W

w.blog.hu

Tóta W. Árpád kommentál, szemtelenkedik, valamint permanens fogadóórát tart.
Régi cikkarchívum



Kommentelés - házirend

Wblog @ Facebook

Engedjétek hozzám

Kis heti hírlap 4-10 éveseknek.


Foglalod a kurvanyádat

A mozdonyhorgony
Úgy remélte, ezzel bekerül a Rekordok Könyvébe. De legalább a Jackassbe.

Elnöki pornó
Nagy baj, ha az elnök ribanc.

Nem jó a nemzetnek egyedül
Szuverén ország is lehet borzalmas hely.

Szent szar
A húsvéti alkotmány: szentséggyalázás.

A pedofilok védőszentje
A deviancia fincsi, de csak ha papok csinálják.

A gólkirály beszéde
Angela, te náci ribanc!

Győz a szittya förgeteg
Kuss, mi így szállunk le a bicikliről.

Együtt sikerülni fog
Bizonyítsuk gyalázkodással, hogy Magyarország szabad!

Kompország vitorlát bont
A finom kritikát meg lehet állítani, a brutálisat nem.

Foglalod a kurvanyádat
Nem ti vagytok a nemzet, sem a nemzeti oldal.

Utolsó kommentek

  • Brown094: Ha pénzt vesztett egy átverés miatt, vagy megadta adatait egy csalónak, akkor is visszakaphatja el... (2021.10.21. 23:05) Tribuszerné visszanéz
  • szódabár: Hát te sem vagy a tolerancia bajnoka. Hehehe. Felőlem mindenki azt csinál amit akar, nálunk a menó... (2020.12.26. 11:50) Isten fasza
  • Tahó Sandokan: Közben elkészült, bitangfinom. (2020.11.09. 15:20) Ajándék erős gyomorhoz
  • Tahó Sandokan: Nem számítottál kommentre, ugye Worluk? Tegnap jutottunk hozzá ehhez a szürke gombához (egy gombá... (2020.11.09. 14:43) Ajándék erős gyomorhoz
  • Reactor: Bírom az ilyen mérhetetlenül idióta hozzáállást...a falu élhetetlen közösség, mert ott nincs TESZK... (2020.06.26. 14:47) Vackor néni busza
  • Utolsó 20

Viszlát, és kösz a halakat

2010.02.23. 10:30 Tóta W. Árpád

Érdemes akkor lelépni, amikor még maradt valaki, aki marasztalna. Bajnai Gordonnak ez sikerült, hogy belőle volna igény többre, az látszott már akkor, amikor sokadszorra és egyértelműen közölte, hogy nincs továbbmenet. Hiszen már az is azért történt, mert minden reggel vinnyogó szocialistákat kellett leráznia a kabátjáról, akik könyörögtek neki, hogy vállalja el a miniszterelnök-jelöltséget. Nem véletlenül kérlelték: tudták ők előre, hogy maximum egy Mesterházyt tudnak kiizzadni, és Mesterházyról kezdettől ordít, hogy azért lehetett jelölt, mert Bajnai nem vállalta.

Bajnai előre bejelentett visszavonulása miatt lehet Orbán egyetlen komolyan vehető kihívója Bokros Lajos, még ezzel a hihetetlen rongyosgárdával a háta mögött is. Az összefüggés Navracsics Tibornak is eszébe juthatott, aki Bajnai leköszönő beszéde után rendkívül idegesen vágta a szemébe, hogy biztos vissza akar jönni pár év kihagyás után. És pont az ellenzéki pozíciót meg a kampányt akarja kihagyni, azt a kemény taposómalmot, amiben például Navracsics simán hülyét csinált magából, amikor be kellett szállni Szijjártó mellé a debilek kórusába.

Válságkormányzása alatt felszínre fosódott a szoci korrupció fogafehérje, az igazságszolgáltatás működésbe lépett, de a miniszterelnöknek sikerült ezektől az ügyektől távol maradni – legfőbb, fejére olvasható bűne a libaügy maradt, ami elég sovány volt eleve. Eredményei ugyan nehezen kommunikálhatók, makroszintűek, de Bokros csomagja is ilyen volt tizenöt éve. Idővel az ilyesmi megszépül, nem azért, mert a mai hőbörgőknek benő a fejük lágya, hanem mert sokan szeretik hinni, hogy a szűk esztendők nem voltak hiábavalók.

Aki ott se volt

Az IMF-tárgyalások sikerénél a kormányzási stílusának emlékezete többet számíthat, amikor esetleg kedve támad a visszatéréshez. Antall József óta senki sem úszta meg nála kevesebb bohóckodással. Igaz, Antall meghalt a kampány előtt, Bajnai meg nem is kért belőle.

Nem énekelt nótákat tévéműsorban, a pártkongresszuson is csak tátogott, őt ebbe belerángatták. Nem töltött kolbászt kamerák előtt. Nem tartott tömeggyűlést, nem szitáztatott pólókat az arcképével és jelmondataival, sőt szlogeneket egyáltalán nem is vezetett be. Se hajrá, se húzzunkbele. Nem volt nyilvános imádkozás, tánc, feleség és gyerekek mutogatása, fotóalbum kutyával és macival. A celebség teljesen hidegen hagyta. Még Bokros egzaltált evangelizálását se irigyelte meg: bár a ráció ott van a legfőbb értékek között nála is, de nem hordja körbe zászlórúdon. Semmilyen zászlót nem hord körbe, és ezt is lehet szeretni.

Főleg akkor, ha van kontraszt. Medgyessy nemcsak azért volt Orbánnak sikeres kihívója, mert fűt-fát megígért, hanem azért is, mert szerencsétlen tutyimutyinak nézett ki már a kampányban is. Nézzétek, beszélni sem tud! Alig él! Az ilyen tutira nem lesz annyira arrogáns, mint amilyen a Fidesz volt az első ciklusában. Aztán sajnos mellékesen csődbe vitte az országot – Bajnai viszont a csőd kezeléséből vette ki a részét.

Zászlótlan, nyugis, bohóckodástól és pátosztól mentes figurára mindig lesz igény, minél több és zajosabb a bohóc, annál nagyobb. Szép dolog a centrális pártrendszer, de nem valószínű, hogy ezt az elvárást a Fidesz be tudná illeszteni a táborába, ahol egy a zászló. Bajnai Gordonnak meglesz a szabadjegye visszafelé, csak pártot kell találnia hozzá.

Akinek nem inge



Címkék: történelem újpárt bajnai

349 komment · 4 trackback

A bejegyzés trackback címe:

https://w.blog.hu/api/trackback/id/tr491782838

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Szorul a hurok 2010.02.26. 16:29:49

Nyilván nem csak én voltam szkeptikus, mikor a szoclibekhez köthető ügyek elkezdték megmozgatni az igazságszolgáltatás megszorult fogaskerekeit. Komoly tétben mertem volna fogadni, hogy a koncnak odadobott Zuschlagok megtartják a háttérben lapulókat ...

Trackback: Tóta meg a zsebpénz 2010.02.24. 15:26:51

Miközben mindezt leirtad, nem párásodott be a szemüveged? Olyan meghatóak voltak e sorok, mintha Gréczy irta volna Gyurcsányról. A nyelvet meg kérjük visszahúzni annak rendeltetési helyére.  Nincs egyéb mondanivaló. Ezt most tényleg csak a trekbek...

Trackback: Cinizmus a köbön 2010.02.23. 12:33:45

Az összpárti mutyi újra körberöhög minket: Ciklusának utolsó ülésnapján a parlament létrehozta azt a vizsgálóbizottságot, amely a Sláger és a Danubius rádiók frekvenciájára kiírt ORTT-pályázat elbírálása során felmerült egyes pártkötődések és hátté...

Trackback: Bajnai Gordon, az utolsó technokrata 2010.02.23. 12:14:59

Bajnai Gordon Németh Miklós húsz évvel későbbi politikai reinkarnációjának tűnik. Tisztességes ember, aki saját feladatát a rövid távú válságkezelésben látja és a válságkezelést önmagáért való célnak tekinti. (Fotó: Meh) Mit tudtunk meg a beszédből &n...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Az egyetlen vállalható (sőt kedvelhető) arc a szocialistáknál. Már amennyire ő szocialista. Kb. annyi köze van ahhoz a szerencsétlen lábszagú bandához, mint Bokrosnak az mdf-hez.
Csak tudnám, hogy miért most ez a gordonlove.

Én melyik filmet néztem?
@dark future: hát ja, de bokrossal együtt is csak ketten lennének.
"Aztán sajnos mellékesen csődbe vitte az országot – Bajnai viszont a csőd kezeléséből vette ki a részét. "

Meg az előidézéséből is:

2008-2009 Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium, miniszter

2007 - 2008 Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium, miniszter

2006 - 2007 Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, Fejlesztéspolitikai Kormánybiztos

1,5 év szarakodás helyett már 2009 tavaszán előrehozott választásokat kellett volna tartani, mint sok más országban.
mindjárt jönnek a jobbos dumák hogy nincs neki társadalomfilozófiája, meg csak a számokhoz ért. nagy igény van itt arra hogy megfogják a választó kezét és mint gügyögő hülyegyereket, körbevigyék a játszótéren
@Tóta W. Árpád: Vegyük még hozzá azokat, akiknek bejön mind Bokros gazdaságfilozófiája meg Bajnai kissé technokrata vezetési stílusa (or vice versa), már kész van egy épkézláb pártkezdemény.

(Amire kb. az a háromszáz ember szavazna, aki tényleg szereti a kapitalista piacgazdaságot.)
@Tóta W. Árpád:

Ez az. A kínálatot látva elmegy az embernek a kedve a választástól.

És az MDF se játszik, mert Bokros egyedül nem tudja elvinni a hátán a bulit, más meg nem nagyon van aki segítsen neki.

Miért nem csinálnak ezek az értelmes emberek egy árnyékkormányt, és kezdik el nagyon hangosan propagálni, mit is kellene tenni?

Ha már parlamenti pozícióba nem tudnak kerülni, legalább megpróbálhatnák meghackkelni azt...
@Walter Melone:
@SzaboZsee:
két emberből nem lesz párt. ötből sem, tízből sem. az LMP - függetlenül attól, hogy irtózom a balhippiségtől - hősies harccal észrevétette magát, de a bejutásra szinte esélyük sincs (most azt hagyjuk, hogy Stumpfék mértek nekik egy 5%-ot, alig lóg a lóláb).

a piacra lépés küszöbe nagyon magas. pénz kell, és a kopogtatócédulák végképp megnehezítik az indulást. igazából elkelne itt valami olyasféle segítség, mint a Soros Alapítványé volt a rendszerváltáskor: abból a keltetőből lett többek közt a Fidesz is.

szóval Bajnainak megvan a széke, de csapat, az a láthatáron sincs. a szocikkal túl sok a kompromisszum. talán az MDF? hát a csapat ott sincs ki.
@Walter Melone: Oszt' mit érnének vele? Kinek mondanák el, mi lehetne jó és ki figyelne rájuk? A pártok felsővezetése is olyan hülye, hogy csak azt nézi, ki mondta, nem azt, hogy mit, onnantól meg kész a prekoncepció.
@Tóta W. Árpád: Gondolkodtam, hogy az amúgy segghülye Jobbik is betehető-e az LMP mellé, mint nuláról, hátszél nélkül induló alakulat, de aztán rájöttem, hogy olyan hátszelet kaptak anno OVitól, hogy nem csodálkoznék, ha Vonának lenne otthon egy viktoros házioltára...
@Andal:
A csődbe vivés 2000-2006 volt. Az öszödi beszédtől kemény kiigazítás jött + az a remény, hogy az uniós források segítenek elfeledtetni/túlélni a megszorításokat.

Bajnai ebben vett részt, nem a csődbe vivésben. Járj körbe az országban, és nézd meg, mi minden épült az elmúlt néhány évben. Nagyon meg fogsz lepődni!
@Tóta W. Árpád:

Gyökeres változás, átrendeződés a magyar politikai rendszerben akkor volna lehetséges, ha a Fidesz és az MSZP széles vezetői köre felülne egy repülőgépre.

Na és az a repülő eltűnne a radar képernyőjéről valahol a Csendes óceán felett...

Más lehetőséget nem látok új arcok színre lépésére.

Az LMP is egy vicc. Már a neve is csak szembenállást jelent, alternatívát nem kínál.
@dark future: "Kb. annyi köze van ahhoz a szerencsétlen lábszagú bandához, mint Bokrosnak az mdf-hez. "

Ez ugye vicc?

"Kormányzati pozíciót először 2006. július 1-jétől 2007. június 30-ig vállalt, amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hívására a fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztos lett.(!!!!!) Felügyelete alá tartozott az ____uniós pénzek elosztásáért felelős Nemzeti Fejlesztési Ügynökség_____.(!!!!)

Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) vezetőjeként – pártonkívüliként – 2007. július 1-jétől 2008. május 14-ig[5] tevékenykedett, ahol Lamperth Mónikát váltotta. A területfejlesztés nélküli, Önkormányzati Minisztériummá átkeresztelt tárca élén utódja Gyenesei István lett."

No ennyit erről,mihez ,hogy volt köze. :)

Most az ,hogy párton kívüli is volt...cöcöcö...

lmgtfy.com/?q=bajnai+gordon

:))))
Ja, asszem a Fideszt az egerek rendelték és ők is fizették ki.
@Blás Sailor von Wolfhausery:
Szeretném megjegyezni, hogy az uniós pénzek lehívása volt a Gyurcsány kormány egyetlen kifejezetten jól működő projektje. Elismert, sikeres pályázatokkal.
én azért egy színes, zajos torgyánbohócot is elviselnék, csak a móka-kacagás kedvéért (nem főszerepben persze)
Mennyire jó lett volna ez a cikk, ha Oszkó Péterről írtad volna.
Ő az első miniszterelnök, akiről jobb véleményem van a munkája végén, mint az elején. Azért ez szerintem nm rossz eredmény.

Navracsics meg csak azért kajabál már előre is, mert fél, hogy igaza lesz, és négy év múlva Orbán felkötheti a gatyáját. Én örülnék neki egyébként, csak azt nem látom, hogy melyik párt lenne az, amelynek a jelöltségét tiszta szívvel elvállalhatná, mert jelenleg egy ilyet se látok.
..teszem hozzá, Bajnai éppen azért tudott sikeres lenni és az MSZP fölött úrrá lenni, mert:
1. A szoci háttérpotentátok nem ugrálhattak úgy, mint Medgyessy és Gyurcsány mögött, mivel Bajnai lemondásával azonnal bukotak volna és ezel vége.
2. Az SZDSZ is kifújt addigra, mire miniszterelnök lett és így nem kellett állandó paktumokat kötni velük.
Egy négyéves ciklus során maga Bajnai sem kerülhette volna el az állandó és felaprózó kompromisszumok kényszerét (vagyis a rettenetes hátországot), ami voltaképpen szétszedte az elmúlt 8 év kormányzását.
Ma már tökéletesen beigazolódott, mennyire jogos volt úgy beszélni velük, ahogy Gyurcsány tette Öszödön.
Már csak a címe miatt is jeleznem kell egyetértésemet az írással kapcsolatban :-)
Ugyan, hagyjuk már Bokrost. Mit akarsz tőle, Attila? Mivel igazolta, hogy több, mint egy könyvelő vagy egy tanárbácsi? Mi köze van a politikához?
az a gond, hogy a mai teljes politikai "elitből", szélsőjobbtól szélsőbalig egyetlen épkézláb kormányt lehetne csak összerakni.
@p0pc0rnp!4y4h: Gordon Freeman miniszterelnök – ez tetszik. Barney Calhoun meg az igazságügyminisztere. :)
@Tóta W. Árpád: Nos, ha jósolnom kellene, azt mondanám, ellenzékben Gyurcsány Ferenc vissza fogja venni a pártelnökséget. Már most is látszik, hogy ő ott a legnagyobb sztár, pedig hét lakat van a száján. De ha van esze, miniszterelnökségre nem fog törni, legalábbis a 2010-es választásokon nem. Arra ott lesz Bajnai. Gyurcsány, mint pártvezető, pártszervező, főideológus, Bajnai, mint szakértő miniszterelnök-jelölt. Elég ütős páros lennének. Na de ne szaladjunk ennyire előre.

Hogy az írásodhoz is hozzászóljak: Igen. Ha Bajnai indulna a választáson, egyszerű lenne a döntés, kire szavazzak.

Így marad az MDF, vagy az MSZP, ebben a valószínűségi sorrendben. De az már most biztos, hogy az eddigi választásokhoz képest sokkal halványabban fog fogni az a toll, amelyikkel behúzom majd az ikszet.
Én nagyon szeretném a Fidesz - Jobbik koalíciót látni.
Akkor lesz-e OV miniszterelnök?
@Fedor: „Ő az első miniszterelnök, akiről jobb véleményem van a munkája végén, mint az elején. Azért ez szerintem nm rossz eredmény.”

Mondjuk biztos vagyok benne, hogy ehhez az is kellett, hogy betartja ígéretét, és leköszön. Így kerek a kép. Olyan Németh Miklósos feeling.
@Fedor: „Én örülnék neki egyébként ((Bajnai visszatérésének)), csak azt nem látom, hogy melyik párt lenne az, amelynek a jelöltségét tiszta szívvel elvállalhatná, mert jelenleg egy ilyet se látok.”

Fentebb írtam: Egy Gy. F. vezette jövőbeni MSZP, például.
@freagle:
Érdemes lenne a józan észt azért megtartani a propagandaszövegek helyett. Ha a bevételednél többet vagy kevesebbet költesz, az önmagában véve nem jelent semmit, nem jó és nem rossz. A kérdés, hogy mire költöd és hogyan. Ezért nem lehet semmilyen körülmények között összemosni a 2002-előtti éveket a 2002-2010 közötti időszakkal.

A megszorítások nem azt jelentik, hogy jobban vagy hatékonyabban dolgozunk, hanem hogy kevesebbet költünk. Ez kényszerintézkedés, nem megoldás.

Minden tiszteletem Bajnaié, személy szerint nekem szimpatikus, és várom vissza a politikába. De azért messze van még attól, hogy kiemelkedő politikusként kezeljük. Az irány, a stílus tiszteletet érdemel, a többit majd még bizonyítania kell.
@Andal: Gordon 2006 óta csak kiigazít. A Feri azért vette be a kormányba, hogy legyen egy kérlelhetetlen kiigazító a sok címeres elvtárs között. Először rutinosan tesztelte Gordont miniszterként, majd amikor látta, hogy milyen szakértően igazít a Gordon, akkor önként átadta a miniszterelnökséget a Bokros utáni első korszakos zseninek, aki azóta az egész országot igazítja. Az sem Bokrosnál, sem Bajnainál nem derült ugyan ki, hogy a pénzügyi géniusz mit takar azon kívül, hogy többet tudnak elvenni mint előtte, és kevesebbet visszaadni, de nálunk mivel nem elvárás, hogy működő gazdaságot hozzanak létre, így aki képes kiütni három kiadási cellát a költségvetési exceltáblában, és beírni néhány új adótételt, arról hőseposzokban beszélünk. Reméljük nem sokáig nélkülözzük a zsenit és gyorsan visszatapsolja a józan többség a kolbászfúvó patásördög helyett.
Hát ja, igény az lenne rá. Ha kitakarnánk mögüle a hátországot (meg persze a bokros mögül is) még lenne értelmes dilemma is a fülkében, így meg oda se érdemes menni.

A válságkezelésért egyébként a szigorúan szakmai dolgok mellett (amiket ti sem, én sem látunk át részleteiben) talán pont azzal tett a legtöbbet, hogy nem vállata be a bulvár-szociál-idiótát, és úgy érezhettük egy darabig, vannak gázos ügyek (nem kicsik, nagyok), de legalább egy értelmes ember van a kormányrúdnál.

A legtöbb hozadéka pont az lenne a regnálásának, ha ez a tartás divatba jönne politikuskörökben. (Ez a hülyegyerek is jobban tenné ha aput lesné hogyan kell kúl arcnak lenni - léggitározás helyett)

Szóval lehet örülni, hogy ez a szép lány nem lett kurva, és lehet búsúlni hogy így viszont nem is visszük el egy körre fizu után.
@xsasha: hát úgy általában semmi, csak most egy nagyon érdekes dolog zajlik Mo-n: át kellene lépnünk a szocializmusból, ahol mindent az államtól várunk, a kapitalizmusba, ahol magunk boldogulunk, és az államot inkább szükséges koloncnak tartjuk. Bajnai és Bokros az a két ember, aki ezt világosan és egyértelműen tudja, és csinálja (Gyurcsány meg tudja, de nem tudta csinálni). ezzel szemben 2010-ben kb. kétharmada lesz a szocialisztikus FIDESZnek (állami egészségügy, állami oktatás, állami nyugdíj, állami levegővétel, állami vállalatok, állami segély a vállalkozóknak, ráadásként egypártrendszer).

ha majd már kapitalizmus lesz Mo-n, miattam Bokros mehet a fenébe. most, amikor a kádári szocializmust restauráljuk, most mindennél nagyobb szükség van rá.
Ami Bajnai legnagyobb erénye, hogy tartotta magát ahhoz, amit az ország gazdasági érdekei megkívántak, még akkor is, ha ezzel nem segített az mszp-nek az elveszett szavazótábor újraverbulásában. Vagyis pl. nem készített választási költségvetést. Mint Horn, Orbán és Gyurcsány előtte. Igaz, ehhez kellett az is, hogy már eleve csak a választásokig rendezkedett be (Gyurcsánynak azért volt szüksége a "trükkök százaira", mert kormányfő akart maradni 2006 után is).
Nehéz lesz a fidesznek hátrafelé mutogatni a választások után. Bár egyértelműen látszik, hogy most ez az előremenekülés a stratégia: "jaj, nem tudjuk mi az ország valódi gazdasági helyzete, ezért ígérni ugyan ígérünk fűt-fát, de betartani azért nem fogjuk tudni őket, mert a csontvázak a szekrényben ránkdőltek."
Ezért lesz majd muszáj 7-8%-ra dagasztani a államháztartási hiányt is.
Tegnap a "köz"tévé beszélgetős műsorban adott helyt Bajnai, nyilván cseppet sem kampánycélú bizonyítvány-értékelésének.

Bajnai tehát nem szállt be a kampányba, és ha már mégis ott volt, nem "kellett" hülyeségeket beszélnie. ...Aha. Világos. Logikus, csak épp a nyers tények nem igazolják.

(Arról persze vitatkozhatunk, hogy a "saját", hosszútávú politikai céljai, vagy az MSZP rövidtávú céljai miatt "nem kellett", de a ténykérdés szempontjából ez nem érdekes).

Azzal kapcsolatban pedig, amit a "nem kellett" ellenére azért mégis csak nagyon konkrétan előadott, azt gondolom, hogy stílusában, tartalmában, mondanivalójában, nagyon is konkrétan megfelel a Gyurcsánynál, Lendvainál, Kovácsnál, gyakorlatilag bármelyik prominens MSZP-snél megismert problémakörnek.

Bajnai ugyanis hazudott. Mint a vízfolyás. Olyan pofátlanul, nyilvánvalóan hazudott, hogy pár percnél tovább nem hallgattam (...méltatlan lett volna).

...Ezért valahogy én úgy érzem, hogy mégsem volna "méltó" őt az őt megillető helyről, a Gyurcsánnyal, Lendvaival, Kiss Péterrel közös fényképről leretusálni.

Abban egyetérthetünk, hogy B. a saját későbbi karrierjének ágyaz meg ezekben a hetekben (felhasználva ehhez az MSZP-t, esetleg kompromisszumokat kötve vele, ahol érdekeik részben közösek), de azért ne tévesszük már össze a jézuskát a géppuskával. Bajnai körülbelül annyira hiteles politikus, mint amennyire Gyurcsány a magyar Tony Blair (pedig amazt is mennyire szépen sulykolta a magyar- és a nemzetközi sajtó...).
tótának elmékezet kiesése van...
nehogymár szenté avassad
1 vicc ez a poszt

akkor tudnám komolyan venni, ha az utolsó mondatban valami olyasmi szerepelt volna, hogy ő sem ér/ért 1 kalap szart sem.
@Csülök: hú, te nagyon keményen meg vagy húzatva... Tudod, hogy mekkora arányát hívtuk le a lehetségesen elnyerhető teljes keretünknek? Valahol 5 és 10% között (igen, a maradék 90%-ra nem sikerült épkézláb pályázatot felmutatnunk) Ez azért nem akkora sikertörténet...
Mondom ezt mindazok mellett, hogy szerintem Bajnai nem végzett rossz munkát, mióta a dilis elhúzta a csíkot.
Wallis-os masodvonalas stromanbol miniszterelnökke kinönie magat az ember gyerekenek, meg Pesten is nagy ugras.
Szerintem vallalhato lett a srac tokkal-vonoval es sokkal okosabb annal, hogy belemenjen a következö evek jobbos tozodasaba, ami törvenyszeruen varhato es talan meg jogos is.
Bizonyara megvan mar a terve arra is, hogy negy evig mit es hol fog csinalni, utana meg csak legyen ideges a Narvacsics.
Mondjuk, ha vegre nem csak baszakodas lenne, hanem eredmenyek es nyugalom en meg azt sem bannam, ha a Viktor szobrot kap a Parlament elött es a fotojat kötelezö jelleggel ki kell majd rakni az iskolakban, mint anno a Rakosi kepet.
@Andal: ha előrehozott választások lettek volna kinek a programjára szavazol? Mit gondolsz, ha a mostani ellenzék akkor tudta a jó utat, miért nem árulta el? Nem akart jót az országnak, vagy a hírekkel ellentétben mégsem volt mit elmondania?
Én sajnálom hogy nem marad miniszterelnök, de tagadhatatlan, hogy a jelenlegi bandájának távozni kell. Igaz, az utána következők se lesznek jobbak. Szerintem magamra szavazok a választásokon, kár, hogy nem indulok.

Két személynek kéne irányítani az országot, Bajnainak (MSZP nélkül) és Bokrosnak (MDF és főleg Ibolya nélkül)

Pár év szigor után megtanulná a magyar hogy DOLGOZNI MÁRPEDIG KELL. Tudom, vannak ellenvélemények de ez van.
@Lord Kilburn: az MDF és az MSZP?? Indokolj is már légy szíves, hogy valami értelme is legyen ennek az egész webkettősdinek itt. Miért szavaz ma épeszű ember ezen két formáció valamelyikére?
@Walter Melone: „És az MDF se játszik, mert Bokros egyedül nem tudja elvinni a hátán a bulit, más meg nem nagyon van aki segítsen neki.”

Lesz rá 4 évük ellenzékben, hogy valami szabadelvű-konzervatív vagy konzervatív-liberális izét összehozzanak ebből a hihetetlen rongyosgárdából, ahogyan Árpád írja. Vagy széjjelmállanak. Szerintem ez a próba megér 5-10% szavazatot.
Jó a cím!

A delfinek utolsó üzenete az emberiséghez, mielőtt elhagyták volna a Földet. :-)
EZ Bajnai:

"A betegellátás minden területén, korlátozást vezetnek be február 1-jével be a jászberényi Szent Erzsébet Kórházban. Hétfőtől felfüggesztik a nem Jászságban élők sürgősségi ellátását, de előállhat olyan helyzet is, amikor az életmentő beavatkozásokon túl csak a menedzsment egyedi elbírálása alapján végezhet gyógyító munkát az egészségügyi személyzet."
Forrás: tudtad.blog.hu/2010/02/02/kezeljuk_a_valsagot

"Pál Attila felhívta a figyelmet arra is, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) a betegellátásért kapott finanszírozásuk csökkent a tavalyi évhez képest. Míg 2008-ban átlagosan havi 1,86 milliárd forintot utalt számukra az OEP, addig az idei év végére ez az összeg – azonos teljesítmény mellett – 1,54 milliárd forintra csökkent."
Forrás: szegedma.hu/hir/szeged/2009/11/tervezheto-muteteket-halasztanak-el-szegeden/#more-42176

Értitek, a szolgáltatást megrendeljük, az emberek a TB-n keresztül fizetnek érte, mi meg, a nemes válságkezelő kormány egyszerűen b@sszuk kifizetni a szolgáltatónak. Ez a spórolásnak az a formája, mint amikor a "mélyszegény" család megkapja az önkormányzattól a segélyt, apuka kiszámolja, hogy ez bizony nem elég mindenre, ezért elkezd spórolni - az ennivalón. Játékgépre meg alkoholra viszont marad továbbra is. Ezt csinálta Bajnai is. Nemes egyszerűséggel alulfinanszírozza az önkormányzatokat, az egészségügyet (ha van kórházban dolgozó ismerős, kérdezzétek meg!), de bezzeg továbbra is van pénz négyes metróra meg autópályára. Hogy ez az út hová vezet hosszútávon? Sehová. Egyszer majd ki kell fizetni a felhalmozódott kórházi adósságokat, az állami intézmények, vállalatok adósságait, de ezt Bajnai elegánsan az utódjára hagyta, szívjon az vele.
Török Gábornál már leírtam, de mondjuk ott durvább is volt a dolog: nincs kedve valakinek ebben az országban a beszédével, az ott elmondottakkal is foglalkozni? Itt már mindenki a falusi öregasszonyt játsza, hogy 'nézd már, az a Gordon gyerek, elveszi a Julcsát vagy nem, meg itt marad-e a faluban? tudtad, hogy pörsenés van a seggén? de a templomban szépen énekel a misén!'

éppen, hogy a csapatot tessék megalakítani, aztán jön a Bokros is, meg a Bajnai is, meg még páran. mindjárt elszaladok megnézni, hogy W., te tagja vagy-e a Bokros fan klubnak a Facebookon. Fedor detto. merthogy ez ám a magyar értelmiségi nyavajgás, hogy dehát nincs csapat, sajnos, sajnos. és akor bottal piszkálja.

vegyük észre, hogy a FIDESZben ugyanúgy a mocsokban tapodnak, tudják ők is, hogy Bayer, Csintalan, Semjén, Mikola stb. stb., és be is fogják az orrukat, Navracsics is. ne tessék szégyellni a másik oldalnak sem. igen, bizony, a FIDESZ se nem jobb, se nem rosszabb, mint az MSZP vagy az MDF, vagy a Bajnai párt vagy akármelyik. csak a FIDESZ most átmenetileg, főleg a hülyenépszavazással átvette a kommunikációs fölényt. majd elveszti.

szóval: csapatépítésre fel!
@Csavarhúzós: Azt én sem értem, hogy miért nem beszélt senki Oszkó-csomagról, miért Bajnai-csomagként említette mindenki a válság miatti megszorításokat. Oszkó Péter azért eléggé látható volt Bajnai mellett.
@Lord Kilburn: "Olyan Németh Miklósos feeling. "

Igen, a párhuzam nagyon adja magát.
Ez volt a flash, Gordon! :)
@Lord Kilburn:
Hülyének nézed Bajnait? Hamarabb fog Szilivel összebútorozni, mint Gyurcsánnyal.
OFF

Tudtátok, hogy létezik Magyar Republikánus Politikai Párt?
www.magyarpp.com/
A honlap a politikai amatőrizmus finom poénjainak aranybányája.

ON

Azt így nem tudtam hirtelen eldönteni, hogy fogadnák Bajnait...
@Lord Kilburn:

Sajnos ez itt a gond, hogy az emberek gyorsan felejtenek...:)

Elég nekik egy báb, meg egy önjelölt "új seprű" pártvezérként és hajlamosak lesznek elfelejteni a lista első 30 helyéből 20-at elfoglaló állandó mellékszereplőket (kovács, lendvai, kiss, lamperth, stb...).

Remélem egyszer majd megértitek, hogy a főszereplő és a rendező cseréjével a darab még ugyanaz marad, elvégre a forgatókönyv és a szereplők nagy része nem változott az évek folyamán és a jelek szerint nem is fog.
"Orbán egyetlen komolyan vehető kihívója Bokros Lajos, még ezzel a hihetetlen rongyosgárdával a háta mögött is"

De szabad-e egy pártra szavazni, akinek ennyire nincsenek normális káderei:
www.youtube.com/watch?v=GON3TN0o69w
@xsasha:

A baj itt az, hogy alapvető bizalmi válságban van az ország. Az állam nem bízik a polgáraiban, a polgárok pedig nem bíznak az államban. Mindkettő érthető valahol.
Ezért jönnek mindig a megszorítások reformoknak cimkézve, majd a hitelfelvétellel beindított beruházások, melyek árát később kamatostól kell visszafizetni valahová, valakinek.

Ha lenne egy olyan kormány amely bevállalná az adószabályok olyan módosítását, hogy érdemes legyen adófizető magatartást tanúsítani adókerülő magatartás helyett, végre nem ugyanannak a szűk dolgozó rétegnek a bőrét nyúznák le tizedszer is aki nem tud/nem akar adót csalni.

Hisz ha többen fizetnek be kevesebbet az összességében jóval több is lehet, mintha kevesen többet.
@Arzén Vendel: olyan szinten csak elvesz, hogy a 2010-es adótábla nincs is például, ugye? Egyoldalú vagy, vagy nem látod át.
Az elején kimondta mire szerződött és azt tette.
Mindenkitől csak ennyit várnék a politikában.
Ezért nem szavaztam se az MSzP-re, se a Fideszre még eddig.
Hja igen, majd elfelejtettem: a holokauszttagadásra vonatkozó törvénnyel meg "méltán" búcsúztak kormányzásuk 8 évétől a "tisztelt" honatyák...
S ez sem fog a jövőben pozitív emlékként elkísérni pl. Bajnaiékkal kapcsolatban.
@SzaboZsee:

Kedvesem!:)

Várom a bizonyítékokat arra nézve, hogy a jobbik megkapta azt a bizonyos orbáni hátszelet. Mert lehet erről beszélni, meg mantraként kezelni, de nem kicsit lóg a levegőben...:)

Sokkal inkább légből kapott dolog mint az, hogy pl. gyf-et és technokrata körét anno még az átkosban az mszmp kommunista arisztokráciája képezte ki arra (s látták el a 90-es évek elején a megfelelő tőkével), hogy egyszer majd a demokráciában bizalmi embereik segítségével megtarthassák a gazdasági hatalmat és a régi pozícióikat.
Egy szimpla IMF komisszár, egy álszent, képmutató focikapus ("a politikától távoli szakértő kormány feje", LOL), de még ezzel együtt is fényévnyi távolságban van a gyurcsány nevű terminátortól mind következetességben, mint emberileg.

Én Orbán helyében átadás-átvételkor csak leülnék vele, akkor már ez a gesztus nem érinti a kampányt, de a találkozónak haszna lehet az ország szempontjából...

Tegyük fel a kérdést: ha 2006. őszén jön, most ugyanezek az állapotok lennének-e az országban (gazdaság, politika, szélsőjobb, stb...)?
@xsasha: @szempontpuska:

Eben igazat adok neked, de hozzá kell tennem, hogy a 2 semmirekellő, önző lobbi kidurranásához kellett 7 év és egy öszödi beszéd.
Mármost 1 év normális kormányzásért érdemes volt beáldozni 7 évet? Nem lett volna egyszerűbb már 2002-ben nem ezekkel próbálkozni?:)
Szimpatikus arc nekem ez a Bajnai. Egy technokrata vezető jót tett az országnak.
@szempontpuska: Igazad van, Bajnai tényleg egy ritka kegyelmi pillanatban lett miniszterelnök, legalábbis abból a szempontból, hogy csekély ellenállás mellett tudta megvalósítani programját. Rövid idő alatt, szakértői-technokrata attitűddel sokat tett: Erre mondtam, hogy olyan Németh Miklósos fílingje van.
Egy dolog tény. Mégpedig az, hogy a rendszerváltás óta eltelt időszak leginkább szimpatikus szocialista miniszterelnökéről beszélhetünk. Volt olyan időszak, amikor fel sem tűnt, hogy van az országnak miniszterelnöke.:)
Még a - minden vezető politikusnál előkerülő - korrupciós ügyei is másképp sültek el (bár gyf bűvköréből jövőkkel mindig vigyázni kell).
Persze az is igaz, hogy lendvai ildikók, suchman tamások, lamperth mónikák, kovács lászlók mellett nem is túl nagy kihívás szimpatikusan politizálni, vagy szimpatikus arcot mutatni...:)
Valahogy az volt a benyomásom, hogy neki még azt a luxust is megengedték az emberek (tán a stílusa miatt), hogy meghallgassák amit mond, mert nem azt nézték ki mondja...:)
Ez volt a pozitív oldal.

Most jön a negatív:

Kedves és csendes gordonunk kulcspozíciókban segítette gyf kormányzását, azaz ahhoz, hogy az ország szar helyzetbe került, legalább annyira felelős mint "gazdája". Továbbá ha gyf bizalmi embereként jelen lehetett, valószínűleg régi üzleti kapcsolat, vagy politikai kapcsolat állhat a 2 ember között, ami ugye megint csak nem túl pozitív hozadék.
Szóval a két oldalt (pozitív és negatív) együtt értékelve sem tudom azt mondani, hogy elégségesnél jobb osztályzatot adnék neki, s valaha a jövőben egy ikszet tennék a neve mellé...
Én azt vártam ma reggel tőled, hogy a holokauszttagadás miatt ráhúzod a vizes lepedőt a kis kedvenceidre.
Úgy látszik te sem vagy a régi.
Ehelyett itt ajnározod ezt a kis cuki antipolitikust.
EBRD vagy az IMF megkínálta már valami igazgatói székkel?
Ne feledjük el a bohózatot ami a megválasztása előtt zajlott, egy hét alatt tizensok jelölt, aztán végül őt húzta ki a planétás egér. Amit csinált az sem nagy kunszt, kisajtolta a maradék kis pénzt a kkv-ból meg a lakosságból amivel némiképp feljavította a költségvetési számokat. Számomra hiteltelen, libákkak vagy anélkül is, tökmindegy.
"Nem énekelt nótákat tévéműsorban, a pártkongresszuson is csak tátogott, őt ebbe belerángatták. Nem töltött kolbászt kamerák előtt. Nem tartott tömeggyűlést, nem szitáztatott pólókat az arcképével és jelmondataival, sőt szlogeneket egyáltalán nem is vezetett be."

Istenem, csak ezt ne, Árpi!
Hát ki stukkolt Mesterházyval a miniszterelnöki irodában???? Mi az, ha nem szimpla kampánybohóckodás??? Ne izélj már. Fejelgetés a miniszterelnök irodájában.LOL
@Csülök: "Elismert, sikeres pályázatokkal. "

offkorsz...példának okáért a bodrogkeresztúri kilátó! :)

Vagy a több százmilliós iskolafelújítás ahova 100 gyerek se jár és kb. egy új iskolát lehetett volna felhúzni a pénzből:) .Ezek csak azok amik a lakájmédiában is előkerültek. :)

Lehívás az lehet jól ment,de a felhasználás....

Ha valaki meg tudja mondani ,hogy miért kell eszement módon elkölteni az uniós pénzeket és miért nem ésszerűen,azt értékelném.Mutyi is, meg gagyiság is az unió részéről.Gondolom én.De ,hogy mi a ráció abban ,hogy nem lehet csak pl. iskolára és akkor el kell lőni hülye mód több 10-100 milliót ahelyett ,hogy inkább az orvosi rendelőt stb. is felújítanák...
"Eredményei ugyan nehezen kommunikálhatók, makroszintűek, de Bokros csomagja is ilyen volt tizenöt éve."

A poszt legnagyobb tévedése. Bokros durva inflációt hozott létre, sokkal hosszabb távon tett keresztbe a GDP növekedésnek, hozzányúlt a családtámogatási rendszerhez, amivel meg nem született gyermekek ezrei száradnak a lelkén. Ráadásul rekordot állított fel az alkotmányellenes törvények gyártásában (jogi dilettantizmus).

Bokros Bajnaihoz képest egy öntörvényű, kapkodó, társadalompolitikailag vállalhatatlan figura volt. Pontosan 1 évig töltötte be a posztját, mégis a mai napig tartja a népszerűtlenségi rekordot 9%-kal (Medián).

A két embereben csak annyi közös, h mindkettő válságkezelésre szerződött, és az IMF megbízható emberei.
Tegnap megkérte a Navracsics, hogy folytassa. Miért hagyja abba? Nem lehetne, hogy Tibor kérésének nem tud ellentmondani és mégis folytatja? :)
Visszajön miniszterelnöknek. Persze! A homo romanticus hungaricus álmodozik :)

A baj a rendszerrel van, ami nem a hozzá hasonló embereket termeli ki, helyezi pozícióba. Hiába a szüzek kórusa, amíg itt mutyiország, mutyi-rendszere müködik az óvodától az NBH-ig addig maradnak az agymosó demagóg gengszterek. Sajnos. :(
Értelmiségnek meg az alkozolizmus v. a Farmville. :)
@Lord Kilburn: ritka kegyelmi pillanat volt? valójában mondjuk ki: be volt szarva majd mindenki, hogy mi a szentszar lesz itt. ezért elfogadták az intézkedéseit.
De ha rosszul csinálta volna, itt már az emberek nagy része pénzügyileg bedőlt volna.
"A Magyar Szocialista Párt és a liberális frakció tagjai az ország hosszú távú érdekét újra és újra saját rövid távú érdekeik elé helyezték az elmúlt tíz hónapban. Lehet, hogy ezt még csak kevesen köszönték meg nekik - én most megteszem.
Köszönöm. Köszönöm az elszánt, tisztességes, és ami a legfontosabb: eredményes munkát!"
/Bajnai Gordon/
@malacz69 nemigazországi hisztidetektor【ツ】, 47cm: "IMF komisszár"....LOL !! Te kis csegevara! Ti jobbosok gyakran kommerebbek vagytok a legvéresebb mszmp-s kommereknél. Totális képzavar !!
@malacz69 nemigazországi hisztidetektor【ツ】, 47cm: Bokrot savazod, de ő volt az egyetlen aki a Kádári érában begyökeresedett "nekem az jár" mentalitás ellen képes volt érdemben fellépni. A családtámogatási rendszerünk amit olyan lelkesen lobogtattok Kádár alatt született, a sokszorosan gazdagabb országok sem tudnak megengedni maguknak alanyi jogon járó szociális hálót amiben 3 éb gyes foglaltatik..főleg nem egy olyan országban ahol sport az adóelkerülés. Valójában ti mind konzervativ posztkádáristák vagytok, modernizációellenes csökevények akik a rendszer végletekig történő kiszipkázására lettetek szocializálódva, aztán igy maradtatok. Orbán meg adja alátok a lovat, csak az a baj hogy visszafelé ültök rajta !
Nem jön vissza és milyen igaza van. Ő a harsány kelet-európai díszbohócok, a hitelbe vett plazmatévék, a szürkeimportból származó X6-sok és levegővel felfújt száraz péksütemények világában a higgadt européer,akiben végre igazi baracklekvár van. A szakadék széléről rántotta vissza az országot, akkor, amikor az összes percemberke magasról tett arra, hogy mi lesz holnap 10 millió emberrel, ügyes diplomáciai manőverekkel lerántotta a leplet a naiv Nyugat előtt a szlovák kormány fasisztoid természetéről, egyedül ezzel többet téve a felvidéki magyarokért, mint Orbán tíz évnyi szájkaratéval. Nem egy vadkapitalista, doktriner Bokros Lajos, nem egy fegyelmezetlen, manírkirálynő Gyurcsány, és persze nem egy népbutító hordószónok, aki a saját anyját is eladná négy évnyi hatalomért. Nem pofázott, kormányzott, okosan mint a kígyó és szelíden mint a galamb. A szürke Passat MENŐ.
Nem akarok akármilyen oldalinak láccani. De szerintem Bajnainak több érzéke van a politikához mint Bokrosnak. Épp ezért nem feltétlen egy helyre valók.
Akkor sem ha látszólag vannak egyezések.
A bokros féle humánerőforrásra épített rendszer ha túlságosan felerősödik akkor abból max a jobbikhoz hasonló párt profitál, meg a kötélverők... már ha értik mire gondolok.
@pimpalini: Az általad említetteken kívül csak csendben tenném hozzá, hogy az a libás ügy azért morálisan nem kente fel nem hogy miniszterelnöki, de még csak politikusi pozícióba sem Bajnai urat.
Ámbár lehet, nálunk csak olyanokból lehet politikus, aki erkölcsileg még a posztja betöltése előtt megbukott.
@malacz69 nemigazországi hisztidetektor【ツ】, 47cm:

Jé. Szóval igen... valami ilyesmi amit Malaczka mondott.
@freagle: Ja, mennyi minden épült, 4-10x es áron. Tényleg, ennek semmi köze a csődhöz nem?
2006-tól nem volt lopás, esztelen, ostoba pénzszórás? Akkor indult csak igazán az útjára, az inaktívak eszement támopgatásával folytatva.
@Lord Kilburn:
Ez egy vicc...
Remélem tudodatában vagy annak, hogy arról az emdéefről beszélsz, amelyben ibolyka kb. torgyáni, de inkább durvább eszközökkel, igazi demokratához méltatlanul hallgattatta el az ellenvéleményt, s tartotta meg a hatalmát. A mai mdf ibolyka hatalmáról szól, s minden eszközt megragad az 5 % eléréséért, mert mint már mondtam, ez a további hatalmat jelenti neki. No meg a képviselői mentelmi jogot, stb...
Már exszdsz-es politikusok túlélőkertjévé is inkább változtatná a pártját csak azért, hogy meg legyen az 5 %.
S végső húzásként (bár időrendben előbb volt) előveszi Bokrost, hogy szerinte hitelesen játszhassa el az önzetlen, csupán az ország érdekeiért politizáló, igaz demokratát, aki mindkét oldalra üt, mert számára büdös a hazugság és a demagógia.
Gyerekek! Nem kicsit lóg ki a lóláb...
Hát nem veszitek észre?:)
@is: Köszönöm. Kezdetben senkinek sincs csapata, előbb jön a népszerűség, arra jön a pénz meg a hatalom szaga, aztán jönnek a komolyabb kaliberű emberek. Rongyosgárda? Tessék értelmes emberekre szavazni,(jelenleg az 1db MDF sajnos)aztán lesz think tank, meg toronyóra lánccal, nem fintorogni kell, hanem cselekedni.
@SzaboZsee: Vonának legfeljebb egy eredeti szittya gyártmányú házoltára van sámándobbal és kettős kereszttel, stb. Jó hét éve úgy rúgták el V. Gábor táltost a Fidesztől, mint zsidók az ünnepi asztalról a szalonnát. Akkor házalt egy darabig a Miépnél, dehát ott Csurka fősámánba botlott. Csak érdekességként: Mesterházy nevű szoci ficsúr politikai pályafutását Fidesz szavazószámlólóként kezdte, rögtön utána pozíciót kért (mint V. Gábor), nem kapta meg, így evezett a baloldalra.
@subtotal: ugyan meséld már el, mit csinált olyan nagyon jól, azon túl, hogy keveset szerepelt és nem ripacskodott, mint szépemlékű főnöke. mert ugye az országot nem az ő széles vállai tartották meg, hanem a jövőben törlesztendő gigahitelek.
Ha mondjuk Bajnai felkerülne Bokros mellé az MDF listájára, akkor még el is mennék szavazni.

Az azért kétségtelen, hogy Bajnainak "szerencséje" volt a magyar- és világválsággal, ugyanis az MSZP így sarokba szorult, már nem volt hová hátrálnia, kénytelen volt lenyelni Bajnai koncepcióját.

Nem nagyon van a világon olyan tömegpárt, amelyik bevállalna megszorítást, ha akár csak egy centit is van még hova hátrálni. Most nem volt, még így is folyamatosan lemondással kellett zsarolnia Bajnainak, ami hatásos volt, mert újabb cserét már végképp nem vállalhatott volna be az MSZP.

De hosszú távon mindegy ki a miniszterelnök, melyik párt kormányoz. Senki, ismétlem senki nem lesz hajlandó olyan döntéseket meghozni, ami a népet nagyon zavarná (eü. reform, pl.), ha nagy baj megszorítanak, aztán ücsörögnek amíg lehet tovább. Az 50 éve is elavult rendszerineket soha senki nem fogja megváltoztatni.

Demokrácia van, érvényesül a népakarat :)

Szavazzatok, honfitársaim! :)
@ó jaj: "Ha mondjuk Bajnai felkerülne Bokros mellé az MDF listájára, akkor még el is mennék szavazni."

igazából azért mentem el Herényihez, hogy ezt megkérdezzem. de azt mondta, nem igazolják. persze most nem is aktuális.

w.blog.hu/2009/11/11/nem_reformalni_tobb_mint_hiba
Jo volna végre megérteni, hogy nincs olyan, hogy szakértöi kormány.
A szakértö azt tudja, hogy pl. a hiányt le kell faragni. Azonban az, hogy ezt hol csinálja, az mindig egy mélységesen politikai kérdés, mert tűkrözi, hogy milyen elképzelése van a társadalomrol.
Ennek fényében Bokros és Bajnai legjobb esetben is csak másodrangu könyvelök.
A libaügyre azért linkelhettél volna.
@SzaboZsee: a Jobbik OVi mellett a MSZP-étől is kaptak jókora hátszelet, úgyhogy nem kell őket sajnálni.
LMP-nek is kijutott a hátszél a Szadi felől.
@Blás Sailor von Wolfhausery:

Mert ezzel fizetik ki az országot eladósító politikai elitet...:)
Bajnai volt az elmúlt húsz év egyetlen igazi miniszterelnöke.
A többi szánalmas ripacs.
A Bajnai-Oszkó duó professzionálisan tette a dolgát, elkerülte az azonnali államcsődöt, amelyet a világgazdasági válság és Feri bohóc édeskettőse hozott kézzelfogható közelségbe Magyarországhoz. Köszönet nekik ezért érte.
Remélem a következő Miniszterelnökünk tovább építi majd a kapitalizmust, felvállalva ennek pillanatnyi népszerűtlenségét. Hosszútávon sajnos ki fog derülni, hogy a megbízható gazdaságpolitika az alap, amely nélkül nem lehet nagyívű nemzetmentő terveket összetákolni.
@subtotal:
No igen, viszont így meg megint elköltöttük a jövőnket az IMF-kölcsönök következtében a következő 20 évre.
Ehhez valahogy mindig értenek a parlamentben. Nagyjából ez a politikájuk lényege: minél több adóssságot csinálni, minél több hitelt felvenni. Ja igen. S minél rosszabb kondíciókkal.
Tényleg :)
Mit szólsz a holokauszttagadás betiltásához (böntethetőségéhez), Árpád? :)

Azért ez már nem semmi.
@Tóta W. Árpád: Köszi a linket, én ezt a Herényit nem csípem, de azt meg kell adni, ilyet is bír mondani: "olyan reformnak, ami a paternalista gondolkodással ellentétes, sosem lesz nagy a támogatottsága. De mégis elkerülhetetlen, mert különben végleg leszakadunk."

Tudod, én örülnék, ha lenne kire szavaznom, és csakugyan jól esne egy Bokros-Bajnai pártra szavazni, de mindannyian tudjuk, hogy egy ilyen pártnak ideális esetben is max. 10-12% a potenciális szavazótábora. Ennyi ember fogékony nálunk a racionalizmusra.

De még ha ebben az ideális esetben össze is jönne a mondjuk 12% a BB pártnak, akkor se fog a mi életünkben egy ilyen kormányozni, mert a maradék 88%-nak a kádári szociálpopulizmus kell.

12% ugyanúgy nem váltja meg az országot, mint egy pazar tanulmány, egy zseniális magyar film, könyv, vagy olimpiai aranyak. A szemnek jól esik, elszórakozunk, de a karaván halad tovább.
@pimpalini:
Az adószabályok módosítása az egyik lépés. Úgy gondolom, hogy új társadalmi szerződést kell kötni az államnak az emberekkel. Meg kell határozni a társadalom szempontjából hasznos irányokat, és azokat támogatni, akik hajlandóak csapatban működni. A többiek meg élvezzék a szabadságot. Azt gondolom, ez a jövő útja.
@Tóta W. Árpád: Kíváncsi volnék a véleményedre: Mekkora esélyét látod, hogy a Bokros mögött álló rongyosgárdából – egy feltételezett választási siker után – egy normális, konzervatív-liberális centrumpárt kinőhet? Én nagyon szeretném hinni, de természetesen vannak kétségeim.
@pimpalini:
2002-ben ki próbálkozott volna ezzel? Miféle koncepciója volt a ballibnek 2002-ben? Az elképzelés annyi volt, hogy mindenáron nyerni kell és akkor egy csomó forrás nyílik meg gazdasági érdekrendszereik finanszírozásához.

Bajnai visszarántotta a lovakat a szakadék előtt. Ez messze áll attól, hogy képes lenne végigmenni a versenypályán.
Valahogy meg kellene érteni, hogy a fiskális egyensúly hasonló, mint a vérnyomást 120/80 környékén tartani. Ez még messze nem az egészséges életmód. Persze, vannak helyzetek, amikor sürgősen le kell nyomni 180/120-ról. De az élet messze több annál, mint a vérnyomás egyensúlyban tartása.
@freagle: hát ez egyszerűen nem igaz. de jól hangzik! nézd végig a hitelfelvételeket! gyurcsány többet vett fel, mint az egész kádár-korszak. a hitelből élés, az mindig ment a kommOnistáknak...
@Tóta W. Árpád: Árpád, a tegnapi videómontázs után ugye te sem tudod komolyan venni az mdf-et? ugye, nem!
Az MSZP-nek egy baja van. Önmaga. Gyurcsánynak egy baja volt. Az MSZP. Egy értelmes párttal a háta mögött lett volna esély egyetlen egy egész koncepciót kidolgozni, a párt felfogta volna a dolgokat magától, s nem kellett volna őszödi beszéddel felpozoni a tagokat, akik jelentős reésze akkor sem értette meg amit kellett volna. A pártnak ebben a formájában süllyednie kell. Mert hiába termelik ki a legjobb politikust akár, ha ők nem fejlődnek a mai kor által megkövetelt szintre, akkor semmit nem fognak elérni. Vallom, Gyurcsány nagyobb formátumú politikus lehetne, mint amit elért, pusztán a párt balfaszsága volt a visszafogó tényező. Szóval Lendvait és társaikat leváltani, utána újrafogalamzni a baloldaliságot, identitást alkotni újból, a mának megfelelőt, s jöhet vissza Bajnai is akár.
A libaügy pedig csak azért nem jelentős, mert ott tart az ország (benne emberek tömegei) morálisan, ahol. Attól még egy egészséges (ld.: normális, nem relativizáló) értékrendbe nem fér bele, amit csinált. Azok az öngyilkosságok igenis a lelkén száradnak a pislogó cserkészfiúnak.
@Tóta W. Árpád: "pénz kell, és a kopogtatócédulák végképp megnehezítik az indulást."

Bajnainak egyedül több pénze van, mint az egész LMP-nek, ha akar, tud csinálni pártot magának, Ross Perot is a saját pénzéből indult, vagy a new yorki polgármester Bloomberg is.
@Lord Kilburn: szerintem meg vergődjenek inkább a Parlamenten kívül. Az kevesebb pénzünkbe kerül, még ha rabosítanak is párat közülük.
válságkezelés az IMF csitrilliós hiteléből...
a poszt és az utána lévő kommentek 90%-ából süt a fidesztől való félelem!
tényleg más filmet néztetek...
Árpikám! Hibátlan és korrekt írás. A baj csak annyi, hogy kurva kevesen képesek ilyen objektíven véleményt mondani Gordonról. Pedig, ha több értelmes ember, lenne ebben az országban, a Gordonokra is nagyobb igény volna. Na mentem! Tsók!
Uraim,
Az elmúlt 20 év 3 tehetséges politikust tudott felmutatni. Bokros, Gyurcsány és Bajnai. Bokrost lehet szídni, csak épp hülyeség, nemzektközileg elismert szaktekintély. Gyurcsány az egyetlen, aki 20 év alatt ki merte mondani, hoyg ebben a kurva országban nem lehet előre haladni, ha mindenki hazudik (kivéve OV, ő ugye szent, sosem tett ilyet). Bajnainak meg full respekt.

És hogy az utóbbi 4 év fideszes agymenését megkoronázzák, engedték beszélni az együgyü Navracsicsot, akinek (és pártjának) tisztes demokratikus és emberiességi útmutatott adott Bajnai-Mesterházy kettős a parlamentben tegnap.
Van egy mondás aki idevág:

"Hatalom csak annak az embernek való, aki nem vágyik rá."

Talán Bajani az egyetlen akiről ez elmondható. Az ellentmondás ebben az, hogy aki nem vágyik rá, nem lesz hosszútávon miniszterelnök.

A cikked viszont egyoldalú.
Orbán minden egyes celebesedési kísérletét megemlíted, pedig Gyurcsány utolérhetetlen ripacs (volt). Árvagyerek megtalálás, táncolgatás, stb..

Legalább a látszat kedvéért valamit megemlíthettél volna ebből is.
@Várúr: colgate mosoly horváth csabit is anyu taktikázta be a szoci pártba, mivel a fideszben már túl sok volt a snájdig ifjú - piroséknál meg hiány volt az ilyen kis manekenekbül! ;-]]
@is:
Nem teljesen értem, hogy miért kellene a lónak az egyik oldaláról a másikra borulni.
Az állam feladata, hogy biztosítsa a körülményeket a magasabb szintű önellátásra való átálláshoz. Engem különösebben nem zavarna a dolog, illetve biztos van vagy félmillió ember, aki függetleníteni tudja magát a gazdasági helyzettől, de az nem megoldás, hogy még másfélszer ennyi munkanélkülit kelljen eltartani.
Bokros menjen az EP-be, odavaló. Itt egy országot kell felépíteni, nem kiadásokat lefaragni. Más meló.
@Arzén Vendel: lenn tartotta a hiányt úgy, hogy több, mint 6%-os gazdasági visszaesés volt, nem omlott össze az ellátórendszer, nem mentek tömegesen tönkre emberek. Eközben magyarország renoméját a válságot legjobban elszenvedőből a válságot legjobban kezelőbe fordította át.
Mindeközben át tudta alakítani úgy az SzJA rendszert, hogy azoknak kedvez, akik az átlagbérért vagy afelett dolgoznak.
El lehetett volna indulni a vagyonadózás irányába is (a hozott jogszabályokkal részleteiben én sem értettem egyet), de elbaltázták.
Ezen kívül kizárták a papíros minimálbéreseket a hitelpiacról nagyon helyesen (mivel csak úgy lehet valakit rávenni arra, hogy ne így legyen bejelentve, ha kára származik belőle, az igazi minimálbéres pedig ugye nem tud tizenmilliós hitelt törleszteni).
Bankokkal kódexet csináltak.
Számomra hirtelen ezek a lényegi pontok.
@Droli: A jaszberenyi Erzsebet korhazas temara reagalnak.

Nagy a szajuk csoroknak, de meg a helyi betegekhez sincs meg az eszuk. Tobb olyan hibat is okoztak mar, amely megkerdojelezi a szakmai kompenetenciajukat. En inkabb azt javaslom azt a korhazat kerulje el akinek kedve az elete .
(Faterom infarktust kapott, tovabb keleltt volna kuldeni szivkateterre, minnel hamarabb, nem tettek, fel szive banta. Engem belrenyhesegnel majdnem mutottek mehen kivulire, meg vakbelre is , emelett lehazugozott a doktor , stb. Baratnombol ugy kinyomtak a gyereket, hogy 1 honapig nem birt jarni. Anyumnak azt mondtak nicns semmi baja a szemenek, csak a lencseje piszkos, feljott pestre kiderult makula degeneracio, visszament a lelettel azok meg azt sme tudtak mi az)

Szoval ennyit a jaszberenyi korhazbol. Tisztelet a kivetelnek (foleg a mentosok, meg az apolok )
Ez így legalább olyan hazug legendagyártás, mint a bokrosé( az ő szart nem érő csomagjával).

Az egyforintos hobbi-miniszterelnök
az égvilágon semmit nem csinált, amiből az országnak haszna lett volna.
Pusztán végighajtotta a szavazógépen az IMF "programot" (azt se teljesen).
Erre bizony akármelyik helytartó képes lett volna, még a castingon elbukott Amway ügynök vagy a mosógépgyáros is.

A cél hármas volt: kihúzni a maximumig, azalatt is lehet lopni, betonozni, bizonyítékokat megsemmisiteni.

De az elmúlt 8-9 hónap alatt semmiféle érdemi "reform" nem született az ország érdekében.
Az IMF hitel nagyrésze felszívódott,
a költségvetés egész évre van tervezve és fél évre elég -utána meg az özönvíz.
tipikus "vakok közt félszemű a király" esete...
sok mindent lehetett volna sokkal jobban is csinálni (az igazán fontos dolgokhoz ő sem nyúlt egy ujjal sem), szóval superman-t egy kissé túlzás csinálni belőle.
pl ésszerűsítés helyett extra-adóztatást "minden hülye" tud csinálni, stb... egy dolgot tett ami elismerésre méltó: hozzányúlt a szent tehén nyugdíja(so)khoz.
Bajnait ehhez hasonló kommunikációs zavarok és emlékezet kiesések sem terhelik:

www.vg.hu/kozelet/tarsadalom/mitol-lett-emlekezetkiesese-a-volt-penzugyminiszternek-307072

"Egyre kuszább Veres János volt pénzügyminiszter magyarázkodása arról a kínai útról, amelyen titkárságvezetőjével, Dobolyi Alexandrával járt. Míg napokkal ezelőtt azt is letagadta, hogy ott járt volna, addig tegnap este már az is eszébe jutott, hogy saját pénzből fizette a távol-keleti kiruccanást."

www.lanchidradio.hu/valotlansagok_dobolyi_alexandra_oneletrajzaban_20070627

"Dobolyi azt is rosszul tudja, hogy ő a szocialista képviselőcsoport helyettes vezetője. Fazakas Szabolcs tölti be jelenleg ugyanis ezt a tisztséget."

"A felsőoktatási tanulmányok kuszaságához hasonlóan kérdéses Dobolyi doktori címe is, amit honlapján is használ. Az EP-képviselő a hvg.hu-nak ezzel kapcsolatosan elmondta: először Pécsett járt a Természettudományi Kar (!) doktori képzésére, majd átjelentkezett az ELTE-re, ám elfoglaltsága miatt még valóban nem fejezte be a doktori tanulmányait. Arra viszont nem adott magyarázatot szerkesztőségünknek, miért szerepel a honlapján dr. Dobolyiként."

"A Mix Magazinnak adott interjúban azt állítja, hogy férje „nagy ívben kerüli a politikát”. Eközben Csobánczy Gábor 1998 és 2006 között az SZDSZ színeiben volt önkormányzati képviselő a XII. kerületben, és tavaly is indult a választáson (ekkor már MSZP-s támogatással is), de elbukott."
Az, hogy mit tud Bajnai, vagy mit nem soha sem fogjuk megtudni. Valójában nem tudjuk, hogy működőképes lett volna-e az ország egy Bajnai költségvetéssel, mert nem fogja végigcsinálni.

Attól, hogy ha én a konyhámban a 10000 Ft-os konyhapénzemet "letervezem" 50000 Ft-ra, még nem vagyok jó válságkezelő- Csak akkor leszek az, ha a család meg is tudja valósítani ezt a lefaragást.

Mert kb ezt csinálta BG. Leírta a papírra, hogy mától havi ötvenezret költünk élelmiszerre, (megszavaztatta az ogy-vel) majd vette a kalapját és lelépett.

Ezt bárki meg tudta volna tenni, nem egy nagy tett.
már-már öröm nézni a pimasz 'n' provokatív tótavé stréberkedő nyalintásait a volt főnöknek.
mintha bazmeg mindeki elfelejtené itt, hogy bajnai egy lopcsalista, offshoreizáló faszkalapként lehetett egy ország miniszterelnöke.
kisfiús mosoly, mi? :D
@Lord Kilburn:

Egen, be kell vallanom, Gordonra már csak a neve miatt is szavaznék - főleg egy jó kis feszítővasas kampány után... :)
@ó jaj: @Tóta W. Árpád:

Titeket tényleg nem zavar Ibolyka és köre demokratikus módszertára? :]
@SzaboZsee:
@pimpalini:

A Fidesz-Jobbik viszonyról a vitát már lejátszottuk Árpád kettővel ez előtti, A zemberek alkonya című írásának kommentjei közt. Ha valakit érdekelne, akkor ezt a kommentet ajánlom:

w.blog.hu/2010/02/05/mannerdammerung#c8775486

Meg még felette érdemes keresgélni. Tudom, Pimpalini, hogy eléggé utálod az idézeteket, de van még egy jó írás ehhez kapcsolódóan:

„Zötyörög a kampány, a két nagy párt, már ha az MSZP-t még annak nevezhetjük, leginkább egymással van elfoglalva. A Fidesz még mindig Gyurcsányt járatja lefele, a "gyurcsányt", aki már rég nem egy személy, hanem minden, egy egész párt, egy kormányzat, egy egészségügyi reform, egy népszavazás a határon túliakról, egy kórház-, víz- és mindenprivatizáció, egy vizitdíj, egy tandíj, egy gumibotozás, kilőtt szem és lopás minden mennyiségben, a LOPÁS. Ezt csinálják hat éve, művészi tökélyre fejlesztették, minden testhelyzetből képesek voltak gyurcsányozni, hanyattesésből ollózva, a leshatárról indulva elszaladtak, és ellenállhatatlanul begyurcsányoztak az ellenfél hálójába egy hatalmas gyurcsányt, ez volt a poliszi és a stratégia és a taktika. Ebbe a narratív keretbe van még mindig belegyömöszölve minden, amit ma a Fidesz Magyarországról állít. Minden rossz, de nem azért, mert rossz, hanem mert a "gy." szántszándékkal elrontotta. Eközben a Fidesz kinyírta magát is, csak még nem vette észre. Ha látná, hogy mit állított elő, nem "szélsőségesezné" az MSZP-t.
Az MSZP kampánya sem egy sziporkaparádé. 'k egy kicsit Orbánnal szemben beszélnek (nem mintha az nem adott volna rá épp elég okot), de még inkább arról, hogy a Fidesz kibabrálna a szegényekkel. Szociálisan riogatnak. Mintha azt mondanák, hogy "rosszabbul élünk, mint négy éve", de mert ezt nem mondhatják, azt mondják, hogy "nyolc éve rosszabbul élnénk".
Biztos mindkét kampány hasznos a maga szempontjából. A Fideszé konkrétan be fog jönni, ők nyerik a választást. Hogy az MSZP-nek bejön-e a magáé, azt a kérdést nehéz értelmezni, mert mi az, hogy bejön, öttel több képviselőre elég pluszszavazatot kapnak, akkor már bejött?
Mind a két párt azt műveli, amit tud, amit 10 vagy 15 éve begyakorolt. Úgy, ahogy eddig művelték. Kampányolgatnak egymás ellen.
A Jobbiknak.
A Jobbik momentán a 20 százalék felé tart, pár régióban tán már meg is előzte az MSZP-t. Igaza van a Fidesznek? Piszok MSZP? Még szép. Szavazz a Jobbikra! Igaza van az MSZP-nek? Piszok Fidesz? Még szép. Szavazz a Jobbikra! És ha nem lenne elég az, hogy a két főpárt egymást nyűvi, ők még dolgoznak is.
A Jobbik feljövetele viszont a következő konstellációt eredményezheti a magyar politikában pár hét múlva. Az új kormányerőnek választania kell. A. Feladja nagyralátó terveit az ország nagyszabású átalakításáról. (Nem akarunk alkotmányozni, mondotta pár hete Orbán Viktor.) B. Nem adja fel. (Alkotmányozni akarunk, mondotta pár hete uő.) Ezen belül: B/1. A Jobbikkal teszi össze a kétharmados többséget. B/2. Az MSZP-vel. B/3. Hol a Jobbikkal, hol az MSZP-vel (mondotta pár hete). De hagyjuk is a kétharmadot igénylő változásokat. Az új kormánypártnak választania kell majd, hogy melyik ellenzékével lesz egy kicsit jobban. Melyikkel köt inkább szövetséget, melyikkel működik inkább együtt az ilyen-olyan bizottságokban és fb-kben és it-kben és kuratóriumokban, melyik alkutyáinak juttat valamit, melyiknek tesz szívességet viszontszívességek reményében?
A Jobbikkal legyen barátságosabb? Miközben a Fidesz legnagyobb gondja már most az, hogy április 11-ig legalább ne csússzon ki a talaj a lába alól, hogy egy kicsi talaj se szaladjon át a Jobbik lába alá az ő talajából. Vegye be őket a boltba - ahogy Schüssel Haideréket 2000 februárjában, vagy Orbán a kisgazdákat 1998-ban -, és majd legyalázzák magukat? És ha nem? És mi lesz addig? Meddig csúszik jobbra az ország? Meddig húzza a Jobbik lefelé Magyarországot?
Vagy az MSZP-t válassza a Fidesz csendestársnak? Hisz a legfontosabb kérdésekben talán mégiscsak ez a két párt áll közelebb egymáshoz. Együtt tették ezt az országot - legalább papíron - alkalmassá az uniós tagságra. Legyen tehát egyfajta "nagykoalíció", ahogy a miniszterelnök javasolja búcsúüzenetében, a demokratikus minimum, a 89-es alkotmány meg az európai mutathatóság jegyében? Legyen. De vajon nem ez alapozná-e meg a Jobbik 2014-es 60 százalékát - hiszen a 2010-es százalékait is az alapozza meg (legalább részben), hogy az általános és még csak nem is okvetlenül jobbikos percepció szerint az MSZP meg a Fidesz együtt lopta szét Magyarországot? Vona Gábor az EP-választás után azt mondotta, hogy ez is jó, de ő lesz Magyarország miniszterelnöke. Komolyan gondolta.
Nyolc év politikai rövidlátása, gonoszsága, máról holnapra élése csinálta az ajtónk elé ezt a tömény szar dilemmát. A napi megalkuvások, öncélú szemétkedések és értelmetlen, pitlák győzelmek végeláthatatlan sora. Hogy ezért az ügymenetért kiket terhel nagyobb felelősség, momentán csak annyiban érdekes, hogy maradt-e bennük elég belátás a változtatásra.
Az áprilisi győztes még visszahozhatja a győzelmet a sírból.”

Ez a Magyar Narancs legfrissebb számának egyik szerkesztőségi vezércikke. Elnézést a terjedelemért, de így volt kerek.
@BushDoctor 02.23. 14:42:
Mar reg meg akartam fogalmazni valami ilyesmit, de te megtetted helyettem.
Koszi:))
Csodálkozom, hogy még vannak Mszp mellett kardoskodók. Sok seggfej él ebben az országban úgy látom.

A bölcs mások hibájából tanul,
Az okos sajátjából,
A HÜLYE viszont a sajátjából,

Minden HÜLYE szavazzon csak az Mszp-re bátran.
Különben meg Bajnai előtt le a kalappal, kivéve a liba ügyet, de a mai állapotok közt ez lepkefing jelentőségű dolog.
@pimpalini: Vona Gabesz talán nem vigyorgott Viki mellett az A Magyar Nemzetért A Nyelvhelyességet Körberöhögő Nevű Polgári Kör összejövetelein? De. Leosztotta nekik a Mi Jobboldalunk Jobbszéle című matricát, viszont ez Gabinak kevés volt, ő is akart (és akar) miniszterelnököt játszani. (Nem fog.) Elment persze a Miéphez is, igaz, hogy az már kb. az "elfoglaljuk a Titanicot" című játszma volt... :-)
Viszont az akcionista, polgárikörözős címlistát láthatóan megtartotta.
@pimpalini: Dávid Ibolya előtt két út állt. Vagy Lezsák (Lakitelekiek), Túri-Kovács (Kisgazda Polgári Szövetség), Harrach (MKDSZ, újabban KDNP) párt(ocskái)hoz hasonló sorsra juttatja az MDF-et, és az egy gyűrű hatalma alá kerül, vagy elevickél Orbánék fojtogató szorításából, és megpróbál önálló pártként megmaradni. Dávid az utóbbit választotta, és én nem tudom kárhoztatni ezért.

Most, hogy az SZDSZ-nek annyi, és gyakorlatilag üres a magyar politikai tér centruma, a liberálistól a szabadelvű konzervatív spektrumig, akár még önálló pólusképző pártot is szervezhetnének a romokon. Egy amolyan demagógia-, meg populizmusmenteset. Csak éljék túl ezt a választást, és meglátjuk. Reménykedem.
ez egy isten, egy isten! bár mindenki ilyen lenne, mint ez a bajnai!

egy gond van vele. hogy asszisztált a szocik további egy éves, de minden addigit felülmúló rablásához. erre szerződteték ugyanis. és ez elég nagy bűn.
@kukahontas: lesz. a köztársasági elnököt fogják Balóné Morvai Krisztinának hívni
mindég akkor akad ki az indapass, amikor nem ctrl+C-zek elküldés előtt, aaaahh!

EU-s pályázatok sikere a mérleg egyik nyelve. Érdemes jól csinálni, mert ott vihető a legtöbb zsé. Példátlan, ami ott folyik, aki ezt siker-programnak titulálja, az egyszerűen nem tudja, miről beszél. A sok kis önellenőrzés meg biztos támpont a látszat-tisztaságra.

Aki folyamatosan sarcolja, megszorítja a lakosságot, kiadási oldalon meg mit sem csinál, az nem gazdasági szakember, sem Bokros, sem Bajani. Erre egy 5 éves kisgyerek is képes, mégsem mondjuk rá, hogy gazdasági szakember.
Az a szakember, aki a gazdaságot meg tudja lendíteni, de ilyen nincs itthon egyik oldalon sem. Ez van.
A sikeres EU-s pályázatokról inkább ne beszéljünk, amilyen pénzek ott folynak el nagytételben, az példátlan. Persze, lehet sok kis ellenőrzést lefolytatni, hogy a látszólagosság meglegyen.

Nem gazdasági szakember, aki egyre csak szorítja a népet, közben két kézzel szórja a pénzt a kiadási oldalon. Se Bokros, se Bajnai, szomorú, hogy vannak, akik őket tekintik megoldásnak. Erre egy 5 éves kisgyerek is képes, mégsem mondjuk azt, hogy gazdasági szakember. Arra mondhatjuk viszont, aki tudja, mit kell tenni ahhoz, hogy fellendítse a gazdaságot. Na, ilyenünk nincs kishazánkban döntésközeli poziban.
Ez van, ettől még nem jó az említett kettős.
@mókuscickány:

Antall József ezerszer karakteresebb ember volt és nem is keveredett rossz társaságba...

... hanem bele született...:)
@xsasha:
Járai:"A költségvetés egyensúlyának viszonylagos fenntartása azonban kulcskérdés, de nem elég, önmagában ez nem oldja meg a problémát, ez a nagy félreértés - jelentette ki."
"Bajnai viszont a csőd kezeléséből vette ki a részét"
Természetesen előtte semmilyen kormányzati vezetői tisztséget nem töltött be, nem áll, s nem állt kapcsolatban semmilyen rendre állami megrendeléseket, bérleti szerződéseket bezsebelő ellenőrizhetetlen tulajdonosi struktúrával is rendelkező magáncégekkel, cégcsoportokkal.
Boruljunk le előtte, mint akik szeretik ezt a kedves vezetőt. Hát legyen a kutyából szalonna.
@Kopi3.14:

Egyetértek ezzel a gondolattal, bár sem gyf-ben, sem gyf miatt Bajnaiban nem bízom.

De a baloldalnak vérfrissítés, és a rothadt ágak levágása kell. Ez tény.
Az emeszpé ebből a szempontból halott, mivel azok a fiatalok akik most vinnék a szekeret, még a régi gárda regnálásánál kerültek képbe, ergo nem megbízhatók.
Ráadásul a régi gárdának eszébe sincs feladni hatalmát, tessék megnézni az országos listát.

Új párt kell baloldalra. Teljesen új, alulról építkező, s hiteles, szakemberekkel felvértezett politikusokból álló sereg.:)
@pimpalini: szerintem pedig mindenki, akinek egy csepp esze volt, elkezdett takarékoskodni.
Ugyanis az önrész nélküli kölcsönök ideje lejárt.
Az IMF hitel legnagyobb része pedig továbbra is az ország rendelkezésére áll, de csak baj esetére. Az MNB-nél nagy része, a másik pedig le sincs hívva. A kiigazítás nem ebből lett finanszírozva, hiszen a megszorításokhoz nem kell plusz forrás!!!! Azért ezt illene 8 általánosos matektudással is belátnia bárkinek. Hihetetlen, hogy ezt nem lehet belátni!
Az ország ugyanis 2009-ben már egyensúlyi pályán volt, nem nőtt a NETTÓ eladósodottság. A nominális igen, a bruttó is.
A múltat cipeljük, a jelen nem rak ránk plusz terheket.
@Trompf: "Orbán minden egyes celebesedési kísérletét megemlíted, pedig Gyurcsány utolérhetetlen ripacs (volt). "

vö.

"Nem énekelt nótákat tévéműsorban, a pártkongresszuson is csak tátogott, őt ebbe belerángatták. Nem töltött kolbászt kamerák előtt. Nem tartott tömeggyűlést, nem szitáztatott pólókat az arcképével és jelmondataival, sőt szlogeneket egyáltalán nem is vezetett be. Se hajrá, se húzzunkbele. Nem volt nyilvános imádkozás, tánc, feleség és gyerekek mutogatása, fotóalbum kutyával és macival."
@exeo: "engedték beszélni az együgyü Navracsicsot"

Navracsics nem együgyű, csak cinikus.
@Lord Kilburn: "Mekkora esélyét látod, hogy a Bokros mögött álló rongyosgárdából – egy feltételezett választási siker után – egy normális, konzervatív-liberális centrumpárt kinőhet?"

mit mondjak erre, százalékot? nem tudom. pártot építeni nem egy csettintés, és itt ugye kb az folyik egy ideje (Bokros óta legalább), mint amikor valaki megvesz egy márkanevet, és gyárt a név alatt akármit. nincs sajtójuk, nincs elég használható emberük (a videók összessége egy erről szóló segélykiáltás), nincsenek háttérintézményeik az egy szem PC-t kivéve, ami ma már inkább csak Somogyi, majdnem minden hiányzik azt kivéve, hogy megtalálták a piaci rést.

ráadásul mivel az szdsz-szel csak a liberálisok szétbombázása után álltak össze, már onnan sem sikerült átmenteni semmit, legfeljebb pénzforrásokat, valamennyit.
innen szép felállni!
Emberek, kapjatok már a fejetekhez: Magyarországon úgy tizenöt éve NINCS közép!

És ahogy elnézem, még vagy húsz évig nem is lesz rá igény, legalábbis a Parlamentben nem.
@duncan: Krisztina asszonyon hónapokon belül annyira el fog uralkodni a pszichopátia, hogy még Jobbikos pszichiáterek által sem lesz beszámítható, sajnos.
@Tóta W. Árpád: Navracsics több előadását volt alkalmam meghallgatni az elmúlt években az Eltén, és sajnálattal jelentem, hogy egy nagyon komoly szakmai (szellemi?) hanyatlást lehet nála diagnosztizálni. De tényleg, mintha Viktorék kevernének valamit a teájába :)
@pimpalini: a Jobbik? :DD
Vagy az idióta gazdasági programmal építkező LMP?

"De a baloldalnak vérfrissítés, és a rothadt ágak levágása kell. Ez tény.
Az emeszpé ebből a szempontból halott, mivel azok a fiatalok akik most vinnék a szekeret, még a régi gárda regnálásánál kerültek képbe, ergo nem megbízhatók."
És azok a fiatalok, akik ezeket a fiatalokat követnék azokat kik választják meg?

Nekem a jelenlegi MSzP ezzel a "rendbetettük a dolgokat" propagandájával illúzióromboló. Gyakorlatilag semmi közük ehhez. Rábízták pár szakemberre, mert beszariak voltak szembenézni azzal, hogy képviselőként nem tudják, miből meddig mennyit lehet. A legnagyobb baj az, hogy nem is akarják.
@duncan:

Ez poénnak is rossz...

S majd Baló Györgygyel fognak megjelenni mondjuk az angol királynő fogadásán...:D
S kedves krisztinánk két fogás között megjegyzi, hogy az angol állam ugyan miért nem szégyelli már magát a palesztínok elnyomása miatt meg a sok 100 év rabszolgakereskedés következtében...

Még csak ez kell nekünk...
@Lord Kilburn:

Nos kedves Kilburn... akkor mi lenne a végső következtetés mindebből?

1. Ha a fidesz kénytelen nagykoalícióra lépni az emeszpével azzal hosszútávon mindkét párt elveszíti a szavazótáborát . Ugyan a fidesz nagyobbat fog esni, de az mszp sem ússza meg. Mindkét fél öngyilkosságával felérő helyzetből a jobbik húz hasznot. Ugyanis jobbról és balról is sok ember fog csalódottságában a jobbikhoz távozni.
2. Ha a fidesz a jobbikkal lép koalícióra, abból megint a támogatottság csökkenése lesz, a fidesz a következő választásokra visszaeshet, de a többi párt sem ússza meg. A jobbik meg megfogja kérni az árát.
3. Fentieknél valószínűbb tehát az a forgatókönyv, hogy nem lesz nagykoalíció egyik oldalról sem, s erő hiányában változások sem. Ez megint a jobbik vitorláját fogja dagasztani, mivel a politikában megmarad a sárdobálás, mismásolás, valamint az egymásra mutogatás. A konkrét tettek hiányát a másik félre való hivatkozás fogja megmagyarázni, s a jobbik ebből a változatlanságból fog élni.

Tehát. Aki nem akar 4 év múlva 40 %-os jobbikot, annak egy lehetősége van, legyen bármilyen politikai beállítottságú is. Ez pedig a fidesz. Igen. Ha meglesz a 2/3 a fent vázolt lehetőségek mindegyike a papírkosárba kerül, továbbá 4 év múlva a miéphez hasonlóan a jobbik is.

2014-ben meg lehet megint a saját világképnek legjobban megfelelő pártra voksolni.
@subtotal: A hiányt azért tartotta viszonylag jó szinten eu-s viszonylatban, mert nem öntött komoly pénzeket a gazdaság beindítására, mint más szerencsésebb/bátrabb/gazdagabb országok. Ez a magyar gazdaság versenyképességére nézve a jövőben további komoly hendikep. A munkát terhelő jövedelmek adóztatása Mo-n a vicc kategóriája volt, de ahhoz hogy végre hozzá is nyúljanak azt szintén a válsághoz kapcsolódó eu-s irányelvek sürgették, mivel az a gazdasági szabadesésének, meg az egyre fokozódó munkanélküliségnek az egyetlen ésszerű tompítása volt. (Hirtelen elfelejtették a liberális hülyemantrát a kisállamról, meg a piac mindenhatóságáról, aztán mindenhol jól rávertek a láthatatlan kézre.) Az emberek tönkremeneteléről annyit, hogy nézd majd meg a hivatalos statisztikákat a fogyasztás alakulásáról (nem a csak plazmatévé esett jelentősen vissza, hanem az alapvető fogyasztás is)...
Mindezek mellett persze elismerem, hogy a Bajnai-Oszkó tandemmel a Gyurcsány-Veres rémálom után visszatértünk a civilizációba, de azért az örömkönnyek mögül látni kell, hogy Bajnai mindössze végrehajtotta azt amit elvártak tőle. Nem az ország, nem te, nem én, hanem azok akik lélegeztetőgépen tartják az országot. Ezek után a távirányított Bajnai géniuszát dicsérni erős aránytévesztés.
@Foka123: "Ennek fényében Bokros és Bajnai legjobb esetben is csak másodrangu könyvelök."

1./ Ha ez igaz, akkor az azt jelenti, hogy első rangúak nincsenek is. Félelmetes üzenet.
2./ Még bokrosnál alakult ki a véleményem --ami valószínűleg hasonló bajnainál is, de nem követtem eléggé-- hogy nem azért lett olyan a bokros csomag, amilyen, mert nem tudott volna jobbat alkotni.
A kényszerpályán már nemigen lehet nagyon nagyot alakítani, csak a biztos kezű vezető egyértelmű céltartása marad.

Hiába kéred számon bajnain az évtizedes ívű reformokat, nem arra szerződött (mert nem is vállalhatta volna). Amit bevállalt azt azonban tisztességesen teljesítette.

Ennél nagyobb gáz, hogy ovi az egy-két éves belátható távlat helyett a szebb jövővel és az évtizedes távlatokkal kampányol.
Aki két évnél előrébb lát az nem politikus, hanem sci-fi szerző vagy vallásalapító látnok.
Fel kellene vázolnia persze minden politikusnak 10 éves tervet, majd ez alapján megjelölni az 5 éves célt, majd a két éves feladatokat végül a szükséges lépéseket, már holnaptól.

Bajnainak ez egyetlen nagy hibája az mszp, ami mögötte van.
Ha az mszp előterjeszette volna a távlatokat, akkor bajnainak lenne hová igazitani a lépéseket.
Így csak általános politikai elvekre támaszkodhatott (elvenni ahonnan lehet, megtartani még a működőképességet a határon) és alap közgazdasági szabályokat figyelembe venni (béreket terhelő adók csökkentése a fogyasztási adók növelésével ellentételezve).

Ennyi volt a házifeladata, jól meg is oldotta.
@pimpalini: a fidesz, mint a következő parlament vezető ereje józan kompromisszumokkal akár 2/3-os törvényeket is tud hozni az MSzP-vel, esetleg ha bejut az MDF-fel.
Ehhez az kellene, hogy a saját hatalmukat bebetonozó 2/3-okat elfelejtve ne a pártokkal folytatott csata legyen meghatározó. Ezekből a törvényekből pár:
- pártfinanszírozás (2010)
- választási törvény (2010)
- önkori (2011-ben)
- államháztartási hiány maximumának alkotmányba foglalása (2012, addigra kihullik minden csontváz)
Ezzel el lehetne kerülni a Jobbik további erősödését. Naív vagyok-e?
@subtotal:

Mintha néhány hónappal ezelőtt azzal példálóztak volna néhányan (nem pártpolitikusok hanem gazdasági szakemberek), hogy az IMF-hitel kb. 2010 közepéig tart ki és utána nem lehet tudni mi lesz...
Persze lehet, hogy egyesek memóriája a 8 osztály elvégzése után erőteljes romlásnak indul...

Takarékoskodás? Hát persze...
Meg öngondoskodás. Szép dolgok ezek, csak hát nettó 110-ből nem könnyű (ha jól emlékszem ennyi az átlagbér ma hazánkban).

Inkább az adó- és pénzrendszer reformjára lenne szükség s nem állandó hitelfelvételekre.

Az IMF-vezérelt pénzügyi politika lényege pont az, hogy az emberek minden szart minél hosszabb lejáratú, cuki kamatokkal rendelkező hitelekre vegyenek meg, hogy majdan a gyerekük gatyája is a 10 éve tönkrement autó árára menjen rá. Az ingatlanokról nem is beszélve. Teljesen jó üzlet évekig fizettetni valakivel a semmiért (kvázi ingyen dolgozik), mert a lakását, házát úgyis el fogják árverezni a feje fölül. Csak olyan helyzetet kell teremteni, amikor a pénz ára magas lesz, a pénzkínálat alacsony, s a szerencsétlen nem tudja miből kigazdálkodni, mert persze béreket nem tudnak emelni sehol...
Mindez a legális rablás netovábbja.
A Bajnai kormány az első az elmúlt húsz évben amelyik képes volt csendet teremteni a kormányzás körül. A minisztereket nem is tudnám felsorolni, miközben rengeteg hülyére emlékszem 1990 óta.
Én ilyen politikát szeretnék, hagyjanak élni, tegyék a dolgukat csendben és tisztességesen nem érdekel, hogy honnan verbuválódtak. Sajnos míg a nép gyűlöl, irigykedik és tudatlan a csend csak álom marad, mert valakinek világgá kell ordítani a tömeg indulatát. A nép saját gyermekét szeretné látni a trónon. Már nem is kell soká várniuk. Majd nem oly soká, megint sóvárogni kezdenek valaki után. És ez így lesz újra és újra, míg a hagyma szagot ki nem szellőztetjük a fejekből.
MFOR: Az idén az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek értékesítésének volumene 2009 első tíz hónapjában 3,7...volt kisebb az előző év azonos időszakinál.
www.mfor.hu/cikkek/Meg_mindig_tudott_tovabb_esni_a_magyar_fogyasztas.html

Ez a sok? Ez egy minimális fogyasztási racionalizáció, ami válságban teljesen érthető.

"A munkát terhelő jövedelmek adóztatása Mo-n a vicc kategóriája volt, de ahhoz hogy végre hozzá is nyúljanak azt szintén a válsághoz kapcsolódó eu-s irányelvek sürgették, mivel az a gazdasági szabadesésének, meg az egyre fokozódó munkanélküliségnek az egyetlen ésszerű tompítása volt."
Csakhogy ez leghamarabb 2010 februári adatokon kellene, hogy látszon a fogyasztásban, vagy az első negyedévi GDP-ben, de a stabilizáció már jelenleg is megfigyelhető:
www.tozsdehirek.com/40082/Vart-alatt-a-IV-negyedevi-GDP-visszaeses-merteke/

"Mindezek mellett persze elismerem, hogy a Bajnai-Oszkó tandemmel a Gyurcsány-Veres rémálom után visszatértünk a civilizációba, de azért az örömkönnyek mögül látni kell, hogy Bajnai mindössze végrehajtotta azt amit elvártak tőle. Nem az ország, nem te, nem én, hanem azok akik lélegeztetőgépen tartják az országot. Ezek után a távirányított Bajnai géniuszát dicsérni erős aránytévesztés."
Ezt akkor leírom itt is:
OV-VM is ilyen szerepre tör? Elmentek átvenni a todo listát az IMF-től?
Vagy esetleg odaadták a super-confidental terveiket az IMF-nek, hogy tudjanak számolni?
Olyan nehéz elképzelni, hogy nem az IMF adott todo listát, inkább átvette Bajnai listáját és azt mondta, hogy: sounds great! greenlight! ??
Rég jártam erre, bár olvasni azért szoktam, szal. az szdsz kimúlt, ahogyan látom az MDF is, az mszp örüljön a 15-18%-nak is, viszont a jobbik kinőtte magát (a többi párttól nem kevést embert szerezve a hebehurgya marhaságaikkal), a fidesz magasan vezet, az új belépőnek az LMP-nek még nincs súlya... a többi piczinek pedig már nincs súlya... lehet igaza lesz OVnak a centrális pártot illetően, egy félelmem azért van ebben a dologban, innen már nagyon pici lépés a despotizmus. Minden magát demokratának valló ember erre felhúzza a szemöldökét, ha képes felfogni a XX. századi történelmet, s abból tanulni
Öööö, akkor csak én láttam, hogy a TV2-n jópofizott pár hónapja valami riporterrel?
Ez a celeb-mellőzésről jutott eszembe

Nyakkendőt kötött, "emberi" volt. Nem tudom milyen műsor volt, minek az apropóján, de tuti, hogy ő volt
@subtotal:

Nem tudom felétek mit jelent "a teljesen új párt kellene" szösszenet, de nálunk sem a jobbik sem az lmp sem az mszp nem tartozik ebbe a kategóriába.

4 szó: teljesen új baloldali párt.
Tudod. Azért új, mert most még nincs. A többit nem részletezem, remélem érthető.:)

Aki jóérzésű, baloldali gondolkodású fiatal, tessék kiállni az elvekért és új pártot alapítani. Ennyi. Nem könnyű ez, tudom. De a jelenlegi mszp-ből a régi káderek nem fognak eltűnni, mert a pártból élnek. Néhány patkány ügyesen elghagyja majd a hajót, s belép máshová. Néhány a börtnöben végzi. De a többi - mivel semmihez sem ért - körömszakadtáig fog ragaszkodni a megélhetési politikusság köpönyegéhez. Öszödi beszéd uraim! Tudják. A vezetőjók is megmondta.
Ha jön majda fiatal generáció, az lesz mint a focipályákon: mivel az öreg nem akar kiszorulni a kezdőcsapatból, edzésen oltja majd a fiatalt, hogy ugyan ne fusson már annyit, mert megjárhatja...
@subtotal:

Nos. Tudom én, hogy nehéz ellenállni a rózsaszín bárányfelhő jellegű romantikus gondolatoknak, de sajnos már a régi lányregények olvasói is kikacagták az ilyetén költői eszközöket, vagy romantikusnak álcázott valószerűtlen fordulatokat.
Ideális esetben valóban elképzelhető lenne egy ilyen forgatókönyv.
Ám komoly sérelmek forognak itt fenn, s az mszp legalább annyira konstruktív ellenzék lesz, mint a fidesz volt gyf idején.
gyf-nek pl. már voltak erre célozgató kijelentései. Kőkeménységet és könyörtelenséget kért támogatóitól, pártjától az ellenzéki viselkedés terén. S annál intelligensebb, hogy ne csupán annyival mondjon nemet mindenre, hogy "csak"...:) Nem fogja elfelejteni a jobboldalnak azt, hogy nem dicsőséges ferencként vonulhat be a történelemkönyvekbe.
Szóval az mszp-től nem várhatjuk azt, hogy a fidesz 2/3-os indítványait ellenzékként támogassa. Vagy lesz koalíció (ennek ugye ára van) vagy nem lesz változás.
Kispártok? Reménytelen. Teljesen szimpatikus érvelés, hogy a demokrácia igazából nem kétpártrendszer hanem érvényesülnie kell a népszuverenitás azon igényének is, hogy viszonylag kisebb csoportok is hallathassák hangjukat. Ám ez - mint már említettem - 2014-ben lesz időszerű. Amikor majd talán lesz egy 3 %-os parlamenti küszöb, továbbá alapvetően megváltozó választási rendszer.

Aki nem tudja leküzdeni fideszundorát, annak csak annyit:
A fidesz mindenképp veszíteni fog a következő 4 évben. Csupán az a nem mindegy, hogy kinek a kontójára teszi ezt. Gondolom az antifideszeseket nem fogja vigasztalni egy erős jobbik radikalizálódó jobboldali szavazókkal. S Ne tessék itt a radikalizáűlódással kapcsolatban felelősséget emlegetni, mert felesleges. Tényekről beszélünk kérem. A jövő a tét és nem a múlt magyarázása fogja ezt a jövőt élénk színűre festeni.

A fidesz önmagát fogja kicsinálni a 2/3-os kormányzással. Mégpedig azért, mert csak ő fog kormányozni. Nem lesz kire fogni a népszerűtlen intézkedéseket. Márpedig lesznek. Bizony ám. Sok ember fog csalódni bennük, akik majd később visszatérnek a passzivitásba, vagy elmennek 2014-ben egy másik párthoz. Esetleg intelligens protestszavazóként (jobbikellenes szavazóként) 2014-ben nyugodtan vissszatérnek a baloldalra, melyet 2006-ban egy merőben más politikai helyzetben támogattak.
A fidesz 2/3-os többség esetén ha csinál valamit azért, ha nem, azért fog megbukni a 2014-es választásokon. Mivel vagy az derül ki, hogy ők sem csinálnak semmit, vagy az, hogy amit eddig elmarasztaltak, valami hasonlót nyomnak le ők is a torkunkon.

Itt most aki demokrata a fideszre szavaz. Nem azért, mert olyan szép ott minden. Meg mert szimpatikus. Hanem mert ez egy olyan különleges helyzet, amikor a máshová kerülő szavazatok közvetve és hosszútávon a jobbikot fogják segíteni.

Kedves baloldali szavazók! Nyeressék meg minél jobban a fidesszel a jelenlegi választást, majd röhögjenek a markukban a következő 4 évben gondolva és számítva, no meg előre látva a 2014-es hatalmas buktát!
@subtotal:
Ugye te most viccelsz? A netto adósság nem nőtt, a bruttó igen. Vajon mit nevezel netto eladósodottságnak?
Egyébként meg az államadósság növekedésének a mértékét a hiány és a GDP növekedés aránya határozza. Elég vicces 2009-re egyensúlyi pályát mondani, tekintve hogy a GDP csökkent, és nem volt pozitív szaldós a költségvetés.
A válság, az államadósság, a svájci frank és euro hitel kockázat nem hagyott sok játékteret a Bajnai-Oszkó párosnak. Sőt, mivel külső és belső pánik jelei is megjelentek, ezért a szakszerű intézkedések mellett nagyra becsülöm, hogy jó ritmusban, visszafogottan, a hozzáértés és a hitelesség látszatát keltve tették, amit tettek. Utólag nem tűnik nagy feladatnak, de pl. én pont benne voltam egy lakáseladás, hitel kifizetés folyamatban, pár hónap alatt 6 millióról 9-re ment föl a hitelem értéke, végül 8-nál (remegő térdekkel..) kiszálltam, de benne volt, hogy 10-ig meg se áll, szóval nem volt egyszerű abból a 'Magyarország a következő Mexico' nemzetközi várakozásból így kijönni, még az IMF-EU hitellel se.... Ízlés kérdése, de nekem sokkal jobban bejön ez a 'szakértő csapat a háttérben teszi a dolgát' stílus, mint a túlmozgásos, vagy szellemi vezér stílus, az első hangulata sokkal közelebb áll egy normális polgári világhoz.
@Tóta W. Árpád:
Ó igen, ha Orbán megengedhetné azt a luxust, hogy választások nélkül kerülne kormányra, majd dícsérve saját munkáját félreállhatna, akkor nem kellene eljutni a tömeghez, aki politika terén is a blikkből tájékozódik.

Bajnainak nincs felelőssége, számára ennél ideálisabb körülmények között nem lehetett volna miniszterelnök. Csak hogy egy igazi miniszterelnök ma Magyarországon ezt nem teheti meg. Azt akarod mondani, hogy Orbán örömében ment celebeskedni? Azt hiszed, hogy Bajnai játszhatná a kívülállót, ha áprilisban be akarna szállni a mérkőzésbe? Nem érzed, hogy elég megtévesztő ez az összevetésed?
@Tóta W. Árpád:
Navracsics sosem volt cinikus. Ő egy fegyelmezett végrehajtó. Pontosan tudja mit kell tennie, és miért kell tegye azt. Sokat tapasztalt, sem a másik oldalt sem a társadalmat nem kell neki bemutatni.
De ha véletlenül ezt komolyan gondoltad, és te sem lennél tisztában azzal, mi is folyik a Parlamentben, akkor el sem tudom képzelni, a társadalom hogyan lenne képes felnőni a tisztánlátáshoz.
@subtotal:
:-)))))
LOL@Tóta W. Árpád:
Olvasd el ezt a hozzászólást, és gondolkozz. Kicsit többet. A politika talán picit szövevényesebb, mint azt most gondolod.
még van aki 2010-ben is vevő erre a szar "igazi technokrata" dumára?

az MSZP és az SZDSZ mindig ügyelt arra, hogy ők legyenek a "mértékadó szakértők", a "technokraták", mögöttük legyen "értelmiségi holdudvar" stb stb. Biztos mindenki emlékszik, egymás médiumaiban fényezték magukat naphosszat.

Ezek a "technokraták" 8 éve vannak hatalomban és mi az eredménye? A legelcseszettebb ország a régióban. Méghogy szakértelem! Mekkora röhej! Nézzünk már körül.

a sok hülye süketduma csak arra kellett, hogy benyelessék a sok birkával azt a gigantikus és sorozatos hűtlen kezelést, ami itt lezajlott.

Remélem nem lesz itt hatalomban több ilyen "technokrata".
@navera:
Navera:
Érthető az okfejtésed, de megg kell értenetek, hogy ez egy gyökeresen más szitu. Itt már nincsenek igazi nemzetállamok mint pl. 70 éve voltak.
Itt nemzetközi szervezetek manipulatív pénzügyi akciókkal bármilyen radikalizálódni, despotizálódni szándékozó rendszert meg tudnak buktatni. Nem kell ehhez sok.
Ezt nem képes megérteni az a sokaság, aki folyamatosan a diktatúrával fenyeget?:)
bajnai jó volt, nagyon jó.
a legtöbb országban a népek azt sem tudják ki a miniszterelnök. ő is ilyen volt, szinte senkit nem érdekelt a személye. csak tette a dolgát, leépített a szocializmus maradékából, amennyit tudott.
ha a szocik erre előbb rájönek, hogy egy ilyen ember kell, évtizedekre bebetonozhatták volna magukat a hatalomba. most viszont egy új rablóbanda jön, üres zsebű éhes managerekkel...nem lesz jobb az sem.
@pimpalini: megint eltértél és a Fidesz 2/3-ra terelted vissza a szót. Én nem erről beszéltem.
A kommentedből az jön le, hogy nem bízol abban, hogy nem 2/3-ad esetén meg tudnának egyezni alap dolgokban a felek.
Ha így lesz, menjenek is a levesbe.
(az, hogy GyF mit mondott, nem tudom teljes egészében, csak félinformációk alapján: azt én nem hallottam, hogy inkorrekt félremagyarázók leszünk, mint a Fidesz nagyon soxor 8 évig, csak azt, hogy kőkemények leszünk (ahogy te is írod bytheway). legyenek is, képviseljék azok érdekét (az 'agyhalottakét', ahogy itt írták, akik odaküldték őket).

Azt viszont kétlem, hogy a Jobbik valaha egyedül kormányképes erő lesz.

"Itt most aki demokrata a fideszre szavaz."
:DD
Már megint ez a kirekesztés...
@subtotal:
@pimpalini:

Tisztelt Kommentelők, Kedves Vitapartnerek!

A Fidesz kétharmados győzelmével kapcsolatban már régóta érlelődik bennem a mondanivaló, csak sosem volt rá igazán alkalom, hogy kifejtsem. Hát most megtenném. Szívesen várom hozzá észrevételeiteket. Tehát:

Az utóbbi időben több, még a balliberális oldalhoz köthető személyiségtől (pl. Kéri László) is hallani olyan véleményeket, hogy egyáltalán nem probléma a Fidesz kétharmados győzelme, legalább végre megteremtődik a lehetősége, hogy elinduljunk valamerre, mert ennél az egyhelyben topogásnál minden csak jobb lehet.

Ezt a megközelítést határozottan elutasítom. Nem csak azért, mert a Fideszről sajnos simán el tudom képzelni, hogy kétharmados többsége birtokában (még anélkül is) esetleg megpróbálja bebetonozni magát az oly nehezen visszaszerzett hatalomba, vagy azért, mert ilyen mértékű győzelem esetén képes Magyarországból olyan országot faragni, amiben egy liberális (vagy egy szociáldemokrata) igen rosszul fogja érezni magát. Ennél többről van szó. Konkrétabban arról, hogy én még mindig hiszek a demokráciánkban, alkotmányunk szellemében.

Alkotmányunk ugyanis a kétharmados törvényeink esetén nem azért tette olyan magasra a módosításukhoz szükséges képviselői szavazatok számát, hogy húszévente egyszer, mikor a legkülönfélébb okokból olyan helyzet áll elő, hogy az egyik politikai oldal megkaparintja ezt a többséget, ez az oldal akár a saját képére formálhassa az országot. Természetesen joga van hozzá, de az alkotmány szelleméből szerintem nem ez következik.

Azért van olyan magasan a léc, hogy a különböző politikai oldalak képviselőit rákényszerítse a megegyezésre. Hogy nemzeti konszenzussal szülessenek a döntések, ha ezek a nagy szavak jelentenek még valamit egyáltalán.

Magyarországon dualista rendszer alakult ki a politikában, és ez független attól, hogy a baloldalhoz sorolható pártok milyen rosszul szerepelnek a választásokon, és hogy a jobboldali extremizmus képviseletében megjelent a Jobbik. Tehát a nemzeti konszenzus a jobb és baloldal kiegyezését jelenti ezekben a kérdésekben.

Akik már ismerik politikai nézeteimet, most mondhatják, hogy persze, nekem is ilyenkor jut eszembe a konszenzus, mikor a jobboldal éppen a kétharmad küszöbén áll. Akiknek ez esetleg megfordul a fejükben, azokat szeretném emlékeztetni: Hazánkban kormányzott már egyszer kétharmados többségű koalíció: az első MSZP-SZDSZ kormány. Ők ebből a szempontból számomra példamutató önmérsékletet gyakoroltak, ami a kétharmados változtatásokat illeti. Egyharmadnál kisebb ellenzékükkel feltörölhették volna a padlót. Nem így történt, kevés kivételtől eltekintve a pöttöm ellenzék javára korlátozták saját lehetőségeiket, az ellenzéknek meg többletjogokat biztosítottak. Pedig akkor talán még hárompólusú volt a politikai paletta, a bal- és a liberális vonal ekkor még nem olvadt össze, tehát mondhatták volna: a három pólusból kettő kiegyezése elégséges akár az alkotmányozáshoz is.

Lehet erre azt mondani, hogy balfaszok voltak, miért nem éltek a lehetőséggel. Én annak ellenére tisztelem, és helyesnek tartom példamutatásukat, hogy biztos vagyok benne, Orbán Viktor nem fogja követni a példát, ha meglesz a többsége.

És végül jogos lehet a kérdés: Mi legyen, ha a politikai oldalak egyszerűen képtelenek megegyezni egymással, és ezért örökre egyhelyben járásra leszünk ítélve. A válaszom végtelenül nyers és egyszerű: Akkor dögöljünk meg együtt, politikai elitünkkel egyetemben. Mert megérdemeljük. És ebben legalább meglesz a nemzeti egység.
@xsasha: nettó adósságunk azért nem nőtt, mert az államháztartás hiánya kisebb volt (864679mFt), mint az az összeg, amit adósságszolgálatra fordítottunk (1180244mFt), tehát az államháztartás adósságszolgálat nélkül szufficites volt.
Tehát mégis igaz...
@Blás Sailor von Wolfhausery:

"No ennyit erről,mihez ,hogy volt köze"

A kormányzati pozíció egy dolog, a párthoz való tartozás (kötődés...) meg egy másik. Nem azt írtam, hogy a kormányhoz nem volt köze, hanem hogy a szocialistákhoz (mszp-hez) nem sok volt. Teljesen más iskola, más stílus, más attitűd.

Persze -- mondhatnád -- könnyű volt neki nem elkurvulni, hiszen nem kellett kampányolnia. Ez viszont az ő szuverén döntése volt, amiért becsülöm.

Persze -- mondhatnád azt is -- könnyű volt neki, mert nem kellett túl nagy változásokat levezényelnie, frontálisan szembemennie a társadalommal. Ja. De azért a válságmanagelést egász jól csinálta, még ellenfelei se nagyon találtak rajta fogást. Ha gyökeres reformokat nem is vitt véghez, legalább nem mélyítette a válságot, sőt: kezdőlöketet adott a következő ciklusra. Az elkúrásokhoz képest -- kisebbségből kormányozva -- már ez is nagy eredmény.

Persze -- mondhatnád, de én is tudom -- más helyzetben volt, mint elődei: neki nem nagyon tehetett keresztbe a párt. Ha Bajnai bukott volna, az egész csürhe mehetett volna kapálni. Ez is igaz.

Mindezekkel együtt én kb. ilyennek képzelek el egy (ha nem is ideális, de mindenképp) korrekt kormányfőt: nem ripacskodik, nem pofázik, nem improvizál folyton. Nem jár nagygyűlésre, nem avat autópályát, nem hittérít, nem foglalkozik a párt ügyeivel, nem akarja megváltani a világot.

Szürke eminenciásként teszi a dolgát csendben, nagyobb botrányok nélkül, végigvisz egy stratégiát, és tartja a gyeplőt keményen a bürokrácia hegyének tetején.

Aztán amikor kell, akkor nem csinál segget a szájából, hanem föláll, és azt mondja: szevasztok.

Bajnai nem politikus volt, hanem országmenedzser. Kéne még pár ilyen arc.
A könyv címe So Long, and Thanks for All the Fish, nem see you later.
Arra gondoltam, hogy egy huszarvagassal, Oszko, Bajnai es esetleg Bokros az LMP-hez igy az utolso pillanatban, es orommel rajuk szavaznek!
@subtotal:
élelmiszerfogyasztásban a hivatalos, 3,7% csökkenés nem alacsony. szerintem. de ez gusztus kérdése... egyébként ez a szám novemberre már 4%, illetve csak november/november 6%. a trend nem túl megnyugtató. és a jelenlegi kiskereskedelmi forgalmak nem mutatnak itt komoly változást erre az évre sem, sőt... ami pluszként a pénztárcában marad a bruttó keresetből az valószínűleg megy a horror közüzemi számlákra.
biztos hogy Gordon adta a todo listát, az IMF ilyennel nem hiszem hogy cseszekedik. megmondja az irányszámokat, meg a keretet, aztán Gordon úgy varázsolja össze a pénzt ahogy akarja. ők csak akkor szólnak ha a tervek nem érnek össze az elvárásokkal. velünk erről ugye nem sokat közöltek, csak annyit vettünk észre, hogy a puma nem ugrál már a hírekben sem, viszont jó ha van készenléti hitel amit úgysem veszünk fel, de ha mégis akkor sem költjük el, vagy ha mégis akkor meg majd a Gordon és profin kiigazít. utána meg ő lesz az orákulum.
a patásördög nem tudom milyen szerepre tör, de valószínűleg még ő sem. pénz nélkül, állami vagyon nélkül, hitellehetőségek nélkül, működő gazdaság nélkül max. abban bízhatunk hogy ismeri Molochot.
Jujj, Árpi, azért neked nem szokott barna lenni a nyelved.
@hebab: Bizony, így van. Ha ez a társaság (Bajnaival együtt) csak egy kicsit is demokrata, és csak egy kicsit is felelősségteljes lett volna, 2009 tavaszára kiírták volna az előrehozott választásokat.
Végül is mit tett Bajnai? Adott az MSZP-SzDSz párosnak még egy évet a szabadrablásra.
@pimpalini: "Mintha néhány hónappal ezelőtt azzal példálóztak volna néhányan (nem pártpolitikusok hanem gazdasági szakemberek), hogy az IMF-hitel kb. 2010 közepéig tart ki és utána nem lehet tudni mi lesz..."
Valóban, még a piaci alapú finanszírozás beindulása előtt volt ilyen számítás.

A 110 pedig 124 - www.ugyvezeto.hu/?fejezet=5&cid=71584&wa=HIREKD1008 -, tényleg nem sok, de ne feledjük, hogy túlságosan sokat torzít rajta a feketepénz a papíron-minimálosok esetében.

A többi része a kommentednek túlzásoktól hemzseg.
@pimpalini: hát csinálják, de rám egyik baloldali elveket valló párt ne számítson, se új se régi, se jelenleg legnépszerűbb.
Olyan sokan vannak, akik istenítik Bajnait, viszont kérlelhetetlenül fikázzák az MSZP-t, hogy szigorú igazságérzetem szólásra kényszerít.

Azt azért ne játsszuk, hogy Bajnai Gordont Gábriel arkangyal egyenesen a mennyekből hozta Magyarországnak. Bár egy igen szánalmas miniszterelnök-kereső epizód után, de mégiscsak a szocialistáknak köszönhetjük, az ő köreikből jött, programját az MSZP és SZDSZ frakciók támogatásával tudta megvalósítani.

A Fidesznek meg azt köszönhetjük, hogy nem egy, valószínűleg még Bajnaiéknál is szakértőibb jellegű, – és ide fel lehet sorolni minden erényt, amivel a Bajnai-kormányt fentebb illettétek – Surányi György által vezetett, maga mögött jóval nagyobb támogatást, így nagyobb mozgásteret élvező kormány vezethette ki Magyarországot a válságból.

Szóval, aki megpróbálja hermetikusan elválasztani egymástól Bajnait és az MSZP-t, az nagy igazságtalanságot követ el.
@ó jaj: "egy ilyen pártnak ideális esetben is max. 10-12% a potenciális szavazótábora. Ennyi ember fogékony nálunk a racionalizmusra."

De egy 10% pont elegendő a mérleg nyelvének, adott esetben, így valós arányát meghaladó mértékben képes ellensúlyozni a permanens hülyeséget.
Olyan cuki ez a Bajnai fincsi hullám. No, de nézzük Bajnai nem a csoda varázskalapból került elő a magyar gazdaságban megbúvó szakik közül, hanem volt egyfajta előzmény.
Bajnai Gordonka egyrészről mindjárt huncutkodott bizonyos wallis cégcsoportnál - libák stb. ott halászgatott a zavarosban tipikus embere az elcseszett magyar piacgazdaságba való átmenetel egyik haszonélvezőjének.
Másodrészről ez a szent ember miniszterként bizony ott csücsült a Gyurcsány kormányban. Nem nagyon láttam nyilatkozni egyszer sem, hogy háborgott volna a Gyurcsány kormányzat államvezetése miatt. A nagy válságkezelés címszóval sem csinált semmi mást, mint a szocik előző marhaságait visszavonta meg adót emelt ez aztán a nagy közgázos zseni.
@subtotal:
Értelek. Abban igazad van, hogy az ország kilépett az adósságspirálból, de nem teljesen értem, mit értesz nettó és bruttó adósságszolgálat alatt. Az IMF hitelt nem az MNB vette fel, arra azért volt szükség, mert a piacok nem finanszírozták a hiányt, nem vettek államkötvényeket. Kicsit rendbe kellene rakni, hogy mit is akarsz állítani.
@pimpalini:
A jobb-bal osztódás már nem működik. A motivációs rendszerek már túlhaladták szerintem. Vslsmi működőbbet kellene kitalálni.
Köszi Árpi, ez szép volt, én is így gondolom!:)
Azt kellene végre megérteni, hogy „Bár fölül a gálya, alul a népnek árja”.

Más szavakkal: az ország sorsa 9,9 millió magyartól függ és NEM 200 (akár becsületes, akár csirkefogó-hazudozó) politikustól, vagy az un. gazdasági-szellemi elittől. Ezeket ugyanis bármikor el lehet zavarni, különösen, ha több millióan így akarják. A 9,9 milliónak viszont meg kellene ismernie azokat a hétköznapi eszközöket, amivel megteremtheti az un. „normális” világot.

Tótavitól olyan „szikrák” publikálására lenne szükség, hogy mik is ezek a hétköznapi eszközök, hogyan kell mikro-szerveződni, hogyan kell valamit úgy csinálni, hogy ahhoz ne kérjünk pénzt másoktól, ne kelljen másokra szorulnunk.

Ne köcsög pártoktól, párt-korifeusoktól függjön egy szoba bérlete, ahol a civilek szerveződni tudnak, ne kelljen 100 oldalas szükségtelen „pályázattal” uniós támogatásért kilincselni egy szaros számítógépért, vagy fénymásolóért – mert akkor oda a civil kurázsi.

Hogyan sz@rjuk le a zsírgazdag mutyi-csinálta elitet, hogyan legyünk meg nélkülük? Hogyan rúgjuk v@lagba azokat az állami intézményeket/alkalmazottakat, akik felszívják az adónkat – cserébe pedig csicskáztatnak bennünket. Hát kell ehhez egy Bajnai, egy Orbán, vagy egy Bokros???

Nem. Ehhez „csak” bátorság kell. Hámori János
half-off

Molnárt nem igazán kedveltem, de nálam most valamelyest rehabilitálta magát:
index.hu/belfold/2010/02/23/molnar_lajos/#1

Elég érdekes dolgokat mond:
"2007 elején vált bizonyossá hogy Gyurcsány Ferenc a politikai esélyeket mérlegelve végül feladta a reform folytatását, amit én már nem tudtam elfogadni."

Mikor is fogyott el Molnár szerint a nagy reformlendület? 2007 elején. És nem 2008-ban, a népszavazás hatására. Anno jól gondoltam: az elvtársak ismét csúsztattak egy méreteset, amikor megpróbálták a fideszre meg az istenadta népre kenni a kudarcokat. A népszavazás már csak egy ítélet volt, a valódi döntést egy évvel korábban a szoci frakció kényszerítette ki.

---

Tényleg, Gyurcsány mikor írja meg végre a könyveit a modern baloldalról? Vagy csak a szája járt?
half-off

Molnárt nem igazán kedveltem, de nálam most valamelyest rehabilitálta magát:
index.hu/belfold/2010/02/23/molnar_lajos/#1

Elég érdekes dolgokat mond:
"2007 elején vált bizonyossá hogy Gyurcsány Ferenc a politikai esélyeket mérlegelve végül feladta a reform folytatását, amit én már nem tudtam elfogadni."

Mikor is fogyott el Molnár szerint a nagy reformlendület? 2007 elején. És nem 2008-ban, a népszavazás hatására. Anno jól gondoltam: az elvtársak ismét csúsztattak egy méreteset, amikor megpróbálták a fideszre meg az istenadta népre kenni a kudarcokat. A népszavazás már csak egy ítélet volt, a valódi döntést egy évvel korábban a szoci frakció kényszerítette ki.

---

Tényleg, Gyurcsány mikor írja meg végre a könyveit a modern baloldalról? Vagy csak a szája járt?
Kedves Árpád!

Nyugodtan mennybe repítheted Bajnait. Nem, ő nem, igen, ő aztán igen. A technokrata. A kampányba be nem avatkozó. Lásd az utolsóként megszavaztatott törvényjavaslatot.
Jobban vigyáznék a nyelvemre, hogy csontba ne akadjon, már megbocsáss kérlek alássan, tisztelettel.

A fényezett eredmények kissé mattabb felületűek lennének, ha azt is figyelembe vennénk, hogy a költségvetési intézményekkel szemben mennyi követelés halmozódott fel december óta. Jó dolog a kettős könyvvitel.

Macisajtnál a pont.
w.blog.hu/2010/02/23/see_you_later_1/fullcommentlist/1#c8821566
@subtotal:

Azért a 124-hez nemcsak a papíron minimálosok tartoznak, hanem jelentősen felfelé viszi el a valóságot az a sok ember, aki irreálisan sokat keres. Az emberek jelentős része nettóban bőven 100 alatt keres. Tessék elmenni vidékre. S ez nem Pécset, Debrecent vagy Szegedet jelenti.
@Lord Kilburn:

Kedves Kilburn:

Kérdésedre a választ az előzőekben már megadtam, igaz a különböző részekre vonatkozó dolgok különböző hozzászólásokban találhatóak meg.
Röviden:
a) Félelem a fidesz bebetonozódásától és diktatorikus állapotok kiépítésétől: ma már nem lehet ezeket a dolgokat eljátszani, mivel a legkisebb radikalizálódásra is a nyugatról érkező infúziós csövet elvágják. Pl. Haider sem táncikálhatott kedvére, az ő esetében is felmerült pl. az EU részéről pedagógiai célzatú bojkott. Orbánék is ezt kaphatják meg ha nagyon lubickolni akarnak. Arról meg nem is beszélve, hogy olyan törvény nem hozhatnak, miszerint a következő választás majd 2020-ban lesz, vagy 2014-ben csak a fideszre, vagy a fideszre lehet szavazni. Ha bármilyen kisebb csínyt elkövetnek, a szavazók 2014-ben minimum lefelezik őket.

b) A 2/3 kérdése. Erről elég hosszan írtam a belinkelt cikkre történő reagálásomban.

(hiszek a demokráciában, az alkotmány szelleme már más kérdés, mert ha jól tudom ez még a régi alkotmány...:) persze ez csak szőrszálhasogatás)
A demokráciába az is beleférhet, hogy egy politikai erő extrém helyzetben szabadkezet kapjon.
Miért? Mert ettől még 4 év múlva leváltható, ha elszalad vele a ló. Lásd ókori események, de nem figyelmen kívül hagyva a jelenlegi kereteket.

c) Nemzeti konszenzus kérdése: röviden erről annyit, hogy a politikusok már bizonyították, hogy erre képtelenek, maximum akkor, ha egzisztenciájuk végső veszélybe kerül az ország csődjével. Ezért én azt mondom, hogy a nemzeti konszenzust az embereknek, a szavazótáboroknak kell megoldani. Erre a módszer fentebb látható.

d) Kollektív nemzethalál: nem vagyok ennek a híve. Mivel én mint szavazó nem tehetek arról, hogy szar az elit. Én magánemberként nem vagyok felelős a megkérdezésem nélkül kialakuló és harácsoló elitért, ezért nem vagyok hajlandó megdögleni mert ők balfaszok. Nem érdemlem meg. Szerintem mások sem. Ez kicsit olyan, mint amikor a szar tévéműsort azzal magyarázzák, hoigy az embereknek ez kell. Nem kell. Nem kapnak mást. Ennyi. Nézik a szart. Szóval mi megdöglünk ugyan, de a szemét banda túléli, ezt elhiheted. Kevés kivétellel őket mi nem igazán érdekeljük. Ezért (is) megélhetési politikusok.
Máshogy fogalmazva: a "ha nem tudnak megegyezni dögöljenek meg" kitétellel egyetértek, de ők csak azért nem fognmak megegyezni, hogy mi ne dögöljünk meg. Maximum azért, hogy ők ne dögöljenek meg (tehát egészen addig nem lesznek kompromisszumkészek, amíg fegyvert nem szorítanak a homlokukhoz, legyen ez konkrétan egy 44-es magnum, vagy a börtön általi fenyegettetés gépkarabélya). Viszont azt, ha mi beledöglünk, ők túlélik, tehát csak miattunk nem fognak megegyezni. Ezért vagyok szkeptikus. Ezért mondom azt, hogy nekünk kell őket rákényszeríteni, s ehhez elég egy 2/3-ot adni az egyiknek, melybe hosszútávon így is, úgy is beledöglik.De legalább rajta lesz a kényszer, hogy dógozzon.
Kilburn:

Amúgy ha már felvetettél egy témát, melyet persze nem hagyunk kihűlni, vele párhuzamosan én kérdeznék valamit.

Miből/honnét ered a jeges rémület, az a zsigeri ellenszenv, az a mély bizalmatlanság, mely bizonyos körökből viktorka személyét övezi?
Sztem ha igazán jól csinálná/vagy csinálta volna, elérhetne egy Berlusconi szintet, de még azzal is bőven a demokratikus keretek között mozogna...:)
@xsasha: válaszom a te felvetésedre lásd itt: @subtotal:
Én tanácsolni neked nem merek, olyan kis pontnak érzem magam, csak kérdeznék valamit: szőrén ülöd? szédülsz-e?
@Arzén Vendel: ha abban egyetértünk, hogy a todo listát nem kézhez kapta, nekem már eredmény.
Tudom, hogy a fidesz is ezért tárgyal velük folyamatosan, a saját todo listájukat egyeztetik.
Az, hogy mennyire volt jó ez a todo lista és milyen lesz a fideszé, arról nem szeretnék vitát nyitni.
Szerintem jó volt, mások szerint nem.
Bajnai Gordonról egy másik blogon remek jellemzést írt egy kommentelő.
Mielőtt szentté avatódna ballib berkekben, talán nem érdektelen kicsit jobban, más szemszögből megvizsgálni a Bajnai-jelenséget.
Remélem László56 kollega nem haragszik meg amiért idézem. :)

"Bajnai mint technokrata ? Nehezen hihető. Hiszen egy jó technokratának saját gondolatai és saját elhatározásának is lennie kell. Az ő esetében erről szó sem lehet. Mert csak az IMF végrehajtó szerepe jutott neki. Azt pedig egy érettségivel is meg lehetett volna tenni. Megmondták mit kell neki tennie és megtette. Azt hogy úgy csinálhassa, hogy mindez saját elhatározásának tűnjön ? Az is külön meg volt és van neki engedve. Ez bizony még egy úgynevezett technokrata megjelölésnek sem elég, mert ahhoz más körülmények és jobb végzettség kell mint az övé. Marad a végrehajtó szerep. Amit ugyan jól csinált, de azt is hozzá kell tenni, hogy ilyen erős nemzetközi felügyelet mellett, mindezt nehéz rosszul csinálni

Bajnai mint politikus? Nehezen elképzelhető változat. Hiszen egy politikusnak olyan víziójának kell lennie, ami egy pártömeget meg tud mozdítani. A Bajnainál egyértelmű hogy erről szó sem lehet. Nem is pártag. Víziója sincs. És soha nem is volt szükséges hogy egy pártot kezeljen vagy mozgasson. Honnan is lenne politikai képessége és képzettsége ? Ami most történt az nem más mint az MSZP öncélú követése a Bajnai -féle végrehajtásnak. Ez onnan jön hogy az MSZP vezetősége kénytelen kelletlen felismerte hogy más választása nincs mint a végrehajtó politikát támogatni. Enélkül felkészületlenül jön az MSZP politikai halála. És még irányítani sem tudja.. Amit megint csak: még egy halálával küzdő politikai párt sem engedhet meg magának. Így aztán fogcsikorgatva ugyan, de támogatták a Bajnait. Ez viszont nem a Bajnai érdeme volt, hanem az MSZP okozta katasztrofális gazdasági körülmények hozták így. Ebből azt is leszűrhetjük hogy Bajnai mint politikus, nem számottevő egyéniség.

Bajnai mint szerencselovag ? Talán a legtalálóbb kifejezés rá nézve. A képzetlensége és tapasztalatlansága juttatta ebbe a pozícióba amiben most van. Tapasztalt, képzett emberek közül egy sem fogadta el ezt a megalázó szerepet ami Bajnainak jutott. Éppen azért, mert volt esze ezeknek az embereknek. Bajnainak mint szerencselovagnak viszont kiváló szerep volt. Passzolt hozzá. És ebben is szerencséje volt.

Ezért nem lesz Bajnaiból soha vezető politikus. Legfeljebb egy kis politikuska aki még egyszer megpróbálja, mert azt hiszi hogy egyszer már megpróbálta, de avval hamar megbukik. Mert bizony az történne, ha megpróbálná. "

Eddig az idézet, pontosabban ennyi a teljes iromány. Nem mondom,h mindez szentírás,de szvsz elgondolkodásra alkalmas kis szösszenet.
Baj van Gyuszi!
Oda lehet a szabadjegy visszafelé, ha nem lesz hamar elsimítva ez a kényelmetlen ügy!

"Bajnaiék Cipruson sem nyújtottak be adóbevallást. A rendőrség hűtlen kezelés, az APEH adócsalás gyanúja miatt vizsgálódik."

www.vg.hu/kozelet/politika/adocsalas-gyanuja-bajnai-es-csapata-valamint-koka-sogoranal-307213
Csak egy példa, miért kell a 2/3:
Minden párt egyetért a parlamenti képviselők létszámának csökkentésével, de eddig ilyen-olyan indokokkal 2/3 híján (na persze, biztos amiatt) nem sikerült megoldani.

Pimpalini:
A Fidesz egyébként megszoríthat úgy, hogy a fülünk kettéáll tőle ("Az elcseszett előző 8 év a hibás!"), 2014-es kampányban meg esetleg osztogathat ("Beérett a helyes gazdaságpolitika!"). Nem feltétlenül bukik majd akkor.
A libán kívül is egy és más:

www.vg.hu/kozelet/politika/adocsalas-gyanuja-bajnai-es-csapata-valamint-koka-sogoranal-307213

igaz még csak gyanú....

Melyik politikusnál nem volt eddig még gyanú se? Nem is fogadja be szívesen egyik nagy párt sem.... Én arra szavazok.
"A Magyar Nemzet állítása szerint a Bajnai Gordon kormányfő által korábban vezetett ciprusi cég nem nyújtott be adóbevallást, így 2,7 milliárd forint nyereség után elkerülte az adó megfizetését. A napilap szerdai számában azt fejtegették, hogy az ügylet főszereplője a Dataplex Kft., amelyet 2005-ben a Bajnai Gordon vezette Wallis Rt. egyik leányvállalkozása 2,33 milliárd forintért megvásárolt.

A vételárat döntően a CIB Bank hitelezte meg a Wallis-csoportnak. A tulajdonosi jogok ezt követően 2,4 milliárd forint ellenében három ciprusi céghez kerültek - írta a lap. A Dataplex ezután állami megrendeléseket kapott és néhány hónappal később - a korábbi értékének duplájáért - 5,1 milliárd forintért kelt el.

A Magyar Nemzet birtokába került a ciprusi rendőrség válasza, amelyet a magyar nyomozók jogsegélykérelmére küldtek. Ebből kiderül, hogy Cipruson nem nyújtottak be adóbevallást. Vadász János, a lapban megszólaló adószakértő szerint egy ciprusi cégnek nem kell az ottani hatóságoknak adót fizetnie egy társaság tulajdonrészének adásvétele után, de ha ez két magyar cég között történik, akkor az adóhatóságnak több mint 1,3 milliárd forint járt volna.

A lap úgy tudja, az APEH színlelt ügyletet gyanít, és adócsalás miatt vizsgálódik. A Nemzeti Nyomozó Iroda pedig hűtlen kezelés miatt kezdett már korábban nyomozást a Dataplex kapcsán - olvasható a Magyar Nemzetben."
A világgazdaság oldalán már nem él a link, ezt írja ki tájékoztatásul:

Fatal error: Call to a member function exec() on a non-object in /var/www/htdocs/_common_vg/apps/Article/Article.php on line 778

Jó lesz helyette a Magyar Nemzet:

www.mno.hu/portal/696909
@subtotal:

Subtotal: "áA kommentedből az jön le, hogy nem bízol abban, hogy nem 2/3-ad esetén meg tudnának egyezni alap dolgokban a felek. "

Nem bízom benne, mert az utóbbi 20 év története nem mutat fel semmilyen érdek nélküli együttműködést a mindenkori ellenzék és a kormánypártok között. Mivel egy ellenzékben álló, felbőszült gyf-el vezérelt mszp nem fog hajlani semmilyen kompromisszumra. A jobbik pedig megintcsak nem megbízható ilyen téren, mert a megszorítások és a nagy átalakítások nekik nem kedveznek (mivel baloldalról pont azokat a szavazatokat szerzik meg akiknek az mszp a fentiek miatt büdössé vált, továbbá nehéz lesz majd megmagyarázni a beoltott híveknek, hogy a létszámcsökkentés (parlament és államigazgatás) miatt sokaknak nem lesz hely sehol sem).

"Inkorrekt félremagyarázás mint a fidesz sokszor 8 évig?":)
Hát ehhez számtalan linket és eseményt tudnék csatolni, ahol az inkorrekt félremagyarázás lendvaiildikó, kovácslászló jellemző volt. Kezdve mondjuk Kövér kötelével...
De visszatérve gyf-re: újságban olvastam, valamint a neten is az ellenzéki szerepre vonatkozó részt, s nem a 7-es busz hiradójából származik.

A jobbik? Nos valóban nem fog 50 % fölötti szavazatarányt elérni, de egy kormányalakításhoz elég neki 40 % is. Az meg a 2 nagy párt szétesésével 2014-ben simán meglehet. Az meg 40 %-nál már mindegy, hogy koalíciós partnerként melyik húsosfazékmatyit ültetik maguk mellé a kormányzásért.

Nem volt kirekesztés. Arról nem tehetek, hogy ezt láttad bele, s csak azt az egy mondatot fogtad fel, az előtte álló oldalnyi levezetést nem.
Nem én mondom itt, meg máshol is a szokásos kirekesztő dumát, miszerint demokrata ember nem szavaz a jobbikra. Ha ez egyesek szerint így van, akkor tessék. Aki demokrataként nem akar a jobbiknak sem rövid, sem hosszútávon kedvezni, annak egy lehetősége van jelenleg.

Sajnos ez van. A magyar választási rendszer hiányossága miatt szívnak folyamatosan a liberális, kisgazda, kereszténydemokrata, szociáldemokrata szavazók, mivel egyiknek sincs igazi képviselete Magyarországon (a gyűjtőpártokon belüli tagozatok szóra sem érdemesek). Az 5 %-ot a jelenlegi rendszerben baromi nehéz átugrani. Az országos lista állítása sem könnyű.

Amúgy csak kiváncsiságból kérdem, a hozzászólásaid miatt, hogy te végső soron távolmaradsz a szavazástól? Mert ugye szinte minden pártot elmarasztaltál legalább egyszer.
Bajnai egy rablóhad visszavonulását fedezte, sokkal jobb lett volna az előrehozott választás, már rég túl lennénk rajta, tiszta helyzet lenne. Orbánt én sem szeretem, de mindenképpen ő következik, ezt Bajnai nem tudja megakadályozni, tehát mire volt jó az egész?
Bajnai Gordon egy jó testfelépítésű,elegáns,vonzó arcú,értelmes -ugyanakkor álmodozó - tekintetű fiatalember.Hangszine kellemes.Intelligens.Jól fogalmaz.Csöndesen, határozottan beszél.Sose' mocskolódik.Még a pukkancs Fico is szinte szeretettel beszél róla.
Ellenfelei egyszerűen nem találnak fogást rajta/a régi libaügyön kivül/A zemberek is tehetetlenek."Hülye Bajnai" - hogy hangzik ez? Sehogy.
Az úgynevezett válságkezelésben betöltött szerepétől nem vagyok elájulva.Adókat emelni, járandóságokat elvenni:ehhez nem kell nagy ész.Ez tényleg csak tűzoltás.Még izzik a zsarátnok, mikor a tűzoltóparancsnok pályát módosít és elmegy.Az újra fellobbanó lángokkal neki már nincs gondja.
/Bokros Lajos egykori sikerét én abban látom, hogy akkor az általa elszedett pénz nagy része tényleg oda került, ahova szánták.Most végkielégítésekre, szinlelt szerződésekre stb./
@xsasha: bruttó államadósság az, amit felvettünk, azzal együtt ami a MNB-nél pihen számlán. (ha nincs igazam ezekben valaki igazítsa ki hiányos ismereteimet)
Nettó enélkül értendő.
Nominális a forintban számolt tartozás.
Tehát ha 20000mrd adósság egy év alatt 20500-ra nő, de közben az infláció 5%, akkor a reáladósság csökkent, hiszen év eleji árfolyamon ez 20500/1.05=19524.
Pongyolán ezt jelenti.
@pimpalini: és aki minimálra van bejelentve más állítások szerint szintén.
Mennyi az irreálisan sok? És ők mennyien vannak? Enélkül nem tudjuk az állításod valóságtartalmát kimatekozni.
index.hu/gazdasag/magyar/bevall071115/
Ezek 2006-os adatok. A helyzet nem javult ezügyben senk szerint.
Akkor 1200ezer ember volt minimálbéren, mondjuk azt hogy ebből 700ezer ténylegesen is annyit kapott (nagyon jóindulatú vagyok), tehát marad 500ezer. 110ezer keresett hatmillió felett. Szerinted melyiknek nagyobb a torzító hatása?
@Captain Tott: "csak egy kicsit is felelősségteljes lett volna, 2009 tavaszára kiírták volna az előrehozott választásokat."

Ha ovi csak egy kicsit is hajlandó jelezni, hogy bevállalja a feladatot, nem pedig a nagy varázslót játsza (aki homokból aranyt tud csinálni), igazad is lehetett volna.
Felesleges csaholni, valóban jó állapotban (a lehetőségeknek megfelelően) kapja majd kézbe az országot ovi, tehát bizonyíthat... csak "kissé" pesszimista vagyok. Nem szidnia kellene, hanem dícsérni bajnait és megköszönni, hogy a nehezét átvállalta.
Ismerve ovi mentalitását ez a jelenlegi nagy csend, tulajdonképpen a dícséret maga ovi részéről.
@pimpalini: „Miből/honnét ered a jeges rémület, az a zsigeri ellenszenv, az a mély bizalmatlanság, mely bizonyos körökből viktorka személyét övezi?
Sztem ha igazán jól csinálná/vagy csinálta volna, elérhetne egy Berlusconi szintet, de még azzal is bőven a demokratikus keretek között mozogna...:)”

Szerintem pontosan tudod. Csokorba lehet gyűjteni a Fidesz 2002-re felhalmozott antidemokratikus lépéseit. Ráadásul arra is emlékszem, hogy a választások után ment a fogadkozás: Még egyszer át nem adják a hatalmat (értsd: nem tettek eleget a hatalmuk bebetonozásáért, de legközelebb nem követik el ezt a hibát). Egyébként a Burlesconis példád jó. Az a fajta hatalomgyakorlás, valamint a hatalom túlterjeszkedése a megszabott keretein, amit ő képvisel, nálam már régen túl van a kívánatos mértéken. Burlesconinak (is) kérlelhetetlen ellenzéke lennék. Meg pl. lengyelként a Kaczinsky vezette PiS kormánynak is az lettem volna. És csak remélni tudom, hogy Orbán ezeknél korrektebb lesz.

Ezek a példák tökéletesen megmutatják, hogy a demokráciát úgy is lehet csorbítani, hogy az intézményrendszer, a játékszabályok változatlanok. És azt is nagyon jól illusztrálják, hogy az Uniónak nem volt beleszólása, legfeljebb az orra alatt mormogva kritizált.
@pimpalini: "Hát ehhez számtalan linket és eseményt tudnék csatolni, ahol az inkorrekt félremagyarázás lendvaiildikó, kovácslászló jellemző volt."

Nem érzed a relativizálást?
A "mi fiaink" hazudhatnak, mert "ők is hazugok".
@SzaboZsee:

@SzaboZsee:

Kedves Majdnem Ügyetlen Zsuzsó!

a) Attól még, hogy Összemosóságod egy óvodába tetszett járni kispistával, mekkora köze van ahhoz, hogy ő rablógyilkos lett? Vagy neki mekkora köze van ahhoz, hogy Szemellenzőséged meg földrajztanár?
b) Milyen bizonyíték szolgáltatható arra nézve, hogy a fentebb említett kettős (ov-vg) a régi idők óta tartja a kapcsolatot? Továbbá arra, hogy a fidesz pénzeli, segíti a jobbikot?
c) Milyen bizonyíték van arra, hogy a jobboldal mindenkori vezetői pusztán csak "miniszterelnökök akarnak lenni" (a bunkók!!! ha én nem lehetek, hát ők se legyenek!!!! by baloldali média által a fejekbe ültetett gondolat), míg a baloldal vezetőinél ez fel sem merül, ők csupán humanizmusból és önzetlenségből, hosszú kérlelések hatására "feláldozzák" magukat a hazáért?
d) A jobbik az utóbbi 2-4 évben legalább akkora hátszelet (direkt és indirekt) kapott a kormányoldalról mint máshonnét. A negatív reklám is reklám. Például a magyar gárda és ennek megvédése kapcsán vonagábor meglehetősen sok médiafelületet kapott a baloldali tévében és sajtóban. Mi ez ha nem támogatás? Kinek könnyebb támogatni egy politikai erőt (ha már mindenképpen összeesküvést kell sejtenünk; de szigorúan HA)? Az ellenzéknek? Vagy a kormánynak, aki minden bevétellel rendelkezik, s még (oszd meg és uralkodj alapon) érdeke is fűződhet mindehhez?
e) Van nálad a jobbik pártfinanszírozásával kapcsolatosan bármilyen adat, mely pl. fidesz-átutalásokról tanúskodik?

f) Mi a valószínűbb?
1. Egy magát jobb sorsra érdemesnek tartó történelemszakos (elte-btk) hallgató elmegy politizálni, mert abból talán meg lehet élni, meg amúgyis úgy gondolja, hogy ő szarta a spanyolviaszt.
Ezért polgári körös lesz ((Eddig akár - kivéve a végzettséget - beszélhetnénk amúgy mesterházyról is aki gyüjtött anno kopogtatócédulákat a fidesznek, csak épp nem emelkedhetett olyan gyorsan felfelé mint akarta volna, s dobbantott a másik oldalra; mert a baloldali ugye sosem hataloméhes... gyf sem volt az... neki is csak küldetéstudata volt...)), mivel a másik oldalt nem szívleli. Ott viszont nem élheti ki a radikalizmusát, rászólnak, hogy barátom, nálunk ez nem divat. Ezért elmegy, s szétnéz az akkori miép háza táján. "Tehetséges ember" lévén összegyűjt maga köré egy a miépből kiábrándultakból, nemzeti radikálisokból, fasisztoid egyénekből álló keménymagot. Majd ehhez csatlakozik sok olyan ember, aki kiábrándult a demokráciánk bizonyos intézményeiből, a kormányból és/vagy az ellenzékből.
Tevékenysége az egyedi politikai helyzet, a gyűjtőpárt lévén sokfelé lövöldöző, ám egy helyre sem eléggé koncentráló ellenzék és az impotens, idióta kormány miatt kezd beérni.

vagy

2. A fentebb bevezetett személyiség anno belép a polgári körök valamelyikébe. Ott ördögi paktumot köt a "Magyarság sátánának földi helytartójával", s a titkos susmusból hosszútávú stratégia lesz. Ezek után távozik és elkezd szélsőjobboldalon szervezkedni. Persze az ezidő alatt a kormányzás (így a dús mézesbödönök, hatalmas állami emlők) közelébe sem kerülő viktorka holdudvara támogatja anyagilag. Ez a támogatás főként a jobbik szélsőjobboldalon történő egyeduralkodóvá válása után lesz igazán erőteljes (a miből jellegű extrém kérdés sokak figyelmét elkerüli). A fidesz tehát - azok után, hogy nagy nehezen, évek szisztematikus munkájával, elfogyasztotta a kisgazdákat, a kádéenpét, a miépet, meg félig az mdf-et - direkt lő egy marha nagy öngólt, s csinál magának egy konkurenst a jobboldalon. Mert neki az aztán marha jó, hogy napról-napra emiatt ütik, no meg az még jobb, hogy sok szavazója azon töri a fejét, hogy lehetne a konkurenciára is szavazni. Persze arról nem is beszélve, hogy a bizonytalanok elrettentésére is alkalmas a lendvaiildikóféle szélsőségekkel történő kokkettálás napi rendszerességgel jelenik meg a médiumokban...
Bizonyos emberek számára ez utóbbi baromira logikus. Az ellentétes, vagy a közös érdekek fogalmi körét egyáltalán nem ismerik, vagy nem akarják megismerni.:)
Ha már mindenképp összeesküvést akartok, akkor inkább higgyetek abban, hogy 911-et a Brazíliában tevékenykedő szabadidejében szabadkőműves, inuit származású ingatlanmaffia szervezte a szaúdi királyi családba beépült Bush-fattyak segítségével, s mindezt tette azért, hogy több legyen a világon a fóka az eszkimónál.
@Tóta W. Árpád:

"most azt hagyjuk, hogy Stumpfék mértek nekik egy 5%-ot, alig lóg a lóláb"

naigen, a lóláb... azért jó, hogy van, aki észreveszi! kezdtem már nagyon egyedül érezni magam...
@Nincs whitelist (ex Whitelist):

Nem bizony, ugyanis ez van helyette:

www.vg.hu/kozelet/politika/bajnai-kiakadt-es-perrel-fenyeget-a-nemzet-cikke-miatt-307240

"Hasonló ügyekben a Bajnai Gordont korábban ért igaztalan sajtórágalmak nyomán jogerős bírósági ítéletek születtek, amelyek helyreigazításra kötelezték a hamis állításokat közlő Magyar Nemzet című napilapot. Legutóbb e hét hétfőn, egyelőre nem jogerősen a Magyar Nemzet Online-t és a HírTv Online kiadását kötelezte a bíróság helyreigazításra a miniszterelnököt érintő nem megalapozott információk másodközléséért - áll a Kormányszóvívői Iroda közleményében."
@Tóta W. Árpád:

Abban igazad van, hogy Bajnai volt az elmúlt nyolc év szocialista csúcsteljesítménye. Én ezzel egyett tudok érteni, de ez még édes kevés a bálványozáshoz.

Főleg az lep meg, hogy ilyen könnyen "beveszed" ezeket nimbuszépítéseket. Most komolyan az a teljesítmény, hogy amikor az ország már az államcsőd szélére kerül a sok költekezés miatt, akkor jön egy ember aki a korábbi kötekezésekben Gazdasági miniszterként illetve az EU pénzek elosztásának főnökeként oszlopos tahja volt, és egy rakás IMF segítségével elkerüli az államcsődöt, azaz a szocik pofájába tolja a fűnyírót.

A helyzet hasonló Bokrossal is. Megszorítani tud. Ez a hatalmas teljesítmény. Reformot még tőle sem láttunk. Ja az a "tandíj" volt. Egy hatósági árat nulláról x összegre emelni az nagyon messze van a piac-tól.
A görögök megmutatják hogy kell sztrájkolni!

"A kórházak csak sürgősségi ellátást végeznek, közhivatalok zárva vannak, az iskolákban nincs tanítás, leállt a tömegközlekedés, a vasút, a hajóforgalom, az athéni repülőtér nem fogad és nem indít járatokat, még az újságírók is beszüntették a munkát."

A 14. havi fizetések is veszélybe kerültek:

"A kommunista szakszervezet külön vonult fel, s többek között ellen tiltakoztak, hogy felmerült a kormányzatban a 14. havi fizetés megvonása."
Csatlakoznék a szentté avatók táborához.
Bajnai kormánya visszarángatta az országot a csőd széléről. Ez nem a szocikon múlott, mert oda sem jutunk a szakadékhoz, ha Gyurcsány megfelelő támogatást kap. Nem a Fideszen, mert belőlük szlogenek jöttek csak 8 éven keresztül, épkézláb ötlet nem. A többieket meg kár is emlegetni.

Utalva a Bajnait elemző írásra, az IMF nem ad konkrét programot, hanem kér egyet, nem olyan egyszerű azt sem összerakni, és végigtolni. Az meg egyenesen botorság, hogy Bajnai nem volt felkészült, cégeket vezetett, köztük a sikeresen működő MAG Zrt-t, miniszter volt. Azzal egyet tudok érteni, hogy nem egy politikus alkat - ezért remek politikai húzással (aláíratás) bekényszerítette maga mögé a szoclib frakciót, rögzítette a programja támogatását - tanult a gyurcsányi esetből, nem akart a politikai zsarolásokon elvérezni.

Volt szerencsém megnézni a parlamenti búcsút. Konkrétan úgy nézett ki, hogy Bajnai tartott egy pártok feletti beszédet (az elért eredményeket a polgároknak tulajdonította, mindkét pártnak beszólt egyet, és hangsúlyozta a megkezdett gazdpol folytatásának szükségességét), eztán jöttek a pártszónokok, akik vásári kikiáltóként demagóg féligazságokkal sértegették egymást a másik tábor fújjolása közepette (ebbe a szocik erősebbek:). Majd Gordon viszontválaszában annyit mondott: Mindent elmondtam, amit akartam. Mégegyszer köszönöm a közös munkát. Ennyi.

Ez az úriember viselkedés szerintem igenis ügyes politikai húzás. Konkrétan, nyitva hagyja az ajtót, hátha vissza akar majd jönni egyszer. Mindenesetre nemzetközi pénzügyi pálya nyitva van előtte, nem szorul a politizálásra.
Ja, és nagyon remélem, hogy a cím idővel irrelevánsnak bizonyul :)
Na még egy idevágó link (a téma orientálására):

hvg.hu/itthon/20100223_bajnai_gordon_mesterhazy_attila_mszp

"Az MSZP akár a Bajnai-kormány által elért eredményekre is alapozhatta volna választási kampányát, ám ezt a fonalat nem fűzte tovább, inkább maradt a 2002-ben bevált ígérgetéseknél, kihasználva az alkalmat, hogy úgysem kell kormányoznia."
@pimpalini: "De visszatérve gyf-re: újságban olvastam, valamint a neten is az ellenzéki szerepre vonatkozó részt, s nem a 7-es busz hiradójából származik."
7-es busz? :DD
Én ezt nem feltételezem rólad, remélem te sem rólam.

"Nem volt kirekesztés. Arról nem tehetek, hogy ezt láttad bele"
pedig külön sorba tettem a komolytalan jelet, hogy jól látszon.
Most akkor komolyan: se a te által írottakat, se az én reagálásomat nem gondolom komolynak. Azt nem vitatom, hogy te komolyan gondolod.
@pimpalini: "kiváncsiságból kérdem, a hozzászólásaid miatt, hogy te végső soron távolmaradsz a szavazástól?"
Nem tervezem távolmaradni.
@pimpalini: "te végső soron távolmaradsz a szavazástól? Mert ugye szinte minden pártot elmarasztaltál legalább egyszer."

Nem nekem szólt, de válaszolok.
Részemről egy X-et teszek a lapra, egy NAGY X-et.

nagyix.hupont.hu

Az ok egyszerű. Egy határig elmegy a kevésbé rosszra szavazás, de ennek is van határa. Ha meg ennek a "nemzethalál" a következménye, ám legyen, talán kiszelektálódunk, de mert megérdemeljük.
Mint kiderült ez az ország csak a kényszerekből ért, hát legyen, legyen egy politikai sokk --pl jobbik, pl. fideszkétharmadoserőfitogtatás-- hátha megérti a "nép" és talán egy politikai kényszerpályára lépünk, mert ha nem, akkor game over.
Édes Istenem Totawé, ez annyira szép!
Miközben mindezt leirtad, nem párásodott be a szemüveged?

Rémlik még, hogy milyen miniszter volt a hősöd a válság ELŐTT?

Olyan meghatóak voltak ezek a sorok, mintha Gréczy irta volna Gyurcsányról.

Gratulálok mester!
A nyelvet meg kérjük visszahúzni annak rendeltetési helyére.
@malacz69 nemigazországi hisztidetektor【ツ】, 46cm:

Hmm...

Hát igen. Az ember már nem is csodálkozik az ilyesmin...:)
Persze miért is tenné, mikor az illető mögött ott áll a Magyarságot Szopató Politikusok pártja és kapcsolatrendszere. Botorság lenne ezek után azt hinni valakiről, hogy attól még különb lenne, hogy nem tagja a pártnak.

Kenwyn hozzászólásával is egyet kell értenem.

Már csak egy kérdés: hány vezető politikus (akár miniszterelnök) ellen indított gazdasági bűncselekménnyel kapcsolatos ügy kell még az embereknek ahhoz, hogy végleg elfelejtsék ezt a pártot?

Hja igen. Ahhoz meg megint csak no comment, hogy már 2007-ben lemondtak a reformok végrehajtásáról.
A zombik (többek közt a blog szerzője is) meg bevették a nagy dumát, hogy a gonosz ellenzék miatt nem lehet itten reformokat végrehajtani. Gyurcsány a hős...:D:D:D:D:D
Ugye Árpád?

Most akkor mi is mérleg?
2006-ig 2 év semmittevés és hazudozás,
2006-07. között próbálkozás,
2007-08. látszattevékenység,
2008-09. hazudozás, lemondás,
2009-10. végrehajtás.

Gratulálok az emeszpé "reformgenerációjának". Egy év alatt sikerült majdnem kiigazítani az előző 7 év dilettantizmusát és semmittevését.
Egy témájában kapcsolódó cikk:
hvg.hu/velemeny.publicisztika/20100223_orban_kamara_fordulat

Érdemes megfontolni és beépíteni a gondolkodásba.
@Tóta W. Árpád: Az írás OK. Más.Egyetértek, Navracsics egy okos ember (számos egyetemista igazolta vissza régebben), egyet viszont nem értek, hogy játszhatja el ezt az elmebeteg szerepet, amit naponta előad. Ez azért több/más, mint cinizmus. Más. Láthatóan imádod malacot, de azért egy sima - komment nélküli - MN-részletet kimoderálhatnál, ha akarom majd ott elolvasom. Esetleg azt is ő írta? Akkor helye van:))
@pimpalini: "Nem lesz kire fogni a népszerűtlen intézkedéseket."

Ugyan kérem! Majd azt mondják, hogy a komonisták baszták el. Talán az Azurák faggatta legutóbb a Viktort, hogy mégis hány százalékos adócsökkentést tervez. A válasz: fogalma sincs, mert a komonisták kimutatásai biztosan hamisak. Ezt fogják mondani négy évig. Hogy ezek hazudtak, és ezért mégsincs pénz semmire. Még kiadáscsökkentésre sem.
Árpád, nem is értem, mi a bajod Navracsiccsal.
Gágoghatott is volna.
De előnyére változott, mint Viktor, aki szintén nem gágog.
Teljesen kormányképesek már.
Ja, és Gordon a politikai állásfoglalás terepén olyan nevetséges, mint Szily Katalin talárban.
Ha támogatni akarja a Fideszt a Jobbikkal szemben, akkor legjobb lesz, ha belép és fölajánlja függetlenségét Viktornak.
Majd fog csodálkozni, mikor Vonával kerül egy székre, ahol már ott ül Schmitt, Tarlós, Járai, Gaskó, meg az egész brancs.
Még egy gondolat a todo listával kapcsolatban:
Azért Bajnainak sikerült azokat a választói rétegektől a válság előtt szerzett kiváltságaikat visszavenni, akik kifejezetten, a másik oldal szerint is elismerten MSzP törzsközönség (nyugdíjasok, közalkalmazottak).
Ez még Fletónak se sikerült, ha jól emlékszem. Vagy azt gondolta, megúszhatja enélkül.
@eMeL:

Ha már idekerült ez a cikk, akkor utólagos engedelmével kénytelen vagyok a mihez tartás végett idecitálni MAAS kolléga hozzászólását is a szerzővel kapcsolatban:

"Hosszan gondolkoztam, mit csinál Lengyel L. amikor Orbánról ír. Seszták Ágnes mai cikke a MN-ben nyilván motívum volt, hogy gyorsan megírja a fentieket. A szégyenlősebbeket kérem, ne olvassák tovább... Lengyel megítélésem szerint intellektuális maszturbációt követ el minden egyes cikkében. Sem értéke, sem tartalma, sem konzisztenciája, sem plauzibilitása nincs annak, amit ír. Intellektuálisan egy közveszélyes félművelt, aki egyetlen idegen nyelven sem tudna rendesen kommunikálni, a szakirodalmat nem ismeri, a Pénzügykutató "vezérigazgatójaként" pedig kb. olyan szerepben van, mint egy BKV-vezér: a korrupciós jéghegy csúcsán üldögél és azt pulóverével takargatja. Intellektuálisan masztrubál, mert ez az egész senkinek sem hoz hasznot, nem okoz genuin kéjt és nem vezet sehova, éppen mint egy maszturbáció fizikailag. Lengyel itt masztrubál az orrunk előtt 20 éve a nyugdíjasoktól ellopot vezérigazgató fizetése mellett (havonta nettó többmillió) és okádja, okádja, okádja a -- semmit. Egy terméktelen, impotens gyászhuszár. Amit tett, az színtiszta károkozás. Jóvátételért kiált."
Nekem az teszett, hogy milyen bájos volt, ahogy a leköszönőjében a gazdatestnek kedveskedett:

„A Magyar Szocialista Párt képviselői és a liberális frakció tagjai az ország hosszú távú érdekét saját rövid távú érdekeik elé helyezték újra és újra az elmúlt 10 hónapban. Lehet, hogy ezt ma még csak kevesen köszönik meg nekik, én most megteszem”

Az a szép, hogy ezt Bajnai bóknak szánta, és annak is vették. :D

Mintha azzal fordulnék az orvosomhoz: "Köszönöm, hogy nem állapított meg nálam rákot, csak azért, hogy aztán önhöz járjak kezelésre." Brávó, doktor úr!
@subtotal:
Az állam forintadóssággal rendelkezik 90%-ban, tehát az infláció nem játszik. Ez az utolsó levezetés rossz. Ettől függetlenül az első kijelentésed lehet igaz, csak érdekelne, hogy honnan vetted a számokat.
@a tengely:

"Arra gondoltam, hogy egy huszarvagassal, Oszko, Bajnai es esetleg Bokros az LMP-hez igy az utolso pillanatban, es orommel rajuk szavaznek!"

nem hinném, hogy valaha ott kötnének ki, hiszen az lmp valójában egy eléggé jobboldali párt. sólyom lászlós múlttal, kizárólag balosok feljelentgetéseivel, ráadásul a fidesz a legnagyobb drukkere

jó nagy átverés...
látaszatra akadt egy-két antipolitikus liberális, aki bevette a lózungokat. azok mögé viszont tájékozatlanságukra büszkén sosem fognak látni - szvsz.
viszont lehet őket kirakatban mutogatni, mint az mdf reklámlányait. dávid ibolya legújabb találmányában azonban legalább van némi józan logika. nyíltan cselszik.
@pimpalini:

Hát igen, én úgy vagyok vele,h egyetértek Tóta W.-vel is, Török Gáborral szintúgy. Összetett dolog ez, sok nüanszból, és nagyobb részecskékből lehet kirakni ezt a mozaikot,h teljes ,részletes képet kaphassunk. Nem lehet azt mondani,h teljesen fekete vagy fehér a kép, nagyon is színes.
@xsasha: "Az állam forintadóssággal rendelkezik 90%-ban, tehát az infláció nem játszik."
Ezt ugye nem gondoltad komolyan? Miért is nem játszik, ha GDP növekedést is annak korrekciójával számolják, ami az alapja az állam GDP-hez mért eladósodottságának (benne is van a nevében) a méréséhez?

Forrás:
www.allamkincstar.gov.hu/rovat/67#2009
Ezen belül ha 2009.12 havi mérleget megnyitod, abban megtalálod Mérleg sheet-et, annak M43-as cellájának (adósságszolgálat) és C62-es cellájának (egyenleg) értékét írtam be. Egy hibát elkövettem: az egyenlegnél a 2008-as teljesítést írtam be (-864679mFt) a 2009-es helyett (-737179mFt), de mivel ez kisebb szám még inkább alátámasztja az állításom.
Nekem nagy összeesküvés gyanum van itten:
Bajnai libázott meg miniszterkedett, hogy tönkretegye, kiszipolyozza a magyar népet, ezzel radikalizálva azt.
Miniszterelnökként tovább sanyargatta a népet, még a szocialista szavazókat is, hogy átlökje őket is a másik oldalra.
Eztán utolsó beszédében összemosta a Fideszt is a sanyargató politikával, hogy a nép ne a Fideszre szavazzon.

Erre csak 1 megoldás adható. Bajnai a Jobbik beépített ügynöke!! :DDD

És most a jegyzőkönyvbe: a fent leírtakat nem gondolom komolyan, kiragadott idézetek megjelentetése rágalmazási pereket von maga után. :))
@Nincs whitelist (ex Whitelist): "A görögök megmutatják hogy kell sztrájkolni!"

... és valószínűlen sikerülni fog leamortizálni a saját országukat.
Ez a nagy strájkolósdi leginkább a gdp mégtovábbi lemorzsolódásához vezet.
@Pantagruel: "Az a szép, hogy ezt Bajnai bóknak szánta, és annak is vették. :D"

Ebben igazad van, de nekem mindíg [és mindenről ;)] ovi jut eszembe.

A válság kellős közepén, az összeomlás határán előtérbe helyezte az ország érdekét a saját rövidtávú érdekeivel szemben?
Egyáltalán volt már ilyen 1998 óta vele?

Tudom relativizálás, de mégis...
@eMeL:

Mindenképpen érdekes információ, hogy Óvatos és nem a sátántól való. Ahogy ezt értelmes emberek tudják is. Remélem Gyurcsányról és Bajnairól sem gondolja senki.

1. A 2002. Mszp elkúrásos osztogatást ők is megszavazták. Kik ellenezték?

2. Folyamatosan kettős beszédben van a párt és ez az értelmes embert szintén zavarja.
Mi a f...ért nem lehetett kiállni és azt mondani, hogy a gazdaság stabilizálódásához ezek az intézkedések szükségesek-- TB reform, fizetős, egyetem, önkormányzati reform stb- de ne szavazzatok az Mszpre, mert mindent lenyúlnak.
És bizonyítom, nem csak dumálok. Ja és persze én sem nyúlok le semmit az Önkormányzatoknál. Törekszem , mint ellenzék a kiváltságok megnyírbálására és a korrupci = pártfinanszírozás változtatására.

3. Ehelyett mit is csinált az ellenzék 8 év alatt?? Mert azt már leírtuk, hogy a ballib mit kúrt el.
Elérte azt, 8 év után versenyezhet a jobbikkal a kormányzásért. Ez eredmény gyerekek? A gyűlölet? Az arrogancia? A stílustalanság? A rasszizmus? A népbutítás?

Itt a probléma az Mszp, SZdsz és Fidesznél, hogy HITELTELENEK.
@kaisaku:
Bárcsak ott tartanánk, hogy Bajnaik ülnének a baloldali padsorokban. Bárcsak kihagytuk volna a Medgyessy és Gyurcsány korszakot.
És végül bárcsak költségvetési egyensúlyi problémái lennének csupán Magyarországnak.
Aranyélet.
Kíváncsi vagyok, Páty és Sávoly mikor kerül itt is elő.
Kicsit árnyalná azt a szép képet, amit Árpi lefestett Gordonról
@eMeL:

Arról senki sem tehet, hogy valakinek a kukoricáról is a robbanóanyag jut eszébe...
Kezeltessétek magatokat, mert ez már kóros...:)
@dzsek szperó:
"Elérte azt, 8 év után versenyezhet a jobbikkal a kormányzásért. Ez eredmény gyerekek? A gyűlölet? Az arrogancia? A stílustalanság? A rasszizmus? A népbutítás?"

Az első mondathoz kellett a kormány is.
Gyűlölet és raaszizmus a fidesznél nincs, hacsak a gyf-gyűlöletre nem gondolunk, de ez esetben minden pártnál fellelhető ez a tulajdonság.
Az 5 kérdőjeles tulajdonság együtt inkább a jobbik sajátja.
@subtotal:

Valóban poénos, csak a szomorú az az egészben, hogy a jónép egy része kb. ilyesmiket hisz/gondol/terjeszt ov-ről...

Tessék csak visszanézni egyes hozzászolásokat, melyek lényege az, hogy a jobbik erejeének egy oka van és azt viktornak híják.
@dzsek szperó:

1. -re: ez hitelességi kérdés volt, elvégre ők is ígértek. Gondolom én. Persze lehet mögötte politikai taktika is, de nem bizonyítható.

2. Kettős beszéd: egy gyüjtő pártnak nehezebb a jobboldalon összeszedni annyi szavazót (túl heterogén a tömeg) mint a baloldalon összerántani mondjuk a szociáldemokrata szavazókat a kommunistákkal, elvégre ott a viktorfóbia és a közös ellenség képe összehúzza a sorokat. Fentebb erről már volt szó.
A reformokról valóban lehetett volna tisztább beszéd is, bár azt rögtön hozzá kell tenni, hogy a fidesz mindig is hangoztatta, hogy a gazdaság rendbetételével kapcsolatos elképzeléseik gyökeresen mások (más közgazdasági iskola) mint a kormányoldalé (megszorítások az adóreformmal szemben; mennyivel jobb még nagyobb terhet pakolni a már meglévő adófizetők hátára, mint kiterjeszteni az adófizetők körét).

Ha pedig az ellenzék parlamenti stratégiáját nézzük, az az illegitimitásra épült: D209, majd gyf. Ki tehet arról, hogy a kormányoldal nem tud egy feddhetetlen jelöltet állítani?
(Pl. Németh Miklós felkérése kapcsán szinte páros lábbal rúgta ki az őt felkérőket, mondván, hogy ilyen emberek között ő nem kompromittálja magát.)

A kérdés önmagában is szól a baloldalt mentegetőknek (azon túl, hogy elismerem a jobboldal hibáit, de azért mégsem ők kormányoztak 8 évig, ezt nem szabad elfeledni):
Miért nem tudnak végre olyan embereket előkeríteni, akikre nemcsak fel lehet nézni szakértelmük, eredményeik, tehetségük miatt, hanem megúszunk legalább 1-2 évet úgy, hogy nem derül ki róluk semmilyen a gazdasági bűncselekmény határain mozgó, vagy az erkölcsbe ütköző (ugye gyf használta ezt anno a balatoni nyaraló visszabérlése kapcsán) dolog?
@eMeL:
"Nem érzed a relativizálást?
A "mi fiaink" hazudhatnak, mert "ők is hazugok"."

Nos igen, de ha relativizálás, akkor most idegen tollakkal ékeskedtem...:)
Majd egyszer megfizetem a jogdíjat érte.

Amúgy az érvként felhasznált "mindkettő lop", "egyik kutya másik eb", "mi legalább csinálunk valamit, még ha rossz is" jellegű mondatok évekig a kormányoldalt támogatóktól érkeztek ha arról esett szó, hogy miért büdös a kormányzás...
Egy zavart pillanatomban arra gondoltam, hogy a Fideszre szavazok. Egészen addig, amíg nem hallottam Orbán kötcsei beszédéről. Mit akar ez az ember? Egypártrendszert? Putyini látszatdemokráciát? Egy kis Fehéroroszországot az EU-ban? Debreczeni Józsefet korábban egy hisztis fürdőskurvának tartottam az állandó Orbán-mániája miatt, hát most kiderült, hogy igaza volt, az elejétől a végéig. Ezzel csak egy gond van, minél koncentráltabb a hatalom, annál inkább kialakul a meggyőződés az emberekben, hogy mindenről a kormány tehet, a rosszról is. Márpedig rossz lesz nekik, ez tuti és a magyar ember nem tűri sokáig, hogy befogják a száját, csak ha nagyon jó oka van erre. Orbán tévesen von párhuzamot a két vh. közti Magyarországgal, az akkori generáció ugyanis a Monarchia fél-demokráciájából szinte belenőtt a Horthy-korszak tekintélyelvű demokráciájába, nem volt húsz évnyi törés. A középosztály és a parasztság félt a kommunistáktól, a szegényeknek ott volt szellemi mákonyként a vallás, célként a revízió. Milliók nyomorogtak benne, de a fentiek miatt működőképes volt. A Kádár-korszak is működőképes volt addig, amíg a szovjetek szállították az olcsó nyersanyagot és energiát, a KGST felnyalta a magyar ipar termékeit, a Nyugat meg hajlandó volt finanszírozni a jóléti államot. A fenti célok, elvek és félelmek hiányoznak, egyedül az egzisztenciális félelem maradt, attól pedig nem fogja tudni megvédeni az embereket a tekintélyelvű szép új világ, hiába fogják megrendszabályozni a sajtót, a XXI.században illuzórikus azt hinni, hogy hatalmi monopólium alakítható ki az információk felett egy olyan nyitott és (viszonylag) fejlett országban, mint Magyarország. Nagy lesz az a kabát.
@kaisaku: Bajnai tekintetes úr ügyességéről csak annyit: épp most nyomoz az ügyészség 1.7 milliárd forint ciprusi elügyeskedése miatt. A jóember vót olyan ügyes, hogy a két és félmilliárdért vett vállalatot néhány nap alatt a kétszereséért adja tovább, állami megrendelésekkel (vagyis a mi pénzünkkkel) bőven kistafírozva. Ezek után Bajnainak van mire szerénynek (úriembernek?) lennie....
@Ver @Ver Sacrum: Hogy mit fog tenni a Fidesz kis barátom, azt kb annyira tudod, mint azt, hová rejtette a kincseit félszemű Bill, a kalóz. Még ők maguk se tudják. Honnan a fenéből tudnák, mikor a kormány még most is kozmetikáz minden lényeges adatot? Már ma egyértelmű: az éves költségvetéssel jó, ha az ország félévig kihúzza... ami az éjsötét buta szociknak persze már tökmindegy,
@Pantagruel: Csak barátilag: szakszerűen gazdaállat, nem gazdatest bruhaha.
@subtotal:
Ez egy elég vicces kérdés volt. Az államadósság függő változója a GDP-nek? Nem. Akkor abból semmi nem következik, hogy a GDP-t hogyan számítják.

Egyébként meg a nominális GDP-nél nem foglalkoznak az inflációval, azt a reál GDP méréséhez használják fel. És ezt azért teszik, mert így tudják összehasonlítani a gazdaság által termelt javakat, két különböző évi GDP-t. Az államadósságnál nem javakról van szó, nem eszközökről. A hitelezőt nem érdekli, az adott országban hány lélegeztetőgépet tudna a pénzéért venni, legfeljebb a devizákhoz képest árfolyamváltozás az, ami izgalmas lehet. Ezért kapják a kockázati prémiumot más országhoz képes magas alapkamatból származtatva.

Egyébként meg hülyeségről vitatkozunk. Bajnai annyit csinált, hogy egy alacsony fogyasztói szinten egyensúlyba hozta a költségvetést. Nem lettünk hatékonyabbak, nem fejlődtünk, nem mentünk semerre, és semmilyen jövőképünk nincs. A vérnyomásunk stabilizálódott. Gyurcsányhoz képest persze ez is rengeteg, és ezért dícséretet érdemel.
@mavo:

Hamar beindult a komcsi cenzúra...
Még szép hogy Gyuri is fenyegetőzik. Cusi is fenyegetőzött annak idején, ez a bevett szokás.
Ha most Bajnai visszavonul és nem lesz képviselő, akkor oda a mentelmi joga, ez aztán a dilemma. Lehet mégis maradnia kéne még egy kicsit...

Az adótitok szentsége hatalmas kincs, gyakran az igazság ellen is megvéd:

"A Dataplex ügyét csúsztatásokkal, az igazságot kifordítva, adótitkot sértve a Magyar Nemzet tudatos politikai támadásra használva húzta most ismét elő"
- Szóval, szerintem, a Bajnai jól csinálta.
- Haha.
- Miért, nem csinálta jól?
- Csak egyet mondok. Libuska.
- Az korábban volt.
- Gá-gá, libaliba, gágágá.
- A Wallis négymilliárdot fektetett az üzletbe. Ebből éltek a libatenyésztők jó pár éven keresztül. Aztán, ugyancsak a Wallis, mikor már látta, hogy sehogy sem megy az üzlet, visszavette, ami még maradt, úgy kábé hatszázmilliót.
- Ezer öngyilkos.
- Tudomásom szerint csak egy.
- Ezer libuci.
- Most nem a Wallisról van szó, nem érted?
- Összefügg.
- A Wallisnál való ténykedése a miniszterelnökösködésével?
- Naná. Libsi-bibsi.
- Ez hogy jön ide?
- Liborján.
- Térjünk vissza a témához. Az azért nagy dolog, hogy neki megszavazták az emeszpések meg az eszdéeszesek azt is, amit Gyurcsánynak sose szavaztak volna meg.
- Kis dolog, kis liba, nagy dolog, nagy liba.
- És adót is csökkentettek, pedig azt az ájemef se írta elő. Sőt.
- Háromszor veri azt Lúdas Matyi a Bajnain vissza.
- Tudsz mást is?
- Persze. Bajnai Libákovics Gordicsek.
- Megcsinálta a kétezertízes költségvetést, és meg is szavaztatta.
- Kihajt a libapásztorlyánka tíz libát a rétre, kettőt elkap belőle a vörösbundás gordon, hány jön vissza?
- Na, én feladom. Most meg mit kacsintgatsz?
- Tudod te azt jól. Csak annyit mondok, liba.
@eMeL:

"és valószínűlen sikerülni fog leamortizálni a saját országukat.
Ez a nagy strájkolósdi leginkább a gdp mégtovábbi lemorzsolódásához vezet."

Miért baj?
Ez a szabadság beteljesülése.
Ők dönthetnek a saját sorsuk felől.
Magyarországon elégedettek az emberek, itt nincs sztrájk.

A görögök egy kis trükközéssel felvetették magukat az eurozónába, nekünk ez még nem sikerült, majd holnap, csak nehogy valaki sztrájkolni merjen!
Majd ha már bent vagyunk!
@Lord Kilburn:

"Bár egy igen szánalmas miniszterelnök-kereső epizód után, de mégiscsak a szocialistáknak köszönhetjük, az ő köreikből jött"

A Párt nélkül még ez sem sikerülhetett volna! Ezt véssék észbe!
@grizliewok: "Egy zavart pillanatomban arra gondoltam, hogy a Fideszre szavazok. Egészen addig, amíg nem hallottam Orbán kötcsei beszédéről. Mit akar ez az ember? Egypártrendszert? Putyini látszatdemokráciát?"

Nem tudom hogy vagy vele, de én nagyon szeretném ha Magyarországon egy párt demokratikus körülmények között 16-20 évig lenne hatalmon. Mert ez nagyjából azt jelenthetné, hogy folyamatosan a többség megelégedésére végzik a dolgukat.
@grizliewok:

Mit tartalmazott ez a bizonyosd kötcsei beszéd?
Nincs linked hozzá?
@pimpalini: Nem az eléggé európai beágyazottságú Orbán Vityától kell tartani szerintem sem, sokkal inkább a rögegyszerű Jobbiktól és zsigeri cigányozó-zsidózó lényüktől. Szzavazóik legnagyobb része az MSZP korábbi szurkolója, éccakánál sötétebb társaság, másik részük lelkes fiatalokból áll, akik 2010-et 1848-nak, jobb(ik) esetben '56-nak hiszik... Még lapjuk címe, a "Barikád" is évtévesztés. Kíváncsi vagyok, meddig tartanak ki e fiatal és kevésbé fiatal kurucok.
@xsasha: "Az államadósság függő változója a GDP-nek? Nem. Akkor abból semmi nem következik, hogy a GDP-t hogyan számítják."
De IGEN. Senkit nem érdekel a nominális GDP és nominális államadósság (húúúúúszezermilliárd!!!!), csak a Fideszes VM-et amikor az olyan okosat játsza, aki a hülyéknek beszél.

Téttelezzük fel, hogy adott:
5% infláció,
0% gazdasági növekedés,
20000 GDP év elején,
10000 államadósság az év elején.

Év végére a nominál GDP 5% infláció esetén 21000, de ez ugyanannyi reálértéken, mint év elején mert ugyanannyi bizbaszt lehet venni érte.
Tehát ha az év végén a nominális államadósság kevesebb, mint 10500, akkor az államadósság reálértéken csökkent, nominálisan emelkedett.
Ha az év eleji GDP-vel hasonlítod az év végi államadósságot, hülyeséget kapsz. Ugyanis nem veszed figyelembe az inflációt.

Szólj, ha ne magyarázzam tovább.
@xsasha: "Egyébként meg hülyeségről vitatkozunk. Bajnai annyit csinált, hogy egy alacsony fogyasztói szinten egyensúlyba hozta a költségvetést."
Urban legend by Fidesz gazdaasági kérdésekhez kevésbé értők számára előre megcsócsálva, hogy jó legyen.
Magyarul: nem igaz.
Hosszabban: ezen kellett volna már az elején elkezdeni véleményt cserélni, nem a libákkal foglalkozni.
@pimpalini: www.nagyitas.hu/common/main.php?pgid=cikk&cikk_id=568&tema_id=28

a leghúzósabb tételek:

Annyi azonban bizonyos: megvan a reális lehetősége annak, hogy a magyar politika következő tizenöt-húsz évét ne a duális erőtér határozza meg, amely állandó értékvitákkal, megosztó, kicsinyes és fölösleges társadalmi következményeket generál. Ehelyett huzamosan létrejön egy nagy kormányzó párt, egy centrális politikai erőtér, amely képes lesz arra, hogy a nemzeti ügyeket megfogalmazza – és ezt nem állandó vitában teszi, hanem a maga természetességével képviseli.

Vállaljuk-e ezt tudatosan, folytatjuk-e a magyar társadalomról szóló értékvitáinknak a napi politikai célok érdekében történő szétzilálását, az egész társadalmat újra és újra megosztó vitákat, vagy benn tartjuk az elit szűk köreiben, ahol a helye van?

---

ugye itt például felmerül a kérdés, hogy mi van akkor, ha valaki "az elit szűk körein" kívülről kezdeményez "értékvitát".
@pimpalini: "valakinek a kukoricáról is a robbanóanyag jut eszébe..."

De azért válaszolhatnál.
Rendben, nem egy nagy dicsőség hogy a szocik összeszedték magukat és a végén megszavaztak olyan döntéseket, amelyek kimondottan ellentételesek politikai érdekeikkel... na de tényleg, ovi mikor, hányszor lépett meg ilyen, a társadalom (a hőn szeretett "nép") számára fontos, de saját magának nem előnyös lépést?

Nekem akkor jut eszembe ovi, amikor egyoldaluan szidják a szocikat. Van miért szidni, jogos, de mérjünk egyenlő mércével!
Én magam nem szavazok senkire, de a tisztességes elbírálást megkövetelem.
Az a jó, hogy Tóta W.-nek vannak félelmei (természetesen a választások utáni időszakot illetően). Félti a demokráciát (A gyermekkor vége), félti a gazdaságot (A zemberek alkonya), és szeretné, ha a szekularizáció is megmaradna még a választások után. Legalább valamennyire (Veled, Uram, de nélküled). És hát mindhárom esetben van mitől. Projektfejlesztési célból járván az ország keleti felét, plusz hallgatván a tárgyalásközi szendvicses megnyilvánulásokat, be kell valljam, nincs az a juttatás, amiért én ott cigány lennék. Jobbikos annál inkább. Még ha kapnék is két pofont. Nagy dolog. A gazdasággal meg úgy van az ember, hogy hallgatván Kövért, Vargát vagy Járait, tutira vehető, mi következik. Minimum 7 százalék. De lehet, hogy több. A szekularizációhoz már nem fűznék semmit, olvastam a hozzászólásokat. Sajnos kissé erőlködve, mert sohasem fogom megszokni, hogy egyesek (sokak) logikai úton akarnak bizonyítani tökéletesen logikamentes dolgokat, valamint hogy evidensnek tekintik, miszerint a tízparancsolat kizárólag a kereszténység tulajdona, és ha ők nem engedik át nekünk ingyenbe, hát itt a világvége (eszerint a tízparancsolat nyilván valamely pápai szabadalom, vagy mi). Megállapíthatjuk tehát Tóta W.-ről, hogy a demokrácia híve, a kapitalizmusé, valamint az állam és az egyház szétválaszthatatlanságát se támogatja. Maga a totális, megszemélyesített ellentrend napjaink lankás magyar rónaságán. Lesznek még ebből ekkis bajok. Nem tetszik gondolni?

Erénye persze Tóta W.-nek, hogy nem csak a negatívumok lovagja, a mit ne gondolatokon túllépve megmondja azt is, hogy mit igen (ritka tulajdonság manap). A Bajnait. Ezt persze már a FIDESZ is észrevette, na még csak az kéne, hogy ne legyen meg a négyötöd, mikor ki van adva parancsba! Kétmillió kopogtatócédula. Kétmillió. Tán még a Jobbiknak se jut elegendő, nem hogy napéldául az SZDSZ-MDF konglomerátumnak. Kezdésnek jó, kettőből kettő. És ez így helyes.

Nade a Bajnaival bajok vannak. Nem eléggé népszerűtlen. Mit lehet hát előásni? Nem túlmozgásos. A francba! A feleségéről se tudni semmit, például, hogy ki az anyósának az apja. Kideríthetné már valaki. KISZ. Ott kezdte. Érdekes ez még, mikor az Orbán meg a Varga is? Libák. Nem rossz, csak régi, de azért sulykolható. Valami ütősebb? Adócsalás Cipruson. Na ebben lehet még valami, igaz, hogy egyszer pert nyert ugyanebben a témában, de ki tudja aztat? Vannak címtervezetek. Bajnai perrel akarja kimosni a szennyest, Bíróság előtt az adócsaló, Újságunk munkatársát perrel fenyegetik. Alcím, Ez demokrácia?

Bajnai persze elvégezvén a dolgot, elegánsan kiszáll. Ami most jön, azt már nem vállalja (hajdenagyon érthető). Amit eddig vállalt, azt teljesítette. Éhenhalni nem fog. Ahogy eddig se. Tartsuk meg jó emlékezetünkben, és vigyük hírül a magyaroknak. Az azért érdekes, hogy az MSZP és az SZDSZ nélkül nem tudta volna megcsinálni. Öngyilkosok szövetsége. Béke az összes porra. Béke. Vagy új háború?
@pimpalini: mondjak olyan conspiracy theory-t is? Illetve elmondta már azt is Hofi régen, csak a pártházat kell TV-székházra cserélni :))))
@subtotal: találós kérdés: ki a másik 56-os?
@subtotal:
:-)
Mondd bátran tovább. Én figyellek. Szerintem magadtól is rájössz, hogy rossz irányba haladsz. (Hogyan is számítják a GDP arányos államadósságot? Reál-GDP-ből? :-)))
@subtotal:
Ne hozz zavarba kérlek. Mi nem igaz belőle?

Most akkor kérdezzem meg, hogy miért a libás részbe szálltál be, és nem akkor , amikor erről beszélgettünk?
A Medián közvélemény-kutatását láttátok a hvg-ben? A Fidesz-Jobbik kétharmada tuti biztos.

Rocker Attila minden erőfeszítése ellenére egyre több az indoka az MSZP melletti voksnak. Ki akar olyan Magyarországon élni, ahol a Jobbik a második erő? Lehet, hogy a hárompárti parlamentben az MSZP lesz a Fidesz egyetlen demokratikus ellenzéke?
Kérdezte tőlem valaki fentebb – talán Pimpalini – mi az oka a Viktortól való félelemnek. Hát egyrészt a vele kapcsolatos emlékek. És semmi nem utal arra, hogy Viktor 2002 óta egy hangyányit is fejlődött volna. Éppen ellenkezőleg, ellenzékben tovább hanyatlott. Hogy a választások után szügyig Wass Albert szobrokban fogunk gázolni, az lesz a legkisebb gondunk. (A borítékolható kultúrharcra gondolok.)

Aztán ott van pl. a kötcsei beszéd. Miért kell a rendszerváltás egyik hősének (igen, Viktorról beszélek) kvázi egypártrendszerről fantáziálnia? Tényleg így néz ki egy mérsékelt jobboldali demokrata? Fideszesek, tényleg nem érzitek, hogy ez gáz? Vagy az orosz „demokrácia” a minta?
@Tóta W. Árpád:
Tegye azt. A cél az, hogy az értékviták ne akadályozzák a haladást, hanem segítsék azt. A cél az, hogy ne hamis értékvitákkal follyanak el a politikai energiák, hogy a politikai cselekvést ne helyettesítse a politikai hitvita.
A kívülről kezdeményezett értékviták leginkább pozitívak lehetnek, hiszen nem céljuk a politikai hatalomszerzés, a másik legyőzése, ezért érdemi párbeszéd alakulhat ki.
@Tóta W. Árpád: Elolvastam a kötcsei beszéd rövidített változatának végét. Onnan, hogy „Szép, nemes és választékos elit”. Tulajdonképpen nem volt benne semmi új, ugyanakkor mégis.

Én lerövidíteném még jobban: A baloldalnak – beleértve az inkább hozzá kötődő liberális és baloldali kulturális elitet is – kuss. A többi csak a habosítás, ilyenekkel: „nem ellenkormányzást kell folytatni”, „nagy centrális politikai erőtér” stb.

Teljesen dejavu érzésem van: már látom is a kultúrateremtő Szamócák, Grespik Lászlók feltűnését, ahol 2002-ben abbahagyták…

Az egész szöveget, mondatonként érdemes lenne végigelemezni (Árpád, számodra testhezálló feladat), de most nincs kedvem. Csak még egy:

„Meggyőződésem, hogy nem ellenkormányzást kell folytatni, hanem a nemzeti ügyek kormányzását kell megvalósítani.”

De hát nem ezt csinálták 2002-ig? Nemzeti ügy = amit a Fidesz képvisel. Amit a politikai ellenfél képvisel, az meg a nemzetellenes.

Olvastam egy pletykát valahol, kommentek között. Arról szólt, hogy a választások után a Fidesz az RTL Klub presszionálásával leszedeti műsorról a Heti Hetest. Akkor úgy voltam vele, biztos csak híresztelés. Elolvasva ezt, már nem úgy gondolom.
@strappa: „Nem tudom hogy vagy vele, de én nagyon szeretném ha Magyarországon egy párt demokratikus körülmények között 16-20 évig lenne hatalmon. Mert ez nagyjából azt jelenthetné, hogy folyamatosan a többség megelégedésére végzik a dolgukat.”

Igen ám, csakhogy a kötcsei beszéd nem erről szól. Hogy miért nem, lásd fentebbi hozzászólásaimban.

Írtam egy hosszabb kommentet a Fidesz kétharmados győzelmével kapcsolatban. (Itt: @Lord Kilburn: )

Biztos vagyok benne, hogy a Fidesz a „centrális politikai erőtérből”, „nemzeti ügyek kormányzását” folytatva teljesen gátlástalanul fog a kétharmadával élni. Az idézett hozzászólásom minden aggodalmát beteljesítve.
@pimpalini: „más közgazdasági iskola” – hát ez nagyon tetszik. Ez a bizonyos más közgazdasági iskola úgy kezelte volna a válságot, hogy meghagyja a 13. havi nyugdíjat, a 13. havi fizetéseket, nem emelt volna áfát, viszont sokkal nagyobb adócsökkentést hajtott volna végre.

Bajnai tényleg egy hülye. Ezt a programot kellett volna megvalósítania! Az MSZP-SZDSZ frakciók is szívesebben megszavazták volna, a Fidesz is jobban örült volna.

„Ki tehet arról, hogy a kormányoldal nem tud egy feddhetetlen jelöltet állítani?”

Eleve rossz a kérdés. Megfordítom: Miért nem tud a jobboldal egy feddhetetlen, nem populista demokratát állítani az élére már 2002 óta?

De hogy mást is mondjak: Surányi György miniszterelnökké választását konkrétan a Fidesz akadályozta meg. Mondjuk afelől semmi kétségem, hogy a karaktergyilkosság másnaptól megindult volna ellene is.
@pimpalini: Akkor teszek még egy kísérletet:

A szélsőjobboldali, nemzeti radikális eszmék pártjai a rendszerváltás után az FKgP és a MIÉP voltak. Megszűnésük után a Fidesz jobbszélén, illetve annak médiájában éltek túl, majd innen újraéledve manapság a Jobbikban virágoznak. Ennyi. Ennél rövidebben nem tudom elmagyarázni.

Az meg, hogy hány volt szocialista szavazó pártolt át a jobbikhoz, más kérdés. Tömegében biztosan nagy veszteség a szociknak. Minőségben biztos nem az. Úgy értem: Nem az elvi szociáldemokraták váltottak pártot. Vagy azok, akiknek a liberalizmus többet jelent az ivásszabadságnál.
@pimpalini: Te, Pimpalini, Te tényleg képes voltál ideidézni egy ilyen színvonaltalan mocskolódást? De ami a legszomorúbb: Nem tudja leírni helyesen, hogy „maszturbál”! A „maszturbáció” leírása még megy neki, de utána következetesen „masztrubál”! Hát milyen ember lehet az ilyen? Biztosan „masztrubálással” okoz magának „genuin kéjt”. :)
@xsasha: akkor is függő változó, mert ha nem a GDP-hez viszonyítod, nem érsz az összeggel semmit. Ha nem a megfelelőhöz, akkor meg hülyeségre jutsz.
@eMeL:
oÓ!
Szóval te már nem emléxel arra, amikor a nyugdíjakat rendbe akarta szedni, és amiért cserébe a szocik 2002-ben 19000 Ft-ot ígérve megnyerték a választást?
Igen, igazad van, mérjünk egyenlő mércével. De jó lenne a valóság alapján tenni.
A szociknak meg két választásuk volt. Vagy elfelejtik a fizetésüket holnaptól, vagy bólogatnak Bajnainak. Ha ez nem rövidtávú érdek, akkor semmi sem az.
@xsasha:
TE:
"Egyébként meg hülyeségről vitatkozunk. Bajnai annyit csinált, hogy egy alacsony fogyasztói szinten egyensúlyba hozta a költségvetést."
ÉN:
"Magyarul: nem igaz."
TE:
"Ne hozz zavarba kérlek. Mi nem igaz belőle?"

Bocsánat, valóban igaz. Csak nem írja le a teljes tevékenységet. Meg az alacsony fogyasztói szintet (gondolom fogyasztási szint) feleslegesen írtad bele, mert azt nem ő okozta. Ha tényleg fogyasztói szintet akartál írni, azt sem ő okozta :).
Tehát ez egy dicséret amit én félreértelmeztem, hiszen "egyensúlyba hozta a költségvetést".
Bocs, így már tényleg értem :)
@eMeL: gondolom, erre most zsigerből azt kéne válaszolnom, hogy "nem"; vagy egyszerűen csak költői kérdésnek venni; de gondolom, ez nézőpont kérdése; ugyanakkor az az igazság, hogy az én szememben ez az emberke olyannyira hiteltelen, hogy amíg valaki nem nyom puskacsövet a valagamba, azzal a felkiáltással, hogy állj meg, és gondolkodj rajta!, egészen biztosan valami mással fogom elfoglalni magam; szóval nem igazán tudok válaszolni a kérdésedre, hacsak nem azt, hogy alighanem feltűnt volna, de még az sem biztos
@xsasha: „A szociknak meg két választásuk volt. Vagy elfelejtik a fizetésüket holnaptól, vagy bólogatnak Bajnainak. Ha ez nem rövidtávú érdek, akkor semmi sem az.”

Az biztos, hogy a szociknak végül nem sok választásuk maradt. De az is biztos, hogy a Fidesznek lett volna. Támogathatták volna Surányit. Akiről utólag Orbán Viktor is elmondta, hogy tiszteli. Csak hát, győzött a „minél rosszabb a szocialistáknak (és az országnak), annál jobb nekünk” elve. Ennyit a rövid távú érdekek jobboldali mindenekfelettiségéről.
@Lord Kilburn:

Kilburn!
Sajnálattal látom, hogy kezd kitörni belőled az átlagszoci hisztéria. Eddig tényleg nem volt semmi gond, de most, hogy véleményeket (hangsúlyozom: VÉLEMÉNYEKET) hallottál pl. baromira megbízható (mint ugye 2002-ben) közvéleménykutatóktól, már nem tudsz objektív és nyugodt maradni, rögtön félelemmel vegyes hisztériával támasztod alá azt, ami minden logikusan gondolkodó ember számára eddig is nyilvánvaló volt. Bármennyire is művelt, bármennyire is vitaképes, érdeklődő, a szurkoló csak szurkoló marad. Neki mindegy, hogy a csapata folyamatosan, rendszerszerűen bundázik, hisz ennek belső annulálására elég érv számára az, hogy más csapat is megtette már. Mindegy neki, hogy a csapatának nincs egy sportszerű megmozdulása a pályán, mivel ezt el lehet kendőzni azzal, hogy 1 éve az örökrangadón a másik csapatnál is voltak szabálytalanságok. Volt olyan aki még sárga lapot is kapott. Bizony! Mindegy neki, hogy a csapat menedzsmentje majd egy évtizede hazudozik a szurkolótábornak arról, hogy legközelebb már tényleg nyernek egy meccset, meg hát a stadiont is bővíteni fogják, nem csak a mellette álló privát éttermet és fitnesztermet. A szurkoló azt is beveszi, hogy ami eddig történt, nem a vezetés hibája volt, hanem a konkurens csapaté, elvégre a legutóbbi örökrangadón olyan erőteljesen szurkoltak, hogy a rigmusok között még lófasz is volt. Igaz, hogy az ominózus meccsen a középső tribün fele leszakadt, de ez sem a stadiont fenntartók hibája, hanem a csúnya ellenfélé, akik olyan hangosan szurkoltak, hogy belerepedt a beton.
Komolyan. Unom már ezt. Nagyon. Teljesen felesleges itt érvelnetek, vagy annak látszatát mutatni, hogy érveltek. Írjátok le azt, hogy "mert csak"! Ennyi. Az általatok lenézett exemeszpés jobbikos, vagy náci, paraszt, kommunista, "vidéki tahó" legalább őszintén megmondja. Nem tudja megmagyarázni, de legalább annyit mond, hogy "mer jobban teccik... közöd?", sokkal tisztább, mint itt látszatvitázni. Mondjátok azt, hogy tetszik a szegfű. Nem szégyen az. Még csak probléma sem. S akkor nem vitázik az ember feleslegesen. De az már kicsit érdekes, hogy az ember minden hírt úgy olvas el, hogy reméli, talál benne egy őt megerősítő tézist, félmondatot, véleményt. S akkor aztán bőszen hirdetheti, hogy kérem itt van! Ez az! Ez is bizonyítja, hogy nekem van igazam! S ez aztán minden bűnt felülír! Azt is, hogy állami szervek válság idején 150 millió forintot csúsztattak bizalmi emberek zsebébe (Veres csak 17 misit kapott). Hümmögtök rajta egy keveset, aztán megint jön a régi lemez. Viktorka koronát úsztatott, meg hát diktatúrát akar. Persze.
Sötétség délben. El kellene jutni egy olyan szintre - tudom nehéz - ahol az ember objektív befogadóvá válik. Befolyásolás nélkül maga gondolkodik el dolgokon, s maga - mindenféle belemagyarázás nélkül - mérlegre tesz dolgokat, embereket. Tetteket. Erkölcsösséget. Számokat. Belegondol abba, hogyha ő - mint mezei polgár - holnap elmegy a ruhaboltba, összeszed 3 rekesz ruhát és fizetés nélkül távozik annak mi lesz a következménye. Vagy annak mi lesz, ha elmegy a legközelebbi óvodába, s reggeliosztás előtt kipakolja az élelmiszer felét a teherautóból és lelép vele. Másnap tud majd tükörbe nézni? Ha kell érte felelnie mit fog mondani a családjának? Hogy a szomszéd is tolvaj? Nektek tényleg semmi sem elég ahhoz, hogy kiábránduljatok abból az asszonyból, amely mára se nem okos, se nem szép, se nem fiatal, s lassacskán kiderül róla az is, hogy nem is asszony?

A jobbikról még egyszer:
Megmenthetem én a sárkánykölyköt a vérengző lovagok elől, de ha később nem lesznek parasztok akik táplálják, sosem fog felnőttként tüzet okádni. A jobbik sárkányának táplálásáról nem tehet az aki annak idején elbújtatta. Azok tehetnek róla, akiknek sárkányra volt szükségük. Akik olyan feltételeket teremtettek, hogy egyesek már csak a sárkányban bízzanak. Akik nem hagyták az embereknek elfelejteni a sárkányokat. Akik minden egyes nap emlegették a sárkányokat.

Gazdaság: ha tényleg érdekelne a téma és nem csak mankót keresnél a szegfűnek, tudnád, hogy nem az utolsó 1 évről beszélek. A fidesz már 2006 körül (2002-2006 között is)adócsökkentésről beszélt és az adózó réteg kiszélesítéséről. Hogy a baromarcú ne menjen Szlovákiába papíron vállalkozni, a munkást jelentsék be és a gazdasági miniszter villáján se "kelljen" fekete munkásokat foglalkoztatni. Hogy inkább megérje adózó, mint adókerülő magatartást folytatni.
Továbbá a más közgazdasági iskola kitételt egy televíziós vitaműsorban hallottam közgazdászoktól, nem én találtam ki. Ja igen. Nem fideszesek voltak, mielőtt jönne a kézenfekvő kérdés.

Ahogy várható volt, a feddhetetlen jelölttel kapcsolatban megint a mély szociszurkoló reflex került elő. Egyből visszakérdezni és ezzel mintegy legitimizálni az állandóan rothadt főszegfű tényét.
Emberek! Nem látjátok, hogy emiatt - ettől a megengedő mentalitástól - nem változik itt semmi már vagy 20 éve? A simlis elintézhet mindent egy vállrándítással, mert ha a legfőbb hatalom is sáros, akkor ki fog itt felelősségre vonni bárkit is?

Kultúrharc? Röhej. Ami itt volt az utóbbi 20 évben az nem kultúrharc? Az nem kultúrharc ahol bizonyos színnel rendelkező emberek bizonyos cselekedeteket megúszhatnak és tisztes nagyapaként várhatják a hatszámjegyű nyugdíjat hozó postást?
Persze. Biztosan kultúrharc lesz. Hahaha... Az oktatás szétverése nem kultúrharc? A buktatás eltörlése alsótagozatban mi volt? Az érettségi felhigítása? Folytassam? Ha az ún. liberálisokon múlt volna, 10 év múlva már nemcsak funkcionális analfabétákkal lennének tele az egyetemek, hanem tényleges írástudatlanokkal. Mert a gyermek lelkének rosszat tesz az évismétlés...

2/3: Medián? A fidesz-jobbik 2/3-a? Rövidtávú memória esete forog fenn ismét. Mindkét részről többször is cáfolták a közös kormányzás lehetőségét. Nincs olyan, hogy fidesz-jobbik. Fordítva sincs. Nem is volt, nem is lesz. De szavazzatok csak a 18-20 %-os pártocskátokra, mert van még 4 évünk a szarozásra. Valóban van. Nem múlt el olyan sok év az életünkből feleslegesen.
A fidesz önálló 2/3-a lehet a változások záloga. Az a tér, ahol nem kell csatázni azon, hogy ki kalapál, ki tervez, ki építkezik. Így talán felépül a ház. De mindegy. Ti csak féltsétek azt ami nincs, nem volt és nem is lesz soha. Féltsétek az illúziót. Amivel be lehet menni a boltba és fizetni lehet vele. Aztán magyarázzátok majd meg otthon, hogy mit adtak érte.
Nem az számít ki a második erő. Az számít lesz-e normális, láncok nélküli kormányzó erő.

Sikeresen belétek oltották, hogy a saját politikusaitokkal még csak ne is foglalkozzatok, ám viktorkának minden mondatát legalább ötször rágjátok meg. Tipikus magyar gondolkodás...

Képes voltam, igen. Mert nem a színvonal számít, hisz ez csak egy vélemény. Persze a színvonal miatt már meg sem kell nézni a hozzászólás tartalmát... Mint ahogy a cikkíró gondolathalmaza is csak egy vélemény. Arról nem beszélve, hogy a cikkíróról említett tények (nem volt szerencsém ellenőrizni őket) kb. olyan bolgárgyörgyös hitelességet adnak a szavának. Persze a baloldali szavazó hajlamos bizonyos véleményeket szentírásnak venni, ezért úgy éreztem mindenképp szükséges ellenvéleményt is idecitálni.
Pl. a nagy debreczeni józsefnek volt szerencsém tán 2006-07 fordulójáról olvasni egy többoldalas produktumát, mely gyakorlatilag nem szólt semmiről. Pusztán összehasonlította egymással a Concorde-ot meg a kőszáli sast (elmondta, hogy mindegyiknek van gyermekkora, mindegyiket táplálni kell, s mindegyik repül a levegőben), s bár a végén nem mondta ki, hogy egy fajba tartoznak, de a sugalmazás ezt a kényszerképzetet rakta össze a fogékony olvasó fejében. Persze ő is megkapta a maga kitűntetését...:) Kultúrharc?

A heti hetesről meg nem beszélek...
Pusztán Verebes István egyik gondolatát idézem, bár nem szó szerint: "Az igazi humor mindig ellenzéki kell legyen. Reménykedem abban, hogy az új kormányoldal is megkapja ugyanazt a görbe tükröt mint az, amely leköszönt." (2002 június) Megkapta? Vagy maradt az ördög továbbra is ördög?
@eMeL:

Például kormányzása idején többször is.

Amikor mondjuk fellépett a gyógyszergyárak kartellgyanús lépései ellen. Pl. amikor emelte a minimálbért.
De rég volt már, bár a kedvedért utána nézek.

Rendben, egyetértek a "tisztes elbírálással", de ezt eddig sem vitatta senki. Csak arról van szó, hogy marhára idegesítő tud lenni a viktorszemüveg.
Nézd. Sportnyelven szólva hogy néz már ki az amikor a kezdőcsapat két meccsen át hibát hibára halmoz, bűnrosszul játszik, s egyes szurkolók a cseresort basztatják állandó jelleggel, mert előtte ők is játszottak egy meccset. S ettől aztán a kezdőcsapat bűnei elfelejtődnek. Sőt, szívük szerint továbbra is a pályán tartanák őket.
A Bajnaiban azt birom, hogy ert valamihez, ami a vilagon barhol piackepes. Valahogy megnyugtatobb egy ilyen fazon az orszag elen, mint Magyarember Viktor.
Általában azok a jó politikusok, akik nem akrtak azok lenni. Csak valahogy odakerültek.
@Tóta W. Árpád: "ugye itt például felmerül a kérdés, hogy mi van akkor, ha valaki "az elit szűk körein" kívülről kezdeményez "értékvitát". "

hat gondolom majd letartoztatjak. ez a recept mar be van jaratva. a kerdesek felmerulese es megvalaszolasa a politikai bizottsag feladata.
@pimpalini: "Sikeresen belétek oltották, hogy a saját politikusaitokkal még csak ne is foglalkozzatok, ám viktorkának minden mondatát legalább ötször rágjátok meg. Tipikus magyar gondolkodás..." - ugyanazt a monodimenziós szemüveget viseled, csak nem veszed észre, mert az orrodon ül.
@subtotal:
:-)
Épp azért viszonyítod egymáshoz, mert nem függő változó. Ha függő lenne, nem lenne semmi értelme a viszonyításnak.
"Bajnai Gordonnak meglesz a szabadjegye visszafelé, csak pártot kell találnia hozzá."
- Majd jó helye lesz neki is Bokros mellett az MDF-ben...

"legfőbb, fejére olvasható bűne a libaügy maradt, ami elég sovány volt eleve"
- Valami azt súgja, hogy az ügy kapcsán pénzüket elvesztő, akár öngyilkosságba menekülő pórul járt embereknek nem ez a véleménye, hogy "elég sovány" volt. Könnyű ám más brokijával verni a csalánt...!
@pimpalini: Először is: Hozzászólásod jelentős részében szurkoló mentalitással vádolsz. Javaslom, előbb nézz magadba: Nem tudom elképzelni, hogy kilóméteres kommentedet a szurkolói mentalitáson túl más motiválhatta volna. Egyébként meg sosem rejtettem véka alá, hogy elvi liberális vagyok, talán legpontosabban szociálliberálisként tudnám meghatározni politikai nézetrendszeremet, amibe sok minden belefér. Természetesen vannak pártok, akikért szorítok, és vannak, akikért meg nem. Csak hogy megnyugtassalak: ebbe a politikai nézetrendszerbe belefér még a Fideszre leadott szavazat is, feltéve, hogy a Jobbik a másik lehetőség. Összességében tehát megállapítanám, hogy a drukkerszemlélet számonkérése éppen részedről rendkívül képmutató magatartás.

A továbbiakban csak tőmondatokban, a fontosabb részekről:

Gazdaság: Az adócsökkentés szükségességét először az SZDSZ ismerte fel, a Fidesz tőle nyúlta le a gondolatot. (Mint általában mindent, ami népszerű, és semmit, ami népszerűtlen.)

Kultúrharc: Ha nem vetted volna észre, az elmúlt években semmi nem korlátozta a jobboldali, meg a szélsőjobb kultúra kibontakozását, virágzását. A baloldalt kultúrharccal vádolni nevetséges. Viszont Orbán Viktor ezen kötcsei gondolatai:

„És itt most egy gondolat erejéig még vissza kell térni a jelenleg regnáló kurzus értékeléséhez. A fentiekből következőleg véleményem szerint nem egyszerűen arról van szó, hogy egyfajta kormányzati leszereplés következett be a baloldalon, hanem a kormányzati leszereplés egyúttal diszkreditálta a szociálliberális értékrendű kultúrateremtő közösséget is.”

Szerintem semmilyen további magyarázatra nem szorulnak. Ilyet baloldali demokratától nem hallasz. És szerintem ádáz kultúrharc jövőjét vetíti előre. Ne legyen igazam.
@Lord Kilburn:
Aki még most sem látja be, hogy az ország érdeke megszüntetni az érdek-alku típusú szoclib politikát, annak én sem fogom tudni eladni ezt.
Én úgy gondolom, hogy az ország hosszútávú érdeke, hogy elfelejtsük azt a gyurcsányi politizálást, hogy hetente bedobunk mindenféle ötleteket, és aszerint cseréljük le őket, hogy mennyire leszünk népszerűek tőle. A rendszerváltást ideje elvégezni, ennél hosszabbtávú érdek nincs.
Ha ezen túlleszünk, akkor majd elgondolkozhatunk azon, hogy mivel váltjuk le Orbánt, ha tényleg szükséges. Mindent a maga idejében.
@eMeL: Kedves eMeL, és minden, Szavazástól Távol Maradni Szándékozó Demokrata Hozzászóló!

Ha beleolvastatok már kommentjeimbe, azt hiszem, tisztában lehettek politikai beállítottságommal, nem árulok zsákbamacskát. Komoly fenntartásaim vannak a Fidesszel kapcsolatban, Slota Gábort és pártját pedig a szélsőjobboldali extrémizmus kategóriájában tartom számon, ennek megfelelően viszonyulok hozzá. Mindezzel együtt előfordulhat, hogy a választások második fordulójában, egy állva maradó fideszes és jobbikos jelölt esetén elmennék voksolni, és természetesen a Fideszt választanám, teljes lelki nyugalommal. Sőt, azt sem zárom ki, hogy valaha a Jobbikra fogok voksolni, bár ez már science-fiction kategória: Ha pl. csak egy jobbikos, meg egy még radikálisabb, betyársereges jelölt közül lehetne választani. Szóval mindig van legkisebb rossz.

Azt tökéletesen megértem, hogy az utóbbi időben elszakadt Nálatok a cérna, de szerintem alapvető tévedésben vagytok. Az egyszerűen nem igaz, hogy politikai elitünk leváltható, új arcokra cserélhető. Többször idéztem már Dahrendorfot: a kulturális rendszerváltáshoz sok-sok évtizedre van szükség. Politikai elitünknek meg kell változni, fel kell nőni a demokratikus intézményrendszer működtetésének nemes feladatához, de az ehhez szükséges időt mi sem tudjuk megspórolni. Nézzétek meg jobban: az „új” pártok közül a Jobbik tele van exmiépesekkel, meg a Fidesz holdudvarból levált szélsőséges sleppel, az LMP-ben meg szintén nagyon sok rendszerváltáskori arcot látni, jobbról is, balról is.

Nem szavaztok, a lovak közé dobjátok a gyeplőt. Megértem. A következménye az lesz, hogy nem lesz a parlamentben az MDF meg az LMP, az MSZP meg harmatgyenge, ott lesz viszont a kétharmados Fidesz, meg egy erős Jobbik. Ez a politikai felállás az általatok kívánatosnak tartott irányba fogja elmozdítani a politizálás tartalmát, stílusát? Mire számítotok? Szerintetek a jobboldal túlhatalma, az igencsak megerősödni látszó szélsőjobboldallal az általatok kívánatos irányba fogja megváltoztatni politikai kultúránkat? Mert szerintem qrvára nem.

Ráadásul az, aki manapság nem a Fideszre, meg a Jobbikra szavaz, a kísérletezés luxusát is megengedheti magának, hiszen egy dologban biztos lehet: Választottja nem kerül kormányzati pozícióba, sőt, egyes pártoknál már az is teljesítmény, ha legalább a parlamentbe bekerül. Szóval, jön a demokrácia ünnepe, szavazásra fel!

(Ha ezzel a hozzászólással Árpád „Achtung, panzer!” című írása alatt is találkoztok, ezer bocs, de ahhoz is nagyon passzol.)
@xsasha: egyetértenék, csak az a baj, hogy akkor megkapom megint ezt:
"Nos. Tudom én, hogy nehéz ellenállni a rózsaszín bárányfelhő jellegű romantikus gondolatoknak, de sajnos már a régi lányregények olvasói is kikacagták az ilyetén költői eszközöket, vagy romantikusnak álcázott valószerűtlen fordulatokat.
Ideális esetben valóban elképzelhető lenne egy ilyen forgatókönyv."
copyright by @pimpalini:

Az a Fidesz, amely nem válaszol, egyszerűen leszar (98-02 alapján így fog működni a nemzeti ügyekben a közmegegyezés), ha számára kínos a kérdés, gondolod majd kívülről értékvitát kezdeményezők érdekelni fogják?
Semmivel nem jobbak a szocik sem, mert ők még a kezdeményezők idejét is rabolták soxor azzal, hogy úgy tettek mintha érdekelné őket a dolog.

Szerintem Árpád az értékvita alatt nem asztalnál tárgyalunk típusú dolgot értett, ha jól látom a mai bejegyzésében ezt meg is erősíti.
@Várúr: Nem az a lényeg, hogy hogyan szerzed meg a hatalmat(bizonyos keretek között), hanem hogy mihez kezdesz vele.
@dzsek szperó:
Ez egy logikus gondolat. Csakhogy amíg elmondták, hogy mi is a probléma az országban, akkor kaptak kb. 7%-ot. Biztos, hogy a Fidesz hibája, hogy a társadalom ettől gerjed?
Szerintem a Fidesznek 3 dolga van. Nemzet és gazdaságstratégiával rendelkezni, ehhez megszerezni a társadalom támogatását, lezárni a rendszerváltást.
20 évet kellett erre várni, de úgy néz ki, felnőttek a feladathoz.
Van a Fidesznek alternatívája?
@Lord Kilburn: Bűzlő (könny)gázszagot nem a Fidesz házatáján érzékelek, hanem pl. 2006 október 23-án, mikor egy gázgránát a vérdemokrata Furcsány és bűntársai jóvoltából a pofám mellett félméterre a falon csattant... mikor a szoci rendőrkáderek lovasrohamot intéztek a békés tömeg ellen... mikor Furcsány nemes egyszerűséggel közölte: "Le kell verni a jobboldalt" (szó szerint így) majd nemrég: "... szenvedjen a Fidesz, hogy velünk kell szembenéznie minden hétfőn" "...úgy megnehezítjük a dolgukat, hogy elátkozzák a napot is..." Ezek már most ezt tekintik főfeladatuknak, nem a haza fényre derítését. Helyedben tőlük rettegnék inkább.
@pimpalini: Csak azért, hogy még tovább borzoljam a hátadon a szőrt: Sosem szavaztam még parlamenti képviselő választáson a Magyar Szocialista Pártra. Kapaszkodj meg: Most lehet, hogy rájuk fogok. Tiszta lelkiismerettel, a legkisebb rossz elve alapján.
@subtotal:
Az olyan értékvitát, ami kínos a Fidesznek, nem a Fidesszel kell megvitatni, hanem civil körökben. Ha civil körökben sikerül konszenzusra jutni, akkor érdemes kopogtatni, esetleg utána dörömbölni a Fidesznél.
98-2002 között milyen értékviták voltak? Én leginkább csak politikai aláásásokra és médiahackekre emlékszem. Szerencsére úgy néz ki, hogy kezd épülni valamiféle civil szféra, ami talán a jövőben fel tud nőni a feladathoz.
@pimpalini: "Amikor mondjuk fellépett a gyógyszergyárak kartellgyanús lépései ellen. Pl. amikor emelte a minimálbért."

Ezek mikor is voltak *számára* hátrányosak?
A gyógyszerlobbi megfékezése (haacsak nem kapott csúszót korábban) számára csak nyereséget hozott. Javult a költségvetési helyzet (eü kassza támogatása kissebb) és tetszett a népnek is.
A minimálbér emelés meg egyszerűen dupla haszon volt nekik. A költségvetés rengeteg többlet bevételt kapott (amit ügyesen "eltapsoltak", merthogy nem sok igazán hasznos beruházás vagy reform indult, hiába volt pénzt a kasszában dögivel... többek között bokros ténykedésének köszönhetően).
A tömegek is szerették a béremelést. Csak a gazdaság sínylette meg.
Szerintem is szükséges volt a béremelés (a gdp arányos bérköltség nem volt magas összevetésben más országokkal), de *hozzáértő* ember tudtra, hogy ezt a munkabért terhelő terhek csökkentésével együtt kellett volna meglépni (nem csökkentett, kiosztotta a csókosoknak) és semmiképpen nem sokkhatásszerűen (sok ezer vállalkozás ment csődbe, sok tízezer munkahely ment galyra, keményen csökkent a nemzetközi versenyképesség), hanem lassan több lépcsőben kell az ilyesmit csinálni.

Szóval eddig nem győztél meg. Ha találsz precedenst szólj, örömmel csiszolok a jelenlegi egyoldalú (és borús) fidesz képemen.
@Lord Kilburn:
Ugyan, kérlek. Elég naívnak kell lenni ahhoz, hogy az MSZP gyengeségét gondolja valaki most. A Fidesz csak álmodozik a 2/3-ról, és pont úgy fog járni, mint korábban, csak szerencsére ez most nem fog a kormányzásába kerülni.
Szerintem korrekt, tiszta helyzetértékelés egy "külső" fél részéről:

hvg.hu/vilag/20100225_paul_lendvai_elemzes_magyar_belpolitika?s=st

Érdemes elolvasni, tömör, lényegretörő és szerintem nagyon korrekt.
@Lord Kilburn:
Mi a célod az MSZP-vel? Miért lenne hasznosabb egy gyenge Fidesz kormány?
@Lord Kilburn: "Szóval, jön a demokrácia ünnepe, szavazásra fel!"

Igazad van, mindig lehet a legkissebb rosszra szavazni és az nagyon is logikus lépés. Én már sokszor tettem!

A gond, hogy amíg nem kapnak sokkterápiát a 'kevésbé' rosszak, addig sajnos azt hiszik, hogy a 'jóságukra' szavaztak a tömegek, mert meg vannak elégedve velük, elfogadják olyannak őket amilyenek.
Na ne. Mutassanak legalább jelet a megújulásra, a változásra és ha hitelesnek látszanak, kapnak előlegzett bizalmat. De a jelenleg felmutatott jövő sehol sem biztató.
Az én 'nem szavazásom' egy beletörődés a fidesz győzelmébe. Mutassa meg mit tud és majd legközelebb megmérettetik (ők is és a kihívóik is) nálam is.
A jobbiknak nincs esélye kormányra kerülni (ha meg a fidesz beemeli vagy háttéralkut köt, akkor mégegy érv hogy miért nem volt szabad rájuk adni bármilyen szavazatot).
Bízok az EU-ban, hogy kordában tartja a maga (pl. monetáris, támogatási) eszközeivel a magyar parlamentet (nem lesz jobbit kormányzás), de ha a nagytömegek mégis ezt akarnák, akkor én meg nem akarnám a nagytömegeket.
Bár öreg, megállapodott, és lusta vagyok egy váltáshoz, de ha muszáj megyek nyugatabbra (szerencsém van a szakmámmal). Az önmagát tönkretevő "népet" nem én fogom megakadályozni. Ide fizetem az adóm és itt élek, ha van értelme, de ha tarthatatlan a helyzet, akkor gazdagodjon egy olyan ország a munkámból, ahol élni is lehet. Szeretem mo-ot, de van egy határ, nem vagyok az a magát feláldozó hős típus.
@eMeL:

"A válság kellős közepén, az összeomlás határán előtérbe helyezte az ország érdekét a saját rövidtávú érdekeivel szemben?"

Jó hogy ennyire tisztán kilátszanak már a rövid-hosszú érdekek.
:)

Én meg azt mondom: Bajnainak a rövid távú érdeke megegyezett azzal, hogy az MSZP maradhasson még egy kicsit. Többek között olyan MSZP-Pintér projektecskékért is megéri a parlamentben üldögélni, mint az Eclipse. Még néhány utolsó aprócska dobás a Pártnak, (a Pártért) hátha benyelik ezt is a népek, ahogy eddig tették. Nem történt más, csak sok rövid távú érdek szépen összeért. Ezért a célért egy áldozatot azonban kénytelenek voltak felvállalni (IMF miatt), el kellett kezdeni a megszorítást. Fájni fog, sajnálták is nagyon a dolgozókat, de győzött a rövidtáv. Maradni kell, amíg lehet! Ha másképp nem megy, akkor sírást mímelve, de megszorítanak. Csak és kizárólag a Népért, a hosszútávért, pedig a Pártnak ez nem jó, a vak is láthatja, mondják büszkén.
Mivel választást már nem tudnak nyerni, osztogatásra meg nincs most jó lehetőség, ezért maradt a megszorítósdi ("Az országért cselekvés") mint egyébként is elkerülhetetlen lépés, ami hasonlóan lezajlott volna akkor is, ha a kormányt átadják a Fidesznek. Ebben az esetben most Vargát kellene dícsérned.

A Párt úgy fog erről az időszakról megemlékezni, mint a Bokros csomag méltó folytatásáról, Mesterházy és szakértő csapata (a szakértő elődök) áldozatkész munkájáról, minden létező jövőbeli fejlődés 2010-es origójaként. Az első igazi européer eredmény, mióta mindent elrontott Magyarországon Kaya Ibrahim.
Egyre kevesebben, de azért még néhányan ezt el is hiszik. A Párt ezt mondja, Bajnai is ezt mondja. Oszkó most nem fért rá a fotóra.
@Lord Kilburn:

"a Fidesz az RTL Klub presszionálásával leszedeti műsorról a Heti Hetest."

Ez rémisztő pletyka.

"Biztos vagyok benne, hogy a Fidesz a „centrális politikai erőtérből”, „nemzeti ügyek kormányzását” folytatva teljesen gátlástalanul fog a kétharmadával élni."

Csak az MSZP lesz az egyetlen jó választás, bárhogy csűrik-csavarják ezt a kérdést egyes reakciós kommentelők...

Erdős Péter azért volt kiváló elvtárs, mert önjáró volt.
Nem kellett minden pillanatban a kezét fogni ahhoz, hogy a Párt érdekei szerint cselekedjen.
Szép örökség ez, amit sokan felvállaltak és kitartóan őriznek a mai napig.
@Nincs whitelist (ex Whitelist): Most nem az a kérdés, hogy az mszp jó vagy rossz. Ez már régen eldőlt. Ettől függetlenül megtették, amit meg kellett tenni. [oviék meg szokás szerint sunnyogtak és kivártak, mi a jobb nekik]

Az hogy ennyire korrupt a közélet, az nem lep meg, ez a "normális ügymenet".
Na pl. erre nem kívánok szavazni.

Abban ne reménykedj, hogy a fidesz kormányon vagy a fidesz önkormányzatokban ez kevésbé megy.
Pl. debrecenben csak '10%-os kósa' néven emlegetik a főnököt, és nagyon meg lennék lepve ha ebből nem jutna egy szelet ovi papának is.
@eMeL:

"Ettől függetlenül megtették, amit meg kellett tenni."

Neked ezek szerint már az is dícséretre méltó, ha nem lépnek fel az ellen, amit "meg kell tenni" (EU és IMF nyomásra.)
Ez már nekem túl alacsony szintű elvárás.

"Abban ne reménykedj, hogy a fidesz kormányon vagy a fidesz önkormányzatokban ez kevésbé megy. "

Nem is teszem. Csak kényszerből fogok rájuk szavazni. A nagy X álláspont nem túl szimpatikus. Akinek üzennék vele, az nem kapja meg ezt az üzenetet. (És ha megkapja sem érdekli túlzottan)
@amergin:

Nem vagyok amúgy hasraesve viktorkától meg a fidesztől sem, csak dűhít az egybemosók logikája, mikor elfelejtik, hogy az utóbbi 8 évben kik kormányoztak. Nem az ellenzéket kellene ilyen 8 év után szidni, hanem a kormányt.
@Lord Kilburn:

Tedd. Csak közben tudatosítsd azt is, hogy ezzel keményen valagba rúgod azt a büszke és hatalmas liberális, szociálliberális öntudatot amely dolgozik benned.

Szurkoló? Nos nincs rajtam ov-szemüveg, baromira nem fűződik semmilyen érdekem az ő és pártja győzelméhez, hacsak nem az a közös érdek, mely minden ember érdeke egy erős, hatékony, működő kormányzat iránt. Az iránt, hogy a képmutató áldemokrata posztkommunista elit eltűnjön végre a süllyesztőben, ahogy annak normális rendje szerint meg kellett volna történnie. Magam leginkább szociáldemokrataként jellemezhetném, s ezért is gyűlölöm azt a "kalózpártot" mely egyszerűen azzal, hogy annak hazudja magát, vígan ült 8+4 évig a hatalomban. Egyszerűen az ember igazságérzete diktálja azt a vágyat, hogy ez a gyomorforgatóan képmutató banda végre eltűnjön a süllyesztőben.
De szavazz csak nyugodtan - erkölcsösséged teljes tudatában - arra az mszp-re amely képmutatóan, fennhéjázva (még csak nem is titokban) lapátolta ki a pénzt az összes létező hozzáférési helyről. Amelynek utóbbi miniszterelnökei gazdasági bűncselekmények gyanújába keveredtek, vagy éppen ügynökök voltak az előző rendszerben. Melynek megélhetési politikusai a megváltó ferenc reformjait gátlástalanul lesöpörték az asztalról saját rövidtávú céljaik érdekében, majd mindennek felelősségét áthárították az - egyébként valóban a reformok ellen kampányoló - ellenzékre. Vagy amelynek jelenlegi miniszterelnökjelöltje olyannyira kialakult identitástudattal rendelkezik, hogy korábban még a fidesznek is gyűjtött kopogtatócédulákat, de mivel nem adtak neki rögtön államtitkári pozíciót, inkább átment a másik oldalra.
Továbbá az emberi jogokat, a szólásszabadságot, a demokráciát féltve nyugodt szívvel szavazz arra a pártra, melynek kormánya 2006-ban szétverette az ellenzék nagygyűlését, ártatlan embereket veretett, könnygázozott, s az akció túlkapásai kapcsán nemhogy felelősöket nem keresett, hanem az akciót irányító szekciót kitűntetésbe részesítette. Szavazz arra a pártra, amely olyannyira szakértő kormányokat állított fel az utóbbi években, hogy pl. a vegyipari végzettségű Szekeres Imre honvédelmi miniszter lehetett, Lampert Mónika pedig területfejlesztési miniszter.
Ahol a "megújulás" reményében az országos lista első 30 helyéből 20 helyen már kb. 10 éve nincs változás.
Mert ők a legkisebb rossz...

Továbbá jössz megint a 2/3-os fidesz-jobbik kormányzás lehetőségével, s azt sugalmazod, hogy a fidesznek így is úgy is meg lesz a 2/3. Persze. Csak éppen az igazság az, hogy mérvadó közvéleménykutatások alapján kb. 51 %-on állnak, szóval ismét csak öncélú mumussal történő riogatás esete forog fenn. Melynek célja ismét csak az, hogy semmi ne változzon ebben az országban, az eddig magát bebetonozó rendszerváltó elit a helyén maradjon és napi szinten sárdobálással meg sikkasztással foglalkozzon. S cél ezzel még az, hogyha a leendő jobboldali kormány bármilyen jelentős változást el akar majdan indítani, kénytelen legyen a szélsőséggel vagy az előző kormánypárttal (gyurcsány mondatai miatt erre esély sincsen) együttműködni.

"A kultúrális rendszerváltáshoz sok évtizedre van szükség..."
Magyarul maradjon minden a régiben, s az eddigi bűnösök, tolvajok, ingyenélők maradhassanak a pozíciójukban, s továbbra is élvezzék kiváltságaikat. Gratulálok! Igazi demokrata gondolat.

Ismét sikerült eljutnod oda, mint 4 éve kedves ferencednek, miszerint aki nem akar itt vérfürdőt, bevert kirakatokat, feljelentett embereket, az "kénytelen" az egyetlen demokratikus erőre (mszp) szavazni, mert "meg kell menteni" a demokráciát...

Nos aki nem hajlandó áldását adni az elmúlt évekre, aki szerint nem jó a kettős mérce (jupiter, meg kisökör ugye), aki szerint az álszent képmutatás, a demokráciába ágyazott pártállami módszerek, a gazdasági bűnözés legitimizálása az egy helyre biztosan nem szavaz. Maximum a legnagyobb rossz elve alapján.

Ha a fidesz 2/3-ot kap, nem lesz szüksége sem mszp-re (gyurcsány megmondta, hogy a részükről semmiféle konstuktívitásra ne számítson a jobboldali kormány, magyarán velük aztán nem fog tudni orbán 2/3-os törvényeket egyeztetni) sem jobbikra (ők meg majd megkérik az árát). Egymaga végrehajthat számos olyan intézkedést, mely az ország jövőjét szolgálhatja. Majd miután megtette, mehet a levesbe. S itt nem az a fontos ki tette meg, hanem hogy valaki megtette. Ennyi. Jöhetnek végre az újak. Egy új liberális párt, egy új - valóban - szociáldemokrata párt, meg egy új jobbközép párt.
@Várúr:

"úgy megnehezítjük a dolgukat, hogy elátkozzák a napot is..."

"Ezek már most ezt tekintik főfeladatuknak, nem a haza fényre derítését. Helyedben tőlük rettegnék inkább."

nézd, a fidesz is elég gyakran folytat effajta retorikát. csak te ebből még eszerint nem tanultál...
@eMeL:

„Mutassa meg mit tud és majd legközelebb megmérettetik”

Pedig egészen úgy fest, hogy qrvára nem lesz legközelebb…

Oh, ha meg úgy fest, a te válaszod csak ennyi:

„de ha muszáj megyek nyugatabbra (szerencsém van a szakmámmal)”

Kedves, hogy csak magadra gondolsz…

„Az önmagát tönkretevő "népet" nem én fogom megakadályozni”

De te is hozzájárulsz a tönkretételéhez…

Csak ugye aztán, mivel szerencséd van a szakmáddal… odébbállsz…ugye.

„Szeretem mo-ot, de van egy határ, nem vagyok az a magát feláldozó hős típus.”

Ha még csak erről lenne szó, de benned a másokat feláldozó típus arcéle azért kezd körvonalazódni…
@pimpalini:

"Tedd. Csak közben tudatosítsd azt is, hogy ezzel keményen valagba rúgod azt a büszke és hatalmas liberális, szociálliberális öntudatot amely dolgozik benned."

talán mert megérdemli az efféle öntudat, hogy ne kóricáljon le meg föl a szart se érő elveivel céltalanul.
@kamill77:

Nézd, nincs ezzel semmi baj, mert a nagy szoci öntudat felmenti. Azért megy el mert az ország cserben hagyta...:) (Meg ugye feri is megmondta, hogyha nem teccik, ellehet költözni") Tudod. Másra hárítjuk a felelősséget. Ez a tipikus szoci politikustól eltanult "utánam az özönvíz" viselkedés.
A többi meg ugye dögöljön meg a szavazatom által is. A vidéki is fulladjony bele a szemétbe az ő szavazata által is. Nem érdekli. Leszarja. Majd rak egy nagy X-et és frankón büszke lesz rá.
Lehet is.
@pimpalini:

"Az iránt, hogy a képmutató áldemokrata posztkommunista elit eltűnjön végre a süllyesztőben, ahogy annak normális rendje szerint meg kellett volna történnie."

hát igazán megéri a képmutató posztkommunista elit helyett visszatérni inkább a múltrendszerbe... valóban. meggyőző érveid vannak.
@pimpalini:

"Jöhetnek végre az újak. Egy új liberális párt, egy új - valóban - szociáldemokrata párt, meg egy új jobbközép párt."

aztán visszapattannak a tűzfalról...
lesz, aki gondoskodik róla - lásd köcse. a legnaívabb elképzelései mindig azoknak vannak, akik lazán lelépnek, ha valami nem jött be... vagy elintézik egy pofátlan vállrándítással...
@kamill77:

Milyen "múltrendszerbe"? Eszednél vagy?:)
Miről beszélsz?
@kamill77:

Kötcse? Ezt vezesd le, mert nem világos előttem.:)
Jó, azt a részét tudom, hogy itt már sokan írtak gondolatokat bizonyos elmondott mondatokba behelyettesítve, az eredeti mondanivalóba belemagyarázva.
Nem erre vagyok kiváncsi.

Szóval hogyan is függ össze a kötcsei beszéd a pártállami diktatúrával? Nem erős csúsztatás az egész? Ha egyszer lesz kedvem hozzá, írok nektek egy értelmezést arról az ominózus beszédről, mert látom, hogy lassacskán megint kövér kötelénél járunk belemagyarázás terén...
@kamill77:

Nem értem továbbá mire célzol ezzel velem kapcsolatban:
"a legnaívabb elképzelései mindig azoknak vannak, akik lazán lelépnek, ha valami nem jött be... vagy elintézik egy pofátlan vállrándítással..."

Nem kevertél össze véletlenük két kommentet?
@pimpalini:

miért, szerinted kikre céloztam? találva érzed magad?
@pimpalini: Centrális pártrendszer, leszámolva a duális struktúrával. Természetesen lesz több párt, de a Fidesz egy domináns pártot alakít/alakítana ki. Olyan képződményre kell itt gondolni, mint a Monarchia 15 évig (asszem) kormányzó Szabadelvű Pártja, vagy a későbbi Munkapárt. A gond nem a hosszú regnálással van,(ez a mai szpáhi-rendszerben éppen hogy pozitív lenne)hanem azzal, hogy olyan aknákat akarnak elhelyezni a rendszerben, ami a Fidesz bukása esetén kormányozhatatlanná tenné az országot, illetve a hatékony kormányzáshoz egy újabb 2/3 kéne.
@subtotal: "2009. január-decemberben a költségvetési szférában 748 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 822 ezren dolgoztak."

Sokatmondó az arány.
@subtotal: "2009. január-decemberben a költségvetési szférában 748 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 822 ezren dolgoztak."

Sokatmondó az arány.
@grizliewok:
"hogy olyan aknákat akarnak elhelyezni a rendszerben, ami a Fidesz bukása esetén kormányozhatatlanná tenné az országot, illetve a hatékony kormányzáshoz egy újabb 2/3 kéne."

Miért nem mondod azt, hogy olyan aknákat fognak elhelyezni? Hiszen ha tudod, mit akarnak, már csak egy lépés, hogy tudd, mit fognak tenni...
Inkább meséld azt, miből következtettél, azzal nem hazudsz akkorát.
@Perillustris:

Sokan jönnek azzal, hogy a fidesz kibéreli a hatalmat, diktatúrát épít ki stb...

Csak hát a választásokat ők sem törölhetik el, s azt sem szabhatják meg, hogy a választópolgár hova húzza az ikszet...:)

Szóval nem ködösíteni (régi pártállami taktika) kellene meg az ördöggel riogatni.

Konkrétumok. Azok jöhetnének.
@Perillustris:

Bocs, grizlie aknáinak írtam.:)

Elbaxtam...:)
"Csak hát a választásokat ők sem törölhetik el"

hogy te milyen naív vagy
@kamill77:
:-)))
A Fidesz lett a szocialisták zsidói, akikről minden gazságot látatlanban el lehet mondani.
Méghogy a baloldal nem antiszemita. :-)))
Tisztelt DuplaWé,

Szerintem majd egy év múlva nézzük meg a Bajnai-Oszkó tevékenység görbéjét, kíváncsi vagyok, vannak-e még csontvázak a szekrényben..
dehogy, én csak kötcse óta gondolom ezt komolyan... egyszerűen leírta és kész. ott van, feketén-fehéren... tudtommal a jobbos sajtóban is kínok közt próbálták kimagyarázni obán szövegét, végére odabiggyesztve azt is, hogy remélik, orbán nem úgy gondolta. ezt a magyarázkodást a magyar nemzet c. napilap egyik újságírónője követte el... ha jól emlékszem...
@kamill77:

Ha lesz kedvem, egyszer elmagyarázom nektek a kötcsei beszédet...:)

De különben jellemző ez a magyar mentalitás újabb megnyilvánulásaként kialakult felháborodás...:)

Ugye a "legdurvább" kitétellel, azazhogy a politika az elit dolga.
Mármost lehet ezen fogunkat szívni, kardot csörtetni és felmenni akár a királyhoz, császárhoz is, de teljesen felesleges.
Emberek! Melyik Magyarországon éltek? Meséljétek már el nekem, hogy hány olyan ember politizál aki a mezőről jött? Vagy hány olyan ember politizál aki elvhű? Továbbá hány olyan aki az elitté válás lehetőségének eszközét látja a politikában?
A helyzet:
a) politizálni ki szokott és kinek kellene, kinek szabad:
- a politikához pénz (ha más nem, azt az időt ki kell termelnem pénzben, amíg a politika miatt nem tudok dolgozni) kell,
- a politikához idő kell,
- a politikához bizonyosfokú tehetség kell,
- a politikához szándék (önzetlenség, küldetéstudat, segíteni akarás, egyszóval bizonyos jellemvonások, emberi nagyság) kell. Tán ez utóbbi a legfontosabb.
ez alapján:

folyt köv
@pimpalini: a mondás az volt kb, hogy az "értékvitákat" bent kell tartani az elit szűk köreiben, és "nem kivini a társadalomba". kérdésem változatlanul az, hogy miképpen lehet ezt betartatni, ha mondjuk a sajtó vagy a civil szerveződések értékvitázni óhajtanak mégis.
Ki szokott:
a/1)
Jelenleg politizál az, aki karriert akar és úgy érzi a politikával jó eszközt szerez arra, hogy az életben érvényesülhessen. Pl. megélhetési politikusok tömkelege. Aki nagyjából elvek nélkül, vagy azokat a háttérbe szorítva a pénzért, lehetőségekért, kiskapukért, kapcsolatokért politizál. Sok ilyen van. Ők nem tudom mennyire hasznosak a társadalom számára. Ők azok, akik legtöbbször gátlástalanul lopnak, csalnak, hazudnak mert a pénz a játék tétje. A politika, párt, ideológia csak eszköz. Itt előkerülhetnek olyan tehetségtelen emberek is akik az élet más területein nem lennének képesek nemhogy kiemelkedő, hanem közepes teljesítményre sem. Az öszödi beszéd például hozzájuk (is) szólt.

1/b) Idealisták, akik megfelelően műveltek, széles látókörűek ahhoz, hogy tudják, lássák milyen problémák állnak fenn a társadalomban és megoldásukhoz milyen intézkedések kellenek. Ritka, mert a politikához pénz kell, akinek meg nincs, nehezen futhat be olyan utat, hogy döntéshelyzetbe kerülhessen. Továbbá aki okos, tehetséges, művelt és becsületes, inkább az élet más területein érvényesül. Nem akarja elveszíteni az arcát saját maga előtt, másrészt tehetsége okán talál munkát, harmadszor pedig látja milyen ellentmondásos a politikusi pálya. Amennyiben mégis megteszi, olyan kompromisszumokat kell kötnie, hogy idealizmusa szenved közben csorbát. Lehetne használni a klasszikus közmondásokat (ki korpa közé keveredik megeszik a disznók).

1/c) Pénzemberek. Ők egyrészt valamiféle kihívásnak tekintik ezt a pályát is mint minden mást az életben. Másrészt kötelességtudatból küzdenének valamiért, ami esetleg mindenkinek jó lehet. Az ő motivációjuknál magyarázatánál nem elég az önös érdek minél maximalistább kielégítése, mert ha erről lenne szó, akkor ehhez elég lenne néhány politikus barát is, s a reflektorfény elkerülése és a háttérben maradás (ami kényelmes) biztosított lenne általuk. Még valami motiválhat egy ilyen embernél. Ez pedig a küldetéstudat. Az életben mindent elért már, de az olyan népszerűség amely egy sikeres politikust övez még hiányzik neki.

folyt köv
Kinek kellene/szabad?

b/1) Aki a pénzért teszi annak semmiképp. Pont szembemegy a legfőbb tulajdonsággal, amely egy politikusnál számíthat. Ez pedig az önzetlenség. Ha valaki önző és bársonyszékbe kerül, az minden eszközt megragad annak érdekében, hogy ama rövid idő alatt amíg ott van, minél több pénzt vagy minél magasabb életszínvonalat érjen el. Egy politikust pl. nem fizetnék meg. Minek? Ő nem azért van ott. Neki eleve azért kellene politizálni/élni/dolgozni, hogy a "haza fényre derüljön", azaz a közösségért. Ez egyfajta szolgálat. Ha valaki a pénzért műveli, akkor minden eszközt megragad annak érdekében, hogy minél tovább tartson a kiváltságos helyzete. Elsősorban mivel fog foglalkozni? A saját megélhetésével. S utána jöhet mindenki más. Ezért alapból olyan emberre van szükség, aki megfelelően tehetős. Persze még ez sem zárja ki a korrupciót, de azért csökkentheti.

b/2) Aki ugye rendelkezik némi műveltséggel. Mondhatnánk azt is, hogy megfelelően intelligens. Nemcsak, hogy 2 számot össze tud adni, de megfelelően tud érvelni, művelt ember, széleslátókörű, toleráns. Azaz mondhatjuk, hogy a szellemi elit tagja. Most azt nem részletezném, hogy miért káros az ha buta, műveletlen, tudatlan emberek politizálnak.

b/3) Aki már bebizonyította, hogy a társadalom számára értékes ember. Azaz képes volt objektíven mérhető eredmények produkálására, méghozzá törvényes úton. Olyan, akire fel lehet nézni. Akit pozitív példaként ki lehet állítani az emberek elé. Aki már elért valamilyen sikert az életben és nem a politikát használja ugródeszkának ennek az eléréséhez.
@Tóta W. Árpád: Érdekviták:

A baj az, hogy az érdekviták szó önmagában nehezen értelmezhető. Nem tudom mit értett alatta. Mert ugye mindenkinek más érdekei lehetnek/vannak. Más az embereknek, más a vállalkozóknak, más a földbirtokosoknak, más a multiknak, stb...

Lenne akkor egy pozitív értelmezésem és egy negatív (rosszhiszemű).

1. Pozitív:
Nem az utcán politizálni. Ha a társadalom érdekeit nézzük, s a Mindenkiért döntünk, játszunk, akkor a vitából kizárni a demagógiát. Azaz ne az ígéretek döntsenek el választásokat. Ne a rövidtávú haszon. Ne a + 10 000 forint. Ezt kb. úgy tudnám elképzelni, mint amikor adott egy család és alapvetően a család egésze számára fontos kérdésekben a felnőttek döntenek. S nem az számít elsősorban, hogya gyerek akar magának egy hifi tornyot, hanem inkább az, hogy a szülei beíratják azon a pénzen egy nyelvtanfolyamra.
Magyarul az embereket nem basztatjuk mindenféle hülyeséggel, nem hergeljük őket, hanem csendben dolgozunk. Nem a nyilvánosság előtt.

b) Rosszhiszemű:
Az érdekvitákat azok tárgyalják meg akikre tartoznak. Azaz lesznek törvénycsinálók, királycsinálók, tanácsosok meg a nép. Végső soron a kőgazdagok döntenek a többiről és ha tetszik ha nem az lesz ami nekik jó. (mondjuk én emiatt (is), ezt érezvén szapultam a mostani kormányt, meg az eddigi rendszert 89-től, de ez más kérdés...:D) Szóval bár elvi lehetősége lesz a népnek beleszólni a politikába, de döntéshelyzetbe csak az elit tagjai kerülhetnek. Tehát Móricka nem, max akkor, ha látszik rajta, hogy elit (pénz, vagy tudás, stb).
Lehet attól is tartani, hogy "csak" az alulról érkező szerveződéseket akarja ezzel visszanyesni. Ami ugye nem túl demokratikus. De ez megint csak egy fikció. Egyelőre nem látom ebben az érdeket, amiért tenné. A civil szervezetek eddig nem zavartak túl sok vizet Magyarországon. Népszavazási kezdemény is igen kevés volt.

Ráadásul azért is lenne fura, mert ma Magyarországon kevés olyan alulról szerveződő mozgalom van amely ténylegesen bele tud és akar szólni a politikába. Persze lehet, hogy csak én nem látom őket. Azért is mert marha sok lóvé kell a politikához, nehéz is betörni alulról a színpadra. Az LMP is nehézségekbe ütközött már a legelején. Persze kérdés, hogy van-e ott valamilyen titkos támogató erő azon kívül amit hirdetnek.

Te hogyan értelmezed? Mit gondolsz erről a kijelentésről, no meg úgy általában az egész beszédről?
@pimpalini: ÉRTÉKviták. Vissza a Start mezőre!
a szöveg fele ilyen tipikus orbáni blabla meg lózung, meg az ő rendszerváltás-percepciója, ami annyira nem érdekel.

a centrális pártrendszerről meg a viták bent tartásáról szóló rész magyarul kb úgy hangzik: faszom már ebbe a sok fanyalgó köcsögbe, meg ellenzékeskedésbe, még csak az hiányozna, hogy népszavaztassanak meg megint megbuktassanak. Szar lenne az nekem, jobban örülnék, ha esélyük se lenne.

aztán ez a szűk elit, mint olyan is érdekes, hoyg az mi lehet; nem kell ahhoz sok rosszindulat, hogy ezt az elitet Orbánnak alárendeltként képzeljük el.

végül mesél a választékos és nemes életről, amit szerinte a jóravaló értelmiségnek választania kell, amivel nekem klasszik libsi problémám van, ti. mindenkinek más a választékos és nemes vagy legalábbis kellemes, és amíg ezzel másoknak nem árt, addig nem látom be, miért kellene Orbán Viktornak vagy az elitnek feltalálni, melyik a fasza életvitel.

itt lennének vallási/valláspolitikai közbevetéseim, de már leírtam sokszor. mindenesetre vicces, hogy míg a fidesz körül lebzselő konzervatívság szlogenszerűen utálja az ún. társadalommérnökösködést, addig ez a vonal konkrétan az.

szóval nekem ebből az jön le, hogy Mikola doktor szelleme megégeté Orbánt rendesen.
@Tóta W. Árpád:
Gondoltál már arra, hogy esetleg nem blabla az, csak te nem érted? Orbán beszédei általában rendszert alkotnak, és a legkisebb részleteknek is jelentősége van imho.

Szerintem meg úgy hangzik, hogy haladjunk, dolgozzunk, aztán ha majd produktuma is lesz a vitáknak, akkor foglalkozzunk azokkal. A ballib okoskodni ugyan szeret, de nem igazán van fogalma arról, hogyan lehet a dolgokat jól csinálni.

És itt jön az általad említett libsi probléma, miszerint mindenkinek más a nemes és választékos. Ez remek, de akkor alapítsatok anarchiát, vagy költözzetek be Christianiaba. Ugyanis a társadalom alapja a szervezettség, ami azt a hatékonyságot biztosítja, amiért nem kell mindenkinek kapálnia meg kalapot varrnia. Ha korlátlan szabadságot akarsz, menj fel a hegyre, legeltess birkákat. A ballib média ugyan megszopatta a társadalmat néhány évre, de evolúciós mechanizmus, hogy a társadalom belátja, hogy azért mégis haladni szeretne, és ehhez bizonyos helyzetekben egyszerre kell lépni.

A szervezettség hatékonyságnövelő, de ugyanakkor kötöttségeket is magában hordozó fogalom. Korábban azt hiszem összesen egy valamiben adtál nekem igazat de facto. Amikor azt mondtam, hogy az lenne a jó, ha én nem olyan dolgokat csinálna az emberek egyik fele, ami kioltja az emberek másik fele által végzett dolgokat, hanem szinergiákra törekednénk. Már pedig ehhez fel kell adni a szabadság egy részét, és hagyni kell, hogy valaki dobolja az ütemet.

Az idegrendszer működéséig vissza lehetne vezetni, miért nem működik a magyar ballib, és gyakran általad meg ÚP által megfogalmazott szabadságfogalom. (Az ismétlődő ingerválaszok egy nagyságrenddel alacsonyabb energiaszinten zajlanak.) De ha csak a fentiek egy részét belátnád, vagy egyáltalán akarnál erről vitázni, és nem ragadnál le az álláspontodnál, máris előrébb juthatnánk a problémák megértésében.
@xsasha:

Körmendy Zsuzsa Magyar Nemzet vélemény rovat, 6. oldal. 2010, február 23-a kedd. majdnem egy egész oldalas cikk...

mely helyett csak egy idézet szerepel a magyar nemzet internetes oldalán. mintha Körmendy cikke teljes egészében nemkívánatossá vált volna az interneten, ama áthallás miatt...

"Bízom abban, hogy a Fidesz kultúrával foglalkozó hivatalnokai bölcsen viszonyulnak egy nem mindennapi politikus stratégiai elemzéséhez"
-Körmendy

a stop így kommentálja Körmendy cikkét:

"Ugyanakkor érzi a szavak súlyát, és mentegeti az általa "nem mindennapi" nak nevezett politikus stratégiáját, majd hozzáteszi, hogy reméli, azért a "Fidesz kultúrával foglalkozó hivatalnokai" tisztában vannak a szavak és a tettek egymáshoz való viszonyával."
@Tóta W. Árpád:
"faszom már ebbe a sok fanyalgó köcsögbe"

Ha véletlenül Orbán nem így gondolná, én így gondolom helyette is. Az érdekből fanyalgókat most felejtsük el. De a classic libsi társaság képes lenne arra, hogy a sikerágazatukat, a kritikákat félretenné, és helyette valami produktívval állna elő? A classic libsi társaság már kijelentette, minden politikai szereplő programja egy nagy xar. Most ebből okulva képes lenne a classic libsi előállni egy olyan programmal, ami szerinte megvalósítható?

(Fenntartva emellett azt a gondolatot, hogy alapvetően hasznosnak tartom pl. ennek a blognak a kriticizmusát. A problémám az arányokkal van. Hiányolom a konstruktív médiát, amelyik alternatívákat ad a problémafelvetései mellé. Hiányolom a megoldásorientáltságot. És persze viccesnek tartom a libsik reakcióit, amikor őket kritizálják...) Márpedig sok beszédnek sok az alja. Amig a classic libsi moralizál, addig pl. a szlovákok egy náci kormánypárttal hasított el mellettünk, és szívta el a befektetők pénzét. A vicces az, hogyha nem lenne egy nagyon karakteres Orbán, akkor most Magyarországon is egy hasonló struktúra lépne kormányra.
@xsasha:

A klasszik libsi ráadásul olyan állatfaj, amely megfoghatatlan dolgokat tesz mérlegre és egyenlít ki konkrét dolgokkal. Pl. a "kultúrharcot" az ellopott vagyonokkal. A fidesz "antidemokratikus", nem túl tetszetős ellenzéki politizálását az ország eladósításával, a privatizációs visszaélésekkel, a közbeszerzések lopásaival, a korrupcióval, stb...
S persze fanyalog. Hogy hát tudja ezt (lopások, stb...), de azért az mégsem mehet, hogy a "szabadságot" elveszíccsük, meg a köztársaságot buknyi hagggyuk...
Csak épp azt nem veszi észre, hogy amit meg akar védeni, az az ő pereputtya alatt sem létezik abban a formában amit elképzel. Továbbá azt meg még úgy se tudja észrevenni, elképzelni, hogy a másiknál sem lesznek libsitáborok, meg egyenruha a népnek, meg kálvini mosoly- és tánctiltás, meg Mikola személyikultusz a kórházakban.
Néha az az érzésem, hogy túl sokszor olvastak 1984-et, túl sokszor néztek Brazil-t, s titokban azt várják, hogy végre jöjjön el egy ilyen rendszer. Ami ellen lehet lapítva küzdeni. Ahol akkor aztán néhány mondattal hőssé lehet válni. Mert ez így - a normális élet - baromira unalmas nekik.
De érdekes módon a legnagyobb kizsákmányoló erő, melynek ténykedése csak a vaknak nem szúr szemet, meg tetszik nekik. Ami ellen küzdeniük kellene. Ugye a pénzügyi szektor, bankok, biztosítók. Még csak meg sem említik a pénzügyi lufi kipukkanása után a bankok számára a néptől összekoldult dollármilliárdokat. Ez marhára nem érdekli őket. De Kövér kötele még mindig ott lóg a szeren, no meg a koronaúsztatás is előkelő helyet foglal valahol Kaja Ibrahim meg Mikola "szinglihordái" között félúton.

Azért remélem egyszer ők is felnőnek.
Szar lehet úgy élni, hogy magamat liberálisnak tartva folyton azon idegeskedem, hogy ma épp ki akarhat lelőni, meg mit kellene épp betiltani azon dolgok közül, amelyek nem tetszenek.
@pimpalini:

"Néha az az érzésem, hogy túl sokszor olvastak 1984-et"

nem hinném. egyszerűen csak arról van szó, hogy '89 nem is volt olyan rég...
@pimpalini: jó, de még mindig nem kaptam választ. hogyan lehet az értékvitákat bent tartani?
@Várúr: Hát, nem követtem pontosan, de ha jól látom a Bajnai által vezetett (tehát nem tulajdonolt) cég leányvállalata vásárolt be Cipruson. Kár, hogy több infót nem ad az MNO, mert ezek alapján nincs köze Bajnainak a biznichez, max a leányvállalat vezetőinek, vagy a cégek tulajdonosainak. A hír csúsztatás, nem mond ki semmit, csak úgy csúsztat, hogy perelni se lehessen miatta. Mindazonáltal lehet valóságtartalma.

De ami a legfontosabb: ennek semmi köze ahhoz, hogy a szakszerű vezetés elrángatta az országot a szakadék pereméről - amibe beleesett Görögország, és most készülnek melléjük a spanyolok és a portugálok.
@kamill77:

89? Bizonyos szempontból még mindig 89-ben élünk. Teccettek volna forradalmat csinálni...

Mielőtt még visszajönne a labda, megjegyezném, hogy nekem 12 évesen jobb dolgom is volt annál, hogy megszervezzem...
@Tóta W. Árpád:
1.) Baloldali elit és értékvilág nincs, erodálódott az utóbbi évtized alatt. Ehhez kellett a szocialisták elvtelen hatalomhajhászása, és a liberálisok téves szabadságképe, amely elvetette az értékítéletet (ne mondja meg senki, mi a helyes)
Ráadásul a baloldali elit végérvényesen összekötődött a politikai baloldallal a cinkosság felvállalásával. Együtt ugrottak a megsemmisülésbe az előző évtized politikai eseményei által.
2.) A társadalom már nem különböztet meg elitet és politikai garnitúrát, a baloldali politikával egyidőben a baloldali elit is elveszítette az emberek bizalmát. Ezért volt lehetséges az egyenes út a baloldalról a jobboldalra, adott esetben a szélsőjobbhoz. Az emberek nem csak az MSZP-ben csalódtak, hanem a baloldalban, elitestül.
3.) A Fidesz célja a választások után a jobboldali elit leválasztása a politikai jobboldalról. Ha megvalósul a tervezett győzelem, az a jobboldali elitben való bizalmat is megerősíti. Emellett a bizalomszint mellett el kell érni, hogy az emberek külön gondolkodjanak a kultúrális, civil elitről és a politikusokról.

4.) Ha ez megtörténik, az értékviták az elit körében kell lefollyanak, és ezt belül kell tartani az elit körein belül, nem szabad, hogy a viták a politika mindennapjait érintsék. Politikai szintre akkor kerüljenek ezek, ha már az elit megszülte, mi legyen az értékkülönbözőséggel. A politika kormányozzon, az elit vitázzon. A politika emelje át az elit értékvitáinak a végtermékét az irányításba.
@Tóta W. Árpád:

Nos. Véleményem szerint az "értékviták" oldaláról nézve a beszéd 2 részre bontható:
1. A múlt és a jelen.
2. A lehetséges, akart jövő.

1)
A beszéd első felében azzal a megállapítással kezdi, hogy kultúrának, tudománynak, társadalomnak szüksége van elitre. (Ez a gondolat nem új, mert már Platónnál is a filozófusok kormányozták az államot, azaz egyfajta szellemi elit.)
Miért is kell szellemi elit?

"Bibó István nyomán: mintaadó, az élet élésére mintát adó elit"
"Minden társadalomnak szüksége van elitre, amelyben a közösség céljai tudatosan kiformálódnak; amelynek egyik része kormányoz, jó esetben mindenki megelégedésére, a másik része pedig a kulturális-tudományos életben tünteti ki magát."

Tehát az elit tevékenységében forrnak ki a közösség céljai, lényegében az ő munkásságuk van kirakatban, s rajtuk keresztül mérhető az egész társadalom tevékenysége.
Emellett példamutatónak is (ezen belül persze elfogadottnak, példaképpé állíthatónak) kell lennie a tömegek számára. Akit nem tudok elfogadni, nem tudom követni.

"...az elitnek – a politikainak is – egyben kötelezettsége is van: mintákat és példákat kell adnia az élet minőségi megélésére, az emberi helyzetekben való erkölcsi viselkedésre."

Az elit működése bizonyos értékeken keresztül nyilvánul meg. Teljesen logikus, mert ezeken keresztül fogja a társadalom az elitet elfogadni, követni. Ha nincsenek, vagy rosszak, vagy vitatottak, akkor az emberek vagy nem fogják őket követni, vagy a rossz példa után mennek, vagy egyik nap az egyik másnap a másik után. Hosszútávon egyik sem működhet hatékonyan.
Tehát egyfajta megegyezésre van szükség az elit és a közösség többi tagja között az értékekkel kapcsolatban. Olyan értékek kellenek, melyeket nyugodt szívvel elfogadhat mindenki, továbbá ezen értékek valamennyire állandóan, nem változnak minden héten attól függően honnét fúj a szél.

"Az értékeknek az elit és a közösség közös meggyőződésévé kell lenniük. "

Milyen az elit? Pénzügyi elit? Szellemi elit?

Az elit kiválasztása is a közösen elfogadott értékek mentén, azok hatására jön létre. (Celebek helyett mondjuk Nobel-díjasok, műsorvezetés helyett agrármérnökség, kommunikációs főiskola helyett mondjuk BME mérnöki kar, ha már azokat az értékeket nézzük, melyeket a csemetéink elé állítanánk.)
Ma a pénzügyi elit milyen értéket közvetít? A pénz virításán kívül? Vagy a kultúrális elit részét képező médiaalkalmazottak? Legyén minél kihívóbb, minél felületesebb, minél figyelemfelkeltőbb. Más nem számít. Továbbá ha már elértél egy bizonyos ismertségi szintet, megélhetsz belőle. Rossz üzenet.

"Magyarországon szembe kell néznünk azzal a problémával, hogy hiányzik a mintaadó elit kiválasztását igazoló értékelési rend, azaz a hagyományos elitdefiníciók nem működnek. A gazdasági elitre a magyar közösség e pillanatban nem néz fel, mert meggazdagodásának, sikerességének erkölcsi alapjai sok esetben hiányosak és megkérdőjelezhetők, a kulturális elit megítélését figyelve pedig azt látjuk, hogy a társadalom kevésbé várja az emberi értékesség kritériumának meghatározását tőlük, mint korábban."

Azaz nincsenek a közösség által elfogadott értékek, normák, mely alapján elitet kreálhatnánk. Ami meg van, ami szelektál az emberek között, azt az emberek többsége nem fogadja el. Jelenleg az értékes ami mindegy milyen áron, de sikeres. Mi sikeres? Ami pénzben mérhető. Ki sikeres? Aki sok pénzzel rendelkezik. Ez a siker fő fokmérője, ezen keresztül az értékességé is. Egyfajta amerikai winner-loser beállítás. Sok pénzed van győztél. Az, hogy mivel lett sok pénzed nem számít. Ez viszont nem példamutató. Maximum rossz példát mutat, s a társadalom egységességét ássa alá. Rendkívül kártékony.

Szellemi elit?

"Az igazi probléma ma Magyarországon tehát az, hogy semmifajta, a közösség által elfogadott értékelési rend nincs, amely kiválaszthatná a teljes magyar nemzetből azt az elitet, amelytől azt várjuk, hogy mintákat és példákat adjon számunkra. S ez az a pont, ahol meg kell értenünk és el kell fogadnunk, hogy politika és kultúra elkerülhetetlenül kapcsolódik egymáshoz. Miután semmifajta, évtizedek vagy évszázadok alatt elfogadott értékelési rendje nincs, s így a múltból már ilyet nem kaphat, a társadalom egyetlen kritérium alapján ítélkezik a magyar szellemi élet képviselőiről: politikai teljesítményei alapján. Vagyis Magyarország polgárai összességében ma annak megfelelően alkotnak véleményt az elit teljesítményéről, hogy az ország kormányzásában, a politikai elit megszervezésében sikeres volt-e vagy sem."

Tehát a társadalom tagjai számára együttesen elfogadott szellemi elitnek (akit a műveletlen és a művelt is elitnek tekint) a politikusság számít. Nincsen közmegegyezés az elittulajdonságok, elittényezők terén. A múltba felesleges visszanézni, mert ami elfogadott, értékes volt 80 éve az 40 éve nem flétetlenül, ami 30 éve az volt az meg ma nem biztos, hogy az. Továbbá ma szellemi elitként jelentkezik egyfajta politikusság, mely minden nap az emberek szeme előtt van, s ráadásul sok ember szeme előtt. Aki politikusként magyaráz és aki politikusokról magyaráz. (Az író önmagában nem lesz elit, mert ugyanolyan lyukas cipőben jár, mint amilyenben Pista bácsi a restiben fröccsét szürcsöli. De ha bizonyos politikai erőt támogat, már más megítélés alá esik, pedig művészete nem változik.)
Ez a helyzet viszont négyévente változhat. Ennek következtében változhat az elitség fokmérője, ezáltal a követendő értékek halmaza is.

Vagyis nincs olyan egyöntetű értékrendszer amelyet mindenki elfogad politikai beállítottságától, pártszimpátíájától függetlenül. Ami van - pénz - annak "értékessége" jogossága okán fentebb megdőlt.
S még egy szó, amiért érdemes megállni. Szóba kerül fentebb a "kultúrpolitika" mint szakkifejezés. Azaz a kultúra és a politika összefonódása it nem arra utal, de belehallható. Ez egy elkoptatott fogalom, mivel a szocializmusban a mérsékelt és durvább cenzúrák váltakozása, a 3 T rossz szájízt adott neki. De! Meg kell érteni, hogy az ősidők óta a kultúra mecenatúra függvénye. A művészt el kell tartani. Egyszóval vagy megfelel a jelenkor igényeinek és megél, vagy megelőzi a korát és éhenhal. Ezen belül - és nem ezek között - válogathat a politika, hogy mit tart értékesnek. Pl. a drogkultúrát annak tartja-e, a népzenét annak tartja-e, a népművészetet a modern művészettel szembeállítja-e, melyiket mennyire támogatja. De meg kell érteni, hogya kultúrpolitika nem kultúrharc. Viszont az nem lehet a kultúra fokmérője, hogy melyik politikai oldalt mennyiben támogatja az alkotásaival, megnyilvánulásaival. A kultúra értéke nem ebben rejlik.

Vagy ha igen, akkor annak lesz következménye:

A továbbiakban a neoliberális elit leszerepléséről beszél, s arról, hogy az értelmiség utólagos megítélését is a támogatott vagy támogató politikai vonal sikeressége határozhatja meg.

"A „mainstream” értelmiség szellemi teljesítményének megítélése tehát bizonyos mértékig azon múlik, és még évtizedeken keresztül azon fog múlni, hogy az általa képviselt értékek nevében szerveződő politikai közösség és kormányzás sikerrel jár-e vagy sem. Azt gondolom, hogy ezzel a felismeréssel érkeztünk most el egy korszak végéhez."

Majd később azt is leírja, hogy ezen összefonódás által (politikusság) a baloldali politikai elit leszereplése a szociálliberális kultúrateremtő közösség és értékeinek leszereplését is maga után vonja.

"Természetesen lehetséges, sőt valószínű, hogy íróként nem mondtak csődöt, de elitként – ahogy az előbb fogalmaztam Bibó István nyomán: mintaadó, az élet élésére mintát adó elitként – bizony, csődöt mondtak."

S ki nem mondva de utalva rá, tetten érhető a szélsőséges nézetek terjedése, a demokratikus eszmékbe vetett hit (nem a részéről hanem az emberekéről) megrendülése:

"Meggyőződésem szerint tehát nem egyszerűen a kormányzat leszerepléséről van szó, hanem a kormányzás szellemi és értékalapjainak megrendüléséről. Az emberek ugyanis nemcsak azt gondolják, hogy a kormányzat leszerepelt, hanem azt is, hogy az a két gondolat, amire a maga szellemi identitását építette, ugyancsak megbukott."

Tehát a liberalizmus, a demokratizmus, stb... mely azért meglehetősen káros következmény. (Ezt csak én hallom bele, ő az individuum és közösség viszonyrendszere egyensúlyának megbomlásáról, és a tudományos kapitalizmus bukásáról beszél.)

Össszességében tehát adott egy különböző értékrendszerrel ellátott, megosztott, két/többpólusú elit. A pólusai mögött a politikai kötődésük kapcsán a politikai oldalak és a szimpatizáns választók is felsorakoznak. Ez állandó értékvitákat eredményez ahelyett, hogy mindenki által elfogadott értékek mentén kiválasztódna egy olyan elit, amely aztán állandó értékviták nélkül (hisz már eleve bizonyos értékek mentén választódott ki a társadalom többi tagjának elismerésével) példamutatásával szolgálhatná a társadalom fejlődését.
2)
Jövő:
A jelenben duális párterőtér van. Duális értékmagyarázatokkal, értékteremtéssel, értékharccal. Amit egyik oldal elfogad, a másik nem.
S itt jön az egyik ominózus mondat, melyet a fentiek fényében érdemes értelmezni, s nem önmagában:
"Ha tehát a kormányzati célokról és felelősségről gondolkodunk, a kérdés a következőképpen hangzik: olyan kormányzati, politikai magatartásformát akarunk-e folytatni, amely magában hordozza a duális rendszer visszaállásának lehetőségét? Vállaljuk-e ezt tudatosan, folytatjuk-e a magyar társadalomról szóló értékvitáinknak a napi politikai célok érdekében történő szétzilálását, az egész társadalmat újra és újra megosztó vitákat, vagy benn tartjuk az elit szűk köreiben, ahol a helye van? Egyszerűbben szólva: vagy egy olyan kormányzati rendszert próbálunk felépíteni, amely minimálisra csökkenti a duális erőtér visszaállásának esélyét, és helyette hosszú távon egy nagy centrális erőtérben rendezi el a politikai kérdéseket; vagy ellenkormányzásra készülünk, és akkor a duális erőtér vissza fog állni."

Tehát szó sem esett arról, hogy az alulról jövő kezdeményezések kizárattatnak. Az egész gondolatmenetnek más a lényege. A minden társadalomban működő, irányadó elitről általában és annak elittényezőiről van szó.

Vagyis egy mindenki által elfogadott elit - olyan elittényezőkkel, melyek valóban példamutatóak, felvállalhatóak mindenki számára - fogja lefolytatni az értékvitákat, s ebből nincsen kizárva a másik fél sem. Mert egyszerűen nincsen másik fél. Adott egy független elit*, amely mindenki számára elfogadott. Független, nem átpolitizált, nem politikai kötődésű.

A másik út lenne a 4 éves kultúrharc olyan elittel, mely a másik fél számára nem elfogadott, s ezért csak permanens értékviták mentén képzelhető el a működése. Mely nyilván 4 évvel később a politikai széljárás változásával újabb kultúrharcba, revízióba csaphat át.

"Jómagam ebben a vitában azt javaslom, hogy az állandó harcra berendezkedett politika helyett az állandó kormányzásra berendezkedett politikát válasszuk, ne a másik féllel folytatott folyamatos és állandó küzdelem határozza meg gondolkodásunkat, hanem bizonyos nemzeti ügyek meggyőző erejű képviselete. "

Azaz bizonyos célok felvállalásában, a nemzeti ügyek kijelölésében az egyetlen út a kompromisszum és nem a harc. Ez szól balra is, de jobbra is.

* Független elit:

"ahhoz, hogy az elit teljesíthesse a kultúrateremtésen keresztül fennálló kötelezettségét, néhány létformát nem választhat – már amennyiben szépen, nemesen és választékosan kíván élni. Ez az a minta ugyanis, ami kívánatos lenne, ha a társadalomban elterjedne.Szépen, nemesen és választékosan márpedig nem lehet élni, ha az elit az önteltség állapotában van. Akkor sem, ha az önelégültség, akkor sem, ha a törtetés állapotában van, akkor sem, ha az állandó támadás, vagy éppen a szorongás állapotában leledzik, s akkor sem, ha a számonkéréstől való félelem, az önvédelmi reflexek vagy az állandó önigazolási kényszer határozza meg mindennapjait. Ezt mind el kell kerülni. Úgy gondolom tehát, hogy a következő kulturális kormányzatnak az a dolga, hogy a magyarországi kulturális elit számára ezeket a létformákat elkerülhetővé tegye, és a nyugodt lelkiállapothoz, a teremtő alkotáshoz, valamint a szép, nemes és választékos élethez szükséges feltételeket megteremtse és biztosítsa."
@pimpalini:

átolvastam, és próbáltam megérteni

számomra kissé összekeverednek a dolgok

ha ma nincs általánosan elfogadott értékrend, akkor hogyan valósul meg a közösség azonosulása az elit pozitív értékrendjével, hogyan válik követendő mintává? hiszen pont az a gond, hogy a zemberek értékei ugye nem igazán pozitívak, hiszen győzikét nézik a mindentudás egyeteme helyett.

Hogyan fog ez megváltozni? (mindig is utálom, ha a célok megfogalmazása után csak a hogyan hiányzik, hosszú időkre) Főleg, ha alapelv az azonosulás a célokkal. Megváltoztatom a tévéműsorokat? áttematizálom a bulvársajtót? mert kinevelődhet egy elit, de hogyan jut el az értékrend a tömegekhez? és hogyan fogják ők átvenni azt?

Milyen a szép, nemes és választékos élet? Ki dönti el, milyen értékrend válhat elitté? ki dönti el, öntelt-e valaki (címkézés!!!) Feltételezzük-e, hogy létezhetnek párhuzamos, egymástól némiképp eltérő elit értékrendek, amelyek a társadalom különböző csoportjainak adnak mintát? Létezhet-e olyan értékrend, amit a közösség legnagyobb része elfogad?

"A jelenben duális párterőtér van. Duális értékmagyarázatokkal, értékteremtéssel, értékharccal. Amit egyik oldal elfogad, a másik nem." A második mondattal én nem értek egyet. Semmiféle értékharc nincs, értékteremtés meg pláne. Bármilyen kezdeményezés, felvetés jelenik meg, csak annyit nézünk, melyik oldalról érkezett, és zsigerből reagálunk. Erre a politikai "elit?" a minta, és átszűrődött a zászlók mögé is. Nem kell már végiggondolni, érveket keresni- saját magunk számára is, szakmai magyarázatot fűzni hozzá, csak bólogatni, vagy fújolni. Szánalmasak vagyunk. Az értékátadáshoz, vagy legalább megismertetéséhez elsősorban kommunikáció kell, amiben szerepet kap a másik meghallgatása, a másik érveinek értelmezése, saját véleményünk pontos megfogalmazása, jelzők, címkézések elkerülése, a másik személyes dolgai helyett a helyzetre való koncentrálás........hol van ez még???

" baloldali értékvilág nincs". szerintem sem, sőt jobboldali sem. vagy ha van, nem sok köze van a pártokhoz. Melyik biztos pártszavazó tudná ma listába szedni, milyen értékek miatt szavaz egy pártra? sokkal fontosabb, mennyiből tud majd megélni, emelik a gáz árát vagy sem... ha pedig tételezzük fel van olyan, akinek a saját értéklistája az általánosságban baloldalinak v jobboldalinak tartott értékeket tartalmazza, akkor talál-e magának megfelelő pártot? Tulképp miért kell mindent fakkokba rakni és felcímkézni?? Mi van akkor, ha valaki buddhista, hisz a házasságban, sok gyereke van, környezetvédő, nem akar sok adót fizetni, nem szereti a zsidókat, de cigánygyerekeknek szervez sportkört? na balra vagy jobbra?
@thylla:

Az első bekezdésedhez:

Mivel nincs általánosan elfogadott értékrend, így nincs is általánosan elfogadott minta. Vagyis a közösség nem azonosulhat az elit értékrendjével. Nincs mivel. Pont ez a baj.
A gazdasági (pénzügyi) elit értékrendjét nem fogadják el mert AHOGY egyesek a vagyonaikat szerezték, az másoknál nem elfogadható módszer.
A szellemi elit pedig átpolitizált, vagyis az van, amit lentebb írsz. Nem azt nézik az emberek, hogy valaki mit mond, vagy mit tett le addig az asztalra, hanem inkább azt, hogy ki mondja, és kinek érdekében mondja. Bizalmatlanság. Aki balos, nem fogadja el egy nyíltan jobbos értelmiségi gondolatait és fordítva. S persze nem azért mert ő buta, hanem azért, mert a másik politikai oldal rögtön hazugságot hörög.

Ki dönti el mi legyen a követendő példa?
Az új elit, mely olyan elittényezők alapján választódott ki, ami mindenki számára elfogadható, a különböző politikai oldalakról ki nem kezdhető, szilárd, állandó értékeken nyugszik. Mondjuk megvesztegethetetlenség, erkölcsösség, munka, becsület, hazaszeretet, stb...
Amit mindkét vagy mindsok oldalon elfogadnak. Ezek alapján végső soron kiválasztódik egy elit, amely pontosan a kiválasztását létrehozó értékek mentén fogja "nevelni" a népet. Elfelejtődik az, hogy valaki balos volt vagy jobbos. Nem fog számítani. A fontos, hogy ezeket az embereket tényleg példaképként lehessen mások elé állítani.
Végsősoron az emberek döntik el kire fognak hallgatni, s így az antipatikus viselkedési formák önmagukat szelektálják ki. Vagyis önteltség, képmutatás, stb. magától fog a levesbe menni. Lásd pl. császár előd (szándékosan kisbetűvel), aki akármekkora médiafelületet kaphat, az emberek gyűlölni fogják, mert embert ölt, bedrogozva vezetett és biztosítási csalást követett el. Vagyis 3 különböző dolog miatt kellett volna ülnie, de mindegyiket megúszta. De ugyanígy Deutsch Tamás is, aki a diplomáját úgy és akkor szerezte ahogy és amikor. De Fecó is, aki ugye a vagyonát szerezte úgy, ahogy. Vagy Kuncze "Strabag" Gábor, esetleg Lamperth "Jolly Joker" Mónika, vagy a pártállami múlttal rendelkező képviselők mindegyik pártban. Egyik sem példakép. Egy olimpiai bajnok példakép. Egy feltaláló, egy genetikus, egy világhírű szociológus példakép. Egy tehetséges művész példakép.

Hogyan jut el az emberekhez mindez?
- Nagyobb médiahírveréssel. Példaképállítással.
- Igazságszolgáltatással, mely komolyan bünteti a renitens viselkedést (adócsalás, köztörvényes bűnök): ne érje meg kilógni a sorból. A tetteknek legyen következménye és ez vonatkozzom mindenkire.
- Oktatás: az emberek fejében helyre kell tenni az értékeket. A magamutogatás nem érték. A 15 perc hírnév nem érték. A teljesítmény érték. A munka érték. Legyen érdemes tanulni.

több most nem jut eszembe, de nem is tartozom az elitbe, hogy nekem kelljen ezt megoldanom...:)

Létezhetnek (sőt, létezzenek!) különböző csoportoknak mintát adó értékrendek, de az én olvasatomban lenne egy olyan általános értékrend, amely minden csoport által elfogadott (pl. nem csalok adót, nem bliccelek, számlát kérek, nem lopok, stb...), s ezt kiegészítve gyakorlatilag a szivárvány minden színében pompázhatnak a különböző csoportok (az állatok tisztelete, keresztény értékrend, ateizmus, liberális gondolkodás, stb). De ezek a közös alapok miatt nem zárnák ki egymást.
Ma ugye egy liberális gondolkodású ember elveti a jobboldali politikát és az azt körülvevő elitet, de egy konzervatív gondolkodású ember is megbélyegzi a liberalizmus eszméjét, mert olyan dolgokkal, emberekkel, politikusokkal azonosítja magát az eszmét, amik/akik kompromittálódtak. A politikusok bukása/kompromittálódása miatt az eszmék is megkoptak. Ez a baj. Ennek nem lenne szabad megtörténnie. Ebben (is) mindkét politikai oldal hibás.
Ezért szükséges az elitnek és a közös alapértékeknek politikától függetleneknek lenniük.

Konkrét példa: mondjuk a tolvaj képviselőket, korrupt hivatalnokokat mindkét oldal kiveti magából, mert nem szabad megtűrni. Másik oldalról nézve a nyíltan antiszemita, rasszista nézeteket valló embereket is, mert szintén nem egyezik az alapértékekkel a véleményük. Ma mindkét példa erősen át(párt)politizált. Van aki az antiszemitákat mentegeti, van aki a tolvajokat.

á"A jelenben duális párterőtér van. Duális értékmagyarázatokkal, értékteremtéssel, értékharccal. Amit egyik oldal elfogad, a másik nem."
A fenti 2 sorra írt mondataid pontosan arról szólnak, hogyan nem szabad. Valóban ez van, de ez az amin felül kell emelkedni. Szerintem pont erről beszél a bizonyos 2 válaszúttal kapcsolatban. Vagyis egyik az elit függetlenítése és közös, mindenki által elfogadható értékek teremtése. A másik a további sárdobálás. A politizáltság folytatása. Az a módszer, melyről írsz.

Hát igen. Lévén 2 gyűjtőpártról beszélünk, mindkettőnek sokfelé kell lőnie, szükségszerűen demagógnak kell lennie és adott esetben a nevével, klasszikusan elfogadott elveivel ellentmondásba kell kerülnie. Különben ez az 5%-os küszöb közvetett hatása miatt (is) jöhetett létre. Nemcsak a szalámizásra és a kisgömböcszerű bekebelezésekre kell gondolni. Ez - szerintem - meg fog változni. Én többek közt azt is várom, hogy a következő négy évben a választási rendszer átalakítása kapcsán az 5 %-os küszöböt is lejjebb viszik. Én mindenesetre örülnék neki.

Pont az lenne a lényeg, hogy - mivel az értékek elválnának a politikától - nem "kellene" a hétköznapokban politikai oldalt választani. Lehetek konzervatív gondolkodású, lehetek liberális is, de nem kell ezeket az elveket, eszméket politikai oldallal azonosítanom. Mivel egyik sem rekeszti ki a másikat. Mindkettő elfogadja a másikat. Maximum választások idején kell pártot választanom, amikor programokra voksolok. Mert mondjuk a közös értékek között szerepel a szolidaritás, a munkahelyteremtés, a munka megbecsülése, az adóelkerülés (minden szinten) büntetése, a romaintegráció, a családok támogatása, a másság tolerálása, a rasszizmus elvetése, a vallásszabadság, de az egészséges nemzeti önvédelmi reflexek is.
@pimpalini: „képmutató áldemokrata posztkommunista elit”

Azokról beszélsz, akik alatt az mtv-ben 8 év baloldali kormányzás után is meg tudott maradni a jobboldali befolyás? (Lásd pl. Krizsó Szilvia, Baló György háttérbe szorítása, a pártatlanság élő szobra, Feledy Péter feltámasztása a választási műsorokra.) Azokról beszélsz, akik alatt az ügyészség folyamatosan elfogult maradt a mérsékelt jobboldal iránt? Akik alatt a rendőrség épp most, a választások közeledtével világosodott meg megannyi korrupciós ügyben? Az a rendőrség, ami egyébként látványosan semmit sem tett az 1998-2002-es hatalmi elithez kötődő visszásságok felderítéséért. Azokat nevezed áldemokratáknak, akik alatt a másik oldalról kerülhetett ki a köztársaság elnöke? Akik kétharmados többségük birtokában példás önmérsékletet tanúsítottak, többletjogokat biztosítva a törpe ellenzéküknek? Akik alatt Polt Péter legfőbb ügyész, Járai Zsigmond jegybankelnök kitölthette mandátumát?

Györgyi Kálmán legfőbb ügyészt úgy piszkálták ki posztjából, hogy tanítani lehet. Azt meg már előre bejelentették, elcsapják a jelenlegi jegybankelnököt. A médiát úgy szállták meg kedvenceid a MIÉP-pel összejátszva, hogy minden féldiktátor megnyalná utána mind a tíz ujját. Úgy lehetetlenítették el az egyébként jelentős méretű ellenzéket, hogy nem lehet nem emlékezni rá. Számodra ők a demokratábbak?

Te volnál a szociáldemokrata, aki a leggátlástalanabb baloldali populizmussal operáló párttal szimpatizálsz?

„Egyszerűen az ember igazságérzete diktálja azt a vágyat, hogy ez a gyomorforgatóan képmutató banda végre eltűnjön a süllyesztőben.”

Ezt én is így érzem. A Fidesszel kapcsolatban. Nálam a rendszerváltás óta eltelt időszak legnagyobb képmutató hazugsága az volt, mikor Viktorka kinyilvánította: sohasem hazudott. Képmutatásban ennél nincs lejjebb.

Korruptak, igen. Valószínűleg éppen eléggé. Sok esetben le is buktak, meg is látszik népszerűségükön. A Fidesznek könnyű volt Polt Péter legfőbb ügyész mellett tisztábbnak látszani.

A zokogó Pokorni Zoltánok országában meg egy fideszes részéről ügynöközni a képmutatás chimborassoja.

Reformmal főként csak próbálkoztak, meg beszéltek róla. De ez még mindig nagyobb teljesítmény, mint szitokszót faragni a reform szóból! (Megjegyzés: a nyugdíjreform, hadseregreform pl. az ő nevükhöz fűződik. A Fidesznek volt egyáltalán említhető reformja?)

Az identitástudatot én szintén nem piszkálnám a helyedben. Kövér László volt a Magyar Narancs felelős kiadója is, ha nem emlékeznél. Mekkora ideológiai pályát járt be azóta?

„2006-ban szétverette az ellenzék nagygyűlését, ártatlan embereket veretett …” kézi vezérlésű tévéje meg forradalomként tüntette fel a TV székház gyalázatos ostromát, ugye? A zavargásokban résztvevőket pedig kivétel nélkül – hangsúly a kivétel nélkülön – áldozatokként mutatta be.

„vegyipari végzettségű Szekeres Imre honvédelmi miniszter lehetett, Lampert Mónika pedig területfejlesztési miniszter”

Torgyán József földművelésügyi csúcsminiszter, Szabó János honvédelmi miniszter, Pepó Pál környezetvédelmi miniszter, Deutch Tamás sportminiszter, hogy csak a leghülyébbeket említsem.

„Ahol a "megújulás" reményében az országos lista első 30 helyéből 20 helyen már kb. 10 éve nincs változás.” Nincs változás? Ezt fájlalja az Orbánpárt egyik híve?

A Fidesznek meg meglesz a kétharmada. Egyedül is, de a Jobbikkal 100%. Az meg, hogy ezt írod: „mérvadó közvéleménykutatások alapján kb. 51 %-on állnak, szóval ismét csak öncélú mumussal történő riogatás esete forog fenn”, semmi másról nem árulkodik, mint tájékozatlanságról. Mérvadó közvélemény-kutatók a Fideszt 60% fölé mérik, de akár az 51% is elég lehet a parlamenti kétharmadhoz.

"A kultúrális rendszerváltáshoz sok évtizedre van szükség..." Így van. Ha élne még, megvitathatnád Lord Ralf Dahrendorffal, de sajnos nemrég meghalt.

„Ha a fidesz 2/3-ot kap, nem lesz szüksége sem mszp-re (gyurcsány megmondta, hogy a részükről semmiféle konstuktívitásra ne számítson a jobboldali kormány, magyarán velük aztán nem fog tudni orbán 2/3-os törvényeket egyeztetni) sem jobbikra (ők meg majd megkérik az árát). Egymaga végrehajthat számos olyan intézkedést, mely az ország jövőjét szolgálhatja. Majd miután megtette, mehet a levesbe. S itt nem az a fontos ki tette meg, hanem hogy valaki megtette. Ennyi. Jöhetnek végre az újak. Egy új liberális párt, egy új - valóban - szociáldemokrata párt, meg egy új jobbközép párt.”

Nos, azt látom, hogy számodra az eszményi állapot, a demokrácia csúcsa egy 100%-os Fidesz parlament, ahol majd a politikai vitákat ezen az „eliten” belül fogják parázs, szenvedélyes módon rendezni. ( :-D ) A Fidesz meg 2/3-os többséggel nem a levesbe fog menni, hanem az agyunkra, miután a határon túli magyarok szavazataival gyakorlatilag leválthatatlan lesz. Az alkotmánybíróságban a jobboldali többség évtizedekre biztosítva, a jobbos ügyészség meg majd arról gondoskodik, hogy ne legyen (látható) korrupció. A Fidesz meg nemhogy olyan ellenzékkel ne nézzen majd szembe, mint amilyet 8 év ellenzéki tevékenysége alapján megérdemelne, hanem tulajdonképpen ne legyen semmilyen ellenzéke, ugye? A köztársaság legnagyobb dicsőségére!
@Lord Kilburn:

Azokról beszélek, akiknek regnálása alatt érdekes módon nem derültek ki jobboldali stiklik, ma is jobbára kormányközeli politikusok simlis ügyleteivel van tele a sajtó. Persze ez magyarázható a te logikád szerint azzal, hogy a fidesz mutyija ügyesebb, s még ellenszélben sem bukik meg ugye?:D:D:D
Akiknek a párttévéje (gyk ATV) a magyar turizmus ügyén keresztül nyúlt le 1 milliárd forint közpénzt az államtól.
Akik lépten-nyomon betettek az országnak külföldi lapokban megjelentetett lejárató cikkekkel. Nem nézve azt, hogy mennyit ártanak ezzel az országnak és nemcsak a politikai ellenfélnek.

Nehogymár az önmérséklet (1994-98) erény legyen... Nem vagyunk már a cenzúra korában. Kb. azt tekinted hatalmas jótettnek, hogy a rendőr igazoltatás közben nem erőszakolta meg az autóját szabályosan vezető hölgyet, hanem a szabályok szerint járt el. Hát baromi nagy erény. Tudod ez máshol, alap nem erény. Persze felétek ez biztosan kivételes dolog lehet, mert gondolom a cél az ellenfél teljes bemocskolása, ellehetetlenítése.
Azokról beszélek, akiknek a törvények betartása maximum úri passzió és nem kötelesség.
Azokról, akik egyetlen felelőst sem tudtak elővenni a rendőri túlkapások kapcsán. Azokról, akik egy kalap alá vették és egy kalap alatt kezelték a békés járókelőt a macskakővel dobálózó huligánnal.
Azokról, akik a fizetésükkel zsarolták a rendőrséget (is), s ezzel biztosíthatták maguknak a gazdasági érdekeik érvényesítését. Ugye feri is csak bizonyos események után - a közvélemény nyomására - adta vissza a korábban elvont összegek töredékét a rendőrségnek.
Akik továbbra sem kezelik az 1956-os forradalmat forradalomnak és szabadságharcnak.
Akik továbbra sem hajlandóak megbüntetni az előző rendszerben gaztetteket elkövető belügyes-, párt-, és egyéb kádereket.
Akik képmutatóan érvelnek a feketegazdaság ellen, majd a saját érdekeltségükbe tartozó ingatlanok építésénél romániai feketemunkásokat alkalmaznak.
Akik - pl Pécsen - több milliárd forintért építenek egy semmire sem használható, több 10 millió forintért fenntartható épületet.
Akik eleve négyszer annyi pénzből építenek autópályákat, mint amibe kerül, s persze az alvállalkozókat ki sem fizetik. Akiknél nyugodtan, még a látszatra sem oda figyelve lehetett pl. az M6-os autópálya építése melléktermékeként 1000 literével lehetett venni a lopott gázolajat 200-210 forintért/literért.
Akik immár sok éve próbálnak metrót építeni a fővárosban, de eddig csak a költségeket sikerült túllépni, kézzel fogható eredményt nem szolgáltattak.

A 2002-es választások után a kistérségi managerek jelentős részének lábára utilaput kötöttek, mondván, hogy a bizalmi embereiknek is kell a hely.

A baloldali populizmust hagyjuk meg Medgyessy Péternek, a nemzetféltő, demokráciféltő, köztársaságmegmentő populizmust pedig Gyurcsány Ferencnek. Persze ezeket te elfelejted, mert neked csak fideszszemüveged van. Populizmusért elég átmenni a ballibhez. Jó tanácsokat adnak az embernek ha szüksége van rá.

Képmutató hazugság? Pannon puma? Gondolom nem kell más. Vagy a szokásos témák: antiszemitizmus, stb... Kár, hogy visszafelé sült el. Most tényleg itt van. Kár volt emlegetni.

Polt Péterrel jössz? Nevetséges. Mert ő elsikált mindent ugye? Mert persze Polt Péter egyszemélyben irányítja az egész igazságszolgáltatást... Nem maradtál le 30 évvel? Tudod ez nem a diktatúra... Amikor X elvtárs beleegyezése nélkül még megfigyelni sem lehetett senkit. Érdekes. Talán azért kerülnek elő ballib kötődésű ügyek, mert lépten-nyomon erről szólt eddig ez az ország? Mert egyfajta gyakorlattá vált a korrupció? A hűtlen kezelés? S mert a kormányoldal tudta ezt leginkább végrehajtani, mivel neki volt lehetősége rá?:D:D:D:D:D
Tudom, 1 db agysejted szerint a fidesz ügyesebben lop...:D:D:D:D:D
Főleg ellenzékből...

Ügynök miniszterelnökök mellett zokogó Pokorni Zoltán emlegetéséhez nem kis szemellenző kell. Tudod, a fától az erdőt.

Reform? Szitokszó? A reformok nagy részét gyurcsányék maguktól fújták le. De javaslom a szó magyarázatát az értelmező kéziszótárból. Tudod az nem ad hoc intézkedések, látszatintézkedések diktatórikus felsőbbrendűséggel a népre erőszakolt halmaz, hanem előre eltervezett, egyeztetett, hatástanulmányokkal igazolt intézkedések halmaza. Tudod a szar nem attól szar, hogy valaki anak mondja, hanem attól, hogy valaki kiadta magából.

Hát persze, Kövér László még a szocialista szavazók hóhéra is volt, azt hiszem 3 nyugdíjast ki is végzett... Persze arról senki sem beszél, hogy Veresnek, vagy Daróczinak, esetleg Szekeresnek milyen céges kapcsolatai voltak. Meg arról, hogy mesterházy korábban milyen identitással rendelkezett. Vajon miért gyűjtött kopogtatócédulákat a fidesznek?

Torgyán, Szabó, Pepó sehol. Eltűntek. De Lamperth, Lendvai, Kovács, Szekeres örökzöld szirmait alkotják a szegfűnek. Bárhol bevethetők, igazi jolly jokerek. Tudod arra, aki mindenhez ért egy kicsit, általában azt mondják, hogy semmihez sem konyít.

A közvélemény kutatások kb. 50 % fölé hozzák a fideszt. Nézd csak meg, sikerülni fog. Csak klikkelgetned kell. 65 %-ról senki sem beszél. Megint megy a rossz duma, hogy minél több bizonytalan elmenjen megmenteni a köztársaságot. Olcsó eszköz ez, dehát ennyi telik tőletek...:)

Attól még, hogy kultúrális rendszerváltásról papolsz, meg arról, hogy ez nem működhet, megint csak felmented a bűnösdöket és végső soron a további Mutyiland gyakorlat folytatását tartod kívánatosnak. Hát ebből nem kérek. Igen, menjen a posztkommunista elit. Elég volt belőlük és a módszereikből. A duma nem érdekel.

100% fidesz? Megint belemagyarázol. Ez is igazi demagóg módszer. Saját gondolataid mások szájába adod és kikelsz ellenük. Gratulálok. Jó tanítvány voltál. Ügyesen mondod fel a leckét. Senki sem beszélt 100 % fideszhatalom kívánatos voltáról.
Továbbá a saját félelmeidet, paranoiád kivetíted és tényként adod elő őket. Mintha már meg is történtek volna. Hidd el, nincs ilyen. Nem lesz ilyen. Vedd be a gyógyszered és nem fogsz rémeket álmodni. Vagy akinek mindenről a rossz jut eszébe az lehet, hogy önmaga rossz? Rossz az aki rosszra gondol?;)
@Lord Kilburn:

Még egyszer megpróbálom, bár nagyon úgy néz ki, bizonyos korlátok miatt az üzenet nem jut el a megfelelő helyre:

www.youtube.com/watch?v=2cX80z6TRc0&feature=player_embedded

Kellemes szegfűszagolgatás és narancsrohasztást!
@pimpalini: Tulajdonképpen tetszik, ahogyan rendszeresen kibújik belőled a vitapartnere mindenáron való leugatása céljából sértegetésig elmenő, ordenáré, agresszív Fideszes.

A legtöbb kérdést már végigbeszéltük, úgyhogy csak a legégbekiáltóbban igazságtalan, félremagyarázó vagy hamis részekre reagálnék. De először is javítanám előző bejegyzésem egy mondatát:

„„Egyszerűen az ember igazságérzete diktálja azt a vágyat, hogy ez a gyomorforgatóan képmutató banda végre eltűnjön a süllyesztőben.”
Ezt én is így érzem. A Fidesszel kapcsolatban.”

Az, hogy ezt így érezném, nem igaz. Nem tüntetném el a Fideszt a süllyesztőben. Csak a végtelenül elfogult mondatod váltotta ezt ki belőlem, hát most korrigáltam.

Szóval újra csak korrupció:

A Fidesz kormányzati ciklusához:
hvg.hu/hvgfriss/2010.09/201009_jobb_sorsok

és az MSZP kormányzati ciklusához köthető fontosabb korrupciós ügyek:
hvg.hu/hvgfriss/2010.09/201009_bal_sorsok

Ez azért nagyságrendekkel objektívebb lista, mint a Tiéd.

„Akik továbbra sem kezelik az 1956-os forradalmat forradalomnak és szabadságharcnak.”

Ez egy rendkívüli hazugság. Az MSZP forradalomként tekint ’56-ra. És pont Gyurcsány Ferenc volt az, aki kimondta: Kádár János és Nagy Imre öröksége nem képviselhető egyszerre. Havas Szófia meg családi okokból érintett, ezért szemellenzős. Mint Wittner Mária a másik oldalról. De az konkrétan egy égbekiáltó hazugság, hogy az MSZP álláspontja a kérdésben az idézett mondatod volna.

„Ügynök miniszterelnökök mellett zokogó Pokorni Zoltán emlegetéséhez nem kis szemellenző kell. Tudod, a fától az erdőt.”

Ha valóban azt hiszed, hogy az ügynökügyek csupán az MSZP miatt nem lettek mindezidáig rendezve, akkor bizony Te nem látod a fától az erdőt. Az ügy rendezése érdekében egyébként az SZDSZ tette a legtöbbet.

„A közvélemény kutatások kb. 50 % fölé hozzák a fideszt. Nézd csak meg, sikerülni fog. Csak klikkelgetned kell. 65 %-ról senki sem beszél.”

Nem hiszem el, hogy ennyire nem ismered a magyar választási rendszert. A parlamenti 2/3-hoz nem kell 66% szavazat! Az országgyűlésünk 386 fős. Az egyéni mandátumok elnyerésével (176 fő), a megyei listáról bejuttatható képviselők felével (76 fő) megvan 252 képviselő. Az országos listáról elég még 6 képviselő, és megvan a kétharmad. Tudtommal ehhez – szerencsés esetben – akár 50-55%-nyi szavazat is elég lehet. Hát még a 60% körüli Fidesz eredmény (Szonda: 57%, Medián: 63%, Tárki: 61%)!

Ha nekem nem hiszel, nézz utána modellszámításoknak a tárgyban.
Kilburn:

"Tulajdonképpen tetszik, ahogyan rendszeresen kibújik belőled a vitapartnere mindenáron való leugatása céljából sértegetésig elmenő, ordenáré, agresszív Fideszes."

Hogy ez miért is van így?:)

Most idézek néhány gondolatot, amely egyszerű találgatás tényként tálalása, s ennek következtében bosszantó vagy más szemet szúró féligazság (kihozzák az emberből na):

„„Egyszerűen az ember igazságérzete diktálja azt a vágyat, hogy ez a gyomorforgatóan képmutató banda végre eltűnjön a süllyesztőben.”
Ezt én is így érzem. A Fidesszel kapcsolatban.”

Nem tehetek róla, de - fentebb valahol levezettem mit várok el egy politikustól - számomra az mszp politikusai több szinten és sok esetben leégették magukat. Nem tudok komolyan venni egy olyan pártot, ahol köztörvényes bűnökbe keveredő emberek magas pozíciókba kerülhetnek, ahol tehetségtelen emberek, az előző rendszerben tisztségviselő emberek vezető politikusok lehetnek. S persze ők papoljanak a demokráciáról. Pont ők? Figyeljek oda egy Lendvaira, Lamperthre, Kovácsra, Szekeresre (aki egy nemzetközi rendezvényen leégette az egész honvédséget, mert nem tudott normálisan elmondani egy köszönőbeszédet; aki annyira öntelt és arrogáns, hogy az olimpiára tartó gépen megjegyezte, hogy sportolóknak hátul a helye, s ez mit keres itt?), vagy a kiskirály, mutyikirály Veresre (bönrtönviselt üzlettársa cége 900 milliós megrendelést kapott lőszermegsemmisítésre a honvédségtől; akinek a fiai nyíltan megzsaroltak egy fesztiválon árusítani kívánó vállalkozókat), stb...

"Fidesz meg 2/3-os többséggel nem a levesbe fog menni, hanem az agyunkra, miután a határon túli magyarok szavazataival gyakorlatilag leválthatatlan lesz."

Fikció.

" Az alkotmánybíróságban a jobboldali többség évtizedekre biztosítva, a jobbos ügyészség meg majd arról gondoskodik, hogy ne legyen (látható) korrupció."

Látható és nem látható korrupció meg a rendes mszp aki hagyja leleplezni magát. Persze. Biztosan nem arról van szó, hogy az eddig sakkban tartott rendvédelmi, igazságszolgálati szervek kezdenek önállósodni, tudván, hogy a választásokat már elbukták a szocik...
Azaz nem jár elbocsátás vagy egyéb retorzió azért, ha valaki "rossz helyen" nyomoz.

"A zokogó Pokorni Zoltánok országában meg egy fideszes részéről ügynöközni a képmutatás chimborassoja."
Biztosan Medgyessy fia is képmutató, hisz neki is az apjáról derült ki, hogy ügynök és nem magáról! Pokorninak mi köze van az apja múltjához???

" Fidesznek könnyű volt Polt Péter legfőbb ügyész mellett tisztábbnak látszani."

Leegyszerűsítés, de nem írom le még egyszer, hogy miért.

"A médiát úgy szállták meg kedvenceid a MIÉP-pel összejátszva, hogy minden féldiktátor megnyalná utána mind a tíz ujját. Úgy lehetetlenítették el az egyébként jelentős méretű ellenzéket, hogy nem lehet nem emlékezni rá."

Ez egyszerűen ferdítés. Nem igaz. Van hír tv és echo tv. De pl a köztévében Bánó Andrásék elég sokáig garázdálkodhattak, s ez csak egy példa a baloldali beállítottságú riporterek sokaságából.

"Azokról beszélsz, akik alatt az mtv-ben 8 év baloldali kormányzás után is meg tudott maradni a jobboldali befolyás?"

A politikai műsorokban nem volt semmilyen jobbos fölény. Max a Duna tv-n. A Napkelte smafu?

"Azokat nevezed áldemokratáknak, akik alatt a másik oldalról kerülhetett ki a köztársaság elnöke?"
Butaság. Kijelentésed egy rendes, naív egész döntésével magyarázza Sólyom tényét, s nem a hatalom megosztottságával, frakcióharcaival. Egyszerűen Szilynek nem volt elég támogatottsága még a saját pártján belül sem.

S valóban igazad van, ezeket már egyszer megbeszéltük. Ezért is volt furcsa számomra, hogy megint előkerültek.
S mint már máshol utaltam rá, tisztában vagyok a fidesz rosszalkodásaival is, illetve nem hófehér lelkével. Csak általában ennek firtatása felmentést jelent a másik oldal számára és ez mélységesen botrányos. Mivel ha valaki jobbról gyorsan hajtott, egyesek azt hiszik, hogy az egyenértékű 100 Mrd forint ellopásával vagy hűtlen kezelésével.

Most már elment a kedvem az egésztől, de legközelebb leírom, hol tévedtek baromi nagyot és miért idegesítő mindez számomra immár sok-sok éve.
@Lord Kilburn:

S leírom még egyszer, hogy félreértés ne essék. Ezt már korábban is leírtam. Engem nem érdekel, hogy valaki mszp-s. Mert neki az szimpatikus. Legyen. Ettől még nem jobb és nem rosszabb mint más ember. De ne próbálja elmagyarázni, hogy azért voksol mellettük, mert ők a legjobb választás. Mert ez egyszerűen nem igaz. Az más, hogyha NEKI a legjobb választás, mert érdekelt a szegfű virágzásában. Ez esetben is befogom a pofám. De gondolom esetedben nem ez áll fenn.

A naivitás, alulinformáltság, butaság (nem rólad beszélek) pedig számtalan baj forrásává vált már ebben az országban (is).

S most tényleg csak a tegnapi videóra tudok utalni, melyhez hang sem kell, csupán a számok megtekintése. Tetszik, nem tetszik ezek tények.
Ehhez lehet gratulálni. S igen mszp. Megcsinálták.
@Lord Kilburn:
Elég erős képzelőerő kell, hogy valaki a fideszes klientúraépítést a baloldali pénzszivattyúval hasonlítgassa. Teljesen mind1, hogy a nagyságrendjét, a gazdaság állapotát vagy a kiterjedtségét tekintjük, egyszerűen vicces az összehasonlítás.

A Fidesz 2/3-aról meg csak annyit, hogy a kompenzációs rendszer olyan Magyarországon, hogy előállhat olyan eset, hogy a Fidesz 0 db mandátumot szerez az országos listáról. Ezt az index írta meg korábban, és ez a cikk is szól róla:
index.hu/belfold/2010/valasztas/orban_viktor_vezeti_a_fidesz-kdnp_orszagos_listajat/
Szóval, bár én hasznosnak tartanám, emiatt, és a rejtőzködő szoci szavazók miatt nem valószínű a 2/3.
süti beállítások módosítása