozni mennek.
Az élelmiszer előállítására talán még képes az ország, bár arra is egyre kevésbé.

-Az összes vállalati know-how szerencsére mára már kiszivárgott, köszönhetően a globalizációnak.
Ma az AMD (mikrocsipeket gyárt) teljes egészében megvásárolható 300 milliárd forintért.
Nekünk nem kell az egész AMD - tekintve hogy jó eséllyel csődbe megy, elég ha a beszállítók felszámolásából néhány gépre szert teszünk aprópénzért.
Természetesen nem kell mindenáron mikrocsipet gyártani (bár nagyon jó szakembereink is lennének hozzá), de annyian félnek attól hogy Albánia lesz belőlünk ha esetleg nincs megfizethető áron eurónk, hogy kénytelen vagyok megjegyezni: Még ilyet gyártani sem lehetetlen.
Mikrocsipekben Ázsiára is számíthatunk (még hitel fejében átvéve is), mert ebből is van egy jókora túlkínálat.
Ezzel a fejlődés egyik fontos motorja letudva. Gépjárműveket pár évig ne vegyünk, bőven van már annyi a tulajdonunkban amivel még sokáig utazgathatunk.
Az üzletek polcain található kacatok nagy része pótolható, de szerencsésebb kimondani: Zömére nincs is szükségünk.

-Munkaerő rengeteg van, sajnos jól képzettből is egyre több.

-Nyersanyagokat az Oroszoktól, Ukránoktól érdemes kérni. Lehet velük tárgyalni, most különösen örülnének ha egy megalázott EU tagállam végre felemelné a fejét! (Megjegyzem ezt még USA is támogatná! Sok pénzt megér nekik az EU bomlasztása.)

Lehet persze azért lobbizni, hogy Kecskeméten mégiscsak jó lenne autógyárat építeni, és az is jó lenne ha a Daimler nem menne addigra csődbe, és ha még sok ilyen beruházás jönne akkor 50 év múlva már kevesebb hitelkamatot kellene fizetnünk, de Én inkább nem ebben a "zseniális terv"-ben gondolkodnék. Ezt a koldulást és várakozást hagyjuk meg a liberális irányzatnak!
Az egész gazdaságot Orbán szavaival "újra kell építeni".
Ebben az EU csak jelképesen partner, elég nagy szar van mindenhol. Nem hiányzik még nekik az is, hogy Magyarországon beruházások induljanak. Ebből nekik már tényleg semmi hasznuk nem lenne. Szerintük ennek most nincs (most sincs) itt az ideje. Amit eddig kaptunk azt a bődületes elkölthetetlen likviditásnak köszönhettük. Valahová tenni kellett a feleleges pénzt, a felesleges gyártósorokat. Ennek a korszaknak vége.
Németország versenyképessége is komoly veszélyben van.
Egy ilyen horderejű változás, (sőt a legcsekélyebb változás) levezénylésére az MSZP már képtelen.
Elsődleges feladatunk, hogy 2010-ben demokratikus választások útján ettől a kolonctól végre megszabaduljunk!

Orbán Viktor szavait sokan egyáltalán nem értették, remélem az utóbbi napokban azért sikerült néhány lehetséges értelmezést felvázolnom.
Az államcsőd nem egy pontosan meghatározott valami, ha úgy tetszik sok fokozata van.
Kétféleképpen futhatunk neki:
-Várjuk hogy mi lesz, majd ha beüt a crach, akkor lebénulunk és mégjobban várjuk hogy mi lesz, hiszen úgysem tehetünk semmit, nyitott gazdaság vagyunk. (MSZP + liberális szárny "stratégiája", sajnos ha lesz csőd, akkor ezt a hozzáállást fogjuk megtapasztalni, ami további leépüléshez vezet.)
-Mi magunk nyomjuk meg a reset gombot, és nem kudarcként, hanem egy új lehetőségként használjuk fel a most kialakult, az utóbbi évtizedekben már biztosan példátlan káoszt! (Fidesz)

Tessék választani!
Cselédnépnek, akiktől gyakran halljuk az egyetlen járható utat: "Nehogy valamit is merjünk csinálni, mert abból csak baj lehet! Úgyis megszivatnak minket!") javaslom Gyurcsány és Kóka újraválasztását! Mindkettő főnyeremény.
@vakapad:

"A kapitalizmus valóban nagyon elkúrt rendszer (Gyurcsánytól függetlenül, bár ezt hiába írom le, blablabla..."

Ez már megint mellébeszélés. Kicsusszansz az alól, hogy a mindenkori kormány teljesítményét minősítki-e a kormányzása alatt jellemző makrogazdasági adatok, vagy tőle teljesen független, a körülmények áldozata, világválság, patásördög, minden statisztika hazudik, stb.

Szerintem ilyen nincs. Mégis miben méred egy kormány sikerességét, rátermettségét, ha nem az ország gazdasági fejlődésében a régióbeli társaihoz képest? Ha nem a GDP-növekedésben? Ha nem az államadósság alakulásában? Munkanélküliségben? Vagy akár olyan "egyszerű" eldöntendő kérdésben, hogy fenntartható-e egyáltalán az adott ország adósságpályája?

(és most bőven a tavaly októberig tartó időszakról beszélek, ugyanis a válságra hivatkozva sok mindent össze lehet azóta mosni a tényszerű kormányzati felelősség és a vis major határán)

twareakcio.blog.hu/media/image/Paritas_EU_atlaghoz_A.jpg
twareakcio.blog.hu/media/image/Paritas_EU_atlaghoz_B.jpg

Továbbra is bízva az ojbektivitás, és a statisztika erejében ajánlom figyelmedbe a fenti két grafikont, ezekre még egyszer sem reagáltál sajnálatos módon, pedig nem először próbálok valamiféle európai értelemben vett, modern, haladó, szociáldemokrata értelmezést kicsikarni tőled ebben a témában....
(hogy saját régióbeli versenytársaink miért fejlődtek továbbra is a korábban jellemző ütemben, nálunk meg mi történ 2003-2004 körül, ami érdemben csökkentette a vásárlóerőparitás deriváltját az utóbbi 5 évben?)

Másrészt meg, ha van 21 perced ajánlom figyelmedbe Heim Péter közgazdász elemzését:
index.hu/video/2009/03/07/kamatemeles_kell/
az azért érdekelne, hogy azok a jobbosok, akik eddig azzal érveltek, hogy OV majd, pusztán a szavazóbázisa alapján és minimálisan, ha mást nem is tesz, de legalább leépíti a túlburjánzott államot, az elvonást, a redisztribúciót, azok most mit szólnak ehhez a kőkomcsi chavista majomkodáshoz?
@malacka69 megélhetési dolgozó:
A politika a (város)államról szól és csak közvetve az emberekről. Sőt tulajdonképp csak pár száz éve keverték bele az embereket.
Analógia: a sofőr azt autót irányítja, nem az utasokat. Persze, figyelhet rájuk is, de nem ez az elsődleges dolga.

Jobb, ha tőlem tudod, az a politika, ami elfeledkezik a gazdasági alapjáról, halva született.
Az állam működését nem lehet függetleníteni a gazdaságétól. Aki megteszi, pofára esik. A gazdaság törvényei erősebbek bármilyen államnál.

Igen, azok a pártok veszíteni fognak és vele az ország is. Ebben az országban nem menő a realizmus. Nem menő megérteni a gépezet működését, de ordítva beledobni a 17-es csillagvillást, az igen. És különben is a gép elnyom, újra kell építeni, de mindenképp küzdeni kell ellene. (Long live Karl Marx!) Ám, sajnos, ez nem egy működőképes stratégia.
Én, tudod, miben bízom? Hogy egy nap olyan emberek kormányoznak, akik értik, hogy mit csinálnak. Akik nem legyőzni akarják a tengert, hanem hajózni rajta. Akik értik, hogy ezen a gépen lehet változtatni egy kicsit, de nincs másik. Sőt, bármily bizarr bármilyen másikat alkotsz is, ebbe az irányba törekszik. Amint elengeded, átalakul a mostanivá. Tehát nem küzdenek ellene, hanem használják, mint adottságot.

@FAQ (ex SarokVáltó):
Igen, az, mert nem kényszerít rá az ésszerű gazdálkodásra.

Most arra spekulálsz, hogy nagy ártatlan szemekkel nézünk és megsegítenek? Nem fognak, ha bejelented, hogy nem fizetünk.
viccnek nem lenne rossz, de utána lesheted, hogy hitelt kapsz bárkitől is. Ezzel együtt villámgyors tőkekivonásnak leszel szemtanúja, valamint egy olyan krízisnek, amihez hasonlót csak a világháború okozott.
"azok a jobbosok, akik eddig azzal érveltek, hogy OV majd, pusztán a szavazóbázisa alapján és minimálisan, ha mást nem is tesz, de legalább leépíti a túlburjánzott államot, az elvonást, a redisztribúciót,"

Árpi tévedsz, ilyenek sose voltak. Épp úgy ahogy olyanok sem, akik a Szociális Népszavazás előtt a szaros 300Ft miatt nyavalyogtak volna (mé fizessek még 300 forintot, mikor annyi de annyi TB-t fizetek blabla).
Ahogy változik a Párt irányvonala, úgy változik a hívők kollektív emlékezete:(

Mindazonáltal az a véleményem, hogy ne próbáljuk meg elkerülni az elkerülhetetlent, menjen már ez a kormány és jöjjön a FIDESZ. Szerintem ez mindenkinek jó lenne. Az új kormány sem lesz talán bénább mint a mostaniak, az MSZP meg az SZDSZ kipihenheti magát ezután a nehéz kormányzás után, Viktor meg végre megmutathatja, hogy ki is a legény a gáton.
@FAQ (ex SarokVáltó):
"Ezt a bankjegymennyiséget nekünk kell kinyomtatni, amit a munkásoknak odaadunk munkabér gyanánt, amit élelmiszerre költhetnek és másnap újra dolgozni mennek."
A jegybank bankjegyeket nyomtat nem pénzt (bocsánatot kérek a közgazdászoktól). Ezzel csak inflációt lehet teremteni, jólétet nem.

Azt mond meg, ha nyersanyagot importálunk, (plusz mikroelektronikát stb), akkor az mitől függetlenség? Ugyanúgy függünk az importtól.
Ha nem exportálunk (beleértve turizmus, mint exporttermék), csak importálunk, akkor elszegényedünk. De, ha azt is csináljuk megint nem beszélhetünk függetlenségről. Ugyanúgy függünk az exporttól.

Az AMD-t megvenni vicces lenne, bár nem biztos, hogy jó üzlet tekintve, hogy milyen nehézségekkel küzd. Nem tudom, hogy az államkapitalizmus, hogy fér bele a jelenlegi alterkapitalista elképzelésekbe... Nehéz lenne védeni a választók előtt, hogy az adóforintokkal tőzsdézel.
Az szórakotató, mikor valaki leáll FAQ provokatív kijelentéseivel szemben érvelni, csak nem vezet sehova.
El tudom képzelni, ahogy ül otthon és kaján vigyorral az arcán még legalább száz érvet tud a saját kijelentése ellen, de inkább mág rátesz egy lapáttal, tovább bőszítve az "ellent".
@Lord_Valdez:

"ha bejelented, hogy nem fizetünk.
viccnek nem lenne rossz, de utána lesheted, hogy hitelt kapsz bárkitől is."

Hitelt minek kérnénk?
Pont ez lenne a lényeg, hogy nem kell több hitel!

"Ezzel együtt villámgyors tőkekivonásnak leszel szemtanúja"

Nincs már itt mozdítható tőke. Ami ittragadt, azt lehetetlen pénzzé tenni és elvinni.
A mozdítható készpénz már kint van, forint shortok nagy része elkészült, a piszkosmunkát maga a magyar állam és az emberek fogják elvégezni a tunyaságukkal és a forint euróba menekítésével. A vállalatok nagy része a forint zuhanása után már hülye lenne odébb állni, mikor a legolcsóbb helye pont itt van. A magáncsőd nem összekeverendő az államcsőddel!
Államkötvényt nyilván nem venne senki, de erre nem is lenne szükség.

"valamint egy olyan krízisnek, amihez hasonlót csak a világháború okozott."

Te is a cselédnéphez tartozol:
Nehogy alkudozni merjünk, mert krízis lesz. Frászt lesz nagyobb krízis mint ami egyébként is vár ránk, egy lassúbb alattomosabb lepusztulás formájában.
Most még a munkaerő elvándorlásától sem kellene tartanunk, mert kint sem kapnak munkát. Ha várunk, akkor sok szakembert szépen lassan elveszítünk.
Jobb lesz ezzel a hadművelettel sietni!

Orbán beszéddel kapcsolatban:

Aki konkrétumot várt, az vagy hülye, vagy nem ezen a bolygón él...

Nézd Viktor nem téged kedves politizáló, és nem is engem akart meggyőzni, hanem azt a 2-3 millió droidot, aki nem olvas újságot, és a múlt héten tudta meg, hogy válság van. Mert kirúgták. Nem Te és nem Én fogom beszavazni a miniszterelnöki székbe, bazi nagy többséggel, hanem azok akik gyúrcsány kúrcsányt is beszavazták.

Egyébként, véleményem szerint Viktor nagyon jó beszédet mondott, és bármily hihetetlen az emberközeli kommunikáció, konkrétumok nélkül, sokkal több embernek bejön, mint a gyurcsány-féle ripacskodás.
@Lord_Valdez:

"A jegybank bankjegyeket nyomtat nem pénzt (bocsánatot kérek a közgazdászoktól). Ezzel csak inflációt lehet teremteni, jólétet nem."

Mindenféle pénzteremtést szokás nyomdának hívni, ez amolyan vicc féle. (Számlapénzt a jegybank és a kereskedelmi bankok is teremtenek.)
Az infláció ilyenkor elkerülhetetlen, de a gazdaság beindításához szükséges. (lásd USA)

"Azt mond meg, ha nyersanyagot importálunk, (plusz mikroelektronikát stb), akkor az mitől függetlenség? Ugyanúgy függünk az importtól."

Nem teljes függetlenség, hanem kevésbé függő állapot, mint a mai.
De hogy magamat idézzem:

"egyszerűbb azt megnézni hogy van-e út némi függetlenedésre"

"Ha nem exportálunk (beleértve turizmus, mint exporttermék), csak importálunk, akkor elszegényedünk."

Persze, amennyit importáltunk, legalább annyit el is kell adnunk, hiszen az oroszok is akarnak valamit kapni cserébe a gázért.
Újra az USA-t említeném, a GDP csak 25%-a export-import.
Meglehetősen zárt gazdaság ahhoz képest hogy a globalizáció egyik élharcosa. (volt)

"Az AMD-t megvenni vicces lenne, bár nem biztos, hogy jó üzlet tekintve, hogy milyen nehézségekkel küzd."

Főleg ilyen drágán, mikor lesz az a részvény pár cent is...

"Nehéz lenne védeni a választók előtt, hogy az adóforintokkal tőzsdézel."

Megszoknák hamar.
:)
@Lord_Valdez: Suzuki, Magyarország - Opel, Magyarország: ezek leginkább nem importot jelentenek.

Azért azon jót derültem, mikor az Unio közölte miniszterelnökünkel, hogy nem adnak ők több pénzt, de ne aggódjon, mert az államcsődöt úgysem hagyják majd bekövetkezni.
Innen szerintem akkor lehet számolni vajon mikorra következik be.
Én nem adok 3 hónapot, ennyi idő alatt simán eltudják költeni a maradékot.
Aztán mehet majd ki újra elnökünk, és mondhatja ártatlan szemekkel a tésztareklámban volt szöveget: "Kérek még"

@Tóta W. Árpád:

"...azok most mit szólnak ehhez a kőkomcsi chavista majomkodáshoz?"

Inkább halgassd meg az arénában Török Gábort és Giró-Szász Andrást, egy fokkal cizelláltabban adják elő a beszéd elemzését, mint te...
@dark future:

"Gondolom azért, mert mindegyikünk mást várt a beszédtől."

Így van! Én abból indulok ki, h a gyurcsány kormány úgy szar és impotens, ahogy van. Tehát a legfőbb cél, h megtartani azt a szavazóbázist, ami most megvan, azt nem veszélyeztetni semmivel. Nem kell offenzívnak lenni, kis hitet önteni az elbizonytalanodókba, és nem belemenni megszorító intézkedések ismertetésébe, de felvillantani annak lehetőségét, h van más útja is a jelenlegi gazdasági szerkezetnek.

A legfontosabb, h őrizze meg az erőt Orbán, mert szüksége lesz egy erős parlamenti többségre. Ennek a célnak megfelelt.
A támpont megvan, a konkrét program ráér 2010-ben.

Üdv.
@Tóta W. Árpád:

Sajnos igenis kell nevelni a népet (hogy hogyan, az nagy kérdés...) arra, h ne akarjon minden fölösleges fasságot vásárolni, s főleg nem felelőtlenül hitelekkel. Ha kell, akkor törvényekkel kell szabályozni, h a bankok soha többet ne adhassanak ki fedezetlen hiteleket.

A pénzközpontúság (vagy anyagi tárgyak imádata, az iránti felfokozott vágy), ez az egész (túl)fogyasztói társadalmi berendezkedés kurva nagy gebaszhoz fog vezetni. Valahogy fel kéne mutatni az embereknek más értékeket is (barátság, sport, kirándulás, táncház, olvasás, egy jóízű beszélgetés, grafitti, zenehallgatás, .......stb... szándékosan hagytam ki a vallást), mert ez a "fogyasztás tesz boldoggá" világ zsákutca. Nemcsak nekünk, magyaroknak, de az egész világnak.

No, ez most jó kis közhelyes szöveg volt, de szvsz igaz.

Üdv.
@FAQ (ex SarokVáltó):

"Az állami bank ellen egy érvet sem tudnék felhozni, annyira jó! "

Én egyet azért tudnék:
index.hu/gazdasag/2009/03/08/gyurcsanyek_embere_lesz_az_uj_tokaji_vezer_/
(Az Me és a cég neve tetszőleges nevekkel helyettesíthető.)

Valóban lehetne ilyet gründolni, csak én félek tőle többe lenne nekünk, mint a magánbankok. (lásd Postabank).
@FAQ (ex SarokVáltó):
"Hitelt minek kérnénk?
Pont ez lenne a lényeg, hogy nem kell több hitel!"
Azt már most is megteheted, csak 0 költségvetési hiányt kell produkálni. Ez persze nem fog menni masszív kiadáslefaragás nélkül, de ebben nincs újdonság.

Azért akad még mit kivonni. A külföldi anyacéggel rendelkező magyar cégek nem maradnak sokáig talpon a nagy testvér nélkül. Nem csak a tőkéjükre van szükségünk, de a piacaikra és nevükre is.
Egy pánik esetén a forint zuhanása nem tartja vissza őket, mert ilyenkor veszteségcsökkentő módba váltanak. Nem várják meg a további esést és ezzel ők maguk siettetik az esést. Tehát minél később vonul ki, annál nagyobbat bukik.

Igy van, gyáva vagyok. Nem tennék fel mindent egy lapra, méghozzá egy igen rossz lapra. Ez örült kockázat.
Akkor fognak csak tömegesen szökni a szakemberek. Még ennyit sem tudunk nekik fizetni.
Egyébként ennek sokkal könnyebb elejét venni, egyszerűen az államnak le kellene szállnia a vállalatokról. (ekkor persze megint lesz szövegelés, neolibezés)

Az infláció elkerülhetetlen mellékhatás, de nem cél. A számlapénz se teremt vásárlóerőt. Az összhatás amit elérsz, hogy nagyobb számokat kell írni a pénzre.

Talán, van némi különbség az USA és Magyarország között. Ha más nem a méret mindenképp, belső erőforrások és akkor még nem beszéltünk a gazdasági tradíciókról.
@Lord_Valdez:

Szépen írtál, és ügyesen igazoltál engem, mert

"Jobb, ha tőlem tudod, az a politika, ami elfeledkezik a gazdasági alapjáról, halva született."

ezzel a mondattal semmilyen vitám sincs, és Orbán se mondta, h az állam gyűrje maga alá a gazdaság törvényeit. Pusztán annyit mantrázott, h a gyeplőt feszesebbre kell húzni, szabályozottabb kapitalizmusra van szükség.

"Analógia: a sofőr azt autót irányítja, nem az utasokat. Persze, figyelhet rájuk is, de nem ez az elsődleges dolga."

Tökéletes, és ezzel igazolsz engem. Ugyanis a sofőrnek azért kell figyelni az utat, mert mögötte rengeteg utas van, akiknek a személyes biztonságukért felel!!!

Tehát:
- az út a kapitalizmus;
- a sofőr a kormány, aki az utasok érdekében (azaz a politika az emberekről szól) piszkosul odafigyel az útra, nehogy baleset érje az utasait.

Vagyis a jó kormánypolitika úgy szól az emberekről, h semmilyen szinten nem veszélyezteti azok biztonságát, és azok jövőjét, ergo muszáj, h szakértője legyen a gazdaságnak, vagy ha tetszik: a kapitalizmusnak.

Többek közt arról is szólt Orbán beszéde, h a rendszerváltáskor hittünk abban, h soha többet nem lesz olyan, h egy kormányzat feléli a jövő nemzedék energiáit azzal, h eladósítja az államot.

Ezt tették meg ferkóék felelőtlenül.

Gondolj bele:
Orbánék 5%-kal levitték 4 év alatt a gdp arányos államadósságot, 58%-ról 53%-ra. Mármost, ha ezt a tendenciát az mszp-szdsz kormány folytatta volna, akkor ma kb. 45%-os gdp arányos adósságnak kéne lennie.
Ehhez képest 2010-ben, mikor majd átadják, közel lesz a 85-90%-hoz.
Ez nem hiba, ez már a bűn kategóriája!!!!!

A rengeteg feleslegesen fizetett kamat miatt a kiadási oldalon egy olyan nagyméretű összeg van/lesz évről-évre, h képtelenség a bevételi oldalon pl. egy nagyarányú elvonás csökkentés, ami viszont fenntartja a versenyképtelenségünket pl. a szlovákokkal szemben, hiszen drasztikus az élőmunka teherben meglévő különbség a két ország között...

Hosszú voltam....

Üdv.

Mondja már meg valaki, h az mi a rákér' van, h egy végvonaglásban fetrengő törpepárt EP lista No. 1-ja (Bokros) kap negyed órát, ráadásul elsőként, a közszolgálati tv legfontosabb heti, közéleti műsorában, míg a legnépszerűbb párt elnöke, aki egy fontos és sokak által várt beszédet mondott el, azt nem hívják be, hanem helyette a faszkalap Kérit, meg az unalmas Stumpfot, h lefussák szokásos köreiket????

Hmmmm?
@vakapad:

"A hit egyébként egy másik híres ember szerint hegyeket képes megmozgatni."

Valóban!

- Ha hittek volna az emberek a több-biztosítós modellben, akkor megtudta volna csinálni ferkó;
- Ha hinnének ferkó intézkedéseiben a külföldi hatalmasok, akkor erősebb lenne a forint;
- Ha nem hinnének Orbánban az emberek, akkor az EP választáson nem verné szanaszét a maszopnyik porbafingókat;
- A tőzsdézés és a hit kapcsolatáról meg ne is beszéljünk...

stb....stb....stb...
Shore

"Valóban lehetne ilyet gründolni, csak én félek tőle többe lenne nekünk, mint a magánbankok. (lásd Postabank)."

Nem kerülhetne többe, ha a gründolásnál egy transzparens bank kereteit rögzíted.
A postabanknál évek alatt(!) halmozódott fel 100 milliárd feletti veszteség, ami az 1998-as választások után indított vizsgálatok kapcsán derült csak ki...
Ez bűncselekmény és nem megengedhető sem állami, sem magáncégnél.


Lord_Valdez 2009.03.08. 21:44:13

"Azt már most is megteheted, csak 0 költségvetési hiányt kell produkálni."

Az egyre növekvő kamatterhek mellett? Szép feladat.
Bokros épp ma mondta hogy emelni kell a kamatokat.
Meg azt is mondta hogy XX. századi módszerekkel nem lehet boldogulni a XXI. században.
Úgy látszik a kamatemelést átmentették.
:)

"Egy pánik esetén a forint zuhanása nem tartja vissza őket, mert ilyenkor veszteségcsökkentő módba váltanak."

A veszteségcsökkentés legjobb módja épp az, ha maradnak.
Aki mindenáron menekülni akar, annak a vállalatait olcsón kell eladnia.
Miután valaki megveszi, a dolgozók szempontjából mindegy ki a tulajdonos.
Én inkább azt tudnám elképzelni hogy garanciát kérnének az államtól a zavartalan üzletmenet biztosítására.
Ha ebben egy apró fennakadás van, akkor meg elmennek. De mivel nem államkötvényeket vásároltak, ezért őket nem érheti kár.


"Akkor fognak csak tömegesen szökni a szakemberek."

Hová szöknének?
A lakásukat eladni nem tudják, munkahelyet máshol még jó ideig nem fognak találni.
Ha meg is próbálják, nagyon hamar visszafelé veszik majd az irányt.

"Egyébként ennek sokkal könnyebb elejét venni, egyszerűen az államnak le kellene szállnia a vállalatokról."

Hogy érted a leszállást?

"Az infláció elkerülhetetlen mellékhatás, de nem cél. A számlapénz se teremt vásárlóerőt. Az összhatás amit elérsz, hogy nagyobb számokat kell írni a pénzre."

Ez nem így működik. A számlapénz mindent teremthet, de ha nem követi az előállított javak növekedése (ami pl. a számlapénzből felépített vállalatoktól származik), akkor beszélhetünk arról hogy kizárólag inflációt okozott.

"Talán, van némi különbség az USA és Magyarország között. Ha más nem a méret mindenképp, belső erőforrások és akkor még nem beszéltünk a gazdasági tradíciókról."

A méret nem akadálya annak hogy a gazdaság jobban működjön, ez szintén egy tipikus liberális kishitűség.
A tradíciót meg lassan el kéne kezdeni kialakítani, mert ami eddig magától kialakult az nem sok.
(Itt is lehet persze várakozni arra hogy egyszer majd jobb lesz, mert a piac úgyis magától kialakítja...)
Egy általános megjegyzés és két konkrét javaslat.

A megjegyzés, hogy a válság nem más, mint harc az idővel. A válság kezelése, hogy az egyszerre kulmináló folyamatokat (problémákat) időben szétválasszuk, egymáshoz képest elcsúsztassuk. Vannak problémák, amiket azonnal kezelni kell (sokszor drasztikusan), más gondokat el lehet tolni, át lehet ütemezni az időben.

A válság-kezelés tehát nem más, mint harc ezért ez időbeli átprogramozásért. Na, hát erre nincs senkinek sem lövése: legkevésbé az összes ismert politikusnak, mind a négy oldalon. Leginkább a „most”-tal nem tudnak mit kezdeni – egyszerűen elképzelésük sincs. Gyurcsány jutott a legmesszebb: elment kölcsönt kérni (most) – persze kirúgták. Mások jövedelem-adó reformról álmodoznak – aminek majd egyszer (valamikor) lesz hatása. Inkább később, mint most.

Ide írok két javaslatot – tömérdek hasonlót kellene kidolgozni -, ami például azonnal hatna, az egyikről már írtam korábban – ezt kicsit kiegészítem.

Tehát: fel kellene függeszteni a gépkocsik után fizetendő regisztrációs adót: amit az állam most azért nem kap meg, mert szinte nincs új autó eladás. Ha marad minden a régiben, ez az adófajta nem is jelent markáns bevételt sokáig. Eltörlése esetén az új autók ára mérséklődne, meglódulna a kereslet az új autók után. Ez azonnali javulást jelentene a foglalkoztatásban – az itthon gyártott autók esetében (Suzuki, Opel, talán Audi). Talán előrínám, hogy csak azokra az autó-típusokra vonatkozzon a mentesség, amiket vagy itthon gyártanak, vagy amihez a magyarországi „hozzájárulás” mondjuk legalább 25 százalék. A százalék mértékén lehet agyalni. A lényeg, hogy az adó eltörlése valóban ne a tiszta importot serkentse – mondjuk a Rolls Roys-ok importját generálja (mint ahogy erre egy hozzászóló okosan felhívta a figyelmemet), hanem kapcsolódjon a hazai foglalkoztatáshoz.

Igaz, ilyen esetben az adó elmaradna, de mozdítana valamit a gazdaságon.

A másik javaslat: az államnak át kellene vállalnia a bedőlt hiteleket – természetesen feltételekkel.

Feltétel lenne, hogy csak olyan hitelekről lehet szó, amiket legalább három hónapja nem fizetnek (nehogy most azonnal mindenki beszüntesse a fizetéseket). Az állam a rossz hiteleket mondjuk 30 százalékos árfolyamon vásárolná meg a bankoktól (a százalékon megint csak lehet agyalni), ugyanakkor mondjuk 3 százalékos fix kamattal, fix – hosszú! - futamidőre alakítaná át azokat. Ez lehetővé tenné, hogy a hiteleket nem fizetők újra induló havi törlesztése sokkal „kíméletesebb” legyen (akár az alacsonyabb kamat, akár a hosszabb futamidő miatt).

Előírnám, hogy ha az adós – aki már bedőlt – ezeket a kedvezményes feltéteket nem vállalja, ne részesedhessen semmiféle más állami juttatásban: nyugdíjban, családi pótlékban, segélyekben, stb. (a részleteken is lehet agyalni). Kell ugyanis egyfajta kényszer arra, hogy a rossz adósok ismét nekilássanak az adósság fizetésének.

A bankokkal simán lehet egyezkedni a bedőlt hitelek felvásárlási árfolyamáról – ennek a felvásárlási árfolyamnak nem is kellene olyan nagyon magasnak lennie. A bankoknak ugyanis éppen elég nagy felelősségük van a hitelek bedőlésében. Amikor azokat kihelyezték, senki sem támasztott gépfegyvert a bankvezérek fejének - az ésszerűtlen hitelezési konstrukciókat (pl. a 10 éves gépkocsi lízinget) a saját „kreatívjaik” találták fel. A bankoknak talált pénz a bedőlt hitelek felvásárlása.

A konstrukció egyszerre javítana a banki portfoliókon, eredményezne könnyebbséget – és jó érzést – a lakosságnak, az állam pedig hosszú távú hitelezője lenne a legmegbízhatóbb adósnak: a lakosságnak.

További, igen egyszerű – és népszerű – azonnali állami intézkedéseket is lehetne hozni.

A. Befagyasztanám a köztisztviselői fizetéseket és megtiltanám bármiféle prémium, jutalom kifizetését,
B. Azonnal felfüggeszteném a közigazgatásban elburjánzott „külső közreműködők” (pl. tanácsadók, ügyvédi irodák, lebonyolító cégek) megbízásait,
C. Átmenetileg megtiltanék bizonyos közületi beszerzéseket (személyautók, drágább iroda-berendezések, stb.),
D. Radikálisan lecsökkenteném az államilag finanszírozott utazásokat,
E. Átmenetileg felfüggeszteném az összes olyan kutatás-fejlesztés támogatását, amely nem hoz azonnali, kézzel fogható eredményt,
F. Radikálisan lerövidíteném a hivatali ügyintézési határidőket – és ezek betartását ellenőrizném, de legfőképpen szankcionálnám.

És így tovább.

@malacka69 megélhetési dolgozó:
Ajánlom figyelmedbe a Szép új világot (1931-ből).
Csakhogy lásd, mekkora újdonság is a fogyasztói társadalom:

"Az igazgató türelmesen elmagyarázta. Ha a gyermekeket arra késztetik, hogy üvölteni kezdjenek egyetlen rózsa láttán, ez a magasabb gazdaságpolitika miatt történik. Nem is olyan régen (ezelőtt egy évszázaddal vagy akkortájt) a Gammákat, Deltákat, még az Epszilonokat is arra kondicionálták, hogy szeressék a virágokat - különösen a virágokat és a szabad természetet általánosságban. Az volt az elképzelés, hogy arra késztetik őket, minden lehetséges alkalommal kívánjanak vidékre menni, s így arra ösztönözzék őket, hogy igénybe vegyék a közlekedési eszközöket.
- És nem vették igénybe a közlekedési eszközöket? - kérdezte a hallgató.
- Dehogynem, nagyon is - felelte az igazgató. - Csakhogy semmi mást nem vettek igénybe.
A kankalin és a táj - mutatott rá - egyetlen szempontból igen káros: ingyen van. A természet szeretete nem foglalkoztatja a gyárakat. Úgy határoztak, hogy kiirtják a természet szeretetét, legalábbis az alsóbb osztályok között; kiirtják a természet szeretetét, de azt a hajlamot nem, hogy igénybe vegyék a közlekedési eszközöket. Mert természetesen az fontos volt, hogy továbbra is járjanak vidékre, még akkor is, ha utálják. A probléma mindössze az volt, hogy megtalálják a közlekedés igénybevételének olyan gazdasági indokát, amely egészségesebb, mint a kankalinok és a szép tájak szeretete. És meg is találták.
- Úgy kondicionáljuk a tömegeket, hogy gyűlöljék a szabad természetet - fejezte be az igazgató. - Ugyanakkor kondicionáljuk őket, hogy kedveljék valamennyi szabadtéri sportot. Gondoskodunk arról is, hogy az összes szabadtéri sporthoz bonyolult felszerelés is tartozzék. Ily módon használják a közlekedési eszközöket, és fogyasztják a gyári termékeket is. Ezért kell alkalmaznunk az elektrosokkot."

Nos, nem az. A tömegtermelés és a szélesebb néprétegek felemelkedésének elkerülhetetlen következménye. De erről hosszú esszét lehetne írni.
@malacka69 megélhetési dolgozó:
Figyelni az utat igen, újra építeni az utat nem.

Belegondoltam:
A statisztika jó dolog, de amikor összehasonlítasz két számot, fontos, hogy mindkettő ugyanazzal a módszerrel készüljön. Ha két számítás közben módszert váltasz, az félrevezet.
Orbán 53%-os adóssága egy átverés (vö. trükkök százai). Azt csinálták, hogy bizonyos tételeket kivettek a költségvetésből. A veszteséget kirakták az MFB-be. Mivel ezt a trükköt nem lehet kétszer eljátszani, ezért nem csökkenthető vele (látszólagosan sem) tovább. Tehát a trendet extrapolálni dőreség. Amellett, hogy az EU nem is tűri. Feriék is megpróbálták, de rájuk szóltak.
Volt még egy trükkjük, de most nem hozom szóba, mert bepipulsz.

Igen, a kamatkiadások valóban magasak, de tőlük csak úgy lehet megszabadulni, hogy kitermeljük őket. Ez viszont nem fog menni, ha az állam minden pénz elkölt. (ld. kiadási oldal)

@Nagypipa:
Ezek az olcsó autók, a reg. adót pont nem ezeket sújtja.

@FAQ (ex SarokVáltó):
Attól függ, mire számítasz. Ha további esésre, akkor abban vagy érdekelt, hogy minél előbb megszabadulj tőle, még áron alul is, mert később még ennyit sem kapsz érte. És ez egy önbeteljesítő várakozás.
Mit kéne az államnak garantálnia? Hogy nem talál rendellenességet? Hogy mindig el tudja majd adni a termékét? Ezeket nem lehet.
Ha az állam garantálja az üzletmenetet, akkor eljutunk a szocialista ipar nyűgjeihez.

Az eddigi válságok tapasztalatai nem ezt mutatják (az én nagyapám is az USA-ban halt meg). Gazdag országban még szegénynek lenni is sokkal jobb. A kitörési lehetőségek is jobbak.

Dereguláció és adócsökkentés. Ami viszont nem jut sokak agyáig, hogy ennek egyenes következménye a kiadások megnyirbálása.

Igy van. Már pedig pusztán a pénznyomás okozza a reálgazdaság növekedését.

A gazdaság működhet jól kicsiben is, de a méret igen is akadálya a függetlenségnek. Illetve nem, csak kicsiben a függetlenség és a jól működés kizárja egymást.
Mivel bele fogsz kötni :), egy példa:
Amerikában könnyen gyártasz naponta egy tucat többnyire (B-kategóriás) filmet. El tudod adni. Magyarországon az egy dolog, hogy költségvetésben csak a töredékéről álmodhatsz, de még a legsikeresebb filmek is csak szerényen tartják el magukat.
Minél több befektetést igényel egy termék kifejlesztése (a filmforgatás fejlesztésnek tekinthető), annál inkább hátrány a kicsi piac.
BOKROS FOR PREZIDENT
eMeL · emel.freeblog.hu/ 2009.03.05. 23:09:51
" a tőketulajdonosok pénzt tegyenek be (ami ugye nagyon kell(ene) a rendszerbe) és valódi gazdasági fegyelmet, irányítást, ergyáltalán felelősséget is vigyenek a rendszerbe (ami ugye még a pénznél is sokkal fontosabb lenne)."

jaj emel es ebben komolyan hiszel???
hat persze hogy jobb lenne ha jobb lenne az egeszsegugy ha tőket tennenek be, ha verseny lenne...

de a privatizacio hazai tortenete nem azt mutatja, hogy jon a verseny, hogy felelősseg lesz, vagy fegyelem pl.,
hogy idehoznak toket, ezzel szemben ha hoznak is vagyonert, akkor utana evtizedekig tobbet visznek ki...
es ha ez igaz volt ilyan megfoghato esetekben mint a kozuti jarmugyartas transzformatorok, optikai eszkozok, mitol lenne maskeppen a megfoghatatlan egeszsegugyben????
@NightLord: NightLord 2009.03.06. 01:08:57
"...igen kevesen mondhatják el magukról, hogy rendelkeznek olyan mennyiségű és minőségű háttértudással, aminek az alapján egy komplexebb gazdaságpolitikai programról el tudnák dönteni, hogy közép-hosszútávon milyen gazdasági-társadalmi hatásokkal jár. És igen Árpi, feltehetően Te sem tartozol közéjük. Mintahogy újságírótársaid nagy része sem..."

bar amit irsz igaz, de erre nincs is szukseg!!!!

akar az oriens akar a reformszovetseg programjat nezed, egyikben sincs egyetlen szo se arrol, hogy mi lesz azzal a >100 ezer emberrel, aki munkanelkulive valik a program kovetkezteben...

amig erre nincs valasz, addig johet batmilyen program, foltozhatjuk a koltsegvetest, garantalt a sodrodas,
a kilatastalansag stb...
@Lord_Valdez:

A trükkökkel (mit és hová könyvelsz el) sztem a gdp-hez viszonyított hiányt lehet virtuálisan csökkenteni, nem pedig az államadósság gdp-hez viszonyított nagyságát, de meggyőzhető vagyok, állj elő a számokkal!

Írd ide nekem a gdp számokat 1998-2008-ig, aztán rakd mellé az államadósságot. Gondolom, ebben már nem lehet trükk, és az napnál is világosabb, h Orbánék (az első három évben) jól kezelték a hiányt, az államadósságot jól karban tartották, a növekedés egyenletes és fenntartható volt.

Egyébként én rém unom ezt az egész bizonygatósdit, h ki kormányzott jobban. A szoci/szadi hívők úgysem győzhetők meg semmivel....
(Ld Non est volentis táblázatai, vagy egyebek...)

Van a fideszen kívül is alternatíva:
- még 4 év fletónak;
- Bokrossal erősített mdf;
- identitás kereső szdsz;

Két utóbbi reformszövetség progival.

Aki ezután a 7 év után még mszp-szdsz felé kacsint, vagy egy idióta, totálisan lezüllesztett mdf-re tesz, az meg is érdemli.

Ennyi.

Üdv.
@Nagypipa:

Sikerült -- jó ötletek mellett -- néhány baromsággal is előállnod.

"ne részesedhessen semmiféle más állami juttatásban: nyugdíjban, családi pótlékban, segélyekben, stb."

biztos nem támadnák meg az alkotmánybíróságon...

"Befagyasztanám a köztisztviselői fizetéseket és megtiltanám bármiféle prémium, jutalom kifizetését"

még a jelenlegi, magas prémium mellett is korrumpálhatóak pl. az APEH-ellenőrök. bizonyára ennek hiányában méginkább azok lennének. Viktor Bán tévedett. van az a pénz...

"Átmenetileg felfüggeszteném az összes olyan kutatás-fejlesztés támogatását, amely nem hoz azonnali, kézzel fogható eredményt"

no ez a legnagyobb baromság az összes közül. a kutatások/fejlesztések általában nem olyanok, hogy csak úgy átmenetileg szüneteltetem, ha épp nincs kedvem finanszírozni, mert egyfelől éveket kihagyva ellehetetlenülnének, hatalmas lépéshátrányba kerülnének a konkurens kutatásokhoz képest, másrészt éppen a kutatók a leginkább mobilisek (nyelveket beszélnek, rugalmasak, képzettek, nemzetközileg is keresettek, jó a globális kapcsolati hálójuk), így nagy részük azonnal lepattanna külföldre.

csak a Kóka-féle pénzvezérelt tahóknak a fejében szokott megfordulni az alapkutatások, társ.tud. kutatások, nem azonnal hasznot hozó kutatások leépítése. nagyszerű üzenet lenne, ahhoz képest, hogy mekkora megtakarítással járna...
Katona Kálmánnak igaza van, Dávid Ibolya tényleg megkattant. Miért éppen most, így, ebben a formában, ennyire előkészítetlenül kellett előállnia ezzel az ötlettel?

Végülis ha katalizátorként akarta felhasználni Bokrost, akkor jó döntés volt a mai. A lassú agónia és a pontozásos vereség helyett így K.O.-val ütteti ki pártját, amihez ezúton is gratulálok. Végre a helyükre kerülnek és helyiértékükön kezelődnek az MDF-esek.

Lord_Valdez

"Amerikában könnyen gyártasz naponta egy tucat többnyire (B-kategóriás) filmet."

Leginkább a saját filmjeiket nézik, ha mi is átvennénk ezt a jó szokást, akkor több magyar film készülhetne még akkor is, ha kicsi a piaca. A sok igénytelen szarra meg kúltúradót kellene kivetni. Nagyon magas adót!
zorki 2009.03.06. 14:11:12
"A non-profittal az a bajom, hogy az önkormányzatok gyakorlatában ez a lenyúlástechnika egyik kifinomult formája."
igy van.

"A megtakarított összeg általában kétféle irányba vándorolhat. Egyik irány a menedzsment zsebe, fizetésen át, tehát tolképpen törvényesen. De nem feltétlen odajut a pénz ahova kell."
pontosan.

"... Legrosszabb esetben a képviselő vagy polgármester zsebe a végcél.
Nyahh, ezért nem támogatom."
ezt meg ertem. ki a FENE tamogatja, Gabca biztos nem.

"Ezért tartom azt célravezetőbbnek, ha egy külső tulajdonos teszi zsebre a hasznot. Ő például igyekszik, hogy a befektetése megtérüljön, és idővel kivehesse a pénzt amit betett."
innen ledobja az agyam a szijat, tehat osszefoglva annal, hogy a partok, onkormanyzatok, stb. lopnak; jobb egy kulfoldi a tulaj, aki persze nem lop, hanem legalisan kiviszi a profitot.

es ez kinek jo? azonkivul hogy lerohasztanak mindent a termeles utan jonne az egeszsegugy?
ki nyert barmelyik privatizacion is?
1-2 (kiveteles eseteben 5) ev utan mar netto profitot visznek kifele...

ennel azert jobb, ha az orszagban marad.
vagy dogoljon meg a szomszed tehene?

eshat a torvenyeket is be lehet(ne) tartani es tartatni.

@malacka69 megélhetési dolgozó:
De bizony, hogy csökkenti. Mert a kiszervezéssel eléred, hogy az az adósság nem is az államé, hanem az MFB-é, ami viszont az államé. Átteszem az egyik zsebemből a másikba, majd megmutatom az egyiket... Ezzel, persze ugyanott vagy, de látványnak nem rossz.

Nem vitás, hogy jól kezelték, de ez nem nagy kunszt, csak egy kis önfegyelem.
Én csak annyit állítok, hogy nem akkora héroszok, mint amekkorának beállítják magukat. Ebben semmi zsenialitás nincs, egyszerűen, csak nem nyúlsz hozzá és megy. Ez még akkor se nagy érdem, ha az utódai még erre sem voltak képesek.
A fenntarthatóság már vitatható, sőt aggályos.

Én is unom ezt az egész bizonygatósdit. A Fidesz hívők úgysem győzhetők meg semmivel.... :)
Pont az a baj a táblázattal, hogy két különböző számot hasonlít össze. Még ha akkor is az fog kijönni, hogy ijesztően elszaladt az adósság. Tehát a végeredményen nem változtat, csak komolytalan. (Illetve átverés.)

Kerestem adatokat (Eurostat)
1995: 87,4 % államadósság/GDP (Bajuszkirály színre lép :) )
1996: 73,7
1997: 64,0
1998: 62,0 (Horn felhagy a megszorítással, Viktor átveszi a kormányrudat)
1999: 61,1 (Viktor lábujjhegyen megszorít)
2000: 54,2
2001: 52,1
2002: 55,8 (Viktor elengedi a gyeplőt (*), visszakerülnek az autópályatételek, Megyó veszi át, 100 napos program)
2003: 58,1
2004: 59,4
2005: 61,7
2006: 65,6 (csökkentik az ÁFA-t!)
2007: 65,8
* igazából nem elengedte, hanem egyenesen elhajította: index.hu/belfold/osztakormany/
Szóval, engedtessék meg nekem, hogy ne csodáljam.

Tulajdonképp, az alternatíva hiányát mire is hozod fel? Az hány százalék és milyen irányba?

@FAQ (ex SarokVáltó):
Még Dr. Housera is? Tiltakozom! :)
Tényleg ugyanazt a száz arcot néznéd naphosszat? :) Gesztesyből is megárt a sok. Szerintem nagyon rossz választékunk lenne és a TV adók inkább az olcsóbb műsorokkal (valóságshow, riport stb) töltenék ki...

@Karesz (Charlie):
A for-profit érdekelt a költséghatékony elköltésben. Ami, persze egyúttal rossz is, mert ha nem figyelsz, bármin képes spórolni.
A non-profitot erre viszont külön kell ösztönözni, de ha érdekelté válik, akkor semmivel sem különb, mint a for-profit. Az, hogy nem fizet osztalékot jól hangzik, de bérként is simán kiveheti (igaz, több adót fizet utána :)).
A költségvetési viszont egyáltalán nem érdekelt a hatékonyságban, csak abban, hogy év végéig az utolsó fillérig elköltse a keretet. Ez a legrosszabb forma szvsz.

Azt meg ne vesd senki szemére, hogy kiveszi a profitot, ugyanis ezért csinálja. Te se azért mész a boltba, hogy támogasd a boltot. Ha jótékonykodni akarna, egy egész kontinens van, ami bármennyi pénzt el tud nyelni, ezért nem jönne ide.
@dark future: Nézd meg a Nemzeti Technológiai Hivatal honlapját, hogy mikre fizetnek ki évente 50 (ötven) milliárd forintot... Álmokra, vagy haverokra. Csinálj egy táblázatot: írd be az egyik felébe, ki mennyi pénzt kapott, a másik felébe pedig hogy milyen eredmények születtek.

Mint tudjuk, Magyarország leginkább arról nevezetes, hogy elképesztően nagy szellemi teljesítményeket produkált az elmúlt 20 évben. Záporoztak a Nobel díjak, a külföldön eladott magyar szabadalmak. Ha mégis azt tapasztalnád, hogy CSÖKKENT a szabadalmi bejelentések száma Magyarországon az elmúlt öt évben – hát az maga lenne a meglepetés!!!!

Nézd meg, miért kapott 300 millió forintot a General Electric Hungary! Barátom: mi finanszírozzuk a GE kutatásait!!!!

Azután nézd meg, mekkora pénzt markolnak fel a magyar akadémikusok minden hónapban – csak azért, mer akadémikusok! Miközben valamennyien jól fizetett intézet-igazgatók, tanácsadók. Közben a magyar tudomány világhírű, nem igaz? Az Akadémia arról híres, hogy támogatja a fiatal és eredményes tudósokat. Vagy mégsem?

Ja és mai hír: az Akadémia 30 millióért vett 2 darab Audit, közbeszerzésen. Biztosan a Nobel díjakat hordják ki velük az akadémikusoknak.
@Karesz (Charlie): "nnen ledobja az agyam a szijat, tehat osszefoglva annal, hogy a partok, onkormanyzatok, stb. lopnak; jobb egy kulfoldi a tulaj, aki persze nem lop, hanem legalisan kiviszi a profitot."

Pontosan. Aki a _más_ tőkéjének hozadékát elveszi (nem a tőketulajdonoshoz vándorol, még ha az az állam is), az LOP.
Aki a _saját_ tőkéjét kockáztatja és kiveszi belőle a profitot az korrekt és ezen túl még ráadásul, csak részben használja azt fel saját igényeinek kielégítésére (ellentétben a tolvajjal), hanem általában a társadalom hasznára ismételten befekteti.

Mert a tőkés a befektetésével nem csak profitot termel, hanem adókat, munkahelyeket és élhető országot is.

Na most már remélem kezded érteni ;)
@Karesz (Charlie): "ennel azert jobb, ha az orszagban marad."

Ez csak rajtunk múlik. Ha van egy országban (társadalomban) távlat, akkor ismét befektetik nála a profitot, sőt még friss tőkét is hoznak ide.
Ha meg életképtelen, akkor kimenekül minden... tőke, profit, használható munkaerő.

Nem szertetem ezt a "kiviszik a profitot" dumát. Ha ez lenne a világtendencia, akkor soha be sem hoztak volna egy vasat sem, mert mire gondolsz, honnan származik az a tőke, ami bejött hogy működtesse a lerohadt iparágakat? Más országokban termelt profitból! Amit mi "elloptunk" a német és amerikai polgároktól... nem nekik, hanem nekünk teremtett munkahelyet és adóbevételt.

Szóval nagy egy mocskos állatok vagyunk, ha elvesszük a német kiscsávó apja elől a munkahelyet és nem engedjük vissza a profitot, hogy legalább a kiscsákónak legyen majd állása [fiktív, de akár létezhet a példa].
@Nagypipa:

Én a dolognak csak azt a részét ismerem (azt viszont elég közelről), hogy mi a helyzet az akadémiai kutatóintézetekben. Ha nem lehetne az OTKA-kból 15%-ot levonni rezsire, néhol már a villanyszámlát sem tudnák kifizetni. A kutatók bérezése felháborító és méltánytalan (kivétel nagydoktorok ill. akadémikusok), a fiatalok jövője kilátástalan. Harminc éves korukig gyakorlatilag csak tanulnak, utána meg örömtáncot lejtenek, ha nettó 130-ért kapnak egy posztdoktori ösztöndíjat.

A fejétől bűzlik a hal, ezt nem vitatom, az Audikon én is ugyanúgy kiakadtam, mint te. De inkább ezeket a büdös, rothadó fejeket kellene lecsapdosni, az intézeti kutatókat (akik a Roosevelt tér 9. nélkül elég jól ellennének...) meg hagyni dolgozni.

Pénz alapvetően van a rendszerben, csak nem oda kerül, ahová kerülnie kellene. Túl sok az élősködő, az érinthetetlen VIP, az ügyeskedő tanácsadó, a fontoskodó bürokrata, a megkopott nevéből élő kommancs fosszília. Még intézeti szinten is botrányos a források allokálása, fontos kutatások sorvadnak el, de olyan is előfordult már, hogy úgy túlnyerte magát egy kutató, hogy alig tudta a pénzeket határidőre elkölteni.

A versenyszféra támogatásai és pályázatai egy másik téma, azt is volt szerencsém megtapasztalni, de alapvetően ott sem a kutatási/fejlesztési témákkal van a baj.

@Nagypipa:

"Azután nézd meg, mekkora pénzt markolnak fel a magyar akadémikusok minden hónapban – csak azért, mer akadémikusok! Miközben valamennyien jól fizetett intézet-igazgatók, tanácsadók."

Ez viszont vitathatatlan. Legutóbb akkor nyilt ki a bicsak a zsebemben, amikor Kapolyi akadémikus elvtárs szokásos éves vagyonbevallását olvasgattam...

@dark future: Semmit sem támadnának meg az Alkotmánybíróságon (és ha igen, akkor minek?) Amikor az állam segít a kölcsönkérőn, akkor megállapodnak: mi adunk neked kedvezményes hitelt, cserébe pedig te azt vállalod, hogy ha nem fizeted, akkor nem kapsz családi pótlékot. Ez egy sima megállapodás, ehhez nem kell bíróság. Bárki, bármikor lemondhat a nyugdíjáról, a segélyéről, a családi pótlékáról - nem hiszem, hogy bárhol len lenne írva ennek az ellenkezője.

Nem kellene sokat bonyolódni: egyszerű és gyors eljárások kellenek. Válság van és nem nyári vakáció.
@malacka69 megélhetési dolgozó:

"- Ha nem hinnének Orbánban az emberek, akkor az EP választáson nem verné szanaszét a maszopnyik porbafingókat;"

előrebocsátom, hogy én nem hiszek orbánnak, ráadásul ember vagyok, nem fülemüle pl.

miért is hinnék neki, amikor "sikeres" kormányzás után is veszíteni bírt egy olyan megyóval szemben, aki azért nem volt a szavak mestere, valljuk be. na jó peche volt ovinak. csakhogy aztán jött az új kormány, ami meg elkúrt mindent. szal ilyen helyzetből is bírt veszíteni orbánviktor. (2006)

tehát levonható a következtetés, - ovi nem egy nyerő típus, pedig a kapitalizmus a versenyre épül és nemcsak a gazdaságban.

innentől tökéletesen érthető, miért beszél egy teljesen más kapitalizmusról.

hozzáteszem, nagyon egyetértek veled, hogy nem kéne baromságokra elszórni a pénzt a plázákban és jobb helyette a barátság, meg a táncház & rákendról etc. hát persze és az a legjobb az egészben, hogy ezekben senki sem akadályoz meg sem téged, sem mást. most sem, meg a múltban sem, jegyzem meg halkan. a barátság, a szeretet, a megértés igénye nagyon jól kitapintható a jobber köz- és félközbeszédben, elég ha hivatkozok a saját blogodra, melyet néhanapján nagy élvezettel olvasgatok magam is.

azt írod a fidesz 'szanaszét veri' majd az mszp-ét az ep választáson. lehet. ezt vicces, mondjuk laza kontextusban írtad, mintha én azt mondanám, gyurcsány 2006-ban leverte a fideszt, mint vak a poharat.

bár a fociban a végeredményt nem szokás vitatni, de mind1.

azt is írod, hogy a "maszopnyik porbafingókat?"

szal akkor renben van, hogy leverte a fidesz törpeagyúakat 2006 tavaszán?

de könyörgöm, nem fletó állt egy sámlin az ominózus tv vitában!!! :DDD

miafarkamért nem eszközölte ki a fidesz, hogy ülve dumáljanak??? most ilyen 'okos' pártra akarod bízni a kormányzást és pont a világválság közepin???

malacka, én még semmit sem kiabálnék el 2010-re, de te tudod...

:DDDD

ps: én személy szerint a bokros proginak szurkolok. igyexem mindezt sportszerű keretek között tenni. az másodlagos, hogy ki csinálja meg, csak csinálják már meg!!! :DDD

@lapi:

"bár a fociban a végeredményt nem szokás vitatni, de mind1. "

Ez mondjuk nettó hülyeség. Gondolom te egy Kecskemét-vereség után soha nem puffogsz, hogy miért hagyta ki a csatár az ajtó-ablak helyzetet, miért nem adta meg a bíró a 11-est, hány kapufát lőttetek, stb.

:)))
Válság? Que? Szakértelem? Que?

Ugyan amúgy mit is tehetnénk már ebben a helyzetben MI MAGYAROK.

Szerintem fogjuk be az arcunkat.
Ne menjünk "Helsinkibe" többet koldulni.
Mert aztán megnézhetjük magunkat, amint a csatornában úsznak le majd az államkötvények.

Ezt a válságot valójában nem mi kezdtük és nem is mi fogjuk megoldani itthol sem.

Itthol már csak pár milliárd forinton civodhatunk, válságkormányozhatunk meg egyebek.

A magyar parlament szerintem kussoljon a továbbiakban, a kormánnyal együtt.
Ne bizalmatlanságozzon 7 millán, ne akarjon államositani a semmiböl és ne kunyizzon nyugattól keletig.

Itt most kurvára ne akarjon senki se egyéniskedni.

"Most aztán benne vagytok, a legnagyobb csapdában, amit még nem látott a világ"
Le Clézió: A Háború
@lapi:

"tehát levonható a következtetés, - ovi nem egy nyerő típus, pedig a kapitalizmus a versenyre épül és nemcsak a gazdaságban.

innentől tökéletesen érthető, miért beszél egy teljesen más kapitalizmusról."


Szerintem akinek nagyon nem megy a kapitalizmus, az a program nélkül agonizáló Gyurcsány.
Az Orbáni kór már világszerte terjed, itt van például egy lúzercég vezetője (Geffrey Immelt), aki így vélekedik:

"A recesszió időszakát éljük, és ilyenkor nehéz megjósolni annak mértékét vagy hosszát. A GE-t úgy irányítjuk, hogy „átvészelje a ciklusokat”. Én azonban úgy gondolom, hogy ami most történik az több, mint egy ciklus. Véleményem szerint sor kerül majd a globális gazdaság és a kapitalizmus „újrafogalmazására”, amely lényeges változásokat fog hozni. A kormányzati és az üzleti szféra közötti kapcsolat örökre meg fog változni. Az újrafogalmazott gazdaságban a kormányé lesz a szabályozó szerep; a kormány lesz az iparági politika támogatója, finanszírozója és kulcspartnere. A pénzügyi szektor radikálisan át fog alakulni. Kisebb lesz a tőkeáttétel, kevesebb lesz a versenytárs, és sor kerül a kockázat alapvető átárazására. Továbbra is meghatározó szektor marad, csak más formában.

Más területeken is tapasztalható lesz az „újrafogalmazás” folyamata; az autóipar kisebb szerepében; az elhúzódó ingatlanpiaci hanyatlásban; az alternatív befektetések kimagasló számának csökkenésében, valamint a felsővezetői felelősség és bérezés terén."

vg.hu/index.php?apps=cikk&cikk=263842&aloldal_id=11&fr=spojo
@FAQ (ex SarokVáltó):
(Ezt a Geffreyt honnan vette az újságíró? Mindenki Jeffként ismeri)
Bár válaszolhatnék neked, mint érintett, kicsit többet tudok róla. De pont ezért nem tehetem, pedig lenne mit mondanom... (szar ügy)
Maradjunk annyiban, hogy a kapitalizmus sok válságot élt már túl és ezek idején és utána egy darabig megnőtt az állami súly, majd idővel elmúlt. Ez nem orbáni kór, hanem ilyenkor rendszerint megnő a baloldali retorika népszerűsége, de ez múlandó, mert prosperitás idején senki se vállalja szívesen a mellékhatásait.
Valószínűleg most is lesz egy 10-15-20 év, amíg megnő az államok szerepe...
Én nem hiszek abban, hogy olyan hú, de nagyon megváltozna a rendszer maga. Ami viszont változni fog, azok az erőviszonyok. Nem az állam és a magánszféra között, hanem a földrajzi régiók és kultúrák között. (nem javunkra)
@Lord_Valdez:

"Bár válaszolhatnék neked, mint érintett, kicsit többet tudok róla. De pont ezért nem tehetem, pedig lenne mit mondanom..."

Így sajnos nem tudjuk leleplezni a mocskos csalókat. Úgy hazudnak, mint a vízfolyás!

"Valószínűleg most is lesz egy 10-15-20 év, amíg megnő az államok szerepe..."

Aztán újra lecsökken és megint belefulladhatunk a szemétbe amit a piac borít ránk. Kinek jó ez?
@FAQ (ex SarokVáltó):
Nem csalásról van szó, inkább a hülyeség, a bürokrácia, a karrierépítés és az állandó képmutatás sajátos és gyakran tenyérbemászó egyvelegéről. Azért nem nevezném csalásnak, mert nem teljesen tudatos. Ahogy a beosztott becsapja a főnökét és a főnök betarthatatlan elvárásokat fogalmaz meg, minek következtében a beosztott becsapja, ő pedig elhiszi, hogy úgy, ahogy ő azt kitalálta, tehát legközelebb is a maga kis fikciói szerint fog dönteni... Szóval ebben a körben mindenki hibás valamennyire.
Itt, amit le lehetne leplezni, az az elharapódzott irracionalitás, illetve következményei.

Kérdezz meg (web)konzikat. Azt fogják mondani, hogy a mostani válság oka, pont az állami beavatkozás. Ami részben igaz is, mert szándékosan alacsonyan tartották a kamatokat, hogy gyorsítsák a gazdasági növekedést, és ezt nem lehet büntetlenül csinálni a végtelenségig.
A rendszerben egyébként is van egy (több) ciklikusság. Egyes nézetek (pl. Marx vagy Schumpeter) szerint a válságok elkerülhetetlenek, csupán bekövetkezésük ideje befolyásolható. Például, ha Kondratyevnek igaza van, akkor kb. most vagyunk egy Kondratyev-ciklus fordulópontján. Ami szar ügy, mert, ha igaza van, akkor még 25-30 év, mire ismét elérjük a 2006-2007-es szintet. (egyébként ez egy elég vitatott elmélet)
Igazából nem arról van szó, hogy kinek jó ez, hanem, hogy mi mit tegyünk? A piac ugyanis egy rettentő perzisztens valami, ha akarod, se bírod kiiktatni. Amit továbbá érdemes szem előtt tartani, hogy idáig az összes (nincs kivétel) nagy léptékű piacbefolyásolás elbukott.
@Lord_Valdez:

"Azt fogják mondani, hogy a mostani válság oka, pont az állami beavatkozás. Ami részben igaz is, mert szándékosan alacsonyan tartották a kamatokat"

A kamatokat nem lehet alacsonyan tartani (hiába minden akarat), ha a piac ezt másképp gondolja. A 2000 utáni recesszió alatt a piac nem gondolta másképp, nagyon is óhajtotta az alacsony kamatokat, épp a piac kérését elégítette ki az állam. (sajnos, hiszen már akár túl is lehetnénk a válságon)

"Egyes nézetek (pl. Marx vagy Schumpeter) szerint a válságok elkerülhetetlenek, csupán bekövetkezésük ideje befolyásolható."

Kiegészíteném a mértékükkel is, ami szintén befolyásolható.
A földig rombolás-majd onnan felépítés ellen azért érdemes tenni valamit. (Bár kétségtelenül ez is működik, csak keveseknek hoz örömet. Ez lenne a teljesen magára hagyott piac.)

"Amit továbbá érdemes szem előtt tartani, hogy idáig az összes (nincs kivétel) nagy léptékű piacbefolyásolás elbukott."

A szabályozatlan piac is rendszeresen megbukik. (nincs kivétel)
@Lord_Valdez:

"Azt fogják mondani, hogy a mostani válság oka, pont az állami beavatkozás. Ami részben igaz is, mert szándékosan alacsonyan tartották a kamatokat"

A kamatokat nem lehet alacsonyan tartani (hiába minden akarat), ha a piac ezt másképp gondolja. A 2000 utáni recesszió alatt a piac nem gondolta másképp, nagyon is óhajtotta az alacsony kamatokat, sőt épp a piac kérését elégítette ki az állam, mivel a recessziós félelmek akkoriban is óriásira nőttek. (sajnos, hiszen már akár túl is lehetnénk a válságon)

"Egyes nézetek (pl. Marx vagy Schumpeter) szerint a válságok elkerülhetetlenek, csupán bekövetkezésük ideje befolyásolható."

Kiegészíteném a mértékükkel is, ami szintén befolyásolható!
A földig rombolás-majd onnan felépítés ellen azért érdemes tenni valamit, ha már agysejtekkel áldott meg az Úr! (Bár kétségtelenül a piac magára hagyása is működik, csak keveseknek hoz örömet, de nekik legalább nagyot.)

"Amit továbbá érdemes szem előtt tartani, hogy idáig az összes (nincs kivétel) nagy léptékű piacbefolyásolás elbukott."

A szabályozatlan piac is rendszeresen megbukott. (nincs kivétel!)
@FAQ (ex SarokVáltó): ""Amit továbbá érdemes szem előtt tartani, hogy idáig az összes (nincs kivétel) nagy léptékű piacbefolyásolás elbukott."

A szabályozatlan piac is rendszeresen megbukott. (nincs kivétel!)"

Szóval marad egy alternatíva: komoly, előrelátó és hozzáértő, felelős politikusok törvényekkel szabályoznak és betartatják a rendet.

Te jó ég! MO örökre elveszett!!!
Dehogy nem, a jegybanki alapkamat döntés kérdése és a piaci kamatok sem függetlenek tőle.
Persze, hogy óhajtotta, mint ahogy a gyerek is óhajtja a csokit és kólát. Vagy ahogy az emberek is örömmel fogadják, ha minden héten pénzt küldesz nekik, mégsem célszerű, mert egy gazdaságtól kapott pofon lesz a vége.

A szabályozatlan (laissez-faire) piac nem bukott, csak szar benne élni. A XX. században viszont ilyet már nem találtál max. Afrikában.
@Lord_Valdez:

"A szabályozatlan (laissez-faire) piac nem bukott, csak szar benne élni. A XX. században viszont ilyet már nem találtál max. Afrikában."

Vagyis szerinted azért nem bukott meg, mert Afrikában még tartja magát?

A laissez faire nem más mint nyilvánvalóvá tenni azt, hogy senki ne szóljon bele a tőkés kizsákmányolás mikéntjébe, mert azt legjobban a tőkés tudja működtetni.
Egy ilyen "eszme" iránt csak komplett idióták rajonganak a tőkéseken kívül.
(Na meg az a néhány haszonélvező munkás, akinek az átlagnál több csurran-cseppen a jelenlegi leosztásokból.)
süti beállítások módosítása